تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست؟

تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک

تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست؟ چرا تفاوت قیمت اتریوم و اتریوم کلاسیک  این چنین زیاد است؟ اصلا داستان اتریوم  در چه نقطه‌ای با داستان اتریوم کلاسیک یکی است؟ این‌ها سوالاتی است که در این مقاله و در 8 بخش به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

فهرست مقاله

1. شناخت تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک

شناخت تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک

برای این که بخواهید به تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک بهتر پی ببرید، ابتدا باید با این دو ارز دیجیتال آشنا شوید. اما نکته مهم این است که داستان آشنایی با اتریوم کلاسیک از مسیر اتریوم می‌گذرد، به همین خاطر  ابتدا به سراغ بررسی این سوال می‌رویم که اتریوم چیست و سپس اتریوم کلاسیک را بررسی خواهیم کرد. 

از ما قبول کنید که در یک زیر بخش نمی‌شود به صورت کامل چیستی اتریوم را شرح داد، به همین خاطر و قبل از توضیح مختصر درباره اتریوم توصیه می‌کنیم مقاله اتریوم چیست ما را مطالعه کنید تا به صورت کامل با این ارز دیچیتال پرآوازه آشنا شوید؛ اگر با اتریوم آشنا هستید باز هم توصیه می‌کنیم این بخش را مطالعه کنید تا هم مروری بر دانش خود کرده باشید و هم بتوانید بر روی ویژگی‌هایی که برای شرح فرق بین اتریوم و اتریوم کلاسیک استفاده خواهیم کرد اشراف داشته باشید.

2. اتریوم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اتریوم چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اتریوم  (ethereum ) یک پلتفرم بلاکچینی غیر متمرکز است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد که بر روی آن فعالیت کنند.

این فعالیت که از ابتدا با قرارداد هوشمند آغاز شده امروزه طیف گسترده‌تری از فعالیت‌هایی نظیر راه‌اندازی نرم افزارهای غیر متمرکز، صرافی‌ها، بازی‌ها، متاورس‌های متفاوت و nft را شامل می‌شود

مطلب بیشتر: متاورس چیست؟

ویتالیک بوترین (خالق اتریوم) از زمان ایجاد این پلتفرم در کنار آن بوده و همواره سعی کرده است که این پروژه را در مسیر درست قرار دهد.

این پلتفرم که در سال 2013 به دنیای بلاکچین معرفی شد، در زمان کوتاهی تبدیل به محبوب‌ترین و بزرگترین شبکه بلاکچین (بعد از بیت کوین) شد.

توکن بومی این شبکه که به وسیله آن پرداخت‌های درون شبکه انجام می‌شود، اتر (eth) نام دارد. اتر که دومین ارز بازار ارزهای دیجیتال است را می‌توان حتی برای پرداخت و خرید و فروش کالا و خدمات نیز استفاده کرد.

اتریوم به گونه‌ای طراحی شده است که مقیاس‌پذیر، قابل برنامه ریزی، ایمن و غیرمتمرکز باشد. این بلاک چین انتخابی برای توسعه دهندگان و شرکت‌هایی است که بر اساس آن دست به خلق ارزش بر بستر فناوری بلاکچین می‌زنند تا تعداد صنایعی که در حال فعالیت هستند و نحوه گذران زندگی روزمره ما را تغییر دهند.

اما برای این که به اهمیت اتریوم و بعد از آن اتریوم کلاسیک پی ببرید، باید اندکی نیز درباره قرارداد هوشمند بدانید.

قرارداد هوشمند چیست؟

به عبارت ساده، قرارداد هوشمند توافقی است بین دو طرف که به صورت کد نوشته شده است. این قرارداد، مانند هر قرارداد دیگری دارای یکسری شرط است که در صورت برآورده شدن شروط، بلاک چین به صورت خودکار آن را اجرا می‌کند.

از آنجایی که بلاک چین‌ها نیز تغییر ناپذیر هستند (سوابق آنها قابل تغییر نیست)، قراردادهای هوشمند فرصت‌های زیادی را برای مشاغل خاص ایجاد می‌کند تا کارها را سریع‌تر، کارآمدتر و به گونه‌ای انجام دهند که نیازی به شخص ثالث نباشد.

قراردادهای هوشمند به طور پیوسته در حال تبدیل شدن به بخش بزرگتر صنعت کریپتو کارنسی هستند. بسیاری از انواع مختلف ارزهای دیجیتال می‌توانند از قراردادهای هوشمند استفاده کنند، اما اتریوم اولین بود و برجسته‌ترین رهبر در این فضا باقی مانده است.

اکنون که با اتریوم و قرارداد هوشمند آشنا شدید به سراغ خود اتریوم کلاسیک و داستان اتریوم کلاسیک می‌رویم.

3. اتریوم کلاسیک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اتریوم کلاسیک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

اتریوم کلاسیک (etc) به زبان خیلی ساده اولین نسخه بلاک چین اتریوم است. قبل از ژوئیه 2016، اتریوم کلاسیک به عنوان اتریوم شناخته می‌شد. امروزه، آنچه ما به عنوان اتریوم از آن یاد می‌کنیم، در واقع بلاک چین جدیدتری است که از بلاک چین کلاسیک اتریوم هاردفورک شده است و بعدها به اتریوم 2.0 ارتقاء پیدا کرده است.

تاریخ هاوینگ اتریوم کلاسیک

اما در سال 2016 چه رخ دادی باعث بروز تفاوت بین اتریوم و اتریوم کلاسیک شد؟ آن رخ داد شامل دو بعد چرایی (علت) و چگونگی بود.

قبل از آن که به سراغ چرایی سوال بالا برویم، ابتدا با مفهومی به نام هاردفورک آشنا خواهیم شد تا چگونگی سوال فوق را  بهتر درک کنیم.

هارد فورک چیست؟

هارد فورک (hardfork)، از دو کلمه hard به معنی سخت و fork به معنی چنگال گرفته شده است و به انشعاب سخت در یک شبکه بلاکچین اشاره دارد. هاردفورک در واقع یک نقطه مهم در شبکه بلاک چین است که بین اعضای یک بلاکچین برای انجام تغییری در پروتکل اصلی اختلاف به وجود می‌آید. یک هارد فورک به برای ایجاد به بخش گسترده‌ای از گره‌ها و یا کاربران نیاز دارد تا انشعابی در پروتکل یک بلاکچین به وجود آورد.

مطالب بیشتر: بلاکچین چیست؟

فورک‌ها ممکن است توسط توسعه دهندگان یا اعضای یک جامعه رمزنگاری که از عملکردهای یک شبکه بلاکچین ناراضی هستند، آغاز شود. فورک‌ها همچنین ممکن است به عنوان راهی برای سرمایه‌گذاری یا ارائه ارزهای جدید ظاهر شوند.

دلایل مختلفی وجود دارد که توسعه دهندگان ممکن است هارد فورک را اجرا کنند، مانند تصحیح خطرات امنیتی مهم موجود در نسخه‌های قدیمی نرم افزار، افزودن عملکردهای جدید یا معکوس کردن تراکنش‌ها…

حالا که کمی با مفهوم هاردفورک و چگونگی انجام آن آشنا شدید، در بخش بعدی به سراغ یافتن پاسخی برایچرایی سوال فوق می‌پردازیم.

4. علت ایجاد اتریوم کلاسیک چه بود؟

علت ایجاد اتریوم کلاسیک چه بود؟

همواره بررسی تاریخچه موضوعات است که به ما دید مناسبی از زمان حال ارائه می‌دهند، اتریوم نیز از چنین قانونی طبعیت می‌کند. در سال 2016 یک نهاد غیر متمرکز حاکمیتی (dao) بر بستر اتریوم به وجود آمد که به اعضای آن این امکان داده می‌شد که در قبال خرید حق رای نهاد غیرمتمرکز حاکمیتی در تصمیم‌گیری‌های شبکه اتریوم تاثیر گذار باشند. افراد می‌توانستند با ارسال هر مقدار اتر به قرارداد هوشمند dao بپیوندند.

افراد دائو می‌توانستند پروپزال‌هایی برای به روز رسانی و ایجاد تغییر در شبکه ارائه دهند و امکان سنجی و اجرای آن را در دائو و بین دیگر اعضاء به رای بگذارند.

 همچنین این جامعه که به نوعی جامعه حاکمیتی اتریوم نیز بود، امکان سرمایه‌گذاری و حمایت از پروژه‌های خرد بلاکچین را نیز فراهم کرده بود و به موسسین این پروژه‌ها اجازه درخواست تامین مالی می‌داد.

دائو قصد داشت نقش رهبری را در بین گستره متنوع جوامع بازار ارزهای دیجیتال به عهده بگیرد، رویایی که خیلی زود تضعیف شد!

داستان از آنجایی شروع شد که دائو ظرف چند هفته، بیش از 150 میلیون دلار جمع آوری کرد. این حجم دیوانه وار از پول نه تنها توجه سرمایه گذاران را به بازار ارزهای دیجیتال جلب کرد، بلکه ارزش دلاری اتر را تا 50 درصد افزایش داد. زمانی که توکن‌های dao به صرافی‌های کریپتوکوین اضافه شدند، ارزش آن‌ها نیز افزایش یافت و این یکی از موفق‌ترین و هیجان‌انگیزترین لحظات دوران بلاک چین تا آن زمان بود.

همه چیز داشت خوب پیش می‌رفت تا این که بعد از گذشت تنها دو ماه از اجرای دائو، یک هکر توانست با سوء استفاده از یک باگ در ساختار دائو (نه ساختار اتریوم) اقدام به تخلیه 60 میلیون دلار از موجودی دائو کند.

انشعاب اتریوم و اتریوم کلاسیک

پس از کشف این باگ امنیتی و افشای هک دائو، اتر 33 درصد از ارزش خود را از دست داد. جامعه اتریوم در این لحظه در یک دوراهی بزرگ قرار گرفت، آن‌ها یا باید بی‌خیال مبلغ دزدیده شده می‌شدند و فقط ساختار دائو را ایمن می‌کردند، یا باید با دستکاری در بلاک‌های اتریوم مبالغ از دست رفته را به صاحبان اصلی باز می‌گرداندند.

مورد دوم با ذات عدم تمرکز و امنیت بلاکچین در تضاد بود و مورد اول هم می‌توانست برای جامعه اترویم بسیار خطرناک باشد. اینجا بود که یک انشعاب فکری در جامعه اتریوم به وجود آمد و عده‌ای بر سر راه اول متفق شدند و عده‌ای بر سر راه دوم متحد.

ویتالیک بوترین، موسسان اصلی و اکثر جامعه اترویم بر روی راه دوم متحد بودند.

در جولای 2016، در بلوک شماره 1920000، هاردفورک انجام شد. مشکل این هاردفورک (همانطور که گفتیم) این بود که به اتفاق آرا نبود. تعداد کمی از اعتبارسنجی‌ها در شبکه اتریوم قدرت هش خود را حفظ کردند و به روند قبلی ادامه دادند؛ زیرا به نجات کاربرانی که نتوانسته‌اند مشکلات کد خود را ببینند (اعضاء دائو)، اعتقادی نداشتند. آنها معتقد بودند که طراحی dao مقصر است و بلاک چین باید تغییر ناپذیر باقی بماند. این منجر به دو بلاک چین موازی شد:

اتریوم (eth)، نسخه‌ای که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و فاجعه dao در آن لغو شده است.

اتریوم کلاسیک (etc)، نسخه‌ای از اتریوم که بدون تغییر به کار خود ادامه داد و جایی که وجوه دزدیده شده هرگز بازیابی نشد.

هکر یا هکرهای دائو  مبالغ دزدیده شده را از دست دادند و تمام آن چیزی که دزدیدند تبدیل به یک ارز درجه دوم به نام اتر کلاسیک شد. البته که همچنان اتریوم کلاسیک دارای ارزش است و دزدی آن‌ها یک دزدی موفق بوده است.

5. تفاوت اتریوم با اتریوم کلاسیک از زوایای مختلف

تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک از زوایای مختلف

اما همچنان سوال اصلی پا برجاست! فرق اتریوم و اتریوم کلاسیک چیست؟

در لحظه جدا شدن مسیر اتریوم و اتریوم کلاسیکف این دو ارزدیجیتال و شبکه آنها تفاوت آنچنانی در کدهای خود نداشتند، بلکه تفاوت آن‌ها در یک چیز بود، حمایت!

اتریوم از حمایت بخش قدرتمند و گسترده بازار ارزهای دیجیتال به رهبری بوترین برخوردار بود، در حالی که اتریوم کلاسیک تنها توسط چند اعتبار سنج حمایت می‌شد.

متفرق نشدن توسعه دهندگان از اطراف نسخه جدید اتریوم باعث شد که در سال 2022 در یک جهش بزرگ اتریوم به اتریوم 2.0 تبدیل شود.

مطالب بیشتر: تفاوت بیت کوین و اتریوم

ما در زیر تعدادی از تفاوت‌های اساسی اتریوم و اتریوم کلاسیک را لیست کرده‌ایم:

1- فرق اتریوم و اتریوم کلاسیک در تعداد کوین‌ها

اتریوم کلاسیک به 210,700,000 کوین محدود شده است در حالی که اتریوم نامحدود است.

2- تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک در سرمایه گذاران نهادی

اتریوم eth پشتیبانی قوی‌تری از چیزی به نام enterprise ethereum alliance دارد. این گروه دارای بیش از 200 عضو از جمله شرکت‌های بزرگ مانند مایکروسافت، vmware، intel، citibank، jp morgan chase و غیره است.

3- فرق اتریوم کلاسیک و اتریوم در سرعت پردازش شبکه

امروز که در حال نگارش این مقاله هستیم، اتریوم به لطف مهاجرت به اتریوم 2.0 و تغییر اثبات کار به اثبات سهام به مراتب از اتریوم کلاسیک سریع‌تر و کاربردی‌تر است. 

4- تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک در استخراج

اتریوم کلاسیک همچنان به وسیله روش سنتی pow یا اثبات کار استخراج می‌شود در حالی که اتریوم بعد از انتقال به اتریوم 2.0، تنها به روش اثبات سهام (pos) به افرادی که آن را استیک می‌کنند اتر پاداش می‌دهد.

5- تفاوت اتریوم کلاسیک و اتریوم از نظر آسیب به طبیعت

با توجه به این که اتریوم کلاسیک همچنان به روش pow استخراج می‌شود، برق مصرفی آن برای ماینینگ برای طبیعت آسیب زاست. این در حالی است که اتریوم 2.0 بسیار دوستدار محیط زیست است.

6- فرق اتریوم کلاسیک و اتریوم از نظر ریسک سرمایه گذاری

یکی از مزیت‌های eth (که همچنین از معایب etc است) این است که ارزش بازار و پایگاه کاربر بزرگ‌تری نسبت به etc دارد. این امر باعث می‌شود که eth به طور کلی نوسان کمتری داشته باشد، به توکن نقدینگی بالاتری بدهد و آن را در صرافی‌ها محبوب‌تر کند. این بدان معنی است که eth ممکن است ریسک سرمایه گذاری کمتری نسبت به etc داشته باشد.

7- تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک از نظر امنیت

اتریوم کلاسیک به علت کوچک بودن شبکه و تعداد نودها، بسیار مستعد حمله 51 درصدی است.

8- تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک از نظر گسترده کاربرد

اتریوم بزرگترین میزبان پروژه‌های کریپتوکارنسی و دیفای در بازار است، در حالی که تعداد پروژه‌های فعال بر روی بلاکچین اتریوم کلاسیک به تعداد انگشت‌های دست هم نمی‌رسد.

6. آیا قیمت اتریوم کلاسیک از قیمت اتریوم پیروی می‌کنه؟

آیا قیمت اتریوم کلاسیک از قیمت اتریوم پیروی می‌کنه؟

اتریوم کلاسیک (etc) از مسیر قیمتی مشابه اتریوم (eth) پیروی نمی‌کند. در حال حاضر etc قیمتی کمتر از یک صدم قیمت اتریوم دارد. یکی از دلایل اصلی تفاوت قیمت این است که etc یک عرضه ثابت دارد در حالی که eth عرضه ثابتی ندارد.


7. آیا اتریوم کلاسیک (etc) در مقابل اتریوم آینده ای دارد؟


آیا اتریوم کلاسیک (etc) در مقابل اتریوم آینده ای دارد؟

در حال حاضر، تمرکز اصلی برای etc حمایت از اصول معنایی فناوری بلاکچین است. اساساً،در بلاک چین کد مانند قانون است به این معنی که هیچ کس حق سانسور اجرای کد در بلاک چین etc را ندارد.

اتریوم کلاسیک همچنان اجرای قراردادهای هوشمند را تسهیل می‌کند و مزایای حاکمیت غیرمتمرکز را ارائه می‌کند. به عبارت دیگر، قراردادها را می‌توان بدون دخالت شخص ثالث، مانند وکیل یا نهاد ناظر دیگر، اجرا کرد.

اتریوم همچنان بر اتریوم کلاسیک به عنوان بلاک چین ترجیحی برای خرید، فروش و ایجاد nft برتری دارد. این بدان معنا نیست که etc آینده‌ای ندارد، بلکه فقط به این معنی است که احتمالاً eth بلاک چین مورد اعتمادتر و محبوب‌تری در بین مردم است.

اگر بخواهیم رو راست باشیم، اتریوم کلاسیک مثل یک تیم فوتبالی است که حتی رویای قهرمانی را نیز نمی‌تواند در سر بپروراند، اما از فوتبال بازی کردن لذت می‌برد.

مطالب مرتبط با مقاله تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک

  • اگر تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک برایتان جذاب است، احتمالا از بررسی مقایسه اتریوم و کاردانو و رقابت آن‌ها بر روی تشک قراردادهای هوشمند استقبال خواهید کرد.
  • با همان استدلال خط قبل نیز می‌توانید مقایسه جذاب همتاپی بین تفاوت‌های اتریوم و ترون را در مقاله تفاوت trc20 و erc20 مطالعه کنید. 
  • بیت کوین کش آمد که رقیب جدی بیت کوین باشد، اما در حال حاضر حتی نزدیک به حجم بازار اتریوم نیز نیست (چه رسد به بیت کوین)، ما در یک مقاله مفصل به مقایسه بیت کوین کش و اتریوم پرداخته‌ایم و به این سوال پاسخ داده‌ایم که کدام ارز برای سرمایه‌ گذاری بهتر هستند؟
  • همانطور که می‌دانید اتریوم یکی از پر فراز و نشیب‌ترین ارزهای بازار بوده است، مطالعه تاریخچه اتریوم می‌تواند به شما کمک مهمی برای درک تاریخچه کل بازار ارزهای دیجیتال بکند.
  • همانطور که در مقاله خواندید ما بارها از ویتالیک بوترین نام آورده‌ایم، اما آیا می‌دانستید بوترین جوان یکی از ثروتمند‌ترین افراد این صنعت است؟ در مقاله ثروت ویتالیک بوترین بیشتر در این مورد بخوانید.
  • گس فی اتریوم چیست؟ اگر با گس فی و روش درست پرداخت آن در شبکه اتریوم آشنا نباشید، احتمالا با این شبکه به مشکل خواهید خورد. توصیه می‌کنیم برای این که دچار این مشکل نشوید حتما مقاله ما در این زمینه را مطالعه کنید.
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. خوشبختانه قیمت اتریوم خوب داره پیش میره و منو از نگرانی درآورد:)

    1. بیبن کارمزدشون یکیه ولی اتریوم به به روز رسانی‌هایی که زده بخصوص EIP-1559 از ساختار قدیمی فاصله گرفته