تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین چگونه است؟

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین چیست؟ آیا در سال 2024 و بعد از هاوینگ بیت کوین دوباره شاهد روزهای خوب بازار خواهیم بود؟

این‌ها سوالاتی است که معامله‌گران در بدترین روزهایی که خرس‌ها فرمانروای بازار هستند مطرح می‌کنند.

ما سعی کرده‌ایم در این مقاله به صورت شفاف به این سوال بپردازیم که تاثیر هاوینگ بر حرکت بازار چیست و آیا قرار است بعد از هاوینگ تاریخ دوباره برای بیت کوین، تکرار شود یا نه؟ 

در این مقاله ابتدا برای کسانی که نمی‌دانند هاوینگ چیست خلاصه‌ای از هاوینگ گفته‌ایم، سپس به سراغ تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین و سناریوهای محتمل رفته‌ایم. با ما همراه باشید.

[توصیه برای مطالعه بهتر: اگر با مفاهیم پایه‌ای مرتبط با بیت کوین آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم ابتدا مقاله بیت کوین چیست را مطالعه کنید.]

پشت دست بیت کوین بازی کردن

هاوینگ بیت کوین چیست؟

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر قیمت | همتاپی

در وهله اول توصیه می‌کنیم مقاله مفصلی که در سایت با عنوان هاوینگ بیت کوین چیست را مطالعه کنید.

داستان هاوینگ از این قرار است: هر بلاک از شبکه بلاکچین بیت کوین که استخراج می‌شود، به استخراج کنندگان پاداشی به عنوان پاداش استخراج تعلق می‌گیرد؛ این پاداش که با بیت کوین به استخراج کننده پرداخت می‌شود، به صورت میانگین هر 4 سال 50 درصد کاهش می‌یابد.

به فرایندی که در پاراگراف قبل به آن اشاره کردیم، هاوینگ (halving) یا هالوینگ می‌گویند.

نتیجه هاوینگ تاکنون این بوده است که در کل شبکه بیت کوین نرخ انتشار بیت‌کوین کاهش می‌یابد و با بالا ماندن تقاضا، قیمت آن افزایش می‌‎یابد.

فرآیند هاوینگ پس از استخراج هر 210,000 بلوک (تقریباً چهار سال) اتفاق می‌افتد و تا 32 مرحله یعنی تا  سال 2140 (زمانی که آخرین بیت کوین استخراج می‌شود) ادامه می‌یابد. پس از سال 2140 انگیزه ماینرها برای فعالیت در شبکه تنها کارمزد تراکنش‌هاست و نه پاداش بلاک.

در سال 2008 و زمانی که بیت کوین راه‌اندازی شد، پاداش استخراج برای هر بلوک 50 بیتکوین بود و بیش از 10.5 میلیون بیت‌کوین در عرض چهار سال استخراج شد. این پاداش پس از سه هاوینگ موفق به 6.25 بیت کوین کاهش یافته است.

هاوینگ بیت کوین یکی از مهم‌ترین توکنومیک‌های (بر وزن اکونومیک و به معنای اقتصاد توکنی) پشت بیت کوین است زیرا تضمین می‌کند بیت کوین به تدریج در بازار عرضه می‌شود و در عین حال حداکثر عرضه با سقف 21 میلیون حفظ می‌شود.

تا زمان نگارش این مقاله، 19.1 میلیون بیت کوین استخراج شده است و این یعنی تنها 1.9 میلیون بیت کوین باقی مانده است که این مقدار هم در طول 117 سال استخراج می‌شوند.

فرآیند هاوینگ چگونه رخ می‌دهد؟

برای آن که فرآیند هاوینگ را کمی بهتر درک کنید در این قسمت گریزی به مسائل فنی‌تر زده‌ایم. 

«بلاک» فایلی است که حاوی ۱ مگابایت از سوابق تراکنش بیت کوین (BTC) در بلاک چین بیت کوین است.

ماینرها برای اضافه کردن بلاک به بلاکچین باید یک مسئله پیچیده ریاضی را با سخت افزارهای تخصصی حل کنند که خروجی آن ایجاد یک رشته 64 کاراکتری به نام هش (Hash) است. همچنین از دیگر وظایف ماینرها، تکمیل فرآیند استخراج و قفل کردن بلوک به گونه‌ای است که نتوان آن را تغییر داد.

آنچه که در پاراگراف قبل گفته شد را اگر ماینری انجام دهد، پاداشش که همان بیت کوین‌هایی است که شبکه به عنوان جایزه تعیین کرده را دریافت می‌کند.

مکانیسم هاوینگ بیت کوین در الگوریتم بیت کوین کدگذاری شده است؛ یعنی فرآیند هاوینگ به هیچ شخص ثالث یا مقام مرکزی وابسته نیست و کل فرآیند به طور خودکار انجام می‌شود. 

در فرآیند هاوینگ، اتفاقی که به واقع می‌افتد این است که تنها پاداش استخراج بلاک نصف می‌شود و سختی شبکه افزایش نمی‌یابد.

اما برویم به سراغ سوال اصلی: فرآیند هاوینگ (halving) چه تاثیری در قیمت بیت کوین خواهد گذاشت؟

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین در طول تاریخ

شاید این جمله معروف را شنیده باشید که تاریخ همیشه تکرار می‌شود!

تاریخ بیت کوین تاکنون – در اوایل سال 2023 – سه هاوینگ را به چشم خود دیده است.

در هر سه هاوینگ قبلی قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ سقوط را تجربه کرده است و بعد از هاوینگ یک سقف جدید ثبت کرده است.

سه هاوینگ قبلی به ترتیب در سال‌های 2012، 2016 و 2020 اتفاق افتاده است.

در جدول زیر می‌توانید چهار فاکتور را برای این سه هاوینگ مشاهده کنید:

پاداش استخراج بلاک قبل از هاوینگ پاداش استخراج بلاک بعد از هاوینگ قیمت بیت کوین در روز هاوینگ قیمت بیت کوین 150 روز بعد از هاوینگ
هالوینگ 2012 50 بیت کوین 25 بیت کوین 12.3 دلار 127 دلار
هالوینگ 2016 25 بیت کوین 12.5 بیت کوین 650.53 دلار 758.81 دلار
هالوینگ 2020 12.5 بیت کوین 6.25 بیت کوین 8821.42 دلار 10,943 دلار

همانطور که می‌توانید به عین مشاهده کنید، قیمت بیت کوین قبل و بعد از هاوینگ رشد داشته و حتی در سقف قیمتی خود در سال 2021 قیمت 69 هزار دلار را نیز لمس کرده است.

در تصویر زیر نیز شما می‌توانید اثر هالوینگ را بر روی چارت مشاهده کنید.

 اثر هالوینگ را بر روی چارت | همتاپی

خط نارنجی رنگ نشان دهنده حرکت بیت کوین بعد از هاوینگ اول (2012) و خط سبز هاوینگ دوم (2016) و خط مشکی هم فرآیند حرکت بیت کوین  بعد از هاوینگ 2020 را نشان می‌دهد.

بررسی تاریخی تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

 در زیر خلاصه‌ای از تاریخچه این سه هاوینگ را می‌توانید مطالعه کنید:

هاوینگ 2012

این اولین هاوینگ در شبکه بیت کوین بود و تنش‌هایی را به وجود آورد؛ برخی سوال می‌کردند چگونه قرار است استراتژی هاوینگی که ساتوشی -برای مدیریت رشد بیت کوین- اتخاذ کرده است برای این ارز مثمر ثمر باشد؟ 

هاوینگی که در 28 نوامبر 2012 اتفاق افتاد، پاداش بلاک بیت کوین را از 50 بیت کوین به 25 بیت کوین کاهش داد و قیمت 1 بیت کوین پس از یک سال از 12 دلار به حدود 1031.95 دلار (بیش از 8500 درصد) افزایش یافت. در این مرحله، 210000 بلاک استخراج شده بود و نیمی از تعداد کل بیت کوینِ‌های در گردش  (10.5 میلیون) آزاد شده بود.

هاوینگ 2016

این دومین هاوینگ شبکه بیت کوین بود و تاریخ آن در جامعه ارزهای دیجیتال پیش‌بینی شده بود. 

هنگامی که بلاک شماره 420000 استخراج شد، پاداش بلاک بیت کوین دوباره به نصف کاهش یافت و به 12.5 BTC رسید. در این زمان بیت کوین 650.96 دلار معامله می‌شد. چند هفته پس از هاوینگ 2016 بیت کوین یک سقوط مقطعی را تجربه کرد. با این حال، این تنها یک  دورخیز برای افزایش تصاعدی قیمت بیت کوین بود.

قیمت این ارز از 526 دلار -بعد از هاوینگ 2016- به سقف جدید خود (ATH) تا آن زمان، یعنی 20,089 دلار رسید.

هاوینگ 2020

هاوینگ سوم در زمان عدم قطعیت بازارهای مالی رخ داد، بزرگترین علت این عدم قطعیت هم بحران جهانی بود که کرونا به وجود آورده بود. بیت کوین قبل از هاوینگ 2020 و در ماه مارس سقوطی را تجربه کرد اما باردیگر این هاوینگ بود که به کمک بیت کوین آمد.

نصف شدن پاداش بیت کوین در 11 مه 2020 انجام شد و در 630000 امین بلوک  پاداش بلاک را از 12.5 به 6.25  کاهش داد. بیت کوین در آن زمان حدود 8,787 دلار معامله می‌شد، 18 ماه پس از آن بیت کوین به اوج خود در حدود 66,000 دلار رسید.

در آغاز سال 2023 میلادی و یک سال قبل از هاوینگ چهارم، بیت کوین در حال معامله شدن در قیمت 17 هزار دلار است و 85 درصد از سقف قیمتی خود فاصله گرفته است.

سوال مهم در این لحظه این است که آیا می‌توان برای  پیش بینی بیت کوین از هاوینگ کمک گرفت؟ و با استناد به آن دست به خرید و فروش بیت کوین زد؟  ما در بخش بعدی به پاسخ این سوال پرداختیم.

آیا باز هم تاثیر هاوینگ بیت کوین برقیمت این ارز مثبت خواهد بود؟

در چه حالتی هاوینگ بیت کوین باعث بالا رفتن قیمت آن نخواهد شد؟ | همتاپی

 

در این بخش ما با دو استدلال به سراغ هاوینگ بعدی بیت کوین در سال 2024 رفته‌ایم، ابتدا به تشریح مدل معروف S2F از تحلیلگر معروف بیت کوین،پلن بی، خواهیم پرداخت و با استفاده از آن امیدوارانه به بیت کوینِ بعد از هاوینگ نگاه خواهیم کرد؛ سپس به سراغ دلایلی خواهیم رفت که با استناد به آن‌ها، بیت کوین بعد از هاوینگ دستش به قیمت‌های بالاتر نخواهد رسید.

تاثیر هاوینگ بر قیمت در مدل انباشت به جریان

مدل انباشت به جریان یک مدل قدیمی در بازار سرمایه است، این مدل برای دارایی‌هایی که تعداد محدودی از آن‌ها وجود دارد یا عبارتی عرضه محدود دارند و غالباً برای فلزات و کانی‌های ارزشمندی مثل طلا کاربرد دارد.

مدل Stock to Flow (انباشت به جریان) از دو جزء اساسی یعنی انباشت و جریان تشکیل شده است.

 • انباشت: ذخایر موجود یک دارایی
 • جریان: تولید یا اکتشاف سالانه یک دارایی

بگذارید با یک مثال ساده مدل انباشت به جریان را توضیح دهیم.

مثالی برای درک S2F

طبق داده‌های شورای جهانی طلا تا سال 2013 نزدیک به 177000 تن طلا در دنیا استخراج شده است.

تولید سالانه معادن تقریباً 3000 تن در سال 2013 بود (جریان). اگر مجموع طلای استخراج شده را بر تولید سالانه تقسیم کنیم، به نسبت انباشت به جریان طلا که تقریباً 59 سال است می‌رسیم.

این نسبت بیانگر تعداد سال‌هایی است که برای دو برابر شدن کل موجودی طلا با نرخ فعلی تولید، نیاز است. نکته مهم این است که هر چه این عدد بالاتر باشد، به این معناست که طلا کمیاب‌تر و ارزشمندتر است.

حال به بیت کوین باز می‌گردیم.

ارزشمندتر شدن بیت کوین با استناد به مدل S2F

مدل انباشت به جریان مهمترین دلیل استدلال صعود قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ است | همتاپی

 

همانطور که احتمالاً می‌دانید، امکان کپی و جعل بیت کوین وجود ندارد و کل عرضه بیت کوین به 21 میلیون محدود شده است.

اینجاست که بسیاری (از جمله پلن بی) این سوال را مطرح کردند که اگر مدل S2F برای طلا کار می‌کند، چرا نباید برای بیت کوین کار کند؟

به همین دلیل پلن بی در سایت خود با عنوان buy bitcoin worldwide اقدام به انتشار نمودار انباشت به جریان بیت کوین کرد.

می‌توانیم مدل S2Fای را که پلن بی ارائه کرده است معادل پیش بینی انتظارات بازار از تاثیر هاوینگ بنامیم.

یعنی طبق انتظار و بر اساس روزهای باقی مانده تا استخراج آخرین بیت کوین، تخمین زده می‌شود که در آخرین روز سال 2022 قیمت بیت کوین از 109,500 دلار نیز عبور کند و یکسال بعد از هاوینگ بیت کوین 2024، قیمت بیت کوین 360 هزار دلار را رد خواهد کرد.

این تخمین‌ها بر اساس مدل S2F در حالی زده می‌شود که در آخرین روزهای سال 2022 قیمت بیت کوین به زور به 17 هزار دلار می‌رسید؛ اما با این تفاسیر نمی‌توانیم به مدل S2F خرده بگیریم، آن هم به یک دلیل!

این مدل پیش فرض خود را بر اساس تقاضای پایدار برای بیت کوین بنا کرده است، اما اگر پیش فرض را زیر سوال ببریم، آنگاه چه می‌شود؟

هر روز ممکن است فرصت‌های جدیدی در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شود. فرصت‌ها را رصد کنید و معامله را آغاز کنید.


در چه حالتی هاوینگ بیت کوین باعث بالا رفتن قیمت آن نخواهد شد؟

در چه حالتی هاوینگ بیت کوین باعث بالا رفتن قیمت آن نخواهد شد؟ | همتاپی

سال 2022 آبستن حوادثی بود که دید بسیاری را نسبت به آینده صنعت کریپتو تغییر داد:

 • سقوط اکوسیستم لونا
 • ورشکستگی شرکت‌های وام دهی مانند celsius
 • تعقیب قضایی پروژه‌هایی مثل تورنادوکش(Tornado Cash)
 • ورشکستگی FTX
 • ورشکستگی یکی از بزرگترین شرکت‌های ماینینگ بیت کوین

 اینها تنها بخشی از حوادثی بودند که در صنعت ارزهای دیجیتال رخ دادند.

در میان این اتفاقات فشار دولت‌ها برای رگوله کردن ارزهای دیجیتال  و جنگ اوکراین نیز دو دردسر دیگر بود که از خارج فضای صنعت کریپتو به آن وارد شد. (ما در این مقاله اشاره‌ای به اقتصاد کلان و تاثیر رکود تورمی آمریکا نکرده‌ایم، اما آن هم باید در نظر بگیرید.)

تاثیر این دو عامل خارجی بر بازار  را می‌توان از این دو زاویه بررسی کرد:

 1.  فشار دولت‌ها برای رگولاتوری باعث می‌شود که ماهیت اصلی بازار ارزهای دیجیتال تغییر کند و تقاضا برای این صنعت روز به روز کمتر شود.
 2. جنگ اوکراین باعث شد هزینه سوخت در دنیا بالا برود و به طبع آن هزینه استخراج بیت کوین و دیگر ارزهایی که از مدل POW استفاده می‌کنند افزایش یابد. همین اتفاق باعث شد استخراج بیت کوین پرهزینه شود و به طبع آن بسیاری از ماینرها و شرکت‌های مایینگ ورشکست شوند.

در مجموع اتفاقاتی که در بالا بیان شد می‌توان این نتیجه را گرفت که در اوایل سال 2023 بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال از اقبال مناسبی برخوردار نیستند.

بررسی تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

تاثیر هاوینگ بیت کوین بر قیمت بیت کوین چگونه است؟ | همتاپی

در نهایت باید گفت که تاثیر هاوینگ بعدی بیت کوین بر قیمت بیت کوین کاملاً وابسته به اتفاقات پیش رو در سال 2023 است. اگر ضرب آهنگ اتفاقات بد در بازار بیشتر و تقاضای آن کمتر شود و از سویی دیگر دولت‌ها پای خود را بر گلوی صرافی‌ها و شرکت‌های ارز دیجیتال فشار دهند؛ بعید است که حتی تاثیر هاوینگ بر حرکت بازار هم مثبت باشد. (منظور ما از رشد، ثبت سقف قیمتی جدید است)

اما بیایید خوش بین باشیم، حتی اگر دولت‌ها هم بازار را به سمت تمرکز گرایی هدایت کنند، باز هم تاثیری که بیت کوین به عنوان اولین و مهمترین ارز بر بازار گذاشته باقی خواهد ماند و بسیار بعید است که این ارز دیجیتال روزی ارزشش به صفر برسد!

یادتان باشد که مهمترین سوال در حال حاضر و در بازار خرسی این است که بیت کوین را روی کدام قیمت بخریم؟، نه این که سقف بعدی بیت کوین چه عددی است!

قیمت بیت‌ کوین بعد از هاوینگ 2024

همانطور که گفته  شد هاوینگ، یک رویداد مهم در شبکه بیت‌کوین است که هر چهار سال یک‌بار رخ می‌دهد و پاداش شبکه را به نصف کاهش می‌دهد. در گذشته، این رویداد تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیت‌کوین داشته است. آیا بعد از هاوینگ 2024 هم می‌توانیم شاهد افزایش قیمت باشیم؟

برای پاسخ به این سوال، بهتر است به تاریخچه هاوینگ‌های قبلی نگاهی بیندازیم:

 1. هاوینگ اول (2012): پس از این رویداد، قیمت بیت‌کوین در مدت یک سال به طور قابل‌توجهی افزایش یافت. یک سال پس از هاوینگ اول قیمت بیت کوین 7،715 درصد رشد کرد.
 2. هاوینگ دوم (2016): بیت‌کوین باز هم افزایش قابل ملاحظه‌ای در قیمت داشت و به اوج‌های جدیدی رسید. به طوری که یکسال پس از هاوینگ 283 درصد رشد قیمت را تجربه کرد.
 3. هاوینگ سوم (2020): این بار نیز قیمت در مدت چند ماه به صورت چشمگیری رشد کرد. پس از یک سال از گذشت هاوینگ سوم، دارندگان بیت کوین 423 درصد سود را نصیب خود کردند.

با توجه به الگوی قابل‌مشاهده از هاوینگ‌های قبلی، می‌توان انتظار داشت که قیمت بیت‌ کوین بعد از هاوینگ 2024 نیز افزایش یابد. البته باید به چند نکته توجه داشت:

 • بازار ارزهای دیجیتال بسیار پویا و پیچیده است و عوامل متعددی می‌تواند بر قیمت آن تأثیر گذار باشد.
 • حتی اگر قیمت بیت‌کوین افزایش یابد، مقدار و سرعت افزایش نمی‌تواند با دقت پیش‌بینی شود.
 • همیشه استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود را با توجه به ریسک‌ها و تحلیل‌های مختلف تنظیم کنید.

در نهایت، توصیه می‌شود تا سرمایه‌گذاران با دید باز به بازار نگاه کنند و همیشه به دنبال اطلاعات و تحلیل‌های جدید باشند.

قیمت بیت کوین پس از هاوینگ | همتاپی

وضعیت قیمت بیت کوین پس از هاوینگ‌های قبلی

جدول هاوینگ بیت کوین

با احتساب هاوینگ اول که در ابتدای انتشار بیت کوین رخ داده است تاکنون 4 بار هاوینگ اتفاق افتاده است. اما هاوینگ‌های بسیار بیشتری پیش روی ما خواهد بود. این رویداد تا استخراج آخرین بیت کوین ادامه خواهد داشت. در مجموع، 33 هالوینگ بیت کوین وجود دارد. به عباربی 29 هالوینگ دیگر باقی مانده است.

در ادامه لیستی از 10 هاوینگ آینده را مشاهده می‌کنید. در جدول هاوینگ بیت کوین تاریخ های احتمالی هر هاوینگ و پاداش استخراج مربوط به  آن آمده است:

هاوینگ تاریخ احتمالی شماره بلاک پاداش بلاک درصد بیت کوین‌های استخراج شده
هاوینگ چهارم April 2024 840,000 3.125 96.875%
هاوینگ پنجم 2028 1,050,000 1.5625 98.4375%
هاوینگ ششم 2032 1,260,000 0.78125 99.21875%
هاوینگ هفتم 2036 1,470,000 0.390625 99.609375%
هاوینگ هشتم 2040 1,680,000 0.1953125 99.8046875%
هاوینگ نهم 2044 1,890,000 0.09765625 99.90234375%
هاوینگ دهم 2048 2,100,000 0.048828125 99.95117188%
هاوینگ یازدم 2052 2,310,000 0.0244140625 99.97558594%
هاوینگ دوازدهم 2056 2,520,000 0.01220703125 99.98779297%
هاوینگ سیزدهم 2060 2,730,000 0.006103515625 99.99389648%

کلام آخر

با توجه به تمامی آنچه که در بالا گفتیم می‌توان گفت که رسیدن دوباره بیت کوین به قیمت 67 هزار دلار علاوه بر هاوینگ در گرو عوامل مختلفی است و بازار ارزهای دیجیتال برای احیاء دوباره به کمی خوش شانسی هم نیاز دارد.

بیایید امیدوار باشیم در سال 2023 و 2024 شانس به بازار رو کند؛ تا آن روز اگر شما به بیت کوین ایمان دارید آن را در کف‌ها بخرید تا از بودن در جمع بیت کوینرها لذت ببرید.

مطالب مرتبط

 • هاوینگ 2024 نزدیک است. روزشمار تاریخ هاوینگ 2024 را دنبال کنید تا بدانید چند روز تا این رویداد مهم باقی مانده است.
 • آیا با مفهوم “ETF بیت‌کوین” آشنایی دارید؟ ETF ها یکی از راه‌های جدید و مطمئن‌تری برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. در مقاله‌ی ما با عنوان [etf بیت‌کوین چیست؟ معرفی ۶ etf بزرگ جهان] به تفصیل و با دقت به بررسی این موضوع و معرفی شش ETF برجسته در این زمینه پرداخته‌ایم.
 • شاید هم برایتان جالب باشد که لیست کامل بزرگترین دارندگان بیت کوین  شامل چه کسانی است و این افراد چقدر بیت کوین دارند.
 • بیت کوین رقبایی دارد که سعی می‌کنند عملکرد بهتری نسبت به آن داشته باشند. یکی از این رقبا لایت کوین است و ما در مقاله لایت کوین یا بیت کوین؟ این دو را با هم مفصل مقایسه کرده‌ایم.
 • اگر قصد آشنایی بیشتر با بیت کوین را دارید، بهتر است درباره ارزش ذاتی و پشتوانه بیت کوین اطلاعاتی به دست بیاورید.
(3 - کاربر 5,00 از 5) 1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. امیدوارم در هاوینگ بعدی قیمت بیتکوین بره بالا و به قیمت ۶۰ هزار دلار برسه من واقعا نگران سرمایم هستممممم

  1. تاریخ نشون داده که بعد از هر هاوینگ قیمت بیت کوین از اوج قیمت قبلی ۳ برابر شده اوج قیمت قبلی بیت کوین در سال ۲۰۲۱ حدود ۶۹ هزار دلار بود هاوینگ بعدی بیت کوین که قراره سال ۲۰۲۴ اتفاق بیافته سه برابر ۶۹ هزار دلار میشه یعنی یک چیزی حدود ۲۰۰ هزار دلار
   اگه بیت هات رو بفروشی واقعا ضرر می کنی