قیمت بیت کوین در ماه ژانویه بهترین عملکرد در یک سال گذشته را ثبت کرد

قیمت بیت کوین در ماه ژانویه بهترین عملکرد در یک سال گذشته را ثبت کرد | همتاپی

قیمت بیت کوین در ابتدای ماه ژانویه (11 دی) در محدوده 16,846 دلار قرار داشت و از آن زمان تاکنون، حدود 38 درصد افزایش یافته است. به گزارش گلسنود (glassnode)، این بهترین عملکرد بیت کوین از ماه اکتبر سال 2021 (مهر 1400) تاکنون بوده است. میزان رشد قیمت بیت کوین در اکتبر 2021 به 41 درصد رسیده بود.

گلسنود در تاریخ 30 ژانویه (10بهمن) در گزارش هفتگی خود، تقاضای قابل توجه خریداران در آغاز سال جدید و چندین مرتبه فشار خرید در معاملات آتی (short squeeze) را به عنوان دلایل رالی صعودی اخیر قیمت بیتکوین مطرح کرده است.

این گزارش همچنین خروج بازار از شرایط بحرانی و ناپایدار ناشی از ورشکستگی صرافی FTX و جریان پیدا کردن نقدینگی در صرافی‌ها را به عنوان یکی دیگر از دلایل رشد قیمت بیت کوین و جلب اعتماد خریداران عنوان کرده است.

نکته مهم دیگر این است که شتاب اولیه خروج سرمایه از صرافی‌ها که با بحران FTX شکل گرفته بود، به حالت خنثی رسیده است و اکنون با توجه به ورودی سرمایه جدید، متعادل شده است.

روند فعلی، بهترین عملکرد قیمت بیتکوین از ماه اکتبر 2021 تاکنون را نمایش می‌دهد. تقاضای فراوان و غافلگیری مداوم خرس‌ها در معاملات آتی و خروج آن‌ها از معاملات، از جمله دلایل این روند قدرتمند هستند. نتایج گزارش اخیر، با بررسی بازار‌های مشتقه و همچنین معاملات اسپات بدست آمده است.

پایداری بیتکوین در صرافی‌های ارز دیجیتال

 یکی دیگر از نکات جالب توجه در گزارش گلسنود، افزایش 50 هزار تراکنش درون زنجیره‌ای در شبکه بیتکوین، طی هفته گذشته است. با این حال افزایش محسوسی در میزان واریز یا برداشت بیت کوین مشاهده نمی‌شود.

تراکنش‌های مربوط به صرافی‌ها، 35 درصد از کل تراکنش‌ها را شامل می‌شود که از ماه مه 2021 (اردیبهشت 1400) بی سابقه بوده است. علی رغم ایجاد تعادل در گردش سرمایه در صرافی‌ها پس از فروکش کردن بحران FTX، اما تعداد بیتکوین موجود در صرافی‌ها همچنان در حال کاهش است.

آمار‌ها نشان می‌دهد که مجموعا 2 میلیون و 250 هزار بیتکوین در پلتفرم‌های معاملاتی نگهداری می‌شود. این میزان حدود 11.7 درصد از کل عرضه را شامل شده و پایین‌ترین میزان در 5 سال گذشته به شمار می‌رود.

براساس داده‌های گلسنود، میزان واریز و برداشت بیت کوین در صرافی‌ها به طور برابر، روزانه 625 میلیون دلار بوده است و این میزان برای اولین بار پس از آشفتگی بازار در انتهای سال 2022، به تعادل رسیده است.

«با کاهش میزان برداشت بیتکوین از صرافی‌ها، امروز میزان گردش بیت کوین در صرافی‌ها روندی خنثی داشته است.»

لازم به ذکر است که عمده فعالیت یک ماه اخیر در صرافی‌ها، مربوط به نهنگ‌ها (کاربران دارای بیش از هزار واحد بیتکوین) بوده است. سهم نهنگ‌ها در میزان گردش ورودی و خروجی بیتکوین در ماه ژانویه، بین 185 تا 215 میلیون دلار بوده است.

پیش بینی قیمت بیت کوین

داده‌های کوین گکو (CoinGecko) نشان می‌دهد که طی ساعات اخیر، قیمت خرید و فروش بیتکوین با کاهش جزئی همراه بوده است و پس از یک افت 3 درصدی، به 22,900 دلار رسیده است. در تاریخ 30 ژانویه (10 بهمن)، قیمت بیتکوین به مرز 24 هزار دلار نزدیک شد اما از قدرت کافی برای عبور از مقاومت قوی این ناحیه برخوردار نبود.

با وجود رشد 8 درصدی قیمت بیتکوین در 2 هفته اخیر، اما در 7 روز گذشته شاهد نوسان جزئی و در جا زدن قیمت بودیم. از آنجایی که عمده افزایش قیمت بیت کوین مربوط به روزهای ابتدایی این ماه بوده است، شاید بتوان گفت که تب و تاب این روند صعودی فروکش کرده است.

برای اطلاع از آخرین اخبار بیتکوین، به مقاله تحلیل بیت کوین مراجعه نمایید. 

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش بیتکوین صرافی ارز دیجیتال همتاپی

منبع: cryptopotato.com
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *