بلاک چین بیت کوین چیست؟ + کاربردهای بلاک چین و بیت کوین 

بلاکچین بیت کوین چیست | همتاپی

عرصه ارزهای دیجیتال به اندازه کافی جدید و نوظهور است. مسئله زمانی برای تازه‌کاران این حوزه پیچیده‌تر می‌شود که با اصطلاحات و مفاهیم ابتدایی آن آشنایی کافی نداشته باشند. قطعاً باید پیش از خرید بیت کوین با تفاوت بلاکچین و بیت کوین آشنایی کامل داشته‌باشید.

به همین دلیل ما در این مقاله علاوه بر توضیح کلی این دو مفهوم، به پرسش “بلاکچین بیت کوین چیست” پاسخ خواهیم داد. همچنین درباره دیگر کاربردهای بلاک چین و نیز محدودیت‌های آن صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید. (پیش از آن خوب است که سری به مقاله بیت کوین چیست نیز زده باشید.)

فهرست مطالب

 بلاکچین چیست؟

بلاکچین چیست | همتاپی

تنها زمانی می‌توانیم به پرسش “بلاکچین بیت کوین چیست” پاسخ دهیم که ابتدا با بلاک چین و بیت کوین آشنا شویم. در ابتدا نوبت بلاکچین است.

 به بیانی ساده، بلاکچین سیستمی برای ثبت اطلاعات است به طوری که تغییر، هک شدن و یا تقلب را تقریبا غیرممکن می‌کند. در واقع می‌توان بلاکچین را به عنوان یک دفتر کل دیجیتالی دانست که تمام تراکنش‌های انجام‌شده را در خود کپی و بر روی کل شبکه سیستم‌های کامپیوتری خود توزیع می‌کند.

برای اینکه مفهوم بلاکچین و بیت کوین و سپس تفاوت بین آن‌ها را بهتر توضیح بدهیم، اجازه دهید کار را با یک مثال پیش ببریم. 

مثال برای بیان بهتر مفهوم بلاکچین و بیت کوین

مثال برای بیان بهتر مفهوم بلاکچین و بیت کوین | همتاپی

فرض کنید به یک عروسی دعوت شده‌اید و حالا نوبت به اهدای هدایا رسیده است( شیرین‌ترین بخش عروسی، البته برای صاحب مجلس!) 

اهدای هدایا معمولا توسط چند نفر انجام می‌شود. مثلا یک نفر میزان هدایای اهدایی را اعلام می‌کند، یک نفر آن‌ها را جمع آوری می کند و … . اما در این میان، حتما یک نفر هست که بر روی یک صندلی نشسته و آمار هدایایی که داده می شود را در یک دفتر کل بزرگ یادداشت می‌کند. هر چیزی که به عنوان هدیه داده شود، در این دفتر کل یادداشت می‌شود و معمولا هم کسانی که خود را به نویسنده آن نزدیک کنند، می‌توانند دفتر را با تمام جزئیات پرداخت‌ها مشاهده کنند. 

اتفاقا از قضا نویسنده و صاحبان عروسی، بشدت مراقب امنیت این دفتر هستند. (چون بعدا در چندین مورد لازمشان می‌شود!) 

بلاکچین، البته با ارفاق، شباهت زیادی با این دفتر کل هزینه‌های عروسی دارد. همه اطلاعات پرداخت‌ها در بلاکچین ثبت می‌شوند و امکان تغییر دادنشان وجود ندارد. 

در مثال عروسی، پرداخت‌ها می‌توانند پول نقد، کارت به کارت، طلا و هر چیز دیگری باشند. اما در زمینه ارزهای دیجیتال، پرداخت‌ها صرفا رمزارز هستند، مثل بیت کوین. 

بنابراین بلاکچین به عنوان یک دفتر کل همه اطلاعات مربوط به پرداخت‌های بیت کوین را ثبت می‌کند. این مسئله به ایمنی مبادلات ارزهای دیجیتال می انجامد.

از طرفی همانطور که می‌دانید معنای تحت‌الفظی بلاکچین (Blockchain) “زنجیره‌ای از بلوک‌ها” است. هر کدام از بلوک‌های زنجیره، تعداد زیادی تراکنش را شامل می‌شوند. هر بار که تراکنش جدیدی در هر کدام از بلوک‌ها اتفاق می‌افتد، اطلاعات مربوط به آن در بلاکچین یا همان دفتر کل دیجیتالی اضافه می‌شود. بلاکچین به عنوان یک DLT ( فناوری دفتر کل توزیعی یا Ditributed Ledger Technology) توسط هش ( امضای رمزنگاری‌شده غیر قابل تغییر) اقدام به ثبت تراکنش ها می‌کند.

 حالا که در مورد بلاکچین اطلاعاتی کلی دریافت کردید، بهتر است در مورد کاربردهای آن هم آشنایی پیدا کنید.

 تفاوت بلاکچین و بیت کوین؛ کاربردهای متعدد بلاکچین

تفاوت بلاکچین و بیت کوین؛ کاربردهای متعدد بلاکچین | همتاپی

برای اینکه راحت‌تر متوجه تفاوت بلاکچین و بیت کوین شویم، نام بردن کاربردهای بلاکچین و سپس بیت کوین می‌تواند قدم موثری باشد. از جمله کاربردهای بلاکچین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 اجرای قراردادهای هوشمند:

 شاید به دلیل انجام مبادلات مالی خود با بیت کوین از قبل اطلاع داشته‌ باشید که بلاکچین راهی شگفت‌انگیز برای تسهیل تراکنش‌های دیجیتال است. اما باید بدانید بلاکچین این امکان را به شما می‌دهد که روابط دیجیتالی خود را به واسطه قراردادهای هوشمند رسمی کنید. زمانی که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنید، برای انجام پرداخت‌های خود به صورت خودکار تنها نیاز دارید شرایط آن قراردادها را محقق کنید. این نوع از انجام پرداخت‌های خودکار سبب صرفه‌جویی زیادی در زمان و حل مشکلات طرفین می‌شود.

مطالب مرتبط: مقاله حقایقی درباره قراردادهای هوشمند را مطالعه کنید. 

 دارا بودن سیستمی مشترک و شفاف برای ثبت:

 غیرمتمرکز بودن بلاکچین سبب می‌شود تا اطلاعات مربوط به دارایی‌ها به صورت کاملاً شفاف در اختیار همه افراد قرار بگیرد. این ویژگی همچنین سبب افزایش بسیار زیاد امنیت شبکه می‌شود.

 حسابرسی از زنجیره تامین:

 بلاک چین و کاربران خود این امکان را می‌دهد تا سوابق هر کالایی را از ابتدا تا انتها مشاهده نمایند. شرکت الماس De Beer نمونه‌ای از استفاده از این کاربرد بلاکچین است. مشتریانی که تمایل داشته‌باشند از این شرکت الماس خریداری کنند می‌توانند سابقه خرید و فروش الماس را از مرحله استخراج از معدن تا آخرین خریدار پیگیری نمایند.

محدودیت‌های بلاک چین

محدودیت‌های بلاکچین | همتاپی

همانطور که در بالا ذکر شد بلاکچین کاربرد های متعدد و پر استفاده زیادی دارد. اما همگی می‌دانیم که در این دنیا هیچ‌چیزی تماما بد و یا کاملا خوب نیست و بلاکچین هم از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. به همین دلیل به بررسی محدودیت‌های بلاک چین می‌پردازیم.

نگذار دارایی هات از دست بره

 کندی شبکه بلاک چین:

 زمانی که تعداد زیادی از افراد وارد شبکه بلاکچین شوند امکان کند شدن آن وجود دارد. همچنین به دلیل استفاده از مکانیزم اثبات کار (proof of work) مقیاس‌پذیری آن سخت‌تر می‌شود.

مطالب مرتبط: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مکانیزم اثبات کار، به مقاله بررسی گواه اثبات کار مراجعه کنید.

تغییرناپذیری:

 محدودیت دیگر بلاکچین این است که پس از ثبت داده‌ها، دیگر قابل‌تغییر نخواهند بود. این امکان وجود ندارد که به عقب بازگردید و بلاک را پس از نوشتن تغییر دهید. به همین دلیل باید در انجام مبادلات مالی خود با بلاکچین بسیار محتاط باشید.

 عدم تکامل:

 اگرچه بلاکچین مزیت‌های بسیاری برای جامعه بشری دارد، اما هنوز به طور کامل به بلوغ خود نرسیده‌است. بلاک چین هنوز قادر به همکاری با سایر سیستم‌های مالی و قدیمی‌تر نیست.

برای رسیدن به پاسخ پرسش تفاوت بیت کوین و بلاکچین چیست، باید با بیت کوین و کاربردهایش هم آشنا شویم.

 بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست | همتاپی

بیت کوین به قدری شهرت و محبوبیت دارد که در دیکشنری merriam-webester چنین تعریف شده است:

“یک ارز دیجیتال که برای انجام مبادلات آنلاین همتا به همتا ساخته شده است” 

اما بر اساس مقاله‌ی سایت investopedia.com می‌توان بیت کوین را چنین تعریف کرد:

” بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ توسط فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به عموم معرفی شد، یک ارز مجازی است. این ارز دیجیتال، تمایل دارد به عنوان نوعی پول و روشی برای پرداخت، کار خود را در جهان ادامه دهد. سیستم غیر متمرکز بیت کوین و بلاکچین مربوط به آن سبب می‌شود تا افراد بدون دخالت هیچ‌گونه واسطه‌ای بتوانند تراکنش‌های مالی خود را انجام بدهند.”

 بیت کوین به عنوان معروف‌ترین ارز دیجیتال موجود در جهان، در صرافی‌های بسیاری خرید و فروش می‌شود.

 

حالا که به تعریفی کلی از بیت کوین پرداختیم بهتر است برای شفاف‌سازی تفاوت بلاکچین و بیت کوین، برخی کاربردهای بیت کوین در ایران را هم بیان کنیم:

 کاربردهای مهم بیت کوین در ایران

کاربردهای مهم بیت کوین در ایران | همتاپی

از جمله کاربردهای بیت کوین در ایران می‌توان به ۳ مورد زیر اشاره کرد:

 پرداختن هزینه‌ها با استفاده از بیت کوین:

 دلایل زیادی از جمله ناآشنایی مردم با بیت کوین سبب می‌شود پرداخت هزینه‌ها با بیت کوین در کشور ما به ندرت انجام شود. با این وجود برخی از فروشگاه‌ها ممکن است خدمات خود را با استفاده از روش‌های پرداخت بیت کوین به مشتریان خود ارائه دهند.

 سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین:

 اگر تنها نگاهی به تاریخچه قیمت بیت کوین بیندازید متوجه می‌شوید که این ارز دیجیتال از همان ابتدای کار، پتانسیل بسیار زیادی برای سرمایه‌گذاری داشته‌است. شما می‌توانید به روش‌های متعدد و متناسب با شرایط خود بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری انجام دهید.

[مطالب مرتبط: بد نیست برای آشنایی با روش‌های کسب درآمد از بیت کوین سری هم به مقاله معرفی روش‌های کسب درآمد از بیت کوین بزنید.]

 انتقال پول با بیت کوین:

 اگر تا به حال اقدام به انتقال پول (بخصوص به صورت بین مرزی) کرده باشید، می‌دانید که این کار می‌تواند فرآیند بسیار زمان‌بری باشد. اینها همه در شرایطی صورت می‌گیرد که شانس بیاورید و بانک‌های مد نظر، کشور ما را تحریم نکرده‌باشند. اما شما می‌توانید همه کارهای ذکرشده را با بیت کوین در کمتر از ۱۰ دقیقه برای تمام نقاط دنیا انجام دهید. البته همانطور که می‌دانید انجام عملیات‌های برگشت‌ناپذیر به واسطه بیت کوین نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. پس حواس خود را جمع کنید!

با نشان دادن تمام مراحل معامله‌ی بیت کوین بربستر بلاکچین، عمیق‌تر متوجه تفاوت بین این دو مفهوم خواهید شد.

تمامی مراحل معامله بیت کوین بر بستر بلاکچین

1) ساخت و امضای معامله با استفاده از امضای دیجیتالی

2) ارسال درخواست معامله به نزدیک ترین نود بیت کوین (کامپیوترمتصل به شبکه بلاکچین) شبکه بیت کوین

3) تکثیر درخواست معامله در شبکه و تایید آن به محض رسیدن به نزدیک‌ترین نود

4) هر 10 دقیقه یک بار، معاملات تایید می‌شوند.

مراحل معامله در شبکه بیت کوین | همتاپی

حالا که در مورد بلاکچین و بیت کوین صحبت کردیم، بهتر است به بیان تفاوت آن‌ها بپردازیم.

تفاوت بلاکچین و بیت کوین چیست؟

تفاوت بلاکچین و بیت کوین چیست؟ | همتاپی

برای اینکه بهتر متوجه تفاوت بیت کوین و بلاکچین شوید، در ادامه تفاوت‌های بین این دو مفهوم را در موارد کلی بیان می‌کنیم:

تفاوت بلاکچین و بیت کوین  در چیستی

 • همانطور که گفتیم، بیت کوین اولین و تا کنون مهم‌ترین ارز دیجیتال جهان است که کاربران می‌توانند با استفاده از آن، مبادلات مالی خود را انجام دهند. بسیاری از افراد هم به سرمایه گذاری و ترید در بیت کوین مشغول‌اند.
 • اما بلاکچین به عنوان یک دفتر کل برای ثبت بسیاری چیزها، از جمله ثبت تاریخچه مبادلات مالی، عمل می‌کند. هر مبادله‌ای که هر شخصی در هر کجای این جهان پهناور با بیت کوین انجام می‌دهد، بر روی بلاکچین آن ثبت می‌شود. 

تفاوت بلاکچین و بیت کوین  در هدف

 • بلاکچین با فراهم آوردن محیطی کاملا ایمن و شفاف برای اعضا، به ثبت اطلاعات (در مورد ارزهای دیجیتال تاریخچه مبادلات) می‌پردازد. همتا به همتا بودن سیستم بلاکچین سبب می‌شود تا همه اعضا بتوانند از این تاریخچه مبادلاتی مطلع شوند. 
 • اما بیت کوین برخلاف بلاکچین، سعی دارد تا با استفاده از ویژگی‎‌هایی که بلاکچین در اختیارش قرار می‌دهد (از جمله ناشناس ماندن)، به دور از دخالت دولت‌ها و سایر عوامل موثر، مبادلات مالی را بین افراد امکان‌پذیر سازد. 

تفاوت بلاکچین و بیت کوین  در موارد استفاده

 • رمزارز بیت کوین می‌تواند مصارف زیادی در زمینه مبادلات مالی و یا سرمایه گذاری داشته باشد. اما همانطور که گفتیم، همه موارد استفاده بیت کوین، به موارد مالی محدود می‌شود. 
 • از طرفی بلاکچین به دلیل انعطاف‌پذیری بالایی که در ساختار خود دارد، می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. مثلا با استفاده از بلاکچین در حوزه پزشکی، امکان ثبت اطلاعاتی نظیر سابقه بیماری افراد، دارویی‌هایی که برایشان تجویز شده و درمان‌های پیشنهادی وجود دارد. 

مخلص کلام

در این نوشتار به بررسی پیرامون پرسش “بلاکچین بیت کوین چیست” پرداختیم. به همین منظور می‌بایست تفاوت بلاکچین و بیت کوین را بر می‌شمردیم.

از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های این دو مفهوم، این است که بیت کوین یک ارز دیجیتال است و بلاکچین بستری که بیت کوین بر روی آن قابل معامله خواهد بود.

امیدواریم از مطالعه این مقاله بهره کافی برده باشید.

مطالب مرتبط با مقاله “بلاکچین بیت کوین چیست”

 • شما چه قصد انتقال ارز با بیت کوین را داشته باشید و چه بخواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید، بایستی حتما با بلاکچین آشنایی نسبی داشته باشید. توصیه می کنیم مقاله بلاکچین چیست را از دست ندهید. 
 • چقدر با بروزرسانی بزرگ تپ روت (که چندسال پیش رخ داد) آشنا هستید؟ ما در دو مقاله مجزا ابتدا به تپ روت بیت کوین و سپس به بزرگترین جزء تپ روت یعنی امضای اشنور پرداخته‌ایم.
 • هر بلاک در بلاکچین بیت کوین دارای یک بدنه و یک هدر است که مهمترین جزئیات بالکچین در هدر آن نگهداری می‌شود، ما در مقاله هدربلاک بیت کوین به سراغ توضیح و بررسی کاربرد هدر بلاک بیت کوین پرداخته‌ایم.
 • سختی شبکه بیت کوین، یک الگوریتم است که به صورت اتوماتیک در شبکه اعمال می‌شود، اما این سختی چه دردی را دوا می‌کند و تا کی ادامه دارم؟ می‌توانید جواب این سوالات را در مقاله سختی شبکه بیت کوین مطالعه کنید.
 • آیا چیزی در مورد سگویت شنیده‌اید؟ سگویت یکی از به روزرسانی‌هایی بلاکچین بیت کوین بود که در چند سال اخیر بعد از کلی جار و جنجال به وقوع پیوست. سگویت روش جدیدی را برای اندازه‌گیری حجم تراکنش‌ها پایه‌گذاری کرده است. به جای اینکه بر بلاک‌‌های 1 مگابایتی متکی باشیم، روش سگویت از چیزی به اسم «وزن بلاک‌» استفاده می‌کند.  توصیه می‌کنیم در صورتی که به به روز رسانی‌های مهم بیت کوین علاقه مند بودید، حتما سری هم به segwit چیست بزنید.
 • آیا تا به حال نام شبکه لایتنیگ را شنیده‌اید؟ این شبکه که برگردان فارسی‌اش شبکه صاعقه نام دارد، کمک می کند تا مبادلات مالی خرد بیت کوین با سرعت بیشتر و کارمزد کمتری نسبت به شبکه اصلی بیت کوین انجام شود. ما در مقاله شبکه لایتنیگ چیست به طور کامل به آن پرداخته‌ایم.
 • اگر می‌خواهید بیشتر راجع به ویژگی‌های بلاکچین مثل شفافیت آن آشنا شوید، می‌توانید نکات کاربردی متعددی از مقاله توضیحاتی درباره شبکه‌های نظیر به نظیر در ارزهای دیجیتال ما به دست آورید. 
 • از طرفی اگر بعدا تصمیم به استخراج بیت کوین گرفتید، مقاله فهرست 9 سایت برتر استخراج بیت کوین   ما می تواند اطلاعات خوبی برای شما داشته باشد. 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *