خالق لایت کوین چارلی لی کیست؟ چرا همه لایت کوین‌های خود را فروخت؟

خالق لایت کوین | همتاپی

خالق لایت کوین را می‌شناسید؟ آیا هیچ‌گاه درباره آن کنجکاو شده‌اید؟ معمولا وقتی یک ارز دیجیتال خیلی موفق عمل می‌کند کاربران می‌خواهند درباره‌ی همه‌ی جوانب آن اطلاعات به دست آورند. احتمالا شما هم به همین دلیل و شاید یک تحلیل بنیادی خیلی نامحسوس پیرامون خرید لایت کوین مشغول مطالعه این مقاله هستید.

در این مقاله از همتاپی علاوه بر معرفی چارلی لی و بررسی دوران کاری او، چرایی فروش همه‌ی لایت کوین‌های چارلی لی را خواهید فهمید. به این ترتیب، دیگر از بابت تاثیرات  گاه و بی‌گاه بنیان‌گذار لایت کوین بر قیمت این ارز دیجیتال نگرانی نخواهید داشت.

فهرست مطالب 

چارلی لی (Charlie Lee)؛ بنیان گذار لایت کوین کیست؟

چارلی لی یک دانشمند کامپیوتر است که بیشتر به عنوان خالق لایت کوین شناخته می‌شود. او در حال حاضر به عنوان مدیرعامل بنیاد لایت کوین فعالیت می‌کند. جالب است بدانید برادر چارلی لی با نام بابی سی لی (Bobby C. Lee) بنیان‌گذار و مدیر عامل صرافی ارزهای دیجیتال BTC China است.

چارلی در 5 ژانویه سال 1977 و در کشور ساحل عاج به دنیا آمد، اگرچه در 13 سالگی همراه با خانواده خود به کشور آمریکا مهاجرت کردند.

آقای لی پس از فارغ‌‌التحصیلی از دبیرستان در سال 1995 برای ادامه تحصیل به موسسه فناوری ماساچوست رفت. او لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته علوم کامپیوتر دریافت کرد.

اما چارلی لی چطور از مهندسی علوم کامپیوتر به سمت ایجاد لایت کوین کشانده شد؟

دوران کاری چارلی لی

دوران کاری چارلی لی | همتاپی

چارلی لی از سال 2000 مشغول به کار در شرکت‌های بزرگ و مهمی بوده است، اما ما بررسی دوران کاری او را از سال 2007 و ورود چارلی به شرکت گوگل شروع می‌کنیم.

از 2007 تا 2013؛ کار در گوگل و آشنایی با بیت کوین و ایجاد لایت کوین

چارلی لی در طی 6 سال خدمت در گوگل بر روی محصولاتی مثل YouTube Mobile کار می‌کرد. او با بیت کوین به عنوان ارز دیجیتالی که توسط ساتوشی ناکاموتو ناشناس ایجاد شده بود آشنا شد.

لی گفته است که اولین بار در سال 2011 و با خواندن مقاله‌ای در مورد جاده ابریشم (Silk Road) با بیت کوین آشنا شده است.

“جاده ابریشم اولین بازار دارک وب مدرن بود، مکانی برای خرید و فروش ناشناس محصولات و خدمات غیرقانونی با استفاده از بیت کوین.

راس اولبریکت (Ross Ulbricht) جاده ابریشم را در سال 2011 ایجاد کرد و تا سال 2013 که FBI آن را تعطیل کرد به فعالیت در آن پرداخت. اولبریخت نهایتا دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

چارلی لی که به دلیل بحران‌های مالی از جمله مورد سال 2007- 2008 نسبت به سیستم متمرکز فدرال بدبین شده بود، به ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شد.

بعد از صحبت با مایک هرن (Mike Hern) که از توسعه‌دهندگان اصلی بلاکچین بیت کوین بود عزم چارلی برای توسعه ارز دیجیتال خود جزم شد.

مطالب مرتبط: لایت کوین چیست؟ از مفاهیم پایه تا معامله لایت کوین

سال 2011؛ خلق لایت کوین به دست چارلی لی

چارلی لی مانند بسیاری از توسعه‌دهندگان دیگر که می‌خواستند چیزی مثل بیت کوین ایجاد کنند، در اولین تلاش خود شکست خورد.

اولین تلاش چارلی لی Fairbix نام داشت. این ارز دیجیتال به دلیل مشکلاتی از جمله عدم شفافیت در استخراج و آسیب‌پذیری در برابر حمله 51% شبکه ارزهای دیجیتال در سپتامبر سال 2011 از کار افتاد.

اما برخلاف بسیاری از توسعه‌دهندگان چارلی لی توانست در دومین تلاش خود موفق شود.

در عرض چند هفته بعد از راه‌اندازی ناموفق Fairbix، چارلی لی پروتکل اثبات کار (POW) را به همراه چندین درس که از تلاش اول خود گرفته بود به کار گرفت و در تاریخ 7 اکتبر 2011 لایت کوین را منتشر کرد.

مطالب مرتبط: وایت پیپر لایت کوین چیست؟ + لینک معرفی توسط بنیانگذار

از سال 2013 تا 2017؛ ترک گوگل و کار در کوین بیس

در سال 2013 و دو سال پس از انتشار لایت کوین، چارلی لی تصمیم گرفت تا گوگل را ترک کند و در جایی کار کند که فرصت بیشتری به او برای کار بر روی ارز دیجیتال خود را می‌داد؛ مدیر مهندسی در صرافی کوین بیس.

از سال 2016 تا کنون؛ بنیاد لایت کوین

چارلی لی از اواخر سال 2016 آمادگی داشت تا به صورت تمام وقت بر روی لایت کوین کار کند. در نتیجه کوین بیس را ترک کرد تا به طور انحصاری روی نقش خود به عنوان مدیرعامل بنیاد لایت کوین تمرکز کند.

بنیاد لایت کوین یک موسسه غیرانتفاعی است که به منظور پیشبرد لایت کوین به نفع جامعه از طریق توسعه و ترویج فناوری‌های پیشرفته بلاکچین تاسیس شده است.

بیشتر در مورد چارلی لی بدانید

در این قسمت اطلاعات بیشتری در مورد چارلی لی به دست می‌آورید.

محل زندگی چارلی لی

چارلی لی در حال حاضر در سانفرانسیکو زندگی می‌کند.

حساب‌های شبکه اجتماعی

چارلی لی در توییتر و لینکدین هم فعالیت دارد. لینک حساب‌های وی به شرح زیر است:

ثروت چارلی لی

اطلاعات دقیقی درباره ثروت چارلی لی در رسانه‌ها منتشر نشده است، اما برخی از سرمایه‌گذاری‌های چارلی لی بر اساس اطلاعات سایت کرانچ بیس در زیر آمده است.

  • Series A Monochrome
  • Initial Coin Offering- Infinite Fleet
  • Private Equity Round- Pixelmatic

تعداد سرمایه‌گذاری‌های چارلی لی بیشتر از تعداد بیان شده در بالا است. مجموع سرمایه‌گذاری‌ها در این پروژه‌ها به بیش از 20 میلیون دلار می‌رسد، اما ما مقدار دقیق سرمایه‌گذاری چارلی لی را نمی‌دانیم.

شرکت خالق لایت کوین در رویدادهای مربوط به حوزه کاری

چارلی لی در چندین رویداد به عنوان سخنران شرکت کرده است، از جمله:

  • هفته بلاکچین سانفرانسیسکو

برگزارشده در 31 اکتبر سال 2019

  • نشست بلاکچین آسیا 2019

برگزارشده در 2 جولای سال 2019

  • مجمع جهانی کریپیتو در لس آنجلس

برگزارشده در 31 اکتبر سال 2018

  • کنفرانس بلاکچین کانکت

برگزارشده در 26 جولای سال 2018

فروش لایت کوین‌های چارلی لی؛ کِی و چرایی؟

در دسامبر سال 2017، چارلی لی در ردیت خود پستی گذاشت با این عنوان که تمام دارایی‌های لایت کوین خود را فروخته یا اهدا کرده است. او عنوان کرد این کار را انجام داده تا از هر گونه تضاد منافع احتمالی از موقعیت خود به عنوان شخص تاثیرگذاری در رسانه‌های اجتماعی جلوگیری کند.

او اظهار داشت که انگیزه قوی او برای خروج از این ارز این است که هر زمان و هر چیزی که در مورد لایت کوین توییت می‌کند متهم می‌شود که برای منافع شخصی این کار را انجام می‌دهد.

چارلی لی ادعا کرد که همیشه از خرید و فروش لایت کوین قبل یا بعد از توییت‌های مهم خود خودداری کرده است، اما سایه این شک که آیا او قصد دارد با پست‌های خود در شبکه‌های اجتماعی ثروت شخصی خود را افزایش دهد بر سرش سنگینی می‌کرد.

آقای لی بعد از فروش لایت کوین‌های خود به جامعه کاربران این ارز دیجیتال اطمینان داد که لایت کوین را رها نمی‌کند و همه وقت خود را صرف کار بر روی لایت کوین می‌کند.

او همچنین بعدا بیان کرد که میزان زیادی لایت کوین نداشته و فروش آن‌ها تاثیر زیادی بر روند بازار نگذاشته است.

مطالب مرتبط: صفر تا صد استخراج لایت کوین با لپ تاپ

 سخن پایانی

خالق لایت کوین یک مهندس کامپیوتر ساحل عاجی به نام چارلی لی است. او بعد از مهاجرت به آمریکا و تحصیل در رشته کامپیوتر به استخدام شرکت گوگل در آمد. چارلی لی در سال 2011 و بعد از یک تلاش ناموفق، توانست لایت کوین را توسعه دهد.

مقدار دقیق ثروت چارلی لی مشخص نیست، اما او ادعا کرده که در سال 2017 تمام دارایی لایت کوین خود را فروخته است.

چارلی لی همچنین بیان کرده است که تا انتها در بنیاد لایت کوین به فعالیت ادامه خواهد داد.

شما هم اگر نکته قابل توجهی درباره بنیان گذار لایت کوین می‌دانید آن را با ما و دیگر همراهان همتاپی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *