استراتژی ورود پله‌ای به بازار ارزهای دیجیتال

چکیده مطلب:

معامله‌گران جدید ارز دیجیتال که به‌دنبال روشی برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری خود در بیت کوین هستند. سرمایه‌گذاران باتجربه‌تر که به‌دنبال تنوع‌بخشیدن به استراتژی‌های معاملاتی خود هستند. هر کسی که به‌دنبال درک عمیق‌تر از خریدوفروش پله‌ای بیت کوین و نحوه استفاده از آن برای کسب سود در بازار است. ورود پله‌ای به ارزهای دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد تا ضمن کاهش ریسک خرید ارز دیجیتال، بتوانید فرصت‌های بیشتری را برای خرید در نقاط تکنیکالی بهتر، دریابید.

ورود پله‌ای به ارز دیجیتال

در دنیای هیجان‌انگیز و در عین حال پرنوسان ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران به دنبال روش‌هایی برای کاهش ریسک و کسب سود بیشتر در بلندمدت هستند. ورود پله‌ای به بازار ارزهای دیجیتال که به آن میانگین‌سازی قیمت دلاری (Dollar-Cost Averaging) یا استراتژی DCA نیز گفته می‌شود، که از این روش‌ها برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است.

استراتژی خرید پله‌ای به معامله‌گران کمک می‌کند تا با احتیاط بیشتر و ذهنی سنجیده‌تر وارد این بازار شوند. در این روش، ضمن مدیریت بهتر سرمایه، ریسک و میانگین قیمت خرید خود را کاهش دهید. روش خرید پله‌ای نه‌تنها در ارزهای دیجیتال بلکه در بازار سهام و بازارهای مالی دیگر هم کاربردی است. در این مطلب ضمن بررسی استراتژی خرید پله‌ای یا DCA، مزایا و معایب آن، به آموزش گام‌به‌گام خرید پله‌ای ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

ورود پله‌ای به بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

همانطور که از نامش پیداست، ورود پله‌ای به معنای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال به مرور زمان و در سطوح قیمتی مختلف است. در این روش، به جای خرید کل مبلغ خود در یک زمان، پول خود را به صورت دوره‌ای و در مقادیر ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنید.

زمانی که شما می‌خواهید یک دارایی را بخرید، چند راه پیش روی شماست: خرید یکجا و به‌اندازه کل مبلغی که در نظر گرفته‌اید یا خرید بخش‌بخش دارایی در بازه‌های زمانی یا قیمتی متفاوت. به روش دوم، ورود پله‌ای گفته می‌شود و در بازارهای سرمایه، بسیار محبوب است. ورود پله‌ای باعث می‌شود تا عدم قطعیت‌ها کمتر شود و میزان هیجان شما در تصمیم‌گیری برای خرید یک دارایی نیز فروکش کند.

استراتژی ورود پله‌ای در ارز دیجیتال

ورود پله‌ای از چند منظر قابل‌بررسی است. در گام اول باید مشخص کنید که وزن خریدها در هر پله با هم برابر باشند یا نه. تعیین این مورد بستگی به این دارد که در روش تحلیلی شما، کدام قیمت از همه ارزنده‌تر است. اگر احتمال برخورد قیمت به سطوح موردنظر برابر باشد، وزن برابر دادن به خریدها بهترین راهکار است.

در گام بعدی باید ببینید که می‌خواهید ورود پله‌ای را وابسته به قیمت تعریف کنید یا زمان. برای مثال، شما می‌توانید بگویید که کل سرمایه‌ای که برای خرید بیت‌کوین کنار گذاشته‌اید را در سه پله هم‌وزن و در سه هفته متوالی خرید می‌کنید. یا اینکه، چند محدوده قیمتی را تعیین کنید و بگویید در این سه پله قیمتی، هر زمان که قیمت با آن‌ها برخورد کند، اقدام به خرید می‌کنید.

هدف از ورود پله‌ای چیست؟

شاید برایتان سؤال باشد که چرا ورود پله‌ای روشی محبوب است؟ دلیل اول آن، کم‌کردن ریسک و هیجان تصمیم‌گیری است. در زمانی که می‌دانید خرید یک دارایی مناسب است؛ اما در رابطه با قیمت دقیق خرید یا زمان آن نمی‌توانید به نتیجه برسید، خرید پله‌ای می‌تواند راهکار امنی برای شما باشد. همچنین با خرید پله‌ای بهتر می‌توانید نوسان‌های واقعی قیمت را ببینید و در نتیجه، بعد از مدتی که هیجان خرید شما فروکش کرده است، منطقی‌تر درباره ادامه خرید خود تصمیم بگیرید.

سه قدم برای ورود پله‌ای به ارز دیجیتال

اگر قصد دارید ورود به بازار ارزهای دیجیتال را دارید، خرید پله‌ای یکی از بهترین گزینه‌های شماست. بازدهی بالای ارزهای دیجیتال، به‌خصوص رشد قیمت بیت‌کوین در سال اخیر، باعث شده است تا بسیاری از افراد در دوره‌های اصلاح‌ها بازار به فکر خرید باشند. پیشنهاد ما استفاده از استراتژی‌هایی است که ریسک شما را کاهش دهد. یکی از این استراتژی‌ها، خرید پله‌ای است. در ادامه سه گامی که باید بردارید را توضیح می‌دهیم.

قدم اول: مبلغ کل سرمایه‌گذاری را مشخص کنید

همیشه برای خرید یک دارایی برنامه مشخص داشته باشید. قدم اول، تقسیم‌کردن کل سرمایه به بخش‌های مختلف و اختصاص هر بخش به یک دارایی متفاوت است. گنجاندن ارزهای دیجیتال در سبد سرمایه‌گذاری، تصمیمی هوشمندانه است؛ اما باید به مقدار منطقی باشد. ریسک ارزهای دیجیتال به میزان انتظار بازدهی‌شان بالاست. در نتیجه توصیه می‌کنیم قسمت مشخص و نه‌چندان بزرگی از سرمایه خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص دهید.

مهم است که کل مبلغ سرمایه‌گذاری را از همین اول مشخص کنید. توجه کنید که در خرید پله‌ای، قرار است پله‌های خرید و وزن هر پله را از قبل بدانید. اگر مبلغ کل سرمایه‌گذاری را مشخص نکنید، تعریف هر پله غیرممکن است.

گام دوم: قیمت‌های ارزنده را تکنیکالی پیدا کنید

با استفاده از روش تحلیل تکنیکال، قیمت‌هایی که در آن‌ها انتظار برگشت روند صعودی را دارید مشخص کنید. سعی کنید پله‌های خریدتان را روی یک یا چند مورد از این سطوح ارزندگی تعیین کنید. البته شما می‌توانید پله‌های خرید را به‌صورت زمانی هم تعریف کنید. اما دانستن نقطه‌های ارزنده خرید می‌تواند به شما کمک کند تا میانگین قیمت خریدتان را کاهش دهید.

گام سوم: فاصله زمانی یا قیمتی و وزن هر پله را مشخص کنید

ابتدا مشخص کنید که خریدتان قرار است در چند پله انجام شود. معمولاً بین ۳ تا ۵ پله متداول است. مشخص کنید که وزن خرید هر پله با همدیگر برابر است یا نه. ترجیحاً اگر انتظار اتفاق خاصی در چارت قیمت – زمان ندارید، وزن پله‌ها را با هم برابر بگیرید. سپس مشخص کنید که هر پله را قرار است بر اساس فاصله زمانی خریداری کنید یا ملاک هر پله، قیمت ورود است. در نهایت برنامه خرید پله‌ای ارزهای دیجیتال خود را مکتوب کنید و در روزهای بعدی آن را اجرایی نمایید.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

میانگین‌سازی قیمت دلاری (Dollar-Cost Averaging) چیست؟

استراتژی میانگین‌سازی قیمت دلاری یا DCA ( مخفف Dollar-Cost Averaging) یک روش سرمایه‌گذاری است که در آن، سرمایه‌گذار به‌طور منظم و در فواصل زمانی مشخص، مبلغ ثابتی از پول را صرف خرید یک دارایی  مانند ارز دیجیتال، طلا یا سهام و … می‌کند. این کار بدون توجه به قیمت آن دارایی انجام می‌شود. هدف اصلی DCA کاهش ریسک سرمایه‌گذاری است. با خرید در طول زمان، سرمایه‌گذار اثرات نوسانات کوتاه‌مدت بازار را به حداقل می‌رساند.

مطالب مرتبط: بورس بهتر است یا ارزدیجیتال؟

فرض کنید می‌خواهید مقدار مشخصی از سرمایه خودا را بیت کوین بخرید:

  • در سناریوی خرید یکجا، ممکن است منتظر بمانید تا قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح خود برسد و سپس کل پول خود را سرمایه‌گذاری کنید. اما خرید بر اساس زمان‌بندی دقیق بازار کار بسیار دشواری است و ممکن است فرصت‌های خرید در قیمت پایین را از دست بدهید.
  • در سناریوی میانگین‌سازی خرید دلاری، شما به‌طور ماهانه مقدار ثابتی بیت کوین را صرف نظر از قیمت آن خریداری می‌کنید.

در این شرایط، اگر قیمت بیت کوین در ماه‌های آینده کاهش یابد، شما با قیمت پایین‌تر بیت کوین بیشتری خواهید خرید و میانگین قیمت خرید شما پایین‌تر خواهد آمد.

مزایای ورود پله‌ای به ارز دیجیتال

خرید ارزهای دیجیتال به‌عنوان گزینه‌ای برای تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری، انتخابی مناسب است. البته که ریسک‌های این بازار به‌قدری بالاست که خرید یکجا مقدار زیادی دارایی، کار دشواری است. در نتیجه بسیاری از افراد تمایل دارند تا با خرید پله‌ای و اندک ارزهای دیجیتال، هم ریسک نوسان‌های کوتاه‌مدت را کاهش دهند و هم مدیریت سرمایه در کریپتو را ساده‌تر سازند. در ادامه به بررسی مزیت‌های اصلی ورود پله‌ای می‌پردازیم.

کاهش میانگین قیمت خرید

اگر در انتهای یک‌روند نزولی و با شناسایی سطوح برگشتی قیمت اقدام به خرید ارزهای دیجیتال در چند پله کنید، احتمالاً میانگین قیمت خرید کمتری خواهید داشت و این در نهایت منجر به سودآوری بیشتر در صورت رشد قیمت کریپتو می‌شود.

کنترل هیجان در تصمیم‌گیری

گاهی در خریدهایمان در بازارها احساس می‌کنیم که تصمیم‌مان منطقی نیست و از روی هیجان اقدام به خرید می‌کنیم. این اتفاق به‌خصوص در قله‌های قیمتی و زمانی که طمع در بازار همه‌گیر شده است، خیلی رایج است. پیاده‌سازی خرید پله‌ای کریپتو به شما کمک می‌کند تا درصورتی‌که در حال انجام خرید هیجانی هستید، حداقل بخش کوچک‌تری از سرمایه‌تان را درگیر کنید.

تطبیق‌پذیری بیشتر با شرایط بازار

سازگارشدن آنی با شرایط بازار تنها زمانی ممکن است که به‌صورت دینامیک و هم‌پای بازار جلو آمده باشید. استراتژی ورود پله‌ای در ارز دیجیتال راهی است تا بتوانید بیشتر از قبل معاملات خودتان را سازگار با بازار پیش ببرید. در این حالت اگر نشانه‌هایی مخالف استراتژی خود مشاهده کنید، می‌توانید خرید پله‌های بعدی را لغو کنید. البته زمانی که تصمیم به خرید پله‌ای می‌گیرید، نباید به‌صورت متولی از پشیمانی و نخریدن کمک بگیرید. اما گاهی این مورد می‌تواند جلوی زیان بیشتر سرمایه‌تان را بگیرد.

معایب ورود پله‌ای چیست؟

در کنار تمام این مزایا، استفاده از استراتژی ورود پله‌ای در ارز دیجیتال معایبی هم دارد. یکی از اصلی‌ترین معایب این روش این است که اگر در یک روند صعودی قوی از آن استفاده کنید، احتمالاً قسمت خوبی از رشدهای ناگهانی قیمت را از دست می‌دهید و با کاهش سود مواجه می‌شوید.

روش خرید پله‌ای نیازمند صبر، دانش و انضباط است. اگر عجول هستید یا از هیچ‌چیز بازار ارزهای دیجیتال سر درنمی‌آورید، ورود پله‌ای می‌تواند شما را اذیت کند! همچنین فراموش نکنید که ورود پله‌ای روشی برای بلندمدت است و نوسان‌گیری و سود کوتاه‌مدت چیزی نیست که ورود پله‌ای استراتژی مناسبی برایش باشد.

نکات کلیدی در ورود پله‌ای به ارز دیجیتال

اگر می‌خواهید از استراتژی ورود پله‌ای در خرید کریپتو استفاده کنید، باید نکاتی را رعایت کنید. توجه داشته باشید که فعالیت در بازارهای مالی همواره ریسک دارد و هیچ روشی نمی‌تواند این ریسک را به‌صورت کامل از بین ببرد؛ بنابراین سعی کنید روشی را انتخاب کنید که ریسک شما را کمتر کند.

انتخاب بنیادی و خرید در نقاط تکنیکالی

مهم است که ارز دیجیتالی که انتخاب می‌کنید، از نظر بنیادی حرفی برای گفتن داشته باشد. تمامی پروژه‌های ارز دیجیتال مناسب خرید بلندمدتی نیستند. ارزهایی را خریداری کنید که می‌دانید بازار به آن‌ها توجه خواهد کرد. این امر مستلزم آگاهی و دانش در زمینه کریپتو و بلاک‌چین است.

در مقابل، بعد از اینکه به گزینه مناسب رسیدید، باید بتوانید سطوح قیمتی مناسب خرید را با تحلیل تکنیکال شناسایی کنید. پله‌های خود را روی نقاط برگشتی قیمت در تکنیکال چارت تعیین کنید و سپس استراتژی ورود پله‌ای خودتان را بر اساس سه قدمی که توضیح داده‌ایم، بنویسید.

تخصیص قسمتی از سرمایه به ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال، بازاری پرریسک است و اختصاص بخش بزرگی از کل سرمایه‌تان به این بازار روشی مناسب برای کسب سود نیست. بنابراین، تنها قیمت کوچکی از سرمایه کل خود را، در حدود ۵ تا ۱۰درصد، وارد این بازار کنید. توجه داشته باشید که شاید تصور کنید اگر در زمان بازار صعودی، پول بیشتری را به خرید اختصاص می‌دادید، سود بیشتری می‌کردید؛ اما باید به ریزش‌های سنگین و طولانی‌مدت کریپتو هم نیم‌نگاهی داشته باشید. به عبارت دیگر، نسبت بازدهی مورد انتظار و ریسک را به‌صورت منطقی نگاه دارید.

رعایت برنامه خرید پله‌ای تحت هر شرایطی

تصور نکنید زمانی که از استراتژی خرید پله‌ای استفاده می‌کنید، مجاز هستید تا هر زمان که خواستید زمان یا قیمت خرید هر پله را تغییر دهید یا وزن خریدتان را کم‌وزیاد کنید. کارایی یک استراتژی وابسته به این است که به آن پایبند باشید. اگر می‌خواهید ورود پله‌ای در ارز دیجیتال داشته باشید، دیگر نباید هر بار از برنامه خود فرار کنید. توجه کنید که گاهی ریسک بازار و گواهی‌های معاملاتی روشنی برای کنسل‌کردن استراتژی خود دارید. اما این اتفاق نباید در هر بار خرید پله‌ای یک دارایی تکرار شود.

جمع‌بندی

معاملات ارز‌های دیجیتال می‌تواند یک راهکار پرسود برای تخصیص بخشی از سبد سرمایه‌گذاری باشد. بااین‌حال ریسک نوسانات قیمتی کریپتو به‌قدری بالاست که بسیاری از افراد از خرید کریپتو در منفی‌ها می‌ترسند. ورود پله‌ای در ارز دیجیتال راهکاری مناسب برای افرادی است که می‌خواهند ریسک خرید ارز دیجیتال خود را کاهش دهند و درعین‌حال از رشد بازار جا نمانند.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *