استخراج بیت کوین با کامپیوتر؟ امکان‌پذیر، اما به چه قیمتی؟

استخراج بیت کوین با کامپیوتر | همتاپی

بیت کوین(BTC) در طی فعالیت نه چندان طولانی‌ مدت خود به یکی از مهم‌ترین مراجع بازارهای مالی تبدیل شده است، به نحوی که در کنار خبرهای ساعتی مربوط به طلا و دلار، بیت کوین هم شدیدا دنبال می‌شود. در چنین شرایطی برخی به فکر استخراج بیت کوین با کامپیوتر شخصی خود می‌افتند. و چه خوب اگر بشود؛ اما آیا می‌شود؟!

برای یافتن پاسخ پرسش بالا ما را در این مقاله از همتاپی تا انتها همراهی کنید. علاوه بر آشنایی با علت اصرار برخی افراد برای استخراج بیت کوین با لپ تاپ، سودآوری این عمل را بررسی می‌کنیم. در انتها هم به معرفی تعدادی از بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین برای کامپیوتر می‌پردازیم.

فهرست مطالب

استخراج بیت کوین به چند طریق امکان‌پذیر است؟

استخراج بیت کوین به چند طریق امکان‌پذیر است | همتاپی

به طور کلی استخراج بیت کوین را می‌توان به 3 روش انجام داد، البته برای کسانی که قصد راه‌اندازی یک فارم بیت کوین را نداشته باشند. این 3 روش عبارتند از:

استخراج بیت کوین با دستگاه‌های ASIC

این روش استخراج بیت کوین در حال حاضر و با توجه به سختی بیت کوین بهترین روش برای کسب بیت کوین است. البته باید قیمت بالای دستگاه‌های ASIC را پیش از خرید در نظر بگیرید. حتی با این دستگاه‌ها هم چند سال تا بازگشت سرمایه اصلی (هزینه خرید ماینر) فاصله دارید.

استخراج ابری

اگر لیست 9 سایت برتر برای استخراج ابری را مطالعه کرده باشید، می‌دانید که می‌توانید تجهیزات برخی فارم‌های بیت کوین را اجاره کنید و در عوض آن بیت کوین کسب کنید. در این روش هر جا که چشمتان به کلمه رایگان برخورد کرد، بدانید با یک کلاهبرداری طرف هستید. در صورت کلاهبرداری نبودن هم سود قابل توجهی از این روش نصیب شما نمی‌شود.

استخراج بیت کوین از طریق کامپیوتر

استخراج بیت کوین کامپیوتر بر روی کاغذ و با فرمول‌های ریاضی شدنی است، حتی در عمل هم می‌توان آن را انجام داد، ولی “اما و اگر”هایی دارد که باید پیش از اقدام، آن‌ها را بدانید.

مثلا اگرچه می‌توان از توان پردازشی کامپیوترهای خانگی و حتی نوع پیشرفته این کامپیوترها استفاده کرد، اما به دلیل بالا بودن رقابت در فضای استخراج بیت کوین نمی‌توان انتظار پیشرفت چشم‌گیری در استخراج آن را داشت. 

در ادامه بیشتر در مورد امکان‌پذیری استخراج بیت کوین با کامپیوتر حرفه‌ای صحبت می‌کنیم.

آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر امکان‌پذیر است؟

آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر امکان‌پذیر است؟ | همتاپی

اگر این سوال را در سوال 2009 می‌پرسیدید با قطعیت جواب می‌گرفتید: “بله، چرا که نه!”. هیچ کس هم که این جواب را به شما نمی‌داد، ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین قطعا به شما می‌گفت که همه بیت کوین‌هایی که استخراج کرده است را با همان لپ تاپ شخصی خود استخراج کرده است.

هویت ساتوشی ناکاموتو ناشناخته است، اما برخی شواهد می‌گویند وی بیشتر از 1 میلیون بیت کوین استخراج کرده است، همگی با همان سیستم کامپیوتری خودش. باورتان می‌شود؟!

اما همانطور که گفتیم این اتفاق در سال 2009 امکان‌پذیر بود. برای اینکه ببینیم آیا الان هم می‌شود با کامپیوتر خانگی بیت کوین استخراج کرد یا نه، باید کمی به عقب برگردیم.

استخراج بیت کوین توسط کامپیوتر؛ وقتی 10000 BTC قیمت دو پیتزا را داشت!

در ابتدای راه بیت کوین، به جز خود ساتوشی ناکاموتو و برخی دوستان توسعه‌دهنده‌اش که از اعجاب بیت کوین اطلاع داشتند، کس دیگری از بیت کوین استفاده نمی‌کرد. به همین دلیل هم قیمت بیت کوین هم در آن زمان بسیار پایین بود و قابل استخراج با کامپیوتر خانگی. حتما داستان خرید یک پیتزا با 10000 بیت کوین را هم شنیده‌اید، چه‌ پیتزایی!

اما به مرور زمان افراد بیشتری با شبکه غیرمتمرکز بلاکچین بیت کوین آشنا شدند. به این ترتیب، روز به روز و با سرعتی بالا به محبوبیت بیت کوین افزوده می‌شد. ارزشمندی بیشتر سبب می‌شد تا افراد بیشتری به استخراج بیت کوین تمایل پیدا کنند. میزان طرفداران بیت کوین به قدری افزایش یافت که اگر ممکن بود، همه‌ی بیت کوین‌ها تا قبل از سال 2015 استخراج شده بودند! اما این امر ممکن نبود، چرا؟ به 2 دلیل:

 • ساتوشی زمان استخراج هر بلاک بیت کوین را یک مقدار معین در نظر گرفته بود:

یعنی هر بلاک بیت کوین تقریبا در 10 دقیقه استخراج می‌شد، فرقی ندارد که یک نفر بخواهد آن را استخراج کند یا 1 میلیون نفر! به همین دلیل، استخراج بیت کوین با بیشتر شدن ماینرها بسیار سخت‌تر می‌شد. چیزی که از آن به عنوان سختی شبکه بیت کوین یاد می‌کنیم.

 • ساتوشی هاوینگ بیت کوین را هم در وایت پیپر بیت کوین تعبیه کرده بود:

ساتوشی احتمالا برای افزایش ارزش و اعتبار بیت کوین، هاوینگ بیت کوین را ارائه کرده است. در این رویداد که هر 4 سال یکبار برگزار می‌شود، پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود. به طوری که در حال حاضر 6.5 بیت کوین و احتمالا در سال 2024 برابر با 3.25 بیت کوین خواهد شد.

این 2 مورد سبب شده‌اند تا دیگر مثل قبل نتوان به راحتی بیت کوین را با کامپیوترهای شخصی استخراج کرد. با شرایط فعلی حتی دستگاه‌های ASIC هم برای استخراج بیت کوین با دشواری مواجه هستند و هر دستگاه نهایتا تا چند سال می‌تواند بازدهی داشته باشد.

با این حال استخراج بیت کوین با کامپیوتر با وجود سخت بودن، امکان‌پذیر است. این را شواهد و تجربه افراد ثابت کرده است. اما سودآوری آن چقدر است؟

آیا استخراج بیت کوین با لپ تاپ سودآور است؟

آیا استخراج بیت کوین با لپ تاپ سودآور است؟ | همتاپی

ماشین حساب‌های متعددی برای محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین در سطح اینترنت وجود دارند، اما نمی‌توان از آن‌ها برای سودآوری ماینینگ بیت کوین با کامپیوتر خانگی استفاده کرد. این مسئله به این دلیل است که نرخ هش لپ تاپ‌های خانگی بسیار کمتر از حداقل میزان لازم برای محاسبه میزان سود است.

در این زمینه می‌توانیم به تجربه‌ی یکی از دوستان خودمان در این زمینه اشاره کنیم(از ادعاهای وی اطمینان 100% نداریم، اما درک مناسبی از سودآوری استخراج با لپتاپ به ما می‌دهد):

من با لپتاپم بیت کوین استخراج می‌کنم، ماهیانه بین 1.5 تا 2 میلیون تومان از این طریق درآمد دارم. برای کسب درآمد از استخراج BTC با لپتاپ باید روش آن را بلد باشی؛ منظورم این است که لپتاپ من 24 ساعته مشغول ماینینگ است!

لپ تاپ وی یک مدل لنوو با قیمتی برابر با حدود 20 میلیون تومان بود. این دوست ما اگر بخواهد هزینه اولیه خود را برگرداند، باید حدود 1 سال به طور مداوم بیت کوین استخراج کند؛ یعنی 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز!

به نظر شما یک لپ تاپ معمولی می‌تواند با چنین شرایطی تا انتهای سال دوام بیاورد؟! حتی اگر دوست ما هم جواب این سوال را نداند جواب از قبل مشخص است؛ خیر. چنین چیزی ممکن نیست.

بنابراین استخراج بیت کوین با کامپیوتر حرفه‌ ای هم سودآور نیست. 

اما اگر تا به این جای کار همچنان مشتاق استخراج بیت کوین با کامپیوتر هستید، ادامه‌ی مقاله را هم دنبال کنید.

مطالب مرتبط: هش ریت، سختی شبکه و کارمزدها چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

حالا که اصرار دارید؛ آموزش استخراج بیت کوین با کامپیوتر

آموزش استخراج بیت کوین با کامپیوتر | همتاپی

برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر باید قدم‌های زیر را بردارید:

 1. یک کیف پول بیت کوین تهیه کنید:

هر چقدر که بیت کوین استخراج کنید، باید آن‌ها را درون یک کیف پول امن بیت کوین قرار دهید. اگر از دستگاه ASIC استفاده می‌کردید، کیف پول‌های سخت افزاری انتخاب بهتری بودند، اما برای استخراج با کامپیوتر می‌توانید از کیف پول‌های نرم افزاری هم استفاده کنید.

 1. یک نرم افزار ماینینگ بیت کوین دانلود کنید:

برای استخراج BTC با کامپیوتر به نرم افزارهای ماینینگ احتیاج دارید. در ادامه بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم.

 1. به یک استخر استخراج متصل شوید:

اتصال به یک استخر استخراج عملی واجب برای استخراج بیت کوین نیست، اما از آنجا که هش ریت دستگاه‌های متعددی با هم جمع می‌شود و احتمال استخراج بلاک بیت کوین بیشتر است، برخی به آن‌ها علاقه بیشتری دارند. اما باید یادتان باشد هر چقدر بیت کوین استخراج شود، میان همه‌ی اعضا و به نسبت قدرت هش آن‌ها تقسیم می‌شود!

 1. بیت کوین استخراج کنید:

با کانفینگ کردن سیستم خود با نرم افزار ماینینگ می‌توانید استخراج بیت کوین را آغاز کنید.

حالا شما را با تعدادی از بهترین نرم افزارها برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر شخصی آشنا می‌کنیم:

معرفی بهترین نرم افزارها برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

بهترین نرم افزارها برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی | همتاپی

بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین برای کامپیوتر شامل موارد زیر هستند:

 • سی جی ماینر (CG Miner)
 • بی اف جی ماینر (BGF Miner)
 • مولتی ماینر (Multi Miner)
 • آسِم ماینر (Awesome Miner)

CG Miner؛ بهترین نرم افزار استخراج بیت کوین با لپ تاپ

سی جی ماینر در سال 2011 و توسط برنامه‌نویس استرالیایی Con Kolivas برای استخراج ارزهایی مثل بیت کوین و لایت کوین توسعه یافت.

نرم افزار سی جی ماینر مبتنی بر لینوکس است و بیشتر برای دستگاه‌های ASIC استفاده می‌شود، اما امکان استفاده از آن بر روی مک و ویندوز هم وجود دارد. با این حال، به سختی می‌توان آن را روی ویندوز 10 اجرا کرد.

CG Miner از یک رابط خط فرمان استفاده می‌کند که به کاربران خود اجازه می‌دهد تا از راه دور بتوانند به استخراج بپردازند.

مزایا سی جی ماینر

 • متن باز
 • قابل اجرا بر روی مک، ویندوز و لینوکس
 • سازگار با GPU، ASIC، FPGA

معایب سی جی ماینر

 • برای کاربران حرفه‌ای بهتر است
 • برای نصب بر روی ویندوز 10 با مشکل مواجه خواهید شد

BFG Miner؛ نرم افزار ماینر BTC برای کامپیوتر

BGF Miner در سال 2012 توسط توسعه‌دهنده‌ای به نام Luke Dashjr منتشر شد. بعد از سی جی ماینر می‌توان آن را یکی از بهترین نرم افزارهای استخراج بیت کوین بر روی کامپیوتر دانست.

این نرم افزار به کاربران اجازه می‌دهد تا دمای سخت افزار خود را کنترل کنند و با استفاده از رابط خط فرمان (Command-Line Interface) ریگ خود را از راه دور کنترل کنند.

نرم افزار BFG Miner که به طور رایگان قابل دسترسی است، بر روی دستگاه‌های لینوکس، مک و ویندوز قابلیت اجرا دارد.

مثل سی جی ماینر این دستگاه هم رابط  کاربری گرافیکی ندارد و به همین دلیل ممکن است برای مبتدیان مناسب استفاده نباشد.

مزایا نرم افزار BFG Miner

 • چندین ارز دیجیتال را به طور همزمان استخراج می‌کند
 • قابل اجرا بر روی مک، ویندوز و لینوکس
 • سازگار با ASIC و FPGA

معایب نرم افزار BFG Miner

 • برای کاربران مبتدی مناسب استفاده نیست

نرم افزار Multi Miner برای استخراج بیت کوین

این نرم افزار رایگان استخراج بیت کوین در سال 2013 و توسط Nate Wools (از توسعه‌دهندگان BFG Miner) توسعه یافته است. اگرچه مولتی ماینر بر روی موتور BFG Miner ساخته شده است، اما دارای رابط کاربری گرافیکی است که استفاده از آن را آسان می‌کند.

شما می‌توانید از این نرم افزار استخراج بیت کوین استفاده کنید بدون اینکه به هیچ دانش کدنویسی احتیاج داشته باشید، در حالی که کار کردن با بیشتر نرم افزارهای دیگر به چنین مهارتی نیاز دارد.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از مولتی ماینر اطلاعات مربوط به ورود به استخرهای استخراج را به دست آورید.

نرم افزار Multi Miner برای ویندوز طراحی شده است و برای استفاده از آن بر روی لینوکس و مک به نرم افزارهای اضافی احتیاج دارید.

مزایا نرم افزار Multi Miner

 • رابط کاربری گرافیکی
 • ویژگی‌های استخراج خودکار
 • بهینه‌سازی شده برای سیستم عامل ویندوز

معایب Multi Miner

 • گزینه‌های سفارشی‌سازی کمتر برای کاربران حرفه‌ای
 • برای اجرا بر روی لینوکس و مک به نرم افزارهای جانبی نیاز دارد

نرم افزار Awesome Miner

نرم افزار رایگان Awesome Miner در سال 2014 توسط شرکتی سوئدی به نام IntelliBreeze توسعه یافت.

این نرم افزار داشبوردی دارد که به کاربران امکان می‌دهد تا چندین موتور استخراج و استخر را در یک عملیات واحد مدیریت کنند.

نرم افزار Awesome Miner اگرچه برای ویندوز و لینوکس طراحی شده است، اما می‌توان نسخه وب آن را برای هر رایانه و یا مرورگری استفاده کرد.

مزایا Awesome Miner

 • پشتیبانی از بیش از 50 دستگاه ماینینگ
 • امکان سفارشی‌سازی اقدامات
 • دسترسی بر روی هر رایانه، موبایل و تبلت

معایب Awesome Miner

 • عدم پشتیبانی از سیستم عامل MacOS
 • برای کاربران تازه کار مناسب نیست

سخن پایانی

استخراج بیت کوین با کامپیوتر در ابتدای راه بیت کوین کار بسیار راحتی بود. ساتوشی ناکاموتو با لپتاپ شخصی خود حدود 1 میلیون بیت کوین را استخراج کرد.

اما در حال حاضر و با توجه به افزایش قیمت و در نتیجه سختی بیت کوین استخراج آن کار راحتی نیست. به همین دلیل استخراج بیت کوین با لپ تاپ شخصی، فقط هدررفت سرمایه و وقت شما است.

توصیه ما این است که کامپیوترهای خود را به انجام کارهای روزمره اختصاص دهید و برای استخراج بیت کوین از دستگاه‌های ASIC استفاده کنید.

مطالب مرتبط

 • برای درک بهتر رابطه بین هاوینگ بیت کوین و استخراج آن، به شما پیشنهاد می‌کنیم صفحه “زمان هاوینگ بیت کوین” را در وب‌سایت همتاپی مشاهده کنید. هاوینگ، که هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد و پاداش استخراج بیت کوین را نصف می‌کند، تأثیر قابل توجهی بر فرآیند استخراج و اقتصاد کلی بیت کوین دارد. با مطالعه این صفحه، شما می‌توانید درک عمیق‌تری از چگونگی تأثیر هاوینگ بر استراتژی‌های استخراج و دینامیک‌های بازار رمزارز به دست آورید.
 • آیا می‌دانید که مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین چقدر است؟ اگر به بحث استخراج علاقه دارید بهتر است با این اعداد آشنا باشید.
 • در این مقاله درباره استخراج بیت کوین با کامپیوتر صحبت کردیم. در مقاله استخراج بیت کوین با گوشی هم درباره شرایط و نحوه استخراج بیت کوین با موبایل صحبت کرده‌ایم.
 • یا در زمینه استخراج ارزهایی غیر از بیت کوین می‌توانید مقاله معرفی بهترین سایت های استخراج ترون (TRX) را مطالعه کنید. اگر هم به استخراج بیت کوین با انرژی‌های تجدیدپذیر فکر کرده‌اید مقاله استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی در ایران را بخوانید.
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *