استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی در ایران؛ آیا امکان‌پذیر است؟

چکیده مطلب:

استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی در ایران کاملاً امکان پذیر است؛ بر خلاف استفاده از گاز و برق این کار نیاز به هیچ مجوزی هم ندارد و تنها کافی است که تجهیزات برق خورشیدی شما پایدار جریان برق را فراهم کند.

چه پنل خورشیدی برای ماینر مناسب است؟ اکثر پنل‌های خورشیدی رایج در بازار مثل REC، SunPower و Jinko Solar برای استخراج مناسب هستند. نکته مهم‌تر از پنل برای استخراج طراحی مدار و آمپر مناسب  و پایدار با  هزینه بهینه است که برای آن باید از یک مهندس برق مشاوره بگیرید.

استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی | همتاپی

استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی، یکی از راه‌هایی است که به عنوان روشی دوستدار محیط زیست، پیش روی ماینرهای بیت کوین قرار می‌گیرد. همچنین در صورت فراگیر شدن این روش، خرید بیت کوین هم دستخوش تغییرات و نوساناتی می‌شود.

در این میان مسئله بسیار مهمی که وجود دارد این است که آیا سولار ماینینگ روشی مقرون به صرفه برای استخراج بیت کوین است؟

در این مقاله از همتاپی با ما همراه باشید تا مفصل درباره‌ی میزان بهره‌وری استخراج بیت کوین با صفحه خورشیدی صحبت کنیم.

چند نکته اساسی پیش از آغاز بحث

این قسمت نسبتا طولانی را بهتر است با عنوان ((مقدمه دوم)) برای شما بیان کنیم. پیش از هر چیز باید بگوییم محاسبه دقیق هزینه‌های استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی در ایران امکان‌پذیر نیست؛ به این دلیل که اگرچه در مرداد 98 مجوز استخراج بیت کوین در ایران توسط دولت دوازدهم داده شد، اما قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال در ایران بسیار پرنوسان است. در حال حاضر، هیچ فرد یا گروهی مجوز استخراج بیت کوین در ایران را ندارد.

این نوسان‌ها را می‌توانید با مطالعه مقاله بزرگترین فارم بیت کوین ایران و جهان بهتر درک کنید.

به همین دلیل کسی نمی‌تواند ادعا کند هزینه دقیق استخراج بیت کوین در ایران با استفاده از برق و یا پنل‌های خورشیدی چه مقدار خواهد شد.

ما در این نوشتار ممکن است در برخی مواقع برای تخمین مقدار سوددهی سولار ماینینگ از داده‌های دقیق مربوط به شهری مثل کالیفرنیا استفاده کنیم. مقادیری که به دست می‌آیند، اگرچه ممکن است در برخی موارد با داده‌های مربوط به ایران تفاوت داشته باشند، اما در یک مورد کمک بسیار بزرگی به ما می‌کنند:

یک دید کلی از میزان بازدهی کلی استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی در ایران به ما می‌دهند. 

چرا سولار ماینینگ؟

چرا سولار ماینینگ | همتاپی

بیت کوین در سال 2008 توسط ساتوشی ناکاموتو به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان معرفی شد. این ارز دیجیتال توسط مکانیزم گواه اثبات کار (proof of work) استخراج می‌شود.

 ماینرها در قبال مصرف برق و حل مسائل پیچیده ریاضی، بلاک‌های بیت کوین را استخراج می‌کنند و بیت کوین را به عنوان پاداش به دست می‌آورند.

دستگاه‌های پیشرفته ماینینگ برای حل مسائل ریاضی بلاکچین بیت کوین، برق بسیار زیادی را مصرف می‌کنند. از طرفی فعالیت مداوم چنین دستگاه‌هایی سبب ایجاد گرمای قابل توجهی در فارم‌های بیت کوین می‌شود.

مطالب مرتبط: مزرعه بیت کوین چیست؟ + عکس مزرعه بیت کوین

به علاوه اگر در کشوری مثل چین زندگی می‌کردید که سدهای آبی آن توان تولید انرژی برق-آبی را داشتند، ماینینگ با استفاده از برق تولیدی توسط نهادهای دولتی ممکن بود. اما در ایران، تولید و مصرف برق یک چالش همیشگی بوده است. به همین دلیل، حتی بدون صرف برق برای استخراج بیت کوین هم، صنایع مختلف دچار قطعی برق به خصوص در فصول گرم سال می‌شوند.

دلایل بالا کافی بود تا پای استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی یا سولار ماینینگ به وسط کشیده شود.

در سولار ماینینگ شما به جای استفاده از برق خانگی و یا صنعتی، از نیروی خورشید تجمیع شده در پنل‌های خورشیدی، نیروی لازم برای فعالیت دستگاه‌های ماینینگ را به دست می‌آورید.

نیروی خورشید، در پنل‌های خورشیدی ابتدا به برق مستقیم تغییر شکل می‌دهند و سپس به برق متناوب تبدیل می‌شوند؛ چیزی که برای اداره دستگاه‌های ماینینگ خود به آن احتیاج دارید.

در ادامه با  مزایا و معایب سولار ماینینگ آشنا می‌شویم.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

مزایا و معایب استخراج بیت کوین با سلول خورشیدی چیست؟

مزایا و معایب سولار ماینینگ | همتاپی

آشنا شدن با معایب و مزایای سولار ماینینگ می‌تواند یک دید نسبی از این روش استخراج بیت کوین به شما بدهد.

مزایای استخراج بیت کوین با صفحه خورشیدی

موارد زیر سبب می‌شوند تا به استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی به عنوان جایگزینی برای روش‌های فعلی نگاه کنیم:

 • خلاصی از پرداخت هزینه برق

بعد از اینکه سیستم سولار ماینینگ خود را نصب کنید، دیگر هزینه‌ای بابت پرداخت برق مورد نیاز برای استخراج بیت کوین پرداخت نخواهید کرد. این مسئله به خصوص در بلند مدت می‌تواند یک نکته اقتصادی در نظر گرفته شود.

 • دوستدار محیط زیست بودن

استخراج بیت کوین با مصرف برق، موجب آلودگی محیط زیست می‌شود. علاوه بر افزایش دمای هوا، سبب ایجاد گازهای گلخانه‌ای برای لایه اوزون می‌شود. اما استفاده از سولار ماینینگ در واقع استفاده از انرژی خدادادی بدون دخالت و تغییرات بشری است.

 • یک منبع مستقل از سیاست‌های مصرف انرژی

اینکه نهایتا از سولار ماینینگ استفاده کنید یا نه را نمی‌دانیم، اما مستقل بودن آن در کشور ما بسیار مورد نیاز است. با استفاده از پنل‌های خورشیدی دیگر بابت قطعی برق نگرانی ندارید و می‌دانید که استخراج بیت کوین شما مستقل از سیاست‌های مصرف انرژی ایران انجام خواهد شد.

معایب استخراج بیت کوین با صفحه خورشیدی

موارد زیر هم از جمله دلایلی هستند که ممکن است بعد از مطالعه‌شان، نظرتان نسبت به سولار ماینینگ عوض شود:

 • هزینه راه‌اندازی بالا

اگرچه شما بعد از راه‌اندازی صفحات خورشیدی بی نیاز از برق شهری هستید، اما مسئله اصلی خود راه‌اندازی صفحات خورشیدی است. در مثال‌های پایین با هزینه‌ی تقریبی راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی (حتی خانگی) آشنا می‌شوید.

 • وابسته به آب و هوا

استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی اگرچه وابستگی شما به برق کشور را کاملا برطرف می‌کند، اما یک نوع وابستگی دیگر در دل خود دارد. شما بایستی پیش از اقدام به سولار ماینینگ به وضعیت کلی آب و هوای منطقه‌ی نیروگاه خورشیدی خود توجه کنید. با توجه به اینکه سوددهی در مدت زمان بالا به دست می‌آید، بهتر است اقلیم کلی منطقه مورد نظر خود را به صورت همه جانبه بررسی کنید.

 • التزام به استخراج بیت کوین در طولانی مدت

بالا بودن هزینه راه‌اندازی پنل های خورشیدی به قدری در فرآیند درآمدزایی موثر است که شما باید برای جبران آن، برای چندین سال مداوم به استخراج بیت کوین از طریق پنل‌های خورشیدی مشغول باشید. اگرچه برخی ادعا می کنند در صورت بازدهی نداشتن استخراج بیت کوین، می‌توان انرژِی به دست آمده را به عنوان برق شهری به فروش رساند، که البته این کار هم بنا به دلایلی از جمله پیچیدگی فرآیند آن، تا به حال در کشور ما انجام نشده است. (  اما ما داریم درباره معایب استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی صحبت می‌کنیم و نه ضرر به طور کلی!

 • اشغال کردن فضای وسیع

پنل‌های خورشیدی، ابزارهایی هستند که انرژی خورشید را به برق تبدیل می‌کنند. به همین دلیل مجموعه‌ای صفحات مسطح هستند. این پنل‌ها هر چه سطح بیشتری داشته باشند، بیشتر می‌توانند از نیروی خورشید استفاده کنند. البته باید بدانید که برای کسب درآمد مناسب از پنل‌های خورشیدی، داشتن یک فضای وسیع لازم است.

هزینه‌های سولار ماینینگ شامل چه چیزهایی هستند؟

هزینه‌های سولار ماینینگ | همتاپی

برای پاسخ به پرسش بالا، باید عوامل متعددی را در نظر گرفت و نقش آن‌ها را بررسی کرد. البته باید بگوییم ابهام در تعرفه برق صنعتی و مصرفی سبب می‌شود تا نتوان به طور دقیق همه هزینه‌های مصرف را برآورد کرد. در ادامه به بررسی عوامل موثر در میزان سوددهی سولار ماینینگ می‌پردازیم:

برای استخراج بیت کوین چقدر برق لازم است؟

میزان برق مورد نیاز برای استخراج بیت کوین، بستگی کامل به مصرف برق ریگ ماینینگ شما دارد.

ریگ ماینینگ، یک سیستم سخت افزاری است که بر اساس کارت‌های گرافیک طراحی شده و در استخراج بیت کوین به کار برده می‌شود.

میزان برق مصرفی دو دستگاه ماینینگ پراستفاده بیت کوین به شرح زیر است:

دستگاه ماینینگ بیت کوین مصرف برق (بر حسب وات)
antminer s19 pro 3250
antminer s19 3000

بیشتر ماینرها، دستگاه‌های ماینینگ خود را به صورت 24 ساعت در 7 روز هفته به کار می‌گیرند. با این فرض و نیز متوسط مصرف 3kw در ساعت، می‌توان میزان برق مصرفی توسط یک دستگاه آنت ماینر اس19 را به شکل زیر حساب کرد:

3kw × 24 h = 72 kw/h

72 کیلو وات بر ساعت؛ میزان برق مصرفی یک دستگاه متوسط ماینینگ بیت کوین در طی 24 ساعت است.

برای اینکه نسبت این میزان مصرف برق را به شکل قابل درکی بیان کنیم، باید بگوییم میزان مصرف برق یک خانه معمولی در طی 24 ساعت، حدود 28 کیلو وات ساعت است.

اما خود دستگاه‌های ماینینگ چه قیمتی دارند؟

دستگاه‌های ماینینگ از جمله وسایلی هستند که اگر قصد جدی برای کسب درآمد از استخراج بیت کوین دارید، باید یکی از آن‌ها را بخرید.

متوسط قیمت یک دستگاه‌ ماینینگ معمولی به شرح زیر است:

دستگاه ماینینگ قدرت هش قیمت
antminer s19 95 th/s 6000-8500  دلار

تا اینجای کار، میزان برق مصرفی و هزینه نسبی دستگاه‌های ماینینگ را بررسی کردیم. تجهیزات دیگری که مورد استفاده قرار می‌گیرند، پنل‌های خورشیدی هستند. در این مرحله آنها را بررسی می‌کنیم:

بیت کوین بخر تا از هاوینگ جا نمونی

برای سولار ماینینگ به چند پنل خورشیدی احتیاج است؟

برای اینکه بفهمید برای استخراج بیت کوین در منطقه مورد نظرتان به چند پنل خورشیدی احتیاج دارید، باید بدانید میزان اوج تابش آفتاب محل تعیین شده چقدر است. به عنوان مثال اگر در کشوری مثل انگلستان با آب و هوای تقریبا همیشه ابری زندگی می‌کردید، بهتر بود به فکر راه دیگری برای استخراج بیت کوین می‌افتادید.

اما در بسیاری از شهرهای ایران، در اکثر اوقات سال هوای آفتابی موجود است. با بر اساس یکی از اعلام قائم مقام نیرو در دهه نود شمسی، ایران بیش از 300 روز آفتابی در سال را داراست. 

نکته: در ابتدای مقاله بیان کردیم ما معیار خودمان را آمارهایی که برای شهر کالیفرنیا به دست آمده قرار می دهیم. متوسط دمای کالیفرنیا 10.8 سانتی‌گراد است، در حالی که در حال حاضر و بر اساس آمار سایت weatherbase دمای متوسط سالانه تهران 17 درجه سانتی‌گراد است. 

بر این اساس تهران به صورت بالقوه توانایی بیشتری برای استخراج خورشیدی نسبت به کالیفرنیا دارد.

برای اینکه متوجه شویم سولار ماینینگ به چند پنل خورشیدی نیاز دارد، از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

 1000× ((مصرف برق ماهانه/ ساعات اوج آفتابی ماهانه)/ نرخ قدرت پنل خورشیدی)

حالا بهتر است این فرمول را در یک مثال برای شما جا بیندازیم:

مثال برای پیدا کردن تعداد پنل خورشیدی مورد نیاز برای استخراج

در شهری مثل کالیفرنیا، حدود 5.2 ساعت در روز اوج تابش خورشید وجود دارد. بر اساس ادعای سایت آنلاین لیبرتی در بعضی از روزهای گرم سال، متوسط اوج تابش خورشید در ایران به 9 ساعت هم می‌رسد. برای اینکه بتوانیم بهتر تخمین بزنیم و با توجه به گرم‌تر بودن تهران نسبت به کالیفرنیا، ما عدد 7 را به عنوان متوسط ساعات اوج تابش خورشید در نظر می‌گیریم.

با توجه به فرمول بالا، به میزان ماهانه اوج تابش خورشید احتیاج داریم، پس:

7 × 30 = 210

210 ساعت اوج تابش خورشید در یک ماه از تهران.

از طرفی می‌دانیم یک دستگاه antminer s19 در صورت فعالیت دائمی، 72 کیلو وات ساعت انرژی در روز مصرف می‌کند. مقدار انرژی مصرفی ماهانه این دستگاه برابر با ضرب 72 در 30 روز ماه خواهد بود: 2160 کیلو وات بر ساعت انرژی.

فرمول ابتدایی را اجرا می‌کنیم:

2160 ÷ 210 = 10,285

10,285 × 1000= 10285 watts

شما برای تولید بیت کوین به بیش از 10.000 وات انرژی نیاز دارید. اگر فرض را بر این بگذاریم که از پنل‌های خورشیدی 250 واتی استفاده می‌کنید، به 42 پنل خورشیدی برای تولید بیت کوین توسط یک دستگاه آنت ماینر اس 19 احتیاج دارید.

هزینه تهیه پنل‌های خورشیدی چقدر است؟

در قسمت قبل متوجه شدیم برای استخراج بیت کوین توسط یک ماینر عادی آنت ماینر اس 19 به 10.285 وات انرژی نیاز داریم. در این قسمت ما یک پنل خورشیدی را مد نظر داریم که بتواند به میزان حداقل 10.500 کیلو وات به ما انرژی بدهد. اگر بخواهید این پنل را از خارج کشور تهیه کنید، باید هزینه‌ای بالغ بر 24.953 دلار بابت خرید یک پنل 12 کیلو واتی بپردازید.

اما خب از آنجایی که ما در یک کشور کاملا خودکفا زندگی می‌کنیم، می‌توانیم از پنل‌های خورشیدی خودمان استفاده کنیم! با مراجعه به سایت دیجی کالا می‌توانید قیمت پنل های خورشیدی را مشاهده کنید. در حال حاضر یک پنل خورشیدی 250 واتی قیمتی برابر با 12.000.000 تومان دارد. برای تهیه 10.5 کیلو وات انرژی باید تعداد 42 عدد از این پنل‌ها را خریداری کنید. جمع هزینه خرید پنل‌ها برابر با 504 میلیون تومان می‌شود. (البته در ابتدای سال 1402)

خب حالا می‌رسیم به جمع نهایی:

یک دستگاه ماینینگ antminer s19 + پنل‌های خورشیدی (به میزان لازم!) برابر است با جمع حداقل 6000 دلار + 504 میلیون تومان. این میزان، مجموع هزینه‌های لازم برای راه‌اندازی یک دستگاه ماینینگ از طریق سولار ماینینگ است.

حالا که هزینه راه‌اندازی دستگاه ماینینگ با استفاده از پنل‌های خورشیدی را بیان کردیم، بهتر است به این مسئله بپردازیم که بعد از چه مدت می‌توان به بازدهی رسید.

انتقال به صفحه استخراج ابری

استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی کی به سود‌دهی می رسد؟

استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی کی به سود‌دهی می رسد؟ | همتاپی

ما تلاش کردیم تا با استفاده از مثال‌های حال حاضر در ایران، به محاسبات خود رنگ واقعیت بپاشیم. اما همانطور که گفتیم متاسفانه تا به حال تجربه واقعی از استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی را در ایران مشاهده نکردیم.

به همین دلیل اطلاعی از نرخ استخراج بیت کوین با سولار ماینینگ در ایران نداریم. از این رو، برای اطلاع از نرخ بازگشت سرمایه با استفاده از این روش، ناچاریم از داده‌های مربوط به کالیفرنیا استفاده کنیم.

در این مرحله، احتمال رخداد 4 پیشامد را بررسی می‌کنیم:

 1. استفاده از 10 دستگاه ماینینگ

در شهر کالیفرنیا استفاده از 10 دستگاه ماینینگ برای استخراج خورشیدی، بعد از 5 سال هزینه اولیه سولار ماینینگ را جبران می‌کند.

 1. استفاده از 25 دستگاه ماینینگ

استفده از این تعداد دستگاه ماینینگ هم بعد از 5 سال شما را موفق به پرداخت هزینه‌های اولیه می‌کند.

 1. استفاده از 50 دستگاه ماینینگ

همانند دو مرحله قبل بعد از 5 سال سوددهی آغاز می‌شود.

 1. استفاده از 250 دستگاه ماینینگ

استفاده از 250 دستگاه ماینینگ در روش سولار ماینینگ، بعد از 3.35 سال شما را وارد مرحله سودآوری می‌کند.

مثال‌های بالا مربوط به شهر کالیفرنیا بودند و قطعا تفاوت‌هایی با ایران دارد. اما یک اصل روشن بدون تغییر باقی می‌ماند:

سوددهی استخراج بیت کوین با استفاده از پنل‌های خورشیدی بعد از یک مدت طولانی (معمولا بیش از 5 سال) آغاز می‌شود.

برای بار دوم باید یادآور شویم قوانین ارزهای دیجیتال در ایران به صورت دفعه‌ای تغییر می‌کنند. به همین دلیل مشخص نیست که آیا سولار ماینینگ در ایران سودآور باشد یا نه. (به فرض اینکه اساسا روشی سودآور در طولانی مدت باشد)

کلام آخر

در این مقاله با استفاده از نرخ‌های حقیقی عوامل متعدد، هزینه‌ی راه‌اندازی دستگاه‌های ماینینگ از طریق سولار ماینینگ در ایران را محاسبه کردیم.

سولار ماینینگ دوستدار محیط زیست است و برخی از محدودیت‌های استخراج با برق خانگی یا صنعتی را ندارد، اما هزینه راه‌اندازی آن بسیار بالا است. بالا بودن هزینه راه‌اندازی سبب می‌شود تا امکان سوددهی آن صرفا در بازه‌های بلند مدت فراهم شود.

از طرفی قوانین نامشخص مربوط به ارزهای دیجیتال در ایران هم عامل دیگری برای مبهم بودن این روش کسب درآمد است.

به هر ترتیب، پیش از اقدام برای استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی، حتما قوانین استخراج بیت کوین در ایران را با دقت مطالعه کنید.

به امید سودهای پربرکت در بازار رمزارزها برای شما همراهان عزیز.

مطالب مرتبط با استخراج بیت کوین با پنل خورشیدی

 • هاوینگ بیت کوین یک رویداد مهم است که در آن پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود، این اتفاق هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد و تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد بیت کوین دارد. برای آشنایی بیشتر با زمان دقیق هاوینگ بیت کوین 2024 و تأثیرات هاوینگ بیت کوین بر استخراج و بازار، به صفحه “تاریخ هاوینگ بیت کوین” مراجعه کنید.
 • به شما توصیه می‌کنیم که اگر حتی یک مقاله را بخواهید در مورد استخراج بیت کوین بخوانید ،آن مقاله بهترین سایت استخراج ابری بیت کوین باشد، ما در این مقاله به تفصیل به بررسی این فرصت سود سازی ناب پرداخته‌ایم.
 • آشنایی با سازوکار شبکه بیت کوین، به خصوص به روز رسانی‌های تپ روت و سگویت می‌تواند به شما در جهت درک و شناخت بهتر از این شبکه مفید باشد.
 • از معجزه شبکه لایتنیگ بیت کوین و ویژگی‌های منحصر به فرد کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین اگاه هستید؟ اگر نیستید حتما دو مقاله مهم ما در این زمینه را مطالعه کنید.
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. تازه شما پایداری شبکه رو در نظر نگرفتی
  در طول شب که شما تولید برق نداری و ساعات طلوع و غروب هم تولیدت پایین میاد، حالا یا باید از باتری استفاده کنی که باز هزینه های هنگفت داره یا هم اون ساعات دستگاهت رو خاموش کنی که عملا چندین ساعت در روز رو از دست میدی

  1. کوروش جان، دم شما گرم بابت این نکته خوبی که گفتید. حتما به مقاله اضافه می‌کنیم