استخراج بیت کوین

آیا بیت کوین اتلاف انرژی است؟ مزایا و معایب استخراج بیت کوین | همتاپی

آیا منافع حاصل از بیت کوین که سطح زندگی ما را بهبود بخشیده است، استفاده مازاد انرژی را در استخراج بیت کوین توجیه می‌کند؟

فهرست مطالب

بیت کوین که در رده بهترین دارایی‌های دهه قرار گرفته است، علاقه و کنجکاوی‌های زیادی را ایجاد کرده و بیش‌ از پیش مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. با این حال، هر زمان که قیمت بیت‌ کوین بالا می‌رود، تردیدها و سوالات زیادی عمدتاً در مورد منشأ این ارز دیجیتال و مصرف انرژی توسط ماینرها، ایجاد می‌شود. آیا منافع حاصل از بیت کوین که سطح زندگی ما را بهبود بخشیده است، استفاده مازاد از انرژی را توجیه می‌کند؟

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

پروتکل بیت‌ کوین، یک دارایی دیجیتالی منحصر به فرد ایجاد کرده است


برای اینکه بدانیم بیت کوین (BTC) چگونه ایجاد می‌شود و استخراج ارزهای دیجیتال چیست، ابتدا باید مشکل دوبار خرج کردن «double-spending» را درک کنیم.

قبل از بیت کوین، نه ارزش دیجیتالی قابل انتقال بود و نه دارایی دیجیتالی که به چندین قسمت تقسیم شود. یعنی اگر اسکناس 100 دلاری را اسکن کرده بودید و می‌خواستید این اسکناس را به شخصی منتقل کنید، فقط می‌توانستید یک کپی از این اسکناس را ارسال کنید.

اکنون همه ما به تلفن‌های هوشمند و کامپیوترها عادت کرده‌ایم و با استفاده از آنها ایمیل، عکس و … ارسال می‌کنیم. اما در واقع متوجه این روند نیستیم که ما تنها یک کپی از ایمیل (و نه ایمیل اصلی) و یا یک کپی از عکس‌های خود (و نه عکس اصلی) را ارسال می‌کنیم. وقتی در تلفن هوشمند یا کامپیوتر روی دکمه ارسال کلیک می‌کنیم، یک کپی از نسخه اصلی، همیشه در دستگاه ما باقی می‌ماند.

به همین ترتیب، در مورد معاملات مالی نیز وقتی در حساب‌های بانکی اینترنتی خود یا در دستگاه خودپرداز روی دکمه ارسال کلیک می‌کنیم، همیشه یک واسطه وجود دارد که پول را از یک حساب به حساب دیگر منتقل می‌کند. و این مشکلی است که بیتکوین سعی کرده است تا راه حلی برای آن باشد، یعنی مشکل دوبار خرج کردن «double-spending».

هنگامی که بر روی دکمه ارسال بیت کوین در تلفن همراه خود کلیک می‌کنید، به عنوان مثال، یک کپی را ارسال نمی‌کنید. در واقع یک شی دیجیتالی ارسال می‌کنید. زمانی که تراکنش بیتکوین انجام شد، غیرقابل برگشت می‌شود و نمی‌توان در آن دستکاری کرد.

به همین دلیل، لغو یا معکوس کردن انتقال بیت کوین، پس از تأیید شدن توسط شبکه بلاکچین غیرممکن است، زیرا پروتکل بیت کوین مشکل دوبار خرج کردن را حل کرده است. بدین ترتیب، این جریان بیت‌‌ کوین را به یک دارایی مستقل و منحصر به فرد تبدیل کرده است، چرا که تراکنش‌ها ارزش را در اینترنت و بدون واسطه (مستقل از یک نهاد مرکزی) امکان‌پذیر می‌کند. 


چه کسانی بیت کوین را عرضه می‌کنند؟


در حالی که پول سنتی از طریق بانک‌های مرکزی ایجاد و عرضه می‌شود، بیتکوین توسط الگوریتم‌ها عرضه می‌شود که قوانین آنها در پروتکل بلاک چین بیت کوین از قبل تعیین شده است.

چه کسانی بیت کوین را عرضه می‌کنند؟ | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

در واقع، بلاک چین بیت‌ کوین یک سیستم ثبت تراکنش‌هاست. این سیستم شامل یک شبکه باز (توزیع شده) از کاربران مجهول الهویه است که نسبت به یکدیگر شناخت و یا اعتماد ندارند.

وقتی ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌ کوین، کد اصلی نرم افزار پروتکل بیت کوین را نوشت و آن را در اینترنت منتشر کرد، این پیشنهاد را مطرح کرد: 

اگر امنیت این شبکه را تأمین کنید و به این شبکه مالی کمک کرده تا به فعالیت خود ادامه دهد، پاداش دریافت خواهید کرد.

در پروتکل بیت کوین، منطق این قوانین از پیش تعیین شده و به صورت کاملا شفاف به زبان برنامه‌نویسی نوشته شده بود. پس از سال‌ها تحقیق در حوزه ارزهای دیجیتال، تنها دستاوردهای اولین بلاک چین، تنها در مورد راهکارهای علوم کامپیوتری نیست.


راز آن در مشوق‌هاست


برای معماری ساختار بلاک چین بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو تحقیقات موجود مثل bit-gold ،b-money ،hashcash ،time-stamped cryptography را بررسی کرد و نظریه بازی را اضافه کرد.

ساتوشی با استفاده از نظریه بازی، مکانیزم تشویقی (مکانیزم اجماع) را با نام الگوریتم اثبات کار (proof of wok) به کار گرفت. این جریان باعث شد که زمینه جدیدی در هماهنگی‌های اقتصادی به وجود آید که در حال حاضر اقتصاد رمزنگاری نامیده می‌شود (اقتصاد رمزنگاری شامل اقتصاد و علوم کامپیوتر شده و به مطالعه بازارها و برنامه‌های غیرمتمرکز می‌پردازد تا بتوان رمزنگاری و انگیزه‌های اقتصادی را ترکیب کرد).

همین سیستم تشویقی اقتصادی است که ضامن فعالیت کاربران شبکه بیت کوین می‌شود و امنیت و عملکرد درست سیستم را بالا می‌برد. این اصلی‌ترین دلیلی است که بلاک چین بیت‌ کوین هنوز هک نشده است.


اهمیت استخراج بیت کوین


هرچه تعداد افراد بیشتری انگیزه‌های بالقوه موجود در بیت‌ کوین را درک می‌کنند، و کامپیوترهای خود را برای برقراری امنیت شبکه متصل می‌کنند، کارآمدی و امنیت بلاک چین بیت‌ کوین بیشتر و بیشتر می‌شود. اکنون، قدرت محاسباتی عظیمی تضمین‌کننده تراکنش‌هاست: بیت‌ کوین یعنی قدرت محاسباتی.

اهمیت استخراج بیت کوین | صراف ارز دیجیتال همتاپی

بیت کوین توسط استخراج کنندگان (اعتبارسنج‌ها) از پروتکل بلاک چین استخراج می‌شود. ماینرها برای اینکه اجازه داشته باشند تراکنش‌های بیت‌ کوین را در شبکه بلاک چین اضافه کنند و در ازای کاری که انجام می‌دهند پاداش دریافت کنند باید الگوریتم‌های ریاضی را حل کنند.

قبل از اینکه تراکنش‌های بیت کوین به زنجیره بلاک اضافه شوند، به ممپول (mempool) ارسال می‌شوند. ممپول جایی‌ست که تراکنش‌ها برای اضافه شدن به بلاک بعدی در آنجا منتظر می‌مانند. سپس ماینرها تراکنش‌های در حال انتظار را دریافت کرده و آنها را با هم ترکیب می‌کنند تا بلاکی از تراکنش‌ها را ایجاد کنند.

توجه داشته باشید که ماینرها با یکدیگر رقابت کرده تا کامپیوتر‌های آنها برای ثبت جدیدترین تراکنش‌ها در بلاک بعدی شبکه انتخاب شود. بهترین راه برای برنده شدن در این مسابقه، حل بیشترین تعداد ممکن از الگوریتم‌ها است (قبل از اینکه شخص دیگری به نتیجه صحیح برسد، این نتیجه عدد نانس (nonce) می‌باشد).

برای حدس زدن نانس (nonce) صحیح، میلیاردها بار تلاش لازم است. در این رقابت تنها کسانی که قدرت محاسباتی بیشتری دارند برنده می‌شوند و به عنوان پاداش تلاش‌های خود، بیت کوین دریافت می‌کنند.

از آنچه تاکنون گفته شد به دو پیامد مهم می‌رسیم: 

اولین پیامد این است که الگوریتم اثبات کار (PoW) از دور زدن سیستم و ایجاد بیت کوین از ابتدا، توسط ماینرها جلوگیری می‌کند. ماینرها با هر بار تلاش باید برای پیدا کردن نانس انرژی محاسباتی واقعی مصرف کنند تا شانس این را داشته باشند که بیت کوین دریافت کنند. همانطور که برق برای ماینرها رایگان نیست، اثبات کار نیز برای ماینرهای بیت کوین، هزینه مالی ایجاد می‌کند.

دومین پیامد به این واقعیت اشاره دارد که اثبات کار لیست تراکنش‌های بیت کوین را غیر قابل تغییر می‌کند. اگر یک مهاجم بخواهد تراکنشی را تغییر دهد، آن مهاجم باید تمام تراکنش‌های بعدی را که از آن زمان انجام شده است دوباره انجام دهد تا بتواند آن را بازیابی کند و شبکه را از نو ایجاد کند. این از لحاظ نظری غیرممکن است و به همین دلیل گفته می‌شود که ماینرها از شبکه بیت کوین «محافظت» می‌کنند.

از آنجا که استخراج طی سالیان متمادی به یک صنعت قانونی تبدیل شده است، این حوزه توسط متخصصان و با سخت‌افزارهای تخصصی پشتیبانی می‌شود که این امر به پایگاه‌ داده‌‌های بزرگ و برق زیاد احتیاج دارد.

شایان ذکر است اگرچه مکانیزم‌های اجماع دیگری نیز وجود دارد، اما اثبات کار بیشترین استفاده را در بلاک چین‌ها دارد. به این دلیل که از نظر امنیت سایبری بیشترین کارایی را دارد.


آموزش استخراج بیت کوین


تا به اینجا توضیحات کاملی در خصوص اصطلاحات استفاده شده در دنیای ارزهای دیجیتال و روش‌های به دست آوردن رمز ارزها ارائه دادیم. در ادامه قصد داریم نکات و روش‌هایی را در مورد چگونگی استخراج بیت کوین در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به محبوبیت ارز‌های دیجیتال به خصوص بیت کوین و سودی که معاملات این ارز دیجیتال می‌تواند با خود به دنبال داشته باشد، افراد بسیاری را به سرمایه گذاری و استخراج بیت کوین علاقه مند کرده است. در صورتی که این علاقه مندی بدون آگاهی و راهنمایی‌های درست و اصولی پیش برود، ممکن است شما را به هدفی آسان برای افراد سودجو و کلاهبردار بدل سازد. پیش از هر گونه اقدامی مهم است که شما نسبت به ابزار مورد نیاز و فرایندی که بایستی به نوبت طی کنید آگاهی داشته باشید. در ادامه این بخش شما را در جریان تمامی این نکات قرار خواهیم داد.


انواع مدل‌های استخراج بیت کوین


بیت کوین یکی از اولین و معروف‌ترین ارزهای دیجیتال موجود است که معاملات بسیاری بر اساس آن انجام می‌شود و همچنین استخراج آن بسیار رواج دارد. شما برای اینکه بتوانید بیت کوین استخراج کنید، دو راه کلی در پیش رو خواهید داشت. اول اینکه از دستگاه‌های ماینر و یا همان دستگاه‌های استخراج بیت کوین کمک بگیرید. روش دیگر این است که به سراغ استخراج ابری بروید. استفاده از هر یک از این روش‌ها می‌تواند با ویژگی‌ها و تجهیزات متنوعی انجام شود. مهم است که شما با توجه به شرایط خود و اهدافی که مدنظر دارید از میان هر یک از این مدل‌های استخراج بیت کوین دست به انتخاب بزنید. در ادامه به تفصیل هر روش را معرفی خواهیم کرد و اطلاعات مربوط به آموزش آنها را به شما ارائه خواهیم داد.


استخراج بیت کوین با دستگاه ماینر


در این روش شما خود انواع دستگاه‌های استخراج بیت کوین و یا همان ماینرها را تهیه خواهید کرد و سپس با فعال کردن آنها، خود مستقیماً فرایند استخراج را زیر نظر خواهید گرفت. برای پیاده سازی این مدل از استخراج بیت کوین نیاز است که سرمایه کافی برای تهیه تجهیزات، نصب تجهیزات و مدیریت آنها را داشته باشید همچنین نیاز است که بتوانید فرایندهای قانونی نگهداری ماینر و کار با آن را نیز بدون مشکل پیش ببرید. در صورتی که می‌خواهید از این روش استفاده کنید، مراحل و دستورالعمل‌های زیر مورد استفاده شما واقع خواهند شد.


تجهیزات مورد نیاز استخراج بیت کوین


توجه داشته باشید که شما برای پیش بردن فرایند استخراج بیت کوین بایستی ضمن تهیه ابزارها و تجهیزات گوناگون، شرایط محیطی خود را نیز آماده سازید. لازم به ذکر است که اگر می‌خواهید فرایند ماینینگ برای شما سود ده باشد و شما را به هدفتان برساند تهیه تجهیزات و آماده سازی محیطی از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود. از جمله مواردی که شما بایستی آنها را تهیه نمایید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •     دستگاه استخراج بیت کوین (ASIC)
 •     کیف پول دیجیتال بیت کوین
 •     اینترنت ثابت (که می‌تواند ADSL یا  TD-LTE)
 •     برق، کابل و سایر آیتم‌های مناسب برای تأمین انرژی

موارد گفته شده به عنوان اصول اولیه مورد نیاز برای شروع استخراج بیت کوین شناخته می‌شوند که شما بایستی با کیفیت بالایی آنها را تهیه کنید. به عنوان نکته لازم است اشاره کنیم که کمیت و کیفیت به کار رفته در تهیه این موارد می‌تواند میزان سوددهی شما را در نهایت تضمین کند. نکات بیشتر در خصوص آماده سازی هر یک از این موارد را می‌توانید در ادامه دنبال نمایید.

 • دستگاه استخراج بیت کوین یا ASIC

پیش‌تر در خصوص دستگاه‌های استخراج  بیت کوین و یا همان ماینرها به شما توضیح دادیم. ماینرها این فرصت را به وجود می‌آورند تا بتوانید به عنوان یک کاربر شبکه بلاک چین در فرآیند تایید تراکنش ها مشارکت کنید و ضمن اینکه به امنیت معاملات کمک می‌کنید، پاداش دریافت نمایید. این فرایند در سال‌های اول پس از معرفی بیت کوین و شبکه آن بسیار آسان انجام می‌شد. در آن سال‌ها با توجه به اینکه تعداد بیت‌ کوین‌های موجود در بازار محدودتر بود و همچنین به واسطه اینکه تعداد کاربران فعال در این شبکه چندان زیاد نبودند، تنها به کمک CPU کامپیوترها و لپ تاپ‌های معمولی خانگی قابل انجام بود. امروزه اما برای انجام فرایند استخراج بیت کوین و کسب درآمد از آن نیاز به دستگاه‌های اختصاصی و قوی است. به منظور افزایش بهره وری نهایی مهم است که بتوانید تعداد دستگاه‌های بیشتر با توان بالاتر را در کنار یکدیگر بدون استراحت در ساعات طولانی به کار بگیرید.

برای اینکه بتوانید متناسب با شرایط و اهداف خود بهترین دستگاه‌های استخراج را شناسایی کنید، لازم است که نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • قدرت یا توان دستگاه استخراج بیت کوین

به هنگام بررسی انواع دستگاه‌های استخراج بیت کوین مهم است که قدرت یا توان دستگاه استخراج بیت کوین را مد نظر داشته باشید. برای بررسی این فاکتور مهم می بایست به معیار هش در ثانیه دستگاه استخراج توجه می‌شود. این شاخص به شما نشان می‌دهد که دستگاه با چه سرعتی موفق به حل هش می شود و پاداش دریافت می کند. هر چه هش بر ثانیه دستگاه مقدار بزرگ‌تری باشد،  دستگاه با سرعت بیشتری معادلات ریاضی را حل کرده و شانس شما برای اضافه کردن بلاک افزایش یافته و بیت کوین بیشتری پاداش دریافت خواهید کرد.

 • مصرف انرژی دستگاه استخراج

یکی از مسائل بسیار پر اهمیتی که به هنگام فرایند ماینینگ با آن درگیر خواهید شد، تأمین انرژی است. دستگاه‌های استخراج اغلب انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کنند از سوی دیگر با در نظر گرفتن اینکه این دستگاه‌ها بایستی ساعات طولانی بدون وقفه روشن بمانند، مصرف انرژی بیش از پیش مسئله ساز می‌شود. برای اینکه بتوانید این مشکل را برای خود کم رنگ سازید مهم است که به هنگام خرید دستگاه به سراغ مدل‌هایی بروید که در عین بهره مندی از هش ریت بالا، مصرف انرژی نسبتا کمتری دارند. با این کار می‌توانید بهره وری خود را افزایش دهید. در چنین موقعیتی شما به شکل مؤثری موفق به کاهش هزینه‌های جاری خود خواهید شد.

 • قیمت دستگاه استخراج بیت کوین

 قیمت و ارزش ریالی دستگاه به طور حتم یکی از اولین معیارهایی است که به هنگام خرید دستگاه، توجه شما را جلب خواهد کرد. طبیعی است که توان و کیفیت دستگاه با توجه به قیمت آن تغییر پیدا می‌کند و هر چه شما قیمت بیشتری برای خرید بپردازید می‌توانید از بهره وری بیشتری بهره مند شوید. اینکه چه بازه قیمتی را مدنظر داشته باشید کاملاً به بودجه و شرایط شما بستگی خواهد داشت و نمی‌توان توصیه خاصی در مورد آن ارائه داد. لازم است در این بخش به این نکته اشاره کنیم که هر چه شما سرمایه بیشتری را به منظور خرید دستگاهی با توان و کیفیت بالاتر اختصاص دهید به همان نسبت مدت زمان رسیدن به سوددهی و بازگشت سرمایه خود را کوتاه‌تر کرده‌اید.

ممکن است اطلاعات کم شما در خصوص دستگاه‌ استخراج باعث شود که در این بخش دچار مشکل شوید. لازم به ذکر است که تنها گران بودن یک دستگاه نمی‌تواند کیفیت آن را تضمین نماید. شما به هنگام انتخاب دستگاه استخراج بایستی به طور هم زمان توان بالا و مصرف انرژی کم را مد نظر قرار دهید و سپس با توجه به تناسب قیمت با بودجه خود دست به انتخاب بزنید. از سوی دیگر علاوه بر این ملاک‌ها مهم است که بتوانید دستگاهی با طول عمر بالا انتخاب نمایید. طول عمر دستگاه می‌تواند بهره وری بیشتر شما را تضمین نماید. برای اینکه بتوانید نسبت به طول عمر دستگاه استخراج و کیفیت کلی آن اطمینان حاصل کنید، خوب است که به سراغ نمونه‌هایی بروید که توسط برندها یا نام‌های معروف ساخته شده‌اند.

جالب است بدانید که از سال 2014 میلادی که از سال‌های ابتدایی استخراج بیت کوین با دستگاه‌های مخصوص است تا همین امروز، دستگاه‌های استخراج بسیاری توسط برندهای متفاوت طراحی و تولید شده‌اند. هر یک از این دستگاه‌ها در دوره خود با توجه به میزان سختی فرایند استخراج تجهیز می‌شوند از این رو طبیعی است که با گذر زمان بسیاری مدل‌های تولید شده کارایی و عملکرد خود را از دست بدهند. با درنظر گرفتن این نکته مهم است که به هنگام خرید دستگاه استخراج به سراغ مدل‌هایی بروید که در سال جاری تولید شده‌اند. به منظور افزایش امنیت خرید می‌توانید به سراغ مدل‌های تولید شده توسط برندهای محبوب و معروف زیر بروید:

 • بیت مین (Bitmain): این برند به طور اختصاصی انواع دستگاه‌های انت ماینر (Antminer) را تولید می‌کند.
 • کنان (Cannan): تولید کننده انواع دستگاه‌های ملقب به آوالون (Avalon)
 • میکرو بی تی (MicroBT): تولید کننده انواع دستگاه‌های واتس ماینر (Whatsminer)
 • اینو سیلیکون (Innosilicon): انواع دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator) توسط این برند تولید می‌شوند.
 • ای بنگ (Ebang): انواع دستگاه‌های ای بیت (Ebit) از محصولات این برند هستند.

این پنج برند ذکر شده از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین نام‌هایی هستند که انواع دستگاه‌های استخراج بیت کوین را طراحی و تولید می‌کنند. خرید از این برندها می‌تواند اطمینان شما نسبت به طول عمر محصول و کیفیت آن را حاصل نماید. به عنوان نکته نهایی در این بخش خوب است یادآور شویم که هر برند در طول سال‌های متمادی مدل‌های مختلفی را با توان و مصرف انرژی متفاوتی تولید می‌کند. توصیه می‌شود به سراغ مدل‌هایی که در طول سال جاری و یا نهایتاً سال گذشته تولید شده‌اند بروید. در چنین حالتی می‌توانید مطمئن باشید که دستگاه از پس تحلیل الگوریتم‌ها و درجه سختی آنها بر خواهد آمد.

 • کیف پول ارز دیجیتال بیت کوین

به منظور مدیریت رمز ارزهای دیجیتال انواع کیف پول‌های دیجیتال طراحی و تولید شده‌اند. این کیف پول‌ها به افراد این امکان را خواهند داد تا سرمایه رمز ارزی خود را از هر نوعی که هست در آن ذخیره و نگهداری کنند. نکته مهم در خصوص کیف پول‌های ارز دیجیتال امنیت آنها است. اغلب کیف پول‌های دیجیتال به کمک دو کد رمز گذاری می‌شوند. کد اول به شکل یک پسورد تشکیل شده از انواع کاراکتر ها و یا اثر انگشت و پترن‌ها است و به عنوان لایه امنیتی برای باز کردن کیف پول و دسترسی به اطلاعات موجود در آن شناخته می‌شود. این پسورد به شما این امکان را خواهد داد تا مانع از دسترسی‌های ناخواسته به کیف پول خود شوید.

کد دوم با عنوان کد بازیابی شناخته می‌شود. اهمیت این کد بسیار بالا است. به واسطه این کد شما می‌توانید در صورت لزوم کیف پول ارز دیجیتال خود را بازیابی نمایید و دسترسی‌های خود را در اختیار بگیرید. این کد در ابتدای ساخت کیف پول به شما ارائه داده می‌شود. نکته قابل توجه این است که در صورتی که این رمز را فراموش کنید عملاً امکان بازیابی کیف پول ارز دیجیتال خود را از دست خواهید داد. مهم است که به هنگام انتخاب کیف پول دیجیتال به تعدد لایه‌های امنیتی ارائه شده و امکان پیاده سازی آن روی سیستم عامل‌های مختلف موبایلی و کامپیوتری توجه داشته باشید.

نکته دیگر این است که انواع کیف پول‌های دیجیتال با توجه به ساختار خود می‌توانند از رمزارزهای مشخصی پشتیبانی نمایند. با توجه به این نکته مهم است که کیف پولی را انتخاب کنید که از رمز ارزهای زیاد و متنوعی پشتیبانی می‌کند. شما برای اینکه بتوانید بیت کوین‌های حاصل شده از طریق استخراج را برای خود ذخیره نمایید، نیاز به یک کیف پول دیجیتال معتبر و کارآمد خواهید داشت. لازم به ذکر است که بیت کوین از نمونه ارزهای دیجیتالی است که توسط تقریباً تمامی کیف پول‌های دیجیتال پشتیبانی می‌شود. با توجه به این ویژگی شما انتخاب‌های بسیاری در خصوص کیف پول دیجیتال خود خواهید داشت.

سعی کنید به هنگام انتخاب کیف پول به سراغ نام‌های آشنا بروید و حتماً از لایه‌های امنیتی آن اطمینان حاصل کنید. اهمیت حفظ پسوردها و کنترل دسترسی‌های مربوط به کیف پول دیجیتال از جمله مواردی است که بایستی به هنگام کار مدنظر داشته باشید.

 • اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)

دسترسی به اینترنت و اتصال دستگاه‌های استخراج بیت کوین به شبکه بلاک چین یکی از مهم‌ترین نیازهای شما برای شروع فرایند استخراج خواهد بود. جالب است بدانید که به هنگام تأمین اینترنت مهم نیست که به دنبال خطوط اینترنت با سرعت بالا و یا حجم خاصی باشید بلکه مهم است اینترنتی تهیه کنید که قطع نمی‌شود و اتصالی پیوسته ایجاد می‌کند. قطع شدن اتصال اینترنت می‌تواند ضربه سختی به فرایند ماینینگ و پردازش اطلاعات بزند. با توجه به این مسئله همواره از اتصال اینترنت اطمینان حاصل کنید و با رفتن به سراغ خطوط اینترنتی ADSL یا TD-LTEا حتمال قطع شدن اتصال را کاهش دهید. کیفیت اتصال معیاری است که باعث می‌شوند فرایند تحلیل اطلاعات و شکستن الگوریتم‌ها با موفقیت و اثر بخشی بیشتری پیش برود.

 • برق، کابل و سایر آیتم‌های مناسب برای تأمین انرژی

همان طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم انواع دستگاه‌های استخراج بیت کوین، مصرف انرژی بالایی دارند. به عنوان مثال می‌توان گفت که که یک دستگاه استخراج استاندارد مانند Bitmain Antminer S19 Pro  با توان 110 هش بر ثانیه چیزی حدودی 3250 وات برق مصرف خواهد کرد که این عدد مقدار قابل توجهی است. تأمین این مقدار انرژی و طراحی شبکه برق رسانی به چندین دستگاه استخراج به شکلی ایمن از جمله کارهای دشوار خواهد بود. دقت داشته باشید که مهم است جریان برق متعادل و بدون نوسان باشد چرا که نوسانات ضمن قطع اتصال پیوسته دستگاه و شکستن فرایند ماینینگ باعث خسارت و آسیب به دستگاه‌ استخراج ارزهای دیجیتال نیز می‌شوند.

لازم به ذکر که شما به منظور تأمین انرژی نمی‌توانید از شبکه برق خانگی و یا برق یارانه‌ای استفاده کنید چرا که این کار علاوه بر غیر قانونی بودن، محدودیت‌های خاص خود را نیز به همراه خواهد داشت. در صورتی که تعداد دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال شما زیاد است توصیه می‌شود ضمن دریافت مجوز از وزارت صمت از یک منبع تأمین برق اختصاصی استفاده نمایید و حتماً یک منبع اضطراری نیز به منظور افزایش امنیت و بهره وری دستگاه‌های استخراج خود در نظر داشته باشید. به منظور تأمین ایمنی کافی در خصوص سیم کشی‌ها با توجه به اینکه جریان جابه جا شده بالا است، ترجیحاً از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید.

 • خنک کننده‌ها و دستگاه‌های تهویه

یکی از مهم ترین مشکلات انواع سخت افزارهای کامپیوتری و دستگاه‌های هوشمند، افزایش دما در طول کار است. افزایش دما و داغ شدن هنگام کار یکی از ویژگی‌های عادی و در عین حال خطرناک دستگاه‌های استخراج یا ماینرها است. از آنجایی که این دستگاه‌ها ساعات طولانی مشغول به کار هستند با توجه به حجم جریان برق و میزان بهره وری، دمای دستگاه و قطعات آن افزایش قابل توجهی خواهد داشت. این افزایش دما در بهترین حالت باعث کاهش بهره وری دستگاه خواهند شد. در موارد جدی‌تر افزایش دما می‌تواند باعث خسارت و آسیب قطعات دستگاه‌های استخراج شود و آنها را از دور خارج نماید.

مهم است که به هنگام تجهیز محیط نگهداری دستگاه‌های استخراج موارد زیر را به منظور کنترل دما مد نظر داشته باشید:

1. فاصله

مهم است که دستگاه‌های استخراج با فواصل مناسبی از هم نگهداری شوند به طوری که هوا به آسانی از میان آنها عبور کند و گرمای هر یک بر روی دیگری تأثیر نگذارد. در این حالت هم می‌توانید به کاهش دمای هر دستگاه کمک کنید و هم می‌توانید مانع از اعمال گرمای اضافی بر روی هر یک از دستگاه‌ها شوید.

2. دستگاه‌های تهویه

مهم است که محیط شما به دستگاه‌های تهویه مناسب مجهز باشد. توصیه می‌شود به هنگام انتخاب دستگاه تهویه به سراغ گزینه‌هایی بروید که توان آنها نسبت به ابعاد محیط شما بیشتر باشد. دستگاه‌ها تهویه قوی باعث می‌شوند تا هوای گرم اطراف دستگاه‌های استخراج به خوبی با هوای تازه و خنک جایگزین شود و بدین شکل بتوان بهتر دمای محیط را کنترل نمود. توجه داشته باشید که انتخاب موقعیت‌های مناسب نصب دستگاه تهویه نیز حائز اهمیت خواهد بود.

4. فن یا دستگاه‌های خنک کننده

در انواع کامپیوترها نیز از فن یا دستگاه خنک کننده به منظور کاهش دما استفاده می‌شود. مهم است که شما نیز به منظور کاهش دمای دستگاه‌ها از انواع فن‌ها یا دستگاه‌های خنک کننده استفاده کنید. توان دستگاه خنک کننده با توجه به تعداد دستگاه‌های استخراج و گرمای ایجاد شده محاسبه خواهد شد. نصب مناسب و انتخاب موقعیت کاربردی برای قرار دادن فن‌ها می‌تواند از جمله مسائل حرفه‌ای و حائز اهمیت دیگر باشد.

با تهیه این آیتم‌ها شما می‌توانید دمای دستگاه‌های استخراج را کنترل نمایید و آسیب‌های حاصل از دمای بالا را برطرف کنید. لازم به ذکر است که با در نظر داشتن نکاتی مانند گرد گیری و تمیز کردن مداوم قطعات داخلی دستگاه استخراج، سقف بلند محیط نگهداری دستگاه‌های استخراج، استفاده از موقعیت‌های جغرافیایی سردسیر برای تأسیس محل نگهداری دستگاه‌های استخراج و مواردی از این دست به شما برای کنترل هر چه بیشتر دما و به نسبت آن افزایش بهره وری و طول عمر دستگاه‌ها کمک خواهند کرد.

تا به اینجا شما با نکاتی که بایستی برای آغاز کار استخراج آماده می‌کردید، آشنا شده‌اید. حال نوبت این است که فرایند استخراج را آغاز نمایید. به عنوان مسئله نهایی در این بخش خوب است یادآور شویم که دستگاه‌های ماینر و یا استخراج بیت کوین به هنگام کار صدای زیادی تولید خواهند کرد. از این رو شما باید به فکر محلی مجهز به عایق صدا و یا خالی از سکنه برای نگهداری دستگاه‌های استخراج خود باشید.


استخر استخراج چیست؟


به منظور شروع استخراج بیت کوین لازم است که با اصطلاحی تحت عنوان استخر استخراج (Mining Pool) آشنا شوید. استخر استخراج به اتحاد میان ماینرها گفته می‌شود. در واقع استخرهای استخراج مکانی مجازی است که ماینرها در آن قدرت پردازشی سیستم خود را به اشتراک میگذارند و همگی در جهت تحلیل اطلاعات یک بلاک و سرانجام شکستن الگوریتم مربوط به آن تلاش می‌کنند. 

در حال حاضر استخرهای استخراج بسیاری در دنیا وجود دارد. ماینرها با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنند. در استخر استخراج هر شخص با توجه به مجموع توان پردازش  که در اختیار استخر قرار می‌دهد می‌تواند در سود نهایی حاصل از استخراج بیت کوین شریک شود و بدین ترتیب به درآمد برسد.

در حال حاضر تمام ماینرها برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باید عضو یک استخر استخراج باشند چرا که:

پیچیدگی الگوریتم‌های شبکه بلاک چین افزایش چشمگیری یافته است. از این رو سختی فرایند استخراج بیت کوین چندین برابر شده و پیچیدگی معاملات ریاضی نیز افزایش می‌یاید. به همین دلیل ماینرها برای حل این معاملات و رسیدن به سودهی می بایست توان پردازشی زیادی داشته باشند. 

با توجه به موارد ذکر شده، عضو شدن در یک استخر استخراج ضروری است و می‌تواند کسب درآمد شما را تضمین نماید. 

هنگام انتخاب استخر استخراج لازم است که به قوانین اختصاص سهم و اعتبار آن توجه داشته باشید تا بتوانید درآمد خود را تضمین نمایید. از جمله استخرهای استخراج محبوب و شناخته شده می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

Slush Pool: بیش از 2% سهم در قدرت پردازش

Huobi: بیش از 5% سهم در قدرت پردازش

BTC.com: بیش از 7% سهم در قدرت پردازش

ViaBTC: بیش از 10% سهم در قدرت پردازش

Binance: بیش از 10% سهم در قدرت پردازش

Poolin: بیش از 12% سهم در قدرت پردازش

Unknown: بیش از 13% سهم در قدرت پردازش

AntPool: بیش از 14% سهم در قدرت پردازش

F2Pool: بیش از 17% سهم در قدرت پردازش

قدرت پردازش هر استخر با توجه به توان پردازشی که دارد تعیین می‌شود. لازم به ذکر است که با توجه به این توان می‌توان شانس استخر در استخراج بیت کوین و درآمد حاصل از آن را نیز ارزیابی نمود.


آموزش نحوه عضویت در استخر استخراج


پس از بررسی استخرهای استخراج ارز دیجیتال و انتخاب مناسب ترین استخر می‌بایست مراحل زیر را طی نمایید

به عنوان اولین مرحله لازم است که در خصوص استخر استخراج مدنظر خود به دقت تحقیق کنید و سپس آدرس سایت اصلی آن را پیدا کنید. در سایت اصلی بخش شرایط عضویت و ثبت نام را به دقت مطالعه نمایید و قسمت‌های مربوطه را تکمیل نمایید. 

در این مرحله نیاز است که آدرس کیف پول دیجیتال خود را در استخر استخراج وارد نمایید. 

استخر استخراج به شما تنظیمات مشخصی را ارائه خواهد داد. شما بایستی دستگاه‌های استخراج خود را بر اساس این تنظیمات، به کار بگیرید و فعال نمایید. با اجرای این تنظیمات دستگاه‌ ماینر شما به عنوان عضوی شروع به تحلیل اطلاعات مربوط به بلاک چین مربوطه خواهند کرد.

خوب است بدانید که دستگاه‌های استخراج به خصوص نمونه‌هایی که متعلق به نسل جدید هستند دارای محیط کاربری ساده‌ای خواهند بود. با توجه به این ویژگی شما می‌توانید بسیار آسان تنظیمات مربوطه را اعمال نمایید و با آنها کار کنید.

فعالیت استخراج بیت کوین بدین شیوه می‌تواند نقاط قوتی مانند:

 • افزایش شانس دریافت پاداش
 • ثبات در آمد 
 • کاهش هزینه‌های استخراج ارزهای دیجیتال
 • را با خود به همراه داشته باشد. 

استخراج ابری بیت کوین 


استخراج ابری که با نام (Cloud mining) نیز شناخته می‌شوند، به واسطه شرکت‌هایی که توان و قدرت پردازش سخت افزارهای استخراج خود را می‌فروشند، انجام می‌شود. استخراج بیتکوین بدین شکل بیشتر شبیه به سرمایه گذاری بر روی فعالیت‌های سایر ماینرها خواهد بود. در این روش نیاز نیست که شما سرمایه‌ای را در جهت خرید دستگاه‌های استخراج و یا نگهداری آنها صرف نمایید و یا خود شخصاً با فرایندهای استخراج بیت کوین درگیر شوید. شما برای استفاده از این روش استخراج بیت ‌کوین تنها کافی است که یک شرکت فعال در زمینه استخراج ابری بیت کوین را پیدا کنید و با اجاره یا خرید تجهیزات استخراج شرکت کلود ماینینگ کار را آغاز نمایید.

این شرکت‌ها خود صاحب ماینر بوده و شخصاً فرآیندهای نگهداری و مدیریت آنها را پیش می‌برند. شما با پرداخت پول می‌توانید در این امکانات و تجهیزات و دستاوردهای حاصل از آنها سهیم شوید. لازم به ذکر است که برای مدیریت دقیق‌تر سرمایه شما صاحب یک حساب کاربری خواهید بود که به کمک آن امور مربوط به سرمایه خود را تحت نظر می‌گیرید.

در این شکل از استخراج بیت کوین نیز شما به کیف پول دیجیتال نیاز دارید تا بتوانید سود حاصل از سرمایه خود را دریافت نمایید.

تا به اینجا در خصوص نکات مثبت این شیوه از استخراج بیت کوین توضیح دادیم، این نقاط مثبت به طور کلی در سه دسته زیر جای خواهند گرفت:

 • عدم نیاز به فضای نگهداری از دستگاه‌های استخراج بیت کوین
 • عدم نیاز به تأمین انرژی و برق و سایر تجهیزات جانبی مانند فن‌ها و دستگاه‌های تهویه
 • عدم نیاز به تهیه دستگاه‌های استخراج و درگیر شدن با دردسرهای نگهداری و مدیریت آنها

ممکن است تصور کنید که استخراج بیت کوین به شکل ابری می‌تواند بهترین راه حل شما به منظور کسب سود بدون دردسر باشد اما لازم است به شما بگوییم که استفاده از این روش می‌تواند با مشکلات و ریسک‌های بسیاری همراه باشد. در ابتدا باید گفت که پیدا کردن شرکت ایرانی که در زمینه استخراج بیت کوین فعالیت کند و به شما امکان استخراج ابری BTC را بدهد بسیار دشوار است از این رو شما مجبور هستید به سراغ نمونه‌های خارجی بروید که اعتماد به آنها دشوار است و با توجه به تحریم‌هایی که علیه کاربران ایرانی در سراسر دنیا وجود دارد، وارد شدن به معاملات بین المللی بسیار سخت‌تر نیز خواهد شد.

نکته بعدی این است که اغلب هیچ گونه شفافیتی در خصوص نحوه فعالیت این قبیل شرکت‌ها وجود ندارد از این رو شما سخت می‌توانید متوجه شوید که آیا سرمایه‌تان واقعاً صرف استخراج می‌شود یا خیر. این عدم شفافیت باعث می‌شود که سود واقعی شما قابل بررسی نباشد و بدین ترتیب احتمال کلاه برداری و سوء استفاده مالی نیز افزایش میابد.

یکی از ترفندهایی که این دست از شرکت‌ها برای کلاهبرداری و سودجویی در پیش می‌گیرند این است که در ازای سرمایه‌ای که شما در اختیار آنها قرار می‌دهید به طور ماهیانه و یا در بازه‌های زمانی گوناگون، مقداری بیت کوین به شما تحویل می‌دهند. btc عرضه شده به نسبت سرمایه شما بسیار کمتر خواهد بود و اگر شما همان سرمایه را مستقیماً بر روی ارز دیجیتال بیت کوین سرمایه گذاری می‌کردید، سوددهی بسیار بیشتری داشتید.

با توجه به توضیحات گفته شده، در مجموع می‌توان نقاط ضعف استفاده از استخراج بیت کوین به روش ابری را در دسته‌های زیر خلاصه نمود:

 • ریسک کلاهبرداری و سوء استفاده مالی بسیار بالا
 • فرایند استخراج غیر شفاف که نمی‌توان نسبت به آن اطمینان داشت
 • سود پایین‌تر نسبت به سرمایه گذاری‌های مستقیم
 • عدم بهره مندی از اختیار کافی برای کنترل امور و یا تغییر آنها با توجه به شرایط

در صورتی که با توجه به تمامی این نقاط ضعف و نقاط قوت قصد استفاده از روش استخراج ابری بیت کوین را دارید لازم است که به سراغ انواع سایت‌های استخراج ابری بروید.


بهترین سایت‌های استخراج ابری بیت کوین


استفاده از روش استخراج ابری از نمونه روش‌هایی است که حرفه‌ای‌ها آن را به عنوان یک معامله باخت- باخت معرفی می‌نماید. در این روش دو حالت وجود خواهد داشت، اول اینکه قیمت بیت کوین با رشد همراه است. در این حالت همان طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، سرمایه گذاری مستقیم روی بیتکوین می‌توانست برای شما سود بسیار بیشتری به دنبال داشته باشد. حالت بعدی این است که قیمت و ارزش بیت کوین با ریزش و کاهش همراه باشد. در این حالت شما تنها متحمل ضرر نخواهید شد بلکه ممکن است به طور کامل سرمایه خود را از دست بدهید.

دلیل اینکه عملکرد سرمایه گذاری در روش استخراج ابری بیت کوین به شکل باخت- باخت ارزیابی می‌شود این است که شرکت‌های فعال در این عرصه نه تنها از شما پول توان دستگاه را می‌گیرند بلکه تمامی هزینه‌های مربوط به نگهداری و حتی اصطکاک دستگاه را نیز از شما دریافت می‌کنند. این بدین معنی است که حتی اگر در پایان کار بیت کوینی حاصل نشود و یا ارزش بیت کوین سقوط کند شما ضمن از دست دادن بخشی از سرمایه خود به عنوان ضرر معامله باید بخشی دیگر را به منظور تأمین هزینه‌های جاری از دست بدهید. این وضعیت کاملاً روشن می‌کند که این شکل از استخراج بیت کوین به هیچ عنوان هوشمندانه نیست.

اگر با وجود تمامی این توضیحات همچنان قصد استخراج بیت کوین به روش ابری و با استفاده از سایت را دارید، کافی است که در اینترنت عبارت استخراج ابری یا ترجیحا Cloud Mining را جست و جو نمایید. از نمونه سایت‌ها و شرکت‌هایی که قابل اعتمادتر هستند می‌توان به جنسیس ماینینگ (Genesis Mining)، هش فلیر (Hash Flare) و همچنین بیت کلاب نتورک (Bitclub Network) اشاره نمود. باید به این نکته اشاره کنیم که به هنگام استفاده از سایت این شرکت‌ها تنها می‌توانید مطمئن باشید که سرمایه شما صرف فرایند استخراج می‌شود و هیچ تضمینی برای سود ده بودن و این شرکت‌ها و سایت‌ها وجود نخواهد داشت.


برای استخراج بیت کوین، چه میزان انرژی لازم است؟


دانشگاه کمبریج از سال 2015 یک محاسبه‌گر انرژی آنلاین برای شبکه بیتکوین فعال کرده است. در حقیقت، شفافیت بیت کوین به هر کسی امکان می‌دهد مقدار قدرت «هش» اعمال شده در شبکه را مشاهده کند. این مقدار معمولاً با تعداد هش در ثانیه محاسبه می‌شود که در شبکه به عنوان بخشی از فرآیند ماینینگ اعمال می‌شود.

بر اساس میزان انرژی که دستگاه‌های استخراج در هش کردن مصرف می‌کند، شما می‌توانید میزان انرژیی را که شبکه برای این هش‌ها مصرف می‌کند تخمین بزنید.

طبق آمار ردیاب مصرف انرژی بیتکوین در سایت Digiconomist، عمل ماینینگ در حال حاضر مصرفی معادل 77.78 تراوات-ساعت در سال دارد. این رقم با کل مصرف انرژی کشورهایی مانند هلند و جمهوری چک برابر است.

نمودار شاخص مصرف انرژی بیت کوین | همتاپی

نمودار شاخص مصرف انرژی بیت کوین. منبع: Digiconomist

بر اساس برآوردهای فوق، بسیاری مخالف بیت کوین و استفاده از اثبات کار می‌باشند.

با این حال، آیا می‌توانیم این برآوردها» را به عنوان حقیقت محض در نظر بگیریم؟ آیا در این برآوردها در نظر گرفته شده است که ماینرها همیشه با کارایی یکسانی عمل نمی‌کنند؟ آیا در نظر گرفته شده است که برق مورد استفاده ممکن است از منابع پاک تامین شود؟

در ادامه تمامی این موارد را بررسی می‌کنیم.


استدلال‌هایی که علیه اثبات کار می‌باشد


استدلال‌هایی که علیه اثبات کار و مکانیزم تشویقی ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده‌ است، عبارتند از:

 1. ماینینگ بیت کوین انرژی زیادی مصرف می‌کند.
 2. اکثر ماینرهای بیت کوین در چین هستند.
 3. در چین ماینرهای بیت کوین عمدتاً از انرژی ناسالم و مبتنی بر ذغال سنگ استفاده می‌کنند.
 4. دراستخراج بیت کوین نسبتاً کربن دی اکسید زیادی دیده می‌شود.
 5. بیتکوین بد است.

همانطور که قبلا اشاره شد، استدلال درست است. این یکی از دلایل اساسی امنیت بی‌نظیر شبکه بیتکوین است.

استدلال شماره 2 در گذشته درست بود. در حال حاضر این وضعیت در حال تغییر است، زیرا کشورهای بیشتری در جهان وارد صنعت استخراج بیت کوین می‌شوند. از آنجایی که مصرف انرژی به شبکه بیت کوین ربط دارد، آن را درست در نظر می‌گیریم.

نقشه جهانی مناطقی که بیت کوین استخراج می‌کنند | همتاپی

نقشه جهانی مناطقی که بیت کوین استخراج می‌کنند

کشورهایی که در صنعت استخراج بیت‌ کوین فعالیت زیادی دارند با رنگ سبز، استان سیچوان در چین به رنگ زرد و مناطق با فعالیت کمتر با رنگ قرمز مشخص شده‌اند.

و در ادامه می‌بینیم که استدلال شماره 3 نادرست است و در نتیجه، استدلال‌های شماره 4 و 5 بی‌اساس می‌شوند.


بیت کوین یک مصرف‌کننده انرژی به تمام معناست، اما … از نوع تجدید پذیر آن


تحقیقات اخیر شرکت CoinShares Research نشان می‌دهد که بیشتر برق مصرفی برای استخراج بیت کوین در حقیقت از منابع پاک مانند باد، خورشید و برق آبی تامین می‌شود.

به بیان دقیق‌تر، 60 درصد از ماینینگ جهان، در چین انجام می‌شود، بدین صورت که سیچوان به تنهایی 50 درصد از میزان هش جهان را تولید می‌کند، و 10 درصد باقیمانده به طور مساوی بین استان‌های یون‌نان (Yunnan)، سین کیانگ و مغولستان تقسیم می‌شود.

توجه به این نکته ضروری است که برتری سیچوان چه در چین و چه در جهان، رابطه‌ی مستقیم با نیروگاه‌های برق آبی استان‌های یوننان، گوئیژو و سیچوان در جنوب غربی چین می‌باشد. در فصل بارندگی، قیمت برق این استان در پایین‌ترین سطح در جهان قرار می‌گیرد و این جریان باعث می‌شود که سیچوان یکی از بهترین مناطق برای ماینینگ در جهان باشد.

از طرف دیگر، از 40 درصد شرکت‌های ماینینگ باقیمانده، 35 درصد از میزان تولید هش در جهان بطور مساوی بین واشنگتن، نیویورک، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، کبک، نیوفاندلند و لابرادور، ایسلند، نروژ، سوئد، جورجیا و ایران تقسیم شده است.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیت کوین مجموعه همتا پی

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
منبع: cointelegraph.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام دوست عزیز

   به دلیل گسترش شبکه، افزایش هش ریت و سختی شبکه، استخراج بیت کوین با موبایل به هیچ عنوان عملی نمی‌باشد. در حال حاضر بیت کوین تنها با دستگاه‌های استخراج اسیک قابل ماین شدن می‌باشد.

 1. حمله ۵۱ درصد ، به ماینر ها و استخراج کننده ها میشه؟؟؟ در موردش یه توضیح میفرمایید؟

  1. سلام دوست عزیز

   حمله ۵۱ درصد علیه بلاکچین ارزهای دیجیتال انجام می‌شود. این حمله زمانی رخ می‌دهد که هکرها کنترل نیمی از هش ریت شبکه را در اختیار بگیرند. در صورت رخ دادن چنین حمله‌ای هکرها می‌توانند تراکنش‌های تایید شده را بازگردانی کنند، مانع فعالیت سایر ماینرها شوند، از تایید تراکنش‌ها جلوگیری کنند.

   برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مفهوم می‌توانید مقاله بررسی حمله ۵۱% در شبکه بلاکچین ارزهای دیجیتال مراجعه نمایید.

 2. سلام وخدا قوت به شما با این مقاله بلند بالا.
  یه سوال داشتم ازتون، از استیک کردن بیت کوین هم میشه ماین کرد؟

  1. سلام دوست عزیز

   دوبار خرج کردن (Double-spending) یکی از مشکلات بالقوه سیستم‌های نقدی دیجیتال است که در آن مبلغ به طور همزمان برای دو نفر واریز می‌شود.

   برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوبار خرج کردن به مقاله منظور از دوبار خرج کردن (Double Spending) چیست؟ مراجعه نمایید.