وایت پیپر لایت کوین چیست؟ + لینک فیلم معرفی توسط بنیان‌گذار

وایت پیپر لایت کوین |‌ همتاپی

 وایت پیپر لایت کوین هم مثل وایت پیپر ارزهای دیجیتال دیگر، سندی است که به توضیح مهم‌ترین موارد درباره‌ی پروژه‌ی خود (لایت کوین) می‌پردازد.

اگر شما هم قصد خرید لایت کوین را دارید، بهتر است حتما پیش از آن وایت پیپر لایت کوین را بخوانید. تنها پس از کسب اطلاعات کلی در مورد لایت کوین می‌توانید به سرمایه‌گذاری و یا ترید آن اقدام کنید.

با ما در همتاپی همراه باشید تا با همه‌ی جنبه‌های وایت پیپر ltc آشنا شوید. 

لایت کوین چیست؟

لایت کوین چیست | همتاپی

احتمالا خودتان می‌دانید که لایت کوین (ltc) یک ارز دیجیتال است که از طریق شبکه‌های همتا‌به‌همتا می‌تواند به عنوان یک سیستم پرداخت عمل کند. چارلی لی که کارمند سابق شرکت گوگل بود لایت کوین را در سال 2011 ایجاد و به بازار معرفی کرد.

تا به حال بیش از 73 میلیون واحد لایت کوین بین کاربران ارز دیجیتال عرضه شده است. گردش کوین‌های این ارز دیجیتال تا مقدار عرضه نهایی 84 میلیون واحد ادامه خواهد داشت. با توجه به نوسانات قیمت لایت کوین، هر لایت کوین 100 میلیون لاتوشی است.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به پی دی اف وایت پیپر لایت کوین مراجعه کرده و آن را مطالعه کنید.

 

وایت پیپر لایت کوین در مورد چه مسائلی صحبت می‌کند؟

محتوای وایت پیپر لایت کوین |‌ همتاپی

گفتیم که وایت پیپرها سندهایی هستند که پروژه‌های ارزهای دیجیتال را توضیح می‌دهند. وایت پیپر لایت کوین هم شامل موارد مهمی برای کسانی است که می‌خواهند در آن سرمایه‌گذاری کنند. 

شما همچنین می‌توانید ویدئو معرفی لایت کوین توسط خود چارلی را تماشا کنید.

YouTube ویدئو

پیش از اینکه به سراغ بررسی بیشتر موارد بیان‌شده در وایت پیپر لایت کوین برویم، باید بگوییم مطالعه وایت پیپرها اگرچه برای هر سرمایه‌گذاری لازم است اما نمی‌تواند الزاما کافی باشد. دیگر مقالات همتاپی در مورد لایت کوین می‌توانند به شما در طی این مسیر کمک کنند.

مقدمه وایت پیپر لایت کوین

سازندگان لایت کوین در مقدمه وایت پیپر ادعا می‌کنند قصدشان این است که لایت کوین را به نقره‌ی ارزهای دیجیتال بدل کنند؛ با این فرض که بیت کوین طلای رمزارزها باشد.

در ادامه‌ی مقدمه آن‌ها با برشمردن ویژگی‌های لایت کوین این ادعا را امکان‌پذیر معرفی می‌کنند. ویژگی‌هایی از جمله موارد زیر:

  • پرداخت‌های سریع و با کارمزد نزدیک به صفر در یک شبکه همتا به همتا
  • یک سیستم منبع باز و غیرمتمرکز که به هیچ ارگانی وابستگی ندارد
  • با استفاده از محاسبات ریاضی ایمنی سازی‌شده است
  • بهبود در سرعت تایید تراکنش‌ها و حافظه

معرفی بلاکچین لایت کوین

در وایت پیپر ltc آمده است که لایت کوین می‌تواند نسبت به همتای خود (بیت کوین) حجم تراکنش بیشتری را مدیریت کند. این قابلیت به دلیل تولید تعداد بلاک‌های بیشتر در لایت کوین نسبت به بیت کوین است.

در نتیجه نیازی نیست که در آینده هم برای پشتیبانی بهتر نرم افزار را تغییر داد. نتیجه‌ی این ویژگی‌ها این است که کاربران می‌توانند از تایید زودتر تراکنش‌هایشان در لایت کوین بهره‌مند شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند سفارش‌های با تیکت (ticket) بزرگتر را هم در فاصله‌ی زمانی کوتاهی به ثبت برسانند.

مطالب مرتبط: لایت کوین چیست؟ از مفاهیم پایه تا معامله لایت کوین

رمزگذاری کیف پول

رمزگذاری کیف پول به شما امکان می‌دهد تا بتوانید برای انجام و مشاهده‌ی تراکنش‌ها، والت خود را ایمن کنید. این مسئله همچنین به شما کمک می‌کند از حملات ویروس‌ها و تروجان‌ها به کیف پول خود جلوگیری کنید.

به طور کلی تروجان (trojan) به یک برنامه‌ی ظاهرا قانونی ضمیمه شده است؛ اگرچه در حقیقت برنامه مذکور یک نسخه‌ی جعلی است و تروجان بدافزار روی آن است که به سیستم و نرم افزار آسیب می‌رساند. 
مطالب مرتبط: جامع‌ترین راهنمای انتخاب بهترین کیف پول لایت کوین

پاداش استخراج در لایت کوین

در حال حاضر ماینرها به ازای استخراج هر بلاک لایت کوین، 25 واحد لایت کوین دریافت می‌کنند. البته الان و در سال 2023، این مقدار 12.5 لایت کوین است، جدول زیر به شما کمک می کند به طور کامل متوجه هاوینگ لایت کوین شوید. 

تاریخ پاداش بلاک  تعداد بلاک ها
7 اکتبر 2011 50 لایت کوین 0 (بلاک پیدایش)
25 آگوست 2015  25 لایت کوین  840.000
5 آگوست 2019  12.5 لایت کوین 1.680.000
2 آگوست 2023 6.25 لایت کوین 2.520.000

این مقدار تقریبا هر 4 سال یکبار و بعد از استخراج 840.000 بلاک در طی فرآیند هاوینگ نصف می‌شود، در حالی که این اتفاق برای بیت کوین در هر 210.000 بلاک اتفاق می‌افتد. عدد گفته‌شده به دلیل 4 برابر بودن مقدار عرضه لایت کوین نسبت (84 میلیون) نسبت به بیت کوین (21 میلیون) است.

لایت کوین؛ یک نرم افزار متن باز

لایت کوین یک نرم افزار متن باز است که تحت لیسانس mit/x11 ایجاد شده است. این لیسانس به شما امکان اجرا، بهبود و اصلاح و کپی نرم افزار را می‌دهد.

طراحان لایت کوین توضیح می‌دهند که متن باز بودن این نرم افزار به این دلیل است که لایت کوین به یک ارز دیجیتال با تمام مزایای بیت کوین و بدون هیچ کدام از معایب آن تبدیل شود.

استفاده لایت کوین از مکانیزم اثبات کار (pow)

لایتکوین از مکانیزم گواه اثبات کار برای استخراج ltc استفاده می‌کند. این ارز دیجیتال با tenebrix’s scrypt استخراج می‌شود.

scrypt یک تابع مشتق کلید مبتنی بر رمز عبور است. شکل ساده‌شده این تابع به عنوان مکانیزم گواه اثبات کار بر روی چندین ارز دیجیتال از جمله لایت کوین استفاده شده است. 

به این ترتیب ماینرها برای استخراج لایت کوین از قدرت محاسباتی دستگاه‌های ماینینگ خود استفاده می‌کنند و با استخراج بلاک‌های جدید، لایت کوین پاداش می‌گیرند.

مطالب مرتبط: لایت کوین از چه الگوریتمی استفاده می کند؟ معرفی الگوریتم لایت کوین

پیش استخراج لایت کوین (premines)

لایت کوین در ابتدای کار تنها با 150 کوین خود رسما وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. از آن جهت که در هر بلاک 50 لایت کوین وجود دارد، 3 بلاک استخراج شده بود. اولین بلاک، بلاک پیدایش (genesis) و دو بلاک بعدی برای معتبر کردن این بلاک استخراج شدند.

سازندگان لایت کوین معتقد بودند که باید برای غیرمتمرکز نگه داشتن لایت کوین از استخراج بیش از حد آن توسط فرد یا گروهی جلوگیری کرد. اگرچه برای پرداخت پاداش به ماینرها باید به طور مکرر کوین استخراج شود، اما سازندگان لایت کوین معتقد بودند این اتفاق به مرور زمان و با افزایش محبوبیت ltc رخ خواهد داد. ( و رخ هم داد!)

تراکنش‌های پرسرعت در لایت کوین

استخراج بلاک‌های لایت کوین به طور متوسط حدود 2.5 دقیقه طول می‌کشد در حالی که این مقدار برای بیت کوین برابر با 10 دقیقه است. به همین دلیل تراکنش‌های انجام‌شده در لایت کوین 4 برابر زودتر از تراکنش‌های بیت کوین تایید می‌شوند.

البته در وایت پیپر لایت کوین ذکر شده است که تراکنش‌های سریع‌تر تاییدشده در لایت کوین لزوما به ایمنی تراکنش‌های کندتر بیت کوین نیستند. اما سازندگان اطمینان خاطر داده‌اند که می‌توان مقادیر اندک لایت کوین را با همین سرعت بالا و البته ایمنی تایید کرد. در صورتی هم که خواهان ایمنی به اندازه بیت کوین هستند، می‌توانند به اندازه‌ی مدت زمان تایید تراکنش‌ها در بیت کوین منتظر بمانند.

هدف گذاری مجدد سختی شبکه لایت کوین

به طور کلی سختی شبکه در ارزهای دیجیتال به کار برده می‌شود تا استخراج ارزهای دیجیتال مطابق نظم و قاعده از پیش تعیین‌شده انجام شود.

با توجه به اینکه بلاک‌های لایتکوین با سرعت 4 برابری نسبت به بیت کوین استخراج می‌شود، زمان تنظیم مجدد سختی شبکه آن هم هر 3.5 روز یکبار اتفاق می‌افتد. (این مدت در بیت کوین 14 روز یعنی 4 برابر مدت زمان لایت کوین است)

پیشتر namecoin دچار چنین مشکلی شده بود؛ به این صورت که یک قدرت هش بالا کاملا ناگهانی در شبکه ظاهر و از آن خارج می‌شود و سبب ایجاد یک سختی بالا برای دیگر ماینرها می‌شود. لایت کوین قصد دارد از چنین مشکلی جلوگیری کند.

عدالت در ارائه لایت کوین

چارلی لی و همکارانش قصد داشتند تا در توسعه لایت کوین انصاف را رعایت کنند. به همین دلیل 3 روز پیش از راه‌اندازی لایت کوین کد منبع آن را در اختیار همگان قرار دادند تا امکان اجرای آن وجود داشته باشد. در این صورت اگر مشکلی وجود داشت بر همگان مشخص می‌شد.

به این ترتیب در زمان معرفی (12 اکتبر سال 2011) هش بلاک پیدایش در دسترس قرار گرفت تا هر کسی که مایل است به استخراج لایت کوین بپردازد. در آن زمان تنها لازم بود با یک تغییر ساده در پیکربندی، به جای کوین تست نت (testnet) یک کوین واقعی استخراج کنید.

حمله 51% در لایت کوین

حمله به کوین‌های جایگزین که به تازگی کار خود را آغاز کرده‌اند برای هکرها کار آسانی است. این مسئله به این دلیل است که چنین ارزهایی در ابتدا هش ریت پایینی دارند و حمله 51% در آن‌ها امکان‌پذیر است.

اما سازندگان لایت کوین به کاربران خود اطمینان خاطر دادند که از همان دقیقه اول شبکه لایت کوین هش ریت بالایی خواهد داشت و مسئله‌ی هک پیش نخواهد آمد.

مطالب مرتبط: بررسی حمله 51% در شبکه بلاکچین ارزهای دیجیتال

سخن پایانی

لایت کوین یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال بازار رمزارزها است که در سال 2011 ایجاد شده است. مطالعه‌ی وایت پیپر لایت کوین می‌تواند به کسانی که قصد سرمایه‌گذاری و خرید ltc را دارند کمک کند.

امیدواریم از مطالعه‌ی مقاله وایت پیپر لایت کوین بهره کافی برده باشید.

با آرزوی موفقیت.

مطالب مرتب با وایت پیپیر لایت کوین

  • کنجکاوید بدانید بیت کوین چگونه شروع شد و چه اصولی پشت آن قرار دارد؟ مقاله ‘وایت پیپر بیت کوین‘ را بخوانید تا با مبانی و فلسفه‌ای که این ارز دیجیتال را شکل داده، آشنا شوید. این مقاله بینش عمیقی به شما در مورد بیت کوین و چشم‌انداز آن در جهان ارزهای دیجیتال خواهد داد.
  • پیشنهاد می‌کنیم مقاله ویژه ما درباره وایت پیپر تتر را نیز مطالعه کنید. این مقاله به شما بینش عمیق‌تری در مورد تتر، یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال موجود، ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا از جنبه‌های مختلف این رمزارز و نقش آن در بازار ارزهای دیجیتال آگاه شوید. این فرصت را از دست ندهید تا با خواندن مقاله ما، دانش خود را در مورد تتر گسترش دهید.
  • اگر علاقه‌مند به دانستن بیشتر درباره وایت پیپر اتریوم هستید و قبلاً با اتریوم آشنایی دارید، مقاله ما در همتاپی راهنمای خوبی برای شما خواهد بود. در این مقاله، به طور واضح و ساده به معرفی و توضیح مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در وایت پیپر اتریوم پرداخته شده است.
  • وایت پیپر ترون، که اطلاعات کلیدی درباره‌ی این رمز ارز محبوب را فراهم می‌کند، اهمیت ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاران دارد. ترون، که توسط جاستین سان بر روی بلاکچین اتریوم توسعه یافت و سپس بلاکچین اختصاصی خود را ایجاد کرد، یکی از رمزارزهای مطرح بازار است. مطالعه وایت پیپر ترون برای کسانی که قصد خرید یا سرمایه‌گذاری در آن را دارند، ضروری است. در این مقاله از همتاپی، مهم‌ترین نکات وایت پیپر ترون بررسی شده است.
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *