شیبا یا بیبی دوج، کدام گزینه برای خرید مناسب تر است؟

شیبا یا بی بی دوج، شیبا بخریم یا بیبی دوج؟ | همتاپی

میم کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که بر اساس ترندهای اینترنتی راه‌اندازی می‌شوند و اکثراً نوآوری و هدف خاصی ندارند. با این حال، هیچ سرمایه‌گذار باهوشی نمی‌تواند سود بی‌پایان آن‌ها را نادیده بگیرد. از طرفی، تعداد این ارزهای دیجیتال به‌قدری زیاد شده است که حتی تحلیلگران باتجربه بازار هم نمی‌توانند همه آن‌ها را به‌ خاطر بسپارند. به همین خاطر، در این مقاله قصد داریم درباره شیبا اینو و بیبی دوج صحبت کنیم و به این سوال پاسخ دهیم که بین شیبا یا بیبی، کدام یک برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو چیست | همتاپی

شیبا اینو در سال ۲۰۲۰ توسط شخص یا اشخاص ناشناسی به اسم ریوشی (Ryoshi) راه‌اندازی شد و بسیاری باور داشتند که می‌تواند جای دوج کوین را بگیرد. به همین خاطر، طرفداران آن لقب «قاتل دوج کوین» را برای این ارز دیجیتال انتخاب کردند. شیبا اینو برای پاسخ به یک سؤال ساده راه‌اندازی شد: اگر یک ارز دیجیتال به‌طور کامل توسط جامعه آن اداره شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ 

مطالب مرتبط: برای آشنایی بیشتر شیبا اینو به مقاله شیبا اینو چیست مراجعه کنید، همچنین اگر می‌خواهید بیشتر با خود ریشوشی آشنا شوید مقاله خالق شیبا می‌تواند به شما کمک کند.

ریوشی بارها اعلام کرد که به نظر او، قدرت تمرکززدایی بسیار بیشتر از نیروی یک تیم متمرکز است و شاید به همین خاطر، تصمیم گرفت مانند ساتوشی ناکاموتو، توسعه‌دهنده بیت کوین، هرگز هویت واقعی خود را آشکار نکند. او حتی پس از مدتی تمام راه‌های ارتباطی خود را قطع هم کرد و از بازار ارزهای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی فاصله گرفت.

در هر حال، شیبا اینو  یک توکن «ERC-20» است که روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده است. هدف ریوشی این بود که از امنیت و ساختار دقیق اتریوم استفاده کند و به تمرکززدایی شیبا اینو لطمه‌ای وارد نکند. با این حال، یکی از نکات عجیب شیبا اینو که با هدف تمرکززدایی ریوشی هم تناقض دارد، عرضه ۱۰۰۰ تریلیون توکنی (۱ کوادریلیونی) آن است. ریوشی در همان ابتدا ۵۰ درصد از این توکن‌ها را برای تأمین نقدینگی شیبا اینو به یونی سواپ وارد کرد و ۵۰ درصد دیگر را به ویتالیک بوترین (Vitalik Buterinبنیان‌گذار اتریوم، هدیه داد.

بوترین هم در سال ۲۰۲۱ بیشتر از ۵۰ تریلیون توکن شیبا اینو را به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار به صندوقی در هند هدیه داد که در زمینه مقابله با بیماری کرونا فعالیت می‌کرد. علاوه بر این، پس از اینکه جامعه شیبا اینو برای کاهش عرضه و افزایش قیمت آن به توکن‌سوزی روی آوردند، بوترین هم  ۴۰ درصد از عرضه این ارز دیجیتال را سوزاند.

دوج کیلر، بون و بون شیبا سواپ از دیگر توکن‌هایی هستند که در اکوسیستم شیبا (شامل شیباریوم ، بازی‌های شیبا و شیبا سواپ) اینو راه‌اندازی شده‌اند.

بیبی دوج چیست؟

بی بی دوج چیست؟ | همتاپی

برای اینکه بفهمیم شیبا یا بیبی دوج، کدام یک برای سرمایه‌گذاری بهتر هستند، باید هر دوی آن‌ها را بررسی کنیم. بیبی دوج یکی دیگر از میم کوین‌هایی است که روی بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده است. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ توسعه یافته و هرچند شخصی به نام کریستین کمپیسی (Christian Campisi) ادعا کرده آن را راه‌اندازی کرده است، اطلاعات دقیقی درمورد توسعه‌دهندگان آن وجود ندارد. 

بیبی دوج بیشتر به‌عنوان فرزند دوج کوین شهرت یافته و یکی از مأموریت‌های آن کمک به سگ‌های نیازمند است.  در وب‌سایت بیبی دوج نوشته شده است:

بیبی دوج می‌خواهد با نشان دادن سرعت تراکنش‌ها و جذابیت خود پدرش را تحت تأثیر قرار دهد.

برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، بیبی دوج قصد ندارد به‌عنوان یک ارز عمل کند و مالکان آن‌ها تنها به افزایش قیمت این توکن دلخوش کرده‌اند. عرضه ثابت این ارز دیجیتال هم به ۴۲۰۰۰۰۰۰۰ میلیارد توکن می‌رسد تا به گفته توسعه‌دهندگان آن، ضدتورمی بودن خود را از دست ندهد. از طرفی دیگر، دارندگان بیبی دوج ۵ درصد از معاملات این ارز دیجیتال را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کند و ۵ درصد دیگر از تراکنش‌ها هم برای تامین نقدینگی این ارز دیجیتال دریافت می‌شود.

در هر حال، عرضه بیش از حد بیبی دوج باعث شده است که کمیابی این ارز دیجیتال آسیب ببیند و قیمت آن برای مدت‌ها در محدوده ۰.۰۰۰۰۰۰۲ دلار باقی بماند. توسعه‌دهندگان بیبی دوج همواره سرمایه‌گذاران اولیه آن‌ را تشویق می‌کنند تا با خرید بیشتر تقاضای بیبی دوج را افزایش دهند و در نهایت از افزایش قیمت آن سود کنند.

شیبا یا بیبی دوج؟

شیبا یا بیبی دوج | همتاپی

مشکل بیبی دوج در تحلیل فاندامنتل این است که هیچ هدف و ارزش افزوده‌ای ندارد. اگر این ارز دیجیتال را تا به حال نخریده باشید و در آینده هم قصد سرمایه‌گذاری روی آن را نداشته باشید، به احتمال خیلی زیاد چیزی را از دست نمی‌دهید. حتی میم کوین‌هایی مثل دوج کوین هم که برای تفریح راه‌اندازی شده بودند، با گذشت زمان مزیت‌هایی به دست آوردند که بیبی دوج آن‌ها را ندارد.

برای مثال، دوج کوین توسعه‌دهندگان فعالی دارد که روی بهبود آن تمرکز کرده‌اند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران و طرفداران مشهوری مثل ایلان ماسک را دارد که با روش‌های مختلف (مثل قرار دادن لوگوی دوج کوین به‌جای لوگوی توییتر!) از آن حمایت می‌کنند. حتی اعضای جامعه شیبا اینو هم برای توسعه آن قدم‌هایی برداشته‌اند و با هدف کاهش عرضه کل این ارز دیجیتال، به روش توکن‌سوزی روی آورده‌اند. علاوه بر این، با راه‌اندازی راهکار لایه دوم شیباریوم سعی کرده‌اند آن را بیش از پیش گسترش دهند. 

نکته دیگر این است که بلاک چین‌ها به خاطر تمرکززدای خود معروف هستند و بیبی دوج حتی در این زمینه همه به موفقیت چندانی دست نیافته است. در عوض، توسعه‌دهندگان شیبا اینو با راه‌اندازی پروتکل‌هایی مثل شیباریوم سعی کرده‌اند جای آن را در بازار ارزهای دیجیتال محکم کنند و با راهکارهای لایه دوم مشهوری مثل پالیگان به رقابت بپردازد.

به همین خاطر است که تحلیلگران باور دارند هنگام سرمایه‌گذاری در شیبا یا بیبی دوج، بهتر است که معامله‌گران مورد اول انتخاب کنند. آن‌ها می‌گویند شیبا در مقایسه با بیبی دوج درسش را پس داده و ریسک کم‌تری برای سرمایه‌گذاری دارد.

توصیه می‌کنیم که اگر در دوراهی شیبا و بی بی دوج خواستید بر روی shib سرمایه‌گذاری کنید، حتما این کار را از طریق صرافی معتبر همتاپی انجام دهید. برای خرید شیبا اینو بر روی دکمه زیر کلیک کنید:مطالب مرتبط با مقاله شیبا یا بی بی دوج

ما در همتاپی مجموعه مقایسات دو به دو از معروف‌ترین ارزهای بازار برای شما تهیه کردیم که می‌تواند راهنمایی برای دید سرمایه گذاری شما باشد، مقالاتی از جنس این مقاله که در آن به صورت مختصر و مفید به بررسی دو ارز از زوایای مختلف پرداختیم:

ممنون از این که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، اگر شما هم تجربه‌‌ای از حضور بر سر دوراهی شیبا یا بی بی دوج دارید، خوشحال خواهیم شد که با ما در بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *