همه چیز درباره کلاهبرداری‌های ترون؛ چگونه از خود محافظت کنیم؟

قرارداد هوشمند ترون کلاهبرداری | همتاپی

آیا ترون کلاهبرداری است؟  قیمت ترون و امکان قراداد هوشمند این شبکه در سالهای اخیر بسیاری از کلاهبرداران را به خود جذب کرده است! اما آیا اصلا خود ترون کلاهبرداری است و تمام این پلتفرم یک شرکت هرمی است؟ البته که نه!…

در این مقاله ما به این سوالات پاسخ می‌دهیم که آیا ترون یک پروژه کلاهبرداری است؟ همچنین ما چند نمونه از معروفترین پروژه‌های کلاهبرداری ترون مثل ترون لاو و ترون لینک پرو را به شما معرفی می‌کنیم و به شما یاد می‌‌دهیم که خود را در مقابل این پروژه‌ها ایمن کنید.

پس با ما همراه باشید.

فهرست مقاله

قبل از آغاز بحث از شما دعوت می‌کنیم که کامنت یکی از مخاطبان همتاپی که در یکی پروژه‌های کلاهبرداری ترون به نام ترون لاو سرمایه خود را از دست داده است را ببینید:

کلاهبرداری ترون لاو | همتاپی

ترون چیست و آیا ترون یک پروژه کلاهبرداری است؟

ترون یک پلتفرم بلاکچینی است که در سال 2017 توسط یک شرکت سنگاپوری به مدیرعاملی جاستین سان ایجاد شد.

هدف ترون ایجاد یک بستر برای اشتراک گذاری محتوا بوده و همچنان نیز این پروژه پر قدرت در حال حرکت به سمت این اهداف از پیش تعیین شده است.

انتقال به صفحه استخراج ابری

اما نام ترون در دو سه سال اخیر بیش از آن که به خوشنامی آورده شود به بدنامی اورده شده است ، تقریباً از روز اول پیدایش این پروژه نام ترون به کلاهبرداری گره خورد!

در زمان رونمایی از وایت پیپر این پروژه بسیاری از افراد با دیدن کپی بودن بخش‌های از وایت پیپر این ارز از پروژه‌های دیگر(به خصوص اتریوم) به آن شک کردند و این سناریو را مطرح کردن که ترون قرار بوده است یک پروژه کلاهبرداری باشد اما بعد از جذب سرمایه هنگفت خود تصمیم گرفته است که به کار ادامه دهد! که البته نه تنها به نظر این سناریو درست نمی‌آید بلکه مسخره هم  هست!

ترون علی رقم حجم در گردش بالا و قیمت بسیار پایین‌اش به خودی خود یکی از ارزشمندترین پروژه‌های بازار ارزهای دیجیتال است و ارز آن یعنی TRX همیشه در جایگاه مناسبی از نظر حجم بازار قرار داشته است.

اما چیزی که باعث شد بعداً نام این پروژه با کلاهبرداری گره بخورد هیچ ارتباطی به وایت پیپر آن و حتی قیمت پایین TRX (نسبت به پروژه‌های رقیب مثل اتریوم کاردانو) نداشت!

“در دنیای پویا ارزهای دیجیتال، ترون جزو ارزهای ویژه و متمایز محسوب می‌شود. خرید TRX را آغاز کنید و در بازار ارزهای دیجیتال ماجراجویی کنید.

مطالب مرتبط: مقایسه اتریوم و کاردانو

داستان پروژه‌های کلاهبرداری ترون از زمانی در قاب سالاد این پلتفرم اضافه شد که ترون امکان ایجاد قرارداد هوشمند بر بسترش را عرضه کرد.

اضافه شدن قرارداد هوشمند به ترون همانا و رواج کلاهبرداری قرارداد هوشمند ترون نیز همانا!

آیا قرارداد هوشمند ترون کلاهبرداری است ؟

یک قرارداد خرید منزل را تصور کنید. شما با فرد فروشنده قرارداد می‌بندید که بعد از پرداخت وجه کامل، فروشنده سند را به نام شما بزند، این قرارداد یک قرارداد سنتی در زیر سایه قانون است که به گونه‌ای تنظیم شده که اگر یکی از طرفین از اجرای تعهدات خود سر باز بزند، قانون به عنوان میانجی وارد کار شود و طرفین را به اجرای قرارداد مکلف کند.

حال نقش قانون و مجری قانون را بردارید و بلاکچین و ماشین مجازی بلاکچین (EVM) را جایگزین کنید. تبریک می‌گوییم شما به قرارداد هوشمند رسیدید!

در قراردادهای هوشمند ضمانت اجرای قرارداد، دارایی‌های ثبت شده افراد بر روی بستر بلاکچین است و ضامن انجام آن نیز ماشین مجازی آن بلاکچین (EVM) است.

شما یک قرارداد هوشمند را بر مبنای قوانین یک بلاکچین می‌نویسید و دارایی‌های خود را در آن گرو می‌گذارید. (البته این کاملاً یک مثال است و هر قرارداد هوشمندی ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد)

مثلاً فکر کنید شما می‌خواهید به فردی 1 اتر بپردازید و یک NFT مشخص را از او بخرید؛ شما و آن فرد باید دارایی خود را به قرارداد هوشمند ثابت کنید و آنجاست که این قرارداد شروط را برای شما اجرا کرده و معامله را انجام می‌دهد.

خود قرارداد هوشمند به خودی خود یک ابزار است و خطر و تهدیدی ندارد، بلکه برعکس به ذات بسیار مفید است. (شما را به مثال معروف تیغ در دست جراح ارجاع می‌دهیم.)

اتفاق بدی که افتاد این بود که «تیغ به دست زنگی مست» رسید و کلاهبرداران پانزی از این قابلیت آگاه شدند.

خود را به جای یک کلاهبردار تصور کنید (دور از جانتان) و این چند عبارت را کنار هم بگذارید:

 • ناشناس بودن
 • هجوم مردم به ارزهای دیجیتال
 • درآمد دلاری
 • قرارداد ناشناس و قطعی

دهانتان آب نیفتاد؟

شما به عنوان یک کلاهبردار می‌توانستید با قرارداد هوشمند از قدرت و جاذبه تکنولوژی نوظهوری مثل بلاکچین بهره ببرید و از ناآگاهی افراد تازه وارد به این عرصه استفاده کنید.

همچنین بلاکچین این قدرت را به شما می‌داد که ناشناس بمانید و با کمترین هزینه فلنگ را ببندید.

اما چرا بین این همه پروژه‌ی بلاکچینی ترون تا این حد  بر سر زبان افتاد؟

چرا بیشتر کلاهبرداری‌های پانزی بر روی ترون اجرا می‌شود

متاسفانه آمار دقیقی از کل پروژه‌های اسکم به تفکیک بلاکچین پیدا نکردیم؛ اما چیزی که واضح است این است که ترون بیشتر از بقیه ارزهای دیجیتال نامش با کلاهبرداری عجین شده است؛ اما به چه دلیلی؟

می‌شود برای این موضوع دلایل زیر را بیان کرد:

 • داشتن قرارداد هوشمند
  ترون به شما امکان ساخت قرارداد هوشمند را می‌دهد که این امکان در بین بلاکچین‌های مختلف به صورت محدود دیده می‌شود.
 • ارزان و آسان بودن ساخت قرارداد هوشمند در ترون
  ساخت قرارداد هوشمند در ترون نسبت به دیگر بلاکچین‌ها که این قابلیت را دارند (مثل اتریوم) بسیار ارزان‌تر و آسان‌تر است.
 • ارزان بودن ارز دیجیتال ترون
  ارزان بودن توکن متیک به خودی خود وسوسه کننده است، به خصوص وقتی که داستان‌هایی از ارزهای معروفی می‌شونید که زمانی چند سنت بوده‌اند و امروزه بیش از چند صد دلار قیمت دارند، این نکته خود جاذبه‌ای است که کار کلاهبرداران را ساده تر می‌کند.
 • هزینه گس فی پایین شبکه ترون
  ترون به خاطر ساختار شبکه‌اش هزینه ناچیزی برای تراکنش‌هایش نسبت به اتریوم می‌گیرد، همین نکته باعث می‌شود که سرمایه‌های خرد هم بتوانند در دام کلاهبرداران بیافتند.
مطالب مرتبط: گس فی چیست؟

حال که کمی با دلایل سوء استفاده سودجویان از ترون آشنا شدید بیایید تا با یکدیگر کمی درباره پروژه‌های ریز و درشتی که در این چند سال با اسم ترون جیب مردم را خالی کردند بخوانیم.

چند نمونه از پروژه های کلاهبرداری ترون

چند نمونه از کلاهبرداری های ترون | همتاپی

همانطور که بالاتر نیز توضیح دادیم، خود پروژه ترون و البته ارز دیجیتال TRX کلاهبرداری نیست، بلکه یکی از معتبرترین پروژه‌های بازار ارزهای دیجیتال است.

اما به وفور می‌توان پروژه‌های ریز و درشتی را یافت که دام آن‌ها در زمین ترون پهن شده است. 

کلاهبرداری‌های ترون آنقدر زیاد شده است که خود یک مجموعه مقاله می‌خواهد اما ما برای این که سردرد نشوید تنها به ذکر چند مورد از آنها در این بخش بسنده کردیم:

عنوان پروژه وضعیت روش
ترون ماتریکس
Tron matrix
فعال پانزی
شارک دیفای
Shark Defi
بی رد استیکینگ
پروژه فینی ترون
finytron
بی رد استیکینگ
ترون ایکس مس
TronXmas 
فعال استیکینگ
بانک ترون
Bank of tron
بازگشت دوباره پانزی
وکینگ ترون
waykingroup.com
فعال تیم معاملاتی
پروژه ویوک
wkvok
بی رد استیکینگ
پروژه اکو اسمارت
Eco Smart
فعال پانزی
پروژه ترون فاند
TronFund.info
فعال پانزی
پروژه ترون ایکس‌بنک
TronExBank
فعال پانزی
پروژه ترون تاور
Tron tower
بی رد پانزی
پروژه ترون باکس
TronBox
فعال پانزی
اوپال ترون
Opals Tron
بی رد استیکینگ
ترون لاو

Tron love

فعال ترکیبی
ترون لینک پرو
Tron link pro
فعال استیکینگ

 

شرکت هرمی ترون

در این دسته پروژه‌هایی را قرار دادیم که مدل درآمدی و کلاهبرداری آنان پانزی (هرمی) است.

1 – ترون ماتریکس

حداقل موجودی مورد نیاز برای شرکت در این پروژه کلاهبرداری، 500 TRX است که همان ابتدا از شما دریافت می‌شود.

در توضیحات سایت این پروژه آمده است که شما با سرمایه گذاری در MegaPool (مگا استخر) این کمپانی می‌توانید درآمد نامحدود و غیرفعال کسب کنید؛ تنها کافی است که دیگران را به استخر خود متصل کنید (عضو گیری هرمی) و درآمد ثابت داشته باشید.

این پروژه شامل 8 استخر است که به شما به ازای هر کاربر جدید از 1,000 تا 192,000 تتر جایزه می‌دهد.

به گواه سایت Dapp.review این پروژه همچنان فعال است اما در طول یک ماه اخیر (ژوئن 2023) تنها 3 عضو جدید و آن هم به اندازه 300 دلار جذب کرده است.

بیت کوین بخر تا از هاوینگ جا نمونی

2- بانک ترون

بانک ترون (Bank Of Tron) یکی از دانه درشت‌های فهرست کلاهبرداری با ترون ماست که در سال 2020 . این پروژه توانست 6.5 میلیون دلار از دارایی سرمایه‌گذاران زودباور خود را در مرحله با موفقیت به سرقت ببرد. لازم به ذکر است که ما در مقاله‌ای مفصل به پرونده بانک ترون و بازگشت آن پرداخته‌ایم.

این پروژه چهار پلن سرمایه‌گذاری داشت و از سطح اول، دوم و سوم شما به ترتیب 5،2 و 0.5 درصد سود از سرمایه زیرشاخه‌تان را به شما باز می‌گرداند. همچنین این پروژه وعده می‌داد که در حالت معمولی نیز روزانه بین 3.7 تا 6.7 درصد سود به شما بدهد.

نکته جالب این پروژه آن بود که بیشتر ترافیک این سایت از ایران و کشورهای جهان سومی واقع در قاره آفریقای بود.

در حال حاضر بانک ترون دوباره با طرح سود دهی 5 الی 25 درصد بازگشته است!!

3- پروژه اکو اسمارت

پروژه ecosmartecs کاملاً ساختاری مشابه بانک ترون دارد و یک پروژه کاملاً پانزی است.

اگر سری به سایت این پروژه بزنید خواهید فهمید که اکثر بخش‌های آن ناتمام است و رود مپ مشخصی نیز ندارد، همچنین این پروژه تیم سازنده خود را نیز معرفی نکرده است.

طرح‌های این شرکت پانزی به گونه‌ای طراحی شده است که شما فقط می‌توانید سود پروژه خود را بردارید نه سرمایه اولیه‎‌تان را، لازم به ذکر است که حداقل میزان سرمایه‌گذاری در این پروژه نیز 5000 ترون می‌باشد!

اکو اسمارت 25 سطح دارد  و هر کاربر می‌تواند 3 نفر  مستقیم به عنوان زیر مجموعه به خود اضافه کند.

4- ترون فاند 

ترون فاند به شما وعده سود روزانه 3 درصد و در مجموع 300 درصد می‌دهد. شما به صورت پیش فرض با حداقل سرمایه 100 ترون روزانه 2.5 درصد به صورت پایه سود دریافت می‌کنید و با هر زیر مجموع 0.5 درصد به پاداشتان اضافه می‌شود.

5- ترون اکس بنک

این پروژه هم یکی دیگر از پروژه‌های پانزی بود که به طعمه‌های خود وعده سود روزانه 1 درصد را می‌دهد؛ شما می‌‎توانستید این سود را با اضافه کردن زیر مجموعه تا 6 درصد افزایش دهید. 

این پروژه همچنان فعال است و به گواه DappRadar همچنان 98.03 هزار دلار سرمایه در آن وجود دارد.

6- پروژه ترون تاور 

ترون تاور نیز یکی دیگر از پروژه‌های هرمی بود که اکنون ردی از ارائه طرح‌ها و وعده‌های سوددهی آن نیست. آن‌ها به سرمایه‌گذاران خود وعده سود 5 درصدی برای قربانیان سطح اول (مرحله یک جذب) می‌دادند.

7- ترون باکس

این پروژه روزانه بین 4 الی 7 درصد سود به صورت توکن trx به سرمایه‌گذارانش می‌داد. این پروژه همچنین وعده سود 200 درصدی را برای 40 روز به شما می‌داد.

ترون باکس 4 لول داشت که لول اول 4 درصد سود می‌داد و تا 0.5 درصد در لول چهار کاهش پیدا می‌کرد.

همچنین این پروژه یک بازی کودکانه داشت که از شما می‌خواست ارقام آخر هش بلاک‌های بعدی ترون را حدس بزنید و 5 تا 75 درصد از سرمایه خود در سایت را جایزه بگیرید!

8- ترون هلدینگ

ترون هلدینگ یکی دیگر از پروژه‌هایی بود که به نام قرارداد هوشمند کلاهبرداری می‌کرد، این سایت سه پلن سرمایه‌گذاری داشت که در آن به طور روزانه بین 4 الی 8 درصد سود بین قربانیان خود تقسیم می‌کرد.

ترون هلدینگ تمرکز خود را بر روی ساختار پانزی قرار داده بود و با هر نفر زیر مجموعه 10 درصد به سود روزانه شما اضافه می‌کرد.

دیگر پروژه های کلاهبرداری ترون

دیگر پروژه‌های کلاهبرداری ترون | همتاپی

در این بخش دیگر پروژه‌های کلاهبرداری ترون را لیست کرده‌ایم که اکثر آنان نیز از نام قراردادهای هوشمند ترون سوء استفاده کرده‌اند اما تمرکز اصلی آنان بر روی درآمد هرمی (پانزی) نیست و غالباً تمرکزشان بر روی روش‌های دیگر کلاهبرداری است.

9- پروژه شارک دیفای

این پروژه که یکی از معروفترین کلاهبرداری‌های ترون با سوء استفاده از قراداد هوشمند ترون بود به شما وعده سرمایه‌گذاری در استخر استخراج ترون می‌داد و حداقل حجم سرمایه گذاری در آن 1000 ترون بود و در ازای این سرمایه گذاری 

این پروژه ارز دیجیتال مختص خود را (SRX ) به شما پرداخت می‌کرد. این پروژه نیز از ساختار شبکه‌ای استفاده می‌کرد اما تمرکز اصلی آن بر روی کلاهبرداری از طریق استیکنگ بود

این پروژه بعد از چند ماه فعالیت سایت خود را بست و ترون‌های استیک شده مردم را به غارت برد.

10- پروژه فینی ترون

Finytron پروژه‌ای است که مدت‌هاست از بین رفته است و در حال حاضر موجودی قرارداد هوشمندش 0 دلار است. این پروژه به شما به ازای حداقل 200 ترون در هر 24 ساعت 1.5 درصد سود ثابت می‌داد. این پروژه هم تمرکز اصلی خود را بر روی استیکینگ ترون گذاشته بود.

11- ترون ایکس مس

پروژه ترون ایکس مس (tronxmas) -که همچنان فعال است و در حال بستن بار خود است- رویکردی اغوا کننده در پیش گرفته است. شما می‌‎توانید بدون هیچ سرمایه‌گذاری در این سایت با انجام فعالیت‌های مختلف روزانه تا 0.5 ترون استخراج کنید.

این سایت به شما دو پلن سرمایه گذاری ارائه می‌دهد که در آن روزانه 5 و 7 درصد سود پرداخت می‌کند و حداقل زمان قفل شدن سرمایه شما باید 40 روز باشد.

اما درآمد بدون سرمایه‌گذاری دانه‌ای است برای دام بزرگ این کلاهبرداران، تنها کافی است که بعد از چند بار مراجعه به این سایت طمعتان تحریک شود و با خود بگویید: « 10 ترون (حداقل میزان سرمایه‌گذاری) که چیزی نیست بگذار تا سرعت استخراجم را افزایش دهم و سود بیشتری کسب کنم، مطمئنا بعد از کمی سود پولم را بیرون می‌کشم.»

این همان فرمانی است که شما را بعد از چند هفته به جای می‌رساند که می‌بینیند هزارن ترون از دارایی خود را در این سایت از دست داده‌اید.

12- پروژه ویکینگ ترون

پروژه ویکینگ ترون (waykingroup) نیز یکی دیگر از آن پروژه‌هاست که تمرکز خود را بر روش پانزی نگذاشته آن‌‎ها ادعا می‌کنند که سرمایه گذاری شما به دست یک تیم تریدر می‌رسد و آنان با سرمایه شما ترید می‌کنند و ماهانه 9 درصد سود به شما پرداخت می‌کنند!

حداقل مبلغ ورود به این پروژه 100 ترون است که آن هم در یک قرارداد دو ساله تعریف می‌شود.

این پروژه همچنین ارز دیجیتال مخصوص به خودش یعنی WKX را نیز دارد.

13- پروژه ویوک

Wkvok یک پروژه با ادعای استیکینگ ترون بود که به کیف پول ترون لینک متصل می‌شد.

این پروژه برای شروع از شما می‌خواست که کیف پول خود را به سایت Wkvok متصل کنید و حداقل موجودی نیز باید 10 تتر می‌‌بود و به ازای هر روز که این 10 تتر را استیک می‌کردید 8 ترون به شما می‌داد!

این پروژه نیز به صورت ریفرال گیری کار می‌کرد و تا سه ریفرال به شما جایزه می‌داد. روزانه 8 درصد!

14- اوپال ترون

اوپال ترون وعده پرداخت 100 توکن بومی‌ اوپال ترون(Opals) به ازای هر 1000 ترون را به قربانیان خود می‌داد.

این پروژه روزانه 0.9 درصد وعده سود دهی داده است، اما نکته اینجاست که شما برای برداشت دارایی خود اگر می‌خواستید اوپال‌هایتان را بفروشید هر اوپال را 1 ترون از شما می‌خریدند؛ نکته کلاهبرداری همینجا معلوم می‌شد! با یک حساب سرانگشتی این پروژه به ازای هزار ترون 100 ترون به شما بر می‌گرداند؛ پس برای این که بتوانید کل دارایی خود را بردارید باید نزدیک به 910 روز صبر می‌کردید!

این پروژه مثل باقی پروژه‌ها از ساختار هرمی استفاده می‌کرد اما تمرکز اصلی آن بر روی همین فرآیند استینکینگ است.

سایت این پروژه مدتهاست که در دسترس نیست.

اما با وجود این همه پروژه کلاهبرداری بر بستر ترون، چگونه خود را از شر کلاهبرداران حفظ کنیم؟

15. ترون لاو

سایت ترون لاو ادعا می کند که یک کمپانی معتبر است و در کشور مالزی فعالیت می‌کند. ترون لاو دو روش برای پرادخت به کاربران ارائه می‌دهد.

روش لاکسون: حداقل 5 میلیون سرمایه لازم است و در آن روزانه 2 دلار سود پرداخت می‌شود. که البته واقعی نیست.

روش فرست فارمز: در این روش، در ابتدای کار 50 دلار جایزه به شما داده خواهد شد، اما نمی‌توانید آن را برداشت کنید. اما با واریز 65 دلار موجودی حساب شما به 115 دلار می‌رسد که معادل 14 دلار سود است و ترون لاو ادعا می‌کند که قابل برداشت است.

باید بگوییم که ادعای این سایت کاملا دروغ است و شما در صورت سرمایه گذاری در این سایت سرمایه خود را خواهید باخت.

16. ترون لینک پرو

با روی کار آمدن ترون لینک اصلی، پس از مدتی پروژه کلاهبرداری ترون لینک پرو شروع به فعالیت کرد. این کلاهبرداری افراد را به سرمایه گذاری دعوت می‌کرد و پس از مدتی به آن‌ها می‌گفت که مثلا شما 10 هزار دلار از این سرمایه گذاری سود کرده‌اید. اما برای دریافت آن باید کارمزدی (مثلا 200 دلار) پرداخت کنید که مربوط اداره مالیات آمریکاست!
در نگاه اول منطقی به نظر می‌رسد که شما در ازای 200 دلار 10 هزار دلار پاداش دریافت می‌کنید. اما نهایتا هم سرمایه اولیه از دست می‌رود و هم پولی که بابت آزاد کردن سود پرداخت می‌کنید.

کلاهبرداری ترون لینک پرو از روش‌های دیگری مثل زیرمجموعه گیری و روش‌های پانزی نیز استفاده می‌کرد. باید توجه کرد که خود کیف پول ترون لینک مشکلی ندارد. در واقع پروژه کلاهبرداری ترون لینک پرو است که  پول‌های شما را به باد می‌دهد. متاسفانه حتی بعضی کاربران حتی تفاوت این دو را متوجه نشده‌اند.


چگونه از کلاهبرداری های ترون در امان بمانیم؟


چگونه از کلاه برداری های ترون در امان بمانی؟ | همتاپی

توصیه ما به شما این است که قبل از سرمایه گذاری در هر پروژه‌ از دنیای ارزهای دیجیتال، دو کار را انجام دهید:

1- در سایت‌های معتبر صحت اعتبار آن را چک کنید

 • به هیچ عنوان به پروژه‌هایی که با عنوان ریسک بالا (High-Risk) در سایت‌های مثل dappradar یا اسکم داک دسته بندی شدن اعتماد نکنید.
 • فریب قرارداد هوشمند داشتن یک پروژه در روی بلاکچین ترون را نخورید، این را در نظر بگیرید که ایجاد یک قرارداد هوشمند روی شبکه ترون یا هر شبکه دیگری نیاز به کد ملی ندارد!

توصیه اکید ما به شما این است که قبل از یک ریال سرمایه‌گذاری در هر پروژه‌ای تمامی جوانب آن را درسایت‌های اینچنین‌ بسنجید و بعد اقدام کنید.

2- با عقل خود بسنجید

در نظر داشته باشید که پنیر مجانی تنها در تله موش پیدا می‌شود.

اگر قرار باشد پروژه‌ای بر بستر بلاکچین، از نرخ سود دهی بین المللی صندوق‌های سرمایه‌گذاری (چیزی در حدود سالانه بین 8 الی 15 درصد) وعده سود بیشتری بدهد قطعاً یک جای کار این پروژه می‌لنگد!

خودتان دیگر تصور کنید پروژه‌ای مثل بانک ترون که روزانه 3.7 درصد (سالانه 1350%) سود بدهد دیگر قطعا خود میل لنگ است! (یعنی ساخته شده که بلنگد درست مثل میل‌لنگ خودرو)

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر احساس کردید فرد یا پروژه‌ای دارد خود را به گونه‌ای ارائه می‌کند که طمع شما را برانگیزد احتمالاً شما با یک پروژه کلاهبرداری طرف هستید؛ ساده‌تر بگوییم، اگر پروژه‌ای به شما در باغ سبز نشان داد فقط فرار کنید چون هیچ پروژه سرمایه گذاری درستی بدون تفهیم ریسک با شما قرارداد نخواهد بست.

در نهایت توصیه می‌کنیم بخش کامنت‌های این مقاله را مطالعه کنید تا تجربه تلخ دیگر کاربران را از این کلاه‌برداری ها را ببینید. برای آشنایی بیشتر با ترون هم سری به فهرست مقالات زیر بزنید:


فهرست مقالات مرتبط با کلاهبرداری ترون


 • اگر علاقه مند به مطالعه و بالابردن آگاهی خود نسبت به ترون دارید می‌توانید مقاله ترون چیست را مطالعه کنید.
 • در این مقاله حتما متوجه شباهت ترون و اتریوم شده‌اید، ما دریک مقاله مفصل با عنوان تفاوت trc20 و erc20  به بررسی تفاوت‌های این دو شبکه پرداخته‌ایم.
 • یکی از محبوب‌ترین رقبای قیمتی ترون، قطعا دوج کوین است. اگر چه این دو تنها در قیمت با یکدیگر رقابت دارند ولی مطالعه تفاوت‌های ترون و دوج کوین در مقاله ترون یا دوج کوین خالی از لطف نیست.
 • یکی از محبوترین کاربردهای شبکه ترون، استفاده از آن برای انتقال استیبل کوین تتر است. شما می‌توانید در مقاله تفاوت تتر erc20 و trc20 به تفضیل درباره مزایای ترون بر شبکه تتر مطالعه کنید.
 • اگر مایلید درباره کلاهبرداری در ارزهای دیگر هم اطلاعاتی بدست بیاورید توصیه می‌کنیم مقاله همه‌چیز در مورد کلاهبرداری اتریوم را از دست ندهید.
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام بچه ها حواستون باشه تعدادی اکانت توی تلگرام به نشانه دختر آسیای شرقی بمنظور سرمایه گذاری و کسب سود بالا فریبتون نده ، در صفحه assets کیف پول ترون روی موجودی خود در قسمت کادر آبی رنگ کلیک کنید بعد در صفحه ای که باز میشود ، قسمت پایین پایین روی DApp connections کلیک کنید تا سایت های که البته با اجازه خودتون به کیف پولتون دسترسی دارن ببینید؛ روی علامت تیک اونها کلیک کنید و بعد disconnect بزنید

 2. سلام رفقا من امروز توسط یک دختر چینی که قبل این برنامه رو بم معرفی کرد هک شدم و مستقیما بم گفت که خودش هک رو انجام داده و پول تو حساب خودش هست لطفا گول این برنامه رو نخورید به هیچ وجه همش کلاهبرداری هست

 3. من در کیف پول بیت گت با قرارداد در ترون kelever defi شرکت کردم ۱۴۷ دلار داشتم که برداشت شد و اعلام کردن انرژی شما چون بالای ۱۰۰ دلار هست غیر فعال شده و مجدد به همین اندازه پول واریز کنید تا اکتیو بشه متاسفانه واریز کردم مجموعا ۲۹۴ دلار
  با پشتیبانی صحبت کردم میگه باید ۱۴۷ دلار به یک ادرس ولت واریز کنی بما اطلاع بدی تا کل پول ۴۴۱ دلار برگشت داده بشه
  و برای من وایت پیپر و کلیه مشخصات شرکت رو فرستادن ولی من شک دارم به کلاهبرداری کسی میتونه اطلاعات دقیق‌تری بهم بده سپاسگزارم

 4. سلام دوستان
  امروز ۲۹ آذر ۱۴۰۲ هست یهو تمام موجودی USDT من صفر شد و تمامشو برداشت کردن علیرغم اینکه قبلاً بهم هشدار داده بودن که ترونلینک پرو کلاهبرداری هست من توجهی نکردم تا اینکه الان سرم اومد، دوستان لطفا جدی بگیرین اینو مینویسم تا شاید دوست دیگری سرمایه شو نجات داد

 5. سلام دوستان والت ترون لینک بسیار هم معتبر است فقط و فقط مواظب باشید اگر لینکی برای شما ارسال شد برای واریز سود آنچنانی و از این اراجیف .. به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید چون از اونجاست که به پس شما دسترسی پیدا می کنند و هر مبلغی باشه برداشت می شه …

 6. پی نوشت کامنت قبلی باید بگم با توجه به نگاهی که به سایتهای دیگه انداختم ظاهرا حدس من در مورد مدیر کانال تلگرامی اشتباه بوده و تعدادی دختر چینی دارن جهت پشتیبانی برای ترون لینک پرو مشتری جذب می کنن.

  1. دقیقا همین جوره منم توسط همین دختر چینی هک شدم و شخص خودش بم‌پیام داد که پولت تو جیب من هست

 7. چند روز پیش تو تلگرام کاربری ناشناس با پروفایلی که عکس دختر چشم بادومی که بیشتر به دخترای کره جنوبی شباهت داشت و مدعی بود اصالت چینی داره و ساکن کوالالامپور هست و البته توریستم هست به من پی ام داد و وانمود می کرد به شخصی به نام جان پی ام داده، وقتی من گفتم جان نیستم و اشتباه پیام داده شروع کرد از من سوال کردن اهل کدوم کشوری؟ اماکن گردشگری کشورتون کجاست؟عذاهای اصلی کشورتون؟…و بعد از این که وانمود کرد علاقه داره با من وارد رابطه عاطفی بشه… به من پیشنهاد ساخت آکانت تو ترون لینک پرو رو داد با این وعده که اگه من صد تتر در این صرافی در کیف پولم واریز کنم روز بعد سه تتر سود به من میدن، من تو ترون لینک پرو آکانت ساختم ولی هیچ پولی به هیچ جا واریز نکردم، وانمود کردم پول ندارم تا اطلاعات کافی درباره ترون لینک پرو رو به دست بیارم اونم همش پیشنهاد می داد که از رفیقای نزدیکت، خانواده… قرض بگیر جالب اینجاست که لینک سایت صرافی و حتی لینک کانال تلگرامی که ارز خرید و فروش می کنه رو هم اون برای من ارسال کرد که البته همه اینا از اصرار به ساخت آکانت،اصرار به تهیه پول،وعده سود غیر عادی گرفته تا داشتن اطلاعات راجع به سایت نوبیتکس و کانال تلگرامی ایرانی و فارسی حرف زدن به بهانه استفاده از گوگل ترنسلیت باعث شد که من نه تنها پی به کلاهبردار بودنش ببرم بلکه مطمئنم طرف ایرانیه،حدس من اینه که احتمال داره این شخص مدیر همون کانال تلگرامی یا کسی از طرف اون باشه.

  1. دقیقا همین شخص با همین مشخصات به‌من پیام داد و از من همین ها رو در خ است کرد

 8. سلام دوستانسی شارز ترون لاو کرده که دوبار حسابش شارژ بشه یا اگه شارز کرده چند روز ادامه داشته

 9. سلام منم داخل ترون لینک پرو سرمایه داشتم ( ۷۷۱ تتر)
  امروز دیدم تترهام صفر شده به پشتیبانی پیام دادم میگه انرژیت کم بوده باید ۳۵٪ ارزش کل سرمایت تتر واریز کنی تا کل سرمایت آزاد شه.

 10. سلام جساب منم بستن و به من هم گفتن باید ۳۵%در صد موچودی رو واریز کنی تا حسابت ازاد بشه کلا کلاهبرداریه ومن شکایت کردم ازشون شماهم خواستید شکایت کنین برین به این سایت فدرال: https://reportfraud.ftc.gov/#/
  حتما این کاررو بکنین اگر تهداد شاکی ها زیاد بشه رسیدگی میکنن

  1. سلام.از کجا این آدرس را آوردید وچه جواابی گرفتید.مال من هم را دزدیدن و بیچاره شدم.منتظر شما هستم شاید نور امیدی باشه

 11. من در پلتفرم TronLink pro سرمایه گذاری کردم و مقدار ۷۹۵ تتر برداشت زد به پشتیبانی تماس گرفتم میگن ۹ روز شما به سرمانه خود انرژی وارد نکدی سیستم برداشت زد باید دقیق ۷۹۵ usdt اضافه کنی تا پول شما برگشت بزند میخواستم راهنمایی کنی چون تو لیست شما نیست اسم این پلتفرم

  1. بله متاسفانه این روش کلاهبرداری این برنامه ها هست، به هیچ وجه این کارو نکن دوست من که دوباره هم اگر این مبلغ رو واریز کنی، یا نمیزاره برداشت کنی یا کلا انکار میکنه واریزیتو! نمونه بارز طرح پانزی همینه دیگه

  2. سلام موجودی حساب ترون لینک پرو من امروز یهو صفر شده الا پشتیبانی میگه باید ۵۰ در صد واریز کنی تا حسابت از بلوک شدن برگرده میشه راهنمایی کنید

  3. چطور میشه با پشتیبانی ارتباط گرفت ؟
   حساب در حالت تعهد یعنی چی رفقا ؟

 12. سلام
  من ۳ روز پیش usdt هام صفر شد
  با پشتیبانش که حرف زدم میگه معادل پولت واریز
  کن تا بتونی برداشت کنی
  ایا درسته یا کلاهبرداریه

  1. تو کدوم پلتفرم؟
   به هیچ عنوان اینکار رو انجام نده دوست من، این اصلا فن این‌هاست برای کلاهبرداری.

 13. سلام این مطلب رو در ۱۲ اردیبهشت ساعت ۰۰.۰۵ ارسال میکنم
  تو رو خدا سرمایه گذاری نکنید بعد از ۵ روز از برداشت ترون شما رو مجبور به شارژ ۱۰۰۰ترون میکنه و همینطور پول خودتون رو به خودتون برمیگردونه اگه شارژ هم نکنید اجازه برداشت نمیده
  یک کلام گول نخورید ترون لاو کلاهبرداری هست خواهش میکنم با اعصاب خودتون بازی نکنید من که داغون شدم

  1. سلام خوبید یعنی زمانی ک میخواستین اصل سرمایه خودتونم بردارین میگف باید ۱۰۰۰ ترون شارژ کنین؟

   1. شما دارین؟ لطفا اگه دارین با من تماس بگیرین من تازه شروع کردم میخواستم ببینم بکشم بیرون سرمایه رو؟ خوب سود میده و دو بار هم برداشت زدم ولی زیاد نبوده

    1. امروز۹ آبان ۴۰۲ تتر من هم صفر شد کاملا کلا هبرداریه تو رو خدا مراقب باشید پولی که به این سختی بدست میاریدو دست این حروم زاده ها ندید

     1. من ۲۰روزی هست دارم سود میگیریم و مشکلی ندارد
      پس تا دیر نشده برداشت بزنم
      چیه سوال اینکه چطور ب کیف پول ما دسترسی پیدا میکنن

   2. بله من و چند تا از دوستام همینجوری شدیم.ممکنه همون ۱۰۰۰تا هم واریز کنید دیگه همون ۱۰۰۰ تا برداره ازتون.من توی TRON LA و MTZPOOL پول واریز کردیم ۱ ریال هم برنگردوندن.کلاه بردارین همشون