متاورس چیست؟ (Metaverse)

چکیده مطلب:

واژه متاورس ریشه در داستان‌های علمی داشته و اشاره به جهانی موازیِ دنیای واقعی دارد که تماماً در دنیای دیجیتال محصور شده است.ایده متاورس از آن‌جا نشات می‌گیرد که اگر می‌شود ساعت‌ها در فضای مجازی وقت بگذرانیم و اکثر نیازهایمان را برطرف کنیم چرا نتوانیم این مدت را بیشتر کنیم و یک زندگی مجازی موازی داشته باشیم؟

متاورس چیست و چه کاربردی در زندگی دارد؟ | صرافی همتاپی

متاورس چیست و کجا می‌توان آن را یافت؟ آیا متاورس در دسترس است؟ چه مقدار پول برای ورود به متاورس نیاز داریم؟ اصلا معنای کلمه metaverse چیست و از کجا آمده است؟ این‌ها سوالاتی است که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد، ما در این مقاله متاورس را تعریف می‌کنیم و درباره تاریخچه آن، شرکت‌های فعال در آن، پروژه‌های فعال متاورسی و تجهیزات متاورسی خواهیم گفت. پس با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره متاورس بدانید.

متاورس چیست و از کجا می‌آید؟ 

کلمه متاورس یک برگرفته از دو واژه متا (meta) به معنی فرا و واژه یونیورس (universe) به معنی جهان است؛ که می‌شود metaverse یا (با ترجمه تحت الفظی) جهان ماوراء.

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

متاورس چیست و از کجا آمده | صرافی همتاپی

این ترکیب کلمات اولین بار از قلم فردی به نام نیل استفنسون در کتاب تصادف برفی (snow crash) بیرون آمد. زمان انتشار این کتاب در سال 1992 بود، زمانی که از اینترنت کنونی تقریباً هیچ اثری نبود. همین واقعیت نشان می‌دهد متاورس یا جهان مجازی، بیش از آن که نیاز به زمینه سازی برای ظهور داشته باشد به صورت یک نیاز در قالب یک خیال، خود را به جهانیان عرضه کرده است.

داستان تصادف برفی | صرافی همتاپی

داستان رمان تصادف برفی روایت‌گر زندگی یک هکر و راننده تحویل پیتزا است. او در متاورس یک فایل به نام snowcrash دریافت می‌کند و این سرآغاز ماجرای رمان می‌شود.

چیزی که متاورس‌ها را جذاب می‌کند این است که شما می‌توانید در آن‌ها آزادانه گردش کنید و با دیگران وقت بگذرانید و با قدرت تخیل خود دست به خلق آزاد بزنید، شما می‌توانید در متاورس هر کسی باشید و از همه مهمتر…

شما می‌توانید در متاورس از اول شروع کنید، فرصتی که در دنیای واقعی نصیبتان نخواهد شد.

برای این که بهتر و عمیق‌تر متاورس را درک کنید کافی است ویدئو زیر که تنها چند دقیقه از فیلم “ready player one” است را تماشا کنید:

بخشی از فیلم “ready player one” ساخته اسپیلبرگ بزرگ در سال ۲۰۱۸

خب حال که خیلی سریع متوجه شدید که متاورس چیست؟ بیایید سراغ یک سوال دیگر برویم!

چرا اکثر پروژه‌های متاورس، یک بازی را شبیه سازی می‌کنند؟

درست است که تا به اینجای مقاله صحبتی از پروژه‌های مختلف متاورسی نکرده‌ایم، اما از ما قبول کنید که اکثر این پروژه‌ها در حال طراحی و توسعه یک پلتفرم بازی هستند؛ چه این پروژه‌ها بلاکچینی باشند مانند axie یا غیر بلاکچینی باشند مانند seconde life. (در ادامه درباره axie صحبت خواهیم کرد)

جواب در عین سادگی با پیچیدگی‌های فراوانی همراه است! همان دلیلی که باعث می‌شود همه ما در کودکی بازی کنیم، همان دلیل باعث شده است که دوران متاورس نیز با بازی‌های متفاوت آغاز شود.

زمانی که شما آنقدر بزرگ و بالغ نشدید که حقوق آخر ماه برایتان جذاب باشد یا آنقدر قد بلند نشده‌اید که دستتان به پیچ اجاق گاز برسد؛ بهترین راه برای یادگیری و رشد، بازی کردن است.

رابطه ما انسان‌های بالغ امروز با دنیای جدید مانند همان کودکانی است که انقدر رشد نکرده‌اند که جذب روزمرگی‌ها شوند!

ما هنوز نمی‌توانیم به صورت کامل حواس 5 گانه‌مان را در متاورس به کار ببریم و همچنین هیچ قانون و زیرساخت حمایتگری در هیچ جای دنیا از هیچ متاورسی حمایت نمی‌کند.

به همین خاطر شاید بهتر باشد فعلاً با متاورس در حد یک بازی مشغول باشیم تا یک دنیای جدی!

اما چه چیز متاورسی را که در سال 1992 به وجود آمده بود، دوباره به سر زبان‌ها انداخت؟! با ما همراه باشید.


پیوند متاورس و فیس‌بوک 


رشد اکوسیستم بلاک چین در چند سال اخیر و آغاز به کار پروژه‌های متاورسی مختلف از سندباکس گرفته تا دیسنترالند، و عقب ماندن دست شرکت فیس‌بوک از پیشرفت تکنولوژی، باعث شد که مارک زاکربرگ به فکر تصاحب آینده بیفتد!

پیوند فیسبوک و متاورس | صرافی همتاپی

متاورس دوباره از زمانی بر سر زبان‌ها افتاد و به صورت جدی درباره آن صحبت شد که غول تکنولوژی، یعنی فیسبوک تصمیم به تغییر نام برند خود به متا گرفت.

زاکربرگ قبل از تغییر نام فیس بوک به متا در نامه‌ای به سهامداران نوشت:

متاورس مرز بعدی برقراری ارتباط با مردم است، درست مانند ابتدای شروع به کار شبکه‌های اجتماعی. من امیدوارم که با گذشت زمان، ما به عنوان یک شرکت فعال در حوزه متاورس دیده شویم. من می‌خواهم کار و هویت خود را بر روی چیزی که در حال ساختن آن هستیم، تثبیت کنم.

اول باید به این نکته توجه کنید که فیسبوک به سادگی و از روی هوس یک شبه نام و برند تجاری خود را تغییر نداده است! با این تغییر برند فیسبوک، اساساً جهت کلی حرکت این شرکت تغییر کرد.

متاورس پتانسیل تبدیل شدن به بزرگترین کسب و کار تمام دوران را دارد؛ زیرا به افراد این امکان را می‌دهد که فوراً خود را به مکان یا حتی زمانی دیگر منتقل کنند.

رشد فناوری و ظهور ویروس کرونا به همه ثابت کرد که اگر شرایط مناسبی فراهم باشد جوامع به شدت از متاورس حمایت خواهند کرد.

زاکربرگ و عدالت متاورس | صرافی همتاپی

البته فیس بوک (متا) تنها شرکتی نیست که منابع خودش را به متاورس اختصاص داده است. شرکت مادرِ گوگل (آلفابت) نیز به تدریج سرمایه گذاری‌های خود را در متاورس آغاز کرده است.

اما تفاوت اینجاست: فیس‌بوک تمام برند خود را متعهد به متاورس کرده است در حالی که تنها بخشی از سبد تمرکز آلفابت و مایکروسافت به متاورس تعلق دارد.

برای اهداف توضیحی، می‌توانیم فیس‌بوک را با تسلا مقایسه کنیم. امروزه شاهد هستیم که شرکت‌های خودروسازی بیشتر و بیشتری از تسلا در تولید خودروهای الکتریکی پیروی می‌کنند. با این حال، ارزش تسلا در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

موفقیت تسلا ربطی به تعداد خودروهایی که تولید می‌کند ندارد، همه چیز مربوط به رشد 10 ساله فناوری است. این یک مسئله ثابت شده است که شرکتی که می‌تواند در ده ساله ابتدایی یک تکنولوژی نقش رهبر بازار را ایفا کند، بعدها نیز به احتمال زیاد این نقش را حفظ می‌کند و این همان چیزی است که فیس بوک در تلاش است با متاورس بدست آورد.

اما متاورس چه ویژگی‌های مهمی دارد؟


ویژگی‌های متاورس 


ویژگی‌های متاورس | صرافی همتاپی

می‌توانیم ویژگی‌های اصلی یک متاورس را در 6 بخش متفاوت دسته‌بندی کنیم:

   1. زیرساخت متاورس

اگر سوال مهمترین ویژگی‌ کلیدی متاورس چیست؟ تنها یک جواب می‌داشت، آن جواب این بود: زیر ساخت

در مورد متاورس، زیرساخت در درجه اول به زیرساخت‌های فناورانه‌ای اشاره دارد که از متاورس پشتیبانی می‌کند. این زیرساخت شامل فناوری‌های ارتباطی مانند wi-fi، محاسبات ابری و  اینترنت 5g، در کنار استفاده از مواد با تکنولوژی بالا مانند پردازنده‌های قدرتمند گرافیکی است.

ویژگی های متاورس | صرافی همتاپی

تصور کنید که به یک متاورس متصل شده‌اید، در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید و بخش مهمی از زندگی شما با آن متاورس تعریف می‌شود. حال اگر این متاورس مانند یک بازی و یا یک شبکه اجتماعی کند عمل کند چه؟ اگر اینترنت مدام قطع و وصل شود چه؟ اگر بر اثر کمبود زیرساخت در متاورس بخشی از دارییتان را از دست بدهید چه؟!

یکی از مهمترین ویژگی‌های متاورس این است که باید به فکر گسترش و پشتیبانی آن بود. بنابراین، زیرساخت متاورس باید تضمینی برای تاخیر بسیار کم، سرعت‌های بالا و ظرفیت بهبود یافته (ظرفیتی که به شیوه بهینه‌ای مدیریت شود) ارائه دهد. یک زیرساخت قوی پایه و اساس تجربیات یکپارچه و مبتنی بر ارزش را برای همه کاربران در متاورس فراهم می‌کند.

    2. فناوری‌های رابط انسانی در متاورس

با صحبت از زیرساخت به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی متاورس، به وضوح می‌توان به فناوری‌های رابط انسانی نیز رسید. کاربران می‌توانند از فناوری‌هایی مانند هدست واقعیت مجازی، دستکش لمسی، عینک واقعیت افزوده و بسیاری از فناوری‌های دیگر برای پیوستن به متاورس نهایت استفاده را ببرند.

ما در ادامه به صورت مفصل‌تر به این فناوری‌های نوین پرداخته‌ایم.

  3. آواتارهای دیجیتال در متاورس

یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته متاورس به آواتارهای دیجیتال اشاره دارد. در واقع، آواتارهای دیجیتال یکی از عناصر کانونی در طراحی متاورس هستند. کاربران می‌توانند آواتارهای دیجیتالی را برای بیان احساسات و عواطف خود در متاورس به شیوه‌ای غیر متعارف ایجاد کنند. می‌توانید از ویژگی‌های متاورس برای ایجاد آواتارهای دیجیتال با شخصی‌سازی استفاده کنید، بنابراین متاورس به شما امکان می‌دهد یک کپی دیجیتالی از ابرقهرمان مورد علاقه خود داشته باشید.

  4. غیرمتمرکز بودن در متاورس

چشم انداز متاورس آن را به عنوان یک دنیای باز و مشترک ترسیم می‌کند که در آن کاربران می‌توانند به طور یکپارچه در سراسر پلتفرم‌ها حرکت کنند. کاربران metaverse می‌توانند تجربیات و دارایی‌های مجازی خود را با ارزش اقتصادی ایجاد کنند و بدون مجوزهای متمرکز (مثل جواز کسب یا کارت بازرگانی) با دیگران تجارت کنند. اینجاست که می‌توانید تمرکززدایی را به عنوان یکی از ویژگی‎‌های قابل توجه متاورس بیابید.

  5. تجربیات در متاورس

متاورس عملا فقط یک محیط مجازی باز و خالی از تجربه است. عمیق‌ترین و برجسته‌ترین ویژگی در میان ویژگی‌های کلیدی متاورس، تجربیات است. مهمتر از همه، متاورس وعده می‌دهد که تمام تجربیات فیزیکی و دیجیتالی را زیر یک سقف قرار دهد.

برای مثال، دانش‌آموزان و متخصصان می‌توانند در حین همکاری از راه دور به فضاهای یادگیری و کار مشترک بپیوندند. ترکیب تجربیات پراکنده در یک محیط واحد، زمینه را برای تجربه‌های تعاملی بیشتر کاربر در متاورس فراهم می‌کند. معلمان می‌توانند دانش‌آموزان را بدون اینکه واقعاً به مکان مذکور سفر کنند، به یک سفر علمی ببرند. علاوه بر آن، تجربیات موجود در متاورس نیز می‌تواند چشم اندازهای بهتری را برای یادگیری عملی فراهم کند.

  6.اقتصاد خالق در متاورس

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب متاورس اقتصاد آن است، اقتصاد در متاورس درست مانند اقتصاد در یک کشور فرضی، می‌تواند باز یا بسته باشد. اما چیزی که قطعی است اقتصاد در متاورس به صورت غیر متمرکز و با استفاده از بلاکچین پیاده سازی خواهد شد.

اقتصاد خالق به کاربران متاورس اجازه می‌دهد به ابزارهای طراحی برای ایجاد دارایی‌ها و بهبود تجربیات دیجیتال دسترسی داشته باشند، کاربران در یک متاورس می‌توانند ابزارهای خلق را در اختیار داشته باشند و با استفاده از آن‌ها خلق ارزش کنند و آن ارزش را در بازارها معامله کنند. بنابراین، اقتصاد خالق یکی از ویژگی‌های متاورس است که ارزش آن را برای آینده نشان می‌دهد.

اما متاورس با چه چالش‌هایی روبرو است؟


چالش‌های متاورس 


افراد متخصص زیادی در سرتاسر جهان تا بحال درباره چالش‌های متاورس سخن گفته‌اند، از متخصصین امنیت شبکه گرفته تا متخصصین جامعه شناسی، در ادامه ما نظر چند تن از متخصصین حوزه‌های مختلف را آورده‌ایم.

چالش‌های متاورس چیست | صرافی همتاپی

می‌توان چالش‌های متاورس را در 3 دسته کلی تقسیم‌بندی کرد:

  1. امکان‌پذیری متاورس

لورن جکسون در مقاله‌ای در فوریه ۲۰۲۲ برای نیویورک تایمز، استدلال کرد که متاورس به دلیل فقدان زیرساخت برای سخت‌افزار و نرم‌افزار، رویکرد انحصاری برای توسعه پلتفرم و فقدان استانداردهای حاکمیتی شفاف، از دستیابی به مقیاس‌پذیری و همه‌گیری جا مانده است. این استدلال جکسون را می‌توان یکی از بزرگترین چالش‌هایی دانست که برای متاورس وجود دارد.

  2. حریم خصوصی در متاورس

حریم خصوصی اطلاعات یک چالش نگران کننده برای متاورس است، زیرا شرکت‌های مرتبط احتمالاً اطلاعات شخصی کاربران را از طریق تعاملات و داده‌های بیومتریک از دستگاه‌های پوشیدنی مجازی و واقعیت افزوده جمع آوری می‌کنند. در سال 2021، دیوید رید از دانشگاه هوپ لیورپول استدلال کرد که میزان جمع‌آوری داده‌ها در متاورس بیشتر از اینترنت خواهد بود و اظهار داشت:

اگر به مقدار داده‌هایی که یک شرکت می‌تواند در حال حاضر در اینترنت جمع‌آوری کند فکر کنید، حجم داده‌هایی که آن شرکت می‌تواند با متاورس جمع‌آوری کند ترسناک خواهد بود.

  3. ایمنی کاربران در متاورس

اعتیاد کاربران و استفاده مشکل‌ساز از شبکه‌های اجتماعی یکی دیگر از نگرانی‌ها است. اعتیاد به اینترنت، رسانه‌های اجتماعی و اعتیاد به بازی‌های ویدیویی می‌تواند پیامدهای روحی و جسمی در مدت زمان طولانی داشته باشد، مانند افسردگی، اضطراب و سایر آسیب‌های مرتبط با سبک زندگی کم تحرک، مانند افزایش خطر ابتلا به چاقی و بیماری‌های قلبی عروقی.

کارشناسان همچنین نگران این هستند که متاورس می‌تواند به عنوان “فرار” از واقعیت به روشی مشابه با فناوری‌های اینترنتی موجود استفاده شود.

حضور بالقوه شکارچیان کودک در پلتفرم‌های متاورس نگرانی دیگری است که این روزها در حال تشدید شدن است.

ما در ادامه گریزی زدیم به معروف‌ترین پروژه‌های متاورسی.


پروژه‌های متاورسی


می‌توان لیست بلند بالایی از پروژه‌های فعال در حوزه متاورس تهیه کرد، اما ما در این مقاله تنها به بخشی از آن‌ها اشاره کردیم و فهرست اساسی‌تر اسامی و مشخصات این پروژه‌ها را در یک مقاله دیگر بررسی خواهیم کرد.

پروژه‌های متاورسی

  1. پروژه متاورسی axie infinity

اکسی اینفینیتی (axie infinity) یک بازی آنلاین مبتنی بر توکن‌های غیرمثلی (nft) است که توسط sky mavis در مارس 2018 توسعه یافته است.

دنیای متاورسی اکسی | صرافی همتاپی

این بازی یکی از بهترین پروژه‌های رمزنگاری متاورس است که از رمزارزهای مبتنی بر اتریوم (استاندارد erc-20) استفاده می‌کند و اقتصاد مستقلی داخل بازی دارد. بازیکنان axie infinity می‌توانند nft‌هایی را جمع‌آوری و ضرب کنند که نشان‌دهنده حیوانات خانگی دیجیتال معروف به «axis» است. این به اصطلاح حیوانات خانگی را می‌توان در بازی پرورش داد و با آنان مبارزه کرد.

یکی از مدل‌های درآمدی sky mavis شامل دریافت کارمزد تراکنش 4.25 درصدی از بازیکنان هنگام معامله axies در بازار آن است.

این بازی از دو توکن استفاده می‌کند که در صرافی‌های مشهور نیز خرید و فروش می‌شود. توکن slp و توکن axs؛ تفاوت این دو توکن این است که توکن axe یک توکن حاکمیتی است و به وسیله آن می‌توان در تصمیمات سازندگان دخالت کرد اما slp اینطور نیست و حکم پول را در بازی دارد.

  2. پروژه متاورسی sandbox

سند باکس (sandbox) نسبت به سایر پروژه‌های متاورسی مبتنی بر بلاکچین کمی با سابقه‌تر است. این بازی در ابتدا به عنوان یک بازی دوبعدی جهان باز sandbox برای اولین بار برای دستگاه‌های ios در مه 2012 و برای اندروید در 2013 منتشر شد. پس از تغییر مالکیت سندباکس در سال 2018، توسعه دهندگان آن تمرکز خود را به سمت نسخه مبتنی بر بلاکچین سه بعدی از بازی معطوف کردند. این نسخه جدید به کاربران امکان ساخت، خرید و فروش آثار درون بازی را به وسیله nft می‌داد.

سندباکس یک پلتفرم متاورسی | صرافی همتاپی

نسخه بتای the sandbox marketplace در آوریل 2021 راه اندازی شد و به کاربران امکان می‌داد nftهای درون بازی را از 46 هنرمند معروف از جمله اسنوپ داگ خریداری کنند. این موضوع سندباکس را به یکی از بهترین پروژه‌های رمزنگاری متاورس در سال 2022 تبدیل کرد.

هم اکنون این پروژه یکی از بزرگترین پروژه‌های متاورسی است و ارز دیجیتال sand نیز در جایگاه دوم ارزهای دیجیتال متاورسی (بعد از دیسنترا لند) ایستاده است.

  3. پروژه متاورسی decentraland (مانا)

دیسنترالند یک دنیای مجازی است که برای اتصال به آن تنها نیاز به یک مرورگر دارید. این پروژه متاورسی که رقیب سر سخت پروژه سندباکس نیز هست در حال حاضر بزرگترین سهم بازار ارزهای دیجیتال متاورسی را از آن خود کرده است.

دیسنترالند یک پلتفرم متاورسی | صرافی همتاپی

شما در متاورس می‌توانید با توکن مانا (ارز دیجیتال این سرزمین) اقدام به خرید و فروش وسایل، لباس‌ها، تزئینات، آثار هنری و یا حتی زمین بکنید.

جالب است بدانید که بسیاری در سال 2020 با خریدن زمین‌های این متاورس، یک شبه ثروتمند شدند.

در متاورس شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگی مثل سامسونگ، آدیداس، آتاری شعبه دارند و فعالیت می‌کنند.

دیسنترالند یکی از نزدیک‌ترین پروژه‌ها به متاورس ایده‌آل است، این سرزمین بزرگ از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است که توضیح آن در این مقاله نمی‌گنجد، به همین خاطر ما برای شما مقاله‌ای با عنوان دیسنترالند چیست تهیه دیده‌ایم و در آن به صورت کامل به معرفی این سرزمین پرداخته‌ایم.

  4. پروژه متاورسی enjin

انجین کوین (enjin coin) یک توکن مبتنی بر اتریوم است. می‌توانید از این کوین برای خرید دارایی‌ها در چند متاورس مرتبط با اکوسیستم enjin استفاده کنید. وب سایت آن‌ها مجموعه‌ای از بازی‌های مبتنی بر بلاکچین را لیست می‌کند که به اکوسیستم enjin متصل هستند. این توکن به شما امکان می‌دهد nft و سایر کلکسیون‌ها را از بازی‌های بلاکچینی بخرید و از تبادل آن‌ها در بازارهای دیگر سود کسب کنید.

در حالی که اکثر کوین‌های متاورسی (مثل سندباکس و مانا) فقط به پروژه‌های متاورس اصلی خود متصل می‌شوند، enjin coin به دلیل وابستگی به بسیاری از شبکه‌ها می‌تواند ارزش زیادی داشته باشد. می‌توانید enjin را در هر کیف پول ارز دیجیتال اتریوم مانند metamask ذخیره کنید.

مطالب مرتبط: بررسی و نحوه راه اندازی کیف پول متامسک (metamask)

فیلم‌های متاورسی


متاورس از جنس دیدن و شنیدن است و مفهومی نیست که تنها با خواندن از روی یک متن بتوان به آن در ذهن شکل داد و همه ابعاد آن را روشن کرد. به همین خاطر شما برای درک بهتر دنیای متاورس باید چند نمونه ایده‌آل از این تکنولوژی را ببینید و چه نمونه‌های ایده‌آلی بهتر از فیلم‌های هالیوودی؟

فیلم‌های متاورسی | صرافی همتاپی

متاورس و نسخه‌های ایده آن پیش از آن که به صورت عمومی در بین مردم شایع شود و نقل محافل شود، بارها دستمایه اهالی هنر هفتم بوده است. 

قطعاً فیلم‌های متاورسی خود نیاز به یک مقاله مفصل و طولانی دارد اما ما در این مقاله در حد اشاره و فقط برای ذکر مثال از چند فیلم نام بردیم.

  1. آواتار جیمز کامرون

در این فیلم، متاورس انسان‌ها را در گونه‌ای (موجودات فضایی آبی رنگ) نشان می‌دهد که قادر به انجام کارهایی فراتر از توان انسانی هستند. آواتار فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را بررسی می‌کند که هر دو از عناصر متاورس هستند.

آواتار جیمز کامرون یک فیلم متاورسی | صرافی همتاپی

در آواتار جیمزکامرون سربازان با تجهیزاتی به بدن بومی‌های یک سیاره متصل می‌شوند و با جسم آن‌ها و در سرزمین آن‌ها زندگی می‌کنند.

این فیلم که در سال 2009 منتشر شد بعد از گذشت نزدیک به 13 سال همچنان پرفروش‌ترین فیلم کل تاریخ سینمای جهان به حساب می‌آید.

  2. کربن تغییر یافته

کربن تغییر یافته بر اساس رمانی به همین نام در سال 2002 ساخته شد. داستان این فیلم در سال 2384 اتفاق می‌افتد. این فیلم تضادِ واقعیت در برابر متاورس را به تصویر می‌کشد. در این فیلم خاطرات انسان روی یک هارد دیسک ذخیره می‌شود و در پشت گردن کاشته می‌شود. این تراشه متاورس را ملموس می‌کند زیرا فناوری است که از واقعیت فضای دیجیتال فعلی ما فراتر می‌رود.

کربن تغییر یافته یک فیلم متاورسی | صرافی همتاپی

  3. گزارش اقلیت

گزارش اقلیت، فیلمی است درباره متاورس که در سال 2054 اتفاق می‌افتد. در این فیلم، پلیس از فناوری پیشرفته‌ای که تکیه بر تحلیل روانی دارد، برای دستگیری مجرمان قبل از وقوع جنایت استفاده می‌کند. رایانه‌ها و فناوری مورد استفاده در گزارش اقلیت از واقعیت افزوده مبتنی بر اشاره استفاده می‌کنند. همه عناصر در این فیلم متاورسی هستند.

یک فیلم متاورسی: گزارش اقلیت | صرافی همتاپی

  4. tron 

ترون فیلم دیگری در مورد متاورسی است که نسخه اولیه آن در سال 1982 ساخته شد. در فیلم tron، یک توسعه دهنده بازی‌های ویدیویی خود را در دنیای کامپیوترها می‌بیند و در آنجا با ترون روبرو می‌شود. tron یک برنامه امنیتی است که برای کاربران مبارزه می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا نرم افزارهای شرور و مخرب را شکست دهند. این فیلم متاورس جزئیات دنیای مجازی، دنیای کامپیوترهای متاورسی را به تصویر می‌کشد. همچنین یک نسخه به روزتر از این فیلم که در سال 2010 ساخته شده است نیز موجود است. 

ترون یک فیلم متاورسی | صرافی همتاپی

در ضمن پروژه ترون و ارز دیجیتال ترون هیچ ارتباطی با این فیلم ندارد اما ما برای افزایش دانش و اطلاعاتتان توصیه می‌کنیم که مقاله ترون چیست ما را مطالعه کنید. اگر هم تمایل به معامله ترون داشتید، همین الان می‌توانید خرید ترون را آغاز کنید.

  5. بازیکن شماره یک: آماده

اما می‌رسیم به شاهکار سینمایی استیون اسپیلبرگ بزرگ یعنی، ready player one. این فیلم که بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده است، یکی از تمیزترین اجراهای سینمایی متاورس تاکنون بوده است.

بازیکن شماره یک آماده بهترین فیلم متاورسی | صرافی همتاپی

داستان این فیلم در سال 2045 می‌گذرد، زمانی که انسان کاملاً در متاورسی به نام اواسیس (oasis) غرق شده است.

داستان از چالشی آغاز می‌شود که خالق این متاورس یعنی هالیدی به وجود آورده است، چالشی که بعد از پیروزی در آن فرد برنده صاحب و مالک کل متاورس اواسیس می‌شود.

اسپیلبرگ در این فیلم به فرهنگ پاپ (فرهنگ عامه پیرامون متاورس) اشاره می‌کند بدون اینکه ویژگی آینده‌نگر فیلم را از دست بدهد که همین ویژگی آن را به یک فیلم عالی تبدیل می‌کند. در این فیلم مخاطب یا بیننده در واقعیت و به صورت مجازی غرق می‌شود. این افراط و تفریط جهان را فراتر از آنچه در حال حاضر می‌توانیم ببینیم، نشان می‌دهد. شخصیت‌های فیلم وقتی هدست خود را در می‌آورند متوجه می‌شوند که هیچ تفاوتی بین دنیای مجازی و واقعی وجود ندارد. این ماهیت متاورس است، دنیایی که در آن می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را در دنیای مجازی با عناصر واقعیت انجام دهید.

تلاش هنرمندان در سال‌های اخیر تنها به سینما محدود نبوده است و چندین سریال با موضوع متاورس نیز ساخته شده است که یکی از معروفت‌ترین آن‌ها سریال black mirror  است.


تجهیزات متاورسی


برای اتصال به دنیای متاورس می‌توانید از یک گوشی هوشمند ساده نیز استفاده کنید، اما وقتی پای تجربه کاربری و کیفیت اتصال وسط باشد، بحث دیگری در میان است!

تجهیزات لازم برای اتصال به متاورس | صرافی همتاپی

با بالا گرفتن تب متاورس در دنیا شاهد هجوم ابزارهای بسیار کاربردی‌تر و پیچیده‌تر به بازار هستیم. اگر مایل باشید که کمی سر کیسه را شل کنید، امروز می‌توانید از دستکش‌های لمسی گرفته تا مچ‌بندهای واقعیت افزوده را در اختیار داشته باشید و از هر زمانی به دنیای متاورس نزدیک‌تر باشید.

در این بخش ما برای شما فهرستی از بروزترین تجهیزات متاورسی را تهیه کرده‌ایم، تجهیزاتی که جیب‌هایتان را سوراخ و درختان‌تان را بی‌برگ می‌کنند!

 

  1. پوست‌های انعطاف پذیر (رز کین)

بیاید اول به سراغ غول مرحله آخر برویم، عینک vr که دیگر سال‌هاست در دسترس است!

پوست متاورسی | صرافی همتاپی

پوست‌های که لامسه شما را مستقیم به محیط بازی متصل می‌کنند همان غول‌های مرحله آخر هستند!

پوست در بازی داشته باشید، با فناوری پوست انعطاف پذیری که شرکت فیسبوک با همکاری محققان دانشگاه کارنگی ملون ایجاد کرده است یک گام اساسی به یکی شدن با فضای متاورس نزدیک خواهید شد.

این پوست‌ها که از دوام بالایی برخوردار هستند و می‌توانند بیش از 50,000 فعل و انفعال را به بدن شما منتقل کنند.

این پوسته الکترونیکی لمسی جمع و جور، سبک و ارزان است و در هر شرایطی قابل استفاده است. همچنین این پوست‌ها هم اکنون قابل استفاده است (اما نه در ابعاد تجاری). متا معتقد است که با تولید انبوه هزینه کاهش می‌یابد و می‌تواند این پوست‌های پوشیدنی را به بازار سرازیر کند. متا اسم این محصول پیشتاز خود را reskin نامیده است و پیش‌بینی کرده است که زیر 10 سال آن را به بازار روانه خواهد کرد.

2.دستکش‌های لمسی

با ظهور متاورس، شرکت‌ها دستکش‌هایی مانند دستکش‌های لمسی reality labs را روانه بازار کردند که به طور خاص برای تقویت تعامل لمسی در دنیای مجازی ساخته شده‌اند.

دستکش لمسی

آنها به افراد اجازه می دهند اشیاء را حس کنند، از جمله مشخصاتی مانند وزن و نرمی و همچنین سطوح بافت. به عنوان مثال می توان به دستکش‌های هپتیک reality labs با یک محرک نرم و چندین موتور نرم اشاره کرد.

3. مچ‌بندهای واقعیت مجازی

مچ بندهای متاورسی

با توجه به شهرت و قدرت متا، اوایل سال 2021 این شرکت یک سنسور ar مچ‌بند راه اندازی کرد. این مچ‌بند کاملاً کاربردی است و می‌تواند حرکات دست را از طریق الکترومیوگرافی تشخیص دهد که امکان تشخیص سیگنال‌های الکتریکی از حرکت مچ دست و انگشتان را فراهم می‌کند. این سیگنال‌ها سپس به دستورات تبدیل می‌شوند و کنترل چندین دستگاه را امکان پذیر می‌کنند. این شرکت ادعا می‌کند که حسگرها می‌توانند حتی کوچکترین حرکت را تشخیص دهند.

4. عینک واقعیت افزوده

عینک واقعیت افزوده یا augmented reality به شما این امکان را می‌دهند که واقعیت و خیال را در هم بیامیزید.

عینک واقعیت افزوده

این عینک‌های هوشمند در شکل‌ها، طرح‌ها، اندازه‌ها و ساختار متفاوتی موجود هستند. آنها واقعیت را با اضافه کردن واقعیت مجازی تقویت می‌کنند.

هزینه آن‌ها در طول سال‌ها به طور قابل توجهی کاهش یافته است، که خبر بسیار خوبی است. این کاهش هزینه در درجه اول به تعداد شرکت‌هایی مربوط می‌شود که به خاطر افزایش تقاضا وارد بازار متاورس می‌شوند و در درجه دوم به پیشرفت تکنولوژی باز می‌گردد.

عینک‌های ar به افراد اجازه می‌دهند در ماجراجویی‌های مختلف غوطه‌ور شوند. آنها دوربین‌های جلویی دارند که با نرم افزار تشخیص کار می‌کنند. این نرم افزار از داده ها برای تولید تصاویر یا آمار قبل از نمایش آن‌ها بر روی لنز عینک استفاده می‌کند.

5. هدست‌های واقعیت مجازی

شانس پیدا کردن یک سوزن در انبار کاه ده‌ها برابر بیشتر از پیدا کردن یک تصویر مربوط به متاورس در اینترنت است که در آن از هدست واقعیت مجازی استفاده نشده باشد.

هدست واقعیت افزوده

تقریباً متاورس و هدست‌های واقعیت مجازی بیش از آن که تصور کنید با هم عجین شده‌اند.

فناوری هدست‌های واقعیت مجازی در چند سال گذشته محبوب شده است و تخمین زده می‌شود که در پنج سال آینده بازار آن‌ها در دنیا به حدود 200 میلیارد دلار برسد.

این هدست‌ها دنیای مجازی را جایگزین محیط اطراف ما می‌کنند. آن‌ها تنظیمات محیط را تحریک می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند به این دنیاها دسترسی داشته باشند؛ این هدست‌ها محبوب‌ترین گجت متاورسی در بین گیمرها و افراد علاقه‌مند به متاورس هستند.

این دستگاه ها با استفاده از قوانین اساسی ادراک ساخته شده‌اند. آنها دارای شتاب‌دهنده‌ها، حسگرهای ژیروسکوپی و مغناطیس‌سنج‌هایی هستند که حرکت شما را در حین حرکتتان نظارت و کنترل می‌کنند. این هدست‌ها همچنین به دوربین‌های خارجی و سیستم‌های کامپیوتری متصل هستند و به شما امکان می‌دهد از برنامه‌های دیگر استفاده کنید و به نرم‌افزارهای مختلف متصل شوید و در نتیجه تجربه واقعیت مجازی خود را تقویت کنید.

6. لباس تسلا

لباس تسلا

tesla suit یک خلاقیت باورنکردنی توسط یکی از زیرمجموعه های vr electronics ltd است که در اوایل سال 2020 در نمایشگاه consumer electronics معرفی شد. این یک ست لباس تمام بدن است که عملکردهای متفاوتی دارد. مواردی مانند دستکش فعالیت‌های بیومتریک کاربر مانند حرکت مچ دست و انگشتان دست را ردیابی می‌کنند. این لباس همچنین می‌تواند ضربان قلب را ضبط کند.

در مجموع، شرکت مسئول tesla suit میگوید که از تحریک الکتریکی عضلانی استفاده می‌کند، به این معنی که بدن شما در حالی که در دنیای مجازی غوطه ور است، به خوبی با شرایط مختلف سازگار می‌شود.

این اختراع برای بازی بسیار مفید است زیرا می‌تواند چندین اتفاق مانند برخورد گلوله در حین بازی را شبیه سازی کند و جای آن را بر روی بدن تحریک کند. 

توسعه دهندگان این لباس تاکید کرده‌اند لازم نیست نگران جنبه‌های خطرناک این لباس باشید زیرا ضربات آن قابل تنظیم است.


کلام آخر


سخن آخر

فرقی نمی‌کند که چه زمانی متاورس به تصورات بشر نزدیک می‌شود یا از آن پیشی می‌گیرد! ما هر آنچه که درباره متاورس گفتیم یا دیدیم (به وضوح به ویدئویی که باید در بالا بود اشاره داریم) را می‌توانیم با یک جمله از جیمز هالیدی (خالق اواسیس در کتاب بازیکن شماره یک آماده) به پایان ببریم:

دنیای واقعی هر چقدر که ترسناک و دردآور باشد اونجا تنها جاییه که میشه یک وعده غذای شرافتمندانه گیر آورد. چون فقط واقعیته که واقعیه!

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *