استخراج بیت کوین در خانه چطور صورت می‌گیرد؟

چکیده مطلب:

استخراج بیت کوین با برق خانگی معمولاً ناکارآمد است زیرا مصرف برق بالایی دارد که می‌تواند هزینه‌های انرژی را افزایش دهد و فشار زیادی به شبکه برق وارد کند. علاوه بر این، بسیاری از شرکت‌های برق (مانند شرکت برق ایران) استخراج بیت کوین را با تعرفه‌های خانگی ممنوع کرده‌اند که می‌تواند منجر به مشکلات قانونی شود.

استخراج بیت کوین در خانه | همتاپی

درباره استخراج بیت کوین در خانه مثل بسیاری از کارهای دیگر که در خانه صورت می‌گیرد و صرفه اقتصادی دارد، صحبت‌های بسیاری می‌شود. اما از اینکه واقعا استخراج بیت کوین، آن هم در خانه سودآور است یا نه، اطلاعی دارید؟

در این مقاله از همتاپی به معرفی انواع روش‌های استخراج بیت کوین در خانه می‌پردازیم. همچنین به شما آموزش می‌دهیم چطور پیش از خرید دستگاه ماینینگ، درآمد استخراج بیت کوین با ماینر در خانه را محاسبه کنید. این دو دوتا چهارتا کردن‌ها، می‌تواند شما را در گرفتن تصمیم مناسب یاری برساند.

قدردان همراهی همیشگی شما عزیزان هستیم.

فهرست مطالب

چه روش‌هایی برای استخراج بیت کوین در خانه وجود دارد؟

استخراج بیت کوین در خانه وجود دارد؟ | همتاپی

برای اینکه بتوانید از طریق استخراج بیت کوین در خانه برای خود کسب درآمد کنید، راه‌های متعددی پیش روی شما قرار می‌گیرند. فصل مشترک بیشتر این روش‌ها، هزینه‌های نسبتا سنگین مالی است که برای جبران آن باید مدت زمان زیادی را صرف استخراج کنید.

از جمله روش‌های استخراج بیت کوین در منزل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استخراج بیت کوین با کامپیوتر و یک کارت گرافیک قدرتمند

در این روش شما برای اینکه سیستم شما بتواند مسائل پیچیده ریاضی را حل کند، تراکنش‌های بیت کوین را اعتبارسنجی نماید و بیت کوین جدید برای شما به ارمغان آورد، نیاز به یک کارت گرافیک  (gpu) قدرتمند دارید.

استخراج بیت کوین با استفاده از دستگاه ای-سیک (asic)

همچنین می‌توان بیت کوین را با استفاده از دستگاه تخصصی ماینینگ با نام ای-سیک (application specific integrated circuit) استخراج کرد. استخراج بیت کوین با استفاده از این دستگاه‌ها، بسیار کارآمدتر از روش قبل است، اما باید هزینه‌های بسیار بیشتری هم برای به دست آوردن آن بپردازید.

عضویت در یک استخر استخراج

با عضویت در یک استخر استخراج می‌توانید شانس خود را برای بردن بیت کوین همراه با گروهی از ماینرهای دیگر افزایش دهید. البته در استخرهای استخراج پاداش‌های احتمالی، بین اعضای استخر تقسیم می‌شود.  

استخراج ابری

استخراج ابری هزینه زیادی برای شما به دنبال نخواهد داشت، اما به همین نسبت درآمد زیادی را هم نصیب شما نخواهد کرد.

مطالب مرتبط: آشنایی با 9 سایت برتر استخراج ابری بیت کوین در سال 2023

از موارد فوق ما بیشتر با استخراج بیت کوین با دستگاه‌های ماینر کار داریم. البته در ادامه استخراج بیت کوین با pc را هم بررسی می‌کنیم.

برای استخراج بیت کوین با ماینر در خانه باید چکار کنیم؟

برای استخراج بیت کوین در خانه باید چندین مرحله را پشت سر گذاشت. مراحل زیر بیانگر چگونگی انجام این کار هستند:

 1. خرید یک دستگاه ماینینگ:

ریگ ماینینگ کامپیوتری است که از چندین پرازنده‌ی گرافیکی بسیار قدرتمند تشکیل شده است. این سیستم به طور خاص برای استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ساخته شده است. محاسبات پیچیده بلاک‌های بیت کوین با استفاده از چنین دستگاه‌هایی قابل حل هستند.

مطالب مرتبط: ریگ ماینینگ چیست؟ آموزش نحوه راه‌اندازی ریگ ماینینگ
 1. راه‌اندازی کیف پول بیت کوین:

شما می‌توانید از کیف پول‌های امن بیت کوین برای ذخیره بیت کوین‌های استخراج شده خود استفاده کنید. از امن‌ترین کیف پول‌های بیت کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تهیه نرم افزار استخراج بیت کوین

بعد از خرید ریگ ماینینگ و راه‌اندازی کیف پول خود، باید یک نرم افزار استخراج بیت کوین برای سیستم خود دانلود کنید. از جمله این نرم افزارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •       bfg miner
 •       cg miner
 •       easy miner
 1. عضویت در یک استخر استخراج

این مرحله البته ضروری نیست و شما می‌توانید به صورت انفرادی به استخراج بیت کوین اقدام کنید. اما با عضویت در چنین استخری شانس شما برای بردن پاداش استخراج بلاک‌های جدید که مقدار مشخصی بیت کوین است افزایش می‌یابد؛ با در نظر گرفتن تقسیم شدن سهم شما.

نکته مهم در این رابطه این است که باید قوانین مربوط به استخراج بیت کوین در ایران را مد نظر داشته باشید.

 1. بیت کوین‌های خود را استخراج کنید

با پشت سر گذاشتن مراحل قبل شما می‌توانید به عنوان یک ماینر بیت کوین فعالیت خود را آغاز کنید.

پیش از استخراج خانگی بیت کوین به یاد داشته باشید که در حال حاضر استخراج بیت کوین سخت‌تر از ابتدای فعالیت این ارز دیجیتال شده است. به علاوه عوامل متعددی مثل هزینه برق که در ادامه بیشتر درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم هم تاثیر زیادی در کم و کیف درآمد شما از طریق استخراج بیت کوین دارند.

چه عواملی بر استخراج بیت کوین در ایران موثر هستند؟

چه عواملی بر استخراج بیت کوین در ایران موثر هستند؟ | همتاپی

حالا که با نحوه استخراج بیت کوین در خانه آشنا شدید، باید بدانید چه عواملی در استخراج بیت کوین موثر هستند. عواملی از جمله موارد زیر:

سختی شبکه بیت کوین

به بیان ساده سختی شبکه بیت کوین، معیاری است که با افزایش یا کاهش در مواقع مختلف کمک می‌کند تا بلاک‌های بلاکچین بیت کوین در یک زمان مشخص، حدود 10 دقیقه، استخراج شوند. اگرچه سختی بیت کوین در می سال 2013، به میزان 10 m بوده است، اما در حال حاضر بیش از 49 t افزایش یافته است. ( m برای بیان مگا و t برای بیان ترا به کار می‌رود.)

این افزایش سختی، سبب می‌شود تا شما با نرخ بسیار پایین‌تری نسبت به سال‌های قبل بتوانید بیت کوین ماین کنید.

محل زندگی

دستگاه‌های ماینر بیت کوین به دلیل پردازش‌های سنگین گرمای بسیار زیادی تولید می‌کنند. اگر شما در کشوری مثل سوئد با آب و هوای سرد و کوهستانی زندگی می‌کردید بازدهی ماینرهای شما بسیار بیشتر از زمانی بود که می‌خواستید در شهری مثل بندرعباس خودمان بیت کوین استخراج کنید.

قیمت برق و کیفیت برق‌رسانی

هزینه‌های برق ناشی از استخراج بیت کوین یک پاشنه آشیل همیشگی است. شما در هر جای این کره خاکی که زندگی کنید، اگر بخواهید از برق خانگی برای استخراج بیت کوین استفاده کنید، احتمالا در طولانی مدت با مشکل مواجه می‌شوید.

به علاوه در کشورمان، ایران، صنایع مختلف با مشکل قطعی دفعه‌ای برق مواجه هستند و حتی ساکنین خانه‌ها هم در فصول گرم سال طعم تلخ این مسئله را می‌چشند.

به همین دلیل داشتن یک منبع برق مناسب برای ماینینگ بیت کوین ضروری است.

دستگاه ماینینگ مورد استفاده

مورد دیگری که قطعا در کیفیت استخراج بیت کوین اهمیت بسیار زیادی دارد این است که شما از چه دستگاه ماینری استفاده می‌کنید. مثل هر نوع ابزار دیگری، ماینرها هم با کیفیت و قیمت‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند.

برای داشتن درآمد مناسبی از استخراج بیت کوین با ماینر در خانه باید یک دستگاه پرقدرت برای حل مسائل پیچیده ریاضی استفاده کنید.

مطالب مرتبط: بررسی دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال و بهترین انواع آنها

در ادامه به معرفی برخی از بهترین ماینرها می‌پردازیم.

معرفی بهترین دستگاه‌های‌ ماینینگ بیت کوین

معرفی بهترین دستگاه‌های‌ ماینینگ بیت کوین | همتاپی

لازمه استخراج بیت کوین با ماینر در خانه استفاده از سیستمی است که قدرت پردازش بالایی داشته باشد. به گزارش سایت guru99.com برخی از بهترین ماینرها عبارتند از:

 •       avalon miner a 1246-90t
 •       whatsminer m30s
 •       bitmain antminer s7
 •       antminer s19
 •       antminer l3+
 •       antminer d3

در جدول زیر برخی از خصوصیات مهم و کاربردی این ماینرها را بیان کرده‌ایم.

نام دستگاه شرکت سازنده قیمت هش ریت مصرف برق
avalon miner a 1246-90t canaan 900 دلار 90 th/s 3420 وات
whatsminer m30s dragonx 11.979 دلار 90 th/s

 

3600 وات
bitmain antminer s7 bitcoin merch 399 دلار 2.7 th/s 697 وات
antminer s19 bitmain 11.499 دلار 95 th/s 3250 وات
antminer l3+ bitmain 1499 دلار 504 mh/s 800 وات
antminer d3 bitmain 249 دلار 19.3 gh/s 1200 وات

اینکه کدام یک از دستگاه‌های ماینینگ بالا را انتخاب کنید به عوامل متعددی متکی است. برخی از این عوامل در زیر آورده شده‌اند:

 •       بودجه شما
 •       هدف درآمدی شما از استخراج بیت کوین با ماینر در خانه

هزینه برق استخراج بیت کوین در خانه چه میزان خواهد بود؟

هزینه برق جهت استخراج بیت کوین در خانه به عوامل متعددی بستگی دارد. به طور متوسط برآورد شده است که تمام شبکه بیت کوین در طول 1 سال به میزان 112.5 ترا وات/ساعت انرژِی مصرف می‌کند. این مقدار انرژی می‌تواند جوابگوی نیازهای مردم کشور شیلی با حدود 19.5 میلیون نفر جمعیت به مدت یک سال باشد!

اگرچه مصرف شبکه بیت کوین چنین مقداری است، اما هزینه برق آن در نقاط مختلف دنیا متفاوت است. مثلا در حالی که مردم در آمریکا باید برای هر کیلو وات ساعت حدود 12 تا 13 دلار پرداخت می‌کنند، همین میزان مصرف انرژی در کشوری مثل آلمان هزینه‌ای بیشتر از 37 دلار در پی دارد.

اگر بخواهیم مثالی از کشور خودمان را بزنیم می‌توانیم به شهرهای جنوبی مثل بندرعباس اشاره کنیم. در شهرهای جنوبی حدود 9 ماه از سال برق با تخفیف محاسبه می‌شود، پس احتمالا هزینه استخراج بیت کوین در خانه‌های بندرعباس کمتر از جاهای دیگر است، نه؟ خیر!

در شهری مثل بندرعباس اگرچه به دلیل آب و هوا هزینه برق کمتر از مناطق دیگر محاسبه می‌شود، اما شما با یک هوای کاملا گرم و شرجی مواجه هستید. برای خنثی سازی اثر آن باید از تعدادی فن خنک کننده قوی استفاده کنید تا ماینر شما دچار مشکل نشود. همین مسئله می‌تواند تا حد زیادی بر هزینه‌های استخراج شما بیافزاید.

بنابراین همه جوانب استخراج بیت کوین را پیش از اقدام به آن در نظر بگیرید.

چگونه با pc بیت کوین استخراج کنیم؟ آیا سودآور است؟

چگونه با pc بیت کوین استخراج کنیم؟ آیا سودآور است؟ | همتاپی

ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که آیا “استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی به صرفه است؟” برای پاسخ دادن به این پرسش جواب قطعی و دقیقی وجود ندارد، چون در واقع سوال کاملا شفاف نیست.

ممکن است هر شخصی به صرفه بودن را به شیوه‌ی خود تفسیر و معنی کند. مثلا درآمدی که برای شما قانع کننده است، احتمال دارد اصلا رضایت خاطر دوست صمیمی شما را جلب نکند.

به همین خاطر پاسخ به این پرسش هم از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. اما در این زمینه می‌توانیم چند نکته را با قطعیت به شما خاطرنشان کنیم:

 1.  استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی هیچ‌گاه به اندازه استخراج بیت کوین با ماینر سودمند نخواهد بود.
 2.  استخراج بیت کوین با pc در خانه اگرچه می‌تواند برای شما کسب درآمد کند، اما قدرت پردازش سیستم خانگی شما را تا حد زیادی به کار می‌گیرد. ممکن است در بلند مدت ضرر این شیوه‌ی کار، بیشتر از منفعت آن باشد.

حالا که تا اینجای استخراج بیت کوین با pc را مطالعه کردید، احتمالا مایلید بدانید چگونه می‌توان با کامپیوتر بیت کوین استخراج کرد. مراحل انجام این کار شبیه به استخراج بیت کوین با ماینر در خانه است. (از مرحله 1 تا 4 استخراج بیت کوین با ماینر را دنبال کنید.)

بعد از انجام همه این کارها لازم است تا یک مرحله دیگر را هم پشت سر بگذارید:

 •  در مرحله اول باید نرم افزار استخراج بیت کوین خود را با آدرس کیف پول و آدرس استخر استخراجی که به آن ملحق شده‌اید، پیکر‌بندی (configuration) کنید. همچنین لازم است تا شدت استخراج را معین کنید.

حالا می‌توانید استخراج را آغاز نمایید.

ممکن است برخی از افراد شما را به استخراج بیت کوین با تلفن هوشمند ترغیب کنند. بدون پیچاندن لقمه دور سر خود باید بگوییم استخراج بیت کوین با تلفن هوشمند در خانه هیچ صرفه اقتصادی ندارد.

حالا که انواع روش‌های استخراج بیت کوین در خانه را شرح دادیم، نوبت به محاسبه سوددهی استخراج بیت کوین در منزل می‌رسد.

چگونه می‌توان سوددهی استخراج بیت کوین در خانه را محاسبه کرد؟

سوددهی استخراج بیت کوین یکی از اصلی‌ترین دلایل انجام این کار توسط بسیاری از افراد است. شما برای اینکه میزان سودآوری استخراج بیت کوین را محاسبه کنید، روش‌های متعددی پیش روی خود دارید. می‌توانید به صورت دستی اقدام به محاسبه کنید و یا از ماشین حساب‌های مخصوص این کار بهره بگیرید.

در حال حاضر سایت کوین وارز یک منبع معتبر برای محاسبه میزان سودآوری استخراج بیت کوین است. وقتی وارد سایت می‌شوید چیزی شبیه به عکس زیر پیش روی شما قرار می‌گیرد:

محاسبه سود استخراج بیت کوین در خانه | همتاپی

هر کدام از موارد درون عکس که با شماره مشخص شده‌اند کارکردی به شرح زیر دارند:

 1. هش ریت دستگاه ماینینگ شما: هش ریت معمولا به عنوان واحدی برای قدرتمندی ماینر در نظر گرفته می‌شود. هر چه هش ریت بزرگتر، سودآوری بیشتر.
 2. نرخ مصرف انرژی: یک دستگاه antminer s19 حدود 3000 وات انرژی مصرف می‌کند.
 3. هزینه برق بر اساس کیلووات ساعت
 4. کارمزد استخر استخراج
 5. نمایش درآمد روزانه
 6. کارمزد استخراج
 7. هزینه برق به طور کلی
 8. بیت کوین استخراج شده در یک ساعت
 9. بیت کوین استخراج شده در طول یک روز
 10.  درآمد خالص از استخراج بیت کوین در خانه در طول یک روز
مطالب مرتبط: هش ریت، سختی شبکه و کارمزدها چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

استفاده از اطلاعات چنین ماشین حسابی می‌تواند به شما کمک بزرگی کند. شما می‌توانید پیش از خرید ماینر، همه‌ی موارد فوق را به طور دقیق به دست آورید و در ماشین حساب قرار دهید. با کلیک کردن بر دکمه محاسبه میزان درآمد دلاری شما از استخراج بیت کوین نمایش داده می‌شود.

آینده استخراج بیت کوین برای ایرانی‌ها چگونه است؟

آینده استخراج بیت کوین برای ایرانی‌ها چگونه است؟ | همتاپی

بیت کوین، یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که با هدف ارائه خدمات به همه‌ی جهانیان قدم به عرصه بازارهای مالی گذاشته است. به همین دلیل آینده این ارز را می‌توان از 2 منظر بررسی کرد:

1) بررسی عوامل موثر جهانی بر آینده ماینینگ بیت کوین

2) بررسی عوامل داخلی موثر بر آینده استخراج بیت کوین

عوامل جهانی موثر بر آینده ماینینگ بیت کوین

این عوامل عبارتند از:

 • قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین تاثیر مستقیمی بر آینده استخراج این ارز دیجیتال دارد. پشتوانه بیت کوین باور مردم نسبت به آن است و زمانی که قیمت افزایش یابد، یعنی خیل قابل توجهی از افراد آن را باور دارند. با افزایش باور مردم، رغبت جمعی بیشتری برای ادامه استخراج بیت کوین به وجود خواهد آمد.

 • توسعه فناوری

ماینرها را می‌توان از پیشرفته‌ترین ابزارهای ساخت دست فناوری نوین این روزهای جهان دانست. اما همگی می‌دانیم که فناوری پویا است و هر روز حرف تازه‌ای برای مخاطبان خود دارد. با پیشرفت فناوری ساخت ماینرها، تغییراتی در سرعت و کیفیت استخراج بیت کوین لحاظ می‌شود.

 • تمرکززدایی

قرار بر این است که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز باشند و در مقابل هیچ نهادی گردن خم نکنند! این اصل می‌تواند در مورد استخرهای استخراج وسیع که خصلت تمرکززدایی را نقض می‌کنند هم لحاظ شود. به این ترتیب احتمال دارد شرایط استخراج بیت کوین در خانه به صورت انفرادی تغییر قابل توجهی داشته باشد.

 • میزان مصرف انرژی

استخراج بیت کوین یکی از فعالیت‌های پرخطر برای محیط زیست و منابع تجدیدناپذیر آن در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل ممکن است در آینده قوانین محدودکننده‌ای برای استخراج بیت کوین با این انرژِی‌ها وضع شود.

 • رقابتی شدن فضای استخراج بیت کوین

پیشتر از تمرکززدایی بیت کوین گفتیم و اینکه شاید استخرهای استخراج منحل شوند. اما با توجه به افزایش سختی بیت کوین در طی سال‌ها، باید بگوییم امکان استخراج آن برای اشخاص به صورت انفرادی روز به روز سخت‌تر می‌شود. در این شرایط ممکن است استخراج صرفا توسط شرکت‌های بزرگ انجام شود.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که علیرغم مشخص بودن اصول در مورد بیت کوین و استخراج آن، آنچه در آینده رخ خواهد داد بر کسی مشخص نیست. 

عوامل داخلی موثر بر آینده استخراج بیت کوین

علاوه بر موارد فوق، چند نکته هم در داخل کشور بر آینده استخراج بیت کوین موثر است، شامل:

 • نبود قوانین مشخص برای استخراج بیت کوین

طبق قانونی در سال 1398 و در دولت دوازدهم شما می‌توانستید با مجوز وزارت صمت، استخراج بیت کوین را انجام دهید، اما اگر مقاله بزرگترین فارم بیت کوین ایران و جهان را مطالعه کرده باشید، متوجه می‌شوید استخراج بیت کوین در ایران تقریبا هیچ‌گاه انجام نشده است. این مسئله تاثیر کاملا محسوسی بر استخراج بیت کوین در خانه برای ایرانی‌ها خواهد داشت. به طوری که با سخت گیرانه‌تر شدن قوانین، سود استخراج بیت کوین هم به مراتب کاهش می‌یابد.

 • ضعف ریال در برابر دلار

حتی اگر قیمت بیت کوین ثابت بماند، باز هم امکان دارد شما از استخراج آن سود ببرید؛ چطور؟ در صورتی که ریال باز هم در مقابل دلار ضعیف‌تر شود.

در این صورت اگرچه درآمد دلاری شما ثابت می‌ماند و یا کاهش می‌یابد، اما باز هم می‌تواند مرهمی بر درد کاهش ارزش ریال باشد. (عمیقا امیدواریم چنین پیشامدی رخ ندهد.)

سخن پایانی

در این مقاله به پرسش “چگونه در خانه بیت کوین استخراج کنیم” پاسخ دادیم. برای اینکه دچار ضرر نشوید بهتر است ابتدا با ماشین حساب‌های موجود بر سطح اینترنت، از میزان سوددهی ماینرهای بیت کوین مطلع شوید. در این صورت امکان ضرر کردن شما تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد.

مطالب مرتبط با مقاله استخراج بیت کوین در خانه

 • آگاهی از مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین می‌تواند برای کسب درآمد از این فرآیند مفید باشد. ابتدا باید با مفاهیم اساسی استخراج بیت کوین و روش‌های مختلف آن آشنا شوید. سپس، عوامل مؤثر بر زمان استخراج را بررسی می‌کنیم و با استفاده از مثال‌های عملی، به شما نشان می‌دهیم که چه مدت زمانی برای استخراج یک بیت کوین لازم است.
 • در این مقاله از همتاپی، با استفاده از صفحات خورشیدی برای استخراج بیت کوین و فواید آن به طور جامع بحث می‌شود. صفحات خورشیدی نه تنها به حفظ محیط زیست کمک می‌کنند بلکه امکان کاهش هزینه‌های انرژی را برای استخراج بیت کوین فراهم می‌آورند. این روش به عنوان یک راهکار پایدار و اقتصادی برای استخراج بیت کوین مورد توجه قرار گرفته است.
 • چگونه مجوز استخراج بیت کوین دریافت کنیم؟” سوالی است که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود، زیرا استخراج بیت کوین می‌تواند بسته به شرایط، سودآور باشد. اما در کشورهایی مانند سوئیس، استخراج بدون نیاز به مجوز انجام می‌شود، در حالی که در ایران، دریافت مجوز برای استخراج بیت کوین اجباری است و فرآیند دریافت آن شامل گذراندن چندین مرحله است.
 • مزارع بیت کوین، ساختارهای تخصصی برای استخراج ارز دیجیتال هستند که با توجه به رشد بازار ارزهای دیجیتال، اهمیت زیادی یافته‌اند. برای درک بهتر نحوه عملکرد و اهمیت این مزارع، مقاله “مزرعه بیت کوین چیست؟” در سایت همتاپی را مطالعه کنید تا اطلاعات جامع و کاربردی در این زمینه به دست آورید.
 • درآمد استخراج بیت کوین در ایران چقدر است؟” یک سوال رایج در میان افراد فعال در حوزه رمزارزهاست. استخراج بیت کوین یکی از روش‌های سودآور در کنار ترید و سرمایه‌گذاری است. با این حال، درآمد حاصل از این فعالیت همیشه تضمین شده نیست و بستگی به شرایط مختلف دارد. در مقاله‌ای از همتاپی، به بررسی جامع درآمد ماینرهای بیت کوین در ایران و عوامل تأثیرگذار بر آن پرداخته می‌شود.
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *