مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین چقدر است؟

دانستن مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین می‌تواند کمک مفیدی برای شما باشد، اگر قصد کسب درآمد از طریق استخراج بیت کوین را دارید.

برای فهم بهتر چگونگی محاسبه مدت زمان استخراج یک بیت کوین، ابتدا باید با مفاهیم کلی مثل استخراج بیت کوین و چگونگی انجام آن آشنا شوید. در ادامه روش‌های متعدد استخراج بیت کوین را به شما معرفی می‌کنیم و بازدهی نسبی هر کدام را بیان می‌کنیم.

در مرحله بعد، عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان استخراج یک بیت کوین را با شما به اشتراک می‌گذاریم. آخرین مرحله هم یک مثال با اعداد و ارقام کاربردی در دنیای خودمان از زمان لازم برای ماینینگ بیت کوین برایتان به کار می‌بریم.

فهرست مطالب

استخراج بیت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟

استخراج بیت کوین چیست | همتاپی

بیت کوین اولین ارز دیجیتال در جهان است که در سال 2008 توسط ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد.

به فرآیندی که در آن بیت کوین‌های جدیدی توسط انجام صحیح معادلات پیچیده ریاضی توسط دستگاه‌های ماینینگ به گردش در می‌آیند، استخراج بیت کوین می‌گوییم. این بیت کوین‌ها به عنوان پاداش به ماینرها داده می‌شوند.

استخراج بیت کوین چگونه است؟

در شبکه بیت کوین، بلاک‌ها از طریق یک فرآیند رقابتی که شامل تعداد زیادی از استخراج کنندگان یا ماینرها است استخراج می‌شوند. ماینرها استخراج را به وسیله دستگاه‌های سخت‌افزاری که به عنوان سیستم‌های ماینینگ شناخته می‌شوند، انجام می‌دهند. آن‌ها همچنین وظیفه اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند.

ماینرها برای به دست آوردن بلاک جدیدی از بیت کوین باید با هم وارد رقابت شوند. هر کدام که زودتر از بقیه توانست مسائل سخت ریاضی را با استفاده از قدرت هش دستگاه خود حل کند، برنده بلاک جدید خواهد بود.

هر بلاک جدیدی که به بلاکچین بیت کوین اضافه می‌شود، تعدادی بیت کوین به ماینرهای آن پاداش داده می‌شود. این مقدار در ابتدا و در سال 2009 میزان 50 بیت کوین بوده است. اما بر اساس رخدادی به اسم هاوینگ بیت کوین که هر 4 سال یک‌بار صورت می‌گیرد، میزان پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود. در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک جدید، 6.25 بیت کوین است.

مطالب مرتبط: بلاکچین بیت کوین چیست

پاداش‌دهی یاد شده به این دلیل است که بیت کوین با استفاده از مکانیزم گواه اثبات کار (proof of work) فعالیت خود را ادامه می‌دهد. این مکانیزم نیازمند مصرف انرژی توسط ماینرها است و در واقع بیت کوین به نوعی بخشی از ارزش خود را از فعالیت ماینرها و برق مصرفی دستگاه‌های آن‌ها به دست می‌آورد.

البته شبکه بلاکچین بیت کوین با پرداخت کارمزد تراکنش‌ها به ماینرهایی که در بردن بلاک‌ها و کسب بیت کوین توفیقی به دست نمی‌آورند، انگیزه‌شان را برای ادامه فعالیت حفظ می‌کند.

تا اینجا به طور کلی با فرآیند استخراج آشنا شدید، حالا به سراغ پاسخ به این پرسش می‌رویم که استخراج بیت کوین چقدر طول می‌کشد؟ برای پاسخ دادن به این سوال، باید ابتدا به چند سوال اساسی پاسخ دهید: 

 • اول اینکه استخراج به چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟
 • دوم اینکه نقش هر کدام از عوامل تاثیرگذار بر زمان استخراج بیت کوین تا چه حد جدی است؟

ابتدا به سوال اول پاسخ می‌دهیم.

مطالب مرتبط: ارزش ذاتی و پشتوانه بیت کوین چیست

آیا مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین در همه روش‌ها یکسان است؟

مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین

خیر، این مدت در همه روش‌ها یکسان نیست. شاید بهتر باشد با انواع روش‌های استخراج بیت کوین و مدت زمان نسبی که هر کدام برای استخراج بیت کوین نیاز دارند آشنا شوید.

استخراج انفرادی (solo mining)

همانطور که از نام این روش پیدا است، استخراج بیت کوین توسط یک نفر انجام می‌شود. در این روش اگرچه تمام سود ناشی از کسب احتمالی بیت کوین‌ها به یک نفر تعلق می‌گیرد، اما احتمال شکست در آن بسیار بالا است. اما اگر صبر ایوب داشته باشید با یک دستگاه حرفه‌ای مثل آنت ماینر بعد از بیش از 1000 روز می‌توانید 1 بیت کوین را استخراج کنید!

ماینینگ از طریق استخر استخراج (pool mining)

در این مورد، سیستم‌های ماینینگ متعددی (یا متعلق به افراد متعدد یا همگی متعلق به یک فرد پولدار!) در کنار همدیگر قرار می‌گیرند تا قدرت هش آن‌ها با هم جمع شده و به شکلی متحد به استخراج بیت کوین بپردازند. با این روش هر چه تعداد سیستم‌های ماینینگ بیشتر باشد، بیت کوین‌های بیشتری هم نصیب افراد می‌شود.

مدت زمان استخراج بیت کوین در این روش کمتر از روش قبل است و میزان دقیق آن را می‌بایست با توجه به توان هش دستگاه‌ها مشخص کرد. اما مشخصا این روش شما را بسیار زودتر از روش قبل به نتیجه می‌رساند.

استخراج ابری یا cloud mining

اگر درباره استخراج ابری بیت کوین افسانه‌هایی سودآور شنیده‌اید، با عرض معذرت باید شما را با ابوالهول (غول) حقیقت مواجه کنیم. سایت‌های استخراج ابری شاید بتوانند درآمدی کاملا معمولی در اختیار شما قرار دهند، اما فکر اینکه با آن‌ها بتوانید میزان زیادی بیت کوین به دست بیاورید عبث و بیهوده است.

اگرچه استخراج ابری محبوبیت کمتری نسبت به استخر استخراج دارد، اما سایت‌هایی هستند که می‌توانید دستگاه‌های ماینینگ آن‌ها را اجاره کنید.

مطالب مرتبط: لیست 9 سایت برتر استخراج ابری بیت کوین در سال 2023 

چقدر زمان برای استخراج یک بیت کوین لازم است؟

زمان لازم برای استخراج بیت کوین | همتاپی

از نظر فنی استخراج یک بیت کوین امکان پذیر نیست، به این دلیل که بیت کوین‌ها در اثر بردن جایزه بلاک‌ها به دست می‌آیند. در اثر استخراج هر بلاک، شما جمعا 6.25 بیت کوین دریافت می‌کنید.

عوامل زیر از جمله مواردی هستند که بر مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین تاثیرگذار هستند. درواقع در ادامه جواب سوال دوم را که در بخش ابتدایی مقاله پرسیدیم می‌خوانید.

عوامل تاثیر گذار بر مدت زمان استخراج یک واحد بیت کوین

عوامل تاثیر گذار بر مدت زمان استخراج یک واحد بیت کوین | همتاپی

موارد زیر هر کدام می‌توانند تاثیرگذاری خاص خود را داشته باشند:

 • استخراج انفرادی یا استخر استخراج
 • سخت افزار مورد استفاده
 • سختی شبکه
 • مکان (لوکیشن) استخراج
 • سایز استخراج و کمیسیون

استخراج انفرادی یا استخر استخراج

همانطور که بالاتر هم توضیح دادیم هر کدام از این روش‌ها، مزیت‌ها و معایب خاص خودشان را دارند. استخراج انفرادی قطعا زمان بیشتری از شما برای استخراج بیت کوین خواهد گرفت. با این حال، مدت زمان استخراج در استخر هم بسته به جمع توان هش سیستم‌های ماینینگ بیت کوین کاملا متنوع است. هر چه سیستم‌های بیشتری داشته باشید، استخراج مقدار مشخصی بیت کوین هم در زمان کوتاه‌تری صورت می‌گیرد.

سخت افزار مورد استفاده

کیفیت همیشه در کنار کمیت، یکی از عوامل تاثیرگذار در موفقیت است. به همین دلیل نوع سیستم ماینینگی که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌کنید تاثیر مستقیم در میزان زمان لازم برای ماین کردن بیت کوین دارد.

اگر قصد دارید از cpu، کارت گرافیک و یا fpga استفاده کنید، به احتمال زیاد هرگز روی یک بیت کوین را با چشمان خود نخواهید دید! حتی در میان ماینرهای asic که از بهترین برندهای این حوزه به شمار می‌آیند هم برخی سیستم‌ها عملکرد بهتری نسبت به دیگر ماشین‌ها دارند.

بنابراین به دستگاه انتخابی خود دقت کنید و انتظارات واقع بینانه مطابق توان آن داشته باشید.

سختی شبکه

سختی شبکه معیاری است برای اینکه با نوسان‌های موجود در جامعه ماینرها و دستگاه‌های ماینینگ، بلاک‌های شبکه بیت کوین در یک زمان مشخص استخراج شوند. این سختی در زمان افزایش ماینرها، افزایش می‌یابد و در زمان کمتر بودن فعالیت نودهای شبکه، کاهش می‌یابد.

 به این ترتیب بیت کوین بر اساس نرخ زمانی از پیش تعیین شده استخراج می‌شود. با ایجاد سختی شبکه هر 10 دقیقه یک بلاک جدید بیت کوین به شبکه اضافه می‌شود.

مطالب مرتبط: سختی شبکه بیت کوین تا کی ادامه دارد.

مکان (لوکیشن) استخراج

لوکیشن یا همان مکان استخراج بیت کوین اهمیت بسیار زیادی در تعیین بازدهی آن دارد. انتخاب یک مکان نزدیک‌تر به سرور، سبب کاهش نرخ تاخیر می‌شود.

نرخ تاخیر (latency) سرعتی است که در آن داده‌ها بین دو نقطه از شبکه ارسال و دریافت می‌شوند.

هر چه نرخ تاخیر کمتر باشد، تعداد بیت کوین‌هایی که در یک زمان معین استخراج می‌کنید بیشتر خواهد بود.

(البته می‌دانید که بیت کوین یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است و یک سرور مرکزی ندارد.)

سایز استخر و کمیسیون

هر چه استخر ماینینگ بزرگتر باشد (از نظر توان هش سیستم‌های ماینینگ)، استخراج بلاک بعدی احتمال بیشتری دارد. اما باید بدانید که این استخرها از اعضای خود کمیسیون دریافت می‌کنند. در واقع این کمیسیون از درآمد استخراج‌کنندگان کسر می‌شود. هر چه استخر بزرگتر باشد، مدت زمان استخراج بیت کوین کوتاه‌تر می‌شود. اگرچه به احتمال زیاد، باید کمیسیون بیشتری هم بپردازید.

آوردن یک مثال با استفاده از عدد و رقم در این مرحله می‌تواند کمک‌کننده باشد.

محاسبه مدت زمان استخراج یک بیت کوین با یک مثال تقریبا عینی

محاسبه مدت زمان استخراج یک بیت کوین | همتاپی

در این مثال که در واقع استخری برای استخراج بیت کوین است، باید عوامل مختلفی را در نظر بگیریم و اندازه‌گیری کنیم:

1) انتخاب سخت‌افزار ماینینگ

فرض کنید شما از سیستم ماینینگ آنت‌ماینر s19j pro استفاده می‌کنید. توان پردازش این سیستم 100 th/s است. شما می‌توانید یک عدد از این دستگاه را در سایت muskminers.com به قیمت 2450 دلار بخرید. (به جز هزینه‌های ناشی از گمرک و حمل و نقل و مالیات)

2) مجموع توان سیستم‌ها

در این مثال ما از 30 دستگاه ماینینگ استفاده می‌کنیم. بنابراین خواهیم داشت:

 •       مجموع نرخ هش (با فرض یکسان بودن دستگاه‌ها): 3000 th/s
 •       مجموع مصرف برق دستگاه‌ها ( مصرف برق هر یک دستگاه 3050w در نظر گرفته شده است): 91500w
 •       کل هزینه خرید: 73500 دلار

3) مکان ماینینگ

 •       آمریکا
 •       نرخ برق در آمریکا در سال 2023: 0.079 دلار/کیلووات ساعت

4) عوامل شبکه بیت کوین

 •       قیمت بیت کوین: 28771 دلار (اعداد این مثال برای ایجاد یک دید کلی مثال زده شده‌اند.  خرید و فروش بیت کوین به احتمال زیاد در زمان مطالعه این مقاله متفاوت خواهد بود)
 •       قدرت هش شبکه بیت کوین: 345.58 eh/s
 •       سختی بیت کوین: 48.71 t

5) عوامل موثر بر استخر

 •       استخر: pega pool
 •       مجموع هش: 2.97 eh/s، کمتر از 1 درصد تمام قدرت هش شبکه بیت کوین
 •       کمیسیون استخر: 0.005، 0.01، 0.05، 1.5 بیت کوین
 •       کارمزد استخر: 1%
 •       مکان سرور استخر: آمریکا

در شرایط فوق، استخر ماینینگ شما می‌تواند در طول 24 ساعت 0.00766568 بیت کوین استخراج کند. در چنین وضعیتی برای استخراج یک بیت کوین 130 روز یا 4 ماه و 10 روز زمان لازم است.

سخن پایانی

تشخیص مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت کوین به عوامل متعددی بستگی دارد. اینکه شما از یک استخر استخراج استفاده می‌کنید و یا به صورت انفرادی قصد استخراج بیت کوین را داشته باشید، تفاوت زیادی در این زمان ایجاد می‌کند.

به علاوه عوامل دیگری مثل مکان ماینینگ و یا سختی شبکه هم تاثیر خاص خود را بر مدت زمان استخراج یک بیت کوین با دستگاه ماینر دارند.

در این مثال سعی کردیم با استفاده از یک مثال واقعی، کمی بیشتر مدت زمان استخراج بیت کوین را برای شما عینی‌سازی کنیم. دقت به اعداد و ارقام و شرایط استخراج بیت کوین در این مثال، به شما کمک می‌کند متوجه بشوید آیا استخراج بیت کوین برای شما مناسب است یا نه.

امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله به سوال استخراج بیت کوین چقدر طول می‌کشد، جواب قانع کننده‌ای داده باشیم.

مطالب مرتبط

 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *