کاربرد هوش مصنوعی در ارز دیجیتال چیست؟ معرفی راهکار ترید با هوش مصنوعی

چکیده مطلب:

کاربرد هوش مصنوعی در ارز دیجیتال چیزی است که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جذب کرده است.

شما می‌توانید از هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف مثل آنالیز داده‌ها، نظارت دقیق بر بازار، مدیریت ریسک و خودکارسازی فرآیندهای معامله استفاده کنید.

صرافی کوین بیس که یکی از مهم‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان است قبل از لیست کردن کوین‌ها و توکن‌های صرافی خود از ابزار chatgpt استفاده می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی در ارز دیجیتال چیست؟ آیا با موارد استفاده از هوش مصنوعی در ارز دیجیتال آشنایی دارید؟ به نظر شما هوش مصنوعی در زمینه رمزارزها چه کمکی می‌تواند  به بشر کند؟

در این مقاله از همتاپی بعد از ارائه تعریفی از هوش مصنوعی و ارتباط آن با فناوری بلاکچین، به سراغ موارد استفاده هوش مصنوعی می‌رویم. در ادامه می‌توانید ابزارهای معرفی‌شده را امتحان کنید و نتیجه معاملات خود با استفاده از آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

هوش مصنوعی (ai) چیست؟

هوش مصنوعی (ai) چیست؟ | همتاپی

هوش مصنوعی (artificial intelligence) به توانایی یک کامپیوتر دیجیتال یا ربات کنترل‌شده توسط کامپیوتر برای انجام وظایفی که معمولا با موجودات هوشمند مرتبط است اشاره دارد.

انتقال به صفحه استخراج ابری

این اصطلاح غالبا به پروژه‌های توسعه سیستم‌هایی اطلاق می‌شود که دارای فرآیندهای فکری مربوط به انسان‌ها هستند. از این جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • توانایی استدلال
  • کشف معنا
  • تعمیم یا یادگیری از تجربیات گذشته

از زمان توسعه رایانه در دهه 1940 نشان داده شده است که رایانه‌ها را می‌توان برای انجام کارهای بسیار پیچیده مثل کشف برهان قضایای ریاضی یا بازی شطرنج برنامه‌ریزی کرد.

با این حال، با وجود پیشرفت‌های مداوم در سرعت پردازش رایانه و ظرفیت حافظه آن، هنوز هیچ برنامه‌ای وجود ندارد که بتواند انعطاف‌پذیری کامل انسان را در حوزه‌های مختلف مطابقت دهد.

اگرچه برخی از برنامه‌ها در انجام برخی وظایف خاص به سطوح و کارایی متخصصان انسانی دست یافته‌اند، به طوری که کاربرد هوش مصنوعی را می‌توان در موارد مختلفی مثل تشخیص پزشکی، موتورهای جستجوی رایانه‌ای و تشخیص صدا یافت.

اما استفاده از هوش مصنوعی در ارزهای دیجیتال چطور رخ می‌دهد؟

ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی؛ فاز جدیدی از توسعه فین تک

فناوری بلاکچین و هوش مصنوعی دو مورد از داغ‌ترین روندهای فناوری- تکنولوژی امروزه هستند.

علیرغم این واقعیت که آن‌ها دو فناوری کاملا متفاوت هستند، محققان به طور فعال در مورد مزایای ترکیب بلاکچین و هوش مصنوعی بحث می‌کنند.

pwc که یک شرکت فعال در زمینه خدمات حسابرسی و مشاوره مالیاتی است، پیش بینی کرده تا سال 2030، 15.7 تریلیون دلار از طریق استفاده از هوش مصنوعی به اقتصاد جهانی اضافه می‌شود.

همچنین گارتنر (gartner) که یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات تحقیقاتی و مشاوره‌ای برای مشاغل فناوری اطلاعات است پیش بینی کرده است که در همان سال ارزش افزوده تجاری از طریق بلاکچین به میزان 3.1 تریلیون دلار خواهد رسید.

به همین دلیل است که کارشناسان اعتقاد دارند ارتباط هوش مصنوعی با ارزهای دیجیتال می‌تواند به احیای اقتصاد جهان کمک کند.

با معرفی هوش مصنوعی در حوزه رمزنگاری، ارزهای دیجیتال و سایر پروژه‌های رمزنگاری مبتنی بر یادگیری ماشینی ظهور کردند.

اما هوش مصنوعی چگونه می‌تواند به کاربران حوزه ارزهای دیجیتال کمک کند؟

ارز دیجیتال و هوش مصنوعی؛ این دو چگونه ارتباط برقرار می‌کنند؟

ارز دیجیتال و هوش مصنوعی | همتاپی

همانطور که گفتیم هوش مصنوعی با استفاده از یادگیری ماشینی کار می‌کند و به همین دلیل توقفی در پیشرفت آن نیست. اما 4 استفاده کلی از هوش مصنوعی در صنعت ارزهای دیجیتال به شرح زیر است.

آنالیز داده‌ها

هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند داده‌ها را جمع‌آوری و سپس تحلیل کنید. به این ترتیب می‌توانید الگوهای موجود در بازار را شناسایی کنید.

نظارت دقیق بر بازار در زمان واقعی (real time)

نوسانات قیمت، به روزرسانی‌های اخبار، احساسات رسانه‌های اجتماعی و سایر محرک‌های بازار را می‌توانید به وسیله هوش مصنوعی دنبال کنید تا به فرصت‌های مناسب معامله ارزهای دیجیتال دست یابید.

ارزیابی ریسک

هوش مصنوعی به شما کمک می‌کند تا بتوانید سطح ریسک هر دارایی ارز دیجیتال را بسنجید و همچنین توصیه‌هایی برای مدیریت پورتفولیوی شما ارائه می‌دهد.

خودکارسازی

شما علاوه بر نظارت می‌توانید از قابلیت خودکارسازی به وسیله‌ی هوش مصنوعی استفاده کنید. به این ترتیب معاملات ارزهای دیجیتال به صورت خودکار، در زمانی کمتر و بدون احتمال خطاهای انسانی صورت می‌گیرد.

تا به اینجا برخی کاربردهای کلی هوش مصنوعی برای استفاده در حوزه ارزهای دیجیتال را بیان کردیم. حالا نوبت معرفی برخی از پرکاربردترین موارد استفاده ai برای ارزهای دیجیتال است.

موارد استفاده هوش مصنوعی برای معامله ارزهای دیجیتال

موارد استفاده هوش مصنوعی برای معامله ارزهای دیجیتال | همتاپی

چندین روش مختلف برای استفاده از هوش مصنوعی در معامله ارزهای دیجیتال وجود دارد. در حال حاضر ربات‌های تجاری با برنامه‌های هوش مصنوعی مثل چت جی پی تی (chatgpt) یکی از مهم‌ترین مثال‌های این حوزه است. موارد زیر نمونه‌هایی از موارد استفاده هوش مصنوعی هستند.

ربات‌های ترید (trading bots)

ربات‌های معاملاتی خودکار می‌توانند در یک صرافی ارز دیجیتال میزبانی شوند یا با استفاده از یک رابط برنامه‌نویسی کاربردی (api) با یک صرافی ادغام شوند.

ربات‌ها معمولا برای معاملات کوتاه مدت استفاده می‌شوند و معامله‌گران می‌توانند آن‌ها را برای اجرای یک استراتژی خاص تنظیم کرده و الگوهای موجود در داده‌ها را مشاهده کنند.

بیت کوین بخر تا از هاوینگ جا نمونی

ربات‌های ارز دیجیتال همچنین می‌توانند میانگین هزینه دلار (dca) را در یک سرمایه‌گذاری بلند مدت پیاده‌سازی کنند. این موارد اگرچه روش‌های ساده‌ای به حساب می‌آیند اما کم خطرتر هم در نظر گرفته می‌شوند.

میانگین هزینه دلار (dollar costing averaging) به معنای انجام سرمایه‌گذاری‌های کوچکتر و برابر به صورت مداوم به جای خریدهای بزرگ یا نامنظم در ارزهای  دیجیتال است. 

chatgpt قابلیت‌های جدیدی را برای ربات‌های معاملاتی به ارمغان می‌آورد، زیرا می‌تواند کدهای کامپیوتری را تولید کند. این بدان معناست که معامله‌گران می‌توانند از تولید کد برای استراتژی‌های معاملاتی خاص مثل ترید بیت کوین در صرافی کوکوین استفاده کنند.

نمونه‌ای از این نوع ربات‌های رمزنگاری را می‌توان ربات omni بر بستر بلاکچین سولانا در نظر گرفت که برای پیاده‌سازی استراتژی‌های دیفای مثل استیکینگ ارزهای دیجیتال به کار می‌رود.

یکپارچه سازی اطلاعات پلتفرم‌های معاملاتی

برخی از پلتفرم‌های معاملاتی در حال حاضر ویژگی‌های ترید اجتماعی (social trading features) را به کاربران خود ارائه می‌‍دهند. این ویژگی به افراد اجازه می‌دهد بتوانند معاملات معامله‌گران برجسته را دنبال کنند و آن‌ها را کپی کنند.

هوش مصنوعی می‌تواند با تجزیه و تحلیل مستمر احساسات از پلتفرم‌های اجتماعی مختلف مثل توییتر (ایکس) و ردیت که معامله‌گران قدیمی در آن‌ها فعالیت می‌کنند، به کاربران کمک کند.

پیش‌بینی قیمت

تلاش برای پیش‌بینی قیمت‌های پرنوسان ارزهای دیجیتال برای تحلیلگران انسانی بسیار دشوار است، اما توانایی هوش مصنوعی برای ترکیب حجم عظیمی از داده‌ها و شناسایی الگوهای پیچیده برای پیش‌بینی بهتر است.

یادگیری ماشینی به کاربران امکان دستیابی به موارد مفیدی را می‌دهد، از جمله می‌توان به ایجاد الگوریتمی مبتنی بر ترکیبی از قیمت‌های تاریخی، حجم معاملات، احساسات بازار، شاخص‌های کلان اقتصادی و سایر تاثیرات بازار برای پیش بینی در مورد روند قیمت در آینده اشاره کرد.

معامله‌گران می‌توانند با استفاده از این اطلاعات در مورد تغییرات احتمالی قیمت در آینده برای اطلاع از تصمیمات تجاری خود استفاده کنند. اگرچه باید در نظر داشته باشید بهترین مدل‌های هوش مصنوعی هم گاهی اوقات اشتباه می‌کنند و نمی‌توانند روند دقیق بازار را متوجه شوند. به همین دلیل با مسئولیت خود معامله کنید.

مدیریت ریسک

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران می‌توانند از هوش مصنوعی برای ارزیابی ریسک سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال مختلف استفاده کنند و از این اطلاعات برای ایجاد یا متعادل‌سازی مجدد پرتفولیو خود استفاده کنند.

به عنوان مثال کوین بیس که بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده است، از چت جی پی تی استفاده می‌کند تا بتواند کوین‌ها و توکن‌های مختلف را قبل از لیست کردن برای ترید بررسی کند.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. من اصلا فکرشم نمیکردم که هوش مصنوعی روی ارز های دیجیتال هم بتونه تاثیر بگذارد مقاله ای که خوندم واقعا دید منو نسبت به مصنوعی گسترده تر کرد.