پشتوانه تتر چیست و چه کسی اعتبار تتر را تضمین می‌کند؟

پشتوانه تتر چیست؟ | همتاپی

پشتوانه تتر چیست؟  آیا می‌شود به تتر همانند دلار تکیه کرد؟ اصلاً چه کسی تضمین کرده است که هر تتر تا ابد با یک دلار معامله شود؟

با سقوط ارزش پول کشورمان و البته تورم افسار گسیخته در کشور، کار به جایی رسیده است که درآمدمان به ریال است و مخارجمان به دلار!

در این بحبوحه عده زیادی سعی کردند با جایگزین کردن پول نقد خود با تتر سعی کنند در این طوفان رکود تورمی کمتر آسیب ببینند.

اما در عین حال همیشه این افراد در دل این شک را داشتند که « نکند تتر ورشکست کند؟ یا نکند تتر ارزشش را از دست بدهد؟» اگر شما هم جزو این افراد  بودید یا حداقل سوال مشابه‌ای ذهنتان را آزار داده است، این مقاله مناسب شماست.

من در این مقاله به دنبال پاسخ به سوال شخصی و البته جمعیمان که پشتوانه تتر چیست؟ رفته‌ام.

این مقاله در خرداد 1402 و بر اساس آخرین گزارش تتر (فروردین 1402) درباره پشتوانه خود که شامل بیت کوین و طلا نیز می‌شود به روز رسانی شده است. شما می‌توانید برای مطالعه بیشتر درمورد خبر این گزارش بر روی این لینک و برای خواندن آخرین تغییرات پشتوانه تتر بر روی این لینک کلیک کنید.

با من همراه باشید تا در 4 بخش به سراغ واکاوی این سوال برویم.

فهرست مطالب


معرفی تتر


معرفی تتر | همتاپی

ارز دیجیتال تتر که با نماد USDT شناخته می‌شود یک استیبل کوین است.

ما در همتاپی دو مقاله مفصل داریم که در آن به شرح دو سوال استیبل کوین چیست و تتر چیست می‌پردازیم، هرچند که در این بخش برای رسیدن به یک زبان مشترک توضیحاتی کوتاه درباره تتر را با هم مرور خواهیم کرد، اما باز هم توصیه من به شما این است که حتما در یک وقت مناسب این مقالات را مطالعه کنید.

استیبل کوین، رمز ارزی است که ارزش خود را به یک دارایی ارزشمند مانند طلا و یا یک ارز فیات گره می‌زند.

در واقع شرکتی که استیبل کوین منتشر می‌کند این تضمین را ارائه می‌دهد که همیشه ارزش آن با ارزش یک ارز فیات (مثل دلار) و یا یک دارایی (مثل طلا یا مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال) برابری کند و شما هر وقت که اراده کردید بتوانید استیبل کوین خود را بدهید و به جایش دارایی مورد نظر را تحویل بگیرید.

به عنوان مثال: هر واحد USDT با یک دلار آمریکا و هر واحد XAUT با یک اونس طلای جهانی برابر است.

اهمیت استیبل کوین در چیست؟

استیبل کوین‌ها، هرچند که کاملاً به صورت متمرکز منتشر می‌شوند و با آرمان‌های ساتوشی در تضاد هستند؛ اما همیشه برای بازار ارزهای دیجیتال از اهمیت بسزایی برخوردار بودند. این اهمیت به خصوص در فصول سرد بازار بیشتر خود را به رخ می‌کشد.

منظور از فصول سرد بازار، زمانی است که بازار پشت سر هم کف‌های قیمتی پایین‌تری ثبت می‌کند و بیت کوین و اتریوم روز به روز از قیمتشان کاسته می‌‎شود، در آن زمان است که همه چشم‌ها به استیبل کوین‌ها دوخته می‌شود.

زمانی که در حال نگارش این مقاله هستم، به استناد سایت coincodex، حجم بازار استیبل کوین‌ها -در اوایل سال 2023- چیزی برابر 145.65 میلیارد دلار است، عددی که نشان دهنده سهم 17.5 درصدی تتر و دیگر استیبل کوین‌ها از بازار ارزهای دیجیتال است.

خوب است بدانید که، تتر مهمترین استیبل کوین بازار است و سهم تتر از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر چیزی نزدیک به 8.6 درصد است.

می‌توان کاربرد استیبل کوین‌ها (به خصوص تتر) را در دو بعد خلاصه کرد:

 • حفظ ارزش
 • معاملات روزمره

شما می‌توانید تتر را در هر کدام از این کاربردها موفق ببینید.

زمانی که بازار نزولی است تتر ساکنان کشورهای غربی را از ضرر کردن در مقابل ارزهای دیجیتال و ما اهالی خاورمیانه را از ضربات شدید اقتصادِ ناکارآمد مان در امان نگه‌ می‌دارد.

همچنین تتر برای بخشی از ما مردمان خاورمیانه پا را فراتر گذاشته و به عنوان یک پول برای خرید و فروش روزانه مورد استفاده قرار گرفته است.

به طوری که در اخبار آمده است: خرید و فروش با ارزهای دیجیتال بویژه تتر در زندگی روزمره لبنانی‌ها رونق یافته است.

تتر برای ایرانی‌ها و اکثر اهالی دنیا حکم دلار آمریکا و ارز مرجع را دارد که می‌توانند با آن هزینه تورم را برای خود کاهش بدهند.

در بخش‌های بعدی به تفصیل درباره اهمیت تتر در زندگی ما ایرانی‌ها خواهید خواند، اما حال که کمی درباره اهمیت تتر و ماهیت آن دانستید، وقتش فرا رسیده که پاسخ این سوال را دریافت کنید منشاء نگرانی درباره پشتوانه ارز تتر چیست؟


منشاء نگرانی درباره پشتوانه تتر چیست؟


منشا نگرانی‌های درباره تتر؟ | همتاپی

شاید بتوان مهمترین ریشه نگرانی را در مورد تتر، عملکرد تتر در زمینه شفافیت دانست. اما همه این نگرانی‌ها از یک پست در سایت hackernoon  در سال 2017 آغاز شد.

اولین بلاگ پست درباره دستگاری در قیمت بیت کوین به وسیله تتر | همتاپی

1- دستکاری در ارزش گذاری بیت کوین و چاپ توکن بدون پشتوانه

داستان بدبینی‌ها نسبت به تتر از یک وبلاگ نویس ناشناس با نام کاربری BitCrypto-ed شروع شد.

این وبلاگ نویس در مقاله خود نظریه‌ای ارائه کرده است که در آن توضیح می‌دهد چگونه انتشار بدون پشتوانه تتر و همکاری این شرکت با صرافی بیت فینکس (Bitfinex ) به یک عامل کلیدی در افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین در سال 2017 تبدیل شده است.

داستان این اتهام و تئوری که مطرح شد از حوصله این مقاله خارج است اما دانستن این نکته کافی است که این  کاربر  آتش پرونده‌ای را روشن کرد که در 20 نوامبر 2018، دودش را بلومبرگ گزارش کرد.

بلومبرگ گزارش داد که دادستان‌های فدرال ایالات متحده در حال بررسی این موضوع هستند که آیا از تتر برای دستکاری قیمت بیت کوین استفاده شده است یا خیر.

تتر جریمه داد اما گردن نگرفت

به گزارش سایت Cnbc، در سال 2021 سرانجام کار این پرونده با یک صلح میان طرفین (دادستانی فدرال، شرکت‌ تتر و بیت فینکس) پایان یافت. در این پرونده تتر و Bitfinex مجبور به پرداخت 18.5 میلیون دلار جریمه و پایان فعالیت در ایالت نیویورک شدند؛ شرکت تتر همچنین ملزم به ارائه منظم گزارش سه ماهه شفافیت خود مانند دیگر شرکت‌های قانونی شد. 

شرکت ارائه دهنده تتر (thter limited)، ادعا می‌کند از هر شرکت دیگری در این صنعت کاملا جداست و یک هویت مستقل دارد. اما این از آن دروغ‌هایی است که مدت‌هاست برای افراد ارزشی ندارد. تقریبا همه می‌دانند که تتر و Bitfinex بشدت به یکدیگر وابسته‌اند و به نوعی تتر جزو دارایی‌های صرافی Bitfinex محسوب می‌شود.

 Tether و Bitfinex از اعتراف به هر گونه تخلف خودداری کردند اما اعلام کردند «ما در هدف دادستان کل برای افزایش شفافیت شریک هستیم.»

این شرکت‌ها در بیانیه‌ای مشترک که در وب‌سایت تتر منتشر شد  اعلام کردند:

برخلاف گمانه‌زنی‌های فضای دیجیتال، پس از دو سال و نیم، هیچ یافته‌ای مبنی بر اینکه تتر بدون پشتوانه منتشر شده باشد یا در دستکاری قیمت بیت کوین دست داشته باشد، یافت نشد.

پرونده تتر در آن سال بسته شد، اما این سوال در میان اهالی بازار باقی ماند که اگر تتر بی‌گناه بود چرا پا پس کشید؟

2- عدم شفافیت

هر چند که دولت فدرال شرکت تتر را مجبور به شفاف سازی کرد اما باز هم این شرکت تا حد ممکن سعی کرده است در سایه بماند.

تتر هیچگاه ممیزی شفافی ارائه نکرده است که به صورت قابل پیگیری ثابت کند که به اندازه تمامی توکن‌هایش ذخیره فیات و طلا دارد.

از آن مهمتر تتر هیچگاه درباره بدهی‌هایش و طلب‌های نوکول شده‌اش چیزی منتشر نکرده است.

در بخش “پشتوانه تتر چیست” به تفصیل درباره پشتوانه‌ای که تتر ادعای داشتن آن را می‌کند خواهید خواند؛ اما قبل از آن، در باب عدم شفافیت این شرکت، کافی است بدانید که تتر حتی راضی به استفاده از شرکت‌های حسابرس درجه یک نشده است و در بین سال‌های 2018 تا 2021 همان گزارش کلی و غیر شفاف را نیز ارائه نکرده است.

نکته منفی دیگر در مورد شفافیت تتر این است که این شرکت به استناد قوانین وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک (NYDFS) بایستی به صورت ماهانه گزارش دارایی خود را منتشر کند و اجازه بازرسی و انتشار گزارش ماهانه این نهاد را بدهد، یعنی تتر باید 24 گزارش شفاف در سال منتشر کند نه 4 گزارش! 

برای مطالعه بیشتر در باب شفافیت تتر به مقاله تتر چگونه می‌تواند به یک استیبل کوین با ثبات‌تر تبدیل شود؟ مراجعه کنید.

 3- مواردی که در آن تتر برابری‌اش با دلار را از دست داده است

یک مسابقه موتور سواری حرفه‌‎ای را در نظر بگیرید. به نظر شما بزرگترین فاجعه برای یک موتور سوار حرفه‌ای که در این مسابقات شرکت می‌کند چیست؟ آفرین، زمین بخورد.

در این مسابقات معمولاً زمانی موتورها زمین می‌خورند که موتور سوار نتواند موتور را در پیچ‌های تند کنترل کند، آنجاست که موتورسوار زمین می‌خورد.

بدترین اتفاق برای یک استیبل کوین هم این است که برابری یک به یک خود را با دلار (جهت روان شدن بحث از این پس فقط از دلار نام خواهم آورد) از دست بدهد.

اما پیچ تند استیبل کوین‌ها چه زمانی رخ می‌دهد؟ زمان طوفان‌ها.

درست در زمانی که تکانه شدیدی به بازار وارد می‌شود و عده‌ای از مردم عطای بازار را برای همیشه به لقایش می‌بخشند باید منتظر از دست رفتن برابری استیبل کوین‌ها باشیم.

این که دقیقاً چه فرایندی اتفاق می‌افتد که ارزی مثل تتر از یک دلار می‌شود 0.95 دلار، خود جای یک مقاله کوتاه دارد و توصیه می‌کنم برای مطالعه آن به مقاله تفاوت قیمت تتر و دلار رجوع کنید؛ این بخش فقط برای این نوشته شده که به دفعاتی که تتر اصطلاحاً دیپگ ( de peg) شده است اشاره کنم.

de peg به صورت کلی به حذف پیوند ایجاد شده بر روی یک ارز گفته می‌شود. به عنوان مثال، اگر ارز A با نسبت 1:1 به ارز B متصل شود، اما بانک مرکزی ارز A تصمیم بگیرد که آن را شناور کند، گفته می‌شود که از ارز B جدا شده است.

2018 

در 15 اکتبر 2018 اولین دیپگ منفی تتر رخ داد، زمانی که هر واحد USDT با قیمت 0.87 دلار در Bittrex خرید و فروش شد. در آن روز، 3 میلیون دلار در جفت معاملاتی USDT/USD بیت‌ترکس تسویه شد.

2020

در 30 آوریل 2020، هر واحد USDT با قیمت 0.96 دلار در FTX خرید و فروش  شد. در آن روز، 4 میلیون دلار در جفت معاملاتی USDT/USD در صرافی FTX تسویه شد.

در 16 دسامبر 2020، هر واحد USDT با 0.93 دلار در OKCoin معامله شد، در آن روز  10 میلیون دلار در جفت معاملاتی USDT/USD در صرافی OKCoin معامله شد.

2022

در 12 می 2022، هر واحد USD با قیمت 0.92 دلار در Kraken معامله شد. در آن روز، یک میلیارد دلار در جفت معاملاتی USDT/USD در صرافی کراکن تسویه شد.

در همان روز، در بایننس آمریکا هر واحد تتر با قیمت 0.95 دلار معامله شد، این معاملات ارزشی برابر با 340 میلیون را ثبت کرد.

هر واحد USDT در 12 مه 2022 با قیمت 0.57 دلار  در Bittrex معامله شد. در آن روز، 10 میلیون دلار در جفت معاملاتی USDT/USD Bittrex تسویه شد.

در 6 ژوئن 2022، توکن USDT با قیمت  0.18 دلار به ازای هر توکن USDC (رقیب تتر در استیبل کوین‌ها) در ValleySwap معامله شد. در آن روز، 7 میلیون دلار در جفت معاملاتی USDT/USDC تسویه شد.

مواردی  که در بالا خواندید تنها بخشی از دیپگ‌های تتر در طول سال‌ها بوده است و تنها شامل طیف دیپگ منفی بوده است وگرنه موارد زیادی وجود دارد که تتر را با قیمتی بیش از یک دلار معامله کرده‌اند.(دیپگ مثبت)

حال بیایید تا پاسخ این سوال را بگیرید که پشتوانه تتر چیست؟


پشتوانه تتر چیست؟


پشتوانه تتر | همتاپی

تتر بر دو پایه در بازار استوار است؛ در این بخش درباره این دو پایه خواهید خواند، پایه‌ای که خود ادعا می‌کند و پایه‌ای که واقعاً وجود دارد، در ابتدا بیاید به سراغ ذخایر ادعایی تتر برویم.

پشتوانه اعلام شده تتر چیست؟

شرکت تتر لیمیتد (tether limited) از زمان انتشار تتر تاکنون 13 گزارش را به وسیله شرکت‌های حسابرس مختلفی مثل FSS ،DeltecT و Board of Directors منتشر کرده است.

در این بین شرکت تتر به فاصله دو سالی که درگیر اتهامات تبانی بود، اقدام به انتشار هیچ صورت مالی از دارایی‌های خود نکرده است.

نکته مهم درباره این گزارش‌ها شفافیت آن‌هاست، گزارش‌های تتر شفاف هستند ولی همانقدر شفاف که یک شیشه مشجر شفافیت دارد!

این گزارشات آن قدر غیر شفاف بودند که بعد از بحران لونا در بازار نتوانستند در جامعه ارزهای دیجیتال ایجاد اطمینان کنند.

بعد از دیپگ شدن استیبل کوین لونا (USDC) و سقوط دردناک اکوسیستم لونا، تتر برای مدتی در بعضی از صرافی‌های دیپگ شد -که البته به سرعت آن را جبران کرد- همین دیپگ شدن و البته تجربه لونا همه چشم‌ها را بار دیگر به سمت تتر چرخاند.

نکته‌ای که در رابطه با استیبل کوین ترا (لونا) وجود داشت و برای تتر وجود ندارد این است که ترا یک استیبل کوین الگوریتمی بود و با ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شد اما تتر با دارایی‌های نقدی و قانونی پشتیبانی می‌شود.

سبد پشتوانه تتر به روز رسانی 2023| همتاپی

اما مگر تتر چگونه شفاف سازی می‌کند که با هر اتفاقی همه نگران این استیبل کوین می‌شوند؟

سبد پشتوانه تتر

سبد پستوانه تتر | همتاپی

اول بگویم که شما همیشه می‌توانید پشتوانه ادعایی تتر را از قسمت شفافیت‌های تتر در سایت این شرکت چک کنید.

طبق آخرین گزارش تتر که در سپتامبر 2022 منتشر شده است، سبد دارایی‌های این شرکت در حال حاضر به شرح زیر است.

دسته بندی ذخایر مجموع به دلار
1. وجه نقد و معادل‌های نقدی و سایر سپرده‌های کوتاه مدت و اوراق تجاری
اوراق خزانه ایالت متحده 53,044,762,609
اوراق تجاری و گواهی سپرده 7,500,000,000
صندوق سرمایه‌گذاری بازار سرمایه 7,453,204,896
پول نقد در بانک 481,350,555
توافق بازخرید معکوس  786,850,807
اسناد خزانه داری غیر از فدرال رزرو 47,680,940
مجموع 69,313,849,807
2. اوراق قرضه شرکتی 140669,244
3.  فلزات گرانبها 3,391,091,658
4. بیت کوین 1,500,064,140
5. دیگر سرمایه گذاری‌ها 2,138,395,675
6. وام های تضمین شده 5,349,078,821
مجموع (1+2+3+4+5+6) 81,833,149,345

در میان سبدی که تتر به عنوان پشتوانه خود معرفی کرده است موارد 6 و 5 پرریسک محسوب می‌شوند، تتر برای کاهش ریسک وام‌های تضمین شده برنامه‌ای ارائه کرده است که طبق آن این وام‌ها را در سال 2023 به صفر می‌رساند.(برنامه تتر برای کاهش وام‌های خود) اما مورد 5 یعنی دیگر سرمایه گذاری‌ها همچنان در هاله‌ای از ابهام است!

نکته مهم درباره شفاف سازی شرکت تتر لیمیتد آن است که این شرکت اجازه انتشار صورت مالی تتر را نمی‌دهد، بلکه شرکت‌های حسابرس تتر چیزی که در نهایت منتشر می‌کنند اطلاعات مالی استخراج شده است.

صورت‌های مالی بسیار شفاف‌تر هستند و در آن‌ها ترازنامه نیز آورده می‌شود که به وسیله آن نهادهای قانونی ‌می‌توانند شرکت را مورد بازخواست قرار دهد، اما در اطلاعات مالی استخراج شده صرفاً بخشی از وضعیت دارایی‌های شرکت منتشر می‌شود و بخش عمده‌ای از وضعیت مالی شرکت در سایه باقی می‌ماند.

به زبان ساده‌تر بخواهم بگویم، شما با خواندن گزارش شفافیت تتر نمی‌توانید بفهمید این شرکت چقدر بدهی دارد، یا پول‌های نقد را در چه بانک‌هایی نگهداری می‌کند. شما با خواندن این گزارشات تنها یک سری کلیات دریافت می‌کنید.

اگر بخواهید به گزارش دارایی تتر اعتماد کنید این شرکت به ازای هر تتری که در بازار در گردش است 0.98 دلار را ذخیره کرده است! (یعنی 82,962,559,131.30 دلار تتر در گردش تقسیم بر 81,833,149,345 دلار گزارش شده که می‌شود 0.98دلار)

البته که رقم تتر‌های در گردش بازار در هر لحظه متفاوت است و نمی‌شود به یک گزارش ثابت اکتفا کرد.

اما شاید برایتان این سوال پیش بیاید که اگر قرار است تتر تنها به ازای هر دلار یک تتر منتشر کند، چگونه سود می‌سازد؟ به قول معروف: “اینجه سودش کوجس؟”

در واقع تتر برای هر تراکنش مستقیم با خود 0.1 درصد کارمزد بر می‌دارد، علاوه بر آن تتر از سود اوراق قرضه و دیگر سرمایه‌گذاری‌های خود نیز بهره‌مند می‌شود.

حال که درباره پشتوانه مالی تتر دانستید بیایید تا درباره پشتوانه غیر ملموس تتر نیز صحبت کنیم. ( در پایین مقاله کامنت بگذارید تا بین ما مکالمه شکل بگیرد)

اثر شبکه‌ای: پشتوانه غیر ملموس تتر

تتر را اگرچه نمی‌توانیم اولین استیبل کوین بازار بخوانیم ولی می‌توانیم تاثیرگذارترین این دسته از ارزهای دیجیتال بدانیم.

اولین استیبل کوین چه بود؟

BitUSD که در سال 2014 راه اندازی شد، اولین استیبل کوینی بود که به عنوان توکن در بلاک چین BitShare منتشر شد. استیبل کوین پیشگام، زاییده فکر دو شخصیت برجسته در صنعت بلاک چین، چارلز هاسکینسون و دن لاریمر بود.

تتر در واقع آغازگر اثر شبکه‌ایی استیبل کوین‌ها بود.

اثر شبکه‌ای تعاریف زیادی دارد و به صورت کلی یک مفهوم آکادمیک و مهم است و شاید نتوان به صورت دقیق برای تتر از آن استفاده کرد، اما من در این مقاله برای توضیح پشتوانه غیر ملموس تتر از آن استفاده می‌کنم. (شاید بهتر باشد مفهوم اثر شبکه‌ای را به استیبل‌کوین‌ها تعمیم دهیم نه تتر)

اثر شبکه‌ای

روزی که گراهام بل تلفن را اختراع کرد و با همکار خود از آن استفاده کرد، ارزش شبکه تلفن و کاربرد آن تنها به آن دو دستگاه و ایده پشت آن باز می‌گشت.

اما امروز که تلفن در تمامی دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و خود پایه بسیاری از پیشرفت‌ها شده است ارزش شبکه آن چقدر است؟

اثر شبکه‌ای جایی استفاده می‌شود که افزایش استفاده کنندگان از یک کالا و یا یک خدمت ارزش آن کالا و خدمت را زیاد کند.

به نقل از متمم

 می‌توان برای هر کالا یا خدمتی که این اثر در آن مهم است،‌ چیزی به نام آستانه‌ ارزشمندی تعریف کرد. آستانه‌ ارزشمندی، تعدادی از کاربران و استفاده کنندگان هستند که با فعالیت آن‌ها، سود ناشی از استفاده، بیشتر از هزینه‌ی استفاده می‌شود.

امروز می‌توان به جرات گفت که آستانه ارزشمندی استیبل کوین‌ها به سطح خوبی رسیده است.

به زبان ساده امکان این که امروز بتوانید با تتر خرید کنید یا از محصولات مختلف استفاده کنید به صورت قابل توجهی بالاتر رفته است، همانطور که قبلاً هم اشاره کردم این موضوع در کشورهایی با تورم و وضعیت اقتصادی اسفناک مانند کشور خودمان بیشتر به چشم می‌آید.

برای این موضوع بالاتر شما را به کاربرد تتر در لبنان ارجاع دادم و در این بخش از مقاله به « آینده استفاده از تتر در برزیل» و «کمک به اوکراین با تتر» ارجاع می‌دهم.

در واقع پشتوانه غیر ملموس تتر تمامی افرادی هستند که برای امور روزمره خود از آن استفاده می‌کنند.

اما با افزایش همه گیری استفاده از استیبل کوین‌ها، باز هم تتر از شر تهدید سقوط در امان نخواهد ماند، همانطور که شرکت نوکیا از شر ورشکستگی در بخش موبایل در امان نماند.


چگونه خود را از شر سقوط احتمالی تتر در امان نگه داریم؟


چگونه خود را در مقابل سقوط تتر محافظت کنیم؟ |همتاپی

با توجه به تمامی چیزهایی که گفته شد و با عنایت به این اصل مهم که تتر توانسته است کم و بیش از پس تمامی طوفان‌های بازار ارزهای دیجیتال برآید، قطعاً نمی‌توان مثل پیتر شف در مورد تتر هشدار قرمز صادر کرد؛ اما باز هم شرط عقل این است که آدمی برای بدترین حالت ممکن آماده شود.

مطالب بیشتر: هشدار پیتر شیف درباره تتر

بدترین سناریو برای تتر چیست؟

بدترین سناریو برای تتر یک اتفاق وحشتناک در بازار است، چیزی مثل اخلال یا هک در شبکه اتریوم و یا ورشکستگی بایننس! شاید بشود گفت تنها در این صورت ممکن است تتر از پس پرداخت 1:1 دلار برنیاید.

احتمالاً شما هم ‌می‌دانید که با توجه به سقوط پی در پی ریال و کاهش ارزش پول ملی، مردم برای حفظ ارزش دارایی خود به سمت دلار، طلا و خودرو  هجوم بردند. در این میان و با ایجاد محدودیت برای خرید دلار توسط دولت، مردم استیبل‌کوین‌ها و به ویژه تتر را به عنوان جایگزین دلار مورد هدف قرار دادند.

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید یا فردی را در میان آشنایان خود می‌شناسید که برای حفظ ارزش دارایی‌های خود به تتر روی آورده‌ است، این آخرین بخش مقاله به دردتان می‌خورد.

ریسک خود را تقسیم کنید

برای حفظ ارزش دارایی خود سبد تهیه کنید و تنها یک بخش این سبد را به ارزهای دیجیتال اختصاص دهید و آن بخش را نیز بین دو یا سه استیبل کوین مختلف و بیت کوین تقسیم کنید.

درست مانند یک شرکت سرمایه گذاری ریسک دارایی خود را تقسیم کنید. استفاده از بیت کوین در سبد دارایی‌های دیجیتال برای شما حکم یک وزنه احتیاطی برای مهار سقوط احتمالی هر کدام از آن دو استیبل کوین دیگر را دارد.

 مثلاً چیزی مثل این کار را انجام دهید.

 • 50 درصد فلزات گرانبها
  • 20 درصد صندوق طلا
  • 30 سکه طلا
 • 50 درصد استیبل کوین‌ها
  • 30 درصد USDC
  • 30 درصد USDT
  • 40 درصد BTC

توجه کنید که توصیه اول برای سرمایه گذاری این است که سرمایه خود را به یک ماشین مولد اقتصادی تبدیل کنید و استفاده از طلا و دلار به عنوان سرمایه‌گذاری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. اما اگر هدف شما حفظ ارزش است تشکیل یک سبد از دارایی‌های مختلف می‌تواند راه حل کم خطرتری برای شما باشد.


مطالب مرتبط با پشتوانه تتر


این بخش مختص کسانی است که علاقه دارند مطالعه بیشتری در مورد تتر و داشته باشند، در زیر می‌توانید لیست مقالاتی را که ممکن است  در زمینه تتر برایتان جذاب باشد مشاهده کنید:

 • سلطه بر بازار ارزهای دیجیتال همیشه بر دوش بیت کوین بوده است، اما چند سالی می‌شود که سلطه تتر بر بازار ارزهای دیجیتال نیز مهم شده است؛ همه چیز را حول و حوش دامیننس تتر می‌توانید در مقاله دامیننس تتر چیست مطالعه کنید.
 • بهترین کیف پول تتر کدام گیف پول است؟ ما در مقاله کیف پول تتر به بررسی 11 تا از بهترین کیف پول‌های موجود برای تتر پرداختیم.
 • همچنین اگر مایل هستید که با استفاده از دامیننس تتر معامله کنید و به دنبال آموزش دیدن در رابطه با آن هستید، توصیه می‌کنیم مقاله و ویدئو آموزش دامیننس تتر را ملاحظه کنید و التبه در آن صفحه کمی هم با نمودار لحظه‌ای دامیننس تتر تحلیل کردن را تمرین کنید.
 • چگونه باید تتر به دیگران بفرستیم؟ ما در مقاله انتقال تتر به تراست ولت به صورت ویدئوی به شما آموزش انتقال تتر به کیف پول دیگران را داده‌ایم.
 • یکی از شاخص‌های مهم در بازار، اختلاف و تفاوت دامیننس تتر و بیت کوین است، شما می ‌توانید در مقاله رابطه دامیننس بیت کوین و تتر در این مورد مطالعه کنید.
 • و اما یک سوال مهم که ممکن است برای تمامی افرادی که وارد بازار می‌شوند به وجود بیاید، این است که چه فرقی میان انواع تتر است؟ و اصلا چند نوع تتر داریم؟پاسخ این سوالات را احمد رضا رحیمی به صورت جامعی در مقاله انواع تتر داده است.
 • حتی اگر نخواهید از تفاوت انواع تتر باخبر شوید، احتمالا نیاز دارید که از تفاوت تتر ترونی و اتریومی آگاه باشید! به همین خاطر می‌توانید به مقاله تفاوت تتر erc20 و trc20 مراجعه کنید و پاسخ این سوال را بیابید که چرا تتر ترونی از تتر اتریومی به صرفه‌تر است؟!
خوشحال خواهم شد که از تجربه خود در خرید تتر برایم بنویسید و یا نظرتان را در مورد استدلال‌های مقاله بیان کنید.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام وقتتون بخیر
  من تتر خریدم و انتقال دادم به ترون لینک تا سود بگیرم امروز تمام تتر هام صفر شده میشه و میگن که سی درصد سرمایه رو تتر بخرید تا پولتون برگرده میشه منو راهنمایی کنید

  1. سلام نیاز به اطلاعات دقیق تری داریم تا بتونیم پاسخ خوبی بدیم، بی زحمت با ما تماس بگیرید و مشکلتون رو برای کارشناسامون بیان کنید :
   ۰۵۱۳۸۴۹۶۳۰۱-۳

 2. میتونیم از تتر به عنوان یک سرمایه گذاری استفاده کنیم و با توجه به اینکه همیشه دردسترس هست و میتونیم بفروشیم