فهمیدن رابطه دامیننس تتر و بیت کوین به تحلیل بازار رمزارزها کمک می‌کند؟

رابطه دامیننس تتر و بیت کوین چیست؟ | همتاپی

اگر در حال مطالعه مقاله دامیننس تتر و بیت کوین هستید، به احتمال قوی قصد ترید در بازار رمزارزها را دارید. یا شاید همین الان هم به خرید بیت کوین مشغول باشید و یا برای حفظ سرمایه خود در این بازارِ گاها بی‌ثبات، خرید تتر را انجام می‌دهید.

در هر صورت دانستن رابطه دامیننس تتر و بیت کوین، به عنوان شاخصی برای تحلیل بازار ارزهای دیجیتال قطعا به کارتان خواهد آمد. پس برای آشنایی با این ابزار و چگونگی استفاده از آن برای تحلیل بازار، با ما در همتاپی همراه باشید.

فهرست مطالب


دامیننس در بازار ارزهای دیجیتال چه مفهومی دارد؟


دامیننس تتر نشان دهنده چه چیزی است؟ | همتاپی

دامیننس که برگردان بی‌تغییر انگلیسی کلمه “Dominance” است، به معنای تحت اللفظی تسلط است. در بازار رمزارزها، زمانی این اصطلاح را به کار می‌بریم که یک رمزارز، مثل بیت کوین، بر بازار مسلط باشد. حالا این سلطه چطور رخ می‌دهد؟

در یک توضیح ساده، میزان نقدینگی و حجمی از بازار که یک ارز دیجیتال به خود اختصاص می‌دهد، دامیننس آن را مشخص می‌کند. شاید بهتر باشد برای آشنایی بهتر با این مفهوم به تعریف دامیننس بیت کوین و سپس تتر بپردازیم.


دامیننس بیت کوین به چه معنی است؟


دامیننس بیت کوین به چه معناست؟ | همتاپی

وقتی در سال 2009 استفاده از بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان آغاز شد، هیچ ارز دیگری وجود نداشت. بنابراین همه‌ی نقدینگی بازار رمزارزها در بیت کوین خلاصه می‌شد و به این ترتیب، بیت کوین تسلط 100% بر این بازار داشت. به عبارت دیگر، دامیننس بیت کوین در آغاز کارش، 100% بود.

مطالب مرتبط: مقاله بیت کوین چیست اطلاعات مفیدی درباره این رمزارز به شما می‌دهد.

به مرور زمان ارزهای دیجیتال بیشتری وارد عرصه شدند و استقبال مردم از بازار رمزارزها، سبب شد تا آبی به آسیاب دیگر ارزهای دیجیتال بازار ریخته شود. همین مسئله باعث شد تا دامیننس بیت کوین رفته رفته کاهش یابد.

تصویر دامیننس بیت کوین | همتاپی

همانطور که از نمودار بالا پیدا است، دامیننس بیت کوین، برای اولین بار در اواخر سال 2016 به زیر 50% افت کرد. البته بر اساس همین نمودار، مقدار دامیننس اولین ارز دیجیتال جهان دوباره به حدود 70% رسید. از اواخر سال 2021 تا به حال، این مقدار در حدود 40 تا 45 درصد در نوسان است. برای مشاهده لحظه‌ای دامیننس بیت کوین می‌توانید به سایت tradingview.com مراجعه نمایید.

حالا نوبت به دامیننس تتر می‌رسد. (هر چند که ما مقاله‌ای بسیار مفصل درباره دامیننس تتر داریم، اما در این بخش هم به شما دیدی کلی به دامیننس تتر خواهیم داد.)


دامیننس تتر نشان‌دهنده چه چیزی است؟


دامیننس تتر نشان دهنده چه چیزی است؟ | همتاپی

تتر محبوب‌ترین استیبل کوین در دنیای ارزهای دیجیتال است.

 وقتی از دامیننس تتر حرف می‌زنیم، همچون قسمت پیش منظورمان میزان حجم نقدینگی تتر در بازار ارزهای دیجیتال است. مثلا اگر می گوییم دامیننس تتر در حال حاضر 5% است، یعنی در حال حاضر 5% کل نقدینگی بازار رمزارزها مربوط به انواع تتر است.

عکس نمودار دامیننس تتر | همتاپی

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، دامیننس تتر به طور کلی از ابتدای کار تتر، روند افزایشی داشته است. این مسئله با توجه به ذات کم ثبات بازارهای مالی و پایداری ارز تتر کاملا قابل درک است. معامله گران هر زمان که در معاملات ارز دیجیتال خود احساس ناامنی کنند، به خرید تتر، معادل یک دلار، پناه می‌برند.


رابطه بین دامیننس تتر و بیت کوین به چه صورت است؟


رابطه دامیننس بیت کوین و تتر چیست ؟ | همتاپی

رابطه دامیننس تتر و بیت کوین، عکس همدیگر است. یعنی هر زمان که بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال مسلط می‌شود، از دامیننس تتر کم می‌شود. در مقابل هر زمان که تتر بر بازار تسلط پیدا کند، از تسلط بیت کوین کم می‌شود.
البته شرایط فوق زمانی درست خواهد بود که بیت کوین رهبری بازار را در دست داشته باشد. در صورتی که آلت سیزن رخ دهد و بیت کوین کاهش قیمت را تجربه کند، ممکن است چنین رابطه‌ای درست نباشد.

مطالب مرتبط: آلت سیزن چیست و چه زمانی رخ می‌دهد را مطالعه کنید.

من چطور می‌توانم از رابطه دامیننس تتر و بیت کوین پول در بیاورم؟


من چطور می‌توانم از رابطه دامیننس تتر و بیت کوین پول در بیاورم؟ | همتاپی

همان ابتدای کار ذکر کردیم که دامیننس تتر و بیت کوین، یک شاخص بسیار مهم برای تحلیل بازار ارزهای دیجیتال است. اجازه دهید با یک مثال منظورمان را شفاف‌تر بیان کنیم:

فرض کنید دامیننس بیت کوین بر بازار در حال افزایش است. این یعنی حجم نقدینگی بیت کوین در حال افزایش است و تعداد بیشتری از مردم در حال خرید اولین ارز دیجیتال جهان هستند. این مسئله، یعنی افزایش تقاضا برای بیت کوین، که مقدار ثابتی هم دارد(21 میلیون واحد) سبب افزایش قیمت آن می‌شود.

بالا رفتن دامیننس بیت کوین می‌تواند یک سیگنال مهم  و کاربردی برای تشخیص زمان خرید بیت کوین باشد.

از طرف دیگر، افزایش دامیننس تتر معمولا به این معنی است که معامله‌گران، سرمایه خود را به دلایلی از جمله بی‌ثباتی ارزهای دیجیتال به سمت استیبل کوین تتر آورده‌اند. این مسئله می‌تواند سیگنالی برای  فروش بیت کوین باشد.


جدول سیگنال دهی بر اساس دامیننس بیت کوین و تتر


جدول سیگنال دهی بر اساس دامیننس بیت کوین و تتر | همتاپی

جدول زیر می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه نحوه سینگال‌دهی دامیننس بیت کوین شوید:

شاخص دامیننس بیت کوین شاخص دامیننس تتر سیگنال
افزایشی کاهشی اگر قیمت بیت کوین افزایشی باشد، احتمالا سیگنال خرید بیت کوین است.
کاهشی کاهشی چنانچه این کاهش به دلیل خروج ارز از بازار رمزارزها نباشد، احتمالا شاهد یک بازار گاوی در آلت کوین ها هستیم و سیگنال خرید آلت کوین است.
کاهشی افزایشی در صورتی که قیمت بیت کوین کاهشی باشد، با یک بازار خرسی بیت کوین مواجه هستیم و سیگنال برای فروش بیت کوین است.

منبع: crypto.com

مطالب مرتبط: آلت کوین چیست را مطالعه کنید.

البته باید به یاد داشته باشید که تنها با یک سیگنال و شاخص نمی‌توان رفتار قطعی بازار را تشخیص داد. همچنان که بنجامین گراهام فقید، تحلیل‌گر معروف قرن 20 بازارهای مالی، هم می‌گوید:

“آینده بازار را نمی‌توان پیش بینی کرد و ما هم به دنبال پیش‌بینی آن نیستیم؛ صرفا بر اساس رفتار کنونی آن عمل می‌کنیم”

به همین دلیل ترید و سرمایه‌گذاری در بیت کوین نیاز به تحلیل‌های همه جانبه تکنیکال، بنیادی و استفاده از ابزارهای متعدد دارد. پس در زمان معامله ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، قدم‌های منطقی و بر اساس تحلیل و آمار بردارید.


سخن پایانی


تشخیص روند بازارهای مالی و از جمله بازار رمزارزها، کمک بزرگی برای معامله‌گران حرفه‌ای است. بسیاری از افراد با استفاده درست از این روندها، سودهای بسیاری کسب کرده‌اند. رابطه بین دامیننس تتر و بیت کوین، از جمله شاخص‌های بسیار مفیدی است که می‌تواند سیگنال‌های مناسبی برای خرید و یا فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در اختیار شما قرار دهد.


سوالات متداول در مورد دامیننس تتر و بیت کوین


در این بخش، به تعدادی از سوالات پرتکرار پیرامون سلطه بیت کوین بر بازار رمز ارزها پاسخ می‌دهیم:

دامیننس در بازار ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

به درصدی از حجم بازار که متعلق به یک ارز دیجیتال خاص باشد، دامیننس آن ارز دیجیتال می‌گویند. مثلا در حال حاضر بیت کوین حدود 45% از حجم بازار را در اختیار دارد و دامیننس آن 45% است.

رابطه بین دامیننس بیت کوین و تتر به چه صورت است؟

دامیننس استیبل کوین تتر و بیت کوین، رابطه عکس دارد. به این معنی که با افزایش سلطه بیت کوین بر بازار رمزارزها، حجم نقدینگی در تتر کم می‌شود و بلعکس.

چطور می‌توان از دامیننس تتر و بیت کوین کسب درآمد کرد؟

افزایش و یا کاهش دامیننس بیت کوین و قیمت آن، سیگنال‌های متعددی در اختیار شما قرار می‌دهد. مثلا در زمان افزایش دامیننس و قیمت بیت کوین، سیگنال خرید بیت کوین پیش روی شما خواهد بود. در جدول بالا، سیگنال‌ها به طور کامل بیان شده‌اند.

امیدواریم از مطالعه این مقاله بهره کافی را برده باشید. 

امتیازی داده نشده است
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *