ویتالیک بوترین، مرد بارانی دنیای بلاکچین

خالق اتریوم کیست؟ | صرافی همتاپی

خالق اتریوم کیست؟ در این مقاله قرار است به سراغ خالق اتریوم یعنی ویتالیک بوترین برویم و بیشتر در این باره  با یکدیگر صحبت کنیم که ویتالیک بوترین کیست؟ من در این مقاله به سراغ فردی رفته‌ام که شایعه مرگش، کمر بازار ارزهای دیجیتال را شکست و قیمت اتریوم را به زیر کشاند.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

1. بیوگرافی خالق اتریوم

ویتالیک بوترین خالق اتریوم در دنور | همتاپی

ظاهری شبیه یک اِلف دارد، اما شلوار نارنجی رنگ طرح قلب قلبی‌اش هیچ شباهتی به اِلف‌های باوقاری که در ارباب حلقه‌ها دیده‌اید ندارد!

چهره‌اش به مانند تمام افرادی که از اوتیسم رنج می‌برند، احساسات شما را در مواجه با خود لطیف‌تر می‌کند.

دوستان نزدیکش از او به عنوان یک آدم فضایی یاد می‌کنند، اما او هر که باشد (چه فضایی چه زمینی) مغز شگفت انگیزش چنان اثری از خود بر روی این کره خاکی به جای گذاشته که کمتر کسی است که از قدرت این اثر با خبر باشد و او را در دل ستایش نکند!

او خالق یکی از ارزشمندترین عناصر دنیای دیجیتال است. نام او، ویتالیک بوترین (vitalik buterin) است.

هیچ وقت فراموش نمی‌کنم که بار اولی که تصویر ویتالیک را در فضای مجازی دیدم به کل ساختار دنیای بلاک چین شک کردم، آن هم شکی اساسی! آخر مگر می‌شود که با لباس خانه‌ات بر روی صحنه بزرگترین گردهمایی بلاکچین جهان ظاهر شوی و در عین حال مهم‌ترین و تاثیرگذارترین فرد در جهان ارزهای دیجیتال باشی!

زمانی که قرار شد مقاله‌ای درباره خالق اتریوم بنویسم بسیار استقبال کردم، نه به این خاطر که علاقه‌مند به نوشتن بودم، نه! بلکه بیشتر به این خاطر که علاقه‎‌مند بودم درباره یکی از رازهای مهم دنیا بیشتر بخوانم.

چه چیز به یک جوان 17 ساله این قدرت را می‌دهد که مهم‌ترین پلتفرم غیر متمرکز دنیا را خلق کند!؟

از آنجایی که کمترین شانسی برای مصاحبه با ویتالیک نمی‌دیدم تصمیم گرفتم مصاحبه‌های مختلفی که با ویتالیک صورت گرفته را مطالعه کنم و در جمع آوری این مقاله از آن‌ها بهره ببرم.

اکثر مقالات فارسی و انگلیسی بر پایه یک گزارش با عنوان « ذهن عجیبی که اتریوم را ساخت» بازنویسی شده بودند، مقاله‌ای که در وبسایت wired و به قلم نویسنده ناشناسی به نام morgenpeck منتشر شده است. البته که من هم در این نوشته، از مقاله سایت wired بهره برده‌ام. (به هرحال روایت اصلی از زندگی ویتالیک از این مقاله می‌آید) اما سعیم بر این بوده است که از منابع و مصاحبه‌های متاخرتر نیز استفاده کنم؛ به همین خاطر مقاله مجله تایم با عنوان «مردی که اتریوم را خلق کرد نگران آینده اتریوم است»  (نوشته اندرو چاو منتشر شده در 2022)  را پایه دیگر مقاله‌ای که در حال مطالعه آن هستید قرار داده‌ام.

در روند گردآوری مطالب گاهگاهی از مقالات دیگر نیز استفاده کرده‌ام که در صورت لزوم به آن‌ها استناد می‌کنم. این مقاله در 9 بخش سعی دارد که به صورت مفید و مختصری به شرح روایت زندگی خالق اتریوم، ویتالیک بوترین، بپردازد.

حال برویم سراغ اصل ماجرا…

2. خالق اتریوم کیست؟

خالق اتریوم که بود؟

اتریوم ایده یک نفر بود اما اجرای آن توسط 8 نفر انجام شد، تیمی که بعدها در کنار هم نماندن. (من تمام تمرکز این مقاله را حول محور شخصیت خود ویتالیک نوشته‌ام و دیگر موسسین را در یک مقاله دیگر معرفی خواهم کرد.)

ویتالی دیمیتریویچ “ویتالیک” بوترین (Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin) نام خالق اصلی اتریوم است.

اول بگویم که من نیز از دیدن این اسم و فامیل عریض و طویل یکه خوردم! از قرار معلوم نام و نام خانوادگیِ ویتالیک، از سنت‌های نامگذاری اسلاوی شرقی پیروی می‌کند که در آن نام پدر (ویتالی دیمیتریویچ) قبل از نام فرد در شناسنامه قرار می‌گیرد. 

همانطور که احتمالاً متوجه شده‌اید ویتالیک  اصالتاً روس تبار است. (اسلاو قومیت آن‌هاست که در چند کشور پراکنده است.)

به نقل از اندرو چاو، نویسنده تایم:

تقریباً همه کسانی که گفتگوی کامل با بوترین دارند، با چشمان پر ستاره دور می‌شوند. بوترین بسیار خنده دار است (Funny) و تقریباً به طور کامل عاری از تظاهر یا منیت است. او یک گیک است که وقتی به یکی از مفاهیم مورد علاقه خود می‌پردازد، چشمانش برق می‌زند، خواه رأی گیری درجه دوم باشد یا نظام حکومتی غیر متمرکز؛ همانطور که اتریوم به عنوان یک ماشینِ همه چیز طراحی شده است، بوترین یک متفکر همه چیز است و به رشته‌هایی از نظریه جامعه شناسی گرفته تا محاسبات پیشرفته تا تاریخ مالیات مسلط است.

گیک (Geek)، به فردی گفته می‌شود که از خود رفتارهای عجیب و غیر متعارف نشان می‌‎دهد؛ گیک در معنایی دیگر به متخصصین یا علاقه مندان افراطی به حوزه کامپیوتر گفته می‌شود. گیک‌ها به دنبال پول و شهرت نیستند و معمولاً لذت تمرکز بر روی سرگرمی‌هایشان را بالاتر از پذیرش اجتماعی می‌دانند. ویتالیک بوترین و افرادی دیگری مثل جادی میرمیرانی نمونه بارز یک گیک هستند.

ویتالیک که امروز ما به عنوان یک خوره تکنولوژی می‌شناسیم، داستان کودکی ویژه‌ای دارد.

3. کودکی خالق اتریوم چگونه گذشت؟

کودکی خالق اتریوم چگونه گذشت؟

 او در سال 1994  در خارج از مسکو در خانواده دو دانشمند کامپیوتر، دیمیتری بوترین و ناتالیا آملین،  به دنیا آمد. در آن زمان خانواده بوترین درگیر مشکلات زیادی بودند. همزمان با سقوط جماهیر شوروی، نظام پولی و اجتماعی روسیه که از هم پاشیده بود باعث بروز تورم بی‌سابقه‌ای در این کشور شده بود. والدین بوترین نیز پس انداز زندگی خود را در میان افزایش تورم از دست داده بودند. دیمیتری (پدر ویتالیک) درمصاحبه‌ای که با مجله تایم داشت توضیح می‌دهد:

 وقتی در اتحاد جماهیر شوروی بزرگ شدم، نمی‌دانستم که بیشتر چیزهایی که در مدرسه برای من خوب تعریف شده‌اند، مانند کمونیسم، همه تبلیغات بودند. بنابراین من می‌خواستم ویتالیک قراردادها و باورها را زیر سوال ببرد و او به عنوان یک متفکر بسیار مستقل بزرگ شد.

(نویسنده: کلاً داستان پدر و مادر بوترین خود یک مقاله بلند است، فقط همین قدر بدانید که غلو کردن آن‌ها از اتفاقات زندگی ویتالیک و ساختن داستانی که به شما تلقین کند اتریوم با هدایت‌ آن‌ها در ذهن ویتالیک به وجود آمده بخشی از کسب و کارشان است. در حال حاضر پدر و مادر بوترین هر کدام حداقل یک کسب و کار در حوزه بلاکچین دارند، مادر کریپتوچیکس (CryptoChicks) و پدر صاحب بلاک‌گیکز (BlockGeeks) است.)

مطالب بیشتر: تفاوت بیت کوین و اتریوم

مادر و پدر ویتالیک بوترین| صرافی همتاپی

خانواده بوترین در ابتدای تولد بوترین در سوئیتی در خوابگاه دانشگاه با حمام مشترک زندگی می‌کردند. پوشک یکبار مصرف در دسترس نبود، بنابراین والدینش او را با دست می‌شستند، ویتالیک با ذهنی پر تلاطم و پرآشوب بزرگ شد.(حقیقتاً مشتاق نبودم که طرز شستن ویتالیک در کودکی داخل مقاله باشد، اما حتماً خیریتی در کار بوده است که نویسنده تایم آن را نقل کرده است! به هرحال چگونه شستن افراد تاریخ ساز در کودکی هم باید در تاریخ ثبت شود.) 

دیمیتری می‌گوید که ویتالیک قبل از خواب در طول شب یاد گرفت که چگونه بخواند ولی در ساختن جملات – در مقایسه با همسالان- خود  کند بود. 

دیمیتری به یاد می‌آورد: 

از آنجایی که ذهن ویتالیک خیلی سریع پیش می‌رفت، در واقع برای او تا مدت‌ها سخت بود که افکارش را به صورت کلام بیان کند.

در عوض، Vitalik جذب اعداد شد. در 4 سالگی، کامپیوتر قدیمی IBM پدر و مادرش را به ارث برد و شروع به بازی با مایکروسافت اکسل کرد.

ویتالیک در حال کار با کامپیوتری IBM پدرش | صرافی همتاپی

 در 7 سالگی، او می‌توانست بیش از صد رقم عدد پی را از حفظ بخواند و برای گذراندن زمان، معادلات ریاضی را به صورت آواز می‌خواند. (از کسی که به جای اتل متل توتوله، فرمول‌ها و اثبات‌های ریاضی را در کودکی بخواند جز اتریوم چیز دیگری انتظار نمی‌رود.)

 در 12 سالگی، او در Microsoft Office Suite کدنویسی می‌کرد!

خانواده ویتالیک در سال 2000 و زمانی که حکومت روسیه در حال پوست اندازی بود به کشور کانادا مهاجرت کردند تا به فرصت‌های تازه برای یک زندگی بهتر سلام کنند.  انزوای ویتالیک کوچک -از همسالانش- با انتقال به تورنتو تشدید شده بود، همان سالی که پوتین برای اولین بار انتخاب شد. پدرش تربیت ویتالیک در کانادا را “خوش شانس و ساده لوحانه” توصیف می‌کند اما خود ویتالیک از کلمات “تنها و بی‌ارتباط” استفاده می‌کند. 

ویتالیک درباره این دوران از کودکی‌اش چنین می‌گوید:

به یاد می‌آورم که برای مدتی طولانی می‌دانستم که به نوعی غیرعادی هستم. وقتی کلاس پنجم یا ششم بودم، یادم می‌آید که خیلی‌ها همیشه در مورد من صحبت می‌کردند که انگار یک نابغه ریاضی هستم. به مرور  فهمیدم که چرا من نمی‌توانم مثل یک فرد عادی باشم.

اما لحظه‌ای درنگ کنید و قبل از آن که از 12 سالگی ویتالیک عبور کنید، بیایید به سراغ علت اساسی تفاوت رفتار ویتالیک با دیگران برویم و بعد از آن راحت‌تر می‌توانید با این نابغه جوان و رفتارهایش کنار بیایید.

بیماری ویتالیک بوترین

ویتالیک مبتلا به اوتیسم خفیف است. با توجه به تعریف رسمی انجمن اتیسم ایران فرد دارای اوتیسم ممکن است یک یا چند تا از علائم زیر را نشان دهد:

 • مشکل در برقراری ارتباط
 • مشکل در حفظ و توسعه روابط اجتماعی
 • تمایل به تکرار یک فعالیت  یا کلمه خاص
 • تمایلات و عادات شدید: مثل انجام یک بازی مشخص یا حل مسائل مختلف
 • بیش فعالی یا کم فعالی

اما ویتالیک از بخت بلندش به اوتیسم خفیف مبتلاست، فردی که مبتلا به اوتیسم خفیف است ممکن است مهارت‌های ارتباطی و توانایی‌های آکادمیک بالا داشته باشد اما مهارت‌های اجتماعی خوبی نداشته باشد، این فرد معمولاً مشکلات حسی شدید دارد و به شدت با مهارت‌های سازمانی (تیم سازی) مشکل دارد. در نتیجه این فرد ممکن است مقررات مدرسه یا محل کار را بسیار چالش برانگیز بداند.

اگر به مطالعه و آگاه شدن درباره این بیماری علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌شود حتماً به سایت انجمن اوتیسم ایران سر بزنید. اما هدف از معرفی این بیماری چه بود؟ 

ویتالیک بوترین در کودکی همره با پدر

با توجه به شرایطی که اوتیسم برای ویتالیک فراهم کرده است (توانایی تمرکز و حل مسائل ریاضی)، کمی بی انصافی است اگر بگوییم که ویتالیک بوترین از اوتیسم رنج می‌برد؛ بلکه شاید برعکس!

چه کسی می‌داند اگر اتریوم بتواند به دنیای ذهنی ویتالیک جامعه عمل بپوشاند، روزگاری مردم به یکدیگر فخر بفروشند که ” فرزند من اوتیسم خفیف دارد” و اوتیسم داشتن در جامعه تبدیل به یک ارزش شود!

اما این فهرست آرمان‌هایی که خطوط جامعه ایده‌آل خالق اتریوم (ویتالیک) را رسم می‌کنند در چه دورانی از زندگی او تهیه شده است؟

4. شکل گیری ایده اتریوم در ذهن خالق اتریوم

خالق ارز اتریوم چگونه به آن رسید | صرافی همتاپی

سال 2008 بود و دنیا با بحران مالیِ ناشی از فروپاشی قراردادهای وام خانگی در آمریکا دست به گریبان بود. بحرانی که اندک افرادی در دنیا آثار دومینو وارش را پیش بینی می‌کردند.

در این دوران بود که ساتوشی ناکاموتو بستر را برای ارائه بیت کوین مناسب دید، ارزی که ملعبه دست دولت‌ها نمی‌شد و بر اساس خرد جمعی ارزش گذاری می‌شد. چیزی که از همه درباره این ارز مهمتر بود، ریشه‌هایش در تکنولوژی بود.

بیت کوین غیر قابل هک کردن بود و از ضریب شفافیت بسیار بالایی برخوردار است، چیزی که برای ارزهای فیات رویایی بیش نبود.

مطالب بیشتر: می‌توایند برای مطالعه بیشتر درباره بیت کوین به مقاله بیت کوین چیست مراجعه کنید.

در هیچ مصاحبه‌ای نیامده که از چه زمان پدر ویتالیک با بیت کوین و تکنولوژی بلاکچین آشنا شد اما تقریباً در همه جا آمده است که سال 2011 زمانی بود که دیمیتری بوترین (پدر ویتالیک)، ویتالیک نوجوان را با این ارز دیجیتال آشنا کرد.

ویتالیک 17 ساله در بدو آشنایی با بیت کوین، گارد مخالف در مقابل این ارز دیجیتال می‌گیرد و با این استدلال که بیت کوین بدون ارزش ذاتی و محکوم به شکست است آن را فراموش کرد، اما تکنولوژی بیت کوین (یعنی بلاکچین) و حکمت مستتر در دفاتر کل توزیع شده را  نتوانست فراموش کند. زمانی که بوترین درباره فناوری بلاک چین اطلاعات بیشتری کسب کرد، به این باور رسید که استفاده از آن صرفاً به عنوان ارز دیجیتال و وسیله پرداخت، هدر دادن تکنولوژی است. پس سوال این بود که این تکنولوژی می‌تواند در خدمت چه کاربردی باشد؟

[نکته مهم: اگر به سرمایه گذاری بر روی بیت کوین علاقه‌مند هستید، توصیه می‌شود از صفحه خرید بیت کوین در صرافی همتاپی دیدن بفرمایید.]

اگر به یاد داشته باشید بالاتر به این نکته اشاره کردم که افراد مبتلا به اوتیسم در برخی موارد تمایلات و عادات شدیدی دارند؛ ویتالیک هم از این قاعده مستثنی نبود! حال بیایید به یک قسمت دیگر از زندگی ویتالیک جوان نگاه بیندازیم.

ویتالیک در سال‌های 2007 تا 2010 به شدت معتاد به بازی استراتژیک World of Warcraft بود، علاقه ویتالیک او را ساعت‌ها به صورت یک بنده در درگاه معبودش به موس و کیبورد زنجیر می‌کرد.

تغییر در بازی وارکرفت، الهام بخش خالق ارز اتریوم بود

وارکرفت (WoW) متعلق به شرکت بازی سازی بلیزارد بود (و همچنان هست). روزی در سال 2010 این شرکت تصمیم گرفت که یکی از آیتم‌های محبوب کاراکتر بوترین را حذف کند. به گفته خود ویتالیک، او تا صبح آنقدر گریه می‌کند که خواب او را از هوش می‌برد. ویتالیک سه سال تمام از عمر خود را صرف کسب مهارت در بازی کردن با آن کاراکتر و آن آیتم کرده بود، اما به راحتی و با تصمیم افرادی که هیچ احساسی در برای آن خرج نکرده بودند در یک لحظه تمام آن زمان‌ها برباد می‌رود.

به گفته ویتالیک آن روز بود که متوجه فاجعه تمرکز قدرت شده است.

او در مصاحبه‌ای که در سال 2016 انجام می‌دهد اذعان می‌کند که در آن زمان یک جهان بینی دوگانه بر او حاکم بوده است، او می‌گوید:

من ذهنیت کارتونی‌تری داشتم. من همه چیزهایی را که مربوط به مقررات دولتی یا کنترل شرکت‌ها می‌شد به‌عنوان یک شرارت آشکار می‌دیدم و من فکر می‌کردم  که افراد در آن مؤسسات به نوعی شبیه آقای برنز (شخصیت پلید و قدرتمند کارتون سیمپسون‌ها) هستند که پشت میزهایشان نشسته و می‌گویند: “عالیه،  چجوری می‌تونم توی مدت کوتاهی هزار نفر رو به فنا بدم؟”

مستر برونز، تصویر کودکی‌های ویتالیک از نهاد قدرت متمرکز

به هر جهت، شکست عاطفی بوترین نوجوان از سازندگان بازی WoW در سال 2010 و آشنایی او با بلاک چین در سال 2011 زمینه ساز ایجاد اتریوم شد.


5. نقطه شروعی برای خالق اتریوم


نقطه شروع اتریوم

ویتالیک به زودی شروع به نوشتن مقالاتی برای کاوش در فناوری بلاکچین برای مجله بیت کوین ویکلی کرد، او برای نوشتن هر مقاله 5 بیت کوین پاداش می‌گرفت. (5 بیت کوین در آن زمان، حدود 4 دلار بود).

اولین شماره بیت کوین ویکلی | همتاپی

حتی در دوران نوجوانی، ویتالیک بوترین نویسنده‌ای است که می‌تواند ایده‌های پیچیده‌ای درباره ارز دیجیتال و فناوری زیربنایی آن را به نثر واضح بیان کند. او در ۱۸ سالگی مجله بیت کوین را تأسیس کرد و نویسنده اصلی آن شد و طرفدارانی هم در تورنتو و هم در خارج از کشور به دست آورد. ناتان اشنایدر، استاد مطالعات رسانه‌ای در دانشگاه کلرادو که برای اولین بار در سال 2014 با بوترین مصاحبه کرد، می‌گوید:

بسیاری از مردم او را به عنوان یک مهندس فنی معمولی تصور می‌کنند. اما مشاهده و نوشتن به او کمک کرد به دید منسجمی دست پیدا کند که دیگران هنوز آن را ندیده بودند.

ویتالیک فکر می‌کرد که بلاک چین می‌تواند به عنوان یک روش کارآمد برای تامین امنیت انواع دارایی‌ها عمل کند: برنامه‌های کاربردی وب، سازمان‌دهی سازمان‌ها، ایجاد و مدیریت مشتقات مالی، برنامه‌های وام دهی و حتی وصیت‌نامه. هر یک از این‌ها می‌تواند توسط “قراردادهای هوشمند” اداره شود، کدی که می‌تواند برای انجام تراکنش‌ها بدون نیاز به واسطه برنامه ریزی شود. برای مثال، یک نسخه غیرمتمرکز از صنعت حمل و نقل اشتراکی، می‌تواند برای ارسال مستقیم پول از مسافران به رانندگان ساخته شود، بدون اینکه شرکت تاکسی اینترنتی مقداری از درآمد را برای خود بردارد.

در سال  2013 ویتالیک به سن خوزه کالیفرنیا رفت تا در همایش بیت کوینرها شرکت کند، همایشی که زندگی‌اش را برای همیشه متحول کرد. کامرون و تایلر وینکلووس (دوقلوهای افسانه‌ای دنیای ارز دیجیتال) در آنجا حضور داشتند و به جامعه کوچک ارزهای دیجیتال توصیه می‌‎کردند که باید صبر کنید تا نتیجه‌اش را ببینید. کهنه‌کاران دوران دات‌کام (دوقلوهای افسانه‌ای) مقایسه‌هایی را بین ارزهای دیجیتال و آغاز اینترنت انجام داده و حسابی به جمعیت دلگرمی دادند. غرفه‌ها کیف پول های سخت افزاری جدید، پلتفرم‌های پرداخت تجاری و دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین را به نمایش گذاشتند.

بوترین به عنوان نماینده مجله بیت کوین شاهد همه این اتفاقات بود. رویداد سن خوزه اولین نگاه اجمالی بوترین به جامعه زنده و سرحالی بود که در اطراف اقتصاد ارزهای دیجیتال شکل گرفته بود.

برادران دوقلوی وینکلووس یکی از اولین میلیاردهای دنیای ارزهای دیجیتال بودند، آن‌ها در سال 2013 معادل 11 میلیون دلار در بیت کوین سرمایه‌گذاری کردند، این دو برادر همچنین خالقان صرافی جمینی نیز هستند.

بردران دوقلو خالق جمینی و دیدار با خالق اتریوم| همتاپی

در سال 2013 بوترین کالج را رها کرد و یک مقاله سفید (white paper) به قطر 36 صفحه نوشت و در آن چشم‌انداز خود را برای اتریوم بیان کرد. او  یک بلاک چین منبع باز جدید ترسیم کرد که برنامه‌نویسان می‌توانستند هر نوع برنامه‌ای را که می‌خواهند بر روی آن بسازند. بوترین نام اتریوم را از فهرست عناصر افسانه‌ای ویکی‌پدیا انتخاب کرد. او آن white paper را برای دوستانش در جامعه بیت‌کوین ارسال کرد و آن‌ها نیز آن را برای دیگران ارسال کردند. به زودی تعداد انگشت شماری از برنامه نویسان و بازرگانان در سراسر جهان به دنبال بوترین گشتند تا به او کمک کنند رویایش را زنده کند. در عرض چند ماه، گروهی متشکل از هشت مرد که به عنوان بنیانگذاران اتریوم شناخته می‌شدند، یک آپارتمان سه طبقه در سوئیس اجاره کردند و شروع به کدنویسی کرده و سرمایه جذب کردند. میهای آلیسی، آنتونیو دی یوریو، امیر چتریت، چارلز چارلز هاسکینسون، گیون وود، جفری ویلک و جوزف لوبین به رهبری ویتالیک بوترین، میز گرد شوالیه‌های اتریوم را تشکیل دادند.

 آن هشت فرد که به پروژه اتریوم اضافه شدند افرادی هستند که امروز هر کدام یک مهره سنگین در اکوسیستم ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند، نکته جالب این است که افرادی از این جمع که در حلقه خالقان اتریوم بودند امروز پروژه‌هایی را ایجاد کرده‌اند که با آن‌ها به جنگ اتریوم بروند. امروز تنها ویتالیک است که همچنان در کنار اتریوم باقی مانده است.

البته تاریخچه اتریوم خود از جزئیات و پیچیدگی‌های بسیاری برخوردار است که در این مقاله به آن نمی‌پردازم. اما یک دید کلی از اتفاقات اتریوم از زمان راه اندازی آن در سال 2014 به شما ارائه می‌دهم که بدانید در حال حاضر ویتالیک جوان در چه نقطه‌ای ایستاده است.


6. رشد خالق اتریوم همراه با اتریوم


رشد اتریوم به همراه رشد خالق اتریوم ، عکس بوترین بر روی مجله تایم

همانطور که اشاره شد، بعد از راه اندازی و رونمایی از اتریوم، خالقان اتریوم دچار تفرقه شدند؛ هر سر سودایی داشت! مشخص شد که این گروه برنامه‌های بسیار متفاوتی برای فناوری اتریوم داشتند.

بوترین خواهان یک پلتفرم باز غیرمتمرکز بود که هر کسی بتواند هر چیزی را روی آن بسازد. دیگران می‌خواستند از این فناوری برای ایجاد یک کسب و کار استفاده کنند. یکی از ایده‌ها ساخت ارز دیجیتال معادل گوگل بود که در آن اتریوم از داده‌های مشتری برای فروش تبلیغات هدفمند استفاده می‌کرد. شوالیه‌ها (منظورم همان 8 نفر است) همچنین بر سر قدرت و عناوین بحث کردند. یکی از بنیانگذاران، چارلز هاسکینسون، خود را به عنوان مدیرعامل منصوب کرد – عنوانی که بوترین هیچ علاقه‌ای به آن نداشت، او به شوخی گفت که عنوان او C-3PO خواهد بود (ربات دستیار در فیلم جنگ ستارگان).

بوترین می گوید که سایر بنیانگذاران سعی کردند از ساده لوحی او استفاده کنند و ایده‌های خود را در مورد نحوه اجرای اتریوم به اجرا بگذارند. او به یاد می‌آورد: «مردم از ترس من از تنظیم‌کننده‌ها (رگولاتورها) علیه من استفاده کردند و گفتند که ما باید یک نهاد انتفاعی داشته باشیم زیرا از نظر قانونی بسیار ساده‌تر از ایجاد یک سازمان غیرانتفاعی است.» با افزایش تنش‌ها، گروه از بوترین خواست تا تصمیمی بگیرد. در ژوئن 2014، او از هاسکینسون و امیر چتریت، دو بنیانگذاری که اتریوم را برای تبدیل شدن به یک کسب و کار تحت فشار قرار دادند، خواست تا گروه را ترک کنند. 

سایر بنیانگذاران نیز طی سال‌های بعد به دنبال پروژه‌های خود بودند، چه در کنار اتریوم و چه به عنوان رقبای مستقیم. برخی از آن‌ها همچنان منتقد رویکرد بوترین هستند. هاسکینسون که اکنون بلاک چین خود، کاردانو را رهبری می‌کند، می‌گوید:

در دوگانگی بین تمرکز و آنارشیسم، به نظر می‌رسد اتریوم به سمت آنارشیسم می‌رود. ما (او و دوستانش در کاردانو) فکر می‌کنیم یک راه میانه برای ایجاد نوعی سیستم حکومتی مبتنی بر بلاک چین وجود دارد.

ویتالیک و دیگر موسسین در سال 2016 تصمیم به ایجاد یک نهاد غیر متمرکز (Dao- decentralized autonomous organization ) برای جذب سرمایه گرفتند. کسانی که با خرید ارز دیجیتال اتر (ارز شبکه اتریوم) در Dao عضو می‌شدند می‌توانستند طرح‌های خود برای شبکه اتریوم را با ارائه پروپوزال به نظرسنجی بگذارند و در صورت موافقت دیگر اعضاء آن طرح را اجرا کنند. همچنین افراد بر اساس سهمی که خریده‌اند حق رای دارند.

آغاز Dao با آورده 150 میلیون دلاری همراه بود، اما شیرینی این دستاورد به زودی به کام بوترین و دیگر اعضای اتریوم تلخ شد.

یک هکر در دائو رخنه کرد و اقدام به تخلیه موجودی آن کرده بود. تصمیمات حیاتی که ویتالیک و دیگر اعضای جامعه اتریوم در این مقطع گرفتند باعث نجات این پروژه و البته تولد ارزی به نام اتریوم کلاسیک شد که در یک مقاله دیگر به آن خواهیم پرداخت. اما همانقدر بدانید که خالق اتریوم کلاسیک نیز خود جناب ویتالیک بود!

مطالب مرتبط: تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک

اما بعد از عبور از بحران Dao ویتالیک به دنبال رفع مشکل مقیاس پذیری اتریوم و کاهش آلایندگی این شبکه برای محیط زیست رفت. هدفی که ویتالیک برای اتریوم دنبال کرد، منجر به بروز رسانی عظیم اتریوم در سال 2022 به اتریوم 2.0 شد.

ویتالیک هنوز رو به جلو حرکت می‌کند و همچنان به عنوان مهمترین چهره بازار ارزهای دیجیتال و به خصوص اکوسیستم اتریوم شناخته می‌شود، کسی که روزگاری علاقه‌ای به لقب مدیر عامل یا رهبر نداشت، امروز بزرگترین رهبر بازار ارزهای دیجیتال است.

اما جذابیت بوترین در مسیری نیست که آمده، بلکه در حواشی ریز و درشت زندگی اوست، بیایید با یکدیگر در ادامه ابتدا به سراغ نگرانی‌های بوترین برویم و سپس کمی درباره نکات جالب زندگی بوترین صحبت کنیم.


7. نگرانی‌های خالق اتریوم


نگرانی های خالق اتریوم | همتاپی

خب این بخش بر اساس مصاحبه نویسنده مجله تایم، اندرو چاو، در سال 2022 نوشته شده است. اما نکته مهم این است که نگرانی مهم بوترین در زمان انجام این مصاحبه (یعنی اواسط 2022) بیشتر حول اجرای صحیح ادغام (merge) بوده است.

اما امروز که این مقاله را می‌نویسم باید به شما بگویم خوشبختانه مرج با موفقیت انجام شد و اتریوم 2.0 را امروز می‌توانیم یک پروژه موفقیت آمیز بنامیم.

پس بخش عمده‌ای از نگرانی‌های 6 ماه قبل ویتالیک رفع شده است، اما همچنان بعضی از نگرانی‌ها پای ثابت خوره‌های فکری این مرد نابغه هستند.

ویتالیک بوترین و مسائل اجتماعی

با حل مشکلات فنی، بوترین توجه خود را به سمت مسائل اجتماعی سیاسی بزرگترکه فکر می کند بلاک چین می تواند حل کند معطوف کرده است . در وبلاگ او و در توییتر، مقاله‌هایی در مورد مسکن پیدا خواهید کرد، در مورد سیستم های رای گیری، در مورد بهترین راه برای توزیع کالاهای عمومی، در مورد ساخت و ساز شهر و تحقیقات طول عمر. بوترین امیدوار است اتریوم به سکوی پرتابی برای انواع آزمایش‌های سیاسی-اجتماعی تبدیل شود: سیستم‌های رای‌گیری عادلانه‌تر، برنامه‌ریزی شهری، درآمد پایه جهانی، پروژه‌های کارهای عمومی.

برخی از ایده‌های رادیکال‌تر بوترین می‌توانند هشدار را برانگیزند. او پیش‌بینی می‌کند که شانس قابل قبولی وجود دارد که متولدین امروز تا 3000 سال عمر کنند و با وجود مطالعات مختلف در مورد اثربخشی دارو، داروی ضد دیابت متفورمین را به امید کاهش روند پیری بدنش مصرف می‌کند. 

اما بخش دیگری از نگرانی بوترین درباره، هرز رفتن مسیر رشد اکوسیتم اتریوم است!

ویتالیک بوترین و نگرانی از NFTها

میمون‌های که بوترین نگران آن‌هاست | صرافی همتاپی

بوترین نگران افرادی است که به صورت جو زده سرمایه خود را در بازار به خطر انداختند یا تحت تاثیر نمایش بی شرمانه ثروت قرار گرفتند و درکشان از ارزهای دیجیتال مخدوش شده. او با اشاره به Bored Ape Yacht Club، یک مجموعه محبوب NFT از میمون‌های نقاشی شده که نمادی برای به رخ کشیدن ثروت  برای میلیونرها تبدیل شده است، می‌گوید:

خطر این است که شما این میمون‌های 3 میلیون دلاری را دارید و این به یک قمار متفاوت تبدیل می‌شود. مثلاً جیمی فالون، پاریس هیلتون و جاستین بیبر که بیش از یک میلیون دلار برای هر NFT پرداخته‌اند.

اگر شما با نظر بوترین مخالفید، و به این رمزارز علاقه دارید می توانید برای خرید ایپ کوین به صفحه این ارز مراجعه کنید.

ویتالیک بوترین و نهادهای قدرت

در حالی که نهادهای دولتی خود را برای ورود به ارزهای دیجیتال آماده می‌کنند، سیاستمداران به طور روز افزون در جستجوی بوترین برای گرفتن مشورت هستند. درهمایش اترویم در دنور(ETHDenver)، او یک گفتگوی خصوصی با فرماندار کلرادو، جارد پولیس، یک دموکرات که از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند، انجام داد. بوترین نگران قدرت سیاسی کریپتو در ایالات متحده است، جایی که جمهوری خواهان عموماً مشتاق پذیرش آن هستند.

بوترین می‌گوید:

قطعاً نشانه‌هایی وجود دارد که به نظر می‌رسد رمزارز در آستانه تبدیل شدن به یک ابزار برای راست‌گراهاست. اگر این اتفاق بیفتد، ما بسیاری از پتانسیل‌هایی که در اختیار دارد را قربانی خواهیم کرد.

از نظر بوترین، بدترین سناریو برای آینده ارزهای دیجیتال این است که فناوری بلاک چین در نهایت در دستان دولت‌های دیکتاتوری متمرکز شود. او از عرضه بیت کوین در السالوادور به عنوان ارز قانونی ناراضی است. چشم انداز استفاده دولت‌ها از این فناوری برای سرکوب مخالفان یکی از دلایلی است که بوترین را برای غیرمتمرکز ماندن ارزهای دیجیتال مصمم‌تر می‌کند. او این فناوری را قوی‌ترین اکولایزر برای فناوری نظارتی می‌بیند که توسط دولت‌ها (مانند چین) و شرکت‌های  قدرتمند (مانند متا) به طور یکسان به کار گرفته شده است.


8. نکاتی جالب درباره خالق اتریوم


نکاتی جالب درباره خالق اتریوم

اما اگر هنوز با شخصیت ویتالیک ارتباط برقرار نکردید، مطالبی که به صورت فکت از زندگی او برایتان نقل می‌کنم می‌تونه برای شما مفید باشد:

 • ویتالیک زبان چینی را در عرض 6 ماه و با نرم افزار آموزش زبان duolingo فرا گرفت.
 • ویتالیک در حال یادگیری 5 امین و 6 امین زبان خود است.
 • ویتالیک اصلاً به پول اهمیت نمی‌دهد، او 6 میلیارد دلار توکن شیبا را که به عنوان هدیه برایش ارسال شده بود را استفاده نکرد و نیمی از آن‌ها را سوزاند و باقی را وقف کار خیر کرد.
 • زمانی که آسیب شبکه اتریوم به طبیعت (قبل از اتریوم 2.0) به اثبات رسید، او به صورت رسمی توصیه کرد که افراد از اتریوم تا زمان ادغام استفاده نکنند تا محیط زیست کمتر آسیب ببیند.
 • او تاکنون بیش از 27 میلیون دلار به پروژه‌های مختلفی که در شبکه اتریوم ساخته شدند کمک مالی کرده است.
 • به غیر از دوران کرونا که اکثر زمان خود را در سنگاپور گذراند، او تقریباً خانه به دوش است و به صورت فریلنسری کار می‌کند.
 • بوترین در مجموع بسیار آدم با نمکی است و تمامی رویدادهایی که برگزار می‌کند را با یک سوپرایز مثل رپ خواندن یا لباس عروسک پوشیدن جذاب‌تر می‌کند.
 • در سال 2017 شایعه خبر ویتالیک بوترین، 4 میلیارد دلار از ارزش اتریوم را کم کرد!

9. سخن پایانی


ویتالیک بوترین، مرد بارانی

اگر نخواهم چنین جمع بندی کنم که بوترین مهمترین فرد در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است، این اجازه را به خود می‌دهم که بگویم وی خیرخواه‌ترین فرد در این صنعت است. 

در تمام مدتی که در حال نگارش این مقاله بودم، ناخودآگاه یاد ریموند ببیت  با بازی داستین هافمن در فیلم سینمایی مرد بارانی می‌افتادم. فردی مبتلا به اوتیسم که تنها زمانی ارزشمند بود که  می‌شد از آن برای بازی قمار استفاده کرد.

خبر خوب این است که ویتالیک نشان داده به اندازه ریموند ببیت ساده لوح نیست، اما چه کسی می‌داند؟ مردی که شایعه مرگش 4 میلیارد دلار از ارزش یک بازار کم می‌کند، تصمیمات نادرست‌اش چه بر سر افراد خواهد آورد؟

به نظر می‌رسد ویتالیک به همان چیزی رسیده است که از آن می‌ترسید، قدرت متمرکز!

به جرات می‌توان گفت که زندگی و سرانجام ویتالیک و هر چیزی که درباره ویتالیک بوترین  وجود دارد، سال‌ها بعد به عنوان یکی از مهمترین داستان‌های عصر ما نقل خواهد شد، باید نشست و دید که نقطه اوج و فرود جناب ویتالیک در کجاست؟ شاید سال‌ها بعد دوباره لازم باشد به این سوال پاسخ دهیم که خالق اتریوم که بود؟

مطالب مرتبط به بیوگرافی ویتالیک بوترین، خالق اتریوم

در زیر می‌توانید دیگر مقالات مرتبط به افراد تاثیر گذار در بازار ارزهای دیجیتال را مطالعه کنید:

 • خالق لایت کوین کیست؟ آشنایی با زندگی چارلی لی
 • خالق شیا اینو کیست؟ آشنایی با چهره مخفی پشت شیبا
 • خالق ترون کیست؟ آشنایی با زندگی چهره جنجالی ترون یعنی جاستین سان
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ما در ۱۷ سالگی بفکر فرار از مدرسه ولی ایشون در ۱۷ سالگی خالق اتریوم شد .

 2. به نظرم انقد شفاف و دلسوز هست همینه همیشه ارزش اتریوم بالاست . فقط دستش درد نکنه کارمزدهارو هم میکرد ممنون میشدم

 3. خالق اتریوم چه زندگی جالبی داشته و چقد دلنشین بود . مرسی لذت بردم