بیت کوین کش یا اتریوم؟ بررسی دو ارز دیجیتال BCH و ETH

بیت کوین کش در مقابل اتریوم | همتاپی

اگر به‌دنبال مقایسه هستید و می‌خواهید از بین خرید اتریوم یا بیت کوین کش یکی را انتخاب کنید، باید به شما بگوییم که مقایسه بیت کوین کش با اتریوم مانند مقایسه فیل و فنجان است!

در این داستان اتریوم نقش فیل را دارد و بیت کوین کش در نقش فنجان ظاهر شده است! به نظر می‌رسد که بیت کوین کش و اتریوم در یک رقابت نابرابر قرار دارند و قابل مقایسه نیستند. اما بررسی ویژگی‌های آن‌ها شناخت بهتری از این دو به ما می‌دهد و اتفاقاً شاید آموزنده هم باشد.

در این مقاله ابتدا تاریخچه پیدایش بیت کوین کش و اتریوم را مرور می‌کنیم و در ادامه به‌صورت مفصل ویژگی‌های آن‌ها را مقایسه خواهیم کرد.

با ما همراه شوید تا بدانیم آیا سوال «اتریوم بهتر است یا بیت کوین کش؟» پاسخ از پیش مشخصی دارد یا نه!؟

جدول خلاصه مقایسه – بیت کوین کش یا اتریوم

بیت کوین کش یا اتریوم | همتاپی

اگر موافق باشید در ابتدا نگاه سریعی به تفاوت‌های بیت کوین کش و اتریوم بیندازیم.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

جدول زیر خلاصه‌ای از ویژگی‌های بیت کوین کش و اتریوم است. این که کدام ویژگی مهم‌تر است، بستگی به هدف شما دارد.

البته صرفا مقایسه چند عدد ساده فایده چندانی ندارد. این جدول را در ابتدای متن قرار دادیم تا کسانی که عجله دارند، سریع به پاسخ‌هایشان برسند. در ادامه با جزئیات کامل بیت کوین کش و اتریوم را برای افراد با‌حوصله مقایسه کرده‌ایم.

بیت کوین کش اتریوم
نماد ‌BCH ETH
تاریخ انتشار آگوست 2017 جولای 2015
بازدهی 5 ساله (ROI) 85- 286+
اندازه بازار 2.4  میلیارد دلار 216 میلیارد دلار
میانگین تراکنش های روزانه 262.000 1.000.000
سایز بلاک 32 مگابایت 4 مگابایت
زبان برنامه نویسی Spedn Solidity
سقف عرضه 21 میلیون نامحدود

خب با حوصله‌های عزیز 🤓 برویم سراغ مقایسه بیت کوین کش با اتریوم. ابتدا با تاریخچه هر یک از آن‌ها شروع می‌کنیم.


تاریخچه بیت کوین کش


بیت کوین کش چیست؟ | همتاپی

بیت کوین کش، همان طور که از اسمش پیداست نسبتی با بیت کوین دارد. داستان از این قرار است که در سال 2017 تعدادی از توسعه‌دهندگان بیت کوین تصمیم گرفتند کدهایش را ویرایش کنند.

در واقع این تصمیم واکنشی بود به اصلاح یکی از ضعف‌های بیت کوین. اما این ضعف چه بود؟ اندازه کوچک بلاک‌های بیت کوین.

در آن دوران ارزهای دیجیتال با اندازه بلاک بزرگتر از بیت کوین شروع به ظهور کرده بودند (مانند اتریوم). در این بین برخی از توسعه‌دهندگان می‌ترسیدند بیت کوین نسبت به نسل جدید ارزهای دیجیتال عقب بیفتد.

این ترس باعث به وجود آمدن اختلاف‌نظر در بین توسعه‌دهندگان شده بود. گروهی موافق ایجاد تغییرات بودند و گروه دیگری نه! نهایتاً شرایط به گونه‌ای رقم خورد که یک هارد فورک از بیت کوین به وجود آمد.

همان طور که گفتیم یک هاردفورک از بیت کوین به وجود آمد و ارز دیجیتال جدیدی متولد شد و نام این فرزند جدید را بیت کوین کش گذاشتند. 

جالب این که یک سال بعد از انتشار اولیه، خود بیت کوین کش نیز هاردفوردک را تجربه کرد. این هاردفورک منجر به ایجاد ارزهای دیجیتال Bitcoin SV و Bitcoin ABC شد. 


تاریخچه اتریوم


اتریوم چیست؟ | همتاپی

اتریوم یک ارز دیجیتال مهم و اسم‌و‌رسم‌دار است. به قول معروف، اتریوم از خوب‌های دنیای بلاک چین است و سری در میان سرها دارد😎.

ویتالیک بوترین در سال 2013 وایت پیپر اتریوم را منتشر کرد و برنامه‌های خود را برای اجرای این پروژه شرح داد. در آن زمان ارزهای دیجیتال در ابتدای ظهور خود بودند و بلاک چین یک ایده جدید و نوآورانه به حساب می‌آمد.

بوترین تلاش کرد تا کوین اتریوم را ایجاد کند، یک پلتفرم مبادله بسازد و جامعه‌ای (کامیونیتی) برای رمزارزها تشکیل دهد. نهایتاً اتریوم به اولین پلتفرمی تبدیل شد که قراردادهای هوشمند را به صورت غیرمتمرکز اجرا می‌کند.

در کنفرانس بیت کوین 2014 بوترین ایده‌های خود را تشریح کرد و صحبت‌هایش مورد توجه متخصصان و رسانه‌ها قرار گرفت. در همین دوران بود که او چند عضو به تیم خود اضافه کرد و با قدرت بیشتری به فعالیت اتریوم سرعت بخشید. چارلز هاسکینسون خالق کاردانو یکی از اعضای جدید تیم اتریوم بود.

کوین‌های اتریوم در سال 2014 در دسترس عموم قرار گرفتند. پلتفرم اتریوم نیز در سال 2015 راه‌اندازی شد.


بیت کوین کش یا اتریوم


تا اینجا از تاریخچه و دلیل پیدایش اتریوم و بیت کوین کش گفتیم. اما اکنون وقت مقایسه ویژگی‌های آن‌ها رسیده است. در این مقاله مهم‌ترین فاکتورهای مقایسه‌ای را به‌کار‌گرفته‌ایم تا ببینیم کدام‌یک قوی‌تر هستند. بیت کوین کش یا اتریوم؟

  • تاریخچه قیمت و بازدهی

سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال روزانه قیمت‌ها را چک می‌کنند و درباره آینده آن‌ها نظر می‌دهند. قیمت‌ و بازدهی گذشته ارزهای دیجیتال فاکتورهای مهمی در مقایسه آن‌ها هستند. در این بخش تاریخچه قیمت و بازدهی بیت کوین کش و اتریوم را بررسی می‌کنیم.

بیت کوین کش

قیمت بیت کوین کش پس از عرضه اولیه آن (در سال 2017) بالا و پایین‌های زیادی را تجربه کرده است.

بالاترین قیمت ثبت شده برای این ارز دیجیتال مربوط به دسامبر 2017 و در قیمت 3.785 دلار بوده است. پایین‌ترین نقطه قیمتی هم در دسامبر 2018 و در قیمت 76 دلار به ثبت رسیده که انتهای یک روند نزولی بسیار بزرگ و عمیق به حساب می‌آید.

همان طور که در نمودار زیر می‌بینید، بیت کوین کش در  مقاطع طولانی زیر قیمت عرضه اولیه خود معامله شده است.

نمودار قیمت بیت کوین کش | همتاپی

اما در ادامه می‌بینیم که اتریوم شرایط قیمتی بهتری را داشته است.

اتریوم – Ethereum

قیمت اتریوم در فاصله سال‌های 2020 و 2021 در اوج قدرت خود بود. بالاترین قیمت ثبت شده در نوامبر 2021 در 4.815 دلار به ثبت رسیده است.

کمترین عدد قیمتی که اتریوم به خود دیده مربوط به سال 2015 است. یعنی زمانی که اتریوم برای اولین بار عرضه شد. در یک سال اول عرضه قیمت اتریوم از یک دلار بالاتر نرفت.

البته به جز در همان سال اول، قیمت اتریوم هرگز به زیر قیمت عرضه خود نیامده است. در نمودار زیر تاریخچه قیمت اتریوم را مشاهده می‌کنید.

نمودار قیمت اتریوم | همتاپی

با دیدن نمودارهای قیمت متوجه می‌شویم که در کل اتریوم وضعیت بهتری نسبت به بیت کوین کش داشته است. در ادامه بازدهی آن‌ها در 5 سال گذشته را بررسی می‌کنیم.

  • بازده تاریخی (نرخ بازگشت سرمایه)

با مقایسه تغییرات قیمت بیت کوین کش و اتریوم در بخش قبل، دیدیم که اتریوم ثبات بیشتری داشته است. می‌توانیم حدس بزنیم که از لحاظ بازده تاریخی هم اتریوم وضعیت بهتری دارد.

در جدول زیر اطلاعات مربوط به بازدهی بیت کوین کش و اتریوم در 5 سال گذشته را با هم ببینیم.

1 ساله 3 ساله 5 ساله
بیت کوین کش 63.80- 41.94- 85.64-
اتریوم 38.86- 1235.82+ 286.53+

اتریوم از نظر نرخ بازگشت سرمایه اوضاع خیلی بهتری نسبت به بیت کوین کش دارد. اما بیت کوین کش عملکرد مناسبی ندارد و بازدهی منفی را ثبت کرده است.

البته بازدهی یک دارایی مربوط به گذشته است و معیار مناسبی برای پیش بینی آینده نیست.

  • اندازه بازار

برای محاسبه اندازه بازار باید قیمت تمام کوین‌ها را با هم جمع کنیم. اندازه بازار معیاری برای تشخیص میزان بزرگی دارایی‌ها نسبت به یکدیگر است. همانطور که می‌دانید، بیت کوین سال‌هاست از نظر اندازه بازار در رتبه اول ارزهای دیجیتال قرار دارد. اما بیت کوین کش و اتریوم چه وضعیتی دارند؟

بیت کوین کش – Bitcoin Cash

اکنون که در ابتدای سال 1402 خورشیدی هستیم ارزش بازار Bitcoin Cash نزدیک به 2.4 میلیارد دلار است.  بیت کوین کش از نظر اندازه بازار در بین ارزهای دیجیتال در رتبه 28 قرار دارد.

در تصویر زیر نمودار تاریخی اندازه بازار بیت کوین کش را از ابتدای عرضه تا به امروز مشاهده می‌کنید.

اندازه بازار بیت کوین کش | همتاپی

اتریوم

ارزش بازار اتریوم نیز در این روزها بیش از 216 میلیارد دلار است. اتریوم بعد از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان است و سال‌هاست که این رتبه را حفظ کرده است.

اندازه بازار اتریوم | همتاپی

اتریوم حدود 90 برابر بزرگتر از بیت کوین کش است و اینجاست که باید یادآوری کنیم که در مقدمه الکی اصطلاح فیل و فنجان را برای مقایسه بیت کوین کش با اتریوم استفاده نکرده‌ایم😜.

  • تراکنش های روزانه

تعداد تراکنش‌های روزانه نشان‌دهنده میزان اقبال سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به یک شبکه است. هر چقدر شبکه‌ای تعداد معاملات روزانه بیشتری داشته باشد میزان نقدشوندگی در آن بالاتر است.

افزایش علاقه یا خوش‌بینی سرمایه گذاران به یک ارز دیجیتال باعث افزایش تعداد تراکنش‌های روزانه خواهد شد.

اتریوم

تعداد تراکنش‌های روزانه اتریوم حدود یک میلیون تراکنش در روز است. نمودار زیر تراکنش‌های روزانه اتریوم در یک سال گذشته را نشان می‌دهد.

تراکنش های روزانه اتریوم | همتاپی

بیت کوین کش

در شبکه بیت کوین کش روزانه میانگین حدود 262.000 تراکنش ثبت می‌شود. در نمودار زیر هم می‌بینیم که بعد از ماه جولای 2022 افت قابل توجهی در تراکنش‌های روزانه بیت کوین کش رخ داده است.

تراکنش های روزانه بیت کوین کش | همتاپی

مقایسه اعداد تراکنش‌های روزانه نشان می‌دهد که تعداد تراکنش‌های اتریوم سه برابر بیشتر از بیت کوین کش است. این نشان‌دهنده اقبال سرمایه گذاران به این ارز دیجیتال است.

  • سایز بلاک‌ها

اندازه بلاک  نشان می‌دهد که یک ارز دیجیتال چه مقدار داده را پشتیبانی می‌کند. به علاوه، هرچه اندازه بلوک‌ها بزرگتر باشد تراکنش‌های بیشتری در یک زمان پشتیبانی می‌شود. اندازه هر بلوک اتریوم 4 مگابایت است.

در مقابل اندازه هر بلاک بیت کوین کش 32 مگابایت است. همان طور که در تاریخچه بیت کوین کش گفتیم دلیل اصلی تأسیس بیت کوین کش اندازه کوچک بلاک‌های بیت کوین بود. اندازه بلوک BTC فقط 1 مگابایت است که کوچکتر از بیت کوین کش است.

  • زبان برنامه نویسی

زبان برنامه‌نویسی بیت کوین کش Spedn است. این زبان به طور ویژه برای قراردادهای هوشمند مبتنی بر بیت کوین کش طراحی شده است.

Spedn یک زبان هوشمند سطح بالا و ایمن است و بسیاری از خطاها را در هنگام کامپایل کردن تشخیص می‌دهد. قواعد نوشتاری Spedn بسیار شبیه به زبان C است.

در مقابل اتریوم از Solidity استفاده می‌کند که یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا است و برای نوشتن قراردادهای هوشمند مناسب است.

 به گفته برنامه‌نویسان زبان سالیدتی از لحاظ یادگیری جزو زبان‌های سخت محسوب می‌شود و از نظر ساختاری شباهت‌های زیادی با زبان‌های پایتون و ++C دارد.

  • سقف عرضه

فاکتور دیگر در مقایسه بیت کوین کش با اتریوم میزان عرضه کوین‌ها است. گروهی از ارزهای دیجیتال سقف عرصه نامحدود و گروه دیگر سقف عرضه محدود دارند.

مجموع کوین‌های بیت کوین کش دقیقا مشابه بیت کوین یعنی عدد 21 میلیون است. این عدد همیشه ثابت است.

اما اتریوم سقف عرضه نامحدودی دارد. اما بر اساس قانون رشد سالانه 4.5 درصد این سقف محدود شده است. این محدودیت باعث می‌شود که شبکه اتریوم ارزش خود را حفظ کند و عرضه از تقاضا بیشتر نشود.

  • مقبولیت در فضای مجازی

منظور ما از مقبولیت این است که درباره بیت کوین کش یا اتریوم در فضای مجازی چقدر صحبت می‌شود. توئیتر بهترین مکان برای ارزیابی این مقبولیت است.

چون توئیتر یک شبکه اجتماعی متن‌محور و پرطرفدار است، حتی معامله‌گران حرفه‌ای نیز از ترندهای توئیتر به عنوان یک شاخص جهت خرید یا فروش استفاده می‌کنند.

در نمودار زیر تعداد توئیت‌های روزانه بیت کوین کش و اتریوم را در یک‌سال گذشته مشاهده می‌کنید. خط آبی مربوط به تعداد توئیت‌های اتریوم و خط قرمز هم مربوط به تعداد توییت‌های بیت کوین کش است.

ترند توییتر بیت کوین کش و اتریوم | همتاپی

آینده و چشم انداز – بیت کوین کش یا اتریوم

چشم انداز بیت کوین کش و اتریوم | همتاپی

قبل از خرید بیت کوین کش یا اتریوم باید به برنامه‌های آینده آن‌ها و چشم‌اندازی که برای خود متصور هستند توجه کنیم. بررسی چشم‌انداز یک ارز دیجیتال شاخص مناسبی برای تصمیم‌گیری درباره خرید یا فروش آن است.

اتریوم

اتریوم در تلاش است تا همچنان جایگاه خود را به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان حفظ کند. بعید است که تیم اتریوم برنامه‌ای برای رسیدن به رتبه اول در سال‌های آینده داشته باشد. اما احتمالا آن‌ها این رویا را در سر داشته باشند.

اتریوم در آینده چندین ارتقا را در پروتکل‌های خود انجام خواهد. این بروزرسانی‌ها شبکه را ایمن‌ و پایدارتر می‌کنند. به علاوه ممکن است در آینده اتریوم هزینه تراکنش‌های خود را کاهش دهد.

بیت کوین کش

به نظر می‌رسد که بیت کوین کش به این زودی‌ها بازگشت قدرتمندانه نداشته باشد. در چند ماه گذشته ارزش بیت کوین کش راکد مانده و مدت‌هاست در روند نزولی قرار دارد.

ظاهرا بیت کوین کش هیچ برنامه مدونی برای توسعه و پیشرفت خود ارائه نکرده است. با این حال، احتمالا آن‌ها همچنان به دنبال هدف اصلی خود یعنی تضعیف بیت کوین هستند. آیا در این راه موفق خواهند شد؟

در کل آینده اتریوم نسبت به بیت کوین کش روشن تر است. بیت‌کوین کش نهایتا باید نوعی وسیله پرداخت باشد، در حالی که اتریوم پلتفرمی عمومی است که از بازی گرفته تا توکن و شبکه‌های اجتماعی را پشتیبانی می‌کند.

بیت کوین کش یا اتریوم – کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

مقایسه بیت کوین کش با اتریوم | همتاپی

پس از مقایسه بیت کوین کش با اتریوم اکنون زمان مناسبی است تا از لحاظ سرمایه‌گذاری هم به نتایجی برسیم.

شبکه اتریوم مورد اعتماد بسیاری از سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان است. همچنین از نظر نوآوری جزو شبکه‌های پیشتاز صنعت بلاک چین محسوب می‌شود.

پس اگر به دنبال یک گزینه منطقی هستید، اتریوم می‌تواند انتخاب شما باشد. اما فراموش نکنیم که گاهی اوقات ارزهای کوچکی که کمتر مورد توجه بازار هستند رشدهای باور نکردنی را رقم می‌زنند و سودهای کلانی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند.

بیت کوین کش اگر بتواند یک تکانی به خودش بدهد و بروزرسانی‌هایی انجام دهد، می تواند توجه بازار را به خود جلب کند.

اما انتخاب بین بیت کوین کش یا اتریوم برای سرمایه‌گذاری بیشتر بستگی به ترجیحات و میزان ریسک‌پذیری افراد دارد.

همیشه توصیه می‌شود قبل از سرمایه‌گذاری، تحقیقات کاملی انجام دهید. هرگز نبایدبا چشم بسته اقدام کرد و به حرف دیگران گوش داد! امیدواریم این راهنمای مقایسه بیت کوین کش یا اتریوم به شما کمک کرده باشد.

 جمع بندی مقایسه بیت کوین کش با اتریوم

بالاخره قصه فیل و فنجان به آخر رسید. احتمالا در آینده هر وقت بیت کوین کش یا اتریوم به ذهن‌تان بیاید داستان فیل و فنجان هم برای شما تداعی خواهد شد😃.

در این مقاله تاریخچه بیت کوین کش و اتریوم را بررسی کردیم و در ادامه مقایسه بیت کوین کش با اتریوم را انجام دادیم. نهایتا آن‌ها را به عنوان گزینه‌هایی برای سرمایه‌گذاری بررسی کردیم.

به صورت کلی اتریوم شرایط بهتری نسبت به بیت کوین کش دارد اما مفروضات سرمایه گذاری تغییر می کنند و انتخاب ها را تحت تاثیر قرار می دهند.

اما پاسخ به یک سوال باقی می‌ماند. شما کدام یک از آنها را ترجیح می‌دهید و چرا؟ نظر شخصی شما در مورد بیت کوین کش یا اتریوم چیست؟
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *