هسته بیت کوین چیست؟ توضیح ۳ مرحله به روزرسانی آن

بیت کوین کور چیست |‌ همتاپی

هسته بیت کوین چیست؟ درباره‌ی نرم افزار کلاینت (Client Software) بیت کوین چه می‌دانید؟ اگر مقاله‌ بیت کوین چیست را مطالعه کرده باشید، احتمالا برایتان سوال شده است که این پروژه بیت کوین کور چیست؟!

در این مقاله از همتاپی با ما همراه باشید تا درباره Bitcoin Core، نحوه‌ی کار کردن آن و بهبودهای آن صحبت کنیم.

انتقال به صفحه استخراج ابری

فهرست مطالب 

بیت کوین کور چیست؟

بیت کوین کور چیست؟ | همتاپی

اگر به سایت بیت کوین کور مراجعه کنید اطلاعاتی کلی درباره‌ی آن به دست خواهید آورد که البته ما هم در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

درباره بیت کوین کور

بیت کوین کور یک پروژه متن باز (Open Source) است که نرم افزار کلاینت بیت کوین به نام Bitcoin Core را نگهداری و منتشر می‌کند.

این پروژه توسط شخص ساتوشی ناکاموتو و پس از انتشار وایت پیپر معروف بیت کوین  توسعه یافت.

هسته بیت کوین به عنوان یک فول نود (Full Node) هم برای اعتبارسنجی کامل بلاکچین به کار می‌رود و هم می‌توان از آن به عنوان کیف پول بیت کوین استفاده کرد. این پروژه همچنین در حال حاضر از نرم افزارهای مرتبط مانند کتابخانه رمزنگاری libsecp256k1 و سایر نرم افزارهای واقع در GitHub نگهداری می‌کند.

بیت کوین بخر تا از هاوینگ جا نمونی
مطالب مرتبط: بلاکچین بیت کوین چیست؟

تیم بیت کوین کور

پروژه بیت کوین کور یک جامعه توسعه‌دهنده بزرگ دارد که هر کدام از آن‌ها در برهه‌های مختلف زمانی در تحقیق، بررسی و تغییر پروژه بیت کوین نقش به سزایی ایفا می‌کنند. آن‌ها را می‌توان در 2 گروه جای داد.

  • نگه‌دارندگان (Maintainers)

نگه‌دارندگان پروژه مسئول ادغام تکه‌های (Patches) ایجاد شده توسط مشارکت‌کنندگان هستند. آن‌ها مثل سرایدارانی هستند که تکه‌های (بهبود) ایجاد شده توسط مشارکت‌کنندگان را که تیم بیت کوین با آن‌ها موافق باشند با هم یکی می‌کنند.

آن‌ها همچنین از ایمن بودن تکه‌ها (Patches) در بیت کوین اطمینان حاصل می‌کنند.

  • مشارکت‌کنندگان (Contributors)

همه‌ی افراد این آزادی را دارند تا پیشنهادهای خود را برای تغییر کد بیت کوین اعلام کنند و درباره‌ی آن نظر دهند.

هر کسی که در بررسی، آزمایش، ترجمه یا بهبود پروژه بیت کوین نقشی داشته باشد، مشارکت‌کننده محسوب می‌شود.

یادداشت‌های انتشار برای هر نسخه نرم افزار بیت کوین کور شامل یک بخش برای شناسایی همه کسانی است که در چرخه انتشار قبلی در پروژه مشارکت داشته‌اند. لیستی از مشارکت‌کنندگان کد را می‌توانید در سایت گیت هاب مشاهده کنید.

مطالب مرتبط: ارزش ذاتی و پشتوانه بیت کوین چیست؟

شاید حالا کنجکاوید بدانید چطور باید با هسته بیت کوین کار کرد؟

چگونه باید با هسته بیت کوین کار کرد؟ Bitcoin Core چه ویژگی‌هایی دارد؟

نرم افزار Bitcoin Core را می‌توان مانند هر برنامه‌ی دیگری در رایانه‌ها بارگیری کرد. برای این کار تنها لازم است به سایت بیت کوین مراجعه کنید. اما پیش از آن بهتر است چندین نکته را در نظر بگیرید.

  1. بیت کوین کور تمام جنبه‌های شبکه بیت کوین را پیاده‌سازی می‌کند، بنابراین با دانلود آن به یک گره کامل از شبکه تبدیل خواهید شد. به این ترتیب یک کپی دقیق و کامل از تمام عملیات‌هایی که از زمان راه‌اندازی بیت کوین در سال 2009 انجام شده خواهید داشت، البته به روزرسانی‌ها هم در هسته بیت کوین اعمال خواهد شد. به همین دلیل هم باید حداقل 400 گیگابایت فضای خالی بر روی دیسک ذخیره‌سازی خود داشته باشید.
  2. کیف پولی را پیاده‌سازی می‌کنید که از طریق آن تمام تراکنش‌ها با کپی بلاکچین انجام می‌شود. بنابراین دانلود و همگام‌سازی آن با رایانه چند روز طول می‌کشد تا بتوانید از آن استفاده کنید. در نتیجه با وجود فراهم آوردن سطوح بالایی از امنیت و حریم خصوصی، کیف پول هسته بیت کوین صرفا به کاربران حرفه‌ای توصیه می‌شود.

ویژگی‌های دیگر هسته بیت کوین

از دیگر ویژگی‌های هسته بیت کوین می‌توان به برنامه داخلی دیمون (Daemon) اشاره کرد. دیمون برنامه‌ای است که در پس زمینه برای استفاده از طریق خطوط فرمان و فراخوانی روش از راه دور (RPC) اجرا می‌شود.

RPC برای فراخوانی سایر فرآیندها در سیستم‌های راه دور مانند یک سیستم محلی استفاده می‌شود. 

بیت کوین کور همچنین قادر به ایجاد یک شبکه آزمایشی است که در آن توسعه‌دهندگان تغییراتی را که می‌خواهند انجام دهند بررسی می‌کنند. به این ترتیب قبل از اینکه آن‌ها را در شبکه ایجاد کنند، به تفصیل به تجزیه و تحلیل آن‌ها می پردازند تا ببینند تغییرات چگونه باعث ایجاد بهبود در شبکه می‌شود.

علاوه بر این، هسته بیت کوین شامل برنامه‌ای به نام Bitcoin-cli است. این برنامه یک رابط خط فرمان (Command Line Interface) است که کاربران می‌توانند از طریق آن دستورات PRC را به بیت کوین ارسال کنند و هر عملیاتی را که توسط بیت کوین پشتیبانی می‌شود، انجام دهند.

رابط خط فرمان (CLI) یک رابط کاربری مبتنی بر متن (UI) است که برای اجرای برنامه‌ها، مدیریت فایل‌های رایانه و تعامل با رایانه استفاده می‌شود. 

اما آیا هسته بیت کوین از ابتدا ویژگی‌های گفته‌شده را دارا بوده است؟

توسعه و بهبودهای هسته بیت کوین در چند مرحله

توسعه و بهبودهای هسته بیت کوین در چند مرحله | همتاپی

هسته بیت کوین تغییرات بسیاری داشته و نسخه‌های متعددی از آن در فواصل زمانی مختلف توسعه یافته‌اند. در این قسمت در 3 مرحله این بهبودها را بررسی می‌کنیم.

توسعه هسته بیت کوین از ابتدا تا زمان ناپدید شدن ناکاموتو

توسعه هسته بیت کوین با نسخه 0.1.0 آن آغاز شد. این اولین پیاده‌ساز نرم افزار بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو بود که تنها برای ویندوز قابل استفاده بود. در نسخه 0.2.0 پشتیبانی از سیستم‌های لینوکس برای اولین بار و سپس MacOS فراهم آمد.

ناکاموتو تا نسخه‌ی 0.3.19 در سال 2010 در توسعه و بهبود هسته بیت کوین مشارکت داشت، اما در آن سال پروژه را گاوین اندرسن سپرد.

توسعه بیت کوین کور تا زمان وجود OpenSSL

در نسحه 0.3.20 تست نت (Testnet) شروع به تست کردن شبکه کرد. از نسخه 0.5.0 سال 2011 این نسخه به عنوان بیت کوین QT شناخته می‌شد.

این نام به پیاده‌سازی مبتنی بر کتابخانه رابط گرافیکی QT4 اشاره دارد که توسط توسعه‌دهنده ولادیمیر ون درلان (Wladimir Van Der Laan) توسعه یافته است.

این رابط گرافیکی یک رابط کاربری مناسب و ساده برای کد بیت کوین فراهم می‌آورد تا کاربرانی که با برنامه‌نویسی آشنایی ندارند آسان‌تر با آن مواجه شوند.

بعدا و در نسخه‌ی 0.9.0 این نرم افزار نام بیت کوین کور را بازیابی کرد و در آن کارمزد تراکنش‌ها به عنوان اقدامی برای تشویق تکمیل تراکنش‌های خرد کاهش یافت.

توسعه هسته بیت کوین پس از حذف OpenSSL

بیت کوین کور در ابتدای کار خود از OpenSSL برای بسیاری از عملیات‌های رمزنگاری استفاده می‌کرد.

OpenSSL یک کتابخانه نرم افزاری برای برنامه‌هایی است که ارتباطات ایمن را از طریق شبکه‌های کامپیوتری در برابر استراق سمع فراهم می‌کند. این نرم افزار به طور گسترده توسط سرورهای اینترنتی از جمله اکثر وبسایت‌های HTTPS استفاده می‌شود. 

با این حال و در سال 2015 بیت کوین کور به دلیل خطاهای کشف‌شده در OpenSSL شروع به تغییر کرد. از جمله‌ی این خطاها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • OpenSSL به مهاجمان اجازه می‌داد تا حافظه یک سرور را بخواند و کلیدهای خصوصی را به دست آورد
  • OpenSSL همچنین از فونت ضعیفی برای اعداد تصادفی استفاده می‌کرد

خطاهایی مثل موارد بالا نهایتا به حذف OpenSSL از کد منبع هسته بیت کوین شدند.

از زمان حفظ OpenSSL هم توسعه‌دهندگان همچنان بر توسعه هسته بیت کوین کار می‌کنند و سالانه حداقل یک به روزرسانی کلی از آن در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط: تپ روت بیت کوین چگونه می‌تواند به بیت کوینرها کمک کند؟

سخن پایانی

هسته بیت کوین یک نرم افزار کلاینت (Client) متن باز است که هم برای اعتبارسنجی بلاکچین بیت کوین و هم به عنوان یک کیف پول برای کاربران حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله ضمن تعریف کلی بیت کوین کور و بیان ویژگی‌های آن، به نحوه‌ی کار کردن با آن پرداختیم. در انتها هم مراحل توسعه‌ی آن را از ابتدا تا بعد از حذف OpenSSL انجام دادیم.

امیدواریم از مطالعه‌ی مقاله بیت کوین کور چیست بهره کافی برده باشید. خوشحال می‌شویم اگر شما هم در کار با هسته بیت کوین تجربه‌ی مفیدی دارید آن را با ما و همراهان همتاپی به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *