شیباریوم چیست؟ نقد و بررسی کامل شبکه شیباریوم

شیباریوم چیست؟ | همتاپی

شیباریوم چیست و راه اندازی آن چه تاثیری بر قیمت شیبا خواهد گذاشت؟ آیا شیباریوم، ارزدیجیتال شیبا را از لیست شت کوین‌ها خارج می‌کند؟

این‌ها سوالاتی است که با معرفی شیباریوم به وسیله تیم توسعه شیبا در بین جامعه هواداران این ارز به وجود آمد، ما در بلاگ همتاپی در این مقاله سعی کردیم پاسخی کامل و جامع به این سوالات ارائه کنیم.

این مقاله در تاریخ 16 خرداد 1402 بر اساس ویژگی‌های ارائه شده نسخه بتای شیباریوم به روز رسانی شده است، شما می‌توانید آموزش کار با سایت شیباریوم را از قسمت آشنایی با نسخه بتای شیباریوم مطالعه کنید.

در این مقاله ما در ابتدا به سراغ این سوال خواهیم رفت که شیباریوم چیه، سپس به سراغ اجزاء مختلف شبکه شیباریوم رفته‌ایم و بعد از توضیح آن‌ها به بررسی زمان راه اندازی شیباریوم و تاثیر شیباریوم بر قیمت شیبا می‌رویم. پس با ما همراه باشید.

برای خرید و فروش شیبا اینو در خواست خود را ثبت کنید.

می خواهم شیبا اینو بخرم

فهرست مقاله

 1. شیباریوم چیست؟
 2. هدف از راه اندازی شیباریوم چیست؟
 3. شیباریوم چگونه کار می‌کند؟
 4. توکن‌های کاربردی شیباریوم
 5. شیباریوم چگونه به اکوسیستم شیبا کمک می‌کند؟
 6. آشنایی با نسخه بتای شیباریوم
 7. ادغام و تکامل شیبا سوپ با شیباریوم
 8. کلام آخر

شیباریوم چیست؟


شیباریوم چیست | همتاپی

شیباریوم یک راهکار بلاکچین لایه دو برای مساله مقیاس پذیری (scalability) می‌باشد. اما راهکار بلاکچین لایه دو یعنی چی؟

 بلاکچین لایه دو در واقع یک چارچوب یا فریم ورک ثانویه است که در بالای بلاکچین دیگری قرار گرفته و  سرعت و مقیاس پذیری تراکنش‌ها را بهبود می‌بخشد.

اگر بخواهیم به زبانی ساده بگوییم، هدف از ایجاد شیباریوم تقویت کاربری بلاکچین میزبان شیبا اینو، یعنی اتریوم است. 

بلاکچین لایه دو شیباریوم نیز بدین صورت است که در بالای بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. توکن‌های اکوسیستم شیبا یعنی بون (BONE)، شیب (SHIB) و لیش (LEASH) از این بلاکچین استفاده کرده و مزایایی از جمله مقیاس پذیری، تراکنش‌های سریع‌تر، کارمزد کمتر و یک چارچوب توسعه گسترده را ارائه می‌کند.

اما بیایید تا نگاهی کامل‌تر به هدف از ایجاد شیبا‌ریوم داشته باشیم.


هدف از راه اندازی شیباریوم چیست؟


همزمان با تکامل وب 3، فناوری بلاکچین در حال جا افتادن در زندگی عموم افراد می‌باشد. از بزرگترین چالش‌های بر سر راه پذیرش این فناوری در جریان اصلی، هزینه و سرعت تراکنش‌هاست.

پروتکل‌های بلاکچین لایه دو شیباریوم، می‌تواند در حوزه‌های مختلفی مانند متاورس، توسعه و نوآوری وب 3 و گیمینگ کاربرد داشته باشد. هدف این لایه به عنوان یک پروتکل، کار بر روی شبکه‌های بلاکچین موجود است که امکان پردازش تراکنش‌های سریع‌تر، ارزان‌تر و خصوصی‌تر را در خارج از بلاکچین اصلی فراهم می‌کند. لازم به ذکر است که امنیت آن همچنان متکی بر امنیت بلاکچین مادر یعنی بلاکچین اتریوم می‌باشد.

راه اندازی شیباریوم  منجر به این می‌شود که بار روی شبکه بلاکچین کاهش یافته و در نتیجه تجربه کاربری برای کاربردهای متاورس و گیمینگ بهبود پیدا کند. 

از طرفی خالق شیبا اینو که فردی به نام ریوشی (Ryoshi) می‌باشد (بسیاری بر این عقیده هستند که خالق شیبا و خالق اتریوم یک نفر است!)، پیش از ترک کردن فضای ارزهای دیجیتال در بلاگ پستی (که اخیراً حذف شده است) ابراز امیدواری کرده بود که شیباریوم اهداف زیر را محقق نماید:

 • افزایش سرعت تراکنش‌ها، از طریق امکان رخ دادن آن‌ها بصورت همزمان
 • کارمزد پایین‌تر تراکنش‌ها
 •  تسهیل بازی‌های NFT شیبا اینو، از طریق تسهیل سازی تراکنش‌های پرسرعت
 • مشارکت در پیاده‌سازی و برنامه‌های کاربردی متاورس شیبا اینو
 • تبدیل شدن به پایه‌ای برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DAPP) و سایر پروژه‌ها

ریوشی همچنین تمایل داشت که بلاکچین شیبا اینو یعنی شیباریوم، به تغییر این باور رایج که شیبا اینو فقط یک میم کوین است، کمک کند و مردم را متقاعد نمایید که شیبا را به عنوان یک دارایی ارزشمند بپذیرند.

راه اندازی و بکارگیری شیباریوم حتی می‌تواند منجر به افزایش قیمت شیبا اینو گردد. خصوصا در شرایط بازار نزولی کنونی که ارزش شیبا اینو از  بالاترین قیمت خود 88 درصد فاصله گرفته است؛ این مساله یک پیشرفت خوشایند برای افراد این اکوسیستم خواهد بود.

اما شبکه شیباریوم چجوری کار می‌کند و توکن شیباریوم چیست؟


شیباریوم چگونه کار می‌کند؟


شیبا ریوم چگونه کار می‌کند؟ | همتاپی

در تابستان سال 2021، هزینه گس (gas) سرسام آور تراکنش‌های شبکه ERC20، امری عادی تلقی می‌شد. پرداخت کارمزد 50 تا 100 دلاری برای یک خرید 15 دلاری، استفاده ارزهای دیجیتال را برای تراکنش‌های روزمره غیرممکن کرده بود.

حالا به نظر شما شیبا چگونه قرار است این مانع را از سر راه کاربرد روزمره ارزهای دیجیتال بردارد؟

در بلاکچین‌های لایه دو مانند شیباریوم، تراکنش‌ها بصورت خارج از زنجیره یا آف چین (off-chain) انجام می‌شوند. به این معنا که تراکنش‌ها خارج از بلاکچین لایه یک (اتریوم) انجام شده و پس از آن با لایه یک ارتباط برقرار می‌شود. از آنجایی که بلاک‌چین لایه 2 بخش بزرگی از بار تراکنش‌ها را پردازش می‌کند، ترافیک شبکه کاهش یافته و منجر به کاهش هزینه و زمان پردازش برای کاربران می‌شود. 

شیباریوم فراتر از مزیت‌هایی که برای هزینه و سرعت دارد، یک چارچوب قوی برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) ارائه می‌دهد. دپ‌ها برنامه‌هایی هستند که روی یک بلاکچین اجرا می‌شوند و نقشی حیاتی برای گسترش نسل سوم وب ایفا می‌کنند. گیمینگ، رسانه‌های اجتماعی، آموزش و زنجیره‌های تامین، تنها تعدادی از کاربردهای تقریبا بی پایان دپ‌ها هستند.

شیباریوم درست مانند اتریوم، امکان ایجاد توکن‌های غیرمثلی (NFT) خاصی را فراهم می‌کند. بلیط رویدادها، آیتم‌ها یا دارایی‌های مورد استفاده در بازی‌ها، هنر و موسیقی، و املاک دیجیتالی، تنها تعدادی از برنامه‌های قابل اجرا برای NFTها در شیباریوم هستند.

اعتبارسنج‌ها در شیباریوم 

اعتبارسنج‌های (Validators) بلاکچین، نودهایی در شبکه یک بلاکچین هستند که مسئولیت اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها و همچنین حفظ یکپارچگی دفتر کل (Ledger) را بر عهده دارند. این نودها معمولا توسط نهادهایی به نام اپراتورهای اعتبارسنجی (validator operators) اجرا می‌شوند. در واقع نقش اعتبارسنج‌ها به این صورت است که با تایید اعتبار تراکنش‌ها و مطابقت آن‌ها با قوانین و پروتکل‌های شبکه، یکپارچگی بلاکچین شیباریوم را تامین کنند.

نکته مهمی که باید بدان توجه داشت این است که اعتبارسنج‌ها در شیباریوم، اعضای ابزاری شبکه هستند که با قفل کردن تعداد معینی از توکن‌های بون و اجرا کردن اعتبارسنج Heimdall و نودهای تولیدکننده بلاک Bor، به امنیت عملکرد بلاکچین کمک می‌کنند.

اعتبارسنج Heimdall یک نرم افزار اعتبارسنجی متن باز است که در شبکه‌های بلاکچین مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

همچنین Bor لایه مطابق با ماشین مجازی اتریوم (EVM) می‌باشد که مسئولیت تولید بلاک‌ها را بر عهده دارد.

اعتبارسنجی در شیباریوم به چه صورت انجام می‌شود؟ 

اعتبارسنج‌ها توسط یک مزایده که به صورت منظم در شیباریوم انجام می‌شود، برای انجام فرآیند تولید بلاک در شبکه انتخاب می‌شوند. این اعتبارسنج‌های منتخب، مسئول اجرای یک نود کامل، مشارکت در فرآیند اجماع و تعیین نقاط بازرسی (Checkpoints) در شبکه اصلی اتریوم هستند.

پس از این که یک چک پوینت با موفقیت تایید شد، در بلاکچین والد (اتریوم) بروزرسانی‌هایی انجام می‌شود و پس از آن پاداش‌ها بر اساس مقدار توکن‌های بون استیک شده، بین اعتبارسنج‌ها توزیع می‌شود.

اعتبارسنج‌ها در ازای نقش و خدمتی که ایفا می‌کنند، متناسب با مقدار موجودی خود که در شبکه استیک یا قفل شده، پاداش دریافت می‌کنند. موجودی پاداش‌های هر کاربر در یک قرارداد ثبت می‌شود که طبق آن به کاربر پاداش پرداخت خواهد شد.

نمایندگان در شیباریوم 

افرادی که تمایل دارند که در پشتیبانی از شبکه نقش داشته باشند اما نمی‌خواهند که یک نود کامل یا فول نود را اجرا کنند، می‌توانند بعنوان اصطلاحا نماینده (Delegator)، در شیباریوم فعالیت داشته باشند.

این کاربران در مکانیزمی تحت عنوان «اثبات سهام نیابتی (delegated proof of stake)» یا DPoS، شرکت می‌کنند. در مکانیزم DPoS، به جای تمام شرکت کنندگان، تنها منتخبی از اعتبارسنج‌ها قادر به تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید می‌باشند.

نودهای نماینده می‌توانند به اعتبارسنج موردنظر خود رای دهند و قدرت رای خود را به آن اعتبارسنج منتقل کنند. سپس اعتبارسنج از ترکیب قدرت رای همه نمایندگان برای مشارکت در تامین امنیت شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها، استفاده می‌کند. در این صورت، یک مکانیزم اجماع کارآمدتر و مقیاس پذیرتر، در مقایسه با مکانیزم‌های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) فراهم می‌گردد.

اکنون سوالی که پیش می‌آید این است که تفاوت نمایندگان با اعتبارسنج‌های اکوسیستم شیباریوم چیست؟

نمایندگان، افرادی هستند که دارای توکن بون می‌باشند و تصمیم دارند به جای اجرای نود کامل توسط خودشان، با استیک کردن توکن‌های خود در نودهای اعتبارسنج، در پشتیبانی از شبکه مشارکت کنند. نمایندگان از بین نودهای اعتبارسنج، مشخص می‌کنند که کدامیک از آن‌ها مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌ها باشند و بدین صورت نقش مهمی را در سیستم ایفا می‌کنند. نودهای نماینده انتخاب می‌کنند که توکن‌های خود را به نودهای اعتبارسنج قرض داده و در ازای آن بخشی از پاداش‌های کسب شده توسط اعتبارسنج را دریافت می‌کنند.


توکن‌های کاربردی شیباریوم چیست؟


هدف از راه اندازی شیبا اینو | همتاپی

اکوسیستم شیبا اینو، فقط منحصر به یک نوع توکن نیست. این اکوسیستم شامل توکن‌های لیش (LEASH) و بون (BONE) نیز می‌باشد که به ترتیب به معنی قلاده و استخوان می‌باشند.

هر نوع توکن در این اکوسیستم، راه‌های متفاوتی برای افزایش سرمایه هولدرها ارائه می‌دهند. هولدرها می‌توانند از صرافی غیرمتمرکز بومی شیبا اینو، به نام شیبا سواپ (ShibaSwap)، برای تبدیل توکن‌ها، مشارکت در حاکمیت اکوسیستم، دریافت پاداش و خرید NFT استفاده نمایند.

توکن بون

بون، توکن حاکمیتی شیبا سواپ می‌باشد، به این معنا که دارندگان آن می‌توانند در مورد ایده‌ها و برنامه‌های پیشنهادی اکوسیستم شیبا اینو حق رای داشته باشند. سقف عرضه این توکن، 250 میلیون عدد می‌باشد که 20 میلیون آن برای پاداش اعتبارسنج‌ها رزرو شده است. این توکن به قدری در اکوسیستم مورد توجه قرار گرفته است که توسعه دهندگان حقوق خود را با توکن بون دریافت می‌کنند.

در حال حاضر توکن بون، توکن کاربردی شیباریوم نیز می‌باشد. اما چرا توکن بون بهترین انتخاب است؟ دلایلی برای آن مطرح است، از جمله این که بالا بودن سقف عرضه آن به اندازه‌ای است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا مقادیر زیادی از آن را همزمان با حفظ نقدینگی خریداری کنند، اما از طرفی به اندازه‌ای پایین است که توکن بون به مدیریت زیادی برای حفظ قیمتش نیاز نداشته باشد.

در حالی که ارزش لیش در گذشته به هزاران دلار رسیده است، اما ارزش توکن Shib هرگز حتی به یک سنت هم نرسیده و توکن بون نیز جایی در این بین شناور است. عرضه در گردش بون محدودتر از شیبا است اما نسبت به لیش، محدودیت بسیار کمتری دارد.

وضعیت آن به عنوان یک توکن حاکمیتی اکوسیستم شیبا، آن را به یک توکن کاربردی عالی تبدیل کرده است. از آن جایی که توکن‌های کاربردی برای جمع‌آوری سرمایه کاربرد دارند، بنابراین طبیعی است که خریداران نیز بخواهند در تصمیمات اکوسیستم اعمال نظر کنند.

ریوشی در یک پست وبلاگی، پیشنهاد کرد که بون (Bone) یک نقطه شروع واضح به عنوان توکن کاربردی راهکار لایه 2 خواهد بود؛ زیرا این توکن‌ها در برابر خطر حمله نهنگ‌ها آسیب پذیر نخواهند بود.

توکن بون در حال حاضر از طریق پلتفرم شیبا سوآپ و سایر صرافی‌های غیر متمرکز و متمرکز، قابل معامله است و آدرس قرارداد آن x9813037ee2218799597d83d4a5b6f3b6778218d90 می‌باشد. 

توکن شیب 

اگرچه توکن بون بعنوان توکن کاربردی شیباریوم انتخاب شده است، اما توکن بومی اکوسیستم شیبا اینو، شیب می‌باشد. برخلاف سایر کریپتوکارنسی‌های قبل از آن، شیب به کاربران این امکان را می‌دهد که تریلیون‌ها عدد از این توکن‌ها را در یک زمان نگهداری کنند.

عرضه کل نهایی این توکن 1 کوادریلیون یعنی 1000 تریلیون می‌باشد. بنابراین به این زودی قرار نیست به اتمام برسد.

شیب در آگوست 2020 وارد صحنه شد و بعنوان رقیب دوج کوین (Dogecoin) در بازار عرضه شد. اگرچه ارزش آن نوسان داشته است، اما قیمت این توکن هیچ گاه حتی به یک پنی آمریکا نزدیک هم نشده است. با این حال، این بدان معناست که نفوذ شیباریوم می‌تواند بصورت نمایی برای سرمایه گذاران سود ایجاد کند.

توکن لیش 

توکن لیش که بعضا از آن با عنوان «قاتل دوج کوین» یاد می‌شود، نام گذاری جالبی دارد. همانطور که قلاده واقعی یک سگ را محدود می‌کند، این توکن نیز نقدینگی را روی 107,646 توکن محدود می‌نماید. توکن لیش در ابتدا بعنوان یک توکن ریبیس (rebase) معرفی شد. به این معنا که این توکن سایر توکن‌های یک اکوسیستم را تثبیت می‌سازد.

توسعه دهندگان در نهایت این هدف را رها کرده و تصمیم گرفتند کاربردهای دیگری برای توکن لیش در نظر بگیرند. این توکن کمبود نقدینگی خود را با مزایای دیگری جبران می‌کند. دارندگان نقدینگی، می‌توانند توکن‌های لیش را استیک (یا اصطلاحا دفن) نمایند و آن‌ها را در یک استخر نقدینگی قرار داده و پاداش کسب کنند. این امر ارزش کلی استخر را افزایش می‌دهد. پاداش‌ها شامل توکن‌های xLEASH می‌باشند که می‌توانید پس از برداشت، آن‌ها را به شیب تبدیل نمایید.


شیباریوم چگونه به اکوسیستم شیبا کمک می‌کند؟


شیبا ریوم چگونه به توکن سوزی شیبا سرعت می‌دهد؟ | همتاپی

گس (Gas) واحدی است که در بلاکچین‌های مختلف به عنوان سوختی برای پایداری شبکه  استفاده می‌شود-برای مطالعه بیشتر درباره گس به مقاله گس فی اتریوم مراجعه کنید.

 اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه به مفهوم گس اشاره کنیم:

گس در واقع مقدار میزان محاسبات مورد نیاز برای اجرای یک عمل یا تراکنش خاص در شبکه بلاکچین می‌باشد که معمولا بر حسب واحدهای «کارمزد گس (gas fee)» و «کارمزد تراکنش (transaction fee) اندازه‌گیری می‌شود که در ارز دیجیتال مورد استفاده شبکه‌های بلاکچین پرداخت می‌شود.

گس در شبکه شیباریوم به وسیله توکن بون پرداخت می‌شود، انجام هر عملیات در شبکه، دارای هزینه گس است. هرچه عملیاتی پیچیده‌تر باشد، به واحدهای بیشتری از گس نیاز است.

اعتبارسنج‌ها در شبکه شیباریوم، در ازای استیک کردن توکن‌های بون خود و اعتبارسنجی بلاک‌ها، از این کارمزدها به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

کارمزد تراکنش‌ها (گس)، انگیزه‌ای را برای افراد فراهم می‌کند تا به ایفای نقش اعتبارسنجی در شبکه روی آورند. اعتبارسنج‌ها، بعنوان سهامداران پروتکل نیز در شیباریوم نیز شناخته می‌شوند. به این کارمزدها، انگیزه کمی برای افراد وجود خواهد داشت که توکن بون را برای اعتبارسنجی شبکه استیک کنند. علاوه بر این، کافی نبودن تعداد اعتبارسنج‌ها، موجب به خطر افتادن امنیت شبکه شیباریوم می‌گردد. بنابراین کارمزد تراکنش‌ها، هزینه‌های مربوط به اعتبارسنجی و پردازش تراکنش‌ها در شبکه شیباریوم را پوشش می‌دهد.

در حال حاضر تیم توسعه شیبا اینو در حال ارزیابی نرخ‌های کارمزد گس برای شبکه بلاکچین می‌باشند. با این وجود، احتمالا تا زمانی که توسعه‌دهندگان در حال کار با نسخه بتا می‌باشند، این تخمین‌ها دقیق نخواهد بود.

انتظار می‌رود کارمزدهای گس شبکه شیباریوم از کارمزدهای فعلی شبکه اصلی اتریوم پایین‌تر باشد. با این حال، تیم توسعه تمایل دارند تا انجام آنالیزهای دقیق بر روی تست نت شیباریوم (جهت اطمینان از دقت داده‌ها) تصمیم نهایی را در مورد کارمزدها اعلام نکنند.

توکن سوزی در شیباریوم به چه صورت است؟ 

شیباریوم یک مکانیزم درونی دارد که به دارندگان کوین‌ها این امکان را می‌دهد تا توکن سوزی کنند و بدین ترتیب آن‌ها را از چرخه عرضه شیبا حذف کرده و قیمت آن را بالا ببرند. همچنین گفته شده که شیباریوم احتمالا یک کارمزد تراکنش اسمی از کاربران دریافت کند و از مابقی آن برای سوزاندن توکن‌های شیبا استفاده کند. این فرآیند منجر به این می‌شود که شیباریوم بتواند بطور مداوم توکن سوزی کرده و ارزش شیبا اینو را بطور تصاعدی و پایدار افزایش دهد.

در وبسایت شیبا سواپ در مورد توکن سوزی شیبا چنین آمده است:

 در راستای وفای به عهد و درخواست کاربران جامعه شیبا، ما تایید می‌کنیم که تمام تراکنش‌های شبکه، با سوزاندن مقدار معینی ارز دیجیتال شیبا همراه خواهد بود. این فرآیند در قالب کارمزد پایه گس این تراکنش‌ها و از طریق پرتال توکن سوزی (Burn Portal) جدید، انجام می‌شود. این توکن سوزی با هر تراکنشی که در شبکه شیباریوم انجام می‌شود، اتفاق می‌افتد.

با اجرای این قابلیت، سوزاندن توکن‌ها شیبا در هر تراکنش، در طول زمان بطور قابل توجهی بر مقدار عرضه در گردش این توکن و نهایتا در عرضه کلی آن تاثیرگذار باشد.

همچنین در ادامه توضیح داده شده که هنوز نسخه ارتقا یافته پرتال توکن سوزی مخصوص شیباریوم، راه اندازی نشده است.

توضیحی که نیاز است افراد با آشنایی کمتر در این حوزه بدانند، این است که مقادیر مشخصی از توکن برای هر بلاکچین تعیین شده است، بنابراین محدود کردن آن‌ها، ارزش مقدار توکن‌های باقیمانده را افزایش می‌دهد.

فرآیند توکن سوزی، با ارسال توکن‌ها به کیف پول‌هایی انجام می‌شود که فقط ورودی دارند. در واقع پس از ارسال توکن‌ها، به هیچ عنوان امکان برداشت وجود ندارد و دسترسی به آن‌ها برای همیشه از بین می‌رود.

پاداش دارندگانی که اقدام به سوزاندن توکن‌هایشان می‌کنند، کارمزد پایین‌تر تراکنش‌ها می‌باشد.


آشنایی با نسخه بتای شیباریوم


نمایی از سایت شیباریوم | همتاپی

نسخه بتای شیباریوم در روز شنبه 20 اسفند 1401 (11 مارچ 2022) راه اندازی شد، شما می‌توانید با مراجعه به سایت شیباریوم  به شیباریوم بپویندید یا از نسخه بتای این شبکه دیدن کنید؛ اما بیایید تا نگاهی نزدیک‌تر به وضعیت شیباریوم (نسخه بتا بیندازیم):

آمار گیری از شبکه

شما می‌توانید تمامی آمار شبکه شیاریوم را به صورت شفاف از طریق این سایت مشاهده کنید، همانطور که در تصویر زیر می‌بینید در زمان نگارش این مقاله، شیباریوم 16 ولیدیتور اصلی دارد و 572,774.92 توکن بون (BONE) در آن استیک شده است.

همچنین این شبکه تاکنون 145,182 بون را به عنوان پاداش به ولیدیتورهای خود پرداخت کرده است.

نگاهی به شبکه شیباریوم | همتاپی

 

بررسی ولیدیتورهای معتبر

در سایت شیباریوم شما می‌توانید ولیدیتورها  (اعتبارسنج‌های) معتبر این شبکه را مشاهده کنید و تصمیم بگیرید که دارایی خود را در اختیار کدامیک (به عنوان نماینده شما در شبکه) قرار دهید؛ توصیه می‌شود پیش از هر گونه اقدام برای استیکینگ شیبا (توکن بون) ابتدا سری به این سایت و این بخش بزنید و از اطمینان به اسامی متفرقه در کیف پول‌های غیر متمرکز پرهیز کنید.

شما می‌توانید این فهرست را بر اساس اعتبار (آپ تایم یا حجم نقدیندگی‌های استیک شده) یا کمیسیون مرتب کنید.

لیست ولیدیتورهای معتبر شبکه شیاریوم | همتاپی

چه کیف پولی به شیباریوم متصل می‌شود؟

شما از قسمت بالای سایت می‌توانید کیف پول متامسک را به صورت مستقیم و دیگر کیف پول‌های خود را از طریق والت کانکت (WalletConnect) به شیباریوم متصل کنید.

اتصال کیف پول متامسک به شیبباریوم | همتاپی

اما برنامه‌های دیگر شیباریوم برای بهبود وضعیت کامینیوتی شیبا دوستان چیست؟

 


ادغام و تکامل شیبا سوپ با شیباریوم


ادغام شیباریوم با شیباسواپ | همتاپی

یکی از برنامه‌های راه اندازی شبکه اصلی شیباریوم، ادغام شیباسواپ (ShibaSwap) با این پلتفرم می‌باشد. هدف از این امر، ایجاد دسترسی آسان‌تر به ابزارها و عملکردها می‌باشد و به کاربران و اعتبارسنج‌ها یا نمایندگان این امکان را می‌دهد تا بطور کارآمد به تمام استخرهای استیکینگ و نقدینگی دسترسی داشته باشند.


کلام آخر


به نظر می‌رسد که تیم توسعه شیبا اینو بلاخره در حال برداشتن گام‌های جدی برای درآمدن از زیر سایه دیگر میم کوین بزرگ بازار یعنی دوج کوین، باید نشست و دید که راه اندازی نسخه نهایی شیباریوم  باعث خوشحالی عاشقان این شت کوین سابق خواهد شد یا نه، در هر صورت قیمت شیبا اینو با آمدن خبر راه اندازی شیباریوم رشد زیادی را تجربه کرده و پیش بینی می‌شود از این به بعد نیز این ارزدیجیتال روزهای صعودیی را تجربه کند.

پیشنهاد می‌کنیم که برای پیگیری وضعیت قیمت شیبااینو از صفحه تحلیل و پیش بینی شیبا اینو دیدن فرمایید.

 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شیبا از میم کوین بودن درمیاد،قیمتش به یک سنت میرسه،و در آینده از دوج کوینم میزنه جلوتر حالا ببینن

 2. چرا همش خبر از لانچ شیباریوم هست ولی لانچ نمیشه خیلی دیگه منتظرش موندیم

 3. به نظرم ارز شیبا رشد میکنه و میره بالا همینطور که الان رشد کرده

  1. به نظر منکه باید صبر کنیم ببینیم چه برنامه ای برای شیبا دارند واقعا نمیتونه مشخص کنه چی در پیش رویمون هست