چرا امروز قیمت بیت کوین افزایش یافت؟

چکیده مطلب:

قیمت بیت کوین بعد از انقضای قراردادهای آتی بیت کوین به 42 هزار دلار افزایش یافت، کاهش تورم و گزارش مثبت جی پی مورگان چشم انداز بیت کوین را برای میان مدت تقویت کرده است.

افزایش قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در 26 ژانویه (6 بهمن) پس از سه روز تلاش برای شکستن مقاومت 40,000 دلار، 3.2 درصد افزایش یافت. این افزایش غیرمنتظره چند ساعت پس از انقضای قراردادهای آپشن ماهانه 4.5 میلیارد دلاری بیت کوین رخ داد، جایی که ابزارهای فروش در صورت باقی ماندن قیمت در زمان انقضاء زیر 40000 دلار آماده سودآوری بودند. بنابراین، یکی از دلایل بازیابی قیمت، نتیجه متعادل بین خرید بیت کوین و گزینه های فروش در انقضای 26 ژانویه است.

افزایش قیمت بیت کوین از کاهش فشار تورمی در ایالات متحده 

شرایط اقتصاد کلان پس از اینکه شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی وزارت بازرگانی ایالات متحده (PCE) در دسامبر 2023 -بدون احتساب غذا و انرژی- 2.9 درصد در سال افزایش یافت، بهبود پیدا کرد. فدرال رزرو ایالات متحده برای تصمیم گیری در مورد نرخ بهره به شدت به چنین داده‌های تورمی متکی است. آخرین شاخص‌ها نشان‌دهنده شانس بالاتری از استراتژی فدرال رزرو برای مهار تورم بدون ایجاد رکود هستند، زیرا تولید ناخالص داخلی ایالات متحده (GDP) در سه ماهه آخر سال 2023 مقدار 3.3 درصد رشد کرد.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

به گفته اندرو هانتر، معاون اقتصاددان ارشد ایالات متحده در کپیتال اکونومیکز (Capital Economics):

در هر صورت، زمان آن فرا رسیده است که مقامات فدرال رزرو برنده شوند و به زودی شروع به کاهش سطح سیاست محدود کنند.

مقدار خالص پرداخت بهره بدهی فدرال ایالات متحده باید برای توجیه بهبود پتانسیل قیمت بیت کوین کافی باشد. به گفته اقتصاددان بنیاد هریتیج، ای.جی. آنتونی (E.J. Antoni)، حتی با تعدیل تورم، هزینه‌های بهره دولت تا سال 2027 از 1.7 تریلیون دلار فراتر خواهد رفت.

ترجمه توییت:

آیا شخص دیگری از گزارش تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم متوجه این موضوع نشده است؟ سود سالانه بدهی فدرال اکنون از 1 تریلیون دلار فراتر رفته و پیش بینی می‌شود تا سه ماهه چهارم 2030 به نرخ سالانه 3 تریلیون دلار نیز برسد که دیوانه کننده و ناپایدار است.

همانطور که توسط آنتونی، وضعیت «دیوانه‌کننده و ناپایدار» بیان شده است، به این معنی که دلار آمریکا به شکلی دیگر ارزش خود را در طول زمان از دست خواهد داد یا دولت برای پرداخت بدهی‌های خود نقدینگی تزریق می‌کند یا نرخ بهره را تا حد زیادی کاهش می‌دهد که باعث فشار تورمی می‌شود.

سوال اصلی این است که با توجه به اینکه فدرال رزرو در نهایت مجبور به کاهش نرخ بهره خواهد شد، کدام بخش یا دارایی بیشترین سودآوری را دارد. به طور معمول، بازار سهام به شدت افزایش پیدا می‌کند، زیرا این حرکت هزینه سرمایه را برای شرکت‌های بورسی کاهش می‌دهد و سرمایه گذاری‌های با درآمد ثابت را جذاب‌تر می‌کند. البته این مورد بستگی به این دارد که بازار چگونه اقتصاد و به طور دقیق‌تر احتمال رکود را پیش‌بینی می‌کند.

 

ورودی خالص ۷۴۴ میلیون دلاری به ETFهای اسپات بیت کوین

بیت کوین اخیرا پوشش مثبتی از صنعت مالی سنتی دریافت کرده است. گزارشی از جی پی مورگان (JP Morgan) تخمین زده است که جریان خروجی از ETF اسپات بیت کوین GBTC گری اسکیل به اوج خود می‌رسد و نشان می‌دهد که “فشار نزولی بیت کوین در آن کانال را پشت سر گذاشته‌ایم.”

همانطور که توسط جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر ارشد ETF بلومبرگ در شبکه اجتماعی X گفته شد، خروجی خالص ETF اسپات بیت کوین ایالات متحده در 25 ژانویه 80 میلیون دلار بود.

ترجمه توییت:

بروز رسانی روز دهم دربی کوینتاکی ETF بیت کوین، حجم‌ها و جریان‌ها هر دو  مقدار در حال کند شدن هستند. یک روز منفی دیگر در جریان داریم و  مجموع جریان خالص 744 میلیون دلار است و IBIT احتمالاً امروز از 2 میلیارد دارایی عبور می‌کند.

مهمتر از آن، داده‌ها یک جریان خالص ۱۰ روزه مثبت ۷۴۴ میلیون دلاری را نشان می‌دهد. بنابراین، حتی اگر جریان خروجی GBTC گری اسکیل ادامه یابد، رقبای مانند بلک راک، فیدلیتی، Ark 21 Shares و بیت‌وایز احتمالاً وضعیت را متعادل خواهند کرد.

منبع دیگری که برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین مطلوب به حساب می‌آید، کاهش هزینه‌های تراکنش در شبکه پس از یک دوره 10 روزه است که تراکنش‌های بالاتر از 30 sat/vB (معادل تقریباً 1.90 دلار) به دلیل تقاضای بیش از حد در «مپول» مانده‌اند.

تصاویر ممپول بیت کوین

ممپول بیت کوین در انتظار تراکنش‌های 30 sat/vB یا بالاتر. منبع: Mempool Space

شایان ذکر است که تا 23 ژانویه، تراکنش‌‌های حساس به زمان مجبور به پرداخت 2.50 دلار یا بالاتر به دلیل مسدود شدن شبکه بودند. این رویدادها، همراه با بهبود شرایط اقتصاد کلان و کاهش خطرات ناشی از خروج GBTC گری اسکیل، محتمل‌ترین دلایل صعود اخیر بیت کوین به بالای 42000 دلار هستند.

 

منبع: cointelegraph
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *