کاربرد هوش مصنوعی در دیفای چیست؟ معرفی ۷ کاربرد تاثیرگذار مالی

کاربرد هوش مصنوعی در دیفای | همتاپی

کاربرد هوش مصنوعی در دیفای چیست؟ تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای چگونه است؟

دیفای و هوش مصنوعی هر دو از تکنولوژی‌های روز جامعه هستند. این دو تکنولوژی که هر کدام تاثیر بسزایی در اکوسیستم خاص خود داشتند است چند وقتی است که با همدیگر ترکیب شده‌اند.

در این مقاله از همتاپی، علاوه بر بررسی کاربردهای هوش مصنوعی در حوزه دیفای محدودیت‌های آن را هم بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

مروری بر اهمیت هوش مصنوعی و تاثیر آن بر دیفای

مروری بر اهمیت هوش مصنوعی و تاثیر آن بر دیفای | همتاپی

معرفی فناوری بلاک چین زمینه را برای ایجاد تحولات نوآورانه در صنایع مختلف ایجاد کرده است. از برجسته‌ترین بخش‌هایی که بر فناوری بلاک چین تاثیرگذار بوده بخش خدمات مالی است.

بلاک چین با ایجاد شفافیت بیشتر و پیشنهاد دادن راه حل‌های مقیاس پذیری خدمات مالی را به صورت بهتری ارائه می‌دهد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده درباره تحقیقات بازار، ارزش بازار جهانی بلاک چین ممکن است تا سال 2030 به میزان 1400 میلیارد دلار برسد.

همچنین کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که با استفاده از هوش مصنوعی در دیفای می‌توان به بهینه‌سازی آن کمک کرد.

به علاوه متخصصان به ارتباط‌های مشترک بین هوش مصنوعی و امور مالی غیر متمرکز (defi)  به روش‌های مختلف اشاره کرده‌اند. مثلاً برخی از رهبران صنعت بلاکچین گفته‌اند که زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده برای ایجاد بلاکچین هم دارای نوعی هوش مصنوعی هستند.

بنابراین ترکیب هوش مصنوعی و دیفای می‌تواند به افزایش قابلیت‌های قرارداد هوشمند از طریق برنامه‌نویسی کمک کند.

از دیگر مواردی که کارشناسان به آن اشاره کرده‌اند این است که دسترسی به هوش مصنوعی از طریق فناوری بلاکچین می‌تواند به مردم و جوامع مختلف کمک کند تا از آن برای حل مسائل خود در دنیای فیزیکی استفاده کنند.

حالا که با ارتباط تنگاتنگ هوش مصنوعی و دیفای آشنایی پیدا کردید بهتر است به سراغ بررسی کاربرد هوش مصنوعی در دیفای برویم.

کاربرد هوش مصنوعی در دیفای

کاربرد هوش مصنوعی در دیفای | همتاپی

در ادامه برخی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در امور مالی غیرمتمرکز را بیان خواهیم کرد.

1) تشخیص تقلب

یکی از بزرگترین مزیت‌های استفاده از هوش مصنوعی در اکوسیستم دیفای کشف تقلب است، چون عامل تقلب یکی از اساسی‌ترین علل ضررهای مردم در دیفای است.

طبق گزارش chainalysis، کلاهبرداری‌های رمزنگاری در سال 2021 خسارتی به اندازه 14 میلیارد دلار داشته است.

مشکل به همین‌جا ختم نمی‌شود. ضررهای ناشی از کلاهبرداری‌های دیفای به طور مداوم در حال افزایش است، زیرا هکرها ابزارهای انحصاری را برای حملات خود به کار می‌برند.

در این مرحله نقش هوش مصنوعی در دیفای با استفاده از الگوریتم‌های خاص خود برای تجزیه و تحلیل داده‌های بلاکچین مشخص می‌شود.

در نتیجه استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند عامل موثری برای تشخیص دستکاری بازار، هویت‌های جعلی و کلاهبرداری‌های فیشینگ باشد.

مثلاً هوش مصنوعی می‌تواند حجم زیادی از داده‌ها را برای شناسایی معاملات با فرکانس بالا و سایر فعالیت‌های مشکوک ارزیابی کند.

برای اینکه شما را از کاربردی بودن هوش مصنوعی در تشخیص تقلب مطمئن کنیم باید بگوییم که خود chainalysis و بسیاری از موسسات مالی و کسب و کارهای ارز دیجیتال برای کاهش ریسک و شناسایی فعالیت‌های مشکوک از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

2) تمرکز زدایی در امتیازدهی اعتباری

کاربرد مهم بعدی هوش مصنوعی در زمینه دیفای به دیدگاه جدیدی در مکانیزم‌های امتیازدهی اعتباری اشاره دارد.

هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از خودکارسازی فرایندها، دقت را در مکانیزم‌های مختلف ارزیابی بهبود ببخشد.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی پتانسیل ارزیابی حجم عظیمی از داده‌ها را برای شناسایی الگوها و پیش‌بینی‌های مرتبط با آن‌ها را دارند. در نتیجه وام‌دهندگان می‌توانند از تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌تر در مورد تایید و رد درخواست‌های وام اطمینان بیشتری داشته باشند.

امتیازدهی اعتباری غیرمتمرکز با هدف جایگزینی مکانیزم‌های امتیازدهی اعتباری مرسوم با سرعت زیادی در حال افزایش است.

به عنوان مثال، شرکت rocifi (شرکتی فعال در زمینه امتیازدهی آنچین و قرض سرمایه) بودجه 2.7 میلیون دلاری را در آوریل سال 2022 برای ارائه راه حل‌های امتیازدهی اعتباری در دیفای به دست آورد.

همچنین هوش مصنوعی با استفاده از مدل‌های یادگیری ماشینی می‌تواند داده‌های مربوط به سابقه مالی وام گیرندگان، امتیاز اعتباری آنها و سایر عواملی را که بر واجد شرایط بودن یک کاربر برای اعتبار تاثیر می‌گذارند، ارزیابی کنند.

هوش مصنوعی می‌تواند الگوها و همبستگی‌هایی که مورد توجه تحلیلگران انسانی قرار نمی‌گیرند را تشخیص دهد و دقت را در اعتبارسنجی بالا ببرد.

با توجه به ویژگی‌هایی که هوش مصنوعی در اعتبار دادن به امتیاز دهی دارد، شرکت‌های زیادی تمایل دارند تا از آن در ارزیابی امتیاز اعتباری استفاده کنند.

3) ارزیابی ریسک

الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به ترکیب بهتر عناصر برای دقت بیشتر در ارزیابی ریسک کمک کنند.

بر اساس مطالعاتی که در سال 2021 انجام شد، تجزیه و تحلیل داده‌ها ابزاری حیاتی برای تعیین خطرات استفاده از پروتکل‌های دیفای به روش کمّی است.

قدرت ابزارهای تجزیه و تحلیل داده‌هایی که از هوش مصنوعی کمک می‌گیرند، می‌تواند انعطاف‌پذیری را برای مدیریت دقیق ریسک ایجاد کند.

همچنین هوش مصنوعی از تحلیل روندهای بازار برای شناسایی ریسک‌های بالقوه مرتبط با بی‌ثباتی اقتصادی و نوسانات بازار پشتیبانی می‌کند.

مثلاً هوش مصنوعی می‌تواند الگوهای مشکوک را بررسی کرده و متوجه تغییرات ناگهانی در احساسات بازار یا احتمال دستکاری بازار شود.

در نتیجه سرمایه‌گذاران می‌توانند ریسک‌های بالقوه را شناسایی کنند و اقدامات اصلاحی لازم را به کار گیرند.

4) تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده

الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند برای تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده‌های مالی برای پیش‌بینی روندهای آینده بازار استفاده شوند.

هوش مصنوعی می‌تواند برای صرافی‌های غیرمتمرکز، پلتفرم‌های وام‌دهی و سایر برنامه‌های کاربردی دیفای که نیاز به تصمیم‌گیری آگاهانه بر اساس شرایط بازار دارند مفید باشد.

5) خودکارسازی فرایند ترید

الگوریتم‌های هوش مصنوعی را می‌توان برای خودکارسازی فرایندهای معاملاتی و اجرای معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده کرد.

این به معامله‌گران کمک می‌کند تا تصمیمات سرمایه‌گذاری بهتری بگیرند و کارایی فرایند کلی معاملات خود را افزایش دهند.

مطالب مرتبط: 50 اشتباهی که نباید در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال انجام دهید

6) انطباق (compilance)

پروتکل‌های دیفای باید از مقررات مختلفی مانند مبارزه با پولشویی (anti- money laundering) پیروی کنند و مقررات شناسایی مشتری خود (kyc) را انجام دهند.

هوش مصنوعی می‌تواند برای خودکارسازی بررسی‌های انطباق و بهبود دقت و کارایی کلی فرایند انطباق استفاده شود.

7) مدیریت پورتفولیو

هوش مصنوعی می‌تواند برای ارائه توصیه‌های سرمایه‌گذاری شخصی و مدیریت خودکار پورتفولیو مورد استفاده کاربران دیفای قرار بگیرد.

در نتیجه کاربران می‌توانند بازدهی معاملات خود را به حداکثر و خطرات را به حداقل برسانند و تجربه کلی بهتری داشته باشند.

در نظر داشته باشید هوش مصنوعی ابزاری برای کمک به هوش انسانی است که می تواند در انجام برخی فرآیندهای سرمایه گذاری و ترید به افراد کمک کند. واگذاری کامل فرآیندهای ذکر شده به هوش مصنوعی لزوما به کسب سود بیشتر ختم نخواهد شد! 

محدودیت‌های اجرای هوش مصنوعی در دیفای کدام‌ها هستند؟

محدودیت‌های اجرای هوش مصنوعی در دیفای کدام‌ها هستند؟ | همتاپی

با وجود اینکه تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای می‌تواند بسیار گسترده باشد، اما محدودیت‌هایی هم در اجرای آن وجود دارد.

موارد زیر برخی از مهم‌ترین محدودیت‌های استفاده هوش مصنوعی در دیفای هستند.

چالش‌های حقوقی

یکی از چالش‌های مرتبط با اجرای هوش مصنوعی در دیفای به چالش‌های قانونی و نظارتی اشاره می‌کند. به عنوان مثال الگوریتم‌های هوش مصنوعی باید با الزامات نظارتی و مقررات حفظ حریم خصوصی داده‌ها مانند gdrp (the general data protection regulation) مطابقت داشته باشند.

علاوه بر این الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای ارزیابی‌های امنیتی دیفای باید از مقررات kyc و aml پیروی کنند.

چالش‌های اخلاقی

بررسی تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای توجه را به چالش‌های اخلاقی جلب می‌کند.

مسائل اخلاقی اگرچه ممکن است در برابر هوش مصنوعی چالش ایجاد کنند، در عین حال سبب اطمینان از عملیات بی‌طرفانه و شفافیت می‌شوند.

وقتی صحبت از هوش مصنوعی در دیفای به میان می‌آید، نگرانی‌هایی پیرامون حریم خصوصی ایجاد می‌شود. زیرا ابزارهای هوش مصنوعی روی جمع آوری و تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده‌های کاربران تمرکز دارند.

عدم دسترسی به داده‌ها

یکی از چالش‌های اساسی که به کارگیری هوش مصنوعی در حال حاضر با آن روبرو است، عدم دسترسی به داده‌ها است.

هوش مصنوعی برای پیش‌بینی‌ها و تصمیم‌گیری‌های دقیق به حجم زیادی از داده‌ها نیاز دارد و در مورد دیفای، بیشتر داده‌ها تکه تکه و غیر متمرکز هستند.

عدم استانداردسازی در فضای دیفای

پروتکل‌ها و پلتفرم‌های متعددی در حوزه دیفای وجود دارند که ادغام یکپارچه هوش مصنوعی با همه آنها می‌تواند دشوار باشد.

در نتیجه این مسئله می‌تواند منجر به اشتباهات و ناهماهنگی در تصمیم‌گیری شود که عواقب جدی در دنیای مالی دارد.

اعتماد

اعتماد یکی دیگر از مسائلی است که باید قبل از اینکه هوش مصنوعی و دیفای واقعاً یکپارچه شوند مورد توجه قرار گیرد.

بسیاری از مردم هنوز در اعتماد به هوش مصنوعی به ویژه در مورد امور مالی خود مردد هستند. به علاوه ماهیت غیرمتمرکز دیفای می‌تواند پاسخگویی به هر کسی را در صورت کلاهبرداری یا سایر فعالیت‌های مخرب دشوار کند.

حالا که با برخی از محدودیت‌های هوش مصنوعی آشنا شدید بهتر است با برخی از اتفاقاتی که قرار نیست هیچ‌گاه در هوش مصنوعی رخ دهد هم آشنا شوید.

هوش مصنوعی قرار نیست…

به طور کلی وقتی با پدیده جدیدی مواجه می‌شویم که سابقه حضور در زندگی ما را نداشته است، ممکن است دیدگاه‌های خاصی درباره آن داشته باشیم.  اگرچه گروهی از مردم سعی می‌کنند به صورت منطقی با قضیه مواجه شوند، اما همیشه کسانی هستند که یا پدیده جدید را 100% مضر برای زندگی خود می‌دانند و یا آن را بهشتی برای رهایی از مشکلات دنیایشان می‌بینند.

در ادامه برخی از باورهای غلطی که در مورد هوش مصنوعی وجود دارد را به صورت تیتروار رد می‌کنیم!

  • هوش مصنوعی قرار نیست جایگزین تصمیم گیری انسانی شود
  • هوش مصنوعی قرار نیست همه مشکلات دیفای را حل کند
  • سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی همواره سودآورتر از دیگر سیستم‌ها نیستند
  • هوش مصنوعی قرار نیست اعتماد در دیفای را از میان ببرد

آینده هوش مصنوعی و دیفای چگونه خواهد بود؟

آینده هوش مصنوعی و دیفای چگونه خواهد بود؟ | همتاپی

با توجه به همه ویژگی‌هایی که در رابطه با ارتباط هوش مصنوعی و دیفای بیان کردیم، این دو تکنولوژی پتانسیل بزرگی برای آینده صنعت مالی دارند.

استفاده از هوش مصنوعی در دیفای می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری بهتر و مدیریت ریسک تراکنش‌های کارآمدتر شود.

پلتفرم‌های دیفای مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین می‌توانند تجربه شخصی‌تر و کاربر پسندتری را برای کاربران خود فراهم کنند و در نتیجه طیف وسیع‌تری از مخاطبان را داشته باشند.

مطالعه بیشتر: اثبات ذخیره چیست؟

با گذشت زمان می‌توانیم انتظار داشته باشیم راه حل‌های نوآورانه بیشتری در زمینه دیفای با استفاده از هوش مصنوعی ببینیم. از این جمله می‌توان به ربات‌های معامله‌گر خودکار تا مدل‌های پیشرفته ارزیابی ریسک اشاره کرد.

با این حال توجه به این نکته مهم است که توسعه پلتفرم‌های دیفای مبتنی بر هوش مصنوعی باید با احتیاط انجام شود.

هوش مصنوعی مانند هر فناوری نوظهوری خطراتی نیز دارد و مهم است اطمینان حاصل شود که این فناوری از نظر اخلاقی و با در نظر گرفتن بهترین منافع کاربران توسعه یافته است.

سخن پایانی

تاثیر هوش مصنوعی بر دیفای مثل هر ساخته دست انسان بر نوع استفاده ما از آن بستگی زیادی دارد.

هوش مصنوعی می‌تواند تاثیرات و کاربردهای متعددی در حوزه دیفای داشته باشد. از آن جمله می‌توان به مدیریت ریسک، خودکارسازی معاملات و تشخیص تقلب اشاره کرد.

البته باید در نظر داشته باشید هوش مصنوعی قرار نیست جایگزین انسان شود. حداقل این چیزی است که بسیاری از کارشناسان این حوزه می‌گویند!

شما چه فکر می‌کنید؟ هوش مصنوعی چه تاثیری می‌تواند بر حوزه دیفای داشته باشد؟ آیا تا به حال از هوش مصنوعی در انجام معاملات خود استفاده کرده‌اید؟ منتظر خواندن تجارب شما در بخش کامنت‌ها هستیم.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *