لایت کوین یا بیت کوین؟ مقایسه ۲ رقیب؟ یا رفیق!

لایت کوین بهتر است یا بیت کوین | همتاپی

لایت کوین یا بیت کوین؟ آیا لایتش قشنگ‌تر نیست؟!

بهتر است به جای این‌که بپرسیم لایت کوین بهتر است یا بیتکوین؟ این سوال را مطرح کنیم که فرق لایت کوین و بیت کوین چیست؟

در سال 2011 زمانی که لایت کوین به دنیا آمد بیت کوین تنها دو سال سن داشت! امروز که آن‌ها در دوران نوجوانی و بلوغ خود هستند، لازم است تا ویژگی‌هایشان را باهم مقایسه کنیم.

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا بیت کوین و لایتکوین را به طور خلاصه به شما معرفی کرده و سپس تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها را بررسی کنیم. در نهایت به پاسخ این سوال برسیم که بالاخره لایت کوین یا بیت کوین؟ کدام‌یک بهتر است؟

با ما همراه شوید تا دو ارز دیجیتال معروف دنیای رمزارزها را با هم مقایسه کنیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین معرو‌ف‌ترین ارز دیجیتال در دنیاست. این شهرت به حدی است که برخی افراد مبتدی به تمام ارزهای دیجیتال و صنعت بلاک‌چین، بیت کوین می‌گویند.

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز در سال 2009 معرفی شد. فردی به‌نام ساتوشی ناکاموتو به‌عنوان سازنده‌ بیت‌کوین شناخته می‌شود. هویت واقعی ساتوشی فعلا مشخص نیست.  داستان‌ها و افسانه‌های زیادی درباره او سروده شده است.

بیت کوین چیست

بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده که کاربران بتوانند مستقیما از طریق یک شبکه با یکدیگر مبادله کنند. در این شبکه همه کاربران از قدرت یکسانی برخوردارند و بدون دخالت سرور مرکزی یا شرکت واسطه‌ای به یکدیگر متصل هستند. توضیحات بیشتر در مورد تاریخچه و عملکرد بیت‌کوین را در مطلب بیت کوین چیست؟ بخوانید.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

شاید امروز بحث ارزهای دیجیتال و کارکرد آن‌ها برای همه عادی باشد. اما زمانی که بیت کوین در سال 2009 معرفی شد، یک ایده کاملا انقلابی و جدید بود. ناکاموتو در ابتدا بیت کوین را به عنوان جایگزینی برای پول سنتی طراحی کرد. با این هدف که در نهایت به عنوان یک ارز جهانی پذیرفته شود تا مردم بتوانند از آن برای خرید کالا و خدمات استفاده کنند.

تصور ناکاموتو هنوز کاملا به واقعیت تبدیل نشده است. یکی از دلایل آن نوسانات شدید قیمت خرید بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال است. البته این ایده در مسیر رشد و تکامل خود قرار دارد و در آینده احتمالا قابل دستیابی خواهد بود.

بیت کوین با نماد اختصاری ‌(BTC) شناخته می‌شود.

لایت کوین چیست؟

لایت کوین در سال 2011 توسط چارلی لی ساخته شد. او یک مهندس سابق شرکت گوگل بود. لایت کوین به وسیله یک کپی از کد منبع بیت کوین توسعه پیدا کرده است. همچنین لایت کوین جزو اولین آلت کوین‌های دنیای بلاک چین است.

آلت‌کوین اصطلاحی است که به ارزهای دیجیتال غیر از بیت‌کوین اطلاق می‌شود.

لایت کوین چیست؟

لایت کوین به دلیل نوآوری‌های خود از جمله  سرعت انتشار بلوک‌ها  و استفاده از  الگوریتم  Scrypt، از بقیه ارزهای دیجیتال جایگزینش متمایز بود.

در شبکه بلاک چین تائید تراکنش‌ها توسط اعضای شبکه انجام می‌شود. فرآیند تائید تراکنش‌ها و ثبت اطلاعات مکانیزم اجماع نام دارد. لایت کوین برای مکانیزم اجماع از روشی به نام گواه اثبات کار استفاده می‌کند که توسط الگوریتم Scrypt پشتیبانی می‌شود.

در سال 2017 زمانی که قیمت لایت کوین به 300 یورو رسید، چارلی لی تمام لایت کوین‌های خود را فروخت. این اقدام به‌شدت مورد سوال قرار گرفت و اعتماد سرمایه‌گذاران را تضعیف کرد. همچنین شایعاتی مبنی‌بر دستکاری قیمت لایت کوین مطرح شد.

با این حال لی اعلام کرد که او برای جلوگیری از ایجاد تضاد منافع مالی (در نتیجه نفوذ زیادش بر لایت کوین) این کار را انجام داده است.

در حال حاضر لی ریاست بنیاد لایت کوین را بر عهده گرفته است که بر توسعه لایت کوین تمرکز دارد.

لایت کوین با نماد اختصاری (LTC) شناخته می‌شود.

فرق بیت کوین و لایت کوین

خب برویم سر اصل مطلب! یعنی بررسی تفاوت‌های بیت کوین و لایت کوین. در این بخش عمده‌ترین تفاوت‌های هر دو شکبه را بررسی خواهیم کرد.

خواهیم دید که BTC و LTC از لحاظ فاکتوری‌هایی مانند سقف عرضه، سرعت تراکنش، الگوریتم اجماع، اندازه بازار و غیره تفاوت دارند.

در یک بخش اختصاصی نیز بازدهی‌های گذشته لایت کوین و بیت کوین را به صورت جدولی بررسی خواهیم کرد.پس بیاید با این سوال شروع کنیم: لایت کوین یا بیت کوین؟

 • سقف عرضه – لایت کوین یا بیت کوین

تعداد کوین‌های بعضی از ارزهای دیجیتال محدود هستند. به این معنی که پس از رسیدن به سقف عرضه، هیچ کوین جدیدی استخراج نمی‌شود.

لایت کوین و بیت کویت در این ویژگی شبیه به‌هم هستند و جزو ارزهای با سقف عرضه محدود محسوب می‌شوند. اما مقدار عرضه آن‌ها متفاوت است.

سقف عرضه محدود، برای کنترل تورم یک ارز دیجیتال مفید است. اما الزاما یک ویژگی مثبت محسوب نمی‌شود.

سقف عرضه بیت کوین به 21 میلیون کوین محدود شده است. در‌حالی‌ که حداکثر عرضه لایت کوین معادل 84 میلیون کوین می‌باشد.

احتمالا تعداد کوین‌های بیشتر لایت کوین (4 برابر) باعث شود که این شبکه قدرت نقد‍شوندگی بیشتری داشته باشد. اما کمتر بودن تعداد بیت کوین‌ها نیز می‌تواند این ارز دیجیتال را با ارزش‌تر کند.

 • تفاوت الگوریتم اثبات کار – تفاوتی جزئی

از تفاوت‌های اساسی لایت کوین و بیت کوین الگوریتم اجماع آن‌هاست.

به وسیله الگوریتم اجماع تراکنش‌های معتبر از نامعتبر تشخیص داده می‌شود.

اگرچه‌ هر دو شبکه از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کنند و از این نظر مشابه هستند. اما بیت کوین از الگوریتم سنتی SHA-256 استفاده می‌کند. لایت کوین نیز از یک الگوریتم نسبتا جدید به نام Scrypt استفاده می‌کند.

عمده‌ترین تفاوت این دو الگوریتم در این است که Scrypt به قدرت محاسباتی کمتری نیاز دارد و با پیچیدگی پایین‌تری استخراج می‌شود.

مصرف انرژی کمتر Scrypt باعث شده که سازندگان ارزهای دیجیتال جدید آن را نسبت به الگوریتم SHA-256 ترجیح دهند.

همچنان بدنبال پاسخ سوال لایت کوین یا بیت کوین؟ هستیم. در ادامه به سراغ مقایسه سرعت تراکنش آن‌ها می‌رویم.

 • سرعت تراکنش لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟

یکی دیگر از تفاوت‌های بیت کوین و لایت کوین سرعت تراکنش آن‌هاست. جایی که لایت کوین بسیار تیزوبُز عمل می‌کند! 🙂

سرعت تراکنش (Transaction per second)
 به تعداد تراکنش‌های یک شبکه در ثانیه گفته می‌شود. سرعت تراکنش را معمولا با حروف (TPS) نشان می‌دهند.

بیت کوین تقریبا 7 TPS را پردازش می‌کند. همچنین ایجاد یک بلوک جدید در شبکه بیتکوین 10 دقیقه طول می‌کشد.

لایت کوین سرعت تراکنش بالاتری دارد و در هر ثانیه 54 تراکنش را پردازش می‌کند. برای ایجاد هر بلوک نیز 2.5 دقیقه زمان لازم است. سرعت تراکنش‌های لایت کوین تقریبا 5 برابر بیشتر از بیتکوین است.

 اما زمان‌هایی که ترافیک شبکه بیت کوین بالا باشد، دریافت تایید تراکنش ممکن است تا 90 دقیقه هم طول بکشد.  در مقابل شبکه لایت کوین کمتر شلوغ است و ازدحام زیادی را تجربه نمی‌کند.

سرعت ایجاد بلوک در لایتکوین 4 برابر سریعتر از بیت کوین است.

از این مقایسه می‌توان این‌طور تفسیر کرد که اگر فردی قصد استفاده روزمره داشته و پردازش سریع برای وی حیاتی باشد، احتمالا شبکه لایت کوین برای او مناسب‌تر است.

 • اندازه بازار لایت کوین بیشتر است یا بیت کوین؟

اندازه بازار فاکتوری می‌باشد که دائما در حال تغییر است. این فاکتور نشانه جایگاه و قدرت یک ارز دیجیتال است.

بیت کوین و لایت کوین تفاوت قابل‌توجهی در اندازه بازار با یکدیگر دارند.

این روزها که در اوائل ژانویه 2023 هستیم، حجم بازار بیت کوین معادل 321 میلیارد دلار است. در مقابل ارزش بازار لایت کوین در محدوده 5 میلیارد دلار در‌ حال نوسان است.

اندازه بازار بیت کوین حدود 64 برابر بزرگتر از لایت کوین است. در بین تمام ارزهای دیجیتال موجود در دنیا، بیتکوین رتبه اول و لایت کوین رتبه دوازدهم را دارد.  بیت کوین سال‌هاست که بر تخت پادشاهی تکیه زده است و در رتبه اول قرار دارد.

بالاترین اندازه بازار ثبت شده توسط BTC عدد 1.2 تریلیون دلار بوده که در نوامبر 2021 ثبت شده است.

بالاترین اندازه بازاری که LTC به آن رسیده، عدد 25 میلیارد دلار  است. این ارزش بازار در ماه مِی 2021 به ثبت رسیده است.

اندازه بازار بیت کوین

در تصویر بالا نمودار اندازه بازار بیت کوین از سال 2009 تا انتهای سال 2022 را مشاهده می‌کنید. بیت کوین در فاصله سال‌های 2021 تا 2023 نوسانات شدیدی را تجربه کرده است.

 

اندازه بازار لایت کوین

اندازه بازار لایت کوین نیز از سال 2021 تا انتهای 2022 شاهد صعود و نزول‌های زیادی بوده است. در بخش بعدی بازده تاریخی این دو ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم.

 • بازده تاریخی

تا اینجا چند فاکتور مهم  را بررسی کردیم. در ادامه میزان بازدهی آن‌ها را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

بازده تاریخی جزو پر طرفدارترین اعداد و ارقام مربوط به هر دارایی است. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران مبتدی بیشتر به بازدهی‌های گذشته ارزهای دیجیتال نگاه می‌کنند. آن‌ها با دیدن اعداد مثبت حسرت می‌خورند که چرا خریدی انجام نداده‌اند. در مقابل پس از دیدن اعداد منفی نیز احتمالا حس غروری را تجربه می‌کنند که چه بهتر وارد معامله نشده‌اند!

در جدول زیر اطلاعات مربوط به بازدهی بیت کوین و لایت کوین را در 5 سال گذشته مشاهده می‌کنید.

شرح بیت کوین لایت کوین
سال 2022 65- % 52- %
سال 2021 59+ % 18+ %
سال 2020 304+ ٪ 200+ ٪
سال 2019 94+ % 38+ %
سال 2018 73- % 83- %

اعداد بالا به ما می‌گویند که در 5 سال گذشته بیتکوین بازدهی بیشتری نسبت به لایت کوین داشته است. اما با توجه به اندزاه بازار و حجم معاملات، اعداد ثبت شده برای لایت کوین قابل‌قبول هستند.

ذکر این نکته ضروری است که اعداد بازدهی هر ارز دیجیتال مربوط به گذشته است و صرفا نمی‌توان بر اساس بازدهی گذشته یک دارایی در مورد آینده آن پیش‌بینی انجام داد. معیار مناسب برای خرید هر دارایی پتانسیل آینده آن می‌باشد.

 • امنیت

مسئله امنیت سرمایه برای سرمایه‌گذاران همیشه مهم بوده و احتمالا جزو اولین دغدغه‌های آن‌ها برای سرمایه‌گذاری است.

شبکه بیت کوین به دلیل نرخ هش بالا از لایت کوین ایمن‌تر است. نرخ هش بالاتر به این معنی است که برای انجام یک حمله 51 درصد به قدرت محاسباتی بیشتری نیاز است. در حال حاضر  بیت کوین در برابر هرگونه هک بسیار مقاوم تر به نظر می‌رسد.

هش ریت نشان‌دهنده قدرت محاسباتی یک شبکه بلاک چین است. اگر با اصطلاح هش‌ریت آشنا نیستید، مقاله هش‌ریت شبکه ارزهای دیجیتال چیست را مطالعه کنید.

حمله 51 درصدی به حالتی گفته می‌شود که فرد یا گروهی کنترل بیش از 50 درصد شبکه را بر عهده بگیرد.

بزرگترین تهدید ناشی از حمله 51 درصدی به یک شبکه شامل سقوط قیمت آن و وارد شدن خسارت‌های مالی است.

 • جایگاه و مقبولیت

جدا از تفاوت‌های فنی و تخصصی که تاکنون بررسی کردیم. میزان مقبولیت و جایگاه هر ارز دیجیتال نیز می‌تواند مبنای بررسی قرار بگیرد.

به دلایل زیر باید پذیرفت که بیت کوین محبوبیت بیشتری نسبت به لایتکوین دارد.

 • تعداد توییت‌های روزانه – در سه سال گذشته تعداد توییت‌های منتشر شده‌ٔ مربوط به بیتکوین بسیار بیشتر از لایت کوین بوده است.
 • تعداد جستجوی کلمات در گوگل  -به طور دائم در سه سال گذشته جستجوها برای کلمه خرید بیتکوین بیشتر از خرید لایت کوین بوده است.
 • صرافی‌ و کیف‌پول‌هایی که از بیت کوین پشتیبانی می‌کنند بسیار بیشتر از لایت کوین هستند.

مقایسه توییت های بیت کوین و لایت کوین

در تصویر بالا تعداد توئیت‌های منتشر شده مرتبط به بیتکوین و لایت کوین در سه سال گذشته را ملاحظه می‌کنید. خط قرمز مربوط به تعداد توئیت‌های لایتکوین و خط آبی تعداد  توئیت‌های بیت کوین می‌باشد.

فرق بیت کوین و لایت کوین

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید خط آبی نشان‌دهنده تعداد جستجوی کلمات در گوگل برای کلمه بیت کوین و خط آبی جستجو برای کلمه لایت کوین می‌باشد. اعداد مربوط به سه سال گذشته است.


شباهت بیت کوین و لایت کوین


شباهت بیت کوین و لایت کوین

در سطوح  کلان بیتکوین و لایتکوین بسیار شبیه به‌هم‌اند. هر دو آن‌ها ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند. این دو ارز دیجیتال از تراکنش‌های همتا‌به‌همتا پشتیبانی می‌کنند. یعنی تراکنش‌ها بدون واسطه انجام می‌شود.

آن‌ها طراحی شده‌اند تا وسیله‌ای برای مبادله و ذخیره ارزش باشند. در عین حال به یک نهاد متمرکز (مثل بانک مرکزی) به‌عنوان کنترل‌کننده نیازی نداشته باشند.

هر دو شبکه با زبان برنامه‌نویسی ++C نوشته شده‌اند. بیتکوین و لایت کوین حتی در نام‌هایشان نیز شبیه به‌هم هستند. علاقه‌مندان حوزه بلاک چین از بیت کوین به عنوان طلای ارزهای دیجیتال یاد می‌کنند و لایتکوین را نقره دیجیتال می‌نامند.

شباهت‌های لایت کوین به بیتکوین، لایت کوین را به یک شبکه مناسب برای آزمایش پروتکل‌های بیتکوین تبدیل کرده است.


خلاصه تفاوت‌ها و شباهت‌های بیت کوین و لایت کوین


در جدول زیر به صورت کلی و خلاصه می‌توانید تفاوت‌های اساسی  بیت کوین و لایت کوین را بررسی کنید.

بیت کوین لایت کوین
تاریخ انتشار ژانویه 2009 اکتبر 2011
سقف عرضه کوین‌ها 21 میلیون 84 میلیون
سرعت تراکنش (TPS) 5 54
الگوریتم استخراج SHA-256 Scrypt
زبان برنامه‌نویسی ++C ++C
سازنده ساتوشی ناکاموتو چارلی لی
نماد BTC LTC

تا اینجا تفاوت‌ها و شباهت‌ها را بررسی کردیم. کدام یک بیشتر نظر شما را جلب کرده است؟ لایتکوین یا بیت کوین؟ در بخش بعدی پاسخ کلی به  این سوال را خواهیم داد.


بالاخره لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟


لایت کوین بهتر است یا بیت کوین

اگر بخواهیم بررسی و مُداقه ی نهایی را به عمل بیاوریم و سپس نتیجه‌ی غایی رو اعلام کنیم😀. باید بگویم که لایت کوین به دلیل سرعت بالاتر و توان عملیاتی بیشتر، وسیله مبادله بهتری است. همچنین لایت کوین به‌عنوان یکی از قابل اعتمادترین شبکه‌های پرداخت مبتنی‌بر بلاک چین شناخته می‌شود.

بیتکوین به عنوان یک ذخیره کننده ثبات ارزش بهتری دارد. هر چند که به طور کلی بازار ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی را تجربه کرده است.

بیت کوین به عنوان اولین ارز رمزنگاری شده در جهان، نقش ارزشمندی را ایفا می کند و تنها به همین دلیل، همیشه در بین جامعه بلاک چین دارای ارزش و جایگاه متفاوتی است.

از سوی دیگر، لایت کوین تمام جنبه های فنی بیت کوین را فراهم می کند و  یکی از قدیمی ترین ارزهای دیجیتال در جهان است.  سرمایه گذاران باهوش تمایل دارند هر دوی این کوین‌ها را داشته باشند.

شاید بتوان لایت کوین را مکمل بیتکوین دانست تا یک رقیب. در واقع شاید بهترینی وجود نداشته باشد. اما تفاوت‌های قابل توجهی در فاکتورهای مختلف وجود دارد. ترجیحات و نیازهای هر فرد می‌تواند مبنای انتخاب وی باشد.


جمع بندی


بیت کوین یا لایت کوین؟ | همتاپی

لایت کوین همان‌طور که از اسمش هم پیداست، نسخه سبک بیت کوین است. شباهت آن به بیت کوین باعث محبوبیتش در میان کسانی می‌شود که به دنبال جایگزینی مقرون‌به‌صرفه برای بیت کوین هستند. البته لایت کوین باید احترام برادر بزرگتر را نگه داشته و بزرگی او را مدنظر قرار دهد!

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که لایت کوین با هدف ارائه یک نسخه سبک شده‌تر نسبت به بیت کوین از نظر سهولت استخراج، تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزد تراکنش کمتر ارائه شده است.

در این مطلب سعی کردیم که تفاوت‌ها و شباهت‌های لایت کوین و بیت کوین را برای شما توضیح دهیم تا تصویری مناسب برای انتخاب به دست آورید. ممنونیم که تا پایان همراه ما بودید.

در خاتمه می‌توان گفت که هیچ پاسخ درست یا غلطی برای این سوال وجود ندارد که باید در کدام ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنیم. در واقع لایتکوین و بیت کوین برای ما فرقی ندارند. مهم نیازها و خواسته‌های ما هستند.


مطالب مرتبط به مقاله مقایسه لایت کوین و بیت کوین


 • هاوینگ لایت کوین نزدیک است، آیا چیزی درباره هاوینگ و تاثیرش بر قیمت لایت کوین می‌دانید؟ در صفحه هاوینگ لایت کوین می‌توانید لحظه به لحظه اخبار هاوینگ لایت کوین را دنبال کنید.
 • اگر برای شما هم سوال است که مردم چگونه به بیت کوین اعتماد می‌کنند، توصیه می‌کنیم مقاله پشتوانه بیت کوین را از دست ندهید!
 • هدر بلاک بیت کوین چیست؟ هدر بلاک بیت کوین چه اجزائی دارد و اهمیت آن در زنجیره بلوک‌ها چیست؟ ما سعی کرده‌ایم در مقاله هدر بیت کوین به زبانی ساده به سوالات بالا بپردازیم به خصوص که هدر بلاک یکی از مهمترین اجزاء در هر بلاکچین است.
 • گره بیت کوین چیست و این گره یا نود چگونه نقشی اساسی در شبکه بیت کوین ایفا می‌کند؟ این سوالات را در مقاله گره بیت کوین مطالعه کنید.
 • زمانی که استخراج بیت کوین بر روی دور افتاد و هزاران مزرعه بیت کوین در سرتاسر جهان به وجود آمد، همان زمان بود که رقابت برای برداشتن سهم بزرگتر استخراج بیت کوین بین مزارع به وجود آمد، ما در مقاله بزرگترین فارم بیت کوین ایران و جهان به تفصیل به این رقبات و بازیگران اصلی آن پرداخته‌ایم.
 • اگر با پیدا کردن آدرس کیف پول بیت کوین‌تان مشکل دارید، ما در مقاله آدرس کیف پول بیت کوین به شما آموزش داده‌ایم که چگونه در 5 کیف پول برتر بازار آدرس خود را استخراج کنید.
 • امن‌ترین کیف پول بیت کوین چه کیف پولی است؟ این سوالی است که نمی‌توان به صورت متقن به آن پاسخ داد، اما می‌شود لیستی از کیف پول‌های امن بیت کوین را معرفی کرد. (که البته ما هم چنین کاری کردیم)
 • چقدر با بروزرسانی بزرگ تپ روت (که چندسال پیش رخ داد) آشنا هستید؟ ما در دو مقاله مجزا ابتدا به تپ روت بیت کوین و سپس به بزرگترین جزء تپ روت یعنی امضای اشنور پرداخته‌ایم.

در انتخاب بیت کوین و لایت کوین کدام یک از ویژگی‌های آن‌ها مبنای انتخاب شما قرار می‌گیرد؟

بزرگترین فرق بیت کوین و لایت کوین در چیست؟

اصولا در بین ارزهای دیجیتال مورد علاقه شما بیت کوین و لایت کوین حضور دارند؟

 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. چقدر قشنگ توضیح دادید و با خوندن این مقاله مقداری لایتکوین از صرافی خریداری کردم و امیدوارم همیشه سود آور باشه.
  فقط امنیت شبکه لایتکوین چجوریه؟

  1. تا جایی که من میدونم تو همتاپی از شبکه خودش یعنی شبکه لایت کوین پشتیبانی میکنه به نظرم هزینه انتقالش هم مناسبه

 2. چقد جالب من نمیدونستم بیت کوین و لایت کوین به همدیگه ربط دارند

 3. واقعا ۲ مقوله جدا از هم رو شما مقایسه کردید خوب مشخصه بیت بهتر از لایت کوین هست