خرید بیت کوین (BTC)

خرید و فروش بیت کوین با کارمزد پایین با امکان نگهداری رمزارز BTC در کیف پول اختصاصی صرافی ارز دیجیتال همتاپی.

قیمت لحظه ای بیت کوین

BTC
Bitcoin

3,878,554,965تومان

65,792.29$

btc

خرید و فروش بیت کوین

خریدفروش

پرداخت می کنید

/media/crypto_icon/irt.svg

تومان

IRT

دریافت می کنید

btc

بیت کوین

BTC

قیمت خرید هر واحد بیت کوین : 3,899,114,275 تومان

همین حالا می‌خرم

نگاه کلی به بازار

نمایش همه
btc

خرید بیت کوین

BTC

3,878,554,965

تومان

+0.37

usdt

خرید تتر

USDT

58,972

تومان

-0.46

trx

خرید ترون

TRX

6,886

تومان

-0.55

eth

خرید اتریوم

ETH

212,310,428

تومان

+1.29

چگونه بیت کوین بخرم؟

به راحتی و با انجام 4 گام زیر علاوه بر خرید آسان بیت کوین می توانید به خانواده بزرگ همتاپی بپیوندید.

1

ثبت‌ نام در سایت همتاپِی

در اولین قدم می‌‎بایست در سایت همتاپِی ثبت‌نام کرده و موبایل و ایمیل خود را تایید بفرمایید

2

فرایند احراز هویت

برای شروع بکار نیاز است یکبار و در کمتر از 5 دقیقه فرایند احراز هویت خود را انجام دهید

3

شارژ حساب تومانی

از طریق درگاه امن بانکی سایت نسبت به واریز وجه خود و شارژ حساب تومانی اقدام کنید

4

خرید سریع بیت کوین

به سادگی بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری که تمایل دارید را در کیف پول امن خود دریافت کنید

ویژگی های رمز ارز بیت کوین

حجم معاملات بیت کوین

امنیت در معاملات بیت کوین

غیرمتمرکز بودن بیت کوین

منبع باز بودن بیت کوین

Bitcoin video cover

بهترین روش خرید بیت کوین

خرید بیت کوین را می‌توانید به روش‌های زیر انجام دهید:
 • خرید بیت کوین از صرافی‌های غیر متمرکز
 • خرید بیت کوین به صورت مستقیم از نرم افزارهای دیفای
 • خرید بیت کوین از صرافی‌های متمرکز خارجی
 • خرید بیت کوین با تومان از صرافی‌های متمرکز ایرانی

شما می‌توانید به وسیله یکی از صرافی‌های غیر متمرکز رایج، مثل صرافی یونی سواپ یا پنکیک سواپ و با اتصال کیف پول تراست ولت خود به آن‌ها بیت کوین خریداری کنید. در روش دوم می‌توانید در نرم افزارهای دیفای مختلف و یا کیف پول‌های غیر حضانتی معتبر مثل تراست ولت وکوینومی، اقدام به خرید و فروش بیت کوین کنید. برای این کار شما نیاز به دسترسی آزاد به یک سیستم پرداخت بین المللی مانند ویسا کارت (visa card) و یا یک حساب پی پال (paypal) فعال دارید. در روش سوم می‌توانید در یکی از صرافی‌های معتبر خارجی (مثل بایننس (bainance) و کوین بیس (coinbase)) احراز هویت کنید و در آنجا با استفاده از استیبل کوین‌های رایجی مثل تتر (USDT) و دای (DAI)، بیت کوین خریداری کنید. توجه داشته باشید که روش سوم خرید بیت کوین به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، هیچ صرافی معتبر خارجی به ایرانیان اجازه احراز هویت نمی‌دهد. روش چهارم خرید بیت کوین از صرافی‌های معتبر ایرانی، شما می‌توانید با ثبت نام در صرافی همتا‌پی هم با تتر و هم با تومان اقدام به خرید آنی بیت کوین کنید.

خرید بیت کوین در ایران

خرید بیت کوین در ایران
خرید بیت کوین در ایران از ابتدا ظهور بیت کوین (سال 1388) با مشکلاتی همراه بوده است، اما از سال 97 و با راه‌اندازی صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی، این مشکل برای هموطنان عزیزمان مرتفع شد. بهترین روش خرید بیت کوین در ایران، استفاده سایت‌های خرید و فروش بیت کوین قانونی و معتبر مانند صرافی همتا‌پی است.

بهترین صرافی ایرانی برای خرید بیت کوین

در چند سال اخیر تعداد صرافی‌های ایرانی رو به افزایش یافته است، اما فقط تعداد اندکی از آنان را می‌توانید به لقب بهترین صرافی ایرانی برای خرید بیت کوین نائل کنید. یک صرافی مناسب برای خرید بیت کوین باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:
 1. امن باشد و سابقه پاکی داشته باشد: هکرها در سال‌های اخیر به بسیاری از صرافی‌های ایرانی و غیر ایرانی حمله کرده‌اند و دارایی مشتریان آنان را به تاراج برده‌اند. بدیهی است که پاک بودن یک صرافی ارز دیجیتال از این نظر می‌تواند یک فاکتور مثبت در گزینش یک صرافی باشد.
 2. احراز هویت را به صورت قانونی و سریع انجام دهد: توصیه جدی ما به شما این است که از صرافی‌های ارز دیجیتالی استفاده کنید که احراز هویت را به صورت قانونی و طبق قوانین اعلام شده از سمت پلیس فتا انجام دهد، خرید بیت کوین از یک صرافی بدون احراز هویت، بازی کردن در زمین کلاهبرداران اینترنتی است.
 3. بازار تومانی و تتری داشته باشد: صرافی که همزمان از بازار تتری و تومانی بهره‌مند باشد، این امکان را برای خریداران و فروشندگان بیت کوین فراهم می‌کند که از تفاوت قیمت بیت کوین به تتر و قیمت بیت کوین به تومان کسب سود کنند.
 4. کیف پول‌های اختصاصی در اختیار مشتریانش قرار دهد: واقعیت این است که بسیاری از صرافی‌های موجود در فضای ارز دیجیتال در ایران، کیف پول‌های غیر اختصاصی و عاریه‌ای از صرافی‌های خارجی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. این حرکت که اکثرا نادانسته و به دور از آگاهی مشتریان انجام می‌شود، دارایی‌هایشان را به خطر می‌اندازد.
 5. قیمت بیت کوین در آن مناسب و رقابتی باشد: بیت کوین با توجه به این که از ماهیت ذخیره ارزش برخوردار است، ممکن است در صرافی‌های مختلف از قیمت متفاوتی برخوردار باشد. به همین دلیل ارائه یک قیمت منصفانه و مطابق با بازار جهانی برای صرافی هدف شما از اوجب واجبات است.
 6. پشتیبانی 24 ساعته در هفت روز هفته داشته باشد: پشتیبانی 24 ساعت در زمان فروش و خرید بیت کوین یکی از مهمترین فاکتورها برای بررسی کیفیت یک صرافی آنلاین است، زمانی که شما به کمک نیاز دارید، پشتیبانان ما به صورت آنلاین در خدمت شما خواهند بود.
 7. مورد تایید انجمن بلاکچین ایران باشد انجمن بلاکچین ایران در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۶ رسماً فعالیت‌های خود را آغاز کرده است و همواره یکی از مراجع مهم اعتبارسنجی در بازار ارزهای دیجیتال ایران بوده است.
 8. کارمزد معاملات مستقیم آن صفر باشد کارمزد معاملات ارز دیجیتال در صرافی‌ها، همیشه یکی از بزرگترین دغدغه‌های معامله‌گران بیت کوین بوده است. کارمزد صفر به شما امکان ورود و خروج بهتر در معاملات بیت کوین را می‌د‌هد.

مایه افتخار ماست که به شما اعلام کنیم که با توجه به ویژگی‌هایی که در بالا ذکر شد، صرافی ارز دیجیتال همتا‌پی بهترین صرافی برای معاملات فروش و خرید بیت کوین است.

خرید و فروش بیت کوین در صرافی همتاپی

خرید و فروش بیت کوین را از دو طریق می‌توانید انجام دهید:

روش خرید بیت کوین در بازار همتا‌پی


روش خرید بیت کوین در بازار همتاپی

1- خرید بیت کوین در قیمت بازار (کارمزد صفر)

در قیمت بازار شما می‌توانید با کارمزد صفر به وسیله هر دو ارزِ تتر و تومان بیت کوین خریداری کنید. در این روش شما با وارد کردن مقدار بیت کوین مورد نظر، به آسانی و با یک کلیک بیت کوین‌هایتان را خریداری می‌کنید. در این روش شما نیازی به پیشنهاد گذاری قیمت ندارید و خرید برای شما به صورت اتوماتیک در بهترین قیمت بازار انجام خواهد شد.

2- خرید بیت کوین در قیمت معین

در روش خرید بیت کوین به قیمت معین، شما با وارد کردن قیمت پیشنهادی خود برای ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) می‌توانید به صورت تومانی و تتری بیت کوین خریداری کنید. این روش که به نام Limit Order نیز خوانده می‌شود به شما امکان می‌دهد که با مشاهده دفتر سفارش‌ها (Order Book) اقدام به قیمت گذاری برای خرید بیت کوین کنید.

حداقل حجم خرید بیت کوین چقدر است؟

حداقل بیت کوینی که می‌توانید در همتاپی خرید کنید، 0.00044 بیت کوین است که با توجه به نوسان قیمت بیت کوین و تتر عددی بین 300 الی 700 هزار تومان خواهد بود.

روش فروش بیت کوین در بازار همتا‌پی


روش فروش بیت کوین در بازار همتاپی

شما می‌توانید در بازار همتا‌پی به دو روش زیر بیت کوین‌های خود را به فروش برسانید:

1- فروش بیت کوین در قیمت بازار(کارمزد صفر)

در قیمت بازار شما می‌توانید با کارمزد صفر به وسیله هر دو ارزِ تتر و تومان بیت کوین خود را به فروش برسانید. در این روش شما با وارد کردن مقدار بیت کوین مورد نظر، به آسانی و با یک کلیک بیت کوین‌هایتان را به فروش خواهید رساند.

2- فروش بیت کوین در قیمت معین

در روش فروش بیت کوین به قیمت معین، شما با وارد کردن قیمت پیشنهادی خود برای موجودی کیف پول بیت کوین خود می‌توانید به صورت تومانی و تتری بیت کوین خود را به بازار عرضه کنید. این روش که به نام Limit Order نیز خوانده می‌شود به شما امکان می‌دهد که با مشاهده دفتر سفارش‌ها (Order Book) اقدام به قیمت گذاری برای فروش BTC های خود با بهترین قیمت کنید.

روش خرید بیت کوین (BTC) بدون کارمزد

برای خرید بیت کوین در همتا‌پی می ‌توانید از پنل معاملاتی همتاپی به قسمت خرید و فروش آسان وارد شوید و از قسمت خرید از ما ارز مورد نظر خود را بر روی بیت کوین انتخاب کنید. مقدار بیت کوین مورد نیاز خود را وارد کنید. ثبت سفارش خرید را بزنید. در مرحله بعد وارد کیف پول بیت کوین خود در همتاپی شوید و موجودی بیت کوین خود را مشاهده کنید.

روش فروش بیت کوین (BTC) بدون کارمزد

برای فروش بیت کوین در همتا‌پی می‌توانید از پنل معاملاتی همتاپی به قسمت خرید و فروش آسان وارد شوید و از قسمت فروش به ما ارز مورد نظر خود را بر روی بیت کوین انتخاب کنید. مقدار بیت کوینی که قصد فروش آن را دارید وارد کنید. ثبت سفارش فروش را بزنید. در مرحله بعد وارد می‌توانید موجودی تومانی خود را در کیف پول تومانی همتاپی‌ مشاهده کنید.

بیت کوین (₿) چیست؟

بیت کوین چیست
همانطور که در مقاله بیت کوین چیست نیز گفتیم، بیت کوین (BitCoin) که به اختصار XBTC یا BTC نیز نوشته می‌شود، از ترکیب دو کلمه بیت (بیت کوچکترین واحد داده در علوم کامپیوتری است) و کوین (سکه) تشکیل شده است. (خوب است بدانید که نماد بیت کوین BTC را با نماد XBTC نیز نمایش می‌دهند، XBTC یک ترفند در شبکه بیت کوین بوده است که ترکیبی از کد ISO 4217 با BTC بوده که مدت‌هاست از دسترس خارج است.) بیت کوین یکی از انواع دارایی رمزنگاری شده است. BTC اولین ارز دیجیتال رمزنگاری شده یا کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) است. این ارز برای نقش‌آفرینی به عنوان واحد پول و نوعی روش پرداخت در 3 ژوئن 2009 توسط خالق‌ افسانه‌ای خود ساتوشی ناکاموتو به وجود آمد.

بیت کوین یک سیستم پرداخت غیر متمرکز

بیت کوین اولین رمز ارزی بود که از تکنولوژی بلاک چین برای خلق، توزیع، معامله و ذخیره ارزش خود استفاده کرد؛ اما مهمترین ویژگی رمز ارز بیت کوین که آن را نسبت به ارزهای رایج (ارزهای فیات مثل دلار و تومان) متمایز می‌کند غیرمتمرکز بودن آن است.

بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و توسط هیچ دولت یا نهاد متمرکزی مانند بانک مرکزی کنترل نمی‌شود و کنترل آن توسط گروهی از واحدهای پردازشی (نودها) در شبکه بلاکچین انجام می‌شود.

زمانی که بیت کوین توانست خود را به عنوان یک واحد پولی و یک دارایی معتبر در دنیا جا بیندازد ارزهای دیگری نیز بر پایه بلاک چین به وجود آمدند و باعث ایجاد بازار ارزهای دیجیتال شدند.

بیت کوین (BTC) چگونه کار می‌کند؟

پاسخ به این سوال به یک مقاله آموزشی نیاز دارد و نمی‌توان در این جا به طور مفصل به آن پرداخت، اما ما در این صفحه سعی کردیم با کوتاه‌ترین و ساده‌ترین روش شما را از نحوه کار بیت کوین آگاه کنیم.

تصور کنید می‌خواهید از بازار یک کیلو سیب بخرید. شما به بازار می‌روید، قیمت را از فروشنده استعلام می‌گیرید و با کارت بانکی خود مبلغ را پرداخت کرده و یک کیلو سیب را می‌خرید.

در لحظه‌ای که پول را با کارت پرداخت می‌کنید سامانه بین بانکی، از بانک شما درباره موجودی حسابتان استعلام می‌گیرد و هزینه خرید سیب را از حساب شما کم کرده و به میوه فروش اضافه می‌کند. تمام این فرآیندها توسط یک سرور مرکزی انجام شده و اطلاعات بر روی دیتابیس بانک ثبت می‌شود. کاملا متمرکز!

حال تصور کنید، اگر یک نفر دیتابیس شبکه مالی کشور را هک کند چه اتفاقی می‌افتد؟

بیت کوین یک شبکه به نام بلاک چین دارد، در این شبکه هزاران کامپیوتر قدرتمند وجود دارند که اطلاعات تراکنش‌های کل شبکه را در هر لحظه در خود ثبت می‌کنند. اگر خرید سیب را با بیت کوین انجام دهید در لحظه‌ای که شما برای خرید سیب بیت کوین پرداخت می‌کنید، استعلام حساب شما تنها از یک فرد یا بانک گرفته نمی‌شود؛ بلکه از تمامی افراد حاضر در شبکه این استعلام گرفته می‌شود.

در شبکه بیت کوین تراکنش شما در سیستم تمامی اعضای شبکه  ثبت شده و مبلغ مورد نظر از حسابتان کم می‌شود و به حساب میوه فروش اضافه می‌شود.

به لطف این تکنولوژی هیچ راهی وجود ندارد که در این شبکه یک تراکنش جعلی ثبت شود، مگر این که 51 درصد شبکه بیت کوین در دست یک نفر باشد که آن وقت سوال این است که اگر کسی آنقدر ثروتمند است که می‌تواند 51 درصد هش ریت‌های شبکه بیت کوین را در اختیار بگیرد چرا باید بخواهد تراکنش شما را بدزدد؟

این یک مثال ساده از کلیت روش کار بیت کوین بود، برای آشنایی کامل با بیت کوین و نحوه کار آن می‌توانید به بخش وبلاگ همتا‌پی مراجعه نمایید.  

پروتکل ارتباطی بیت کوین

 • استانداردهای رایج (Common standards)

 • ساختارهای مشترک (common structures)

 • نوع پیام (Massage Type)

 • اسکریپت (Scripting)

مهم‌ترین مفاهیم بلاکچین بیت کوین را (مانند درخت مرکل، هش، آدرس، امضای بیت کوین) را می‌توانید در قسمت استانداردهای رایج جستجو کنید.

همچنین مفاهیم مهم دیگری مثل (هدر بلاک بیت کوین، آدرس شبکه و غیره) را می‌توانید در ساختارهای مشترک جستجو کنید.

توضیحات پروتکل بیت کوین خارج از این مقال قرار دارد به همین خاطر شما را به مطالعه مقالات بلاگ همتاپی در ارتباط با بیت کوین تشویق می‌کنیم.

بلاکچین بیت کوین

بلاکچین بیت کوین

اگر بخواهیم بلاکچین را به زبانی ساده توضیح دهیم باید بگویم: بلاکچین سیستمی برای ثبت اطلاعات است به طوری که تغییر، هک شدن و یا تقلب را تقریبا غیرممکن می‌کند. در واقع می‌توان بلاکچین را به عنوان یک دفتر کل دیجیتالی دانست که تمام تراکنش‌های انجام‌شده را در خود کپی و بر روی کل شبکه سیستم‌های کامپیوتری خود توزیع می‌کند.

همانطور که می‌دانید معنای تحت‌الفظی بلاکچین (Blockchain) “زنجیره‌ای از بلوک‌ها” است. هر کدام از بلوک‌های زنجیره، تعداد زیادی تراکنش را شامل می‌شوند. هر بار که تراکنش جدیدی در هر کدام از بلوک‌ها اتفاق می‌افتد، اطلاعات مربوط به آن در بلاکچین یا همان دفتر کل دیجیتالی اضافه می‌شود. بلاکچین به عنوان یک DLT ( فناوری دفتر کل توزیعی یا Ditributed Ledger Technology) توسط هش ( امضای رمزنگاری‌شده غیر قابل تغییر) اقدام به ثبت تراکنش‌ها می‌کند.

بلاکچین بیت کوین، در واقع دفتر کل توزیع شده تمامی تراکنش‌های بیت کوین از تاریخ انتشار بیت کوین تا به امروز است.

هر تراکنشی که با بیت کوین انجام دهید در این دفتر کل ثبت می‌شود و اثبات دارایی شما در کیف پول بیت‌کوینتان به وسیله این دفتر کل انجام می‌شود.

خالق بیت کوین؛ ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاماتو

هویت ساتوشی ناکاموتو از دیرباز یکی از اسرار دنیای کریپتو به حساب می‌آید. هیچ فردی تاکنون از هویت واقعی خالق بیت کوین اطلاعی در دست ندارد، زیرا وی در سال 2010 از این صحنه دور شد.

در طول این سال‌ها، گمانه‌زنی‌هایی در مورد هویت این فرد وجود داشته است، اما تلاش‌ها برای یافتن این بنیانگذار مرموز همچنان بی نتیجه بوده است. حتی برخی از افراد معتقدند که ساتوشی ممکن است مرده باشد.

در همین حال، کریگ رایت (Craig Wright) چندین بار ادعا نموده است که خالق بیت کوین است و تلاش‌های بسیاری برای اثبات این که واقعاً ساتوشی ناکاموتو است، نیز به عمل آورده است.

به غیر از وی عده زیادی این افراد فکر می‌کنند که یکی از این چند نفر پایین همان ساتوشی افسانه‌ای هستند:

 • دوریان ناکاماتو (Dorian Nakamoto)
  دوریان ناکاماتو یکی از اساتید و مهندسین دانشگاه کالیفرنیا که توسط مجله Newsweek  به ساتوشی بودن متهم شد.

 • هال فینی (Hal Finney)
  بیت کوین محصول جنبش سایبرفانک(Cypherpunk)  است که یکی از اعضای اصلی این جنبش شخصی به نام هال فینی بود. فینی قبل و بعد از ایجاد بیت کوین در جامعه بیتکوین فعالیت می‌کرد و اولین شخصی است که از طریق یک تراکنش، بیت کوین دریافت کرده است. وی در سال 2014 درگذشت.

 • نیک زابو (Nick Szabo)
  زابو نیز از اعضای سایبرفانک بود،او اولین بار در سال 2005 از ارزی به نام بیت گلد سخن گفت که شباهت زیادی به بیت کوین امروزی داشت.

صرف نظر از اینکه چه کسی پروتکل و بلاکچین بیت کوین را ایجاد کرده است، گزارش‌ها حاکی از آن است که ساتوشی بیش از یک میلیون بیت کوین دارد که ارزش فعلی آن بیش از 16 میلیارد دلار است.

تاریخچه بیت کوین

در این بخش به تاریخچه بیت کوین پرداختیم، یعنی همه چیز را از ثبت دامنه وبسایت رسمی بیت کوین bitcoin.org گرفته تا هاوینگ 2024 بیت کوین بررسی خواهیم کرد:

ثبت دامنه Bitcoin.org در 18 آگوست  2008

نام دامنه "bitcoin.org" توسط یک فرد ناشناس با استفاده از یک سرویس حفاظت از حریم خصوصی برای پنهان کردن هویت خود ثبت شده است.

هویت این فرد هنوز ناشناخته است، اما بسیاری معتقدند که ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین همان شخصی بوده است که این دامنه را ثبت کرده است.

دامنه در حال حاضر توسط یک جامعه غیر متمرکز متن باز (open-source) از توسعه دهندگان و داوطلبانی که بر روی نرم افزار رایگان هسته بیت کوین (Bitcoin Core) و پروژه‌های مرتبط کار می‌کنند نگهداری می‌شود. این وب سایت به عنوان یک مرجع مرکزی برای اطلاعات  مرتبط با بیت کوین، از جمله راهنماهایی برای مبتدیان، اسناد فنی، و اخبار و به روز رسانی‌ها در مورد اکوسیستم بیت کوین عمل می‌کند.

همچنین bitcoin.org شامل اطلاعاتی برای معرفی مردم به اقتصاد غیر متمرکز بر پایه بیت کوین، از جمله یک لانچ پد برای خرید بیت کوین و منابعی در مورد نحوه اجرای گره‌های بیت کوین است.

منتشر شدن وایت پیپر بیت کوین در 31 اکتبر 2008

وایت پیپر بیت کوین در 31 اکتبر 2008 توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر می‌شود. این وایت پیپر با عنوان «بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» به لیست ایمیل محدودی از اعضای سایبر پانک ارسال می‌شود.

وایت پیپر بیت کوین یک سیستم ارز دیجیتال غیرمتمرکز را توصیف می‌کند که امکان تراکنش های همتا به همتا را بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد، مانند بانک، فراهم می کند. استفاده از بلاک چین، یک دفتر کل عمومی که تمام تراکنش ها را به شیوه ای ایمن و شفاف ثبت می‌کند، پیشنهاد کرد. شبکه بیت کوین برای تایید تراکنش ها و حفظ یکپارچگی بلاک چین به شبکه ای از رایانه ها متکی است.

وایت پیپر همچنین استفاده از اثبات کار (PoW) را توضیح می‌دهد، مکانیزمی که برای جلوگیری از فعالیت‌های تقلبی با الزام کاربران به حل مسائل پیچیده ریاضی به منظور افزودن بلوک‌های جدید به زنجیره بلوک استفاده می‌شود. این مکانیسم برای تشویق کاربران به مشارکت در شبکه با پاداش دادن به آنها با بیت کوین‌های تازه استخراج شده بود.

انتشار وایت پیپر بیت کوین لحظه ای مهم در تاریخ ارزهای دیجیتال بود، زیرا جهان را با مفهوم یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز آشنا کرد که مستقل از موسسات مالی سنتی عمل می کند.

تولد بیت کوین در 3 ژوئن 2009

خالق ناشناس بیت کوین، معروف به ساتوشی ناکاموتو، اولین بلوک بلاک چین بیت کوین را استخراج می‌کند.

این بلوک پیدایش به عنوان بلوک 0 یا بلوک 1 نامیده می‌شود، حاوی پیامی است که ورودی اولین تراکنش در بلوک است. در این پیام آمده است: "صدر اعظم 03/ژانویه/2009 تایمز در آستانه دومین کمک مالی برای بانک ها." گمان می‌رود این پیام اشاره‌ای به تیتر روزنامه تایمز در همان روز استخراج بلوک باشد که در مورد برنامه دولت بریتانیا برای نجات بانک‌های در حال ورشکستگی گزارش می‌دهد.

این پیام مهم است زیرا یکی از انگیزه‌های اصلی ایجاد بیت کوین را برجسته می‌کند: ایجاد جایگزینی برای موسسات مالی سنتی و کنترل متمرکز آنها بر اقتصاد.

بلوک پیدایش همچنین شامل 50 بیت کوین اول استخراج شده است. ایجاد آن‌ها و بلوک پیدایش نشان دهنده آغاز یک دوره جدید در معاملات غیرمتمرکز و همتا به همتا است.

اولین تراکنش بیت کوین در تاریخ 12 ژوئن 2009

اولین تراکنش بیت کوین بین دو نفر تنها چند روز پس از راه اندازی شبکه بیت کوین انجام می شود. ساتوشی ناکاموتو 10 بیت کوین را به آدرس بیت کوین هال فینی می‌فرستد که نشانه ای از مشارکت اولیه فینی در پروژه بیت کوین است.

معامله تاریخی روز پیتزای بیت کوین  در 22 می 2010

اولین تراکنش تجاری شناخته شده با استفاده از بیت کوین زمانی انجام می شود که لازلو هانیچ 10000 بیت کوین برای دو پیتزای بزرگ پاپا جان که در جکسون ویل فلوریدا به او تحویل داده شد، پرداخت کرد.

در زمان معامله، ارزش 10000 بیت کوین تنها چند دلار بود. با این حال، این تراکنش به عنوان نمونه‌ای از اینکه چقدر ارزش ارز دیجیتال افزایش یافته است، بدنام شده است.

امروز، روز پیتزا بیت کوین توسط علاقه مندان به بیت کوین در سراسر جهان به عنوان یادآور روزهای اولیه بیت کوین و ریشه های جامعه در آزمایش، نوآوری و سک پذیری جشن گرفته می شود. این روز با رویدادها و فعالیت‌های مختلفی مانند همانی‌های پیتزا، ملاقات‌ها، جمع‌آوری کمک‌های خیریه و موارد دیگر مشخص می‌شود که همگی حول محور بیت کوین و پتانسیل آن برای ایجاد فرصت‌های جدید برای افراد و کسب‌وکارها هستند.

اولین استفاده از بیت کوین در راه غیر قانونی در سال 2011

در فوریه 2011، بازار سیاه آنلاین جاده ابریشم (Silk Road) راه اندازی شده و فعالیت دو ساله خود را آغاز می‌کند. این پلتفرم فروش مواد مخد، قبل از اینکه توسط مقامات فدرال در سال 2013 تعطیل شود، برای جامعه بیت کوین نیز قابل توجه بود زیرا یکی از اولین کاربردهای دنیای واقعی بیت کوین به عنوان وسیله مبادله بود.

قبل از راه ابریشم، بیت کوین در درجه اول به عنوان یک سرمایه گذاری سوداگرانه و مبادله پول همتا به همتا استفاده می‌شد. با این حال، جاده ابریشم به کاربران امکان خرید و فروش کالاها و خدمات به صورت ناشناس را به عنوان جایگزینی برای سیستم های مالی سنتی می‌داد.

توجه به این نکته مهم است که به دلیل ارتباطش با فعالیت‌های غیرقانونی، متاسفانه جاده ابریشم سهم زیادی در روایتی داشت که بیت کوین را با فعالیت های مجرمانه مرتبط می‌کرد. با این حال، پذیرش گسترده بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در طول سال‌ها – و همچنین آموزش در مورد رمزارز و بلاک چین – بسیاری از این روایت را معکوس کرده است زیرا افراد بیشتری با بیت‌کوین و دنیای دارایی‌های دیجیتال آشنا می‌شوند.

گفتنی است که بیت کوین‌های که از این پلتفرم ضبط شد، در سال‌های بعدی توسط دولت فدرال آمریکا به مناقصه قانونی گذاشته شد.

اولین هاوینگ بیت کوین در سال 2012

اولین رویداد نصف شدن (halving) بیت کوین رخ می دهد و زمینه را برای رویدادهای نصف شدن بعدی فراهم می کند.

رویدادهای نصف شدن بیت کوین هر چهار سال یا بیشتر اتفاق می افتد و پاداش استخراج کنندگان بیت کوین را به نصف کاهش می دهد و نرخ انتشار بیت کوین جدید را کاهش می دهد. در این نیمه اول، پاداش بلوک از 50 بیت کوین به 25 بیت کوین کاهش یافت.

بسیاری از مردم همچنین ادعا می کنند که نصف اول در واقع تأثیر قابل توجهی بر قیمت بیت کوین داشته است، زیرا بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران کاهش نرخ عرضه جدید و افزایش کمیاب را پیش بینی می کردند. در ماه‌های منتهی به هاوینگ، قیمت بیت کوین به طور پیوسته افزایش یافت. با این حال، در حالی که بسیاری از مردم رویدادهای نصف شدن بیت کوین را با تغییرات قیمت بیت کوین مرتبط می‌دانند، توجه به این نکته مهم است که عوامل زیادی در تعیین قیمت هر دارایی دیجیتال نقش دارند.

هدف از نصف کردن رویدادها این است که اطمینان حاصل شود که تعداد کل بیت‌کوین‌های در گردش از ۲۱ میلیون، حداکثر عرضه تعیین‌شده توسط پروتکل بیت‌کوین تجاوز نمی‌کند.

جهش حجم مارکت بیت کوین؛ 28 مارچ 21013

ارزش بازار کل شبکه بیت کوین برای اولین بار از یک میلیارد دلار گذشت.

هک شدن Mt.Gox در 25 فوریه 2014

صرافی Mt. Gox که تا آن زمان بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان بود مورد حمله هکری قرار می‌گیرد و 850هزار بیت کوین آن (به ارزش آن زمان 450 میلیون دلار) به سرقت می‌رود.

انتشار وایت پیپر شبکه لایتنینگ در 14 جوئن 2016

جوزف پون و تادئوس درایجا وایت پیپر شبکه لایتنینگ راهکاری که منجر به افزایش سرعت تراکنش‌های بیت کوین در زنجیره جانبی آن می‌شد را ارائه کردند.

شبکه لایتنینگ برای سرعت بخشیدن به زمان تراکنش‌ها و ارائه یک راه حل مقیاس پذیر برای L1 بیت کوین در نظر گرفته شده بود. به این ترتیب، مفهوم تراکنش‌های خارج از زنجیره را برای کاهش تراکم در بلاک چین بیت کوین و همچنین کانال‌های پرداخت چند امضایی معرفی کرد.

وایت پیپر شبکه لایتنینگ مورد قانع کننده‌ای را برای استفاده از تراکنش‌های خارج از زنجیره برای بهبود مقیاس‌پذیری و سرعت شبکه بیت کوین و در عین حال حفظ سطح بالای امنیت و عدم تمرکز L1 ارائه کرد.

فورک شدن بیت کوین کش در 1 آگوست 2017

در این تاریخ عده‌ای از اعضای اصلی توسعه شبکه بیت کوین به راه حل متفاوتی برای مقیاس پذیری بیت کوین معتقد بودند، اقدام به راه اندازی فورک جدیدی به نام بیت کوین کش کردند.

راه اندازی سگویت در 24 آگوست 2017

SegWit در 24 آگوست 2017 در ساعت 1:57 UTC در ارتفاع بلوک 481,824 فعال شد، که نشان دهنده راه اندازی یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در شبکه بیت کوین است که با هدف رسیدگی به چندین مشکل طولانی مدت، مانند انعطاف پذیری تراکنش و مقیاس پذیری انجام می‌شود. برای بسیاری در اکوسیستم بیت‌کوین، فعال‌سازی SegWit پایانی بر جنگ‌های اندازه بلوک بود که جامعه بیت‌کوین را تقسیم کرد و در نتیجه اول آگوست را به عنوان روز استقلال بیت‌کوین تثبیت کرد.

هدف اصلی Segregated Witness – یا به اختصار SegWit – افزایش ظرفیت تراکنش شبکه بیت کوین با جداسازی موثر داده های امضای تراکنش (داده های شاهد) از خود تراکنش بود. SegWit با حذف داده‌های امضا از بلوک تراکنش و ذخیره آن در یک بلوک "شاهد" جداگانه، وزن بلوک را در هر تراکنش کاهش داد و اجازه داد تراکنش‌های بیشتری در هر بلوک گنجانده شود.

لایه بیت کوین Stacks راه اندازی شد؛ ژوئن 2021

لایه Stacks Bitcoin راه اندازی می‌شود تا قراردادهای هوشمند، DeFi، NFT و سایر موارد استفاده اضافی برای بیت کوین را فعال کند.

پروژه Stacks در ابتدا با نام Blockstack شناخته می‌شد و توسط مدیر عامل Trust Machines، Muneeb Ali و Ryan Shea ایجاد شد. این لایه دارای زبان برنامه نویسی، وضوح و مکانیسم توافقی است که به عنوان اثبات انتقال (PoX) شناخته می‌شود. آنها با هم امکان اجرای قراردادهای هوشمند در بلاکچین بیت کوین را فراهم می‌کنند

قانون بیت کوین در السالوادور، 9ژوئن 2021

ال سالوادور اولین کشوری است که بیت کوین را به عنوان ارز قانونی می‌پذیرد و 62 نفر از 84 نماینده پارلمان پیشنهاد رئیس جمهور این کشور، نایب بوکله را تایید کردند.

اولین ETF بیت کوین در 19 اکتبر 2021

اولین صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) هشت سال پس از ثبت درخواست برادران وینکلووس در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) شروع به معامله کرد. BITO،  قیمت بیت کوین را از طریق قراردادهای آتی که در بورس کالای شیکاگو (CME) معامله می‌شد دنبال کرد و الهام بخش پذیرش نهادی بیت کوین در آینده بود.

به رسمیت شناختن بیت کوین توسط جمهوری آفریقای مرکزی در سال 2022

بعد از السالوادور، نوبت به جمهوری آفریقای مرکزی بود که بیت کوین را به عنوان یکی از روش‌های پرداخت در کشور خود به رسمیت بشناسد.

پروتکل Ordinals راه اندازی شد؛ 21 ژوئن 2023

توسعه‌دهنده کیسی رودارمور پروتکل Ordinals را روی بیت‌کوین راه‌اندازی می‌کند و موج جدیدی از علاقه به بیت‌کوین را آغاز می‌کند. پروتکل Rodarmor به طور موثر اجازه می‌دهد تا اعداد منحصر به فرد به هر ساتوشی (satoshi)  اختصاص داده شود ( کوچکترین واحد بیت کوین ساتوشی است، هر100,000,000 ساتوشی با یک بیت کوین معادل است)  که هر کسی را قادر می سازد تا نشست‌های فردی را ردیابی کند. این پروتکل اجازه ایجاد nft روی شبکه بیت کوین را به کاربران میدهد.

 • راه اندازی Taproot Wizards، در 1 فوریه 2023

 • راه اندازی استاندارد توکن BRC-20 در 8 مارس 2023

 • راه اندازی Bitcoin Stamps در 6 آپریل 2023

فورک های مهم بیت کوین

بیت کوین در طول تاریخ خود معدود فورک‌هایی را تجربه کرده است که مهمترین آن بیت کوین کش بوده است.

فورک بیت کوین کش از بیت کوین اصلی

بیت کوین کش یا بیت کوین

هارد فورک بیت کوین کش در نتیجه اختلاف نظر بین جامعه بیت کوین بر سر مسیر آینده این ارز دیجیتال رخ می‌دهد. در حالی که بسیاری از اعضای جامعه بیت کوین از سافت فورکی که SegWit را ایجاد کرد استقبال کردند، گروهی از ماینرها و توسعه دهندگان تصمیم گرفتند که هارد فورک بیت کوین را ایجاد کند که ارز دیجیتال جدیدی ایجاد کند. این ارز دیجیتال جدید بیت کوین کش (BCH) نام داشت و برای ارائه کارمزدهای زمان تراکنش سریعتر از بیت کوین اصلی طراحی شده بود.

از این تاریخ، بیت‌کوین کش چندین فورک و ارتقاء اضافی را پشت سر گذاشته است، که اکثر این ارتقاها عمدتاً در 15 می یا 15 نوامبر هر سال انجام می‌شوند. در حالی که این شبکه به تکامل و رشد خود ادامه می‌دهد، هنوز بحث‌های زیادی در مورد محاسن و معایب بیت‌کوین کش در مقابل بیت‌کوین وجود دارد، که آن را به یک موضوع بحث برانگیز در جامعه ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کند.

تفاوت اصلی بین BTC و BCH محدودیت اندازه بلوک آنها است. بیت کوین از نظر فنی دارای محدودیت اندازه بلوک 1 مگابایتی است (به لطف ارتقای SegWit 4 مگابایت)، در حالی که بیت کوین کش دارای محدودیت اندازه بلوک 32 مگابایتی است. این اندازه بلوک بزرگتر اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های بیشتری در هر بلوک پردازش شوند، که از تراکم جلوگیری می‌کند و منجر به زمان تراکنش سریع‌تر و کارمزد کمتر می‌شود.

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین، در واقع بیت کوین با ایجاد هر بلاک در حال حاضر 6.5 بیت کوین به استخراج کننده بلاک پاداش می‌دهد. این پاداش با هر هاوینگ به نصف کاهش پیدا می‌کند.

بیت کوین یکی از اولین و معروف‌ترین ارزهای دیجیتال موجود است که معاملات بسیاری بر اساس آن انجام می‌شود و همچنین استخراج آن بسیار رواج دارد. شما برای اینکه بتوانید بیت کوین استخراج کنید، دو راه کلی در پیش رو خواهید داشت. اول اینکه از دستگاه‌های ماینر و یا همان دستگاه‌های استخراج بیت کوین کمک بگیرید. روش دیگر این است که به سراغ استخراج ابری بروید. استفاده از هر یک از این روش‌ها می‌تواند با ویژگی‌ها و تجهیزات متنوعی انجام شود. مهم است که شما با توجه به شرایط خود و اهدافی که مدنظر دارید از میان هر یک از این مدل‌های استخراج بیت کوین دست به انتخاب بزنید. 

استخراج بیت کوین با دستگاه‌های ASIC

این روش استخراج بیت کوین در حال حاضر و با توجه به سختی بیت کوین بهترین روش برای کسب بیت کوین است. البته باید قیمت بالای دستگاه‌های ASIC را پیش از خرید در نظر بگیرید. حتی با این دستگاه‌ها هم چند سال تا بازگشت سرمایه اصلی (هزینه خرید ماینر) فاصله دارید.

استخراج ابری بیت کوین 

همانطور که در مقاله استخراج ابری بیت کوین اشاره کرده‌ایم،بیت کوین به وسیله سایت‌های استخراج ابری نیز استخراج می‌شود. این شرکت‌ها با تجمیع منابع استخراجی و کرایه آن به صورت حساب اشتراکی شما را در سود استخراج ابری بیت کوین سهیم می‌کنند. توصیه می‌کنیم برای مطالعه بیشتر در مورد استخراج ابری بیت کوین به بلاگ ما سر بزنید. 

الگوریتم اثبات کار (POW)

گواه اثبات کار (Proof of Work) که به اختصار PoW نشان داده می‌شود برای مقابله با حملات DDos و ایجاد اسپم در شبکه به کار می‌رود. معروفترین کاربرد این الگوریتم، ارزهای دیجیتال و بیت کوین می‌باشد. این مکانیزم یک الگوریتم اجماع است که برای تایید تراکنش‌ها، تولید بلاک‌های جدید در بلاکچین و تامین امنیت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گواه اثبات کار در بیت‌کوین به همراه هشینگ (Hashing) مورد استفاده قرار گرفت. استفاده شبکه بیت کوین از این الگوریتم باعث شده است حمله به این شبکه نیازمند صرف هزینه و زمان بسیار زیادی باشد و عملا انگیزه حملات را از بین می‌برد.

در شبکه بیت کوین استخراج کنندگان با بکارگیری این الگوریتم برای تایید تراکنش‌ها و دریافت پاداش شبکه با یکدیگر رقابت می‌کنند. در شبکه ارزهای دیجیتال هنگامی که کاربران برای یکدیگر ارز دیجیتال ارسال می‌کنند اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در بلاک‌ها جمع آوری می‌شوند، مسئولیت تایید تراکنش‌ها و آرایش بلاک‌های زنجیره بر عهده ماینرها یا همان استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال می‌باشد. این کار طی فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال یا ماینینگ انجام می‌شود.

ماینرهای ارز دیجیتالی که شبکه آن‌ها مبتنی بر گواه اثبات کار می‌باشد طی فرآیند استخراج باید معادلات سخت ریاضی را حل کنند و ماینری که بتواند زودتر از دیگران جواب صحیح معادله ریاضی که در واقع همان هش بلاک می‌باشد را بدست آورد می‌تواند تراکنش‌ها را تایید کرده و بلاک حاوی تراکنش‌ها را به زنجیره بلاک اضافه کنند و علاوه بر کارمزد تراکنش‌ها واحدهای جدید تولید شده را نیز به عنوان پاداش دریافت کند.

الگوریتم استخراج بیت کوین

الگوریتم استخراج بیت کوین همان الگوریتم معروف SHA-256، است. هدف از الگوریتم SHA-256 ایجاد یک اثر انگشت دیجیتال منحصر به فرد از یک قطعه داده، مانند یک پیام یا یک فایل است. تولید هش SHA-256 شامل اجرای داده های ورودی از طریق یک تابع پیچیده ریاضی است که یک مقدار خروجی منحصر به فرد تولید می‌کند.

ماینر استخراج بیت کوین

ماینرها این فرصت را به وجود می‌آورند تا بتوانید به عنوان یک کاربر شبکه بلاک چین در فرآیند تایید تراکنش ها مشارکت کنید و ضمن اینکه به امنیت معاملات کمک می‌کنید، پاداش دریافت نمایید. این فرایند در سال‌های اول پس از معرفی بیت کوین و شبکه آن بسیار آسان انجام می‌شد. در آن سال‌ها با توجه به اینکه تعداد بیت‌ کوین‌های موجود در بازار محدودتر بود و همچنین به واسطه اینکه تعداد کاربران فعال در این شبکه چندان زیاد نبودند، تنها به کمک CPU کامپیوترها و لپ تاپ‌های معمولی خانگی قابل انجام بود. امروزه اما برای کسب درآمد از استخراج بیت کوین نیاز به دستگاه‌های اختصاصی و قوی است. به منظور افزایش بهره وری نهایی مهم است که بتوانید تعداد دستگاه‌های بیشتر با توان بالاتر را در کنار یکدیگر بدون استراحت در ساعات طولانی به کار بگیرید.

نکات مهم در انتخاب یک ماینر بیت کوین شامل موارد زیر است:

 • قدرت یا توان دستگاه استخراج بیت کوین

 • مصرف انرژی دستگاه استخراج

 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین

به منظور افزایش امنیت خرید می‌توانید به سراغ مدل‌های تولید شده توسط برندهای محبوب و معروف زیر بروید:

 1. بیت مین (Bitmain): این برند به طور اختصاصی انواع دستگاه‌های انت ماینر (Antminer) را تولید می‌کند.

 2. کنان (Cannan): تولید کننده انواع دستگاه‌های ملقب به آوالون (Avalon)

 3. میکرو بی تی (MicroBT): تولید کننده انواع دستگاه‌های واتس ماینر (Whatsminer)

 4. اینو سیلیکون (Innosilicon): انواع دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator) توسط این برند تولید می‌شوند.

 5. ای بنگ (Ebang): انواع دستگاه‌های ای بیت (Ebit) از محصولات این برند هستند.

استخراج بیت کوین

رقابت بر سر استخراج بیت کوین در سالهای اخیر به گونه‌ای بوده است که دیگر یک دست صدا ندارد، یعنی ماینرها مجبور شدند به شیوه های مختلفی کنار هم جمع شوند تا  بتوانند از استخراج بیت کوین سود کسب کنند.

یکی از این شیوه‌ها، استخر استخراج است. شما ممکن است به عنوان یک ماینر شخصی در ایران به مجموعه‌ای از ماینرها در شبکه‌ای مشخص (که استخر خوانده می‌شود) متصل شوید و با هم شروع به استخراج کنید. به این شکل احتمال حل کردن مسئله بلاک قوت می‌گیرد و احتمال کسب پاداش شما بالاتر می‌رود.

مزارع استخراج بیت کوین

مزرعه بیت کوین از مفهومی مشابه استخر استخراج بیت کوین برخوردار است با این تفاوت که در مزرعه بیت کوین تمامی دستگاه‌ها و توان محاسباتی آن در زیر یک سقف با یکدیگر شبکه شده است و همین قدرت و سرعت‌شان را بالاتر می‌برد.

استخراج بیت کوین در ایران

آیا استخراج بیت کوین در ایران مجاز است؟ بله 

چگونه باید مجوز استخراج بیت کوین را در ایران تهیه کنیم؟  طور کلی شما باید برای استخراج قانونی بیت کوین در ایران 2 مرحله را پشت سر بگذارید:

 • صدور جواز تاسیس برای استخراج بیت کوین

 • صدور پروانه بهره‌برداری

برای طی کردن این مراحل کافی است در سایت بهین یاب ثبت نام کنید.

خوب است بدانید در سال 1402 هزینه برق مصرفی برای استخراج بیت کوین در هر کیلووات-ساعت برابر 2530 تومان است؛ همچنین در نظر داشته باشید که برای اجرای طرح ماینینگ بیت کوین تنها در شهرک‌ها و مناطق صنعتی تصویب شده و نیروگاه‌ها می‌توانید اقدام کنید.

هزینه استخراج هر بیت کوین چقدر است؟

هزینه استخراج هر بیت کوین

هزینه استخراج هر بیت کوین

هزینه استخراج هر بیت کوین چقدر است؟ این سوالی است که ممکن است برای شما مطرح شده باشد. شما می‌توانید از سایت macro micro همیشه میانگین هزینه استخراج یک بیت کوین را درآورید. در حال حاضر هزینه استخراج هر بیت کوین 25,690 دلار است.

اما این در مقیاس جهانی است، برای ایران می‌توانید هزینه برق مصرفی برای استخراج رمز ارز در هر کیلووات-ساعت برابر 2530 تومان (طبق اعلام وزارت نیرو) در نظر بگیرید و این هزینه را در زمان مورد نیاز برای استخراج هر بیت کوین یعنی 115 تراوا ساعت انرژی TWH (هر تراوات معادل یک میلیون کیلووات است)  ضرب کنید، البته این عدد در سال 2023 بسیار کمتر و نزدیک به 95.58 TWH است. 

ارزهای مشابه بیت کوین

ارزهای مشابه بیت کوین

بیت کوین (BTC) از آنجایی که موفق‌ترین مدل ارزهای دیجیتال بوده است، همیشه مورد تقلید پروژه‌های مختلف قرار گرفته است. در زیر سه تا ارزهای مشابه به بیت کوین که سعی کرده‌اند از او کپی برداری کنند آورده‌ایم:

لایت کوین

لایت کوین را فردی به نام چارلز لی (Charles Lee) در اکتبر سال 2011 میلادی راه اندازی کرد. لی یکی از کارمندان سابق شرکت گوگل بود. چارلی لی یکی از اولین ماینرهای بیت کوین است. لی، لایت کوین را با هدف بهبود و حل مشکلات شبکه بیت کوین مانند کاهش مدت ‌زمان تایید تراکنش‌ها، کاهش هزینه‌های نقل و انتقال، استخرهای متمرکز ماینینگ و با ایجاد تغییراتی در کدها و پروتکل‌های بیت کوین طراحی کرد. 

دوج کوین

دوج کوین، یک شوخی اینترنتی بود. ارز دیجیتال دوج کوین در اواخر سال 2013 توسط بیلی مارکوس (Billy markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer)، مدیر محصول و تحلیل‌گر داده در شرکت ادوبی (Adobe)، اختراع شد. دوج کوین که با الهام از بیت کوین و به صورت فورکی از لایت کوین ساخته شده است. بسیار در ساختار برنامه به بیت کوین شباهت دارد.

Warped btc

بیت کوین تاب خورده (Warped btc) با نماد WBTC، در واقع همان بیت کوین است با این تفاوت که بر روی شبکه‌ اتریوم پیاده سازی شده است.

WBTC از برابری یک به یک با بیت کوین برخوردار است و شما می‌توانید آن را به وسیله قفل کردن بیت کوین‌های خود در شبکه اتریوم بدست آورید. WBTC بر خلاف بیت کوین به شما امکان استفاده در حوزه دیفای را می‌دهد.

زبان برنامه نویسی بیت کوین

زبان برنامه نویسی بیت کوین ++C است. ++C یکی از قدیمی ترین زبان‌های برنامه نویسی است که از سال 1979 به وجود آمده است. بسیاری از نرم افزارهای و سیستم عامل‌های کنونی به وسیله این زبان نوشته شده‌اند. همچنان و بعد از سال‌ها هسته اصلی بیت کوین به وسیله C++ ویرایش می‌شود.

هزینه تراکنش های بیت کوین

هزینه برداشت و انتقال هر بیت کوین در صرافی همتا‌پی برابر 0.002 بیت کوین یا 2000 ساتوشی است.

شبکه انتقال بیت کوین

بیت کوین (BTC) به صورت پیش فرض بر روی بلاکچین بیت کوین منتقل می‌شود. اما شما می‌توانید برای صرفه جویی در هزینه‌هایتان بیت کوین را بر روی شبکه Omni و همچنین شبکه لایتنینگ هم منتقل کنید.

شبکه لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ (lightning) یک راهکار لایه دوم است که برای رفع مشکل مقیاس پذیری بیت کوین به وجود آمده است.

مقیاس‌پذیری در یک بلاکچین به معنی توانایی آن بلاکچین برای گسترش و توسعه عملکرد خود است. یعنی اگر بیت کوین بتواند با همان سرعت و کیفیتی که کار 100 کاربر را راه می‌اندازد بتواند کار 1 میلیون کاربر را راه بیاندازد، آن موقع می‌توانیم بگوییم بیت کوین از مقیاس پذیری خوبی برخوردار است؛ اما نکته این است که بیت کوین در همین زمینه کمی مشکل دارد.

اجازه دهید با ذکر عدد و رقم حرفمان را بزنیم. در حال حاضر تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین با سرعتی برابر با 7 تراکنش در ثانیه صورت می‌گیرند. این در حالی است که سرعت انجام تراکنش برخی از رمزارزهای دیگر بسیار بیشتر از بیت کوین است. اتریوم سرعتی برابر با 25 تراکنش در ثانیه دارد و بیت کوین کش تا 300 تراکنش را در یک ثانیه انجام می‌دهد.

همین کندی فرایند باعث شد که عده‌ای به فکر یک راهکار لایه دوم باشند. اما چه راهکاری؟

کره زمین را در نظر بگیرید، بخش زیادی از آب در کره زمین به صورت دریا و اقیانوس در حرکت است و بخش دیگری از آن - که اتفاقا حجم کمتری هم هست- به صورت ابر، حال سرعت ابرها در جابجایی بیشتر است یا اقیانوس‌ها؟ البته که ابرها.

رابطه کره زمین با ابرها، مانند رابطه بلاکچین بیت کوین با شبکه لایه دوم لایتنینگ است.

لایتنینگ در لایه‌ای بالاتر از بیت کوین اقدام به تکمیل فرآیندهای تراکنشی می‌کند و آن‌ها را در یک لحظه و به با سرعت بالایی به شبکه اصلی وارد می‌کند.

استفاده از لایتنینگ برای تراکنش‌های کوچک به شدت توصیه می‌شود، زیرا هم هزینه انتقال بسیار ناچیزی دارد و هم سرعت انتقال بسیار بالایی.

صرفه جویی در هزینه تراکنش بیت کوین

روش‌های متفاوتی برای صرفه جویی در هزینه بیت کوین وجود دارد، کافی است که بعد از خرید بیت کوین خود آن را به وسیله یکی از روش‌های زیر انتقال دهید.

 • از شبکه لایتنینگ استفاده کنید

 • در زمان خلوتی شبکه اقدام به انتقال بیت کوین کنید

 • از کیف پول‌های سگویت استفاده کنید

 • کارمزد کمتری برای انتقال بیت کوین خود انتخاب کنید

مزایای خرید بیت کوین

مزایای خرید بیت کوین را می‌توانید از دو منظر بررسی کنید:

 • مزیت خرید بیت کوین (btc) نسبت به دیگر دارایی‌های با ارزش ذاتی

 • مزیت خرید بیت کوین (btc) نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال

مزیت خرید بیت کوین (btc) نسبت به دیگر دارایی‌های با ارزش ذاتی

خرید بیت کوین نسبت به دیگر دارایی‌های با ارزش ذاتی را می‌توان از منظر مقایسه‌ای بررسی کرد:

سرمایه گذاری بر روی بیت کوین (BTC) یا طلا

بیت کوین را طلای دیجیتال می‌خوانند، هر دو دارای محدودیتی مشخص هستند. هردو ذخیره ارزش‌های برای مقابله با بحران‌های مالی محسوب می‌شوند. همچنین هر دو رفتار قیمتی همسویی با یکدیگر دارند (در غالب موارد بیت کوین و طلا هم جهت با هم افزایش یا کاهش قیمت را تجربه می‌کنند)

اما نکته مثبت بیت کوین نسبت به طلا این است که شما می‌توانید بیت کوین را با امنیت بسیار بالاتری نگهداری کنید؛ امکانی که در مقابل طلا ندارید.

همچنین محدودیت بیت کوین زودتر به منحسه ظهور می‌رسد و اهداف قیمتی آن با سرعت بیشتری لمس می‌شود.

دیگر مزایای بیت کوین نسبت به طلا جابجا پذیری و نقدشوندگی آن است. شما می‌توانید تنها در عرض چند دقیقه هزاران بیت کوین (معادل چند ده کیلو طلا) را از این سمت کره خاکی به آن سمتش (بدون هیچ نگرانی) منتقل کنید. همچنین برای نقد کردن دارایی‌های بیت کوین خود نیازی به باز بودن بازارهای سنتی و یا قوانین دست و پا گیر بانکی ندارید.

سرمایه گذاری بر روی بیت کوین (BTC) یا زمین

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که قیمت زمین در ایران، با توجه به جمعیت فعلی و بسته شدن پنجره جمعیتی ایران و با در نظر گرفتن زمین‌های خالی و وسعت سرزمینی کشور عزیزمان. دارای حباب‌های سنگین است که در سالهای آینده با رکود همراه خواهد بود.

این در حالی است که بیت کوین از سقف قیمتی خود که تنها 20 درصد قیمت تخمین زده شده نهایی آن بود بسیار فاصله گرفته است و روز به روز به ارزشمندی آن (با توجه به قانونمند شدن آن در جهان) اضافه می‌شود.

سرمایه گذاری بر روی بیت کوین (BTC) یا دلار

بدیهی است که سرمایه گذاری بر روی یک ارز با سقف محدود عرضه که به صورت غیر متمرکز و بدون دخالت‌ دولت‌ها بهتر است سرمایه گذاری بر روی ارزی است که نقطه مقابل این موضوعات است.

به همین دلیل اگر در بین دلار و بیت کوین دو به شک مانده‌اید، توصیه ما به شما سرمایه گذاری بر روی بیت کوین است.

مزیت خرید بیت کوین (btc) نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال

اگر بخواهیم برای ظهور و بروز ارزهای دیجیتال یعنی غیرمتمرکز بودن، بازیچه دست دولت‌ها نبودن، برای مردم و از مردم بودن مثالی عینی بیاوریم؛ قطعا آن مثال بیت کوین است.

آلتکوین‌ها (هر ارزی به غیر از بیت کوین) هیچ کدام به معنی واقعی کلمه غیر متمرکز و با رفتار مستقل نیستند. حتی اتریوم نیز که بزرگترین کامیونیتی ارزهای دیجیتال را دارد و بخش بزرگی از فعالیت‌های بلاکچین محور در جهان بر روی آن انجام می‌شود بشدت وابسته به تصمیمات گروه هدایت‌گرش (DAO اتریوم) و یا خالق‌اش (بوترین) می‌باشد.

پس اگر هدف از سرمایه گذاری اعتماد به آینده یک سرمایه باشد، قطعا بیت کوین همان چیزی است که در بازار ارزهای دیجیتال می‌توانید پیگیرش باشید.

اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه یکبار مزایای بیت کوین را بررسی کنیم به فهرست زیر می‌رسیم:

 • پروتکل ارتباطی و نرم افزار رایگان

 • هزینه انتقال کم

 • امنیت بسیار بالا

 • پذیرش و اثر شبکه‌ای بالا نسبت به دیگر ارزها

 • امکان انجام معاملات P2P

 • چند امضایی بودن

 • کمترین کارمزد ممکن

معایب خرید بیت کوین

خرید بیت کوین در عین مزایای بیشماری که دارد، یک عیب بزرگ نیز دارد و آن هم نوسان پذیری آن است. به همین خاطر ما به شما استفاده از استراتژی سرمایه گذاری میانگین هزینه دلاری (DCA) را توصیه می‌کنیم.

استراتژی خرید بیت کوین

انواع استراتژی خرید و فروش

خرید و سرمایه گذاری بر روی بیت کوین به روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، افق زمانی مد نظرتان برای سرمایه گذاری است. 

با در نظر گرفتن افق زمانی در خرید خرید بیت کوین می‌توانیم افرادی که دست به خرید و فروش بیت کوین در ایران می‌زنند به دو دسته تقسیم کنیم:

 1. تریدرها

 2. سرمایه گذرها

استراتژی مناسب برای تریدرهای بیت کوین

تریدرها معمولا به سه دسته میان مدتی، کوتاه مدتی و آربیتراژگیر تقسیم می‌شوند.

 • تریدرهای کوتاه مدتی BTC معمولا از خرید و فروش روزانه بیت کوین سود کسب می‌کنند اخبار بیت کوین را بشدت با نرخ بیت کوین در ارتباط می‌بینند.

 • تریدرهای میان مدتی بیشتر به دنبال شکار موج‌های حرکتی قیمتی هستند و در تحلیل‌های خود بسیار از مباحث تکنیکال بیت کوین بهره می‌گیرند.

 • آربیتراژ گرها معمولا از اختلاف قیمت بیت کوین به دلار و تومان در انواع سایت خرید و فروش بیت کوین بهره می‌برند، قیمت لحظه ای بیت کوین  بسیار برای آربیتراژ گرها مهم است. به همین دلیل آن‌ها معمولا به صرافی‌هایی که بیت کوین در قیمت مناسب در آنها به فروش می‌رسد (مثل صرافی همتاپی) نیاز دارند.

فلسفه بیت کوین

بسیاری را بیت کوین را نمودی بر آرمان‌های ساتوشی ناکاموتو و گروه سایبرفانک در پشت سر آن می‌دانند. در مرکز این آرمان‌ها حق مالکیت فردی است.

حقیقت این است که بیت کوین نمادی است از دنیایی که دست دولت‌ها از جیب و زندگی مردم کوتاه است.

بیایید اینگونه تصور کنید، شما در روز 8 ساعت کار می‌کنید تا در ماه مقدار مشخصی درآمد داشته باشید، ارزش این درآمد به وسیله دولت‌ها و بدون کسب اجازه از شما در هر ماه کاهش می‌یابد. در حقیقت چاپ پول عین دزدی زمان و عمر مردم است؛ این همان فلسفه اصلی بیت کوین بوده است، دنیایی عاری از پول‌های تورمی که بر پایه ارزش توافقی و خدشه ناپذیر اداره می‌شود.

امنیت در بیت کوین

Bitcoin Security

به خاطر ماهیت رمزنگاری بیت کوین، عملا بیت کوین خدشه ناپذیر است. تنها روشی که می‌توان با آن بیت کوین را تهدید کرد حمله 51 درصدی است که آن هم با توجه به هزینه بالا (بالاتر از ارزش شبکه بیت کوین) غیر ممکن به نظر می‌رسد.

در یک حمله اکثریت یا حمله 51 درصد مهاجم می‌تواند مانع تایید همه یا بخشی از تراکنش‌های شود. علاوه بر این می‌تواند برخی از ماینرها را از استخراج باز دارد و بلاک‌چین را به انحصار خود درآورد و شرایطی تحت عنوان انحصار استخراج (Mining Monopoly) را ایجاد کند.

اما در مورد امنیت بیت کوین به عنوان دارایی باید بگوییم که تا زمانی که کلید خصوصی کیف پولتان در دستانتان باشد جای هیچ نگرانی نیست.

چون شبکه بیت کوین غیر قابل هک و نفوذ است و تنها راهی که فردی می‌تواند به بیت کوین‌های شما دسترسی داشته باشد هک کردن کیف پولتان است. برای جلوگیری قطعی در مقابل این مشکل توصیه می‌کنیم از کیف پول‌های سخت افزاری استفاده کنید.

هک بیت کوین

همانطور که گفتیم بیت کوین در تاریخ خود سابقه‌ای از هک شدن را ندارد و تمامی موارد مرتبط با کیف پول‌هایی بوده است که در آن بیت کوین نگهداری می‌شده است. توصیه می‌کنیم برای مقابله با هک بیت کوین توصیه‌های زیرا را دنبال کنید:

 • کلیدهای خصوصی خود را در کیف پول تلفن همراه یا هر دستگاه دیگری که ممکن است با آن به اینترنت متصل شوید ذخیره نکنید

 • کلیدهای خصوصی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید مگر با پذیرفتن عواقب آن

 • همیشه از سلامت لینک‌های دانلود کیف پول‌های بیت کوین اطمینان پیدا کنید

 • سعی کنید یک دستگاه جداگانه برای انجام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال خود در نظر بگیرید

کیف پول بیت کوین BTC

Ledger Nano X, TREZOR Model T, EXODUS, Electrum, Mycelium, coinomi and Samourai Wallet

انتخاب دقیق کیف پول بیت کوین یکی از مهمترین اقدامات شما در تضمین امنیت دارایی‌هایتان است، ما برای شما در این مقاله لیستی از بهترین کیف پول‌های در دسترس بیت کوین را آورده‌ایم:

 • کیف پول لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)

 • کیف پول ترزور مدل تی (TREZOR Model T)

 • کیف پول اکسودوس (EXODUS)

 • کیف پول الکتروم (Electrum)

 • کیف پول مای سلیوم (Mycelium)

 • کیف پول کوینومی (coinomi)

 • کیف پول سامورایی

کیف پول لجر نانو ایکس

این کیف پول دارای حافظه سرد، امکاناتی مثل اتصال با بلوتوث و کابل usb را شامل می‌شود. شما می‌توانید با این کیف پول به راحتی ارزهای دیجیتال و NFTهای خود را در حالتی ایمن و در دسترس مدیریت کنید.

 اغراق نیست اگر بگوییم کیف پول لجر نانو ایکس بهترین کیف پول سخت‌افزاری برای ذخیره کردن بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال به صورت آفلاین است. این کیف پول که دارای یک LCD میکرو است، از نظر امنیتی امکانات قابل قبولی را فراهم کرده‌است.

 نقاط قوت لجر نانو ایکس برای نگهداری بیت کوین:

 •  رابط کاربری ساده

 •  پشتیبانی از بیش از ۱۰۰ اپلیکیشن مبادله ارز دیجیتال

 •  نرم افزار متن‌باز (open source)

نقاط ضعف  لجر نانو ایکس برای نگهداری بیت کوین:

 •  بلوتوث همیشه می‌تواند به عنوان یک عامل بالقوه برای حمله‌های سایبری مطرح باشد.

 •  قیمت بالا

 کیف پول ترزور مدل تی

از سال ۲۰۱۶ که این کیف پول وارد بازار ارزهای دیجیتال شده تا به حال توانسته محبوبیت خود را بین کاربران بیت کوین حفظ کند.

 اگرچه کیف پول ترزور در همه کشورها قابل استفاده است اما تنها بر روی پلتفرم‌های اندروید می‌توان از آن بهره گرفت. این کیف پول حدود 1800 کوین و توکن را پشتیبانی می‌کند.

نقاط قوت ترزور مدل تی برای خریداران بیت کوین:

 • استفاده راحت

 • پشتیبانی حدود 2000 کوین

 • امنیت بسیار بالا

نقاط ضعف ترزور مدل تی برای خریداران بیت کوین:

 • قیمت بالا

 • عدم پشتیبانی از ios

کیف پول اکسودوس

سادگی اکسودوس سبب می‌شود تا بتوان از آن به عنوان یک کیف پول مناسب برای افراد مبتدی نام برد. از طرف دیگر ممکن است اکسودوس چندان برای افراد حرفه‌ای کارآمد نباشد. این مسئله به خصوص به دلیل متن بسته بودن (close source) کیف پول اکسودوس جای بحث دارد. به دلیل اینکه کدهای اکسودوس برای همه قابل مشاهده نیست، نگرانی‌هایی در رابطه با امنیت این کیف پول به وجود می‌آید. البته تیم توسعه‌دهنده اکسودوس برای کاربران اطمینان خاطر ایجاد کرده‌اند که هیچ نقص و خطری کیف پولشان را تهدید نمی‌کند.

نقاط قوت  کیف پول اکسودوس برای  سرمایه گذاران بیت کوین:

 •  مبادله داخلی

 •  پشتیبانی خوب کاربر

 نقاط ضعف برای سرمایه گذاران بیت کوین:

 •  نرم افزار متن بسته

 •  عدم پشتیبانی از احراز هویت ۲ عاملی

کیف پول الکتروم

از جمله  بهترین کیف پول‌های بیت کوین که 2 سال بعد از عرضه بیت کوین، به وجود آمد می‌توان به الکتروم اشاره کرد. الکتروم به دلیل داشتن گزینه‌های پیچیده، بیشتر برای کاربران حرفه‌ای کارایی دارد. 

افرادی که از الکتروم استفاده می‌کنند می‌توانند سطوح امنیتی مورد نظر خودشان را به صلاح‌دید خودشان انتخاب کنند. از این موارد می‌توان به احراز هویت ۲ عاملی یا ایجاد یک کیف پول چند امضایی اشاره کرد.

 نقاط قوت الکتروم برای نگهداری بیت کوین:

 •  امکان تنظیم کارمزدهای معاملات

 • ایمنی بیشتر نسبت به سایر کیف پول‌های نرم‌افزاری

 •  فعال‌سازی کانال‌های پرداخت شبکه لایتنینگ

 نقاط ضعف الکتروم برای نگهداری بیت کوین:

 •  رابط‌ کاربری حداقلی

 • تنها مناسب بیت کوین است

 •  عدم پشتیبانی رسمی از کاربر

کیف پول مای سلیوم

این کیف پول متن باز، تنها از توکن‌های بیت کوین و اتریوم پشتیبانی می‌کند.

نقاط قوت کیف پول مای سلیوم برای خریدارن بیت کوین:

 •  قابلیت تنظیم کارمزد معاملات

 •  امکان استفاده همزمان از کیف پول‌های سخت‌افزاری

 نرم افزار متن باز

 نقاط ضعف کیف پول مای سلیوم برای خریدارن بیت کوین:

 •  صرفاً برای موبایل قابل استفاده است

 •  برای کاربران مبتدی چندان مناسب نیست

 •  پشتیبانی کاربری قابل قبول ندارد

کیف پول کوینومی

این کیف پول می‌تواند به عنوان یکی از بهترین کیف پول های بیت کوین در نظر گرفته شود.

این کیف پولِ با قدمتِ ارزهای دیجیتال، خرید و فروش رمزارزها را بدون دریافت هزینه اضافی انجام می‌دهد. پشتیبانی ۲۴ ساعته در تمامی روزهای هفته و امکان برقراری چت زنده از ویژگی‌هایی است که سرویس‌دهی به کاربران این کیف پول را از رقبای خود متمایز می‌کند.

 نقاط قوت کوینومی برای خرید بیت کوین:

 •  کارمزد تراکنش صفر

 •  پشتیبانی از ۲۵ زبان زنده دنیا

 • میزبانی طیف گسترده‌ای از بلاکچین‌ها

 •  قابلیت استفاده از چندین گزینه امنیتی

نقاط ضعف کوینومی برای خرید بیت کوین:

 •  فاقد احراز هویت ۲ عاملی(2FA)

 • عدم سازگاری با کیف پول‌های سخت‌افزاری

کیف پول سامورایی

علیرغم اینکه ارزهای فیات جایی در صفحه نمایش کیف پول سامورایی ندارند، اما شما می‌توانید بیت کوین‌های خود را به واحد ساتوشی برگردانید. سازندگان و توسعه دهندگان ناشناس کیف پول سامورایی به صورت ۲۴ ساعته، به پشتیبانی از کیف پول خود مشغول هستند.

 داینامیک بودن هزینه‌های انتقال و همچنین پشتیبانی از سگویت، سبب می‌شود تا مخارج انتقال بیت کوین با کیف پول سامورایی، برای شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

 نقاط قوت سامورایی برای هولدرهای بیت کوین:

 •  رعایت حریم شخصی

 • به کارگیری ویژگی‌های معتبر امنیتی مثل کنترلر پیامکی

 •  رابط کاربری ساده

 نقاط ضعف سامورایی برای هولدرهای بیت کوین:

 •  تنها از بیت کوین پشتیبانی می‌کند

 •  عدم پشتیبانی از سواپ یا صرافی داخلی

 •  کمتر از یک کیف پول سخت افزاری ایمن است

بهترین کیف پول بیت کوین برای ایرانیان

قطعا از میان لیست بالا ما به شما استفاده کیف پول لجر نانو ایکس و سامورایی توصیه می‌کنیم.

سیستم عامل های کیف پول بیت کوین

کیف پول‌های بیت کوین امروزه از تمامی سیستم عامل‌های زیر پشتیبانی می‌کنند:

 • لینوکس
 • ویندوز
 • اندروید
 • مک
 • ای او اس (ios)

قیمت بیت کوین چگونه تعیین می‌شود؟

بیت کوین توسط بانک مرکزی هیچ کشوری صادر نمی شود یا توسط  هیچ دولتی پشتیبانی نمی‌شود. بنابراین، ابزارهای سیاست پولی، نرخ‌های تورم و اندازه‌گیری‌های رشد اقتصادی که معمولاً بر ارزش یک ارز تأثیر می‌گذارند، برای بیت‌کوین اعمال نمی‌شوند. اما با توجه به این که اکثراً ارزش بیت کوین را بر اساس ارزهای فیات می‌سنجند شاخص‌های اقتصاد کلانی که بر روی ارزهای فیات تاثیر گذار هستند، بر روی بیت کوین هم تاثیر می‌گذارند.

 بیت کوین بیشتر به عنوان یک کالا برای ذخیره ارزش عمل می‌کند، بنابراین عوامل زیر بر قیمت آن تأثیر می گذارد:

 • عرضه بیت کوین و تقاضای بیت کوین در بازار

 • هزینه تولید بیت کوین از طریق فرآیند استخراج

 • تعداد ارزهای دیجیتال رقیب

 • مقررات حاکم بر خرید و فروش و استفاده از آن

 • رسانه‌ها و اخبار

عرضه و تقاضای بیت کوین

همانطور که می‌دانید بیت کوین از بدو ایجادش به دست ساتوشی به 21 میلیون واحد محدود شده است و تاکنون نزدیک به 19 میلیون آن استخراج شده است. اما در همان 19 میلیون هم بخش عمده‌ای در گردش و عرضه قرار ندارد و یا گم شده است یا توسط مالکانشان در حال هولد شدن هستند. 

از سمتی دیگر تقاضای بیت کوین روز به روز با گسترش فرهنگ استفاده از آن و همچنین با افزایش عمق بازار ارزهای دیجیتال بیشتر می‌شود. به طوری که امروزه ما بیش از 200 میلیون کیف پول بیت کوین و 106 میلیون مالک بیت کوین در جهان داریم.

هزینه تولید بیت کوین

هزینه تولید بیت کوین وابسته به عوامل مختلفی است که مهمترین آن سختی شبکه بیت کوین است.

سختی شبکه بیت کوین معیاری است که نشان می‌دهد استخراج یک بلاک بیت کوین یا به عبارت فنی‌تر، یافتن هش زیر یک هدف مشخص چقدر دشوار است. سختی شبکه بیت کوین به این معنی است که برای استخراج همان تعداد بلوک به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز است و شبکه را در برابر حملات هکرها ایمن‌تر می کند. تنظیم سختی به طور مستقیم با کل قدرت استخراج تخمین زده می‌‎شود که امروزه عددی نزدیک به 55 تراهش است.

سختی شبکه تقریباً هر 2 هفته تنظیم می‌شود به طوری که میانگین زمان بین هر بلوک 10 دقیقه باقی می‌ماند.

قیمت بیت کوین و رسانه‌ها

در تلاش برای آگاه نگه داشتن سرمایه گذاران و طرف‌های علاقه‌مند، رسانه‌ها و پوشش خبری هم به نفع و هم علیه قیمت بیت کوین کار می‌کنند. تغییرات در هر یک از عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین -که بالاتر اشاره کردیم- به سرعت منتشر و در سرتاسر جهان پخش می‌شود. در این میان تاثیر گذاری شبکه‌های اجتماعی به خصوص توییتر همان چیزی است که بازی نرخ بیت کوین را نسبت به دیگر دارایی‌های رایج تغییر می‌دهد. در نتیجه، خبرهای خوب برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال باعث افزایش قیمت بیت‌کوین می‌شوند، در حالی که اخبار بد آن را پایین می‌کشند.

چه زمانی برای خرید بیت کوین مناسب است؟

این که زمانی بیت کوین خریداری کنید، کاملا یک موضوع شخصی است و مربوط به استراتژی حضور در بازار شماست. اما ما اینجا فهرستی از بهترین زمان‌های خرید بیت کوین فراهم کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند خرید بهتری داشته باشید.

زمانی که شاخص ترس و طمع در ناحیه ترس قرار دارد

یک نقل قول از وارن بافت وجود دارد که می‌گوید: "زمانی که هم در حال خرید یک دارایی هستند  به خرید آن کار شک کنم و زمانی که همه از یک دارایی فراری هستند باز هم به فروش آن شک کن" این شاید ترجمه‌ای به سبک بازار مالی از جمله " زمانی که همه گاز می‌دهند تو ترمز کن و زمانی که همه ترمز می‌کنند تو گاز بده"باشد.

واقعیت این است که یکی از بهترین زمان‌ها برای خرید بیت کوین زمانی است که شاخص ترس و طمع در بازار بر روی ترس شدید قرار دارد.

در بازارهای مالی علاوه بر تحلیل تکنیکال (technical analysis) و تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال (Fundamental analysis) تحلیل احساسات بازار (Analyze market sentiment) نیز وجود دارد که  بسیاری برای ارزیابی عملکرد بازار از آن استفاده می‌کنند.

شاخص ترس و طمع یک شاخص است که احساسات بازار به به صورت اعداد کیفی ارائه می‌کند و به معامله گران کمک می‌کند دید خوبی نسبت به وضعیت احساسی کل بازار داشته باشند. نظریه اصلی بیان می‌کند که شاخص ترس و طمع برای ارزش‌گذاری منصفانه ارزهای دیجیتال سودمند می‌باشد. 

شاخص ترس و طمعی عددی بین صفر تا 100 را نمایش می‌دهد، عدد صفر به معنی ترس شدید در بازار و فرار سرمایه است و عدد 100 بیانگر طمع شدید در بازار است، معمولا توصیه می‌شود زمانی که شاخص در بالای طیف قرار دارد از خرید بیت کوین پرهیز کنید و زمانی که در کف قرار دارد از فروش آن بپرهیزید.

زمانی استخراج بیت کوین به قیمت بیت کوین نزدیک می‌شود

زمانی که شاخص‌ها نشان می‌دهند هزینه استخراج یک بیت کوین، به قیمت بازار آن نزدیک است، آن زمان برای خرید بیت کوین بسیار مناسب است.

به یاد بیاورید روزهای گرم تابستان را که قیمت محصولات کشاورزی در مزرعه با قیمت بازار یکی و یا بسیار نزدیک می‌شود؛ در این زمان بزرگترهای ما چه می‌کردند؟ بلی محصولات کشاورزی را به شکلی متفاوت تغییر می‌دادند و برای روزهای سخت زمستان نگهداری می‌کردند و در روزهای نایابی بود که همان لواشک حاصل از میوه تابستانی چند ده برابر قیمت آن میوه در تابستان ارزش داشت.

برای بیت کوین هم داستان مشابه‌ای وجود دارد، زمانی که هزینه استخراج بیت کوین بسیار به هزینه تولید آن نزدیک شود، یعنی ماینرها عملا در حال بیگاری کردن برای شبکه بیت کوین هستند آن موقع زمان مناسبی برای خرید بیت کوین است. چون در این زمان‌ها ماینرها یکی یکی شروع به خاموش شدن می‌کنند، سرعت و تا زمانی که سختی شبکه تعدیل شود (درعرض دو هفته) استخراج و عرضه بیت کوین هم کم می‌شود و قیمت لحظه‌ ای بیت کوین بالا و بالاتر می‌رود.

زمانی که دامیننس بیت کوین رو به افزایش است

فرض کنید دامیننس بیت کوین بر بازار در حال افزایش است. دامیننس به معنی سلطه است و افزایش دامیننس بیت کوین به معنی افزایش سلطه بیت کوین (از نظر حجم دارایی مردم) در بازار ارزهای دیجیتال است.

این یعنی حجم نقدینگی بیت کوین در حال افزایش است و تعداد بیشتری از مردم در حال خرید اولین ارز دیجیتال جهان هستند. این مسئله، یعنی افزایش تقاضا برای بیت کوین، که مقدار ثابتی هم دارد(21 میلیون واحد) سبب افزایش قیمت آن می‌شود.

بالا رفتن دامیننس بیت کوین می‌تواند یک سیگنال مهم  و کاربردی برای تشخیص زمان خرید بیت کوین باشد.

زمان‌های نزدیک به هاوینگ بیت کوین

زمان نزدیک به هاوینگ بیت کوین یکی از بهترین زمان‌ها برای خرید BTC است. هانطور که در مقاله تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین می‌توانید بخوانید: می‌توانیم مدل S2Fای را که پلن بی (planB) ارائه کرده است معادل پیش بینی انتظارات بازار از تاثیر هاوینگ بنامیم.

یعنی طبق انتظار و بر اساس روزهای باقی مانده تا استخراج آخرین بیت کوین، تخمین زده می‌شود که در آخرین روز سال 2023 قیمت بیت کوین از 109,500 دلار نیز عبور کند و یکسال بعد از هاوینگ بیت کوین 2024، قیمت بیت کوین 360 هزار دلار را رد خواهد کرد.

توجه به این نکته بسیار مهم است که هاوینگ همیشه در تاریخ بیت کوین باعث افزایش قیمت ارز بیت کوین و سقف‌های جدید آن شده است.

خرید بیت کوین در ابتدای هر ماه

در روش میانگین هزینه دلاری (DCA)  که قبلاً از آن یاد کردیم شما در ابتدای هر ماه و به مقدار مشخص، بیت کوین پس انداز می‌کنید. این روش بسیار برای افرادی که نگاه بلند مدتی به بیت کوین دارند موثر است. یادتان باشد قیمت بیت کوین امروز بسیار مناسب تر از قیمت بیت کوین در انتهای سال 2024 است.

چرا باید به فکر خرید بیت کوین (BTC) باشید؟

پذیرش عمومی و ترندِ تکنولوژی بلاک چین توانست قیمت بیت کوین را از یک دلار تا 69 هزار دلار (2022) بالا ببرد. یعنی اگر شما در سال 2009 تنها 100 دلار بیت کوین می‌خریدید، می‌توانستید در روزهای خوب بازار با فروش بیت کوین هایتان به سرمایه  2,300,000,000 دلار برسید! کدام دارایی را می‌شناسید که در طول 12 سال به شما چنین درصدی سود بدهد!

اگر حقیقت بالا خود به تنهایی برای شما کافی نیست باید بدانید که تنها 21 میلیون بیت کوین در دنیا وجود دارد و تاکنون 19 میلیون آن استخراج شده است.

طبیعی است که خرید بیت کوین‌های که به صورت محدود در چرخه بازار هستند می‌تواند برای شما در بلند مدت سود آور باشد.

چرا باید از همتاپی بیت کوین (BTC) بخریم؟

قطعاً ما ادعا نمی‌کنیم که برترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایران هستیم؛ اما به لطف ویژگی‌های زیر قطعاً یکی از بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی می‌باشیم:

 • همتاپی یک صرافی فول نود است و به همین علت از سطح ایمنی بالاتری نسبت به دیگر صرافی های ارز دیجیتال برخوردار است.

 • همتاپی پشتیبانی 24 ساعته دارد و شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز با پشتیبانان ما در تماس باشید.

 • تالار معاملاتی همتاپی به مشتریان همتاپی این امکان را می‌دهد که در قیمت‌های استثنایی ترید کنند.

 • همتاپی در هر لحظه از روز با مشاور تلفنی به شما کمک می‌کند تا در مورد خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تصمیم مناسب‌تری بگیرید

 • شما می‌توانید با خرید و فروش بیت کوین به صورت مستقیم با صرافی همتاپی هیچگونه کارمزدی پرداخت نکنید

rocket-cta

تحلیل تکنیکال و پیش بینی قیمت بیت کوین

آخرین تحلیل تکنیکال بیت کوین و بررسی روند حرکتی این ارز در آینده را در اختیارتان می گذاریم.

سوالات متداول

بهترین راه خرید بیت کوین چیست؟

چگونه می‌توان بیت کوین خریداری کرد؟

آیا امکان خرید و فروش بیت کوین بدون پرداخت کارمزد وجود دارد؟

قیمت بیت کوین چگونه تعیین می‌شود؟

آیا می‌توان با ریال بیت کوین خرید؟

چرا باید از همتاپی بیت کوین بخرید؟

shop-landing-cta

خرید و فروش آسان بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین از طریق لینک زیر اقدام کنید.

آخرین اخبار بیت کوین

آخرین اخبار، تحلیل‌ها و رویدادهای بیت کوین را به صورت روزانه در این بخش بخوانید.

اخبار بیت کوین

مقالات آموزشی بیت کوین

در این بخش شما می‌توانید آخرین مقالات آموزشی بیت کوین را بخوانید.

آموزش بیت کوین

نظرات

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید.

فرشته نوروزی

پنجشنبه،۱۶ فروردین،۱۴۰۳

سلام چقدر خوبه که تو سایتت قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال رو گذاشتید اینجوری برای خرید و فروش و تحلیل ارز راحتتر میشه تصمیم گرفت

Raha.

چهارشنبه،۱۵ فروردین،۱۴۰۳

بارها از سایت خوبتون خرید بیت کوین انجام دادم. من به هیچ صرافی ارز دیجیتالی جز شما اطمینان ندارم و خیالم راحته که از یه سایت مطمئن خرید میکنم

امیر

چهارشنبه،۱۵ فروردین،۱۴۰۳

باسلام سایت همتاپی سایت خیلی خوبیه سطح اطلاعات رو نسبت به دنیای ارز دبجیتال افزایش میده خوشحالم که با سایت خوبتون اشنا شدم

F.618

چهارشنبه،۱۵ فروردین،۱۴۰۳

سلام مچکرم از قیمت های دقیق و لحظه ای‌تون امیدوارم بتونم سود خوبی با خرید بیت کوین داشته باشم

Karim.arghand

چهارشنبه،۱۵ فروردین،۱۴۰۳

سایت همتاپی تلاش زیادی برای توسعه و آموزش بیت کوین و تتر و در کل رمز ارز دیجیتال انجام داده بنده خوشحالم که در این مسیر با سایت خوب همتاپی همراه باشم.

P.m95.85

سه‌شنبه،۱۴ فروردین،۱۴۰۳

واقعا دمتون گرم که سایت خفنی دارید ارزهایی که تو هیج کدوم از سایت ها نمیشه پیداکرد خیلی راحت تو سایت همتاپی لیست شده.دمتون گرممم

صابر خیری زاده

یکشنبه،۱۲ فروردین،۱۴۰۳

صرافی همتاپی دیگه خودش رو ثابت کرده چون هم قدیمی هست و هم اینکه کاملا مورد اعتماد مشتریان بوده

زهرا نبهانی

یکشنبه،۱۲ فروردین،۱۴۰۳

سلام هنگامی که ارزها رو به فروش میرسونیم برای دریافت پول باید حساب بانک بخصوصی داشته باشیم ؟

محمود فرهادی

یکشنبه،۱۲ فروردین،۱۴۰۳

سلام خواستم بپرسم پشتیبانی شما ۲۴ ساعته س یا تایم به خصوصی داره ؟

مونا قائدی

یکشنبه،۱۲ فروردین،۱۴۰۳

تا الان هر خرید و فروشی از این صرافی انجام دادم همگی کاملا روی روال انجام شده و برای همین رضایت داشتم‌

محمود صابری

یکشنبه،۱۲ فروردین،۱۴۰۳

سلام خواستم خواهش کنم راجب کیف پول های ایمن هم توضیح کاملی بفرمایید

فرخ

جمعه،۱۰ فروردین،۱۴۰۳

سلام من برای خرید بیت کوین خیلی عجله داشتم وفکر میکردم خیلی طول میکشه تا احراز هویت صورت بگیره ولی بر خلاف انتظارم خیلی سریع صورت گرفت

عرفان

پنجشنبه،۹ فروردین،۱۴۰۳

بهترین صرافی ایرانی که کارمزد کمی داره بی شک همتاپی واقعا عالی

شکیبا

پنجشنبه،۹ فروردین،۱۴۰۳

سلام ممنونم از پشتیبانی همتاپی برای خرید بیت کوین خیلی راهنماییم کردن

مرادی

شنبه،۲۶ اسفند،۱۴۰۲

واقعا صرافی خیلی خوبی هست از همه نظر برای بار چندم هستش که خرید بیت کوین انجام میدم در این سایت راضی بودم از سرعت و خدمات مرسی

احمدی

سه‌شنبه،۲۲ اسفند،۱۴۰۲

خرید بیت کوین تو سایت انجام دادم وهمه چی خیلی خوبو عالی پیش رفت تونستم سود خوبیم داشته باشم

محسنی

چهارشنبه،۱۶ اسفند،۱۴۰۲

واقعا سایت خوبی هست که مدت زیادی هست دارم با این سایت کار انجام میدم خیلی راضی هستم از عملکردش بسیار عالی و امنیت بالا و سرعت بالایی داره

سیامک

چهارشنبه،۱۶ اسفند،۱۴۰۲

سلام بنده چند وقتی هست که دارم از این سایت استفاده میکنم به شدت از خدمات سایت راضی هستم امنیت بالایی داره و سرعت سایت هم خیلی بالاست

موحدی

چهارشنبه،۱۶ اسفند،۱۴۰۲

سلام روز بخیر میشه بگید چطور میشه گزارشات واریز و برداشت ارز خود را دید؟راهنمایی کنید ممنون

Taheri

سه‌شنبه،۱۵ اسفند،۱۴۰۲

من صرافی همتاپی رو زیاد نیست که باهاش آشنا شدم ولی کاش زودتر از اینا آشنا شده بودم من از نظم و دقت و خصوصا سرعت عمل همتاپی در انجام تراکنش های خرید و فروش بسیار لذت میبرم و از این به بعد تمام خریدهامو از همتاپی انجام میدم موفق باشین‌.

جهانشاهی

سه‌شنبه،۱۵ اسفند،۱۴۰۲

من دیشب یه مقدار بیتکوین از شما خریدم و خواستم بابت وعده ای که دادین مبنی بر ارائه بیتکوین بدون کارمزد، ازتون تشکر کنم هم از خریدم کاملا راضیم هم اینکه صرافی شما رو بهترین میدونم و به همه پیشنهاد میدم که همتاپی رو مرجع خرید و فروششون قرار بدن... تشکر.

رضوان

جمعه،۴ اسفند،۱۴۰۲

من برای خرید بیت کوین سایت همتاپی رو انتخاب کردم اطمینان و اعتمادی که دارم بهشون به هیچ سایتی نداشتم

منصور پناهی

دوشنبه،۲۳ بهمن،۱۴۰۲

واقعا خیلی خوبه که انقدر آمار ارزها رو لحظه ای میزارید اینجوری برای چک کردن و تحلیل کردن کمک کننده س واقعا

مینا مصطفوی

یکشنبه،۲۲ بهمن،۱۴۰۲

یکی از صرافی هایی هست که میبینم کارمزد پایینی نسبت به بقیه جاها دریافت میکنن و قیمت خرید و فروش بسیار به هم نزدیک هست

خلیل

یکشنبه،۲۲ بهمن،۱۴۰۲

بیتکوین بزودی 50 هزار رو حتما تاچ خواهد کرد همزمان هم دلار باهاش یه صعود ناگهانی رو به بالا رو تجربه خواهد کرد و اینا صرفا تحلیل شخصی من از رو سلیقه نیست و نمودارهای تکنیکالیش این آلارم رو میده و برد با اونایی خواهد بود که بیتکوین رو ماهها پیش خریده باشن هر چند که الانم دیر نیست !

سیروان

شنبه،۲۱ بهمن،۱۴۰۲

من سوالات زیادی درباره بیت کوین داشتم که تو بخش سوالات متداول سایت همتاپی پاسخ سوالامو گرفتم خیلی خوبه که این بخش ها تو سایت تون بارگزاری شده

Kavan

چهارشنبه،۱۸ بهمن،۱۴۰۲

مقالات موجود تو سایت تون واقعا بسیار کامل و جامع هست و برای هر کسی که تو صرافی حساب داره مطالعه این مقالات نیازه

محسنی

دوشنبه،۱۶ بهمن،۱۴۰۲

سلام تا چه حدودی در روز میتونیم خرید بیت کوین رو داشته باشیم ممنون میشم توضیح بدید

محمدی

شنبه،۱۴ بهمن،۱۴۰۲

سلام وقت بخیر امکان نگهداری بیت کوین تا چه مدت هست چندوقتی خریداری کردم کی میتونم بفروشم؟

اسما ممبینی

شنبه،۱۴ بهمن،۱۴۰۲

این خیلی نکته ی خوبیه که صرافی ارز دیجیتال پشتیبانی مرتب و شبانه روزی داشته باشن چون واقعا خیلی اوقات ممکنه سوالاتی پیش بیاد که نیاز به پرسیدن داشته باشیم.

هدیه خدادادی

سه‌شنبه،۱۰ بهمن،۱۴۰۲

مدت زیادی که شناخت دارم از صرافی شما و مرتب خرید و فروش انجام میدم و همیشه همه چیز مرتب و سر اصول بوده

مهندس دست رس

چهارشنبه،۴ بهمن،۱۴۰۲

چند ماه میشه که از صرافی همتاپی استفاده می کنم .اینجا کارمزد پایین تری نسبت به صرافی های دیگر داره و کمک می کنه تا هزینه های خرید تتر و بیت کوین رو کاهش بدیم و سود بیشتری از سرمایه گذاری به دست بیاوریم . و این خیلی عالیه.

حسن

جمعه،۲۹ دی،۱۴۰۲

چندکلیک ساده با موفقیت تونستم بیت کوین رو خریداری کنم و به موجودی کیفم اضافه کنم‌.

دانیال

جمعه،۲۹ دی،۱۴۰۲

سلام وقت بخیر سایت همتایاب من را برای خرید بیت کوین و اتریون راهنمایی کردن و من رضایت دارم با حداقل مول تونستم خرید بزنم

دکتر شهرکی

پنجشنبه،۲۸ دی،۱۴۰۲

الان دیگه ارزهای دیجیتال مثل نقل و نباته .هر کی به اندازه توانش از ارزی که لازم داره می خره تا به موقع سود ببره. تا الان که چند باری از سایت شما گرفتم باز هم در خدمت شما هستم.

مصطفی

پنجشنبه،۲۸ دی،۱۴۰۲

از اونجایی که امکان استفاده سریع و آسان تتر در مبادلات بین المللی هست .و بیشتر سرمایه گذاران و تاجران از ارز تتر برای سرمایه گذاری استفاده می کنند پس منم می خوام از ساییتتون کلی ارز بخرم .

علی مسعودیان

چهارشنبه،۲۷ دی،۱۴۰۲

خیلی از آموزش های شما استفاده کردم و بنظرم خیلی ساده و خوب همه چیز توضیح داده شده

معصومه اعلایی

چهارشنبه،۲۷ دی،۱۴۰۲

سلام یه سوال داشتم بعد از احراز هویت میتونم بلافاصله خرید و فروش رو انجام بدم ؟

قلی خانی

سه‌شنبه،۲۶ دی،۱۴۰۲

سلام وقت بخیر از اینکه با این صرافی خیلی سریع کارم انجام میشه و هیچ وقتی ازم نمیگیره هنگام نقل و انتقال خیلی راضی هستم

جهانگیر

سه‌شنبه،۲۶ دی،۱۴۰۲

سایت های مختلفی را وارسی کردم همتاپی بسیار دقیق قیمت لحظه ای را عنوان میکند و مقالات کامل و بروز اند👌

علیرضا محمودی

دوشنبه،۲۵ دی،۱۴۰۲

برای شروع با مبلغ کم از صرافی شما خرید و فروش انجام دادم و بسیار از نحوه پرداخت راضی بودم

ناروئی

شنبه،۲۳ دی،۱۴۰۲

سلام. خسته نباشید. برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال و بیت کوین کلاس های آموزشی هم برگزار می‌کنید حالا به صورت رایگان باشه یا پولی فرقی نمیکنه

امیر مهدی

شنبه،۲۳ دی،۱۴۰۲

فرایند ثبت نام و احراز هویت در سایت همتاپی خیلی راحت بود . بلافاصله پس از انجام مراحل ساده تونستم کمی بیت کوین بخرم . سپاس از شما..

شهیدی

جمعه،۲۲ دی،۱۴۰۲

سایت بسیار خوبی دارین من اولین بار با سایت شما خرید فروش بیت کوین رو داشتم و تجربه بسیار خوبی بود

شهری

چهارشنبه،۲۰ دی،۱۴۰۲

سلام میخواستم بدونم که بیت کوین چطوری کار میکنه چطوری میتونم اطلاعات راجعبش بگیرم و اینکه قانونیه

خلیلی

چهارشنبه،۲۰ دی،۱۴۰۲

سلام روز بخیر میخوام بدونم چطور میشه بیت کوین رو در کیف پول ذخیره کرد ؟کارمزد هم داره؟

اسماعیل

چهارشنبه،۲۰ دی،۱۴۰۲

همونطور که بیت کوین یکی از معروف ترین ارزهاست و فرصت سرمایه رو داره می تونیم با تحلیل بازار و نرخ دلار در زمان مناسب بیت بخریم و در زمان مناسب هم بفروشیم..

سیما

چهارشنبه،۲۰ دی،۱۴۰۲

از خدمات و پشتیبانی تون راضی ام .چون در ابتدا که ثبت نام و احرازهویت کردم کلی سوال و استرس داشتم و چون قبلا هم اطلاعات کمی داشتم پاسخگویی و پشتیبانی شما مشکلاتم مرتفع شد.

یگانه

چهارشنبه،۲۰ دی،۱۴۰۲

سلام سایت های متعددی برای سرمایه گذاری و مشاوره خرید بیت کوین وجود دارد،،ممکنه دلایل خرید از همتاپی را عنوان کنید👌

مجید عتابی

سه‌شنبه،۱۹ دی،۱۴۰۲

خواستم تشکر کنم از تیم پشتیبانی شما من هر روز و ساعتی که تماس گرفتم بسیار باحوصله جوابگوی سوالات بودن

افتخار ما

ارتباط با شما افتخار ماست

همکاران ما در تیم پشتیبانی همتاپی منتظر پیام شما هستند، کافیست کلیک کنید.