دیسنترالند چیست؟ (Decentraland)

چکیده مطلب:

Decentraland چیست؟ ارز دیجیتال دیسنترالند چیست و چگونه بسیاری با آن ثروتمند شدند؟ این‌ها سوالاتی است که این روزها با بالا گرفتن تب متاورس و دنیای بلاک چین در میان بسیاری از مردم به وجود آمده است. اگر شما هم مانند شخص نویسنده فکر می‌کنید که از بازار پروژه دسنترالند عقب افتادید و نیاز دارید که بیشتر درباره آن بدانید و در آن سرمایه‌گذاری کنید، این مقاله می‌تواند به سوالات شما پاسخ دهد.

decentraland چیست و چرا نباید از آن دوری کرد؟! | همتاپی

ما در این مقاله ابتدا ذهن شما را با فضای دسنترالند آشنا می‌کنیم و سپس به بررسی این نکته می‌پردازیم که بازی دیسنترالند چیست، ارزدیجیتال دیسنترالند چیست و چرا ورود به آن برای هر فردی واجب است!

همچنین در این مقاله ما به بررسی رقبای دسنترالند خواهیم پرداخت که ممکن است حتی از خود آن نیز جذاب‌تر باشد!

خرید و فروش بیت کوین

برای خرید و فروش بیت کوین همین حالا اقدام کنید.

می خواهم بیت کوین بخرم

بخش نهایی این مقاله هم برای افرادی ساخته شده که به دنبال پاسخ سریع سوالات خود هستند و حوصله خواندن این متن بلند را ندارند، پس اگر جزو آن دسته از افراد هستید بر روی بخش دهم کلیک کنید!

فهرست مطالب

بخش اول : دیسنترالند (decentraland) چیست؟


دیسنترالند یک دنیای مجازی است، اما دنیایی که به لطف شبکه بلاکچین به واقعیت متصل شده است! 

شما در دیسنترالند می‌توانید آزادانه گردش کنید، خانه و ساختمان بسازید و با افراد مختلف از سراسر جهان ارتباط برقرار کنید همچنین شما می‌توانید در پروژه دسنترالند به خرید و فروش مشغول شوید!

یک روش کسب درآمد در دیسنترالند این است که می‌توانید در آن برای ایجاد ارزش تلاش کنید و آن ارزش را به دیگران (در ازای گرفتن پول) منتقل کنید.

 این ارزش می‌تواند یک شلوار خال‌خالی بنفش باشد یا یک ساختمان بسیار بزرگ! 

 • decentraland

بازی decentraland چیست؟ و چگونه در آن شلوار خال خال پشمی بخریم! | همتاپی

در واقع شما می‌توانید آینه‌ای از زندگی خود را (بدون محدودیت‌های فیزیکی) در این جهان معنا کنید!

اما اگر مفهوم دیسنترالند تا به اینجا برای شما گنگ بود، نگران نباشید. در ادامه به تفصیل مفهوم این دنیای مجازی را برای شما باز می‌کنیم.

 • ایده دیسنترالند (decentraland) از کجا آمد؟

برای این که بتوانید با دنیای دیسنترالند بهتر ارتباط برقرار کنید، ابتدا از مفاهیم مشابه‌ای که برایتان آشنا هستند، مثال خواهیم آورد:

 • رابطه متاورس و دیسنترالند!

سندباکس یا دیسنترالند؛ کدام یک متاورس بهتری است؟

اگر در یکی دو سال گذشته، کلمه متاورس را شنیده باشید. احتمالاً با مفهوم آن آشنایی دارید. اما سوال جالب که باید جواب آن را بدانیم این است که متاورس و دسنترالند با هم چه رابطه‌ای دارند؟

ایده متاورس اولین بار در سال 1992 از یک کتاب به نام تصادف برفی آمده است.

نویسنده در آن کتاب به مخاطب خود وعده می‌دهد که متاورس در آینده‌ای نزدیک واقعیت مجازی (virtual reality) را به دنیا عرضه خواهد کرد!

بازی دیسنترالند چیست و آیا در کتاب تصادف برفی درباره آن توضیح داده شده است | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

ایده‌ای که در آن به ارتباط انسان‌ها، ورای بعد مادی و در دنیای دیجیتال و موازی می‌پردازد ( که البته توضیح کامل و دقیق آن از حوصله این بحث خارج است). 

از آن زمان، مفهوم متاورس در آثار ادبی مانند فیلم، کتاب و غیره آمده است و در نزدیکترین حالت به واقعیت، راهی دنیای بازی‌ها شد.

اما واژه متاورس دوباره در سال 2020 توسط مارک زاکربرگ (mark zuckerberg) بر سر زبان‌ها افتاد!

در حقیقت، شرکت متاورس (فیسبوک) ارتباط مستقیمی با دسنترالند ندارد؛ اما واژه متاورس (طبق تعریف کتاب تصادف برفی) مانند چتری است که دیسنترالند (و البته چند پروژه دیگر) را در زیر خود جای داده است.

متاورس تصویری از آینده انسان‌هاست و دسنترالند یک نمود از آن تصویر است.

در واقع، زاکربرگ با هوشمندی، اقدام به مصادره یک مفهوم عام به نفع برند خود کرد. 

اما واقعاً decentraland چیست؟ یعنی دسنترالند یک متاورس است؟ پس تکلیفِ بازی decentraland چیست؟ در ادامه به شما خواهیم گفت که می‌توان دسنترالند را هر چیزی خواند!

 • رابطه دیسنترالند با بازی‌های جهان باز و مجازی

اگر تا بحال بازی‌های کامپیوتریِ جهان باز (open world) را بازی کرده باشید با درک مفهوم دنیایی مثل دسنترالند مشکلی نخواهید داشت.

بازی‌های جهان باز، مانند gta ،skyrim ،redemption و غیره بازی‌هایی هستند که در آن بازیکن به تمامی نقاط بازی می‌تواند سفر کند و و از آزادی عمل زیادی برخوردار می‌باشد. 

بازی gta را اکثراً بازی کرده‌ایم. شما در gta با گذراندن مراحل مختلف و صرف زمان زیاد، می‌توانستید خانه، ماشین، لباس یا هر چیز دیگر را در داخل بازی بخرید. ( با شرط اینکه قبل از خرید کالا اقدام به دزدیدن آن نکنید.) 

جی تی ای، نمونه‌ای از کاربرد دسنترالند در بازی‌های کامیپیوتری  | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

gta تقریباً نسخه‌ای واقعی از دنیای ما بود؛ اما با عواقب کمتر. مشکل اصلی این بازی و دیگر بازی‌های جهان باز این بود که کاربر زمان زیادی را در بازی صرف می‌کرد و دارائی‌های زیادی را بدست می‌آورد؛ اما در حقیقت این دارائی‌ها در داخل بازی متعلق به سازنده آن بود. این بدان معناست که شما در قبال زمانی که صرف بازی کرده‌اید هیچ چیز بدست نیاورده‌اید.  

بازی دیگری که احتمالاً در ایران کمتر شناخته شده است، بازی زندگی دوم (second life) است (که بسیار شبیه به دیسنترالند است) و شما می‌توانید در آن آواتار خود را بسازید و با دیگران به صورت آنلاین معاشرت کنید!

نمایی از بازی سکند لایف، رقیب محبوب پروژه دسنترالند! | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمایی از بازی سکند لایف، رقیب محبوب پروژه دسنترالند!

پی نوشت: در دوران همه گیری کرونا، مردم جهان چنان به این نوع از بازی‌ها (برای پر کردن خلاء حضور در اجتماع) روی آوردند، که این قبیل بازی‌ها به سر تیتر اخبار راه یافت!

مشکل بازی زندگی دوم نیز از جنس مشکل gta بود، تمامی مالکیت بازی و وسایل و محتویات آن در اختیار تیم سازنده بود!

در دنیای بازی‌ها شما از کلمه مرکبِ “واقعیت مجازی” (مفهوم اصلی متاورس) تنها مجازی را داشتید! یعنی بخش زیادی از واقعیت در این دنیاهای مجازی (بازی‌ها) گم بود.

یکی از حلقه‌های مفقوده بازی‌های کامپیوتری تا قبل از ظهور پلتفرم‌های متاورسی مانند دسنترالند، مالکیت بود! مشکلی که دیسنترالند با بهره‌گیری از فناوری بلاکچین آن را حل کرده است. 

شما در متاورسِ دیسنترالند می‌توانید تمامی دارائی‌های خود را نقد کنید یا با اشخاص دیگری در قبال پول معاوضه کنید. 

اما سوالی که این بخش را با آن آغاز کردیم هنوز بی پاسخ مانده است.

چرا نباید از پروژه دسنترالند غافل شد؟ پاسخ روشن است، چون آینده متعلق به پروژه دسنترالند  و امثالهم است.

در ادامه ما به بررسی این مهم خواهیم پرداخت که دیسنترالند چگونه کار می‌کند و چه اجزایی دارد؟


بخش دوم : decentraland چگونه کار می‌کند و چه اجزایی دارد؟


اگر decentraland را یک کشور در نظر بگیرید:

 • راه ورود به دسنترالند،  آدرس سایت decentraland است.
 • ویزای دیسنترالند یک دستگاه متصل به اینترنت است.
 •  مردم دیسنترالند، آدمک‌های مجازی (آواتار) از سرتاسر دنیا هستند.
 • زمین‌های دسنترالند، از جنس توکن لند (land) است.
 • واحد پول دییسنترالند، ارز دیجیتال مانا (mana) است.
 • حکومت دیسنترالند، سازمان مستقل غیرمتمرکز (dao) است.
 • سازمان ثبت اسنادِ دسنترالند، شبکه اتریوم است.

فرقی نمی‌کند با چه دستگاهی و از کدام نقطه جهان به دیسنترالند وارد می‌شوید؛ تنها شرط ورود به این دنیا یک خط اینترنت است.

فقط کافی است از طریق سایت دیسنترالند اقدام به ورود کنید. حتی شما می‌توانید به عنوان یک توریست و بدون صرف هیچ هزینه‌ ساعت‌ها در این سرزمین به گشت و گذار مشغول باشید.

اگر بخواهید اندکی در این دنیا جدی‌تر فعالیت کنید، تنها به یک کیف پول ارز دیجیتال (یک کیف پول اتریومی) و مقداری ارز مانا (mana) برای خرید و فروش نیاز دارید.

 

مطالب بیشتر: آموزش کیف پول متامسک

 

شما می‌توانید در این سرزمین با ارز دیجیتال مانا اقدام به خرید و فروش هر چیزی کنید، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد، حتی شما می‌توانید با پول در این سرزمین برای خود حق رای بخرید!

برخلاف بازی‌های آنلاین، به لطف بلاک چین اتریوم، بازیکنان در دیسنترالند کنترل مستقیمی بر قوانین دنیای آنلاین دارند، مانند یک دنیای واقعی آن‌ها حق رای دارند و می‌توانند در شیوه اداره دیسنترالند سهیم باشند.

دیسنترالند بر روی ارزش توکن‌هایِ سه‌گانه بنا شده است. مانا (پول)، لند (زمین) و استیت (ایالت). کاربران، این توکن‌ها را در کیف پول‌های ارز دیجیتال خود ذخیره می‌کنند و آنها را به سایر کاربران در بازار دیسنترالند می‌فروشند.

برای مثال، برای خرید این کلاه کدو حلوایی جدید که در تصویر زیر می‌بینید باید از کیف پول خود 3 مانا به سازنده آن بدهید تا nft این کلاه به نام شما منتقل شود و بتوانید از آن استفاده کنید.

در دیسنترالند کله کدو بخرید | صرافی همتاپی

اما برای این که بتوانید ساز و کار دیسنترالند را به صورت دقیق بشناسید باید با این توکن‌های سه‌گانه آشنا شوید:

 • توکن مانا (mana)

مانا ارز دیجیتال دیسنترالند است | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

مانا ارز دیجیتال دیسنترالند است

mana یا ارز دیجیتال مانا، در واقع نقش بسیار کلیدی در دسنترالند برعهده دارد. مانا که بر روی شبکه بلاکچین اتریوم قرار دارد (توکن erc-20) همان نقشی را در دسنترالند ایفاء می‌کند که پول در دنیای واقعی برعهده دارد. ساکنان دسنترالند می‌توانند مانا را در چندین صرافی و با استفاده از ارز دیجیتال یا فیات (مانند دلار و ریال) خریداری کنند و آن را به کیف پول خود منتقل کنند و در داخل بازی به معامله آثار هنری، زمین، لباس و حتی حق رای بپردازند.

 • توکن لند (land)

توکن لند، از مهمترین مزایای دسنترالند خرید و فروش زمین و توکن لند است | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

از مهمترین مزایای دسنترالند خرید و فروش زمین و توکن لند است

توکن لند یکی دیگر از بازیگران سه‌گانه دسنترالند است که بخصوص در دو سال سال اخیر برای ما ایرانی‌ها بسیار جالب بوده است!

توکن لند یک توکن غیر قابل معاوضه (nft- non fungible token) است که در حقیقت حکم زمین در دنیای دسنترالند را دارد.

دسنترالند به 90,601 قطعه زمین (land) تقسیم می‌شود که هر کدام توسط یک توکن غیر قابل تعویض erc-721 نشان داده می‌شود (توکن لند). هر زمین دقیقاً 16 متر در 16 متر (256 متر مربع) است و در یک مختصات (طول و عرض جغرافیایی) خاص در متاورس قرار دارد. 

به گفته سایت decentraland توکن land یک تکه زمین سه بعدی است که بر روی نقشه دسنترالند می‌توانید جای آن را بر اساس مختصات x , y (درست مانند نقشه گوگل) و در بازه 150- ~ 150+ مشخص کنید.

نقشه یا اطلسی که در بازار دسنترالند می‌بینید ممکن است به دو بعد محدود شود، اما در هر قطعه از land مجموعه کاملی از اطلاعات دیگر وجود دارد که کدگذاری می‌شوند.

هر توکن land به مدل‌های سه بعدی، بافت‌ها، تصاویر، صداها و اسکریپت‌ها (scripts) اشاره می‌کند. همه این فایل‌ها به صورت فایل‌های غیرمتمرکز ذخیره می‌شوند و توسط یک برنامه جداگانه (decentraland client) در یک مرورگر وب، دستگاه تلفن همراه یا هدست واقعیت مجازی ارائه می‌شوند.

نکته مهم در مورد لند‌ها، نقش اساسی آن‌ها در کنترل قیمت مانا و وضع قوانین در دسنترالند است. در بخش‌های بعدی به صورت کامل به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

 • توکن استیت (estate)

از مزایای دیسنترالند قابلیت استیت کردن زمین‌های آن است | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

از مزایای دیسنترالند قابلیت استیت کردن زمین‌های آن است

استیت (estate)  در ترجمه تحت الفظی به معنی املاک است؛ اما در معنای دیگر نیز به معنای ایالت است.

هر توکن استیت از تجمیع چند توکن لند تشکیل شده است. به عبارت دیگر، چند زمین به ابعاد استاندارد یک توکن لند (256 متر مربع) در کنار هم یک توکن estate را تشکیل می‌دهند.

به گفته‌ی سایت دیسنترالند:

land estates یک ویژگی در بازار decentraland است که امکان ارتباط دو یا چند قطعه زمین مجاور را به طور مستقیم فراهم می‌کند. این قطعات باید مستقیماً در مجاورت یکدیگر باشند و نمی‌توانند با جاده، میدان یا هر قطعه زمین دیگری از هم فاصله داشته باشند. شما می‌توانید استیت‌ها را در هم ترکیب، جابجا و منحل کنید.


بخش سوم: موارد استفاده از decentraland 


از زمان به وجود آمدن بازی دیسنترالند، خالقان آن توجه ویژه‌ای به توانایی‌های بالقوه این پروژه برای استفاده در جوامع بلاک چینی داشتند. در وایت پیپر موجود در سایت decentraland به 5 مورد اساسی اشاره شده است:

1. برنامه‌ها در دیسنترالند

 کاربران می‌توانند برنامه‌ها و صحنه‌های سه بعدی را با زبان برنامه‌نویسی دیسنترالند ایجاد کنند و تعاملات غنی‌تری ارائه دهند.

به عنوان مثال، شما می‌توانید سالن ساخته شده توسط بانک جی پی مورگان (jp morgan) در دیسنترالند را در تصویر زیر ببینید.

اتاق رسمی جی پی مورگان در پروژه دسنترالند! | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اتاق رسمی جی پی مورگان در پروژه دسنترالند!

کلوپ‌های شبانه جزء دیگری از برنامه‌های فعال در دیسنترالند هستند.

از معایب دسنترالند زندگی شبانه آن است! | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

2. گردآوری محتوا در دسنترالند

 محله‌ها در دیسنترالند توسعه یافته‌اند و طرفدارانِ همفکر و جوامع در حال رشد را به خود جلب کرده‌اند.

3. تبلیغات در دیسنترالند

 رفت و آمد کاربران در محله‌ها باعث شده تا برندهای تبلیغاتی فضا بخرند و تابلوهای تبلیغاتی نصب کنند.

علاوه بر این، ساخت ساختمان‌های مجلل در دیسنترالند، توسط برند‌های معروف، خود نیز یک تبلیغ قدرتمند است.

به عنوان مثال، شما می‌توانید فروشگاه اسکیچرز را در تصویر زیر مشاهده کنید.

تبلیغات برندها از مزایای دسنترالند است | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

تبلیغات برندها از مزایای دسنترالند است

4. مجموعه‌های دیجیتال در دیسنترالند

 توکن‌های nft در بازار دیسنترالند جمع‌آوری، ایجاد و معامله می‌شوند و به کاربران حق مالکیت می‌دهند.

شما در دیسنترالند می‌توانید گالری بزنید و محصولات دیجیتال خود (که nft کرده‌اید) را به دیگران نشان دهید و به فروش برسانید.

5. اجتماعات در دسنترالند

جوامع، در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یا حتی گروه‌های آفلاین می‌توانند به روش بهتری با دوستان خود معاشرت کنند.

همچنین، ایجاد بازارهای حاشیه‌ای مثل بازار زمین در دسنترالند، امکان سودآوری مناسبی را برای کاربران فراهم کرده است.

در بخش بعدی، به سراغ بررسی رقبای دیسنتراند خواهیم رفت و از مزایای دسنترالند و معایب رقبایش برایتان حرف خواهیم زد.


بخش چهارم: رقبای دیسنترالند


دیسنترالند تنها دنیایی نیست که ادعا می‌کند یک زندگی مجازی را به شما هدیه می‌دهد، بلکه پروژه‌های دیگری نیز هستند که در زیر به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تاریخچه دسنترالند در رقابت با رقبای خود معنا پیدا کرده است | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

تاریخچه دسنترالند در رقابت با رقبای خود معنا پیدا کرده است

1- decentraland vs second life

 بازی زندگی دوم یا سکند لایف (second life) یک سرزمین مجازی است که با هدف مجازی‌سازی دنیای واقعی به وجود آمده است. در سکند لایف شما نه تنها می‌توانید خرید و فروش انجام دهید بلکه می‌توانید در آن کار کنید! یعنی دقیقاً همانطور که در دنیای واقعی کار می‌کنید در سکند لایف نیز می‌توانید با آواتار خود کار کنید و حقوق دریافت کنید.

 decentraland vs second life | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اما بزرگترین نقطه ضعف این بازی در مقابل دیسنترالند و دیگر متاورس‌های بلاکچینی (همانطور که در بالا اشاره شد)، وجود نداشتن مالکیت واقعی است! 

این بازی در درون خود از دلار لیندا (linden dollar) که یک توکن حلقه بسته است استفاده می‌کند.

توکن حلقه بسته توکنی است که دایره ارزش آن تنها به مارکت پلیس بازی محدود می‌شود و از لحاظ ارزشی به گرد پای ارز دیجیتال لونا هم نمی‌رسد.

2- decentraland vs sandbox

decentraland vs sandbox | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

سند باکس جدی‌ترین رقیب بازی دیسنترالند!

شاید بتوان سند باکس (sandbox) را جدی‌ترین رقیب دیسنترالند دانست. 

 • سند باکس با 166,464 زمین nft شده است، در حالی که دیسنترالند تنها 90,601 توکن لند دارد.
 • دیسنترالند سه نوع توکن دارد (mana، land، estate) در حالی که سند باکس چهار نوع توکن دارد sand، games، land، assets.
 • دیسنترالند دارای حداکثر عرضه 2,193,785,227 mana است، درحالی که سند باکس 3,000,000,000 sand  را در چرخه دارد.
 • ارزش بازار decentraland 4.5 میلیارد دلار است، در حالی که sandbox دارای 3.3 میلیارد دلار ارزش است.
 • سند باکس از گرافیک، مپ و اهداف جذاب‌تری برخوردار است.

اگر بخواهیم این دو سرزمین را در دو کفه ترازو قرار دهیم، رقابت بسیار تنگاتنگی را شاهد خواهیم بود، و برای دیدن نتیجه‌نهایی (که کدام بازی بازار را قبضه می‌کند) باید بیشتر صبر کنیم.

اما دیسنترالند از یک برگ برنده برخوردار است که آن را بسیار جذاب‌تر می‌کند! و آن هم چیزی نیست جز dao دیسنترالند.

اما این که dao چیست و چرا از مهمترین مزایای دسنترالند محسوب می‌شود را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

3- decentraland vs everdome

اوردوم یا dome به گفته سازندگانش فرصتی را برای تمام کسانی که به دنیای متاورس علاقه‌مند هستند فراهم می‌کند تا یک تجربه واقعی داشته باشند! زمین اصلی این پلتفرم در مریخ است!

dome از گرافیک فوق العاده‌ای بهره می برد که می‌تواند گرافیک پایین دیسنترالند را در فهرست معایب دیسنترالند لیست کند | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

در حال حاضر، این پلتفرم متاورس در مرحله پیش تولید به سر می‌برد، اما با توجه به کیفیت قول داده شده توسط سازندگان، بسیاری آن را رقیبی بسیار قدرتمند برای دیگر پلتفرم‌های متاورسی، مانند دیسنترالند می‌دانند.

اوردوم زمین‌های خود را تازه برای فروش ارائه کرده است | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

اوردوم از ارز (dome) پشتیبانی می‎‌کند که در حال حاضر با قیمت 0.024 دلار (یک چهارم قیمت مانا) خرید و فروش می‌شود.

در حال حاضر، این تیم در حال پیش فروش زمین‌های این پلتفرم است.


بخش پنجم: dao، مهمترین مزیت دیسنترالند


شاید بتوان مهمترین مزیت دیسنترلند را در میان رقباء، شیوه حکومت آن دانست.

 (dao- decentralized autonomous organization) یا «سازمان مستقل غیر متمرکز» در برگیرنده مهمترین قراردادها و دارایی‌های هوشمند می‌باشد که دیسنترالند را می‌سازند.

قرارداد زمین، قرارداد استیت، پوشیدنی‌ها، سرورهای محتوا و بازارها از جمله قراردادهایی هستند که قوانین آن توسط dao و از طریق رای‌گیری تنظیم می‌شود. همچنین، این انجمن می‌تواند کمک‌های مالی صادر کرده و تغییراتی در لیست نام‌های ممنوعه، نقاط محبوب در نقشه و گره‌های کاتالیزور ایجاد کند. به علاوه، dao شامل مقدار زیادی ذخایر ماناست که به آن امکان استقلال واقعی را می‌دهد.

دائو مهمترین مزیت دیسنترالند  | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

دائو مهمترین مزیت دیسنترالند 

در حقیقت dao بخشی از یک رویکرد جدید برای مدیریت سازمانی و تصمیم گیری است که توسط اتریوم ممکن شده است. دائو این امکان را به اهالی دیسنترالند می‌دهد تا به وسیله اجماع و بدون هیچگونه دخالت خارجی درباره دیسنترالند و آینده آن تصمیم بگیرند.

برای مشارکت در مدیریت dao، کاربران، مانای خود را به (wmana) تبدیل کرده و آن را در dao قفل می‌کنند. هر wmana نشان‌دهنده یک رای در پیشنهادات حکومتی است.

با این حال، land نیازی به قفل شدن در dao ندارد و به ازای هر توکنِ land دو هزار رای ارائه می‌کند.

دائو در چه مواردی تصمیم می‌گیرد؟

 • ارتقاء land و estates برای افزودن ویژگی‌های بیشتر و ارتقاء پروتکل
 • مشخصات و تاریخ مزایده‌های آینده land
 • اندازه هزینه‌های بازار
 • هزینه فروش اولیه
 • افزودن و جایگزینی سرورهای محتوایی که توسط جامعه اجرا می‌شود
 • تخصیص کمک‌های مالی mana برای توسعه سرزمین
 • اضافه کردن پوشیدنی‌های جدید و ابزارهای متفاوت
 • جایگزینی اعضاء حفظ امنیت مانا

در بخش بعدی، از خالقان این دنیای شگفت انگیز خواهیم گفت!


بخش ششم: بنیان‌گذاران دیسنترالند (decentraland) چه کسانی هستند؟


دیسنترالند (decentraland) توسط آریل میلیخ (ariel meilich) و اِستبان اُردانو (esteban ordano) تأسیس شد. با آنکه هر دو نفر از سمت‌های اصلی خود در این پروژه کناره‌‌گیری کرده‌اند، اما همچنان به عنوان مشاور در کنار این پروژه فعالیت می‌کنند.

آریل میلیچ از 2017 به مدت سه سال، نقش سرپرست پروژه را در دیسنترالند بر عهده داشت. میلیچ همچنین سابقه‌ی کار به عنوان تحلیلگر در صندوق سرمایه‌گذاری چارلز ریور ونچرز (crv)، در سیلیکون ولی (silicon valley) را در کارنامه خود دارد.

ملیلچ و استبان خالقان decentraland | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

ملیلچ و استبان خالقان decentraland

از سوی دیگر، اِستبان اُردانو، رییس سابق فناوری دیسنترالند، سابقه‌ی طولانی و متنوعی در فضای ارزهای دیجیتال دارد. او در گذشته به عنوان مهندس نرم‌افزار در شرکت بیت‌پی (bitpay) و همچنین به عنوان مشاور در مجموعه متیک نتورک (matic network) کار کرده است. او همچنین برای مدت کوتاهی شرکتِ توسعه قراردادهای هوشمند خود را با نام «راه حل‌های قرارداد هوشمند» (smart contract solutions) اداره می‌کرد.

اُردانو همچنین به عنوان یکی از بنیانگذاران زِپلین سُلوشنز (zeppelin solutions)، یک شرکت زیرساخت فناوری بلاک چین، شناخته می‌شود.


بخش هفتم: امنیت شبکه دیسنترالند (decentraland) چگونه تامین می‌شود؟


مانا (mana) یک توکن erc-20 است، یعنی این توکن مبتنی بر بلاک چین اتریوم می‌باشد. همانطور که می‌دانید، امنیت شبکه بلاکچین اتریوم با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات کار و توسط ماینرها تامین می‌شود. این شبکه‌ی عظیم با هزاران نود (node) همکاری می‌کند تا مطمئن شود بلاک چین اتریوم (و در نتیجه توکن‌های مانا) در برابر حملات محافظت می‌شود.

برای توکن‌هایی که بلاک چین بومی‌ خود را ندارند، در حال حاضر اتریوم به عنوان محبوب‌ترین و مطمئن ترین بلاک‌چین‌ شناخته می‌شود.


بخش هشتم: مانا در چه وضعیتی است و آینده ارز دیسنترالند چیست؟


ارز دیجیتال مانا از تاریخ عرضه خود در سال 2019 سقف 5.9 دلاری را در 25ام نوامبر 2021 دیده است؛ اما امروز و در ماه مه 2022، پس از ریزش‌های سنگین بازار در قیمت 1.12 دلار خرید و فروش می‌شود.

نمودار ارز دیجیتال مانا | صرافی ارز دیجیتال همتاپی

نمودار قیمت مانا

طبق عکس زیر که از سایت coin patrol آمده است، در حال حاضر مانا بیشترین سهم از بازار ارزهای متاورسی را داراست!

بعد از آن ارز سندباکس در رتبه دوم و axe در رتبه سوم قرار دارد! و این حجم بزرگ از بازار متاورس برای این ارز دیجیتال بسیار امیدوار کننده است.

حجم بازار مانا در پروژه‌های متاورسی| صرافی ارز دیجیتال همتاپی

حجم بازار مانا در پروژه‌های متاورسی

طبق آخرین گزارش سایت کوین مارکت کپ (coinmarket cap)، ارز دیجیتال دیسنترالند در اردیبهشت 1401 نزدیک به 1.1 دلار خرید و فروش می‌شود و حجم معاملات این ارز دیجیتال حدود 262,068,098 دلار می‌باشد. این ارز دیجیتال با ارزش بازاری 2,060,784,384 دلار جایگاه 35امین ارز برتر بازار را دار می‌باشد. به نظر می‌رسد آینده این ارز به شدت به قدرت و تصمیم‌گیری‌های توسعه دهندگان دائو بستگی دارد!


بخش نهم: دیسنترالند دریچه‌ای به سوی آینده


حقیقت این است که تمامی دنیاهای متاورسی موجود (از جمله دیسنترالند) در حال حاضر بازی‌های کودکانه‌ای بیش نیستند!

آنچه در سرزمین‌های متاورسیِ موجود ارزشمند است، همان مدل dao است!

نکته مهم این است که سرزمین‌هایی که از مدل dao برای حکمرانی، تنظیم مناسبات اقتصادی و وضع قوانین استفاده می‌کنند، در حقیقت یک نمونه کوچک و آزمایشی از فصل جدید زندگی بشریت هستند.

با پیشرفت بلاک چین بسیاری از افراد به ایجاد روش‌هایی کاراتر و دقیق‌تر برای تنظیم روابط اجتماعی و پیشرفت جوامع بشری امیدوار شده‌اند.

تصور کنید که اگر بتوان مدل اجماع عمومی را برای مدیریت تعاملات اجتماعی در مقیاس‌های بزرگ اجرا کرد چه می‌شود؟!

دیسنترالند و دیگر سرزمین‌های متاورسی یک آزمون مناسب برای بررسی این سوال است که آیا بشریت می‌تواند یک گام بزرگ دیگر به جلو بردارد؟ 

پس شاید لازم باشه همین الان در دیسنترالند ثبت نام کنید و در آن مشارکت کنید تا ببینید که می‌توانید با آینده کنار بیایید یا نه؟!


بخش دهم : سوالات مهم درباره دیسنترالند


در این بخش به بررسی چند سوال مهم درباره دیسنترالند خواهیم پرداخت:

1-دیسنترالند چیست؟

دیسنترالند یک دنیای مجازی مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم است که به کاربر این امکان را می‌دهد تا در آن به کاوش و بازی بپردازد و همچنین با خرید و فروش دارایی‌های داخل بازی کسب سود کند.

2- روش‌های کسب درآمد از دسنترالند چیست؟

کاربران می‌توانند با انجام بازی‌ها و فروش ملک درآمد کسب کنند. بازیکنان می‌توانند املاک دیجیتالی بخرند و بفروشند، هنر دیجیتال ایجاد کنند و بازی‌های کازینویی انجام دهند، در حالی که با سایر کاربران در دنیای مجازی تعامل دارند.

3- رقبای دسنتراند چه پلتفرم‌هایی هستند؟

 1. سکند لایف (second life)
 2. سند باکس (sandbox)
 3. اوردوم  یا dome

تنها تعداد کوچکی از رقبای دسنترالند هستند.

4- بنیان‌گذاران دسنترالند چه کسانی هستند؟

بازی دیسنترالند توسط ariel meilich و esteban ordano در سال 2017 به وجود آمد.

5-مزیت دسنترالندچیست؟

استفاده از یک سیستم سازمان مستقل غیر متمرکز  یا dao برای کنترل دسنترالند، مهمترین مزیت این سرزمین نسبت به رقبای خود می‌باشد.

6- قیمت زمین در مانا چقدر است؟

در حال حاضر زمین در مانا در قیمت‌های متفاوتی معامله می‌شود اما میانگین رنج آن نزدیک 5 هزار ماناست، و ارزان ترین‌ آن‌ها 4000 ماناست.

شما می‌توانید با مراجعه به   market place دیسنترالند  زمین‌های موجود در مانا را برای خرید مشاهده و مقایسه کنید.

market place in decentraland | صرافی همتاپی

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *