ارز گراف هوش مصنوعی چیست و ایمنی شبکه گراف از کجا به دست می‌آید؟

توکن گراف |‌ همتاپی

توکن هوش مصنوعی گراف را می‌شناسید؟ آیا می‌دانستید توکن آن با نماد grt جزء 50 رمزارز اول بازار است؟ با این اوصاف شبکه گراف چیست و با چه هدفی ساخته شده است؟

در این مقاله از همتاپی می‌خواهیم به این سوال و چندین پرسش دیگر پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

گراف چیست و ارز grt کدام است؟

گراف چیست و ارز grt کدام است؟ | همتاپی

گراف یک پروتکل منبع باز مبتنی بر dlt (distributed ledger technology) است که به طور غیرمتمرکز طراحی شده است تا داده‌های بلاکچین را بدون نیاز به هیچ شخص ثالثی جمع‌آوری کند.

این پروتکل یک api جهانی برای نمایه‌سازی (indexing)، سازماندهی و جستجوی داده‌هارا نشان می‌دهد که به راحتی قابل دسترسی است و از طریق زبان برنامه‌نویسی graphql پردازش می‌شود.

api مخفف application programming interface است که اساسا مجموعه‌ای از قوانین است که نحوه تعامل دو برنامه با یکدیگر را توضیح می‌دهد. مثلا برای معاملات ارزهای دیجیتال، یک api به شما امکان می‌دهد با صرافی خود ارتباط برقرار کنید و به شما امکان دسترسی به داده‌های بازار در زمان واقعی (real- time)، انجام معاملات و مدیریت حساب می‌دهد.  

با راه‌اندازی شبکه اصلی the graph، این تیم راه را برای تمرکززدایی کامل برنامه‌ها هموار کرد و شبکه‌ای از ارائه‌دهندگان خدمات را ایجاد کرد که در آن برنامه‌های غیرمتمرکز بدون مشکل کار می‌کنند و داده‌های بلاکچین هم به راحتی قابل دسترسی است.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

با apiهای باز و عمومی به نام زیرگراف (subgraph) هزاران برنامه غیرمتمرکز می‌توانند در شبکه کار کنند، در حالی که شبکه اصلی گراف در حال حاضر میزبان صدها برنامه است.

گراف هم فروش عمومی و هم خصوصی داشت و 12 میلیون دلار از فروش توکن عمومی خود به دست آورد. این پروژه 5 میلیون دلار دیگر را از فروش خصوصی که توسط شرکت‌های coinbase ventures، digital currency group، framework ventures تامین شده بود، به دست آورد. شرکت multicoin capital هم 2.5 میلیون دلار در گراف سرمایه‌گذاری کرد.

شبکه گراف برای اجرا به گره‌ها متکی است و می‌تواند محیطی عالی برای برنامه‌های غیرمتمرکز و توسعه‌دهندگان آن‌ها فراهم می‌کند.

اما این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟

آشنایی با ارز بومی گراف

ارز بومی شبکه گراف که نماد آن grt است و برای تخصیص منابع مختلف مورد استفاده در اکوسیستم the graph استفاده می‌شود.

ارز grt در حال حاضر جزء 50 رمزارز برتر بازار ارزهای دیجیتال از نظر حجم بازار است.

قیمت ارز grt در طول زمان را می‌توانید در عکس زیر که برگرفته از سایت کوین مارکت کپ است، مشاهده کنید. ارز دیجیتال گراف هم مثل دیگر همتایان خود، در سال 2021 عملکرد کم‌نظیری را از نظر قیمت تجربه کرد و رکورد 2.29 دلار را برای خود به ثبت رساند.

اما در ادامه با افت قیمت مواجه شد.

قیمت هوش مصنوعی گراف | همتاپی

توسعه‌دهندگان گراف چه کسانی هستند؟

گراف در سال 2018 توسط یانیو تال (yaniv tal)، برندون رامیرز (brandon ramirez) و جنیس پولمن (jannis pohlmann) تاسیس شد.

انگیزه تال از ایجاد گراف به تجربه شخصی‌اش مربوط می‌شد که متوجه شد ایجاد dappهای جدید در اتریوم چقدر دشوار است.

[مطالب مرتبط: می‌توانید به مقاله لیست توکن های erc20 هم سری بزنید.]

یانیو تال به همراه تیم خود، گراف را با ایده طراحی و راه‌اندازی اولین برنامه نمایه‌سازی و پرس و جو غیرمتمرکز ایجاد کرد، زیرا در آن زمان چیز مشابه‌ای در بازار وجود نداشت.

در سال 2020 این تیم شبکه اصلی گراف را به عنوان گامی رو به جلو برای غیرمتمرکز کردن کامل استفاده از dappها راه‌اندازی کرد که سبب افزایش حجم تولید زیرگراف در شبکه شد.

هدف نهایی این پروژه این است که وب3 را در دسترس همه قرار دهد و امکان ایجاد dappها بدون نیاز به سرور یا یک مرجع متمرکز را فراهم کند.

شبکه گراف چگونه کار می‌کند؟

شبکه گراف چگونه کار می‌کند؟ | همتاپی

همانطور که روز به روز بر محبوبیت دیفای افزوده می‌شود، پروتکل گراف هم به طور گسترده‌تری در اقتصاد رمزنگاری استفاده می‌شود.

پروتکل گراف توسعه‌دهندگان و شرکت‌کنندگان شبکه را قادر می‌سازد تا از apiهای عمومی برای ساختن زیرگراف جهت ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز، پرس و جو (querying)، نمایه‌سازی (indexing) و جمع‌آوری داده‌ها استفاده کنند.

تنها در آوریل سال 2021، سرویس میزبانی گراف 20 میلیارد درخواست را پردازش کرد.

این شبکه توسط گره گراف پشتیبانی می‌شود که پایگاه داده بلاکچین مورد استفاده شرکت‌کنندگان شبکه را برای سازماندهی داده‌ها اسکن می‌کند. توسعه‌دهندگان و شرکت‌کنندگان شبکه می‌توانند از توکن هوش مصنوعی graph (grt) برای پرداخت هزینه و ایجاد زیرگراف استفاده کنند.

با نمایه‌سازی داده‌ها، توسعه‌دهندگان می‌توانند ساختار آن‌ها را بر اساس روشی که باید توسط dapp استفاده شود، تعریف کنند.

نمایه‌سازها (indexers) یک بازار غیرمتمرکز برای پرس و جوها (queries) ایجاد می‌کنند که در آن مصرف‌کنندگان می‌توانند برای استفاده از خدمات موجود در شبکه توکن‌های grt پرداخت کنند.

ساختار این شبکه به گونه‌ای است که توسط نمایندگان (delegators)، نمایه‌سازها (indexers) و متصدیان (curators) پشتیبانی می‌شود که در ازای توکن‌های grt خدمات سرپرستی و نمایه‌سازی را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌کنند.

به این ترتیب فعالان بازار تشویق می‌شوند تا apiها را بهبود ببخشند و داده‌ها را با دقت ارائه دهند.

در سلسله مراتب شبکه گراف، indexerها اپراتورهای گره‌ای هستند که توکن‌های grt را برای فعال کردن نمایه‌سازی و پرس و جو به اشتراک می‌گذارند. کاربران شبکه می‌توانند از طریق graphql برنامه‌هایی را روی اتریوم، ipfs و poa بسازند و از آن‌ها استفاده کنند، در حالی که شبکه‌های بیشتری در آینده در دسترس قرار خواهند گرفت.

برخی اطلاعات فنی گراف

شبکه گراف از subgraph manifest برای فهرست‌بندی داده‌های جمع‌آوری‌شده از شبکه‌های مورد پشتیبانی مثل اتریوم استفاده می‌کند.

یک زیرگراف با قوانین از پیش تعیین‌شده مانیفست زیرگراف توصیف می‌شود و حاوی داده‌های مربوط به رویدادهای بلاکچین و قراردادهای هوشمند قبل از ذخیره داده‌ها در شبکه و نمایه‌سازی توسط شرکت‌کنندگان شبکه است.

این فرآیند با افزودن اطلاعات توسط dappها به شبکه و با استفاده از قراردادهای هوشمند شروع می‌شود که منجر به نهایی شدن داده‌های ثبت‌شده می‌شود.

داده‌ها حاوی اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و سایر اطلاعات مربوط به منبع (source) هستند. گره گراف آن داده‌ها را فیلتر کرده و در شبکه ذخیره می‌کند.

از طرفی اطلاعات بر اساس درخواست‌های مصرف‌کنندگان جمع‌آوری می‌شوند تا مصرف‌کنندگان بتوانند از طریق یک زیرگراف پرس و جو کرده و اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنند.

چه چیزی گراف را منحصر به فرد می‌کند؟

منحصر به فرد بودن پروژه گراف را می‌توان در هدف آن بررسی کرد. این شبکه داده‌های قابل دسترسی آسان برای مصرف‌کنندگان خود ارائه می‌دهد.

همچنین پروتکل ذکرشده با پشتیبانی شرکت‌کنندگان اجرا می‌شود، مثلا indexerها نقش اپراتورهای گره را دارند تا بازاری منحصر به فرد برای نمایه‌سازی و جستجوی داده‌ها از منابع مختلف بلاکچین در قالب شبکه‌هایی مثل اتریوم ایجاد کنند.

چه چیزی به گراف ارزش می‌دهد؟

گراف هم از نظر فنی و هم در بازار ارزشمند است (چون توکن‌های grt آن در بازار ارزهای دیجیتال معامله می‌شوند). تعداد زیادی از عوامل سبب ارزشمندی گراف و ارز بومی آن می‌شوند. از این جمله می‌توان به موارد زیر نام برد:

  • نقشه راه
  • ویژگی‌های فنی
  • استفاده‌های اصلی
  • مقررات پذیرش
  • به روزرسانی‌ها و ارتقاءها

البته ارزش ذاتی گراف با آنچه پروژه باید به کاربران ارائه دهد و اقتصاد گسترده‌تر آن تعریف می‌شود که در این مورد، مدیریت، نمایه‌سازی و سازماندهی داده‌های جمع‌آوری‌شده از شبکه‌های دیگر به کاربران ارائه می‌شود.

تا به اینجا صحبت‌هایی درباره گراف و علت ارزشمندی آن صورت گرفت. اما چند توکن بومی آن در گردش است؟

چند توکن grt در گردش است؟

شبکه گراف چگونه کار می‌کند؟ | همتاپی

توکن هوش مصنوعی گراف با ذخیره کلی 10 میلیارد توکن grt راه‌اندازی شد.

نرخ سالانه grt از 3% شروع شد، اما تابع حاکمیت فنی آینده است. گراف مالیات برداشتی که از متصدیان اخذ می‌شود را به همراه 1% از کل هزینه‌های درخواست پروتکل می‌سوزاند که همچنین مشمول نظارت فنی در آینده است.

معنای جملات فوق این است برای دانستن اینکه آیا باید توکن grt را یک دارایی تورمی به حساب بیاوریم یا نه، باید به میزان درخواست‌های پردازش‌شده توسط گراف توجه کنیم.

تا به حال درباره بسیاری از موارد مربوط به ارز گراف آشنایی پیدا کردید. اما ایمنی چنین پلتفرم پرطرفداری چگونه تامین می‌شود؟

ایمنی شبکه گراف از کجا تامین می‌شود؟

ایمنی شبکه گراف | همتاپی

شبکه گراف برای حفظ عملکرد خود و ایمن‌سازی بلاکچین به indexerها، curatorها و delegatorها متکی است.

indexerها گره‌ها را در یک مدل حاکمیت غیرمتمرکز اجرا می‌کنند و برای ارائه بهترین خدمات در بازار گراف با مقرون به صرفه‌ترین قیمت رقابت می‌کنند.

curatorها یا متصدیان داده‌های جمع‌آوری‌شده را سازمان‌دهی می‌کنند و آن‌ها را بر اساس ارتباط و دقت طبقه‌بندی می‌کنند.

delegatorها یا نماینده‌ها هم به طور غیرمستقیم با تفویض توکن‌های grt خود به indexerها، شبکه را ایمن می‌کنند.

اثبات سهام گراف

ارز گراف را نمی‌توان استخراج کرد و سیستم بر اساس مکانیسم اجماع اثبات سهام عمل می‌کند. همانطور که گفتیم نمایندگان توکن‌های grt خود را با indexerها به اشتراک می‌گذارند.

نمایندگان با جوایزی که دریافت می‌کنند، تشویق می‌شوند تا در شبکه شرکت کرده و از امنیت و عملیاتی بودن شبکه اطمینان حاصل کنند.

سخن پایانی

شبکه گراف یک پلتفرم منبع باز است که با هدف جمع‌آوری داده‌های بلاکچین و غیرمتمرکز کردن dappها به وجود آمده است.

این شبکه ایمنی خود را از نمایه‌سازها، متصدیان و نمایندگان حاضر در مکانیسم اثبات سهام می‌گیرد.

ارز بومی آن که با نام توکن هوش مصنوعی گراف شناخته می‌شود، با نماد grt در بازار معامله می‌شود و جزء 50 رمزارز برتر جهان است.

شما نظرتان راجع به توکن هوش مصنوعی graph چیست؟ آیا این توکن می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد؟

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *