نات کوین چیست؟

چکیده مطلب:

نات کوین (Notcoin) اسم ایردراپ جدید تلگرام است که به شما امکان می‌داد تنها با ضربه زدن بر روی یک کوین، نات استخراج کنید. در ابتدا هدف و ماهیت این پروژه مشخص نبود اما به مرور و با جذب بیش از 35 میلیون کاربر، این پروژه لیست شد و بسیاری را ثروتمند کرد. نات کوین کاری است از تیم توسعه‌ای که رابطه تنگاتنگی با تیم توسعه تلگرام دارند. همچنین نات کوین در حال حاضر یکی از مهمترین توکن‌های منتشر شده بر روی شبکه TON است.

همه چیز در مورد نات کوین | همتاپی

نات کوین چیست؟ چه چیزی یک بازی کلیکی ساده را تبدیل به محبوب‌ترین بازی بلاکچینی کرد؟

در زمان نگارش این مقاله، قیمت نات کوین برابر با $ 0.015918 دلار است. همان نات کوینی که بسیاری بر این عقیده بودند که هیچ وقت تبدیل به پول نمی‌شود!

تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا داستان نات کوین از لحظه شروع تا زمانی که به کیف پول‌ها واریز شد و عده بسیاری را ثروتمند کرد را به هم بررسی کنیم.

نات کوین کوین چیست؟

(notcoin) یک شت کوین است که بر بستر شبکه بلاکچینی تون (ton) – برگرفته از عبارت the open network – راه‌اندازی شده و تا اواسط اردیبشهت تنها با کلیک کردن بر روی صفحه گوشی می‌توانستید ماین‌اش کنید. این ارز دیجیتال، در تاریخ 11 نوامبر 2023 میلادی در کنفرانس تون (ton) دبی، توسط ساشا پلوتیونوف (Sasha Plotvinov) معرفی شد. ممکن است در مقالات دیگر از نات کوین به عنوان یک میم کوین یاد شود، اما ما خوب می‌دانیم که این تعریف درست نیست.

نات کوین چیست؟

میم کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که از روی یک شوخی یا میم (meme) ساخته می‌شوند. اغلب میم کوین‌ها در ابتدای راه‌اندازی فاقد ارزش ذاتی هستند اما ممکن است پس از گذشت زمان و محبوبیت، یا به واسطه حمایت برخی از چهره‌های مشهور، حتی قیمت‌های نجومی پیدا کنند. هر چند که همه میم‌کوین‌ها این شانس را پیدا نمی‌کنند.

در صورتی که نات کوین از روی هیچ میمی (مثل دوج یا پپه) الهام گرفته نشده و به معنای واقعی اسمش برای هیچ آمده بود! البته همه می‌دانیم که این هیچ بعد از لیست شدن قیمت‌اش تا 2 سنت هم رسید!

تیم توسعه نات کوین

تیم توسعه نات کوین (Notcoin) توسط ساشا پلوتوینوو (Sasha Plotvinov) و گروهی از متخصصان بلاکچین و فناوری اطلاعات در Open Builders تشکیل شده است.

 Sasha Plotvinov، به عنوان رهبر این پروژه، نقش مهمی در توسعه و هدایت نات کوین ایفا کرد. وی با بهره‌گیری از تجربه و تخصص خود در حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال، توانسته است نات کوین را به یکی از پروژه‌های موفق و نوآورانه در دنیای وب 3.0 تبدیل کند.

تیم Open Builders با همکاری بنیاد Telegram Open Network (یا همان به اختصار TON) به توسعه و پشتیبانی نات کوین پرداخته است. این تیم با هدف ایجاد یک جامعه بزرگ و فعال که بتواند از فناوری بلاکچین بهره‌مند شود، نات کوین را به عنوان یک میم‌کوین تلگرامی طراحی کرد.

این نکته را نیز نباید فراموش کرد که پروژه notcoin، با همکاری وی‌کی کوین (vk coin) راه‌اندازی شده است. پروژه‌ای بسیار موفق در سال 2019 میلادی، که آن هم از مفهومی مشابه همین را استفاده کرده بود. جالب است بدانید که وی‌کی کوین توانست با اضافه کردن بیش از 30 میلیون نفر به کمپین خود، موفقیت چشم‌گیری به دست آورد و به محبوب‌ترین پروژه اجتماعی در شبکه اجتماعی mau تبدیل شود.

تاریخچه نات کوین

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم، نات کوین اولین بار در نوامبر 2023، به عنوان یک پروژه وابسته به بنیاد TON معرفی شد. این پروژه در همان ابتدا با انتشار این پیام که احتمالا قرار نیست کاری بکند و واقعا قرار است مثل نام‌اش نماینده هیچ چیز، باشد بسیار سر و صدا کرد.

اما به مرور و در سال 2024 زمزمه‌ها به این سمت رفت که نات کوین برنامه‌های برای لیست شدن و توکن سوزی دارد!

تلاش‌های تیم توسعه نات کوین منجر به رشد سریع جامعه کاربری نات کوین شد، به گونه‌ای که در عرض سه ماه بیش از 35 میلیون کاربر را جذب کرد و توانست بیش از 53613 اسکوات فعال را در این مدت شکل دهد.

رودمپ نات کوین

در جدول زیر، مراحل توسعه نات کوین همراه با تاریخ‌های مستند آورده شده است:

تاریخ شمسی رویداد توضیحات
آبان 1402 معرفی نات کوین نات کوین به عنوان یک پروژه مبتنی بر بلاکچین و میم‌کوین تلگرامی توسط Sasha Plotvinov و تیم Open Builders معرفی شد.
آذر 1402 ایجاد جامعه کاربری تلگرام جذب کاربران از طریق بازی‌های مبتنی بر تلگرام و مکانیزم tap-to-earn. جامعه کاربری به سرعت گسترش یافت.
دی 1402 همکاری با بنیاد TON استفاده از زیرساخت‌های شبکه Telegram Open Network برای بهبود تجربه کاربری و امنیت تراکنش‌ها.
بهمن 1402 معرفی ویژگی‌های جدید ارائه قراردادهای هوشمند و ابزارهای مدیریت دارایی دیجیتال به کاربران.
اسفند 1402 افزایش شفافیت و امنیت بهبود زیرساخت‌ها و شفافیت در فعالیت‌ها و تراکنش‌ها، افزایش اعتماد کاربران.
فروردین 1403 لیست شدن در صرافی‌های معتبر لیست شدن توکن‌های نات کوین در صرافی‌های Binance و KuCoin، افزایش نقدینگی و دسترسی به بازارهای جهانی.
اردیبهشت 1403 توسعه مستمر و بازخوردهای جامعه بهره‌برداری از بازخوردهای جامعه برای بهبود مستمر و ارائه ویژگی‌های جدید.

 

ارز دیجیتال نات کوین

در  23 فروردین 1403 (11 آپریل 2024) نات کوین اعلام کرد که هر 10 میلیون امتیاز را به 10,000 توکن نات تبدیل می‌کند.

کم کردن توکن های نات کوین

بعد از آن و در مرحله پیش فروش، خرید و فروش ووچرهای نات کوین آغاز شد و عده زیادی شروع به مینت و فروش ووچرهای نات کوین در سایت‌های مختلف کردند.

اولین صرافی که نات کوین را لیست کرد، صرافی بای بیت (Baybite) بود. این صرافی در تاریخ 27 اردیبهشت اولین معامله نات کوین با نماد NOT را به ارزش 0.012  دلار معامله شد که یک رقم باور نکردنی برای ارزی بود که هیچ کار قرار نبود بکند!

نگذار دارایی هات از دست بره

چگونه نات کوین های خود را خرید و فروش کنید؟

نات کوین در حال حاضر در بیشتر صرافی‌های ارزدیجیتال مشهور، مثل بایننس لیست شده است. برای خرید و فروش نات کوین می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

فروختن نات کوین‌های استخراج شده

اگر نات کوین‌هایتان را بعد از استخراج Claim کردید و می‌خواهید نقد کنید، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1.  وارد بات نات کوین شوید
 2. در کنار موجودی بر روی علامت = کلیک کنید
 3. در منوی باز شده بر روی گزینه Withdraw to wallet کلیک کنید
 4. در صفحه باز شده به زمان Withdrawal processing دقت کنید (این زمان ممکن است بسته به شلوغی شبکه تا 7 روز باشد)
 5. بر روی گزینه confirm and send کلیک کنید

چگونه نات کوین استخراج کنیم؟

خوب است بدانید بعد از فروردین 1403 دیگر امکان استخراج نات کوین به شیوه قدیمی یعنی تپ تپ کردن بر روی گوشی موبایل وجود ندارد، بلکه تنها راه استخراج نات کوین در حال حاضر استیک کردن آن است.

اما چگونه بیا نات کوین‌هایمان را استیک کنیم؟

آموزش استیک کردن نات کوین

قبل از این که بخواهیم به سراغ استیکینگ نات کوین برویم، باید به چند نکته توجه کنید:

 • محدودیت نرم افزار: استیکینگ نات کوین در حال حاضر تنها برای افرادی مقدور است که نات کوین‌هایشان را ا ربات به کیف پول تون کیپر منتقل نکرده‌اند.
 • نا مشخص بودن سود: در حال حاضر معلوم نیست که استیکینگ نات کوین قرار است چه مقدار به شما سود دهد. تنها باید منتظر بمانید تا دوره یکماهه استیکینگ تمام شود تا سود نا مشخص به نات کوین‌های شما اضافه شود!

اما چگونه باید نات‌هایمان را استیک کنیم؟ کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1.  وارد بات نات کوین شوید
 2. در کنار موجودی بر روی علامت = کلیک کنید
 3. بر روی گزینه Stake to Level Up بزنید
 4. بر روی گزینه comfirm بزنید

اموزش استیکینگ نات

به همین راحتی نات های شما استیک شد.

نکته: بسته به این که شما چه مقدار نات داشته باشید در یکی از لولهای (bronze, silevr, gold & platinum) دسته بندی می‌شوید.

لول‌های استیکینگ نات کوین

نات کوین چگونه کار می‌کرد؟

نات کوین دیگر استخراج نمی‌شود اما در این قسمت ما برای افرادی که فاز استخراج نات کوین را ندیده‌اند، توضیح دادیم که این بازی چه ویژگی‌هایی در زمان استخراج‌اش داشت و چگونه می‌توانستید از آن نات کوین استخراج کنید.

بوست‌ها (boosts) یا بوسترهای نات کوین

بوست‌هایی که می‌توانند مسیر رشد شما را خیلی سریعتر کنند:

 • فول انرژی (full energy)

فول انرژی یکی از بوسترهای رایگان نات کوین است که هر روز سه مورد از آن در اختیار شما قرار می‌گیرد. شما می‌توانید با فعال‌ کردن هر بوستر فول انرژی ظرفیت ماین خود را مجدداً کامل کنید.

 • توربو (turbo)

با فعال کردن توربو، دیگر بوستر نات کوین، ظرفیت ماین شما کم نمی‌شود. به کمک این بوستر به ازای هر کلیک روی آیکون امتیاز بسیار بیشتری دریافت می‌کنید و این در حالی است که بوستر توربو هر روز هم شارژ می‌شود.

 • مولتی تپ (multi tap)

مولتی تپ بوستر بعدی است که به شما این امکان را می‌دهد تا ظرفیت نات کوین دریافتی خود با هر کلیک روی آیکون بیشتر کنید.

 • ریشارژینگ اسپید (recharging speed)

بوستر ریشارژینگ اسپید، ظرفیت استخراج شما را بیشتر می‌کند و به شما فرصت می‌دهد تا نات کوین‌های بشیتری را ماین کنید.

 • انرژی لیمیت (energy limit)

بوستر انرژی لیمیت مجموع ظرفیت استخراج شما را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال اگر در حالت عادی 1000 نات کوین ظرفیت داشته باشید، با خرید و استفاده از بوستر انرژی لیمیت ظرفیت استخراج شما چند برابر می‌شود.

 • تپ بات (tap bot)

تپ بات هم یک بوستر خیلی جذاب است که به شما رباتی می‌دهد که می‌تواند به جای شما این ایردراپ محبوب تلگرامی را استخراج کند! درست مثل این‌که یک کارگر حرفه‌ای ماینر نات کوین استخدام کرده باشید. فقط تنها موردی که در مورد این بوستر وجود دارد این است که برای خیرد آن باید حداقل لیگ سیلور باشید.

لیگ‌های (leagues) نات کوین

و اما لیگ‌های notcoin که هر چه سکه های بیشتری کسب کنید، لیگ‌های بالاتری را به دست می‌آورید و لیگ‌های بالاتر هم امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند، عبارتند از:

عنوان لیگ حداقل امتیاز لازم
برنز  (bronze) 0 تا 5000
سیلور  (silver) 5000 تا 630,000
گلد  (gold) 630,000 تا 2,000,000
پلاتینیوم  (platinum) 2,000,000 تا 10,000,000
دایموند  (diamond) 10,000,000 به بالا!

البته حداقل امتیاز لازم برای لیگ‌ها در دو حالت معمولی و پرمیوم (premium) با هم متفاوت هستند.

چند فکت جالب در مورد نات کوین

شاید برایتان جالب باشد اگر چند فکت جالب و عجیب در مورد notcoin بشنوید (در واقع بخوانید!):

 • وایت پیپر (white paper) نات کوین 9 صفحه است بدون حتی یک کلمه محتوا! 9 برگ سفید و خالی!!
 • پیام اول notcoin در ربات تلگرامی‌اش این است: «این ربات چیکار می‌کنه؟! احتمالاً هیچ‌کار!!!»
 • پاول دورف (pavel durov)، بنیان‌گذار مشهور تلگرام خودش هم از کسانی است که این بازی را در تلگرام دنبال می کند و حتی اسکواد خود را هم دارد!
با تتر کمر تورم رو بشکن

ارتباط نات کوین و تلگرام!

همان‌طور که عنوان شد، پاول دورف (pavel durov)، بنیان‌گذار مشهور تلگرام خودش هم از نات کوین بازهای حرفه‌ای است که حتی اسکواد هم دارد! جالب‌تر این‌که بدانید اسکواد دورف پنجمین تیم بزرگی است که تاکنون برای این ایردراپ تشکیل شده است.

در عین حال، برخی وجه اشتراک‌ها هم میان تیم توسعه notcoin و تیم توسعه پیام‌رسان تلگرام یا شبکه تون کوین وجود دارد. مثلاً همین عناوینی که برای دو شبکه انتخاب شده‌اند: ton در مقابل not!

با این حال، اگر چه شواهد زیادی نشان می‌دهند که بین تیم‌های توسعه دهنده این دو ارتباط وجود دارد، هنوز نمی‌توان به قطعیت نظر داد که آیا پروژه محبوب متعلق به تلگرام یا وابسته به آن است یا خیر.

سوالات متداول

 1. قیمت نات کوین چقدر است؟

قیمت نات کوین در حال حاضر برابر با $ 0.015918  است.

 1. آیا می‌توان نات کوین خریداری کرد؟

بله، در حال خاضر اکثر صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال در ایران خرید و فروش نات کوین را به عنوان یک خدمت ارائه می‌کنند.

 1. آیا نات کوین متعلق به تلگرام و معتبر است؟

شواهدی وجود دارند دال بر این‌که تیم توسعه تلگرام با تیم توسعه دهنده نات کوین بی‌ارتباط نیست. با این حال، لزوماً نمی‌توان گفت که این ایردراپ محصول مستقیم تلگرام است یا نه!

 

منبع: سایت اصلی
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام خسته نباشید من ۱۱میلیون نات کوین گرفتم الان میزنم میگه موجودی شما صفر هست چرا ؟چرا تو یه قسمت میخوام جایزه بگیرم میگه چون شما رباط فعال دارید جایزه نمیگیرید چیکار کنم غیر فعال کنم

 2. سکه ی اصلی ای که قابل فروش خواهد بود اونیه که در صفحه ی اصلی ربات نشون میده با اونی که داخل لیگ نشون میده ؟

 3. سلام من یه چیزو زدم اینو برام زد کسی هست بدونه
  😇 You’ve sent: 3,599,898 Notcoins to Pavel Durov

  1. ما هم زدیم حدود چهارمیلیون ترانسفرشد به حساب جناب پاول معنی اش رو هم نمی دونیم اگه ادمین محترم توضیح بفرمایند ممنون می‌شویم

 4. باسلام وقتی داخل نات کوین میریم فقط یه صفحه سیاه میاد بالا باز نمیکنه اینترنت رو هم عوض کردم درست نش چیکار کنیم

 5. آیا سکه های نات کوین ارزش متفاوت دارند؟مثلا سکه های کولاکوین بابقیه متفاوت است یاصرفا جهت زیبایی هستن؟

 6. من وارد ربات شدم اما وقتی گزینه. playرو میزنم صفحه نات کوین ک میخاد بارگذاری شه مشکی میشه یکساعت نگه داشتم اما علامت نات کوین هم نیومد میشه راهنماییم کنید چکار کنم؟

  1. باید تلگرامتون رو آپدیت کنید
   من هم این مشکل رو داشتم و بعد از آپدیت تلگرام درست شد

 7. سلام. این اپلیکیشنی که معرفی کردین به چه دردی میخوره و باهاش میشه چه کارهایی رو انجام داد؟ میشه باهاش پول هم درآورد؟

 8. با سلام
  کسی میدونه چجوری میشه یه اسکواد یا گروه استخراج نات کوین تو تلگرام رو ساخت؟

 9. سلام وقتتون بخیر
  من ۲ روز پیش وارد ربات نات کوین تلگرام شدم الان هر چند ساعت یکبار گوشیم زنگ میخوره هر دفعه یه شماره است. خواهش میکنم بهم بگید چیکار کنم دیگه بهم زنگ نزنه؟ شماره تلگراممو هاید کردم و رباته رو حذف کردم و بلاکش کردم ولی بازم زنگ‌ میزنه. لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم توی تلگرامم کلی چیز هست نمیخوام دلیت اکانت کنم اگه راهی داره بهم بگید. اگه امکانش هست جوابشو واسه ایمیلمم بفرستید.

  1. سلام دوست عزیز الان ما حدود ۲۰ اکانت داریم اینجور چیزی اتفاق نیفتاده

 10. من دست زدم رو multitupو سکه هام از ۳۰هزار تا یهو شد ۵۰۰۰تا
  چرا اینجوری شد
  میشه راهنمایی کنید

  1. شما مقداری نات کوین پرداخت کردید و تاچ شما افزایش یافته
   مثلا قبلا با هر تاچ یک نات کوین استخراج میکردید الان شده ۲ تا
   من هرتاچم ۱۳ تا نات کوین استخراج میکنه هرچی میایی بالاتر تعداد نات های پرداختی بیشتر میشه مثلا از ۱۳ به ۱۴ باید ۴ میلیون نات کوین پرداخت کنی
   گنجایش مخزن هم مینطوره الان من ۶۵۰۰ تا گنجایش داره

  2. سلام خسته نباشید من ۱۱میلیون نات کوین گرفتم الان میزنم میگه موجودی شما صفر هست چرا ؟چرا تو یه قسمت میخوام جایزه بگیرم میگه چون شما رباط فعال دارید جایزه نمیگیرید چیکار کنم غیر فعال کنم

 11. کاش وقتی چیزی می‌نویسید علمشو هم داشته باشید
  یک کلمه شتکوین یاد گرفتید و همینطوری تکرارش میکنید
  محض اطلاعتون جناب نویسنده مثلا دانا :
  ناتکوین متعلق به تیم تلگرام و تون کوین نیست اما بر بستر تلگرام فعالیت کرده که بتونه حمایتشونو بگیره و اگر توجه کنید تمام کلماتش و حتی لوگو برعکس تون‌کوین هست

 12. سلام،چجوری از تپ بات استفاده کنیم؟
  من خریدمش ولی استخراج نمیکنه چکار کنم؟

  1. زمانی که فعال نیستی برات جمع میکنی
   مخزنش فکر کنم تا ۱۲ ساعت پر بشه

  2. وقتی بیش از یک ساعت وارد بازی نشی خودش شروع به جمع کردن میکنه تا ۱۲ ساعت جمع میکنه مخزنش پر میشه یعنی هر ۱۲ ساعت یکبار واردش بشی کافیه