استیکینگ ترون چیست؟ آموزش استیکینگ ترون در تراست ولت و اتمیک

استیکینگ ترون | همتاپی

آیا می‌دانستید که تنها با نگهداری ارز دیجیتال ترون در کیف پول خود می‌توانید ترون رایگان بگیرید و کسب درآمد کنید؟ استیکینگ ترون روش مطمئن و کم ریسکی است که بدون هزینه و امکانات خاصی و فقط با هولد کردن ترون در کیف پول‌هایی مانند تراست ولت، اتمیک و… TRX پاداش می‌گیرید.

اگر تعجب کرده‌اید که چطور این کار امکان‌پذیر است، این مقاله از همتاپی را به‌دقت بخوانید. در این متن توضیح می‌دهم که استیکینگ ترون چیست و چگونه کار می‌کند، چه مزایا و ریسک‌هایی دارد و چقدر از آن سود خواهید برد. علاوه بر این می‌توانید روش استیکینگ ترون در تراست ولت و اتمیک را به‌صورت تصویری یاد بگیرید.

فهرست مطالب


آشنایی با ترون و کسب درآمد از آن


آشنایی با ترون و کسب درآمد از آن | همتاپی

قبل از توضیح اینکه استیکینگ ترون چیست را آغاز کنیم، باید با شبکه بلاک چین و مفهومی به نام ولیدیتور آشنا شوید. تنها در این صورت است که فرایند استیک‌کردن را درک خواهید کرد.

ترون از الگوریتم اثبات سهام در شبکه بلاک چین خود استفاده می‌کند. شبکه بلاک چین یک پایگاه داده است که اطلاعات را در بلاک‌هایی نگهداری می‌کند که به یکدیگر مرتبط هستند. 

هنگامی که تراکنشی در این بلاک چین انجام می‌شود، اعتبارسنجی و تایید این تراکنش‌ها توسط تعدادی ولیدیتور (validator) انجام می‌شود.

ولیدیتورها بر اساس دارایی و مقدار سرمایه TRX (توکن بلاک چین ترون) خود در شبکه انتخاب می‌شوند. این افراد در ازای اعتبارسنجی، ترون پاداش می‌گیرند.

با این حال ولیدیتور شدن برای دریافت پاداش، نیاز به تخصص فنی و تجهیزات ویژه دارد و هر فردی نمی‌تواند از این طریق کسب درآمد کرده و TRX به دست آورد. استیکینگ ترون روش ساده دیگری است که همه افراد با هر دانش و تخصصی می‌توانند از طریق آن پاداش (ارز دیجیتال TRX) بگیرند.

مطالب مرتبط: ترون (Tron) چیست؟ از مفاهیم پایه تا معامله ترون

استیکینگ ترون چیست


استیکینگ ترون چیست | همتاپی

استیکنیگ ترون فرآیندی است که در آن، ترون‌های خود را به‌منظور مشارکت در مکانیسم اجماع شبکه بلاک چین، برای مدت مشخصی قفل می‌کنید. افراد با در اختیار قرار دادن توکن‌های خود به ایمن‌سازی شبکه بلاک چین و اعتبارسنجی ولیدیتورها کمک می‌کنند و در ازای این کار ارز دیجیتال ترون (TRX) پاداش می‌گیرند.

در استیکینگ ترون، شما به‌عنوان کسی که مقدار مشخصی از ترون در اختیار دارد، دارایی خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهید و با این کار پاداش دریافت می‌کنید.

برای فهم بهتر بگذارید مثالی بزنم. استیکینگ ترون مشابه این است که شما سرمایه‌ای دارید و آن را در اختیار فرد دیگری قرار می‌دهید تا با آن کار کند. در نهایت این فرد بعد از مدت زمانی مشخص، سرمایه شما را همراه با سودش به شما بر می‌گرداند.

 استیکینگ را می‌توانید از طریق صرافی‌ها یا کیف پول ارز دیجیتال انجام دهید. در ادامه روش انجام آن را بیشتر توضیح خواهم داد.


استیکینگ ترون چگونه عمل می کند


استیکینگ ترون چگونه عمل می کند | همتاپی

 از طریق صرافی های ارز دیجیتال و کیف پول خود می‌توانید استیکینگ ترون را انجام دهید. به زبانی ساده در استیکینگ ترون این اتفاق رخ می‌دهد: 

استیکینگ ترون از طریق مکانیسم اجماع اثبات سهام نمایندگی شده (Delegated Proof-of-Stake) انجام می‌شود و به‌اختصار DPoS نام دارد. 

شما در این روش، دارایی ترون خود را برای مدت زمان مشخصی در اختیار ولیدیتورهای مطمئن و قابل‌اعتمادی قرار می‌دهید. آن‌ها از دارایی شما برای رای دادن در شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. در نهایت شما بر اساس مقدار ترونی که در اختیار گذاشته‌اید و عملکرد ولیدیتور پاداش دریافت خواهید کرد.

هر زمان که Tron خود را استیک می‌کنید، به اعتبارسنجی این تراکنش‌ها کمک کرده و در مقابل TRX بیشتری پاداش می‌گیرید. برای استیکینگ ترون باید توکن‌های خود را برای یک دوره خاص رزرو کنید. در این مدت، نمی‌توانید به توکن های خود دسترسی داشته باشید.

عملکرد استیکینگ ترون مشابه حساب‌های بانکی بلند مدت و گرفتن سود از آن‌هاست. در این مدل سرمایه‌گذاری، دارایی خود را در قبال دریافت درصد مشخصی سود به مدت یک یا چند سال در اختیار بانک قرار می‌دهید و در این مدت نمی‌توانید دارایی را از حساب خود خارج کنید.

چگونه ترون را استیک کنیم


چگونه ترون را استیک کنیم | همتاپی

استیک کردن ترون بسیار راحت است. ابتدا با خرید ترون کنید و مقدار مشخصی از آن را در اختیار داشته باشید. برای استیک کردن و فعالیت در اکوسیستم بلاک چین ترون نیازی نیست که آستین‌ها را بالا بزنید و در به در دنبال ولیدیتوری بگردید تا دارایی‌تان را در اختیارش قرار دهید.

 این کار را صرافی ارز دیجیتال و کیف پول برایتان انجام می‌دهد و تنها کاری که نیاز است انجام دهید، فشردن چند دکمه است. 

برای استیک کردن ترون مراحل زیر را طی کنید: 

 1. در گام اول یک کیف پول یا صرافی معتبر را برای استیکینگ ترون انتخاب کنید. این مرحله بسیار مهم است و باید برای انتخاب بهترین پلتفرم تحقیقات کاملی انجام دهید.
 2. در گام دوم باید مقدار مشخصی ترون خریداری کنید و آن را به کیف پول یا صرافی که انتخاب کردید، منتقل کنید.
 3. در گام سوم، وارد بخش مربوط به استیکینگ ترون در کیف پول ارز دیجیتال یا صرافی شوید و ولیدیتور را انتخاب کنید.
 4. در گام بعدی، ترون‌های خود را در اختیار ولیدیتور قرار دهید و آن را قفل کنید.
 5. در نهایت و بعد از مدت زمان مشخصی که به شما اعلام شده است، پاداش خود را دریافت کنید.
اینجا پای سرمایه و دارایی شما در میان است. قبل از انجام این روش کسب درآمد، باید شرایط بازار را بسنجید و با آگاهی از ریسک‌ها و مزایای آن، اقدام به استیکینگ ترون کنید. توصیه می‌کنم که شرایط پلتفرم‌ها و کیف پول‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و بهترین‌شان را انتخاب کنید.

مزایا و معایب استیکینگ ترون


مزایا و معایب استیکینگ ترون | همتاپی

استیک کردن ترون مانند هر روش سرمایه‌گذاری دیگری مزایا و معایب خود را دارد. توجه داشته باشید در این روش، شما از دارایی ترون خود برای مدت مشخصی نمی‌توانید استفاده کنید و به همین دلیل قبل از اقدام باید خطرات و نقاط قوت و ضعف آن را به‌خوبی بشناسید.

در زیر مزایا و معایب استیکینگ ترون را توضیح دادم تا دید درستی از این روش سرمایه‌گذاری به دست آورید:

مزایای استیکینگ ترون

 • سود مناسب: از طریق استیکینگ ترون می‌توانید تعداد کوین‌های خود را افزایش دهید. در بازار پر رونق ارزهای دیجیتال، همین موضوع باعث افزایش سود شما خواهد شد!
 • بازگشت سود تضمینی: بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است و به همین دلیل خرید و فروش رمز ارزهایی مانند ترون ریسک خود را دارد. استیکینگ ترون گزینه بهتری به‌حساب می‌آید؛ زیرا بدون هزینه‌ زیادی ارز رایگان دریافت می‌کنید. در بدترین شرایط بازار، توکن های به‌دست‌آمده از این طریق می‌تواند زیان‌های ناشی از کاهش قیمت TRX را پوشش دهد.
 • سهولت استیکینگ: ممکن است مفهوم و عملکرد آن در ابتدای آشنایی کمی سخت باشد؛ اما استیک کردن ترون به‌خودی‌خود، مانند خرید ارز دیجیتال از صرافی بسیار آسان است. حتی اگر در این حوزه مبتدی باشید می‌توانید به‌راحتی استیکینگ ترون را شروع کنید. دستورالعمل آن را نیز می‌توانید در این مقاله بخوانید!
 • نداشتن محدودیت اتصال به اینترنت: شما می‌توانید در کیف پول‌های آفلاین اقدام به استیکینگ ترون کرده و از آن کسب درآمد کنید. کیف پول‌های سرد نیازی به اتصال اینترنت ندارند و همین موضوع امنیت آن‌ها را در برابر حملات سایبری افزایش می‌دهد.

معایب استیکینگ ترون

 • نوسانات بازار ارز دیجیتال: بازار کریپتو بسیار پرنوسان است و خرید و نگهداری ترون یا هر ارز دیجیتال دیگری ریسک دارد. شما در فرایند استیکینگ دارایی خود را برای مدت زمان مشخصی قفل می‌کنید و با افت شدید قیمت ترون، ممکن است متضرر شوید. در این حالت پاداشی که می‌گیرید ممکن است نتواند افت قیمت را جبران کند.
 • قفل‌شدن دارایی: برای کسب سود و گرفتن پاداش مشخص، باید ترون خود را برای مدت زمان مشخص (از چند روز تا چند ماه) قفل کنید. در این دوره نمی‌توانید به دارایی خود دست بزنید. همین موضوع ممکن است باعث شود تا از بازار جا بمانید و این برای افرادی که تریدر هستند و قصد سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت را ندارند، دردسرساز خواهد شد.
 • تاخیر در پرداخت‌ها: در حالی که اکثر پلتفرم‌ها وعده پرداخت پاداش به‌موقع را می‌دهند، ممکن است پرداخت سود استیکینگ با تاخیر انجام شود. معمولاً این تاخیر در پرداخت پاداش بیشتر از چند روز طول نخواهد کشید. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری بلند مدت باشید این موضوع مشکل‌ساز نخواهد بود.

چرا ترون برای استیک کردن مناسب است


چرا ترون برای استیک کردن مناسب است | همتاپی

ارزهای زیادی برای استیکینگ وجود دارند؛ ولی ترون با نام اختصاری TRX، یکی از رایج‌ترین ارزهای دیجیتال برای استیک کردن است. 

شبکه بلاک چین ترون بر اساس الگوریتم اثبات سهام عمل می‌کند؛ الگوریتمی که به کاربران اجازه می‌دهد تا 1000 تراکنش در ثانیه داشته باشند. فناوری بلاک چین ترون رشد چشمگیری داشته به‌نحوی‌ که تا این لحظه بیش از یک میلیون تراکنش در آن انجام شده است. همین موضوع انتخاب ترون را جذاب می‌کند.

علاوه بر قدرت بلاک چین، برخی از مهم‌ترین دلایل انتخاب ترون توسط سرمایه‌گذاران برای استیکینگ این موارد هستند: 

 • تراکنش رایگان: با استیکینگ ترون در تراست ولت، اتمیک یا هر پلتفرم دیگری، قدرت رای خود را در داخل شبکه بلاک چین افزایش می‌دهید. از آن جایی که با استیک کردن ترون عملاً دارایی خود را مسدود می‌کنید، شبکه ترون به طور خودکار به‌عنوان پاداش 20 تراکنش رایگان را در داخل اکوسیستم خود در اختیارتان می‌گذارد.
 • تعداد تراکنش زیاد: شبکه Tron بسیار بهینه شده است و می‌توان گفت مزایای هر دو بلاک چین بیت کوین و اتریوم را باهم دارد! همین موضوع باعث شده است تا بلاک چین ترون عملکردی قوی با تعداد تراکنش‌های بالا داشته باشد. تعداد تراکنش‌های زیاد به پاداش‌های بیشتری برای مشتریان تبدیل می‌شود.
 • ریسک کم: ترون ارز دیجیتال شناخته شده و معتبری است و سرمایه‌گذاران زیادی به آن اعتماد کرده‌اند. همین موضوع استیکینگ ترون را بین کاربران زیادی محبوب کرده است.

بهترین کیف پول استیکینگ ترون چیست


بهترین کیف پول استیکینگ ترون چیست | همتاپی

همان‌طور که گفتم، برای استیکینگ Tron باید ارز خود را در یک کیف پول معتبر برای مدت زمان خاصی هولد کنید. از بهترین کیف پول‌هایی که هم امنیت خوبی دارند و هم کار کردن با آن ها راحت‌تر است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


بهترین صرافی برای استیکینگ ترون چیست


بهترین صرافی برای استیکینگ ترون چیست | همتاپی

علاوه بر کیف پول ارز دیجیتال، در بعضی از صرافی‌ها نیز می‌توانید ترون خود را استیک کنید. در زیر چند صرافی معتبر برای استیکنگ ترون را معرفی می‌کنم:

 • بایننس (Binance)
 • کوین بیس (Coinbase)
 • کیوکوین (Kucoin)
 • پنکیک سواپ (Pancake Swap)

استیکینگ ترون در تراست ولت


استیکینگ ترون در تراست ولت | همتاپی

تراست ولت یکی از کیف پول‌هایی است که می‌توانید ترون خود را در آن استیک کنید و پاداش بگیرید. در زیر به صورت گام به گام روش استیکینگ ترون در تراست ولت را توضیح داده‌ام:

آموزش استیکینگ ترون در تراست ولت

برای استیکینگ ترون در تراست ولت می توانید مراحل زیر را در 5 گام طی کنید:

گام اول: ترون بخرید و به تراست ولت منتقل کنید.

از یک صرافی معتبر مانند همتاپی می‌توانید ترون بخرید و به تراست ولت خود منتقل کنید. بعد از واریز، کیف پول تراست ولت خود را باز کرده و به والت ترون مراجعه کند.

گام دوم: وارد منوی استیکینگ ترون در تراست ولت شوید

بر روی More ضربه بزنید تا وارد منوی استکینگ ترون در تراست ولت شوید. آپشن‌های زیر را مشاهده خواهید کرد.

 • Stake Details: جزئیات استیکینگ TRON و وضعیت فعلی استیکینگ خود را مشاهده کنید
 • Stake: به صفحه استیکینگ منتقل می‌شوید
 • Unstake: اگر قصد متوقف کردن استیکینگ ترون را دارید از این گزینه استفاده کنید
 • Claim Rewards: پاداش استیکینگ ترون را با انتخاب این گزینه مشاهده و دریافت کنید

نمایی از منوی استیکینگ ترون در تراست ولت | همتاپی

گام سوم: انتخاب ولیدیتور

مقدار ترون مدنظر خود برای استیک کردن را مشخص کنید. اگر بر روی MAX ضربه بزنید همه موجودی شما انتخاب خواهد شد.

توجه داشته باشید که برای هزینه‌های جانبی استیکینگ ترون، باید حداقل 1 TRX در کیف پول نگه دارید.

بعد از تعیین موجودی، ولیدیتور را انتخاب کنید.

بعد از طی این مرحله و فعال‌سازی این بخش، دارایی شما به مدت حداقل 14 روز منجمد و قفل خواهد شد. پس از 14 روز می‌توانید استیکینگ را کنسل کنید یا آن را در حالت انجماد یا قفل نگه دارید و پاداش دریافت کنید.

نحوه انتخاب ولیدیتور استیکینگ ترون در تراست ولت | همتاپی

گام چهارم: ارسال تراکنش به شبکه

در صورت تایید جزئیات معامله‌ای که مشاهده می‌کنید، روی Send ضربه بزنید.

گام چهارم: ارسال تراکنش به شبکه | همتاپی

گام پنجم: تایید تراکنش و مشاهده اطلاعات

پس از تکمیل روند استیکینگ، کیف پول TRON به طور خودکار توکن‌های استیک شده را نمایش می‌دهد. می‌توانید با ضربه‌زدن بر روی More و Stake Details اطلاعات استیکینگ ترون خود را مشاهده کنید.

سود استیکینگ ترون در تراست ولت

سود استیکینگ ترون در تراست ولت به مقدار ارز شما و مدت زمان نگهداری آن بستگی دارد. اگر به‌عنوان نمونه شما 100 ترون در اختیار داشته باشید، بعد از یک سال 5.06 ترون پاداش خواهید گرفت که مقدار قابل‌توجهی است! 

با این مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه، پاداش روزانه و ماهانه شما به ترتیب 0.0176 و 0.4217 ترون خواهد بود.

می‌توانید از ماشین‌حساب تراست ولت، برای محاسبه استکینگ ترون (مقدار پاداش دقیق دریافتی) استفاده کنید. برای دسترسی به این ماشین حساب بر روی این لینک کلیک کنید. کافی است که مقدار ترون اولیه را وارد کنید تا مقدار پاداش روزانه، ماهانه و سالانه را به شما نشان دهد.

تا اینجا قدم به قدم نحوه استیکینگ در تراست ولت را توضیح دادم. نوبتی هم باشد نوبت به شیوه استیک کردن ترون در اتمیک، یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های ارز دیجیتال در ایران می‌رسد.


استیکینگ ترون در اتمیک


استیکینگ ترون در اتمیک | همتاپی

کیف پول محبوب اتمیک نیز امکان استیکینگ ترون را در اختیار کاربران خود گذاشته است. شما می‌توانید بدون پرداخت هیچ کارمزدی ترون‌های خود را استیک کنید و پاداش دریافت کنید. البته مبلغ کمی (با ارز TRX) توسط شبکه از شما دریافت خواهد شد.

آموزش نحوه استیکینگ ترون در اتمیک

برای استیکینگ ترون در اتمیک مراحل زیر را انجام دهید: 

 گام اول

ابتدا مقدار مشخصی ترون از صرافی معتبری مانند همتاپی خریداری کرده و آن را به کیف پول اتمیک منتقل کنید.

 گام دوم

در منوی سمت چپ کیف پول، بر روی منوی Staking ضربه بزنید و Tron را انتخاب کنید. بعد از آن بر روی Stake ضربه بزنید.

روش ورود به صفحه استیکینگ ترون در اتمیک | همتاپی

 گام سوم

در صفحه‌ای که باز می‌شود مقدار ترونی که می‌خواهید استیک کنید را انتخاب کنید. علاوه بر این در این قسمت می‌توانید ولیدیتور مورد نظر خود را نیز انتخاب کنید.

انتخاب ولیدیتور و مقدار ترون برای استیک کردن | همتاپی

 گام چهارم

پسورد خود را وارد کنید و بر روی Confirm ضربه بزنید. کار تمام است! دارایی شما به مدت حداقل سه روز قفل و منجمد می‌شود و در این مدت نمی‌توانید به آن دست بزنید. بعد از 3 روز می‌توانید از پاداش استیکینگ خود استفاده کنید یا فرآیند را متوقف کرده و دارایی خود را آزاد کنید.

سود استیکینگ ترون در اتمیک

سود استیکینگ ترون در اتمیک برای یک سال 5 درصد است. اگر به‌عنوان نمونه 100 ترون استیک کنید، می‌توانید بعد از یک سال 5 ترون پاداش بگیرید.


آیا استیکینگ ترون سود آور است؟


آیا استیکینگ ترون سود آور است؟ | همتاپی

در بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال نمی‌توان نظر قطعی در مورد سودآور بودن یک ارز یا یک فعالیت خاص داد. به همین دلیل همیشه توصیه می‌کنم که برای هر اقدامی در بازار رمز ارزها به‌خوبی تحقیق کنید و تمام ریسک‌های آن را بسنجید.

چیزی که مشخص است در یک بازه زمانی معین، از طریق استیکینگ ترون، می‌توانید Tron رایگان دریافت کنید! میزان پاداشی که از استیک کردن ترون به دست خواهید آورد به مقدار ترون اولیه و مدت زمان قفل‌کردن آن بستگی دارد.

به طور متوسط برای یک سال، 4 تا 5 درصد پاداش برای استیک ترون به شما تعلق خواهد گرفت. به عبارتی دیگر اگر 1000 ترون استیک کنید، بعد از یک سال بین 40 تا 50 ترون پاداش می‌گیرید. اگر قیمت ترون افزایش پیدا کند و با توجه به افزایش قیمت دلار، سود قابل‌توجهی خواهید کرد.

اگر هولدر هستید و می‌خواهید مدت زمان طولانی ترون را در کیف پول خود نگه دارید، استیکینگ شیوه مناسبی برای افزایش سرمایه شما خواهد بود. البته باز هم شرایط بازار قطعی نیست و نمی‌توان سود نهایی را تضمین کرد!


جمع بندی


از طریق استیکینگ ترون می‌توانید به‌راحتی و بدون دردسر درآمد دلاری داشته باشید و ترون پاداش بگیرید. فقط باید مقداری ترون را برای مدت‌زمان مشخص در کیف پول یا صرافی نگهداری کنید.

در این مقاله در مورد اینکه «استیکینگ ترون چیست» و نحوه عملکرد آن صحبت کردم. مزایا و معایب و روش استیکینگ ترون در تراست ولت و اتمیک را توضیح دادم. اگر شما نیز به این روش کسب درآمد علاقه دارید می‌توانید از همتاپی، ترون مورد نظر خود را بخرید و آن را برای استیک کردن به کیف پول منتقل کنید.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام..بنده ۴۷۲۸ ترون امروز به اتمیک فرستادم
  اما همش کسر شد یهو…قبلش ۱۰۲۴ ترون استیک کرده بودم…واسه ۳ روز سود ۵ درصدی…
  الان باید چ کار کنم که ب ترونهام برسم