بزرگترین فارم بیت کوین ایران و جهان کدام ها هستند؟

فهرست بزرگترین مزارع بیت کوین جهان | همتاپی

اسم بیت کوین و متعلقات آن از جمله ماینینگ یا استخراج بیت کوین و نیز بزرگترین فارم بیت کوین، بیش از یک دهه است که بر سر زبان‌ها، به خصوص در میان افراد مشغول در صنعت ارزهای دیجیتال، افتاده است. شاید علاقه داشته باشید بعد از آشنایی با مزرعه بیت کوین، با بزرگترین مزارع بیت کوین در سطح جهان و یا کشور خودمان آشنا شوید.
به هر حال، ماینینگ بیت کوین در کنار سرمایه‌گذاری از طریق خرید بیت کوین از جمله روش‌های نسبتا کم ریسک و با سود قابل قبول معرفی شده‌است. از این رو افراد بسیاری برای افزایش دارایی خود، به سمت ماین کردن اولین ارز دیجیتال جهان قدم برمی‌دارند.

انتقال به صفحه استخراج ابری

در ادامه با ما در همتاپی همراه باشید تا با بزرگترین فارم بیت کوین ایران و جهان آشنا شوید.

فهرست مطالب

بزرگترین فارم های بیت کوین جهان بر چه اساسی انتخاب می‌شوند؟

بزرگترین فارم‌های بیت کوین جهان بر چه اساسی انتخاب می‌شوند؟ | همتاپی

شاید بهتر باشد پیش از معرفی بزرگترین تولید کننده بیت کوین در جهان، به بررسی شاخص مورد نظر برای تعیین بزرگترین فارم بیت کوین بپردازیم.

راستی منظور از تولید بیت کوین، استخراج آن به وسیله‌ی الگوریتمی به نام گواه اثبات کار (proof of work) است.

مطالب مرتبط: با گواه اثبات کار و نحوه‌ی کار آن بیشتر آشنا شوید.

برگردیم به موضوع خودمان؛ شاید در نگاه اول بزرگ بودن یک فارم یا همان مزرعه بیت کوین به بزرگی منطقه مورد استفاده بستگی داشته باشد. همچنین ممکن است تعداد دستگاه‌هایی که برای استخراج بیت کوین به کار برده می‌شوند، دلیلی بر اندازه‌ی فارم بیت کوین باشند. اما باید بگوییم چنین معیارهای ظاهری، لزوما نمی‌توانند تعیین کننده‌ی میزان بزرگی مزارع بیت کوین در دنیا باشند.

ما در این مقاله، برای بررسی بزرگترین فارم بیت کوین جهان، به یک شاخص کار راه انداز متوسل می‌شویم:

1) هش ریت یا نسخه هش

مطالب مرتبط: همه چیز درباره هش ریت در ارزهای دیجیتال چیست را بخوانید.

بزرگترین فارم های بیت کوین جهان بر اساس نرخ هش

بزرگترین فارم های بیت کوین جهان بر اساس نرخ هش | همتاپی

ابتدا این راهنمای واحدهای اندازه گیری را از ما داشته باشید:

 هر 1000 گیگا تقریبا معادل 1 ترا و هر 1000 ترا معادل تقریبی یک پتا است. (باکس دانش)

بزرگترین فارم های بیت کوین جهان بر اساس هش ریت به شرح زیر هستند:

فارم بیت کوین دالیان در چین (Dalian)

این فارم بیت کوین که در کشور چین قرار دارد، توانسته هش ریتی برابر با 360000 ترا را به خود اختصاص دهد. بر اساس آماری که این شرکت منتشر کرده‌است، با استخراج 750 بیت کوین در ماه، 3% از همه ی بیت کوین‌های جهان را استخراج کند.

ماین کردن این حجم از بیت کوین، سبب ایجاد هزینه انرژی به اندازه 1170000 دلار می‌شود.

بیت کوین بخر تا از هاوینگ جا نمونی

فارم بیت کوین جنسیس در ایسلند (Genesis)

جنسیس، دومین مورد از لیست بزرگترین فارم بیت کوین جهان است. این فارم بیت کوین ایسلندی به عمد در این کشور سردسیر قرار گرفته تا آب و هوای مناسب آن، به عملکرد بهتر دستگاه‌های ماینینگ کمک کند. این مزرعه که بزرگترین فارم استخراج ابری بیت کوین در جهان لقب گرفته، هش ریت 1000 گیگایی دارد. با تفاصیل بالا، منطقی است که به عنوان بزرگترین مصرف کننده الکتریسیته در میان کمپانی‌های ایسلندی معرفی شود.

فارم بیت کوین مسکو در روسیه

این فارم بیت کوین که در روسیه قرار دارد، با نام پایتخت همین کشور شناخته می‌شود. به کار گرفتن هش ریتی برابر با 38 پتا، سبب می شود تا این فارم بیت کوین در ماه حدود 120000 دلار برای تامین هزینه‌های انرژی پرداخت کند. اما با استخراج ماهانه بیش از 600 بیت کوین، به نظر می‌رسد ارزشش را داشته باشد!

فارم بیت کوین گیگاوات در آمریکا (Gigawatt)

شاید جالب باشد بدانید که گیگاوات به عنوان یکی از بزرگترین فارم های بیت کوین در دنیا، کار خود را در زیرزمین خانه ی صاحبش شروع کرده است. فارم بیت کوین گیگاوات که در واشنگتن واقع شده، از مزیت قیمت کم انرژی در این شهر آمریکایی بهره می‌برد. قیمت هر کیلووات ساعت انرژی در واشنگتن آمریکا، با نرخی برابر با 0.0842 دلار محاسبه می‌شود.

همه‌ی ویژگی‌های بالا دست به دست هم داده‌اند تا گیگاوات بتواند هش ریتی برابر با 1.3 پتا ایجاد کند.

فارم بزرگ بیت کوین لینتهال در سوئیس (linthal)

همانطور که گفتیم، برای اینکه دستگاه‌های استخراج بیت کوین عملکرد مناسبی داشته باشند، بهتر است در آب و هوای سرد قرار بگیرند. سوئیس با داشتن چنین آب و هوایی پتانسیل خوبی برای داشتن یک فارم پرقدرت بیت کوین دارد. این فارم بیت کوین در ساختمان کارخانه‌ای در یکی از روستاهای سوئیس با نرخ انرژی بسیار مقرون به صرفه ساخته شده‌است.
متاسفانه از هش ریت مورد استفاده در این فارم بیت کوین اطلاعاتی در دست نیست.

فارم بزرگ بیت فیوری در هلند (bitfury)

بیت فیوری واقع در هلند، از کهنه کارترین‌های صنعت ماینینگ بیت کوین در جهان است. از سال 2011 که شروع به کار کرده‌است، بیشتر از 500 مگاوات انرژی صرف استخراج بیش از 600000 بیت کوین کرده است. استفاده از سیستم خنک کننده دو فازی ایمرشنی، سبب شده تا با 95% صرفه‌جویی در برق مصرفی، این مقدار بیت کوین استخراج شود.

کومُلوس دیتا؛ اولین فارم مبنی بر انرژِی هسته ای در آمریکا

همین ابتدای کار اعلام کنیم که این فارم بیت کوین بر پایه انرژی هسته‌ای قرار است در سال فعلی (2023) شروع به کار کند و هنوز بیت کوینی استخراج نکرده‌است. اما شرکت مذکور، ادعا کرده با استفاده از انرژی “پاکیزه” الکتریسیته و سیستم محاسبات ابری، به استخراج و ماینینگ بیت کوین خواهد پرداخت.

می دانید که فارم‌های بیت کوین، حجم بسیار زیادی از انرژی الکتریکی را در زمان ماینینگ استخراج می‌کنند. همین مسئله سبب می‌شود تا به سراغ منابع تجدید پذیر و ارزان‌تر انرژی مثل انرژی خورشیدی، بادی و یا هیدروالکتریک بروند. استفاده از این منابع، سطح گسیل‌های ناشی از تولید بیت کوین‌ها را افزایش می‌دهد. در اینجاست که انرژی هسته‌ای وارد عمل می‌شود تا این گسیل‌های نامطلوب را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

حالا که بزرگ ترین فارم های بیت کوین جهان را به شما معرفی کردیم، بهتر است درباره ی بزرگترین فارم های بیت کوینی که در ایران فعالیت می‌کنند هم اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

اما اجازه دهید پیش از انجام این کار، ابتدا به اینکه آیا فعالیت فارم های بیت کوین در ایران قانونی است یا نه بپردازیم.

آیا فعالیت فارم های بیت کوین در ایران قانونی است؟

تحت شرایطی؛ بله، قانونی است. برای اینکه فارم بیت کوین در ایران داشته باشید و بخواهید از طریق آن بیت کوین استخراج کنید و نهایتا به درآمد برسید، باید مجوزهای لازم را از مرجع‌های ذیصلاح مثل سازمان “صمت” دریافت کنید. البته باید بدانید قانون در مورد بیت کوین و فعالیت‌های مربوط به آن در طی سال‌ها تغییرات زیادی در کشور ما، ایران، داشته است. بنابراین ممکن است در زمان مطالعه این مقاله، قوانین کشور راجع به بیت کوین و استخراج آن از طریق فارم های بیت کوین، تغییر کرده باشند.

بزرگ ترین فارم بیت کوین ایران

بزرگترین فارم بیت کوین ایران | همتاپی

فعالیت‌های مربوط به فارم‌های بیت کوین در ایران، به دلیل نامشخص و دفعه‌ای بودن قوانین ذکر شده در قسمت قبل، تا حدی غیرشفاف است. به علاوه، موارد متعددی پیش آمده است که افراد به طمع کسب سودهای بسیار و آسان، اقدام به راه‌اندازی فارم‌های بیت کوین در ایران کرده‌اند.

در ادامه با چند مورد از فعالیت بزرگ‌ ترین فارم های بیت کوین در ایران اشاره می‌کنیم:

مزرعه بیت کوین رفسنجان کرمان

در واقع شاید بتوان گفت تنها فارم بیت کوینی که در ایران مشغول به کار است و از داشتن مجوزهای قانونی آن اطمینان داریم، مربوط به شرکت ایرانی-چینی 3rd Wave (موج سوم) است. از زمان دقیق احداث این پروژه اطلاعی نداریم اما خبر فعالیت این شرکت از دی ماه سال 1399 در میان رسانه‌ها دست به دست شد. در 24 دی ماه همان سال، به دلیل شایعاتی پیرامون مصرف بی‌رویه برق توسط این فارم بیت کوین، مسئولین مربوطه، مجبور به توقف فعالیت این فارم بیت کوین شدند. چنانکه مدیر کل روابط عمومی شرکت توانیر اعلام کرد:

 بنا به درخواست مردم شریف ایران، ماینر رفسنجان امروز خاموش شد.

البته این خاموشی بعد از مدت کوتاهی جای خود را به روشنایی و فعالیت دوباره این فارم بیت کوین داد. در تاریخ 25 فروردین 1400 خبر آنلاین، خبری مبنی بر فعالیت دوباره این فارم بیت کوین منتشر کرد.

مطالب مرتبط: مقاله استخراج بیت کوین در رفسنجان توسط چینی‌ها، اطلاعات بیشتری در اختیار شما می‌گذارد.

نکته مهم: شرکت مربوط به این فارم بیت کوین به دفعات اقدام به جذب سرمایه گذار برای انجام فعالیت‌های خود کرده است. همانطور که در متن بالا مطالعه کردید، ساز و کار این فارم بیت کوین قانونی ایرانی-چینی، چندان مشخص و واضح نیست. بنابراین پیش از انجام هرگونه اقدامی در مورد سرمایه‌گذاری در این شرکت، حتما تحقیقات لازم را انجام دهید. توییتر مدیر عامل ایرانی این شرکت از اینجا قابل مشاهده است.

آی ماینر؛ شرکت به ظاهر قانونی اجاره ماینر بیت کوین

راستش را بخواهید وضعیت آی ماینر از فارم بیت کوین موج سوم هم بدتر است. این شرکت که ادعای اجاره ماینر به افراد و سودهای بالا در مدت زمان کم را دارد (تیتر “سود بالا در زمان کوتاه” برای شما معرف چه نوع شرکت‌هایی است عزیزان؟!)، در رپورتاژهای آگهی خود که در سایت‌های خبری کشورمان منتشر کرده‌بود، خود را دارای بزرگ ترین فارم بیت کوین ایران با 6000 دستگاه ماینر و نرخ 96000 ترایی در ثانیه معرفی کرده‌بود.

برای آشنایی بیشتر با این فارم بیت کوین ایرانی، توصیه می‌کنیم عبارت “شرکت آی ماینر” را در گوگل را سرچ کنید و خودتان بر اساس نتایج تصمیم گیری کنید!

علاوه بر این فارم های بیت کوین ایرانی، موارد دیگری هم وجود داشته اند که به قصد کلاهبرداری و با نام های گمراه‌کننده خود را به مردم معرفی می‌کردند. همچنین برخی فارم ها از جمله فارم بیت کوین چیتگر، به دلیل فعالیت غیرقانونی، از ادامه‌ی کار محروم شدند.

سخن پایانی

استخراج بیت کوین در بزرگترین فارم بیت کوین در جهان و ایران، یکی از راه‌های کسب درآمد است که برخی از افراد، آن را برای خود انتخاب می‌کنند. فارم های بیت کوین دالیال، جنسیس و گیگاوات از جمله بزرگترین فارم های بیت کوین در دنیا هستند.

دانستن این نکته که فعالیت فارم های بیت کوین در ایران تنها منوط به داشتن مجوزهای لازم از جانب سازمان‌هایی نظیر صنعت، معدن و تجارت است، می‌تواند شما را در تشخیص فارم های اصلی بیت کوین یاری دهد.

مطالب مرتبط با “بزرگترین فارم بیت کوین”

  •   بزرگترین فارم‌های بیت کوین، که در استخراج این ارز دیجیتال نقش مهمی دارند، ممکن است تحت تأثیر هاوینگ بیت کوین قرار بگیرند. هاوینگ، که پاداش استخراج را کاهش می‌دهد، می‌تواند بر سودآوری این فارم‌ها تأثیر بگذارد. برای دیدن زمان دقیق برگزاری هاوینگ بعدی و فهم بهتر از تأثیرات آن بر استخراج بیت کوین، بازدید از صفحه تاریخ هاوینگ بیت کوین در وب‌سایت همتاپی پیشنهاد می‌شود.
  • آشنا شدن با بهترین سایت های استخراج ابری بیت کوین، قدم اول برای ماین کردن اولین ارز دیجیتال جهان است. تحقیقات بیشتر و احتیاط هم فراموش نشوند!
  • از معجزه شبکه لایتنیگ بیت کوین و ویژگی‌های منحصر به فرد کیف پول‌های لایتنینگ بیت کوین اگاه هستید؟ اگر نیستید حتما دو مقاله مهم ما در این زمینه را مطالعه کنید.
  • امن‌ترین کیف پول بیت کوین چه کیف پولی است؟ این سوالی است که نمی‌توان به صورت متقن به آن پاسخ داد، اما می‌شود لیستی از کیف پول‌های امن بیت کوین را معرفی کرد. (که البته ما هم چنین کاری کردیم)
  • اگر با پیدا کردن آدرس کیف پول بیت کوین‌تان مشکل دارید، ما در مقاله آدرس کیف پول بیت کوین به شما آموزش داده‌ایم که چگونه در 5 کیف پول برتر بازار آدرس خود را استخراج کنید.
  •    شما می‌دانستید که بدون گره‌های بیت کوین، بلاکچین بیت کوین مفهومی ندارد؟ توصیه می‌کنیم در این رابطه مقاله گره بیت کوین چیست را مطالعه کنید.
  • لایت کوین بخریم یا بیت کوین؟ سوالی که ممکن است در مواجه با اولین و دومین ارز دیجیتال بازار ( از نظر قدمت) به آن برخورد کنید.

امیدواریم که با برداشتن قدم‌های محتاطانه در زمینه فعالیت در استخراج بیت کوین، به سودهای خوبی دست پیدا کنید.

اشتراک گذاری