استخراج اتریوم؛ از انتخاب ریگ تا نقد کردن درآمد

استخراج اتریوم | همتاپی

استخراج اتریوم چگونه است؟ آیا استخراج اتریوم به صرفه است؟ چگونه می‌توانید اتر‌یوم استخراج کنیم و آیا ماینرهای اتریوم توان باز پرداخت هزینه‌هایمان را دارند؟ استخراج اتریوم به عنوان دومین ارزدیجیتال بازار کریپتوکارنسی با توجه به قیمت و جذابیتش برای بسیاری از افراد، جذابیت دارد، استخراج اتریوم بعد از استخراج بیت کوین جایگاه دوم را در میان ماینرها دارد.

دیگر امروز، پس از سقوط اتریوم به 1000 دلار ( در زمان نگارش این مقاله در2022) استخراج اتریوم مانند قبل سودآور نیست، اما همچنان هم می‌شود بر روی آب باریکه آن کم و بیش حساب کرد.با ماهمراه باشید تا کمی بیشتر درباره آن صحبت کنیم:

فهرست مطالب

با توجه به محبوبیت اتریوم افراد زیادی به فعالیت در این شبکه به عنوان ماینر (miner) روی آورده‌اند؛ هم‌اکنون استخراج (mining) اتریوم با کارت گرافیک به عنوان یکی از داغ‌ترین بحث‌های دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به استخراج اتریوم با کارت گرافیک به چشم یک سرمایه گذاری مناسب نگاه می‌کنید در این مقاله با همتاپی همراه باشید.

 

بخش یک: استخراج اتریوم چگونه انجام می‌شود؟

مقاله پیشنهادی: اتریوم چیست

شبکه اتریو‌م نیز مانند شبکه بیت کوین بلاکچین غیرمتمرکز مخصوص به خود را دارد و تمام معاملات انجام شده در این شبکه توسط افراد فعال در شبکه بررسی و تایید می‌شود. این افراد که ماینر نام دارند طی فرآیند استخراج، امنیت شبکه اتریوم را تامین کرده و در ازای تولید بلاک‌های جدید و مشارکتشان پاداش دریافت می‌کنند. در فرایند استخراج اتریوم، ماینرها به کمک سخت‌افزارهای قدرتمند، معادلات پیچیده ریاضی را حل می‌کنند و ماینری که جواب معادله را سریع‌تر از سایرین پیدا کند به عنوان پاداش از شبکه اتر (ether) دریافت می‌کند.

انتقال به صفحه استخراج ابری

در حال حاضر رایج‌ترین سخت‌افزار مورد استفاده برای استخر‌اج اتریوم، کارت گرافیک (gpu) است. هر چند سخت افزارهای مخصوص استخراج ارزهای دیجیتال به نام ای‌سیک (asic) نیز جهت استخراج اتریوم وارد بازار شده‌اند؛ اما رایج‌ترین روش استخراج اتریوم استفاده از کارت گرافیک است.

به طور کلی برای استخرا‌ج اتریوم باید فرآیندهای زیر انجام شود:

 1. تهیه ریگ ماینینگ
 2. پیدا کردن و نصب کیف پول ارز دیجیتال اتریوم برای دریافت اتریوم‌های استخراج شده
 3. اجرای نرم افزار استخراج اتریوم و پیدا کردن استخر استخراج مناسب

قبل از شروع بحث آموزش استخراج اتریوم با استفاده از کارت گرافیک باید به این نکته توجه داشته باشید که استخراج ارزهای دیجیتال هم مانند هر سرمایه‌گذاری دیگر، ریسک‌ مربوط به خود را دارد و عوامل زیادی مانند قیمت اتریوم، هزینه برق مصرفی، هزینه سخت‌افزارهای مورد نیاز و تغییرات شبکه اتریوم در میزان سود حاصل از استخراج این ارز دیجیتال نقش مهمی دارد. بنابراین، حواستان باشد که استخراج اتریوم به معنای زدن دستگاه به برق و ثروتمند شدن نیست.

اما ما در ادامه برای شما علاوه بر رایج‌ترین روش استخراج اتر‌یوم (ریگ) روش‌های دیگر را نیز آورده‌ایم که به توضیح خلاصه‌ای از هر کدام آن‌ها می‌پردازیم:

بخش دوم: استخراج اتریوم با سیستم‌های خانگی

شما می‌توانید با کامپیوتر شخصی یا لپتاپ خود اقدام به ماینینگ اتریوم کنید، تنها شرط آن این است که سیستم شخصی شما یک کارت گرافیک external داشته باشد.

اطلاعات بیشتر
در سیستم‌های کامپیوتری، کارت گرافیک به دو صورت کارت گرافیک آن برد(integrated) و کارت گرافیک مجزا (discrete) مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارت گرافیک آن برد، قدرت پردازش گرافیکی سیستم را بر روی دوش cpu می‌اندازد و بیشتر بدرد سیستم‌های اداری و خانگی ساده می‌خورد. کارت گرافیک مجزا: یک کارت گرافیک مجزا بر روی مادربرد سوار می‌شود و وظیفه انجام کارهای گرافیکی را دارد. این کارت بیشتر در سیستم‌های گیمینگ استفاده می‌شود.

شما می‌توانید به مراجعه به سایت یک استخر اتریوم، مانند ethermine.org و نصب نرم افزارهای بهینه شده برای سیستم خود اقدام به استخراج اتریوم کنید. کافی است با کلیک بر روی بخش getting started و مراجبه به بخش choose your mining software اقدام به دانلود نرم افزار مناسب با سخت افزار سیستم خود کنید و سپس با راه اندازی آن به استخراج اتریوم مشغول شوید. ( منظور از نرم افزار مناسب سخت افزار این است که مثلاً اگر کارت گرافیک شما nvidia است باید از نرم افزارهای آن استفاده کنید.)

اما مزایا و معایب روش استخراج اتریوم با سیستم‌های شخصی چیست؟

مزایای استخرا‌ج اتریوم با سیستم شخصی

 • هزینه برق کم

طبیعی است که سیستم یا لپتاپ شخصی شما هزینه برق بسیار کمتری از یک ماینر صنعتی دارد.

مزایای استخراج اتریوم با سیستم شخصی

 • استهلاک سریع سیستم

سیستم‌های خانگی یا لپتاپ‌ها، چون غالباً برای انجام کارهای روزمره هم مورد استفاده قرار می‌گیرند در فرآیند ماینینگ اتریوم با استهلاک شدیدی روبرو می‌شوند.

 • سود کم

لپتاپ شخصی شما اگر خیلی قدرتمند باشد و مجهز به گرافیک 3090 هم باشد می‌تواند با قیمت فعلی اتریوم (900 دلار) برای شما روزانه 1.6 دلار درآمد زایی کند که با توجه به قیمت چنین لپ تاپی ( نزدیک 100 میلیون تومان) این کار عقلانی نیست! در واقع شما می‌توانید با این هزینه ریگ‌های تهیه کنید که درآمد بهتری برایتان داشته باشند.

بخش سوم: استخراج اتر‌یوم با ماینرهای صنعتی

شما می‌توانید همان‌گونه که بیتکوین را با دستگاه ماینرصنعتی استخراج می‌کنید، به همان روش‌ هم اتریوم را با دستگاه ماینر صنعتی استخراج کنید. اما این روش در حال کلی پیشنهاد نمی‌شود. بیایید در زیر مزایا و معایب این روش را با هم بررسی کنیم:

مزایای استخراج اتریوم با ماینر

 • قدرت بالاتر نسبت به روش‌های دیگر

ماینرهای صنعتی اتریوم توان استخراج چند برابری نسبت به دیگر روش‌های استخراج اتریوم دارند.

 • قیمت مقرون به صرفه

ماینرهای صنعتی استخراج اتریوم نسبت به دیگر روش‌ها قیمت مناسب‌تری دارند، درحال حاظر قیمت یک ماینر صنعتی چیزی در حدود یک‌چهارم یک ریگ اتریوم است.

معایب استخراج اتریوم با ماینر

 •  مراحل اتخاذ مجوز و هزینه برق

شما طبق قانون می‌توانید با اخذ مجوز و با مصرف برق صادراتی اقدام به ماینینگ قانونی اتریوم کنید. اما تهیه این مجوزها کار ساده‌ای نیست و علاوه بر آن شما باید در زمان اوج مصرف برق نیز از ماین کردن ( به علت مصرف بالای این دستگاه‌ها) صرف نظر کنید.

 • هزینه‌های سرسام آور

داشتن یک دستگاه قانونی مانینگ هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل می‌کند، اگر بخواهید خود یک فارم داشته باشید باید هزینه‌های نصب، سیستم خنک‌کننده و شبکه را به تنهایی تقبل کنید که برای یک یا دو دستگاه صرفه اقتصادی ندارد. اما اگر بخواهید دستگاه خود را در فارم دیگران قرار دهید باید هزینه نگه‌داری را به مسئول آن فارم بدهید. تازه علاوه بر موارد ذکر شده مصرف برق ماینرهای صنعتی چندین برابر ریگ‌های اتریوم است.

 • هزینه از کف رفته

شما با دستگاه ماینر صنعتی در بهترین حالت فقط می‌توانید ارز دیجیتال استخراج کنید و دیگر نمی‌توانید از آن برای کار دیگری استفاده کنید.

بیت کوین بخر تا از هاوینگ جا نمونی

بخش چهارم: استخراج اتریو‌م با ریگ ماینینگ و لوزام ضروری آن

برای ماینینگ اتریوم باید یک ریگ ماینینگ داشته باشید. معمولا ریگ‌های ماینینگ را به صورت آماده در بازار می‌فروشند که قیمت آن‌ها بر اساس قدرت استخراج و میزان مصرف انرژی متفاوت است؛ البته شما می‌توانید یک ماینر استخراج اتریوم را خودتان سرهم کنید. ریگ‌های ماینینگ مشابه کیس‌های کامپیوتری هستند که در خانه‌ شما وجود دارند و از همان سخت‌افزارها در آن استفاده می‌شود، با این تفاوت که تعداد کارت‌های گرافیک‌ نصب شده روی ریگ مایننیگ اتریوم بیشتر است. برای درست کردن دستگاه استخراج اتریوم به موارد نیز نیاز دارید.

۱. کارت گرافیک برای استخراج اتریوم

اصلی‌ترین بخش اسمبل کردن ریگ ماینینگ اتریوم تهیه تعدادی کارت گرافیک خوب و قدرتمند است. در حال حاضر مدل‌های زیادی از برند amd و nvidia در بازار موجود است. اغلب توصیه می‌شود مدلی را انتخاب کنید که امتحان پس داده‌اند و توسط ماینرهای زیادی استفاده می‌شوند.

در حال حاضر با توجه به تغییرات شبکه اتریوم بهترین گزینه استفاده از کارت گرافیک‌های 8 گیگابایتی می‌باشد. برخی از معروف‌ترین کارت گرافیک‌ها عبارتند از:

کارت گرافیک amd radeon rx ۶۸۰۰کارت گرافیک amd radeon rx ۵۷۰۰کارت گرافیک amd radeon rx ۵۸۰کارت گرافیک nvidia rtx ۲۰۶۰کارت گرافیک nvidia gtx ۱۰۸۰کارت گرافیک nvidia rtx ۳۰۶۰ tiکارت گرافیک nvidia rtx ۳۰۹۰

هنگام انتخاب کارت گرافیک به این نکته توجه داشته باشید که هش ریت کارت‌های گرافیک در الگوریتم‌های مختلف متفاوت است، این فاکتور هنگام محاسبه مبزان سودآوری کارت گرافیک از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. برای مثال هش ریت کارت گرافیک rx580 برای استخراج ریون کوین (ravencion) روی الگوریتم kawpow حدود 9.40mh/s و برای استخراج اتریوم در الگوریتم (ethash) حدود 23mh/s می‌باشد. این اختلاف هش ریت در واقع مربوط به تغییراتی است که تیم توسعه دهنده ممکن است در الگوریتم ایجاد کنند.

۲. شاسی ریگ برای استخراج اتریوم

شاسی وسیله‌ای برای سوار کردن قطعات ریگ ماینر اتریوم می‌باشد. شاسی‌ باید به گونه‌ای انتخاب شود که امکان پیچ کردن کارت گرافیک روی آن وجود داشته باشد، چرا که کارت‌های گرافیک و حافظه ssd نباید به هنگام کار کردن از جای خود تکان بخورند.

۳. منبع تغذیه (پاور) مناسب برای استخراج اتریوم

هنگام انتخاب منبع تغذیه مناسب برای ریگ ماینینگ دقت زیادی به خرج دهید. چرا که برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعات، این بخش از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. توجه داشته باشید برای یک ریگ ماینینگ با چند کارت گرافیک نیاز به یک پاور قدرتمند بالای 1200 وات نیاز دارید. پیشنهاد ما به شما استفاده از چند منبع تغذیه کوچکتر مثل asus rog strix 850 به جای یک پاور خیلی قدرتمند است، معمولاً این منبع تغذیه می‌تواند تا 7 کارت گرافیک را پشتیبانی کند.

۴. رم مناسب برای استخراج ا‌تریوم

اتریوم ماینینگ نیاز به رم زیادی ندارد. اما اگر قصد استفاده از سیستم خود برای فعالیت‌های دیگری را دارید می‌توانید از رم‌های 8 یا 16 گیگابایتی استفاده کنید. در غیر این صورت یک رم 4 گیگابایت نیز برای شما کافی است.

۵. پردازنده مرکزی (cpu) برای استخر‌اج اتریوم

برای استخراج سریع اتریوم نیاز به cpu قوی ندارید. برای تهیه cpu می‌توانید بدون در نظر گرفتن تعداد کارت‌های گرافیک خود یک پردازنده مرکزی متوسط که با مادربرد شما سازگار باشد بخرید. پردازنده اینتل سری skylake مدل pentium g۴۴۰۰ می‌تواند برای ریگ ماینینگ انتخاب مناسبی باشد.

۶. حافظه (درایو ssd) برای استخر‌اج اتریوم

در ماینر استخراج اتریوم، حافظه برای نصب سیستم‌ عامل و اجرای نرم‌افزارهای استخراج ضروری می‌باشد. یک درایو 120 گیگابایتی می‌تواند برای استخراج اتریوم مناسب باشد.

۷. کابل‌های مورد نیاز برای استخراج اتریوم

برای اتصالات قطعات مختلف ریگ به هم نیاز به کابل‌های مناسب دارید که باید آن‌ها را تهیه کنید. وجود کابل pci express usb برای اتصال کارت گرافیک‌ها به مادربرد ضروری می‌باشد.

۸. مادربرد مناسب برای استخراج اتریوم

برای اتصال کارت‌های گرافیک حتما به یک مادربرد با تعداد زیادی اسلات‌های pci express نیاز دارید. در حال حاضر مادربرد asus b250 mining expert با قابلیت پشتیبان‌گیری از 19 کارت گرافیک می‌تواند گزینه خوبی برای اسمبل کردن ماینر اتریوم باشد.

اما شاید b250 بهترین انتخاب نباشد. سعی کنید اگر 16 کارت گرافیک آن را بین دو مادربرد تقسیم کنید و اتصالات برق آن را نیز از هم جدا کنید که اگر نوسان برق یا ایراد پاور به هر کدام آسیب زد بتوانید با دیگری به ماین کردن ادامه دهید (هرچند که ممکن است این باعث شود که هزینه‌هایتان کمی افزایش پیدا کند اما از سمت دیگر ریسک شما پایین خواهد آمد)

ممکن است مادربرد tuf gaming z390-plus بتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

۹. اینترنت ثابت و مودم برای استخراج اتریوم

برای استخراج‌ اتریوم نیاز به اینترنت ثابت و پایدار دارید. برای این کار لازم نیست حتما حجم بالایی از اینترنت را تهیه کنید؛ زیرا ماینرهای معمولی در هر ماه حدود 5 گیگ اینترنت مصرف می‌کنند. در حال حاضر اینترنت ثابت adsl و یا td-lte بهترین گزینه برای اتریوم ماینینگ هستند.

10. رایزر برای استخراج اتریوم

رایزر وسیله‌ای است که به شما این امکان را می‌دهد که کارت‌گرافیک خود را خارج از مادربرد وصل کنید و بتوانید با فاصله دهی بین کارت‌های گرافیک به خنک نگه‌داشتن سیستم خود کمک کنید. به عنوان مثال پیشنهاد یکی از کارشناسان حوزه ماینینگ استفاده از رایزر 009s گلد است که می‌توایند در تصویر زیر آن را ببینید. بدیهی است که تعداد رایزری که باید تهیه کنید باید متناسب با تعداد کارت‌های گرافیکتان باشد.

11. فن برای استخراج اتریوم

کارت گرافیک در فرآیند مانینگ اتریوم دمای زیادی تولید می‌کند، اگر این دما را بتوانید بین 60 تا 70 درجه سانتی‌گراد حفظ کنید، می‌توانید عمر دستگاه استخراج اتریوم خود را بسیار ارتقاء دهید. برای کنترل دمای دستگاه خود شما نیاز به فن‌های قدرتمند برای خنک کردن سیستم دارید. فن‌های متفاوتی در بازار وجود دارد اما پیشنهاد ما استفاده از فن خنک کننده کیس دیپکول مدل xfan120 است.( به ازای هر کارت گرافیک باید از یک فن استفاده کنید.)

12. همسان ساز منبع تغذیه برای استخراج اتریوم

استفاده از تعداد بالای کارت گرافیک در یک ریگ اتریوم بعضی مواقع نیاز به چند پاور قدرتمند دارد، به عنوان مثال شما نمی‌توانید 30 کارت گرافیک را بر روی یک شاسی با یک پاور پیاده کنید، به همین خاطر شما نیاز به یک قطعه دارید که بتواند مادربرد شما را به بیش از یک منبع تغذیه متصل کند، همسان ساز منبع تغذیه add2psu همان قطعه است که به آن نیاز دارید.

بعد از تهیه موارد بالا نیاز دارید که آن‌ها را به هم متصل کنید. اگر قبلا تجربه سرهم کردن ریگ ماینینگ را دارید این کار تقریبا ساده است. اما اگر اطلاعات کافی در مورد اسمبل کردن و نصب سیستم‌عامل استخرا‌ج اتریوم ندارید، بهتر است در این خصوص با یک کارشناس صحبت کنید.

پس از راه‌اندازی ریگ استخراج اتریوم، اکنون باید یک کیف پول ارز دیجیتال مناسب برای دریافت اتریوم‌های استخراج شده بسازید. در ادامه لیستی از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال اتریوم را بررسی خواهیم کرد. همچنین در مقاله‌ای با همین عنوان به تفصیل به بررسی بهترین کیف پول‌های اتریوم پرداختیم.

بخش پنجم: بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال اتریوم

کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال مانند حساب بانکی شما هستند. در دنیای ارزهای دیجیتال برخلاف سیستم‌های سنتی، هر کس مسئولیت حفاظت از دارایی‌های خود می‌باشد. بنابراین هنگام انتخاب کیف پول ارز دیجیتال، اعتبار و امنیت آن را مد نظر قرار دهید. با استفاده از این ابزار می‌توانید اتریوم‌های استخراج شده را دریافت، ذخیره و ارسال کنند.

برا افزایش امنیت بیشتر فراموش نکنید، کیف پول ارز دیجیتال را از منابع معتبر دانلود کنید، پس از نصب نرم افزار از کیف پول خود بک آپ تهیه کنید، از گذرواژه قوی استفاده کنید، مرتبا نرم افزارهای خود را بروزرسانی کنید، احراز هویت دو عاملی (2fa) را فعال کنید.

در حال حاضر از میان کیف‌پول‌های مختلف برای اتریوم کیف پول تراست والت (trust wallet) کاربرد زیادی دارد؛ اما شما با توجه به نیاز خود می‌توانید از سایر کیف‌پول‌های زیر استفاده کنید.

بخش ششم: بهترین استخرهای استخراج اتریوم و نقش آنها در سودآوری

بعد از آن که کیف پول ارز دیجیتال و ریگ ماینینگ خود را آماده کردید، حالا نوبت به استخر استخراج ا‌تریوم است. برای استخراج اتریوم و هر ارز دیجیتال دیگری باید به یک استخر استخراج مناسب بپیوندید. در این استخرها ماینرها برای این که بتوانند به سود بیشتری برسند، قدرت پردازش خود را با هم به اشتراک می‌گذارند. هر چه قدرت پردازشی شما بیشتر باشد، میزان پاداشی که دریافت می‌کنید نیز بیشتر خواهد بود.

البته خوب است بدانید که بدون پیوستن به استخر استخراج نیز می‌توانید اتریوم ماین (min) کنید؛ اما باید در نظر بگیرد که با توجه به گستردگی فضای ماینینگ معمولا در روش استخراج انفرادی میزان سود شما تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

در حال حاضر تنوع استخر استخراج اتریوم بسیار بیشتر از قبل است که هر کدام آن‌ها بر اساس توان پردازشی خود، میزان کارمزد و کیفیت، خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند. لذا قبل از انتخاب استخر استخرا‌ج اتریوم بهتر است در مورد نحوه کار و پاداش‌دهی آن‌ها تحقیق کنید. در حال حاضر 5 استخر استخراج اترماین (ethermine)، استخر dwarfpool، استخر ning pool hub، تواف‌پول (2fpool) و اسپارک‌پول (sparkpool) از بهترین استخرهای استخراج اتریوم هستند.

کلام آخر : آیا استخراج اتریو‌م همچنان و در سال 2022 سود آور است؟

بی شک سوال بالا را می‌توان به این گونه بسط داد:

آیا همچنان ریگ ماینینگ بستن سود آور است؟ یا بعد از ریزش اتریوم استخراج اتریوم با ریگ ماینینگ همچنان سود آور است؟ 

جواب این سوال بسیار کلی را می‌‌توان اینگونه داد، سرمایه‌گذاری و سود آن یک چیز نسبی است و به شدت وابسته به متغیرهای متفاوت اقتصادی است.

جواب درست برای هر فرد متفاوت است اما چیزی که می‌تواند بر این پاسخ تاثیر گذار باشد نرخ بازگشت سرمایه است!

چون نمی‌شود به قیمت ریگ‌ها (به خاطر قابلیت شخصی‌سازی بالای آن) استناد کرد ما در تصویر زیر که از سایت hashrate.no آمده است تنها به گران‌ترین قطعه ریگ اتریوم، یعنی کارت گرافیک بسنده کردیم.

حال باید گفت که اگر فرصت سرمایه‌گذاریی را سراغ دارید که نرخ بازگشت سرمایه آن کمتر از مقادیر آمده در جدول است، حتی یک لحظه هم درنگ نکنید، دیگر ریگ اتریوم سود آور نیست!

نکته مهم که باید در نظر بگیرید این است که ریگ ماینینگ تنها برای استخراج اتریوم نیست و می‌توانید هر لحظه که اراده کردید یک ارز دیگر را ( به شرط ممکن بودن) استخراج کنید. علاوه بر این ریگ اتریوم همیشه قابلیت تغییر کاربری به عنوان چیز‌های مثل باکس تدوین را دارد.

مثلا ما یک ریگ مانینگ فرضی با 4 کارت گرافیک 2080ti (که یکی از قویترین‌های بازار است) انتخاب کردیم. این 4 کارت گرافیک امروز به تنهایی چیزی نزدیک به 210 میلیون تومان هزینه دارند و اگر بخواهیم آن‌ها را بر روی یک ریگ ماینینگ داشته باشیم، هزینه نهاییمان چیزی نزدیک به 250 میلیون تومان تمام خواهد شد.

ما در سایت whattomine.com تنظیمات پیش فرض خود را ( 4 کارت گرافیک) انتخاب کردیم.

این سایت با توجه به قیمت روز ارزهای دیجیتال به ما پیشنهاد کرد که با این ریگ، ارز sero استخراج کنیم، چون این ارز در روز چیزی ما بین 1.8 الی 3.9 دلار می‌دهد. این در حالی است که با توجه به قیمت اتریوم، این ماینر با استخراج اتریوم روزانه 1.2 الی 3 دلار استخراج خواهد کرد. ( این مبلغ بدون هزینه برق محاسبه شده است و نا خالص است)

حال این سوال را شما باید از خود بپرسید که آیا 250 میلیون تومان سرمایه‌گذاری در قبال درآمد ماهیانه بین 1,800,000 تا 13,000,000 تومان ( با دلار 33 هزار تومان) برایتان به صرفه است یا خیر؟!

سوالات متداول

 • استخراج اتریوم چگونه انجام می‌شود؟

به صورت کلی اتریوم را به سه روش استخراج می کنند

استخراج اتریوم با سیستم خانگی

استخراج اتریوم با ماینر

استخراج اتریوم با ریگ اتریوم

 • استخراج اتریوم با سیستم‌های خانگی چگونه است؟

شما می‌توانید با کامپیوتر شخصی یا لپتاپ خود اقدام به ماینینگ اتریوم کنید، تنها شرط آن این است که سیستم شخصی شما یک کارت گرافیک قدرتمند داشته باشد. شما می‌توانید به مراجعه به سایت یک استخر اتریوم، مانند ethermine.org و نصب نرم افزارهای بهینه شده برای سیستم خود اقدام به استخراج اتریوم کنید. کافی است با کلیک بر روی بخش getting started و مراجبه به بخش choose your mining software اقدام به دانلود نرم افزار مناسب با سخت افزار سیستم خود کنید و سپس با راه اندازی آن به استخراج اتریوم مشغول شوید.

 • استخراج اتریوم با ماینرهای صنعتی چگونه است؟

شما می‌توانید همان‌گونه که بیتکوین را با دستگاه ماینرصنعتی استخراج می‌کنید، به همان روش‌ هم اتریوم را با دستگاه ماینر صنعتی استخراج کنید.

 • استخراج اتریوم با ریگ ماینینگ چگونه است ؟

به طور کلی برای استخراج اتریوم با ریگ باید فرآیندهای زیر انجام شود:

تهیه ریگ ماینینگ

پیدا کردن و نصب کیف پول ارز دیجیتال اتریوم برای دریافت اتریوم‌های استخراج شده

اجرای نرم افزار استخراج اتریوم و پیدا کردن استخر استخراج مناسب

 • بهترین استخرهای استخراج اتریوم کدامند و نقش آنها در سودآوری چیست؟

در حال حاضر تنوع استخر استخراج اتریوم بسیار بیشتر از قبل است که هر کدام آن‌ها بر اساس توان پردازشی خود، میزان کارمزد و کیفیت، خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند. لذا قبل از انتخاب استخر استخراج اتریوم بهتر است در مورد نحوه کار و پاداش‌دهی آن‌ها تحقیق کنید. در حال حاضر 5 استخر استخراج اترماین (ethermine)، استخر dwarfpool، استخر ning pool hub، تواف‌پول (2fpool) و اسپارک‌پول (sparkpool) از بهترین استخرهای استخراج اتر‌یوم هستند.

 • آیا استخراج اتریوم همچنان و در سال 2022 سود آور است؟

جواب این سوال بسیار کلی را می‌‌توان اینگونه داد، سرمایه‌گذاری و سود آن یک چیز نسبی است و به شدت وابسته به متغیرهای متفاوت اقتصادی است.

جواب درست برای هر فرد متفاوت است اما چیزی که می‌تواند بر این پاسخ تاثیر گذار باشد نرخ بازگشت سرمایه است.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *