مقایسه اتریوم و بیت کوین

تفاوت اتریوم و بیت کوین در چیست ؟

فرق بین بیت کوین و اتریوم در چیست؟ تفاوت بلاک چین بیت کوین و اتریوم چیست؟ برای سرمایه گذاری کدام بهتر است؟ تفاوت قیمت اتریوم و بیت کوین از کجا ناشی می‌شود؟

اگر شما هم به تازگی با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شده‌اید، حتما به سوالاتی از قبیل مواردی که در بالا آمده است برخورد کرده‌اید، ما در این مقاله قصد داریم در 11 بخش مختلف به بررسی تفاوت بین بیت کوین و اتریوم در ابعاد مختلف بپردازیم، پس باما همراه باشید.


1 -تفاوت کاربرد اتریوم و بیت کوین در چیست؟


تفاوت ماهوی بیت کوین و اتریوم چیست

این عبارت را زیاد شنیده‌اید که بیت کوین طلای دیجیتال است!

بیت کوین بزرگترین حجم بازار ارزهای دیجیتال را – از ابتدای پیدایش- از آن خود کرده است.

در سایت‌های مقایسه حجم بازار نظیر کوین مارکت کپ (coinmarketcap) همیشه می‌توانید بیت کوین را با آن نماد طلایی رنگ خود در رتبه اول ببینید و پس از آن اتریوم را ببینید.

لگوی اتریوم نقره‌ای و مشکی رنگ است و نسبت قیمت آن به بیت کوین مانند نسبت نقره به طلاست، راحت بگوییم تقریباً همه چیز فراهم است که اتریوم را نقره بازار ارزهای دیجیتال بنامیم، اما این نامگذاری اصلاً رایج نیست. در حقیقت اتریوم چیزی بیشتر و بزرگتر از آن است که بخواهیم آن را محدود به یک کاربرد (مانند پرداخت) کنیم.

بیت کوین برای این به وجود آمد که به صورت غیر متمرکز و با اعتماد جمعی در یک دفتر کل توزیع شده کار کند و راهکار پرداخت الکترونیک باشد.. یعنی بیت کوین از ابتدا هدف خود را در کاربردهای پرداخت خلاصه کرده بود.

اما اتریوم چنین نبود، هدف از به وجود آمد اتریوم بیشتر ایجاد یک کامپیوتر غیر متمرکز متشکل از هزاران گره بود. اتریوم را می‌توان بیشتر دایه دار اینترنت آزاد و غیرمتمرکز دانست.

اتریوم از ابتدا وظیفه خود را فراهم ساختن بستر ایجاد قراردادهای هوشمند و dapp ها عنوان کرد. اتریوم یک بستر و فضای خلق در بلاکچین است در حالی که بیت کوین صرفاً یک دارایی دیجیتال است.

به کار بردن کلمه صرفاً در پاراگراف قبل به این خاطر نیست که چیزی از ارزش‌های بیت کوین کم کرده باشد، نه برعکس! بیت کوین پیشتاز دنیای ارزهای دیجیتال بوده و درست مانند طلا محدود و کمیاب است.

در حالی که تا به حال هیچ محدودیتی در اتر (پول دیجیتال شبکه اتریوم) اعلام نشده و ایجاد آن نامحدود است. (در بخش‌ بعدی به تفضیل در این باره نوشته‌ایم)

پس تا به اینجا دانستیم هدف بیت کوین و اتریوم با هم متفاوت است.

  • بیت کوین: ایجاد سیستم پرداخت فرد به فرد (p2p)
  • اتریوم: ایجاد پلتفرمی عمومی در بستر بلاک چین برای ایجاد قراردادهای هوشمند، نرم‌افزارهای غیر متمرکز، توکن‌های غیرمثلی (nft) و پول‌های دیجیتال

در حقیقت ساتوشی خالق بیت کوین اولین جرقه کاربردی شدن بلاک چین را به وجود آورد و ویتالیک بوترین آن جرقه را تبدیل به مشعلی برای گسترش کاربردهای بلاکچین کرد.


2- تفاوت در ارزش بیت کوین و اتریوم‌ چیست؟


ارزش بیت کوین و اتریوم چقدر متفاوت است؟

در بخش اول به پاسخ سوال اشاره‌ای داشتیم، اما در این بخش به تفصیل‌‎ درباره آن خواهید خواند.

از آنجایی که اتریوم یک پلتفرم است اعتبار و ارزش خود را در کاربردی بودن و استفاده شدن می‌گیرد. یعنی می‌توان گفت که تقریباً رابطه مستقیمی بین ارزش ذاتی آن و تعداد کاربرانش وجود دارد.

توجه کنید که در حال صحبت از ارزش ذاتی هستیم، ارزش ذاتی از ارزش قیمتی متفاوت است. مثلاً یک دارایی ممکن است 100 دلار ارزش داشته باشد اما به خاطر جوسازی و یا اقبال عمومی در حال معامله شدن به قیمت 1,000 دلار باشد. به همین منوال نیز برای حالت معکوس صادق است، یک دارایی ممکن است 1,000 دلار ارزش ذاتی داشته باشد اما به دلایل مختلف ممکن است به قیمت 100 دلار معامله شود.

حال فارغ از قیمت اتر، می‌توانیم بگوییم ارزش اتریوم (با توجه به اقبال گسترده نسبت به فناوری بلاکچین) روز به روز در حال افزایش  است.

اما بیت کوین ارزش ذاتی خود را از کجا بدست می‌آورد؟

بیت کوین بر اساس دو فاکتور اولین بودن و محدود بودن ارزشمند می‌شود، بیت کوین قدیمی‌ترین بلاک چین را در بین شبکه‌های  موجود دارد. بلاکچین بیت کوین حتی یکبار هم در این سال‌ها زیر سوال نرفته است و روز به روز به ارزشمندی آن افزوده شده است.

علاوه بر آن بیت کوین یک ارز محدود است، تنها 21 میلیون بیت کوین قابل استخراج بوده است که تا لحظه نگارش این مقاله بیش از 18 میلیون آن استخراج شده است، همین کمیابی (در کنار اقبال عمومی) خود دلیل دیگری بر ارزشمندی بیت کوین است.


3- تفاوت در استخراج بیت کوین و اتریوم‌ در چیست؟


تفاوت استخراج بیت کوین و اتریوم چیست؟

قبل از به روز رسانی اتریوم 2.0، تفاوت کلی بین استخراج اتریوم و بیت کوین وجود نداشت. (البته در روش استخراج اشتراک وجود داشت اما هر کدام از الگوریتم‌های مختلفی استفاده می‌کردند)

اما بعد از به روز رسانی اتریوم 2.0، اتریوم مسیر خود را از بیت کوین جدا کرد و روش استخراج خود را از اثبات کار  (pow) به اثبات سهام منتقل کرد.

در حال حاضر اتریوم برای اعتبار سنجی شبکه خود از روش اثبات سهام استفاده می‎‌کند و بیت کوین از روش اثبات کار بهره می‌برد.

اگر بخواهیم به صورت خیلی خلاصه درباره تفاوت استخراج اتریوم و بیت کوین توضیح دهیم باید ابتدا درباره تفاوت pow و pos بگوییم:

 تفاوت pow و pos چیست؟

در روش اثبات کار (proof of work) شیوه تایید تراکنش به این صورت است که ماینرهای ارز دیجیتال (که باید از قدرت سخت افزاری بالایی برخوردار باشند) با الگوریتم خاصی اقدام به حل معادلات ریاضی می‌کنند تا بلاک را در بلاک چین استخراج کرده و با تایید تراکنش‌ها پاداش دریافت کنند. معادله ساده بوده، هر چقدر یک ماینر قدرتمندتر بود سرعت و توان بیشتری به کار می‌برد و زودتر جواب معادله پیچیده ریاضی بلاک را پیدا کرده به پاداش استخراج دست پیدا می‌کرد.

اما در روش اثبات سهام (proof of stock) که در سال 2011 ابداع شد، مشکل استخراج و پاداش در شبکه‌های بلاکچین به شیوه متفاوتی حل می‌شد.

در اثبات سهام دارایی‌های شما در از یک ارز در یک نود به عنوان وثیقه برای اعتبار بخشی به آن نود قفل می‌شود، در این روش هرچه یک نود ارزهای بیشتری را وثیقه کرده باشد از شانس درآمد بیشتری برخوردار است.

در این روش بلاک ساخته می‌شود (استخراج نمی‌شود) تراکنش‌ها توسط نودهایی اعتبارسنج تایید می‌شوند.

در روش اثبات سهام شما لازم نیست که برق زیادی برای دستگاه‌های ماینر و ریگ‌ها مصرف کنید، تنها کافی است ثروتمند باشید تا ثروتمندتر شوید!

4- تفاوت در نگهداری بیت کوین و اتریوم چیست؟


تفاوت در نگهداری بیت کوین و اتریوم چیست؟؟

اتریوم و بیت کوین در نگهداری کلی تفاوتی ندارند، یعنی شما می‌توانید هر دوی این ارزها را هم بر روی کیف پول‌ سخت افزاری و هم بر روی کیف پول نرم افزاری نگهداری کنید.

فقط باید قبل از انتقال دقت کنید که آیا کیف پول مقصد از توکن‌های شبکه erc-20 پشتیبانی می‌کند یا خیر، که البته با توجه به گستردگی کاربرد شبکه اتریوم تنها کیف پول‌های مخصوص تک ارز (مثل کیف پول سامورایی) ممکن است از اتریوم پشتیبانی نکنند.


5- تفاوت در به روزرسانی اتریوم‌ و بیت کوین چیست؟


تفاوت در به روزرسانی اتر و بیت کوین چیست؟

شبکه اتریوم یک سازمان خودگردان غیر متمرکز (dao) دارد که از جمع صدها نفر از دارندگان اتریوم تشکیل شده است، همه به روزرسانی‌های اتریوم (از جمله ارتقاء اتریوم به اتریوم 2.0) در این سازمان به رای گذاشته می‌شود و اگر مورد قبول باشد انجام می‌شود.

بیت کوین هم برای به روزرسانی‌های خود روشی مشابه اتریوم دارد اما نه به آن شدت!

بیت کوین برای به روزرسانی‌های خود مانند سگویت  به نظر جامعه خود رجوع می‌کند.

این رجوع و نظرسنجی مانند اتریوم دقیق نیست اما قابل استناد است، در حال حاضر اکثر مباحث مربوط به بروزرسانی بیت کوین در اجتماعات (community) شبکه‌های اجتماعی نظرسنجی می‌شود. یکی از راههای مناسب برای پیوستن به این اجتماعات سایت bitcoin.org است.


6- تفاوت اتر و بیت کوین در زیر واحدهایشان چیست؟


تفاوت در واحد کوچکتر اتریوم و بیت کوین چیست؟

وجود زیر واحد برای یک واحد پولی که هم قیمت یک خودرو است بسیار واجب است.

بیت کوین و اتریوم با توجه به قیمت بالایی که نسبت به دیگر ارزهای رایج در زمینه پرداخت (مانند شیبا و ترون) دارند، نیاز به زیر واحدهایی دارند که انجام تراکنش‌های خرد را برایشان راحت‌تر کند.

اگر به ترون علاقه دارید، می‌توانید خرید ارز دیجیتال ترون را به راحتی در صرافی همتاپی تجربه کنید.

زیر واحد بیت کوین ساتوشی است که به یاد خالق این ارز نام‌گذاری شده است، هر ساتوشی 0.00000001 btc  است.

اتریوم نیز دارای زیر واحد است اما بر خلاف بیت کوین، اتریوم دو زیر واحد معروف دارد (لازم به ذکر است که هر دوی این ارزها بیش از دو زیر واحد دارند اما در این مقاله کاربردی ‌ترینشان را آورده‌ایم)

اتریوم دو زیر واحد wei و gwei را پشتیبانی می‌‎کند، یک وی برابر با 0.0000000000000000000000000000000000001 اتریوم است و هر gwai برابر  0.000000001 eth  اتریوم است.

پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه بیشتر درباره زیرواحد‌ها مقاله کوچکترین واحد اتریوم را مطالعه فرمایید.


7- تفاوت بلاکچین بیت کوین و اتریوم در چیست؟


تفاوت بلاکچین بیت کوین و اتریوم در چیست؟

این سوال مثل این است که بپرسید تفاوت پهپاد و هواپیمای مسافربری چیست؟

هردو پرواز می‌کنند و احتمالاً هر دو نیز از یک سری قوانین برای پرواز بهره می‌برند، اما تفاوت در هدف و کاربرد آن‌هاست که باعث ایجاد تمایز اصلیشان می‌شود.

همانطور که گفتیم بلاکچین اتریوم با هدف ایجاد پلتفرمی برای توسعه امور بر بستر بلاکچین به وجود آمده است. به همین خاطر هم از پویایی بیشتری برخوردار است.

اتریوم چند استاندارد مختلف برای ساخت توکن دارد و همچنین دارای یک ماشین مجازی (evm) برای ایجاد قراردادهای هوشمند، زبان برنامه نویسی مخصوص و همانطور که بالاتر نیز گفتیم اتریوم از فرآیند متفاوتی برای اعتبارسنجی شبکه خود استفاده می‌کند.

تفاوت‌های این دو بلاکچین در عین شباهت به هم آنقدر زیاد است که در یک بخش کوچک از یک مقاله کوتاه گنجانده نمی‌شود.

حتما در آینده و در یک مقاله مفصل به بررسی ابعاد تفاوت دو بلاکچین اتریوم و بیت کوین خواهیم پرداخت.


8- آیا خالقان بیت کوین و اتریوم با یکدیگر متفاوت هستند؟


تفاوت خالقان بیت کوین و اتر در چیست

هم بلی و هم خیر!

خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتوی ناشناس است که از ابتدای پیدایش این ارز دیجیتال هویتش نامعلوم است!

اما خالق اتریوم نه تنها معلوم است، بلکه خیلی هم فعال است. ویتالیک بوترین جوان، خالق اتریوم در 19 سالگی وایت پیپر آن را منتشر کرده است. برخی بر این عقیده هستند که اگر او توانسته در 19 سالگی چنین میراثی را پایه گذاری کند، ممکن است در 15 سالگی هم بیت کوین را ایجاد کرده باشد اما به خاطر سن پایین و ریسک از بین رفتن پروژه آن را به صورت علنی مطرح نکرده باشد!

واقعاً تا به امروز هیچ کس نمی‌داند که ناکاموتو که بود (یا چه کسانی بودند) اما همه ویتالیک را به چشم یک اسطوره زنده می‌نگرند.


9- تفاوت امنیت بیت کوین و اتریوم در چیست؟


تفاوت امنیت بیت کوین و اتریوم چیست؟

از آنجایی که هم بیت کوین و هم اتریوم از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند، ضریب امنیتی بسیار بالایی دارند به گونه‌ای که اگر بخواهید آنان را مورد حمله قرار دهید نیاز به در دست گرفتن 51 درصد از نودهای شبکه را دارید!

اما اتریوم در تاریخ خود سابقه هک داشته است، اما نه در شبکه بلکه در ساز و کار dao خود، هک دائو اتریوم باعث ایجاد هاردفورک اتریوم کلاسیک شد.

شما می‌توانید داستان هک دائو اتریوم را در مقاله اتریوم چیست مطالعه کنید.


10- تفاوت تعداد اتریوم و بیت کوین چیست؟


تعداد اعداد بیت کوین و اترویم در چیست؟

بیت کوین محدود به 21 میلیون واحد است در حالی که ارز دیجیتال شبکه اتریوم یعنی اتر محدودیتی برای ایجاد ندارد! همین نداشتن محدودیت انتقاداتی را نسبت به اتریوم ایجاد کرده است.

البته این تعداد نامحدود اتریوم تاکنون ارزشمندی پلتفرم‌اش را زیر سوال نبرده است اما بسیاری از آینده این ارز نامحدود نگران هستند!


11- تفاوت انتقال در شبکه بیت کوین و اتریوم چیست؟


تفاوت در انتقال شبکه بیت کوین و اتر چیست؟

شبکه اتریوم بسیار سریع‌تر از بیت کوین انتقالات را انجام می‌دهد و هزینه انتقال (گس فی) پایین‌تری نیز از افراد می‌گیرد. اما هر تراکنش در شبکه بیت کوین بین 5 دقیقه تا چند ساعت ممکن است طول بکشد و هزینه‌های آن نیز به مراتب بیشتر از اتریوم است.

همچنین اتریوم با ارتقاء خود به اتریوم 2.0 این سرعت را به طرز قابل قبولی نیز بیشتر کرده است.

ریشه این اختلاف سرعت انتقال را می‌توان در این یافت که اتریوم در هر 12 ثانیه یک بلاک جدید ایجاد می‌کند و این در حالی است که این زمان برای بیت کوین چیزی در حدود ده دقیقه است.


بررسی اجمالی تفاوت‌های اصلی اتریوم و بیت کوین


در این بخش که بخش پایانی مقاله نیز هست ما به صورت خلاصه تفاوت‌های بیت کوین و اتریوم را در یک جدول برای شما آورده‌ایم که هم مروری بر مطالب بالا باشد و هم یک راهنمای مفید برای تصمیم‌گیری درباره خرید بیت کوین یا خرید اتریوم.

بیت کوین اتریوم
سال عرضه 2008 2014
خالق ساتوشی ناکاموتو ویتالیک بوترین
سقف قیمتی  69,045 $ $4,878
روش تایید تراکنش ها اثبات کار اثبات سهام
شیوه به روز رسانی اجماع کامیونیتی اجماع dao
تعداد  21 میلیون نامحدود
کاربرد پرداخت  پلتفرمی بلاک چین برای توسعه امور مختلف
سرعت تراکنش ممکن است تا 2 ساعت طول بکشد بین چند دقیقه تا یک ساعت
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *