مزرعه بیت کوین چیست؟ + عکس مزرعه بیت کوین

مزرعه بیت کوین چیست؟ | همتاپی

سوال: مزرعه بیت کوین چیست؟

پاسخ: مزرعه بیت کوین (Mining Farm) جایی است که در آن بیت کوین استخراج می‌شود. نقطه سرخط! اما داستان به این سادگی‌ها نیست.

این کوتاه‌ترین و ساده‌ترین توصیف ممکن از مزرعه بیت کوین بود. اما اگر کنجکاوی شما در حد تعاریف اولیه نیست و جزو افرادی هستید که نگاه عمیق‌تری دارند، با همتاپی همراه شوید تا با جزییات بیشتری بفهمیم که منظور از مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟

در سال‌های گذشته، با افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتال، استخراج آن‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس گزارش تحقیقات بازار شرکت برنداسنس (‌Brandessence)، اندازه بازار صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در سال 2021 معادل 2.2 تریلیون دلار بوده است. پیش‌بینی می‌شود که این عدد در سال 2028 با رشد سالانه 28 درصد به بیش از 5.2 تریلیون دلار برسد. این اعداد و ارقام خبر از اهمیت و جایگاه صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در سال‌های آینده می‌دهند.

 ما در این مقاله سعی می‌کنیم به سوالاتی مانند: مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟ استخراج بیت کوین در مزارع بیت کوین چگونه است؟ چالش‌های داشتن مزرعه بیت کوین چه مواردی هستند؟ برای راه اندازی مزرعه بیت کوین در ایران چه باید کرد؟ و سوالاتی دیگری از این دسته پاسخ دهیم.

سری به مزرعه بیت کوین بزنیم و ببینیم محصولات این مزرعه دیجیتالی چه چیزهایی هستند.

فهرست مقالات


مزرعه بیت کوین چیست؟


 عکس مزرعه بیت کوین | همتاپی

در پاسخ به سوال مزرعه بیت کوین چیست؟ گفتیم مزرعه بیت کوین مکانی است که به استخراج بیت کوین اختصاص داده می‌شود. در عین حال یک مزرعه‌ بیت کوین فرآیند‌های مربوط به پشتیبانی و تأیید تراکنش‌ها را نیز انجام می‌دهد.

ذکر این نکته ضروری است که دیگر ارزهای دیجیتال نیز مزرعه مخصوص به خود را دارند. ما در این مقاله بیشتر از مثال‌های مربوط به بیت کوین استفاده می‌کنیم.

استخراج ارزهای دیجیتال از جمله روش‌های کسب درآمد در صنعت بلاک چین است. در این میان، استخراج بیت کوین به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. 

اندازه یک مزرعه بیت کوین به کشاورزش بستگی دارد! منظور از کشاورز، صاحبان مزرعه بیت کوین هستند. مزرعه بیت کوین می‌تواند بخشی از فضای زیر‌زمین خانه شما با 2 دستگاه ماینر باشد، یا یک سوله بزرگ که صدها و شاید هزاران دستگاه را در خود جای داده است.

به کشاورزهای بیت کوین اصطلاحاً ماینر یا معدنچی هم می‌گوییم. البته به دستگاه‌های استخراج بیت کوین نیز ماینر گفته می‌شود. در کل به مجموع دستگاه‌ها و افراد با هم ماینر می‌گوییم.

اندازه مزرعه بیت کوین باید به گونه‌ای باشد که حاشیهٔ سود لازم را برای صاحبانش ایجاد کند. به این معنی که هر چه اندازه مزرعه بیت کوین بزرگتر باشد، امکان سود آوری بیشتری را فراهم می‌آورد. به علاوه نباید فراموش کرد که قدرت پردازش ماینرها نیز نقش مهمی در میزان استخراج بیت کوین دارد. در این زمینه در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد. اما قبل از آن به سراغ مفهوم استخراج می‌رویم.

مهم‌ترین مفهوم در تعریف مرزعه بیت کوین کلمه «استخراج» است. اگر با مفهوم استخراج بیت کوین آشنا نیستید، توصیه می‌کنیم بخش بعدی که مربوط به تعریف استخراج بیت کوین است را مطالعه کنید؛ در غیر این صورت می‌توانید از این قسمت عبور کنید و ادامه مطالب را بخوانید و چنانچه در این موضوع نیاز به توضیحات بیشتر دارید مقاله استخراج بیت کوین ما را مطالعه نمایید. 

ویدیوی زیر مربوط به یک مزرعه بیت کوین با حدود 500 دستگاه ماینر است. این مزرعه ایالت جورجیای آمریکا قرار دارد.

استخراج در مزرعه بیت کوین چگونه است؟

استخراج بیت کوین | همتاپی

استخراج بیت کوین یک مفهوم ساده است که اگر به خوبی توضیح داده نشود، پیچیده به نظر می‌رسد.

ماینینگ یا استخراج، فرآیند تأیید یک تراکنش است که نهایتاً در داخل یک دفتر کل عمومی (معروف به بلاک چین) ثبت می‌شود. 

دفتر کل در حسابداری دفتری است که در آن رویدادهای مالی یا تراکنش‌ها ثبت می‌شوند.
این تراکنش‌ها به بلوک‌های بلاک چین اضافه می‌شوند.

در طول فرآیند استخراج، بیت کوین‌های جدید به نوعی در دسترس قرار می‌گیرند. هر بار که ماینرها تراکنش خود را تکمیل می‌کنند، تعداد مشخصی بیت کوین آزاد می‌شود. هنگام استخراج بلاک‌های جدید به شبکه اضافه می‌شود. هر بلاک شامل گزارشی از تراکنش‌های مختلف است. بلاک جدید به انتهای بلاک قبلی اضافه می‌شود و این روند ادامه دارد.

ماینرهای بیت کوین مانند ستون فقرات این شبکه هستند. آن‌ها شبکه را ایمن کرده و به پردازش هر تراکنش کمک می‌کنند. وظیفه ماینرها حل کردن یک سری الگوریتم محاسباتی است که در ازای آن بیت کوین دریافت خواهند کرد. پس ماینرها به‌ وسیله بیت کوین‌های استخراج شده و کارمزد تراکنش‌ها پاداش می‌گیرند. در مقاله کارمزد تراکنش چیست نحوه محاسبه کارمزد ارزهای دیجیتال را شرح داده‌ایم.

استخراج به فرآیند محاسبات مسائل ریاضی در هر بلوک بلاک چین با استفاده از قدرت پردازش کامپیوتر گفته می‌شود.

برای انجام محاسبات به مقادیر زیادی قدرت پردازش نیاز است. بنابراین تجمیع منابع در یک مکان و داشتن یک مزرعه بزرگ نتایج سودآورتری به همراه دارد. ماینرها در ازای هر بلوک حل شده 6.25 بیت کوین (تا سال 2024) دریافت می‌کنند. 

بر اساس قوانینی که توسط ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت کوین تعریف شده است، بعد از استخراج هر 210 هزار بلوک بیت کوین، پاداش دریافتی در کل شبکه نصف خواهد شد. پاداش اولین بلوک در ابتدا 50 بیت کوین بود که به مرور به عدد 6.25 رسیده است.

مطالب مرتبط: نصف شدن پاداش یا هاوینگ بیت کوین چیست؟

به طور کلی عملیات‌های زیر توسط یک مزرعه بیت کوین صورت می‌پذیرد: 

 • انتشار بیت کوین‌های جدید 
 • تأیید تراکنش‌ها
 • تأمین امنیت شبکه 

اگر هنوز مفهوم استخراج را کامل متوجه نشده‌اید و یا نیاز به توضیحات بیشتری دارید، خواندن مطلب صفر تا صد استخراج ارزهای دیجیتال را از دست ندهید.

چالش‌های داشتن مزرعه بیت کوین


مزرعه بیت کوین | همتاپی

در تصویر بالا عکس مزرعه بیت کوین را می‌بینید که در آن یک مسئول فنی مشغول به کار است.

برای داشتن یک مزرعه سودآور، سرمایه گذاران بیت کوین باید به زیر ساخت‌ها توجه ویژه داشته باشند. مهمترین چالش‌ها و موانع در مسیر راه اندازی یک مزرعه بیت کوین موارد زیر هستند:

 • تامین انرژی کافی
 • سیستم‌های تهویه
 • توجه به محیط زیست
 • تولید صدای زیاد
 • قوانین مالیاتی و رگولاتوری

 

 • تامین انرژی کافی

دستگاه‌های ماینر قدرت پردازش بالایی دارند، که نیازمند تامین انرژی کافی و توجه به هزینه‌های سربار است. میزان مصرف انرژی در صنایع مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مصرف صحیح انرژی در تمام دنیا یک ضرورت محسوب می‌شود.

انتخاب دستگاه‌هایی با مصرف انرژی بهینه، باعث تحمیل هزینه‌های کمتر و هم راستا شدن با سیاست‌های جهانی مصرف انرژی خواهد بود.

 • سیستم های تهویه

در حالی که ماینرها انرژی زیادی مصرف می‌کنند، حجم بالایی از گرما نیز تولید می‌کنند. این چالش نیازمند توجه ویژه به سیستم‌های تهویه و خنک‌کننده است. سیستم‌های خنک‌کننده هم اغلب انرژی‌بر و گران هستند.

دستگاه‌های ماینر دائما در حال کار هستند. این فعالیت دائمی، در کنار قدرت پردازش بالا، باعث گرم شدن آن‌ها می‌شود.

سیستم‌های خنک‌ کننده انواع مختلفی دارند و از مکانیزم‌های متفاوتی برای خنک کردن استفاده می‌کنند. روش‌های مرسوم‌ خنک کردن شامل موارد زیر هستند:

 • استفاده از فن‌های خنک‌ کننده محیط
 • سیستم واتر‌کولینگ
 • روش ایمرسیون، که در آن قطعات داخل یک مایع خنک‌کننده غرق می‌شوند

 

 • توجه به محیط زیست

سطح بالای مصرف انرژی در فرآیند استخراج، تولید کربن را به همراه دارد. این اتفاق باعث افزایش دمای زمین شده و برای سلامتی انسان‌ها و کل موجودات زنده نیز مضر است. این مسئله زیست محیطی باعث خواهد شد که دولت‌ها مالیات زیادی برای مزارع بیت کوین تعیین کنند.

البته بعضی از شرکت‌های نوآور در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال، در حال ارائه روش‌های مبتکرانه‌ای برای حل مشکل کربن هستند. 

روش‌هایی مثل استفاده از انرژی زمین گرمایی، احداث مزرعه‌های بیت کوین در مناطق سرد و نزدیک به قطب شمال برای کاهش هزینه‌های مربوط به خنک سازی، و در موردی عجیب که یک مزرعه استخراج بیت کوین در اسلواکی از فضولات حیوانی و انسانی برای تولید برق استفاده کرده است.

بیت کلاستر در شمال روسیه | همتاپی

به گفته مدیرعامل شرکت بیت‌مین (BITMAIN) از بزرگترین تولیدکننده دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال، ۷۰ درصد انرژی مصرفی در صنعت ماینینگ از انرژی‌های پاک تأمین می‌شود. این جمله خبر خوبی برای طرفداران محیط زیست است.

 • تولید صدای زیاد

صدای بسیار زیاد فن‌های موجود در مزرعه بیت کوین می‌تواند سلامت روان افراد حاضر در آن را به خطر بیندازد و حتی برای همسایگان نیز مشکل‌ساز شود. صدایی که در داخل یک مزرعه بیت کوین تولید می‌شود مانند صدای هزاران زنبور است که در کنار هم ایستاده‌اند. برای کنترل این صداها باید سعی شود که مزرعه بیت کوین در فضاهای صنعتی و به دور از اماکن مسکونی احداث شوند.

استفاده از دیوارهای عایق و به کارگیری صداگیرهای صنعتی توسط افراد حاضر در مزرعه نیز می‌تواند کمک‌ کننده باشد.

برای درک بهتر میزان صدای تولید شده در یک مزرعه بیت کوین ویدیوی کوتاه زیر را مشاهده کنید و به صدای درون این مزرعه گوش دهید.

 • قوانین مالیاتی و رگولاتوری

توجه به قوانین مالیاتی و نحوه اخذ مجوز جزو چالش‌هایی است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. قوانین هر کشور در زمینه استخراج رمز ارزها متفاوت است و جزئیات مربوط به خود را دارد که باید بررسی شود.

دارندگان مزارع ارزهای دیجیتال باید نسبت به قوانین آگاه باشند تا متحمل ضرر نشوند.در صورت نداشتن اطلاع از محدودیت‌ها و قوانین ممکن است مزرعه  پلمپ شود و حتی مجوز فعالیت لغو گردد.

در بخش راه اندازی مزرعه بیت کوین در ایران به بررسی قوانین مربوط به احداث مزرعه‌ٔ ارزهای دیجیتال پرداخته‌ایم.


داخل مزرعه بیت کوین چه چیزهایی وجود دارد؟


تجهیزات مزرعه بیت کوین | همتاپی

همانطور که گفتیم، در یک مزرعه بیت کوین دستگاه‌های ماینر قدرتمند و فن‌های خنک کننده بزرگی وجود دارند. اما در این بخش قصد داریم دیگر تجهیزات و وسایل موجود در یک مزرعه بیت کوین را معرفی کنیم.

به طور کلی مزارع استخراج ارزهای دیجیتال شامل وسایل زیر هستند: 

 • منابع تغذیه –  ماینرها برق زیادی مصرف می‌کنند بناربراین برای راه‌اندازی یک مزرعه بیت کوین نیاز به منبع تغذیه می‌باشد. 
 • فن‌های خنک کننده و تجهیزات تهویه 
 • اتصال پایدار اینترنت – اتصال اینترنت پایدار یک شرط ضروری است که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. چون یک قطعی کوتاه می‌تواند ضررهای زیادی به بار آورد.
 • کامپیوتر 
 • پردازنده‌های گرافیکی (GPU)‌ یا پردازنده‌های مرکزی (CPU) – برای استخراج بیت کوین می‌توان از پردازنده‌های گرافیکی استفاده کرد، اما این روش بهینه نیست. بهترین روش برای استخراج بیت کوین استفاده از پردازنده‌های مرکزی (CPU) است.
 • تراشه (FPGA) – تراشه FPGA یک تراشه قابل برنامه ریزی است که کارهای همزمان را انجام می دهد.
 • مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC – (ASIC‌ها مدارهای مجتمعی هستند که اختصاصاً برای استخراج ارز دیجیتال طراحی شده‌اند.

در مزرعه بیت کوین افرادی هم حضور دارند که کارهای مدیریت، پشتیبانی و تعمیر و نگهداری را انجام می‌دهند. 

مواردی که در بالا توضیح داده شد بیشتر شامل تجهیزات سخت‌افزاری یک مزرعه بیت کوین بودند. موارد زیر هم جزو تجهیزات نرم افزاری هستند:

 • کیف پول بیت کوین – یک برنامه است که بیت کوین‌ها به صورت رمزنگاری شده بر روی آن ذخیره می‌شوند. کیف پول بیت کوین انواع مختلفی دارد. یک نوع آن بر روی موبایل نصب می‌شود، نوع دیگر آن یک دستگاه سخت افزاری است یا ممکن است یک برنامه تحت وب باشد.
 • نرم افزار ماینینگ – نرم‌افزارهای مختلفی در این زمینه وجود دارند. Miner‌BTC و MinerCG نمونه‌هایی از نرم‌افزارهایی هستند که از ASIC های مورد نیاز شما پشتیبانی می‌کنند. 
 • عضویت در یک استخر استخراج – ماینرها برای افزایش شانس دستیابی به بیت کوین‌های بیشتر، قدرت پردازش خود را درمکان‌هایی به نام استخر به اشتراک می‌گذارند و پاداش‌ها را تقسیم می‌کنند.
مطالب مرتبط: بررسی دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال

انواع مزرعه بیت کوین


به طور کلی استخراج بیت کوین به دو روش صورت می‌گیرد:

 1. روش تکی – به صورت جداگانه.
 2. به وسیله استخرها

همانطور که در بخش قبل گفتیم، در روش دوم ماینرها به‌نوعی با هم متحد می‌شوند و به طور مشترک استخراج را انجام می‌دهند. سود حاصل از این روش بین اعضای استخر تقسیم می‌شود.

روش استخراج انفرادی نیز خود به سه طریق انجام می شود:

 1. مزارع مونتاژ شده با کارت‌های گرافیکی GPU
 2. استفاده از ماژول‌های FPGA
 3. استفاده از پردازنده‌های ASIC
 • روش بهینه برای استخراج در مزارع بیت کوین

د‌ر هنگام انتخاب دستگاه مناسب برای استخراج بیت کوین باید قدرت دستگاه و میزان مصرف انرژی را مدنظر قرار داد.

از میان سه روش بالا برای استخراج بیت کوین، بهترین روش استفاده از پردازنده های ASIC است. اما چرا؟

اگر چه دستگاه‌های GPU و FPGA می‌توانند بیت کوین را استخراج کنند، اما آن‌ها کارآمدی لازم را ندارند. زیرا عمل استخراج را با سرعت پایینی انجام می‌دهند و این یعنی اتلاف زمان و انرژی.

بهترین کارت‌های گرافیک موجود در بازار قبل از ظهور ASICها 800 میلیون هش در ثانیه تولید می‌کردند. در‌حال حاضر یک دستگاه ASIC متوسط حدود 100 تریلیون هش در ثانیه تولید می‌کند. این یعنی یک اختلاف فاحش 125.000 برابری. هش‌ریت قدرت پردازشی دستگاه در آزاد کردن بلوک‌ها را نشان می‌دهد. هش ریت یک معیار مهم برای مقایسه دستگاه‌های ماینینگ است.

مطالب بیشتر:  هش‌ریت شبکه ارزهای دیجیتال چیست؟

چگونه یک مزرعه استخراج بیت کوین بسازیم


 برای داشتن یک مزرعه بیت کوین، بعد از تأمین مالی پروژه لازم است که بر اساس قوانین کشور یا منطقه‌ مورد نظر اقدام کرد.

قوانین احداث مزرعه در هر کشوری متفاوت است. اما به صورت کلی هدف دولت‌ها گرفتن مالیات مناسب، جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست و مقابله با مصرف غیرقانونی انرژی است.

در بخش راه اندازی مزرعه بیت کوین در ایران جزئیاتی از فرآیند اخذ مجوز مزرعه بیت کوین در کشورمان را توضیح داده‌ایم.

  تبدیل شدن به یک ماینر بیت کوین یک مفهوم هیجان‌انگیز است. برای این کار تسلط به دانش اولیه در زمنیه بلاک چین و بیت کوین لازم است. به کارگیری افراد متخصص و مطمئن نیز در این زمینه ضروری است.

پس از تهیه وسایل و دستگاه‌ها، کادر فنی و مونتاژ آن‌ها را آماده و به شبکه بلاک چین متصل می‌کنند. یک پیش‌نیاز هم وجود دارد و آن همگام کردن برنامه‌های استخراج با کیف پول بیت کوین است.

مزرعه‌های بیت کوین به صورت 24 ساعت روز، 7 روز هفته و 365 روز سال کار می‌کنند.


آیا داشتن مزرعه بیت کوین به صرفه است؟


تصویری از مزرعه بیت کوین | همتاپی

با توجه به گران بودن تجهیزات و هزینه‌های نگهداری مزرعه بیت کوین، به‌علاوه این که دستگاه‌های ماینر خیلی سریع فرسوده شده و باید تعویض شوند، باید به صرفه بودن فعالیت مزرعه بررسی شود.

یک دهه پیش شما می‌توانستید استخراج بیت کوین را روی رایانه‌های رومیزی معمولی انجام دهید. اما سرعت تغییرات بسیار زیاد است. دستگاه‌های جدید قدرت محاسباتی بالاتری دارند. به همین دلایل سرمایه گذاری‌های کوچک محکوم به شکست هستند و باید مزارع بیت کوین در مقیاس‌های بالا راه اندازی شوند. برای کنترل ریسک می‌توان  این کار را به صورت مشارکتی نیز انجام داد.

در کل، ماینینگ ارز دیجیتال یک تجارت پر ریسک است. به این دلیل که قیمت‌ ارزهای دیجیتال نوسان زیادی دارند. اگر ارزش ارزی که استخراج می‌شود سقوط کند، سود مزرعه می‌تواند به صفر برسد.

مزارع بیت کوین در معرض ریسک هک شدن نیز هستند. به علاوه رایانه‌های موجود در مزرعه را می‌توان دزدید. پس باید امنیت فیزیکی و مجازی مزرعه تأمین شود.

با وجود این خطرات، بسیاری از مردم به استخراج ارزهای دیجیتال گرایش دارند.


راه اندازی مزرعه بیت کوین در ایران


در ایران از سال 1397 استخراج ارزهای دیجیتال مجاز اعلام شدند. به این معنی که افرادی که شرایطش را داشته باشند می‌توانند مجوز بهره‌ برداری دریافت کنند.

دریافت مجوز مزرعه ارز دیجیتال شبیه به دریافت مجوز یک کالای صنعتی است و باید از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این کار اقدام کرد.

مزرعه بیت کوین رفسنجان | همتاپی

تصویر بالا مربوط به یک مزرعه بیت کوین در رفسنجان است.

متقاضیان باید از طریق سامانه بهین یاب درخواست خود را ثبت کنند. پس از اتمام روند ثبت‌نام در سامانه بهین یاب و گرفتن تائیدیه‌هایی مانند تاییدیه اداره محیط زیست شهرستان، می توان مزرعه بیت کوین را راه اندازی کرد.

قوانین و الزامات مربوط به پروانه بهره‌برداری بیت کوین مفصل هستند و در حوصله این بحث نمی‌گنجند. اما مهمترین آن‌ها را در زیر مرور می‌کنیم:

 • مزرعه استخراج باید در داخل شهرک‌ها و مناطق صنعتی باشد.
 • به واحد صنعتی که مجوز فعال در زمینه دیگری داشته باشد مجوز استخراج داده نخواهد شد.
 • رعایت قوانین مربوط به محیط زیست با نظارت و استعلام اداره محیط زیست استان می‌باشد.
 • هر مجوز به مدت شش ماه صادر می شود و تنها برای یکبار قابل تمدید است.
 • فرمول‌های محاسبه مالیات استخراج پیچیده هستند. توصیه می‌کنیم در این زمینه از مشاوران کمک بگیرید یا با افراد با تجربه مشورت کنید.

برای تسلط به قوانین و الزامات در این حوزه باید بروز باشید و ضوابط جدید را سریعاً اعمال کنید.

مطالب مرتبط: استخراج با کارت گرافیک

جمع بندی


احتمالاً اگر در آینده فردی از شما بپرسد مزرعه بیت کوین چیست؟ شما پاسخ کافی برای سوالش داشته باشید.

در این مقاله سعی کردیم یک مفهوم اساسی از چیستی مزرعه بیت کوین را به شما ارائه دهیم. در مورد استخراج و تجهیزات موجود در مزرعه بیت کوین نیز صحبت کردیم. چالش‌های داشتن یک مزرعه استخراج بیت کوین را تشریح کردیم و شرایط راه‌اندازی مزرعه بیت کوین در ایران را توضیح دادیم.

صنعت استخراج ارزهای دیجیتال به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده و از اهمیت بالایی برخوردار است. این صنعت و در کنار آن مزرعه‌های استخراج ارزهای دیجیتال به تکامل خود ادامه می دهند و در آینده احتمالاً اخبار بیشتری در موردشان خواهیم شنید.


مطالب مرتبط با مزرعه بیت کوین


 • هاوینگ بیت کوین، که پاداش استخراج بیت کوین را نصف می‌کند، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سودآوری مزارع بیت کوین داشته باشد، زیرا این رویداد ممکن است باعث کاهش تعداد ماینرهای فعال شود. برای دیدن زمان دقیق رخ دادن هاوینگ بعدی و درک بهتر از تأثیرات آن بر استخراج، بازدید از صفحه تاریخ هاوینگ بیت کوین در وب‌سایت همتاپی را توصیه می‌کنیم.
 • در مقاله استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی از همتاپی با ما همراه باشید تا مفصل درباره‌ی میزان بهره‌وری استخراج بیت کوین با صفحه خورشیدی صحبت کنیم.
 • سختی شبکه بیت کوین در استخراج آن نقش مهم و حیاطی ایفا می‌کند، سوال مهم این است که سختی بیت کوین تا کی ادامه دارد؟
 • لایت کوین بخریم یا بیت کوین؟ سوالی که ممکن است در مواجه با اولین و دومین ارز دیجیتال بازار ( از نظر قدمت) به آن برخورد کنید.
 • اگر برای شما هم سوال است که مردم چگونه به بیت کوین اعتماد می‌کنند، توصیه می‌کنیم مقاله پشتوانه بیت کوین را از دست ندهید!
 • ماینینگ بیت کوین در کنار سرمایه‌گذاری از طریق خرید بیت کوین از جمله روش‌های نسبتا کم ریسک و با سود قابل قبول معرفی شده‌است. از این رو افراد بسیاری برای افزایش دارایی خود، به سمت ماین کردن اولین ارز دیجیتال جهان قدم برمی‌دارند. با ما در همتاپی همراه باشید تا با بزرگترین فارم بیت کوین ایران و جهان آشنا شوید.
 • به شما توصیه می‌کنیم که اگر حتی یک مقاله را بخواهید در مورد استخراج بیت کوین بخوانید ،آن مقاله بهترین سایت استخراج ابری بیت کوین باشد، ما در این مقاله به تفصیل به بررسی این فرصت سود سازی ناب پرداخته‌ایم.
 • چقدر با بروزرسانی بزرگ تپ روت (که چندسال پیش رخ داد) آشنا هستید؟ ما در دو مقاله مجزا ابتدا به تپ روت بیت کوین و سپس به بزرگترین جزء تپ روت یعنی امضای اشنور پرداخته‌ایم.
 • هدر بلاک بیت کوین چیست؟ هدر بلاک بیت کوین چه اجزائی دارد و اهمیت آن در زنجیره بلوک‌ها چیست؟ ما سعی کرده‌ایم در مقاله هدر بیت کوین به زبانی ساده به سوالات بالا بپردازیم به خصوص که هدر بلاک یکی از مهمترین اجزاء در هر بلاکچین است.

 

 

در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید چه نکات دیگری درباره مزرعه بیت کوین وجود دارد که ما به آن اشاره نکرده‌ایم؟

نکاتی که به ذهنتان می‌رسد را به ما بگویید تا در مورد مزرعه بیت کوین بیشتر گفتگو کنیم.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. از نظر مالی بخوایم بررسی کنیم به چه صورت هست ایا ارزش داره که ما مزرعه بیت کوین داشته باشیم یا خیر ؟

  1. همه چی در بازر ارزهای دیجیتال ۵۰ ۵۰ هستش و کسی نمیتونه ادعا کنه که ۱۰۰% سوده هست