ETF بیت کوین چیست؟ معرفی ۶ ETF بزرگ جهان

صندوق eTf بیت کوین چیست |‌همتاپی

etf بیت کوین چیست؟ درباره ETF بیت کوین چه می‌دانید؟ پذیرش بیت کوین به عنوان یک دارایی در بورس چه تاثیراتی خواهد داشت؟ در حال حاضر کدام کشورها ETF بیت کوین دارند؟ آیا خرید و فروش بیت کوین در بورس امکان‌پذیر است؟

شاید شما هم دوست دارید با استفاده از بیت کوین سرمایه‌ی خود را افزایش دهید، اما به دلایلی از جمله حساسیت نگهداری بیت کوین در خرید آن شک دارید. خب ما یک راه حل برای این مشکل داریم و آن هم  سرمایه‌گذاری در ETF بیت کوین است.  

در این مقاله از همتاپی به سوالات ابتدایی پاسخ می‌دهیم. همچنین علاوه بر بررسی مزایا و معایب یک ای تی اف بیت کوین، آن را با خود بیت کوین مقایسه می‌کنیم.

فهرست مطالب

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه هستند و انواع آن‌ها کدام است؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه هستند و انواع آن‌ها کدام است؟ | همتاپی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری را می‌توان از جمله گزینه‌های مناسب پیش روی افرادی دانست که به هر دلیلی امکان سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را ندارند. کسانی که  وقت و یا دانش تحلیل و بررسی دارایی‌های مختلف بورسی را ندارند، سرمایه خود را به این صندوق‌ها می‌سپارند. 

سرمایه تامین‌شده از طریق چنین افرادی، دارایی اولیه صندوق را تشکیل می‌دهد. سپس کارشناسان و تحلیلگران صندوق، بر اساس بررسی‌های انجام‌شده خود تصمیم می‌گیرند که دارایی‌هایی مثل سهام شرکت‌ها را خریداری کنند. 

به این ترتیب با تغییر قیمت دارایی مدنظر، سهام‌داران صندوق هم در سود یا زیان آن سهیم خواهند بود. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع متعددی دارند، از جمله:

 • صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت
 • صندوق سرمایه‌گذاری سهامی
 • صندئق سرمایه‌گذاری مختلط
 • صندوق سرمایه‌گذاری طلا
 • صندوق سرمایه‌گذاری شاخصی
 • صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)

ما در این مقاله به بررسی صندوق‌های ETF می‌پردازیم و سپس ETFهای بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

یک ETF سنتی چیست؟

پیش از صحبت درباره ETF بیت کوین، بهتر است با یک ETF سنتی آشنا شوید.

ETFها که عبارت اصلی آن Exchange-Traded Funds است، صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند که اسم آن‌ها خود گویای هویت آن‌ها است:

وجوهی که توسط صندوق‌ها در بورس معامله می‌شوند. وقتی در یک ETF سرمایه‌گذاری می‌کنید، مجموعه‌ای از دارایی‌ها را در سبد سرمایه‌گذاری خود دریافت می‌کنید که می‌توانید در ساعات باز بازار آن‌ها را بخرید و بفروشید.

این نوع سرمایه‌گذاری در عین تنوع بخشیدن به سبد شما ریسک معامله‌ی آن را کاهش می‌دهد.

نکته: در حال حاضر هیچ ETF بیت کوینی در بورس ایران معامله نمی‌شود. اما ممکن است با گذشت زمان و اعتبارسنجی دوباره این رمزارز، بیت کوین اجازه حضور در بازار بورس ایران را هم پیدا کند. 

یک etf بیت کوین چیست؟

 Etf بیت کوین یک صندوق قابل معامله در معاملات بورس است که از بیت کوین  یا بیت کوین و دیگر دارایی‌های مرتبط و غیرمرتبط تشکیل شده است. صندوق‌های etf بیت کوین به جای معامله در صرافی ارزهای دیجیتال در فضایی مثل بورس اوراق بهادار به خرید و فروش می‌رسند.

از نظر تئوری بیت کوین توسط شرکت خریداری می‌شود، به اوراق بهادار تبدیل و در بورس معامله می‌شود. با این حال کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) همچنان برای خرید و فروش خود بیت کوین مجوزی صادر نکرده است.

اجازه دهید پیش از توضیحات بیشتر در این باره، چند رویکرد برای ایجاد ETF بیت کوین را معرفی کنیم:

قراردادهای آتی

بسیاری از ای تی اف‌های بیت کوین از قراردادهای آتی استفاده می‌کنند که قراردادهای مشتقه‌ای برای خرید یا فروش یک دارایی (در این مورد بیت کوین) هستند.

در قراردادهای آتی (Future Contract) خریدار و فروشنده توافق می‌کنند مقدار معینی از کالای مشخصی را با کیفیت و قیمت معلوم در زمان و مکان مشخص معامله نمایند. 

به عنوان یک مثال از چنین etf بیت کوین می‌توان به Proshares Bitcoin Strategy ETF (BITO) اشاره کرد.

ماینرهای بیت کوین

بیت کوین از فرآیندی به نام استخراج بیت کوین برای افزودن امن تراکنش‌های جدید استفاده می‌کند. ماینرها از نظر فنی فقط رایانه‌هایی هستند که نرم افزار بیت کوین را اجرا می‌کنند تا با حل مسائل پیچیده بلاک‌های بیت کوین، بتوانند آن‌ها را استخراج کرده و بیت کوین پاداش بگیرند.

برخی از ETFهای بیت کوین مثل Viridi Bitcoin Miners ETF (RIGZ) در شرکت‌هایی سرمایه گذاری می کنند که بیت کوین استخراج می‌کنند.

کمپانی‌های دارای بیت کوین

برخی از صندوق‌های قابل معامله سهام شرکت‌های دولتی را که بیت کوین را مستقیما خریداری کرده‌اند، می خرند.

از این موارد می‌توان به Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK) اشاره کرد که سهام شرکت Micro Strategy را در سبد خود دارد. شرکت میکرو استراتژی میلیاردها دلار بیت کوین در اختیار دارد.

همانطور که ملاحظه کردید، هیچ کدام از صندوق‌های etf خود بیت کوین را خرید و فروش نمی‌کنند.

Etfهای بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME) توسط قراردادهای آتی بیت کوین معامله می‌شوند. صندوق بر اساس قیمت فعلی یک واحد قراردادی، سهام را با همان قیمت ایجاد می‌کند و آن را برای معامله عرضه می‌کند.

اگرچه اولین etf بیت کوین جهان با نام BTTC و در کانادا ایجاد شد، اما اولین ETF بیت کوین آمریکایی در اکتبر سال 2021 و با نام BITO در بورس نیویورک فهرست شد. به علاوه همین اواخر شرکت بلک راک (Black Rock) درخواستی برای ثبت یک صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین (ETF) به ثبت رسانده است. بلک راک از معروف‌ترین و بزرگترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری جهان است.

دلایل ایجاد etfهای بیت کوین

دلایل ایجاد etfهای بیت کوین | همتاپی

ایجاد etfهای بیت کوین علل متعددی در پس خود داشته است، از جمله:

امنیت

در حالی که شما از نظر فنی و فیزیکی بیت کوین‌های خود را در کیف پول نگه داری نمی‌کنید، کلیدهای خصوصی دارید که باید از آن‌ها محافظت کنید. اگر از صرافی‌ها بیت کوین خریداری می‌کنید می‌توانید انتخاب کنید که کلیدهای خصوصی خود را در صرافی نگه دارید یا از امن ترین کیف پول‌های بیت کوین استفاده کنید.

اما نکته مهم این است که در هر صورت امکان هک و یا گم شدن کلید خصوصی شما در زمان خرید بیت کوین از صرافی‌ها وجود دارد. اما با استفاده از یک etf بیت کوین دیگر به کلید خصوصی و نگهداری از آن احتیاجی ندارید.

پذیرش بیشتر etf بیت کوین از سمت جامعه سرمایه‌گذار

این مورد شاید حتی مهم‌تر از امنیت باشد، چون سرمایه‌گذاری تاریخچه بسیار طولانی و گسترده‌ای دارد. با این حال سرمایه‌گذاری بر روی etf و در نتیجه etf بیت کوین یک امر شناخته‌شده برای بسیاری از سرمایه‌گذاران است.

سرمایه‌گذارانی که با بازار بورس آشنایی کامل دارند، بسیار راحت‌تر از خریدن خود بیت کوین بر روی etfهای آن سرمایه‌گذاری می کنند.

یک سرمایه‌گذار با دانش پایه‌ی خود می‌تواند تصمیم به خرید etf بیت کوین بگیرد، در حالیکه نیازی به یادگیری دقیق مواردی مثل بلاکچین بیت کوین، امور غیرمتمرکز مالی (DeFi) و دیگر مفاهیم مشابه ندارد.

از طرفی از زمان معرفی بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو در بیش از 10 سال پیش، قیمت بیت کوین نوسان‌های بسیار بالایی داشته است. در اواخر سال 2021 به بالاترین قیمت خود (68769 دلار) رسید و تا به حال کاهش قیمتی بیش از 50% را تجربه کرده است، اما همچنان افزایش بسیار زیادی نسبت به زمان آغاز به کار خود داشته است. همین مسئله سبب می‌شود تا مردم بخواهند به طریقی بیت کوین را معامله کنند.

مردم حالا با معرفی etfهای بیت کوین می‌توانند بسیار ساده بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند و پیچیدگی‌های خرید، فروش و نگهداری بیت کوین را پشت سر بگذارند.

چنانکه پیتر جنسن مدیر عامل کمپانی بلاکچینی Rocket Fuel Blockchain می‌گوید:

با باز کردن درها به روی سرمایه‌گذاران جریان اصلی از طریق ETF بیت کوین، افراد متعددی می‌توانند بدون داشتن خود بیت کوین بر روی آن سرمایه‌گذاری کنند. این مسئله ترس بسیاری از تازه‌واردان این حوزه را هم از بین می‌برد

معرفی 6 ETF بیت کوین بزرگ و مهم جهان

اطلاع از جزئیات etfهای بیت کوین جهانی می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه ارزندگی و اعتبار آن‌ها در میان سرمایه‌گذاران شوید. در ادامه به معرفی 6 ای تی اف بزرگ جهان می‌پردازیم:

نام ETF نسبت هزینه (Expense Ration) سرمایه تحت مدیریت استراتژی سرمایه‌گذاری
Proshares Bitcoin Strategy ETF (BITO) 0.95% 997 میلیون دلار آتی بیت کوین
Proshares Short Bitcoin ETF (BITI) 0.95% 139 میلیون دلار آتی بیت کوین
VanEck Bitcoin Strategy ETF (XBTF) 0.76% 44 میلیون دلار آتی بیت کوین
Valkyrie Bitcoin Strategy ETF (BTF) 0.95% 31 میلیون دلار آتی بیت کوین
Simplify Bitcoin Strategy PLUS Inc ETF (MAXI) 0.97% 24 میلیون دلار آتی بیت کوین
Global X blockchain and Bitcoin Strategy ETF (BITS) 0.65% 10 میلیون دلار آتی بیت کوین و سهام بلاکچین

 در جدول بالا نسبت هزینه (Expense Ratio) چنین تعریف  می‌شود:

نسبت هزینه نشان می‌دهد که چه مقدار از دارایی‌های یک صندوق برای هزینه‌های اداری و سایر هزینه‌های عملیاتی استفاده می‌شود.

سرمایه‌گذاری در etf بیت کوین مناسب چه کسانی است؟

سرمایه‌گذاری در etf بیت کوین مناسب چه کسانی است؟ | همتاپی

در ریاضی گاهی برای اثبات یک نظریه، از روش اثبات غلط بودن خلاف آن استفاده می‌کنند. حالا برای اینکه ببینیم etfهای بیت کوین مناسب چه کسانی است، می‌توانیم ابتدا بررسی کنیم که سرمایه‌گذاری در بیت کوین مناسب چه کسانی نیست.

شرکت‌ها یا کسانی که به نهادهای دولتی وابسته هستند

شرکت‌هایی که با نهادهای دولتی در ارتباط هستند یا دولت مالکیت بخشی از سهام آن‌ها را بر عهده دارد، معمولا نمی‌توانند در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. چون بیت کوین به عنوان اولین ارز غیرمتمرکز جهان هنوز توسط قوانین متمرکز دولتی پذیرفته نشده است. (و شاید هم هیچگاه به طور کاملا رسمی پذیرفته نشود!) 

اما etf بیت کوین به این شرکت‌ها اجازه می‌دهد بتوانند از نوسان‌های قیمت بیت کوین استفاده کنند، بدون اینکه از قوانین دولتی تخطی کرده باشند.

کسانی که نگران ایمنی کیف پول‌های بیت کوین هستند

اگر از جمله افرادی هستید که با مطالعه و بررسی حمله 51% در شبکه بلاکچین ارزهای دیجیتال به امنیت آن‌ها اعتماد نمی‌کنید، etf یک جایگزین نسبتا مناسب برای خود بیت کوین است. واژه نسبتا را به کار بردیم چون صندوق‌های etf اگرچه خود بیت کوین را نگهداری نمی‌کنند اما به طور مستقیم تحت تاثیر قیمت بیت کوین هستند. حالا اگر به فرض حمله‌ای صورت بگیرد، درست است که آن‌ها بیت کوینی را از دست نخواهند داد، اما با افت قیمت بیت کوین آن‌ها هم متضرر می‌شوند. 

کسانی که از سنت به مدرنیته گذر نکرده‌اند!

برخی از افراد هم دلیل چندان قانع‌کننده‌ای برای امتناع از بیت کوین ندارند جز جدید و نو بودن بازار غیرمتمرکز بیت کوین. این افراد هم می‌توانند در etf بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند.

مزایا و معایب ETFهای بیت کوین کدام هستند؟

مزایا و معایب ETFهای بیت کوین کدام هستند؟ | همتاپی

در ادامه مزایا و معایب ETFهای بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

مزایای ETFهای بیت کوین

به طور کلی ETFهای بیت کوین مزایایی دارند که شامل موارد زیر می باشد.

 • راحتی

سرمایه‌گذاری در یک ETF بیت کوین، بسیاری از سختی‌های کار با بیت کوین را راحت می‌کند. مثلا نیازی به یادگیری نحوه عملکرد بیت کوین، ثبت نام در صرافی بیت کوین و خطر گم شدن آن در یک ETF وجود ندارد.

 • تنوع‌بخشی

در حالت کلی، ETFها می‌توانند چندین دارایی را در خود بگنجانند و معمولا شامل بیش از یک دارایی هستند. به طریق مشابه، یک ETF بیت کوین می‌تواند شامل بیت کوین و محصولات دیگری باشد که در بورس اوراق بهادار معامله می‌شوند. به این ترتیب، نه تنها سهام متنوعی در اختیار دارید، بلکه ریسک سرمایه‌گذاری شما هم  کاهش می‌یابد.

 • امکان سرمایه‌گذاری شرکت‌های دولتی در ETF بیت کوین

با توجه به اینکه بیت کوین غیرمتمرکز است، اکثر صندوق‌های بازنشستگی و مالیاتی اجازه خرید بیت کوین را نمی‌دهند. اما با ایجاد ETF بیت کوین و تنظیم قانون توسط SEC، می‌توان آن را واجد شرایط مالیاتی کرد. به همین ترتیب حتی افرادی که با شرکت‌های دولتی سر و کار دارند می‌توانند از افزایش ارزش بیت کوین کسب سود کنند.

[مطالب مرتبط: ۵۰ اشتباهی که نباید در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال انجام دهید]

معایب ETFهای بیت کوین کدامند؟

ETF بیت کوین علیرغم داشتن مزایای متعدد، معایبی هم دارد. از این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارمزدهای مدیریت

گفتیم که ETFهای بیت کوین راحتی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورند. این صندوق‌های معاملاتی بیت کوین معمولا در برابر خدماتی که ارائه می‌دهند هزینه‌های مدیریتی دریافت می‌کنند.

این مسئله به خصوص زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما مقدار قابل توجهی پول را بابت دنبال کردن قیمت بیت کوین را در آن‌ها قرار دهید.

 • غیر دقیق بودن ETF بیت کوین نسبت به بیت کوین

گفتیم که تنوع‌بخشی به سهام شما می‌تواند ریسک آن را در مقابل نوسانات بیت کوین تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. اما از طرف دیگر، در صورتی که قیمت بیت کوین به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کند، دارایی شما لزوما به همان میزان افزایش ارزش نخواهد داشت.

این مسئله به این علت است که علاوه بر بیت کوین، دارایی‌های دیگری هم در etf بیت کوین شما وجود دارد.

 • محدودیت معامله بیت کوین با دیگر ارزهای دیجیتال

در حالت عادی بیت کوین را می‌توان با سایر ارزهای دیجیتال مثل اتریوم و یا لایت کوین معامله کرد. اما در یک etf بیت کوین چنین امکانی وجود ندارد. چون در واقع شما نه یک بیت کوین که یک دارایی موجود در بورس را تحت مالکیت خود دارید.

 • نبود مالکیت بیت کوین

بیت کوین به عنوان پوششی در برابر بانک‌های مرکزی، ارزهای فیات و سهام عمل می‌کند. این ارز دیجیتال با مستقل بودن از بانک‌های مرکزی، راهی برای کاهش ریسک‌های مرتبط با سیستم مالی فراهم می‌کند. بیت کوین همچنین با ارائه حریم خصوصی از طریق بلاکچین بیت کوین از کاربران و سرمایه‌گذاران خود محافظت می‌کند. یک etf بیت کوین توسط دولت تنظیم می‌شود و همه‌ی مزایای گفته‌شده از لیست آن خط خواهند خورد.

 • ساعات محدود معامله

شما می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز به خرید و فروش بیت کوین بپردازید. اما در مورد etf بیت کوین مجبورید دقیقا شبیه به یک دارایی در بازار بورس رفتار کنید. شما بر اساس مقررات بازار بورس که در آن etf بیت کوین را خریداری کرده‌اید، صرفا در روزها و ساعت‌های خاصی می‌توانید آن را معامله کنید.

نکته ی بسیار مهم در این باره این است که نوسان بیت کوین می‌تواند بسیار زیاد باشد (حتی در طی چند ساعت)؛ و متاسفانه برای بازگشایی بازار سهام هم صبر نمی‌کند!

آیا etf بیت کوین از خود بیت کوین بهتر است؟

در واقع پاسخ این پرسش را هر کس برای خودش بهتر می‌داند. چون انتظارات آدم‌ها از یک چیز معین می‌تواند متفاوت باشد.

مثلا کسی که به دنبال مالکیت بیت کوین است یا قصد دارد از بیت کوین برای مبادلات خود استفاده کند، احتمالا به بیت کوین روی خوش‌تری نشان می‌دهد. اما از طرف دیگر کسی که می‌خواهد ایمنی در وهله‌ی اول کارش باشد ممکن است به سمت etf بیت کوین کشانده شود.

آینده etf بیت کوین چگونه خواهد بود؟

بیت کوین نوسان‌های بسیار زیادی را در کارنامه کاری خود دارد. این ارز دیجیتال که زمانی بسیار کمتر از یک دلار ارزش داشت، بازه قیمتی 60.000 دلار و 19.000 دلار را تجربه کرده است. بیت کوین می‌تواند در آینده بسیار متفاوت نسبت به امروز خود عمل کند.

به همین ترتیب آینده etf بیت کوین هم از آینده بیت کوین تاثیر مستقیم (ولی با یک نسبت شخصی سازی شده) می‌گیرد.

مخلص کلام

در مقاله etf بیت کوین چیست به تشریح etf بیت کوین و تفاوت آن با داشتن بیت کوین پرداختیم. هر کدام از این روش‌های معامله مستقیم و غیرمستقیم بر اساس بیت کوین مزایا و معایب خاص خود را دارند.

کسانی که خواهان ایمنی بیشتر و پلتفرمی با تاریخچه طولانی‌تر هستند، می توانند از etfهای بیت کوین استفاده کنند. در عوض کسانی که اصرار زیادی به انجام امور مالی به صورت غیرمتمرکز دارند، بایستی بیت کوین را مبادله کنند.

آینده etfهای بیت کوین بسته به آینده بیت کوین و نگاه قانون‌گذاران است و افزایش یا کاهش ارزش بیت کوین، ای تی اف‌های آن را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مطالب مرتبط

 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *