سرگئی نظروف، بنیان‌گذار چین لینک، کیست؟

سرگی نظروف

در چشم‌انداز همیشه در‌حال تحول بازار ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، چندین نام به‌عنوان افراد واقعا تاثیرگذار برجسته می‌شوند. بدون شک، سرگی نظروف (sergey nazarov)، خالق  چین لینک (chainlink)، یکی از آنهاست. یک شبکه غیرمتمرکز به‌خاطر قراردادهای هوشمند هیبریدی و اوراکل‌های بلاک چین شهرت دارد. او ماجراجویی خود در قلمرو ارزهای دیجیتال را با ساخت بازارهای همتا‌به‌همتا در سال ۲۰۱۱ آغاز کرد و به تیم سرمایه‌گذاری «فرست مارک کپیتال» (firstmark capital) پیوست.  باور نظروف نسبت به ایجاد انقلابی در نحوه توزیع ثروت و شفافیت اطلاعات از طریق ارزهای دیجیتال باعث شد تا کوین دسک (coindesk) او را با عنوان «تأثیرگذارترین فرد کریپتو سال 2019» مورد تحسین قرار دهد.

اگرچه این موضوع تایید نشده است، اما برخی حتی نظروف را به عنوان ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، معرفی می‌کنند! 

نام سرگی نظروف
سن 35
ملیت روسی
محل تحصیل دانشگاه نیویورک
حرفه کارآفرین
شناخته شده به عنوان بنیانگذار چین لینک لبز
سرمایه خالص 600 میلیون دلار

نگاهی به مسیر شغلی نظروف 

نظروف، سفر خود را در حوزه آکادمیک در سال ۲۰۱۰ آغاز و به‌عنوان همکار آموزشی در مدرسه کسب‌وکار استرن دانشگاه نیویورک  خدمت کرد. در طول این مسئولیت، او با پروفسور لارنس لنیهان، مدیرعامل فرست‌مارک کپیتال همکاری نزدیک داشت. نظروف نقش مهمی در شکل‌دهی برنامه‌های درسی دوره، ارائه بینش در مورد استراتژی‌های شبکه‌سازی مؤثر و راهنمایی شخصی به تیم‌های دانشجویی در حوزه استارت‌های فناوری ایفا کرد.

سرگی نظروف خالق چین لینک

نظروف دارای مجموعه‌ای از تجربیات غنی است که با حوزه‌های پویای سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر و نوپا در هم تنیده شده است. سفر او با نقاط عطف قابل‌توجهی همراه است؛ از‌جمله تصدی او به‌عنوان یک شریک در «کیو‌ایی‌دی کپیتال» (qed capital) همزمان با روحیه کارآفرینی او با تأسیس و رهبری شرکت‌های «کرپیتا‌میل» (cryptamail) و «سکیور اَست اکسچنج» (secure asset exchange) شکوفا شد و مسیری از نوآوری و امنیت را در قلمرو دیجیتال ایجاد کرد.

وقایع زندگی حرفه‌ای نظروف نقش او را به‌عنوان یک فرد برجسته در پیشرفت تکنولوژی مشخص کرده و او به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران و تاثیر گذاران بر قیمت چین لینک لبز کشتی فناوری را به سمت افق‌های جدید با تمرکز ثابت بر نوآوری بلاک چین هدایت می‌کند. 

  • هم‌بنیان‌گذار چین لینک لبز (2020 – تاکنون)
  • هم‌بنیان‌گذار اسمارت‌کانترکت  (سپتامبر 2014 – تاکنون)
  • هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سکیور است اکسچنج (secure asset exchange) (می 2014 – ژانویه 2016)
  • هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل کریپتومیل cryptamail (می 2014 – ژوئیه 2014)
  • شریک qed capital (فوریه 2011 – آوریل 2014)
  • بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت اگزیت‌لوکال (مارس 2009 – فوریه 2011)
  • کارآموز در رزیندس و فرست‌مارک کپیتال  (آوریل 2009 – نوامبر 2010)
  • همکار آموزشی در  مدرسه کسب‌وکار استرن دانشگاه نیویورک  (ژانویه 2010 – می 2010)

 

توسعه چین لینک

سرگی نظروف به‌همراه استیو الیس در سال ۲۰۱۷ چین لینک را راه‌اندازی کردند. چین لینک یک شبکه بلاک چین است که به‌عنوان یک اوراکل نقش پلی بین این پروتکل و داده‌های خارج از زنجیره را ایفا می‌کند. نوآوری اصلی چین لینک در توسعه اوراکل آن نهفته است. این اوراکل‌ها به‌عنوان واسطه میان شبکه بلاک چین و جهان واقعی عمل می‌کنند و به‌طور ایمن داده‌ها را از منابع خارج از زنجیره دریافت می‌کنند و آن را به قراردادهای هوشمند در بلاک چین تحویل می‌دهند. این ارتباط دو طرفه امکان استفاده از قراردادهای هوشمند در سازوکارهای دنیای واقعی را فراهم می‌کند. 

به گفته نظروف :

ما نرم‌افزار متن‌باز ساخته‌ایم که امنیت مکانیزم اوراکل و چارچوب اقتصادی آن را فراهم می‌کند که از طریق آن مکانیزم اوراکل دارای ضمانت‌های ارزی-اقتصادی است.

تحصیلات نظروف

سرگی نظروف از دانشگاه نیویورک با مدرک لیسانس در فلسفه و مدیریت فارغ التحصیل شد و به عنوان استادیار در دانشکده تجارت استرن برای دوره کارآفرینی فناوری پروفسور لارنس لنینان کار کرد.

زندگی شخصی نظروف

خانواده او در دهه 1990 میلادی به نیویورک مهاجرت کردند، او بعداً در دانشگاه نیویورک تحصیل کرد و مدرک لیسانس خود را در فلسفه و مدیریت گرفت. سرگی نظروف در جوانی توسط والدین مهندس خود با رایانه آشنا شد. او از حدود پنج سالگی شروع به استفاده از صفحه کلید کرد و در مدرسه راهنمایی مشغول خواندن کتابچه راهنمای برنامه نویسی بود. در دوران کودکی، او از ساختن اجسام با لگو لذت می‌برد، تلویزیون‌های قدیمی را از هم جدا می‌کرد تا بفهمد چگونه کار می‌کنند.

نگذار دارایی هات از دست بره

سرگی و بلاک چین

در اوایل دهه 2010 میلادی، نظروف کسب‌‌و‌کاری را اداره می‌کرد که در آن پردازنده‌های گرافیکی را برای استخراج بیت‌کوین به مدت سه ماه اجاره می‌گرفت. او توانست هزینه‌های اجاره را در هفته اول جبران کند و برای باقیمانده قرارداد سود کسب کند و به تدریج به بلاک چین علاقه‌مند شد.

سرگی نظروف و بلاکچین

او در این باره می‌گوید:

چیزی که من را بیش از همه هیجان زده می‌کند این است که اساساً روش کار جهان برای بهبود جامعه را از دو طریق کلیدی تغییر می‌دهد. اول اینکه، رونق و رکودی که در بازارهای مالی مشاهده می‌کنیم، مبتنی بر عدم تقارن اطلاعاتی است که به نفع افراد معدودی است که می‌توانند از آنها بهره‌برداری کنند. ثانیاً، میلیون‌ها کاربر در سراسر بازارهای نوظهور هنوز فاقد توافق‌نامه‌های اقتصادی اساسی در مورد حساب‌های بانکی، بیمه، تجارت جهانی و بسیاری از سیستم‌های قراردادی دیگر هستند که کاربران در بازارهای توسعه‌یافته دارند. برنامه‌های کاربردی قراردادهای هوشمند ترکیبی می‌توانند بقیه جهان را بدون توجه به نقص سیستم محلی خود از صفر به یک ببرند. این مورد شاید ارزشمندترین هدف در تمام تئوری قرارداد باشد.

همچنین به گفته وی، هر چه مشکلات مالی متعارف بیشتر باشد، شانس موفقیت فناوری بلاک چین در تحقق پتانسیل دیفای بیشتر می‌شود.

چشم انداز نظروف: آینده‌ای امن و غیرمتمرکز

چشم‌انداز سرگئی نظروف برای چین لینک فراتر از تسهیل عملکرد قرارداد هوشمند است. او آینده‌ای را متصور است که در آن چین لینک به عنوان یک لایه زیرساختی حیاتی برای کل اکوسیستم بلاک چین عمل می‌کند. این شبکه غیرمتمرکز اوراکل می‌تواند به ستون اصلی  تعاملات امن و شفاف در میان برنامه‌های مختلف بلاک چین تبدیل شود.

نتیجه‌گیری

داستان سرگئی نظروف داستانی از دیدگاه، نوآوری و اعتقاد عمیق به پتانسیل فناوری بلاک چین است. از طریق چین لینک او یک قطعه گمشده حیاتی برای پذیرش گسترده قراردادهای هوشمند ارائه کرده است. همانطور که فضای بلاک چین به تکامل خود ادامه می‌دهد، بدون شک کار نظروف آینده دنیای امن، غیرمتمرکز و مبتنی بر داده را شکل خواهد داد.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *