۳ دلیل عملکرد بهتر قیمت اتریوم نسبت به بیت کوین

سه دلیل عملکرد بهتر قیمت اتریوم نسبت به بیت کوین | همتاپی

در رالی اخیر بازار رمزارزها، برخی از ارزهای دیجیتال عملکرد بهتری داشته‌اند و اتریوم یکی از آن‌هاست. در این مطلب برخی از دلایل احتمالی عملکرد بهتر اتریوم را بررسی خواهیم کرد.

بازار ارز دیجیتال طی هفته گذشته بیش از 9٪ رشد کرده و ارزش کل آن دوباره به سطح 1 تریلیون دلار برگشته است. در این میان، برخی از ارزهای دیجیتال عملکرد بهتری نسبت به بقیه داشته‌اند و قیمت اتریو‌م نیز طی هفت روز گذشته، بیشتر از برادر بزرگش یعنی بیت کوین رشد کرده است. در این رالی که از 25 اکتبر (۳3 آبان) آغاز شد، قیمت اتریوم 17٪ افزایش یافت. با این وجود، قیمت بیت کوین در همین بازه زمانی فقط 6٪ رشد کرده است.

شرکت مدیریت دارایی گری‌اسکیل (Grayscale) در گزارش مارکت اول نوامبر خودش اشاره می‌کند این عملکرد بهتر می‌تواند با رشد عرضه اتریوم مرتبط باشد.

از دیدگاه تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال، رشد آهسته عرضه اتریو‌م بعد از ادغام (Merge)، یک عامل جزئی در عملکرد بهتر قیمت اتریو‌م نسبت به بیت کوین بوده است.

کاهش فشار فروش اتر؛ عامل مهم در رشد قیمت اتریوم

قبل از آپدیت ادغام، ماینرهای اتریوم هم مثل ماینرهای بیت کوین، مجبور به فروش دارایی‌های خود برای جبران هزینه‌هایشان شدند. اما بعد از انتقال شبکه به پروتکل اثبات سهام (PoS) در اواسط سپتامبر، این فشار فروش به شدت کاهش یافت.

بخش دیگری از تحلیل شرکت گری‌اسکیل در همین باره می‌گوید:

اکنون بدون محدودیت ناشی از فشار فروش اتر، قیمت اتریو‌م به صورت بالقوه قابلیت تحرکات مثبت بزرگتری را دارد.

یکی دیگر از دلایل جذابیت اتریو‌م، عرضه کاهش یافته آن است. براساس این گزارش، از زمان آپدیت ادغام، انتشار دومین ارز دیجیتال بازار حدود 14,000 اتریوم در روز (یا حدود 5 میلیون کمتر در سال) کاهش یافته است.

براساس اعلام پایگاه Ultrasound.Money، در حال حاضر رشد عرضه اتریو‌م فقط 0.09٪ در سال است. این موضوع اخیراً در مواقع افزایش تقاضا در شبکه و پیشی گرفتن تعداد اتریوم‌های سوزانده شده نسبت به اتریو‌م‌های تولید شده، چند بار منجر به رشد منفی یا ضدتورمی شده است. این وضعیت، حداقل به لحاظ تئوری، اتریوم را به یک سرمایه‌گذاری بلندمدت بسیار جذاب تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، آپدیت ادغام، مصرف انرژی اتریو‌م را تا 99.9٪ کاهش داده و این دارایی را از منظر موسسات و شرکت‌های سازگار با شاخص‌های ESG (محیط زیستی، اجتماعی و حاکمیتی) جذاب‌تر کرده است.

براساس شاخص مصرف انرژی اتریو‌م پایگاه Digiconomist، مصرف انرژی اتریوم از حدود 84 تراوات بر ساعت (TW/h) در سال قبل از آپدیت ادغام به فقط 0.01 تراوات بر ساعت رسیده است.

مطالب مرتبط: عبور قیمت اتریوم از مرز ۱,۶۰۰ دلار؛ آیا اصلاح قیمت در پیش است؟

این سه عامل (کاهش عرضه، کاهش فشار فروش و کاهش مصرف انرژی)، چشم‌انداز پیش روی اتریوم را امیدوارکننده‌تر کرده‌اند و نشانه‌های این چشم‌انداز روشن در عملکرد اخیر آن در مقایسه با بیت کوین نیز دیده می‌شود.

پیش بینی قیمت اتریوم

در زمان نگارش این مطلب، قیمت اتریو‌م با 1٪ رشد روزانه به 1,585 دلار رسیده است. این ارز دیجیتال در تاریخ 29 اکتبر (7 آبان) به بالاترین قیمت از اواسط سپتامبر معادل 1,645 دلار رسید ولی نتوانست بالاتر برود.

قیمت اتریو‌م در ماه گذشته، 24٪ رشد کرده اما نگاه به تایم فریم بزرگتر نشان می‌دهد همچنان از ماه می تاکنون در وضعیت رنج یا سایدوی قرار دارد. در حال حاضر، قیمت اتریوم از اوج تاریخی نوامبر 2021 حدود 67.6٪ فاصله دارد که همچنان نسبت به افت قیمت بیت کوین، کمی بهتر است.

برای اطلاع از اخرین اخبار اتریوم، به مقاله تحلیل قیمت اتریوم مراجعه نمایید.

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش اتریوم صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *