خالق شیبا اینو کیست و در کجا مخفی شده؟!

چکیده مطلب:

خالق شیبا اینو، که به نام مستعار “Ryoshi” شناخته می‌شود، هویت واقعی خود را ناشناس نگه داشته است. Ryoshi در سال 2020 ارز دیجیتال شیبا اینو را به عنوان یک توکن مبتنی بر شبکه اتریوم معرفی کرد، با هدف ایجاد یک ارز مردمی و دسترس‌پذیر. این ارز به سرعت به دلیل طراحی جامعه‌محور و بازاریابی موثر خود محبوبیت پیدا کرد.

خالق شیبا کیست؟ | همتاپی

خالق شیبا اینو کیست؟ تاثیر گم شدن خالق شیبا اینو بر روی شیبا اینو چه بود؟

از زمان راه‌اندازی شیبا اینو در اوت ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) نظریه‌های زیادی درباره توسعه‌دهنده آن به وجود آمده است. هویت رمزآلود او خیلی از فعالان بازار ارزهای دیجیتال را به تکاپو انداخته و البته خیلی‌ها را هم نگران کرده است. با وجود اینکه خالق شیبا اینو تمام پست‌هایش در شبکه‌های اجتماعی را حذف کرده است، در این مقاله سعی کرده‌ایم سرگذشت او را بررسی کنیم و تمام نظریه‌های موجود درباره هویت او را بررسی نماییم.

خالق توکن شیبا چه کسی است؟

خالق توکن شیبا اینو کیست؟ | همتاپی

همانطور که در مقاله شیبا اینو چیست اشاره کردیم، خالق شیبا شخصی به نام ریوشی (Ryoshi) است؛ اما اطلاعات کمی درباره او وجود دارد. به نظر می‌رسد که ریوشی تصمیم گرفته است همانند ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، بنیان‌گذار بیت کوین، ناشناس باشد.

همان‌طور که می‌دانید، شیبا اینو در اوت سال ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) به‌عنوان یک میم کوین غیرمتمرکز راه‌اندازی شد و اسم خود را از سگی به همین نام گرفت. خالقان یا خالق توکن شیبا پس از راه‌اندازی آن ۵۰ درصد از کل عرضه این ارز دیجیتال را به ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار اتریوم، هدیه دادند. بوترین نیز از آن زمان بخش زیادی از شیبا اینوهای خود را به دلایل مختلف اهدا کرده و حدود ۴۱۰ تریلیون توکن از این ارز دیجیتال را سوزانده است.

گفتنی است که ریوشی ارز دیجیتال دوج کیلر (با نماد اختصاری LEASH) را هم راه‌اندازی کرده است. دوج کوین کیلر روی بلاک چین شیبا اینو راه‌اندازی شده و عرضه کل آن تنها ۱۰۰ هزار توکن است. سرمایه‌گذارن می‌توانند از این ارز دیجیتال در بخش‌های مختلفی از اکوسیستم شیبا اینو، از جمله استیکینگ، خرید زمین در متاورس شیبا و خرید توکن‌های غیرمثلی استفاده کنند. قیمت دوج کوین کیلر تا اواخر سال ۱۴۰۱ در محدوده ۶۷۰ دلار بوده است.

با این حال، هدایت بسیاری از فعالیت‌های اکوسیستم شیبا اینو در حال حاضر در اختیار افراد دیگری است؛ یکی از مشهورترین و البته تاثیرگذارترین این افراد شیتوشی کوزاما (Shytoshi Kusama) نام دارد که سرپرسی شیبا اینو را به‌صورت داوطلبانه قبول کرده است. 

کوزاما در کنار توسعه‌دهندگان دیگر توسعه پروژه‌های زیادی مثل شیبا اینو متاورس، بازی‌های شیبا اینو و شیباریوم را برعهده گرفته‌اند.

با این حال، بسیاری از افراد همچنان ریوشی را خالق شیبا می‌دانند و دوست دارند که اطلاعاتی درباره او کسب کنند. اطلاعات مربوط به بسیاری از پروژه‌هایی که کوزاما هم‌اکنون آن‌ها را هدایت می‌کند، ابتدا توسط ریوشی و در پست‌های وبلاگ او منتشر شده است.


ریوشی، خالق شیبا اینو کیست؟


ریوشی خالق شیبا اینو کیست؟! | همتاپی

هویت ریوشی  تاکنون ناشناخته باقی مانده است و احتمالاً همین‌طور هم باقی می‌ماند. او در ۲۹ مه ۲۰۲۱ (۸ خرداد ۱۴۰۰) در یک پست وبلاگی درباره خود صحبت کرد و بعد از مدتی نیز تصمیم گرفت آن را حذف کند. ریوشی در این پست گفته است:

من از اول گفتم. من هیچ‌کس نیستم و هیچ اهمیتی ندارم. تلاش بقیه برای شناساندن هویت، حتی اگر موفقیت‌آمیز هم باشد، باز هم هیچ اهمیتی ندارم. من فقط مردی هستم که بدون هیچ عواقبی روی کیبورداش کلیک می‌کند و ممکن است هر زمانی جایش را به شخص دیگری بدهد. من ریوشی هستم.

ریوشی سپس، در ۳۰ مه ۲۰۲۳ (۹ خرداد ۱۴۰۱) پست‌های وبلاگ خود در مدیوم (Medium) و توییت‌هایش را حذف کرد. این موضوع باعث شد بسیاری از هواداران شیبا اینو، بیشتر از پیش به این فکر کنند که خالق شیبا  کجا رفته است. او بارها تأکید کرده که شیبا اینو یک توکن به تمام معنی و غیرمتمرکز است و به اعضای جامعه خود تعلق دارد. ریوشی درباره این ارز دیجیتال گفته است:

معمولاً وقتی پروژه‌ای را می‌بینیم، مدام به این فکر می‌کنیم که مدیرعامل آن کیست، از چه فناوری استفاده می‌کند و نقشه راه آن به کجا می‌رسد. این باعث می‌شود که ارزهای دیجیتال و آینده آن‌ها تنها توسط توده‌های مردم تعیین شود. در هر حال، چنین چیزی درمورد شیبا اینو صحت ندارد.

علاوه بر این، ریوشی اعلام کرده است که میلیونر شیبا اینو محسوب نمی‌شود. او در این باره گفته است:

واقعیت این است که تا به امروز من هیچ توکنی از شیبا اینو را هولد نکرده‌ام. اگر این ارز دیجیتال را بخرم و نگران بالا و پایین رفتن قیمت آن و سود خودم باشم، نمی‌توانم بی‌طرفانه تصمیم‌گیری کنم.

البته این موضوع باعث نشده است که کاربران شبکه‌های اجتماعی تصمیم بگیرند هویت او را حدس نزنند. برخی باور دارند خالق این ارز دیجیتال ویتالیک بوترین است؛ چرا که در یکی از تصاویر منتشرشده از او، بوترین همراه گروهی از دوستانش در حال راه رفتن با یک سگ شیبا اینو است. از آنجا که این عکس در یکی از پست‌های وبلاگی ریوشی منتشر شده، بسیاری از افراد باور دارند که او در میان این گروه قرار دارد.

آیا ویتالیک بوترین همان خالق شیبا اینوست؟ | همتاپی

برخی دیگر نیز باور دارند که ایلان ماسک همان ریوشی است و در راه‌اندازی آن تاثیرگذار بوده است. با این حال، بسیاری از معامله‌گران این نظریه را رد کرده‌اند. در هر صورت، ناپدید شدن ریوشی، تاثیرات نه‌چندان خوبی هم روی قیمت شیبا اینو گذاشت که در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد.

نگذار دارایی هات از دست بره

ناپدید شدن خالق شیبا اینو چه تاثیری روی آن گذاشت؟

تاثیر ناپدید شدن خالق شیبا بر روی قیمت آن چه بود؟ | همتاپی

ناپدید شدن ریوشی باعث شد شیبا اینو با رکود زیادی مواجه شود. این اتفاق با رکود بازار ارزهای دیجیتال در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) همزمان شد و تنها پس از اعلام خبر مربوط به آن، قیمت شیبا اینو ۵ درصد کاهش یافت. روند نزولی ایجاد شده در این ارز دیجیتال به‌ قدری ادامه داشت که قیمت شیبا اینو در مقایسه با اوج تاریخی آن ۸۰ درصد سقوط کرد.

شایان ذکر است که ریوشی حدود یک سال آخر فعالیت خود در شبکه‌های اجتماعی، دیگر در پروژه شیبا اینو کار نمی‌کرد. کوزاما پس از ناپدید شدن او اعلام کرد:

ما در کنار بهبود اکوسیستم شیبا اینو، سعی می‌کنیم چشم‌انداز ریوشی و برنامه‌های او برای این ارز دیجیتال را محقق کنیم. با این حال، شیبا اینو همچنان شیبا اینو است و ما در مسیری قرار داریم که خالق ارز دیجیتال شیبا آن را ترسیم کرده است.

هرچند صحبت‌های کوزاما تا حدود زیادی دلگرم‌کننده بود، بسیاری از سرمایه‌گذاران شیبا اینو همچنان دوست دارند بدانند ریوشی کجا است و هنوز  دست از تلاش برنداشته‌اند.

خالق شیبا اینو کجا است؟

خالق شیبا اینو کجاست؟ | همتاپی

از زمان خروج ریوشی خالق شیبا، دارندگان شیبا اینو همچنان سعی می‌کنند که بفهمند او کجا رفته است و آیا به اکوسیستم این ارز دیجیتال برمی‌گردد یا نه. در هر حال، هیچ‌کس نمی‌داند دقیقاً چه اتفاقی برای خالق ارز دیجیتال شیبا افتاده است و کجا زندگی می‌کند. تاکنون توسعه‌دهندگان چند ارز دیجیتال مختلف ادعا کرده‌اند که ریوشی از آن‌ها پشتیبانی می‌کند. برخی از این افراد حتی حساب‌های کاربری جدیدی هم به نام او ایجاد کرده‌اند.

با وجود این، بسیاری از طرفداران شیبا اینو نسبت به این ادعاها تردید دارند و هیچ‌کس تاکنون نتوانسته است آن‌ها را ثابت کند. اصلاً با ناشناس بودن ریوشی چه کسی می‌تواند ثابت کند که خالق شیبا اینو است یا در پروژه او تأثیرگذار بوده است؟

مطالب مرتبط با مقاله خالق شیبیا اینو، ریوشی

  • آیا تا به حال در مورد خالق لایت کوین، چارلی لی، کنجکاو شده‌اید؟ اغلب کاربران هنگامی که با یک ارز دیجیتال موفق مواجه می‌شوند، مایلند درباره تمام جوانب آن اطلاعات کسب کنند. در مقاله‌ای از همتاپی، نه تنها با چارلی لی و دوران کاری او آشنا می‌شوید، بلکه دلایل فروش تمام لایت کوین‌های او و تأثیرات احتمالی آن بر قیمت لایت کوین نیز بررسی می‌شود.
  • چارلز هاسکینسون، مغز متفکر پشت ارز دیجیتال کاردانو و یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، شخصیتی ممتاز در دنیای رمزارزها است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شخصیت تأثیرگذار و نقش او در خلق کاردانو، مطالعه مقاله “خالق کاردانو” در همتاپی را به شما توصیه می‌کنیم. این مقاله اطلاعات جامع و دقیقی در اختیار شما قرار خواهد داد.
  • خالق ترون کیست؟ جاستین سان به خاطر رفتارها و ادعاهای عجیب خود در توئیتر و دنیای بلاک‌چین، معروف است. او یک چهره بحث برانگیز و جنجالی به حساب می‌آید. البته خالق ارز ترون فرد پرکار و تاثیر گذاری بوده و دستاوردهای زیادی داشته است.
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *