عبور قیمت بیت کوین از ۵۰ هزار دلار؛ بازار صعودی تا کجا ادامه دارد؟

چکیده مطلب:

پس از دو سال انتظار، قیمت بیت کوین یک بار دیگر به 50 هزار دلار رسیده است، با این وجود این بار شرایط بازار کاملاً متفاوت است. صعود قیمت بیت کوین تا 50 هزار دلار در روز دوشنبه در حالی اتفاق افتاد که در شرایط فعلی عواملی مانند افزایش تقاضای سازمانی برای خرید بیت کوین، احتمال تغییر روند نرخ بهره و کاهش عرضه ناشی از هاوینگ بر روی قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارند. به همین سبب شرایط صعودی کنونی نسبت به دو سال قبل کاملاً متفاوت است.

بیت کوین چه خواهد شد؟

آمار‌ها نشان می‌دهند که بیت کوین آخرین بار در آذر سال 1400 به 50 هزار دلار رسید. این اتفاق در شرایطی رخ داد که بازار ارز های دیجیتال در میان غفلت بسیاری از سرمایه گذاران، در آستانه سقوط و قرار گرفتن در یک چرخه نزولی طولانی مدت بود. 11 ماه افزایش متوالی نرخ بهره در ایالات متحده، فروپاشی چندین شرکت بزرگ در حوزه ارز های دیجیتال و خروج بخش زیادی از سرمایه گذاران خرد، از جمله عواملی بودند که به این سقوط دامن زدند.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

کاربری به نام MitchellHODL در توئیتر با اشاره به همین موضوع، برخی تفاوت‌ها شرایط فعلی با دو سال قبل را ذکر کرده است:

1. در آن زمان بیش از 50 درصد عرضه بیت کوین در اختیار کاربران ترسو قرار داشت.

2. پروژه پانزی و کلاهبرداری لونا (Luna Terra) هنوز در جریان بود.

3. صرافی FTX اقدام به فروش بیت کوین هایی می‌کرد که اصلاً متعلق به این صرافی نبود.

4. خریداران سهام GBTC Premium گری اسکیل دچار ضرر شده بودند.

5. با توجه به رشد سریع، تاریخی و بی‌سابقه قیمت بیت کوین، سرمیاه گذاران روی لبه یک پرتگاه بودند.

6. تبلیغات گسترده از جمله Super Bowl

توییت مایکل:

اما در شرایط فعلی اوضاع متفاوت است،

  • 70 درصد از عرضه در اختیار هولدر ها و سرمایه گذاران بلند مدت قرار دارد،
  • رویکرد سرمایه گذاران وال استریت تغییر کرده است،
  • تنها 9 هفته تا هاویگ بعدی بیت کوین باقی مانده است،
  • نرخ بهره در سال اری کاهش پیدا خواهد کرد،
  • خبری از تبلیغات Super Bowl نیست،

هیاهوی الکی و حباب بازار بیت کوین از بین رفته است.

مقاله پیشنهادی: بیت کوین چیست؟

همچنین کاربران دیگری مانند جاش گیلبرت، تحلیلگر بازار در پلتفرم eToro نیز اعتقاد دارند که این بار شرایط اقتصاد کلان کاملاً به سود دارایی‌های پر ریسک مانند بیت کوین است.

  • تاکنون چهار یا پنج دوره کاهش نرخ توسط فدرال رزرو در سال 2024 را شاهد بوده‌ایم. علاوه بر این، چهارمین هاوینگ بیت کوین را پیش رو داریم که کاهش میزان عرضه بیت کوین را به دنبال دارد و همچنین شاهد تداوم ورود بیت کوین به ETF ها هستیم. در عرض تنها چند هفته پس از راه اندازی ETF ها، میلیارد‌ها دلار سرمایه به این صندوق‌ها سرازیر شده است.

به اعتقاد گیلبرت، مهمترین عامل تاثیرگذار و کاتالیزور مد نظر برای کاربران، هاوینگ پیش‌رو است. بر اساس برنامه‌ریزی بلاکچین بیت کوین، این اتفاق در ماه آوریل رخ خواهد داد و پس از آن، پاداش استخراج بیت کوین برای ماینر ها نصف خواهد شد. این موضوع به طور کلی به عنوان یک عامل صعودی بلند مدت برای قیمت بیت کوین به شمار می‌رود.

او همچنین به تاثیر عملکرد ETF های بیت کوین در ایجاد جو و احساسات مثبت در بازار اشاره کرد. از دید او، عملکرد این صندوق‌ها نشان‌دهنده تداوم خرید بیت کوین توسط شرکت‌های معتبر بوده و باعث افزایش اعتماد کاربران نسبت بازار شده است.

جدیدترین گزارش CoinShares در تاریخ 23 بهمن حاکی از جذب 1.1 میلیارد دلار سرمایه توسط ETF های بیت کوین طی هفته گذشته است. از زمان راه‌اندازی ETF ها در 11 ژانویه تاکنون، این بیشترین میزان ورودی سرمایه طی یک هفته بوده است.

افزایش جریان ورودی سرمایه به صندوق‌های ETF بیت کوین، منبع: CoinShares

 

با این حال، تمایل سرمایه گذاران خرد به خرید بیت کوین هنوز کم است. یکی از تحلیلگران بازار به نام ویل کلمنت معتقد است که این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد اساس و پایه قوی‌تر برای شروع بازار صعودی شود.

بر اساس داده های گوگل ترندز (Google Trends)، میزان جستجوی عبارت Bitcoin، در دسامبر 2021 عدد 39 را نشان می‌داد. با این حال، در زمان انتشار این مطلب، این شاخص عدد 19 را نشان می‌دهد که حاکی از پایین بودن تمایل کاربران کوچک‌تر نسبت به این دارایی است.

میزان جستجوی کلمه بیت کوین بر روی عدد 19 قرار دارد، منبع: گوگل ترندز

کی یانگ جو، مدیرعامل پلتفرم تحلیلی CryptoQuant در تاریخ 11 فوریه پیش‌بینی کرد که به لطف عملکرد ETF ها، قیمت بیت کوین در سال 2024 می‌تواند به 112 هزار دلار برسد.

منبع: cointelegraph
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *