BitcoinQT؛ اولین کیف پول بیت کوین

اولین کیف پول بیت کوین | همتاپی

 امروزه حتی افراد مبتدی در حوزه ارزهای دیجیتال می‌توانند شماری از کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مناسب بیت کوین را برای شما ردیف کنند.‌ اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید در ابتدای راه ارزهای دیجیتال و در زمانی که خریدن بیت کوین چیز بدیعی بود، چنین مسیر همواری وجود نداشت. بعد از اینکه ساتوشی ناکاموتو اولین کیف پول بیت کوین را بر بستر دسکتاپ راه‌اندازی کرد، کیف‌ پول‌های متنوع دیگری پا به عرصه وجود نهادند.

 اگر دوست دارید بیشتر در مورد اولین کیف پول های بیت کوین آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

فهرست مقاله


bitcoin-qt ؛ اولین کیف پول ارز دیجیتال جهان


ساتوشی ناکاموتو همزمان با این که بر روی توسعه پروتکل بیت کوین کار می‌کرد، تلاش خود را برای راه‌اندازی کیف پول آن انجام می‌داد. او نهایتاً در فوریه ۲۰۰۹ کیف پول بیت کوین qt را به بازار رمزارزها عرضه کرد.

اولین کیف پول بیت کوین | همتاپی

 اما چندین مشکل در مورد این کیف پول وجود داشت:

مشکلات اولین کیف پول بیت کوین

1)   کلیدهای خصوصی کیف پول بیت کوین qt به عنوان اولین کیف پول بیت کوین، بر روی یک فایل با نام wallet.dat در دسکتاپ کاربران ذخیره می‌شد. اما متاسفانه در طول سال‌ها، افرادی که از این کیف پول استفاده می‌کردند حوادث ناگواری را پشت سر گذاشتند. برخی از آنها به صورت ناخواسته پوشه را حذف می‌کردند. برخی دیگر به دلیل استفاده از بدافزارهای کامپیوتری، به دیگر افراد اجازه دسترسی به این فایل را می‌دادند. در نهایت آنچه که پیش آمد، از دست رفتن ده‌ها هزار بیت کوین بود. البته خود کیف پول نام برده شده کاملاً امن بود. اما نحوه استفاده از آن سبب می‌شد تا مشکلات این‌چنینی به وجود بیاید.

2)  مشکل دیگر این بود که بیت کوین qt به عنوان اولین کیف پول بیت کوین، یک کیف پول  full client بود. به این معنی که اگر کسی قصد استفاده از آن را داشت باید برای همگام‌سازی آن، تمام تاریخچه بلاکچین بیت کوین را دانلود می‌کرد. البته در ابتدای کار، این مسئله چندان مشکل ساز نبود. اما همگی می‌دانیم که بیت‌کوین قدم‌های رشد خود را به سرعت بر می‌داشت. تا جایی که در سال ۲۰۱۲ ویتالیک بوترین برنامه نویس کانادایی و از بنیانگذاران اتریوم، اعلام کرد:

 کاربران برای استفاده از این کیف پول باید کل تاریخچه بلاکچین که در حال حاضر برابر با ۶ گیگابایت است را دانلود کنند. به همین دلیل، راه‌اندازی این کیف پول ممکن است تا چند روز زمان ببرد. از طرفی اگر دائما از این کیف پول استفاده نکنید برای هر بار شروع باید بین چند دقیقه تا یک ساعت منتظر همگام‌سازی بمانید.

در حال حاضر همگی می‌دانیم که بلاک چین بیت کوین خیلی بیشتر از ۶ گیگابایت حجم دارد. فرض کنید در زمان حال، لازم بود برای استفاده از کیف پول بیت کوین خود، بلاکچین حجیم آن را دانلود کنید!


قابلیت‌های اولین کیف پول بیت کوین


همانطور که گفتیم کیف پول بیت کوین qt به عنوان یکی از اولین کیف پول های بیت کوین، ضعف‌ها و محدودیت‌هایی در عملکرد خود داشت. اما در عین حال دارای چندین ویژگی اساسی برای معامله‌گران بیت کوین بود. از جمله:

  •       امکان ارسال و دریافت بیت کوین
  •       دارا بودن دفترچه آدرسی برای ایجاد امضای دیجیتالی و اثبات مالکیت کلید عمومی خاص

سخن پایانی


برای معامله و سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین، نیاز به کیف پول مناسبی بود. بیت کوین qt به عنوان اولین کیف پول بیت کوین در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو به بازار عرضه شد.

این کیف پول اگرچه توانمندی‌هایی در اختیار معامله‌گران حوزه رمزارزها می گذاشت، اما معایب قابل توجهی هم داشت.

امروزه تعداد بسیار زیادی کیف پول بیت کوین با قابلیت های متعدد در بازار وجود دارند. شما می‌توانید به فراخور نیاز خود، از بهترین کیف پول بیت کوین استفاده نمایید.

امیدواریم از مطالعه مقاله تاریخچه کیف پول ارز دیجیتال بهره کافی برده باشید.


مطالب مرتبط با اولین کیف پول بیت کوین


اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *