تفاوت trc20 و erc20 در چیست؟ ۸ تفاوت مهم ترون و اتریوم

ترون بهتر است یا اتریوم ؟ | همتاپی

ترون بهتر است یا اتریوم؟ ترون بخریم یا اتریوم؟ تفاوت شبکه اتریوم و ترون در چیست؟ 

با گسترش استفاده از بلاکچین، ترون و اتریوم دو پروژه محبوب برای کاربران بودند. ترون سرعت بیشتر و هزینه کمتر به شما می‌دهد و اتریوم امنیت و کاربرد بیشتر.

سرمایه گذاران اغلب ترون (TRX) و اتریوم (ETH) را به عنوان رقیب می‌بینند زیرا هر دو اهداف مشابهی دارند.

شاید برای خیلی‌ها تفاوت ترون و اتریوم در تفاوت تتر erc20 و trc20 خلاصه شود، اما در این مقاله قرار است به بررسی اجمالی خود این دو پروژه بپردازیم.

پس با ما همراه باشید:

اتریوم و ترون چه تفاوت‌هایی در اهداف خود دارند؟

تفاوت ترون و اتریوم | همتاپی

در این بخش به صورت کلی دو پروژه اتریوم و ترون را از نظر هدف کلی بررسی می‌کنیم. اما این بررسی کوتاه و مختصر برای این دو پروژه مهم دنیای ارزهای دیجیتال به تنهایی کافی نیست، به همین دلیل توصیه ما این است که مقاله اتریوم چیست و ترون چیست را برای کامل‌تر شدن اطلاعاتتان مطالعه کنید.

شبکه ترون

Tron یک شبکه غیر متمرکز است که جاستین سان در سال 2017 با هدف ایجاد یک محیط رایگان برای تولیدکنندگان محتوا تاسیس کرد. این شبکه برای از بین بردن انحصار شرکت‌های بزرگ سرگرمی و جلوگیری از دخالت آنها در توزیع و دسترسی به محتوای دیجیتال ایجاد شد.

هدف ترون ایجاد محیطی است که در آن سازندگان و مصرف کنندگان محتوا بتوانند به طور آشکار با هم ارتباط برقرار کنند و هیچ هزینه پلتفرمی وجود ندارد.

شبکه اتریوم

با نگاهی به تعریف استانداردی که سایت اتریوم از این پلتفرم ارائه کرده است می‌توانیم بگوییم:

اتریوم فناوری است که سعی دارد مجموعه‌ای از خدمات از جمله: پول دیجیتال، محتوای دیجیتال، دارایی دیجیتال، پرداخت‌های جهانی و برنامه‌های کاربردی را ارائه دهد.

جامعه اتریوم یک اقتصاد دیجیتال پررونق است و راه‌های جدید و جسورانه برای سازندگان خلاق ایجاد کرده است. 

به زبان ساده بخواهیم بگویم، اتریوم یک کامپیوتر بزرگ در ابعاد یک سیاره است و می‌شود تمامی کارهایی که با یک کامپیوتر کرد را با اتریوم نیز انجام داد.

در بخش‌های بعدی اتریوم و ترون را از زوایای مختلف با هم مقایسه می‌کنیم و سعی می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که ترون بهتر است یا اتریوم ؟

در زیر همچنین می‌توانید جدولی را در مقایسه این دو پروژه مشاهده کنید.

ترون (TRX) اتریوم (Ethereum)
امنیت شبکه بازنده❌ برنده✅
تمرکز شبکه بازنده❌ برنده✅
به روزرسانی شبکه بازنده❌ برنده✅
مکانیسم اجماع  برابر برابر
ارزش بازار بازنده❌ برنده✅
سرعت تراکنش برنده✅ بازنده❌
ارزش خرید بازنده❌ برنده✅

 

امنیت شبکه ترون یا اتریوم ؟

اتریوم از نظر امنیت شبکه در مقایسه با Tron چند پله بالاتر است. سرمایه گذاری قابل توجهی در امنیت اطلاعات اتریوم انجام داده است تا تضمین کند که همه dAppها در شبکه اتریوم محافظت می‌شوند.

توسعه دهندگان اتریوم مطمئن شدند که اتریوم دارای یک شبکه آموزشی قوی و ضد هک است. این تدابیر امنیتی بخصوص بعد از هک شدن Dao در سال 2016 تشدید شد.

داستان هک دائو را می‌توانید در مقالات تفاوت اتریوم و اتریوم کلاسیک و تاریخچه اتریوم مطالعه کنید.

تفاوت اتریوم و ترون از نظر تمرکز

تمرکز زدایی اساس ارز دیجیتال را تشکیل می‌دهد. در هر دو شبکه ترون و اتریوم، تراکنش‌ها بدون استفاده از واسطه‌ها ذخیره و نگهداری می‌شوند.

بنابراین، مؤسسات مالی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری یا ذینفعان درگیر نیستند.

با وجود این شباهت‌ها، شبکه اتریوم گره‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز بیشتری نسبت به ترون دارد. تمرکززدایی بهتر از داشتن گره‌ها و برنامه‌های بیشتر حاصل می‌شود.

تفاوت شبکه ترون و اتریوم در سرعت بروزرسانی

 شبکه اتریوم به لطف وجود نابغه‌ای مثل ویتالیک بوترین و البته تیم توسعه قدرتمندش به مراتب در به روزرسانی‌ها از شبکه ترون بهتر عمل می‌کند. درضمن شما باید این نکته را در نظر بگیرید که ترون از لحاظ شبکه مثل یک خودروی سواری است اما اتریوم مثل یک تریلی 18 چرخ است که برای هر تصمیم آن در جاده باید کلی فکر شود وقت گذاشته شود.

به همین علت می‌شود گفت که به روزرسانی‌های کند اتریوم قابل قبول است ولی برای شبکه ترون این کندی خیر! 

مطالب مرتبط: کلاهبرداری قرارداد هوشمند ترون

بر خلاف Tron، بلاک چین زیربنایی اتریوم با به‌روزرسانی‌های ETH2.0 بسیار پسندیده‌اش متمایز می‌شود. اما علاوه بر آن، شبکه تعدادی عملکرد دیگر از جمله توانایی ساده‌سازی زنجیره‌های تامین و تقویت سیستم‌های معاملاتی کلی را فراهم می‌کند.

علاوه بر این، مدیریت و کنترل مالیاتی، اداره املاک اجاره‌ای و انجام معاملات ملکی را تضمین می‌کند.

تفاوت در مکانیسم های اجماع  اتریوم و ترون

الگوریتم اجماع اثبات سهام در شبکه Tron آن را به یک پلتفرم امن تبدیل می‌کند.

هر تراکنشی که در شبکه ترون انجام می‌شود به وسیله مکانیسم اجماع ترون در دفتر کل این بلاکچین ثبت می‌شود.

تا قبل از به روزرسانی اتریوم 2.0 و اتمام موفقیت آمیز مرج، اتریوم به مانند بیت کوین، از روش اثبات کار برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کرد که بسیار کند و زمان‌بر بود؛ اما حالا و بعد از مرج، مکانیسم اجماع اتریوم و ترون با یکدیگر تفاوت چندانی نمی‌کند.

مطالب بیشتر: تفاوت بیت کوین و اتریوم چیست ؟

 

ارزش بازار اتریوم و ترون

درک ارزش بازار یک ارز دیجیتال قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در آن بسیار مهم است.

اندازه و ارزش بلاک چین عمومی با عدد ارزش بازار آن قضاوت می‌شود.

ارزش بازار اتریوم 29 برابر ترون است. بنابراین اتریوم در این بخش بسیار جلوتر و البته معتبرتر است.

اتریوم در مقابل ترون: سرعت تراکنش

سرعت پردازش تراکنش یک شبکه بلاک چین بر اساس تعدادی متغیر است که شامل طول بلاک، اندازه بلاک چین، حجم فعالیت شبکه و هزینه تراکنش است.

شبکه Tron در حال حاضر می تواند 2000 تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. در همین حال، اتریوم به 30 تراکنش در هر ثانیه محدود شده است. با این وجود، انتظار می‌رود در آینده با به روزرسانی‌هایی جدید اتریوم تعداد تراکنش‌های این شبکه افزایش چشمگیری پیدا کند.

با وجود مقایسه‌های انجام شده، بسیاری ترون را به عنوان رقیب و حتی قاتل اتریوم می‌دانند؛ اما این گزاره چقدر درست است؟

آیا ترون می تواند به «قاتل اتریوم» تبدیل شود؟

ترون در واقع یک ارز دیجیتال است که اتریوم را تکرار می‌کند اما به دنبال ایجاد یک اکوسیستم محافظت شده و قابل اعتماد برای تولیدکنندگان محتوا است.

Tron پلتفرمی را ارائه می‌دهد که در آن سازندگان محتوا می‌توانند با مشتریانشان به صورت مستقیم در تماس باشند و در این پلتفرم با آن‌ها تماس بگیرند و پرداخت‌هایشان را دریافت کنند. 

در شبکه ترون هیچ هزینه پلتفرمی وجود ندارد و مشتریان ممکن است محتوا را ارزان‌تر و راحت‌تر دریافت کنند.

تاکید ترون بر کاهش هزینه تولید و دسترسی به محتوای دیجیتال قابل توجه است، اما در مقایسه با اتریوم از نظر امنیت و تمرکززدایی ضعیف عمل کرده است.

علاوه بر این، Tron می‌تواند تراکنش‌ها را سریع‌تر و ارزان‌تر انجام دهد. بنابراین ترون یک شبکه سریع‌تر، انعطاف پذیرتر است و هزینه تراکنش در آن کمتر از اتریوم است.

 اما با توجه به عملکرد خوب تیم اتریوم در جریان ادغام بعید می‌رسد که ترون بتواند حتی حریف اتریوم نیز بشود، بخصوص با توجه به این نکته که هنوز چیزی از ادغام نگذشته است و هزینه‌ گس فی در شبکه اتریوم به شدت کاهش یافته است.

با خرید ارز دیجیتال ترون در صرافی همتاپی به جمع سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال وارد شوید.

تفاوت trc20 و erc20

به صورت کلی trc-20 متعلق به شبکه ترون می‌باشد و erc20 به شبکه اتریوم تعلق دارد. این دو استاندارد برای ایجاد توکن و قرارداد هوشمند در این دو شبکه استفاده می‌شود. دیگر تفاوت‌های آن‌ها به تفاوت‌های این دو شبکه بر می‌گردد که بالاتر به آن اشاره کرده‌ایم.

کلام آخر: ترون بخرم یا اتریوم؟

هم ترون و هم اتریوم نشان داده‌اند که نوسانات قیمتی کمی دارند، اما اتریوم به خاطر حجم بازار بسیار گسترده‌تری که دارد در مقابل ترون ریسک کمتری دارد.

مقالات مرتبط با مقاله اتریوم یا ترون

  • اگر بخواهید به صورت حرفه‌ای وارد بازار شوید باید تتر بخرید و برای نگهداری تتر نیاز به یک کیف پول امن دارید و یکی از امن‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال، قطعا و حتماً تراست ولت است. پس باید ویدئو آموزش انتقال تتر به تراست والت را در سایت همتاپی مشاهده کنید. 😁
  • ترون کیف پول بسیار دارد، اما بی انصافی است که اگر یکی از بهترین کیف پول‌های ترون یعنی ترون لینک را در این مقاله به شما معرفی نکنیم.
  • همانطور که گفتیم ویژگی اصلی اتریوم این است که می‌تواند پذیرای صدها و هزاران پروژه فعال بر بستر بلاکچین خود باشد، ما در یک مقاله جالب به سراغ جذاب‌ترین توکن‌های اتریوم (ERC20) رفتیم و برای شما شرح دادیم که چقدر دنیای اتریوم بزرگ است!
  • کارادانو (ADA) از یکی دیگر از پروژه‌های جذاب دنیای ارزهای دیجیتال است که از قضا شباهت عجیبی به ترون و اتریوم دارد، به همین خاطر ما در یک مقاله مفصل به سراغ مقایسه کاردانو و اتریوم رفته‌ایم.

 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    1. از نظر من اتریوم به حریم خصوصی کاربران احترام می‌گذارد؛ چون این شبکه به کسی اجازه نمی‌دهد به اطلاعات هویتی و شخصیتی شما دسترسی داشته باشد

  1. شخصی که میخواد ترید کنه همینطور که در این مقاله گفته شد خرید اتریوم بهتر هست تا بتونی نوسانات بهتری داشته باشی

  2. باید از نظر کارمزد نیز گفته بشه مخصوصا برای افرادی که اربیتراژ میکنند با توجه به کارمزد بالای اتریوم اون اصلا پیشنهاد نمیشه ولی باز ارز ترون کارمزد کمتری دارد

  3. چقد جالب پس اتریوم برای سرمایه گذاری بهتر از ترون هست