ارز دیجیتال باب (BOB)؛ محصول مشترک کریپتو و هوش مصنوعی

آشنایی با شت کوین باب

ارز باب (BOB) میم کوین توییتری پر سر و صدایی است که این روزها توجه خیلی‌ها را به سمت خودش جلب کرده است. ارزش این میم کوین محبوب چیزی در حدود 0 دلار است و با این وجود توانسته به لیست خیلی از صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر نیز راه پیدا کند. در این مطلب از همتاپی، قصد داریم در خصوص ارز باب (BOB)، هدف از راه‌اندازی پروژه آن و کاربردهایی که دارد و همین‌طور نحوه خرید و فروشش صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

باب (BOB) کیست؟

باب (BOB) یک پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند هر چیزی که از آن می‌خواهید را به شما توضیح دهد! کافی است به عنوان کاربر، باب را در کنار یکی از توییت‌های خود در پلتفرم ایکس (X) – توییتر سابق – تگ کنید تا در مورد موضوعی که در موردش صحبت کرده‌اید توضیح دهد.
همین قابلیت باب باعث شده است تا با وجود این‌که مدت زیادی از راه‌اندازی‌اش نمی‌گذرد در میان کاربران محبوب شود. بسیاری از کاربران بر این عقیده هستند که باب، رباتی هوشمند و کاربردی است که می‌تواند توضیحات خوبی در مورد مسائل مختلف ارائه دهد.

انتقال به صفحه استخراج ابری

باب در سال 2022 توسط توسعه‌ دهنده‌ای ناشناس راه‌اندازی شده است. اگر نگاهی به لوگو و نام این میم کوین بیندازید، احتمالاً شما را یاد میم کوین PEPE می‌اندازد! بله… یک قورباغه دیگر وارد بازار ارزهای دیجیتال شده که این‌بار ادعا می‌کند بر اساس هوش مصنوعی هم کار می‌کند و کاملاً روشن است که از میم کوین محبوب و موفق «Pepe the Frog» الهام گرفته شده است.

نحوه عملکرد ربات هوش مصنوعی باب

اگر چه در ظاهر شاید خیلی‌ها فکر کنند که ارز باب صرفاً یک میم کوین ساده مثل باقی میم کوین‌ها است که سعی دارد بر موج PEPE سوار شود، اما این‌طورها هم نیست…
باب به اکانت توییتری Bob Is Here To Explain متصل شده که یک ربات مبتنی بر هوش مصنوعی است و هر کسی که این ربات را از طریق ExplainThisBob@ تگ کند، می‌تواند از توضیحات آن استفاده کند.
گفتنی است که ربات باب، از هوش مصنوعی شرکت اوپی ای‌آی (Open AI) برای توضیحات و پاسخ‌های خودش استفاده می‌کند و همین امر تا حدودی می‌تواند به کاربران در مورد سطح درستی پاسخ‌ها اعتماد بدهد.
شرکت اوپن ای‌آی، همان استارتاپی است که سال گذشته میلادی با عرضه چت جی‌پی‌تی (Chat GPT) سر و صدای زیادی به پا کرد و توانست انقلابی در صنعت هوش مصنوعی بر پا کند. استارتاپی که اتفاقاً ایلان ماسک، صاحب فعلی توییتر نیز در راه‌اندازی و توسعه آن نقش بسزایی داشته است!
نکته جالب در خصوص ارز باب این است که ظاهراً خودِ ایلان ماسک هم از این پروژه بدش نیامده است. ایلان ماسک یکی از منتقدین سرسخت محصول شرکت چت جی‌پی‌تی در سال گذشته بود که حتی برای توقف پروژه بیانیه‌ای را هم در کنار 100 نفر از بزرگان فناوری امضا کرد، و برای رقابت با این محصول هم فناوری هوش مصنوعی جدید خودش را منتشر کرده است.
ولی به نظر می‌رسد که از جواب‌های باب خوشش آمده است:

توییت ایلان ماسک در پاسخ به یکی از جواب‌های زیرکانه باب

دقیقاً بعد از این توییت ایلان ماسک در پاسخ به یکی از جواب‌های زیرکانه باب، که نوشته بود «من باب را دوست دارم!» قیمت میم کوین باب ناگهان رو به افزایش گذاشت.
البته، طول نکشید که با وجود هجمه بسیاری از کاربران برای خرید باب در سایه تعریف ایلان ماسک، در تاریخ 18 ژوئن ماسک از باب شکایت کرده و اکانت توییتری آن را به اتهام به کلاهبرداری به حالت تعلیق درآورد!
جالب است بدانید که اکانت توییتری باب، که در سال 223 میلادی راه‌اندازی شده و فعلاً در حالت تعلیق است، قبل از اقدام ماسک بیش از 1 میلیون کاربر جذب کرده بود.

توکنومیکس ارز باب (BOB)

همان‌طور که اشاره شد، باب را می‌توان محصول مشترک دو صنعت کریپتو هوش مصنوعی دانست. پروژه باب یک توکن بومی به نام باب (Bob) نیز دارد که در حال حاضر قیمتی در حدود 0.00 دلار دارد و با این وجود، در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر خارجی و داخلی لیست شده است.

ارز باب، یک ارز دیجیتال غیر متمرکز بر روی بلاکچین اتریوم است که عرضه توکن آن رقم ثابت 690 میلیارد توکن بوده که بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ، کل آن در حال گردش است. کارمزد تراکنش‌های ارز باب نیز معادل صفر است و در حال حاضر – در زمان نگارش مقاله – از نظر رنکینگ کوین مارکت کپ شرایط زیر را دارد:

وضعیت ارز دیجیتال BOB در کوین مارکت کپ

  • ارزش بازار – حدود 18.5 میلیون دلار؛ رتبه 2358
  • حجم معاملات روزانه – نزدیک به 4 میلیون دلار؛ رتبه 483

نکته دیگری که در مورد توکنومیکس ارز باب وجود دارد این است که هولدرهای بسیاری اندکی خارج از صرافی‌ها این ارز دیجیتال را دارند. هولدرهایی که حتی به 2 درصد هم نمی‌رسند و عمده توکن‌ها در اختیار صرافی‌هاست.

ویژگی‌های باب

پروژه باب، از جهات مختلفی مورد توجه است. این پروژه بر مبنای فناوری بلاکچین راه‌اندازی شده، از قابلیت‌های فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کند و بر بستر یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های رسانه اجتماعی یعنی همان ایکس یا توییتر سابق ارائه شده است. همین سه ویژگی، قابلیت آن را دارند که میم کوین جدید بازار را از نمونه‌های قبلی متمایز کنند.
با این حال، برخی ویژگی‌های مهم دیگر نیز میتوان برای ارز باب و پروژه آن بر شمرد:

پاسخ‌های طنزآمیز و طعنه‌آمیز

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ای باب که باعث ده بسیاری از کاربران توییتر – از جمله خودِ ایلان ماسک – به پاسخ آن علاقه نشان دهند این است که باب همیشه سعی می‌کند پاسخ کاربران را به شکلی طنز آمیز و طعنه‌آمیز بدهد. همین خود شیرینی باعث شده تا بتواند خیلی زود خیل کثیری از کاربران را به سمت خود جذب کرده و محبوب شود.

هوش مصنوعی معتبر

این‌که باب از هوش مصنوعی اوپن ای‌آی (Open AI) استفاده می‌کند، باعث شده تا پاسخ‌های آن از اعتبار و درستی قابل قبولی برخوردار باشند. البته، حتی در صورت نادرست بودن برخی از پاسخ‌ها هم اعتبار بالای شرکت اوپن ای‌آی باعث می‌شود تا کاربران به آن اطمینان داشته باشند و از آن استفاده کنند.

عرضه محدود

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ تعداد کل عرضه‌های توکن باب 690 میلیارد توکن بوده که همه آن هم در گردش است. این عرضه محدود می‌تواند زمینه‌ساز ضد تورمی بودن ارز شده و منجر به افزایش قیمت آن در طول زمان شود.

نقل و انتقالات ارزی

ارز باب هم چیزی از ارزهای دیجیتال دیگر کم ندارد. اگر چه در حال حاضر به دلیل قیمت بسیار پایین و نزدیک به صفر آن قابلیت نقل و انتقالات ارزی به واسطه این توکن وجود ندارد، اما با افزایش قیمت این فرصت در اختیار کاربران قرار خواهد داشت که مثل هر ارز دیجیتال دیگری، در کنار کسب سود از نوسانات قیمتی، از باب برای ارسال و دریافت وجه نیز استفاده کنند.

جذاب و مشارکتی بودن

در کنار ویژگی‌هایی که برای این ارز دیجیتال برشمرده شد، باید این نکته را نیز در نظر داشت که ارز باب و پروژه آن، مانند: نات کوین بسیار جذاب و سرگرم کننده است. طنازی و شوخ‌طبعی آن، ارائه آن در یک شبکه اجتماعی محبوب مثل توییتر و ویژگی‌هایی از این دست، باعث می‌شوند که باب جذاب و محبوب باشد.
از طرفی، دارندگان ارز باب هم می‌توانند به صورت فعال در رویدادها، اقدامات و فعالیت‌های مرتبط با پروژه باب مشارکت داشته و در تصمیم‌گیری‌ها و رخدادهای پروژه شریک باشند.

تاریخچه قیمت ارز باب از ابتدای راه‌اندازی تاکنون

بالاترین قیمت ارز باب در تاریخ 3 می 2023 میلادی اتفاق افتاده که معادل 0.000219 دلار بوده است. پایین‌ترین قیمت تاریخی این ارز دیجیتال تا به امروز نیز مربوط به 22 آوریل 2023 میلادی و رقم 0.000001414 دلار است.

بالاترین قیمت ارز باب در تاریخ 3 می 2023 میلادی اتفاق افتاده که معادل 0.000219 دلار بوده است. پایین‌ترین قیمت تاریخی این ارز دیجیتال تا به امروز نیز مربوط به 22 آوریل 2023 میلادی و رقم 0.000001414 دلار است.

تاریخ پایین‌ترین قیمت (Low) بالاترین قیمت (High) حجم معاملات روزانه (Volume)
01 آوریل 2023 0.000001414 0.00005588 62,929,632
01 می 2023 0.00002101 0.000219 608,673,434
01 ژوئن 2023 0.00001213 0.00003221 454,482,654
01 جولای 2023 0.000006547 0.00001449 58,705,314
01 آگوست 2023 0.000003538 0.000007516 31,868,102
01 سپتامبر 2023 0.00000385 0.000006478 18,287,212
01 اکتبر 2023 0.000003575 0.000007982 24,993,158
01 نوامبر 2023 0.00000497 0.000007226 21,605,097
01 دسامبر 2023 0.000005505 0.00009131 412,452,588

قیمت ارز باب در حال حاضر 0.000027 است ولی انتظار می‌رود که در آینده‌ای نه چندان دور، افزایش پیدا کند.

پتانسیل رشد و سرمایه‌گذاری روی ارز باب

واقعیت است که ویژگی‌های منحصر به فرد ارز باب و خصوصاً ماهیت مبتنی بر هوش مصنوعی آن، این ارز را از دیگر میم کوین‌های حاضر در بازار کریپتو متمایز می‌کند. از آن‌جا که قیمت فعلی این ارز در بازار نسبت به ارزش ذاتی آن بسیار پایین است، می‌توان انتظار داشت که پتانسیل رشد خوبی در آینده‌ نزدیک داشته باشد.
در عین حال، بسیاری از ریسک فاکتورهایی که در خصوص میم کوین‌های عادی وجود دارد را در ارز باب نمی‌بینیم. عرضه خودگردان ارز باب (Self-Circulating Supply) و همین‌طور ماهیت غیر متمرکز آن باعث می‌شود تا یک سرمایه‌گذاری نسبتاً قابل اطمینان‌تر برای کاربران باشد.

ریسک‌ها و نگرانی‌های ارز باب

اگر چه برخی وجه تمایزهای خاص برای ارز باب برشمرده شد، ولی به‌هرحال این ارز نیز یک میم کوین است و میم کوین‌ها اساساً ماهیتی فرار دارند و غیر قابل پیش‌بینی هستند. همان‌قدر که سرمایه‌گذاری روی ارز باب می‌تواند پتانسیل رشد و سود دهی داشته باشد، پر ریسک نیز هست!
در عین حال، در خصوص کلاهبرداری و امثال این ریسک‌ها نیز نمی‌توان بی‌گدار به آب زد. هنوز مشخص نیست که توسعه دهنده پروژه و ارز باب چه تیم یا فردی بوده و از این منظر نیز لازم است در سرمایه‌گذاری‌های خود جانب احتیاط را رعایت کنید.

جمع‌بندی

باب (BOB) یک ربات هوش مصنوعی در شبکه اجتماعی ایکس (X) – توییتر – سابق است که با تگ شدن در هر پستی می‌تواند در مورد موضوع مورد بحث توضیحاتی را ارائه دهد. توضیحات و پاسخ‌های این ربات، که از هوش مصنوعی اوپن ای‌آی (Open AI) استفاده می‌کند طنزآمیز و طعنه‌آمیز هستند و از این بابت بسیار مورد توجه کاربران و حتی ایلان ماسک قرار گرفته‌اند.
این پروژه بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده و دارای یک توکن بومی نیز با همین عنوان – با نماد اختصاری BOB – است. لوگوی ارز باب با الهام از میم کوین محبوب «Pepe the Frog» طراحی شده است. قیمت باب در حال حاضر نزدیک به صفر است ولی در بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر داخلی و خارجی لیست شده است.

سوالات متداول

  1. ارز باب (BOB) چیست؟

ارز باب (BOB) توکن بومی ربات هوش مصنوعی باب است که در پلتفرم ایکس (X) به سوالات کاربران پاسخ می‌دهد! این میم کوین در حال حاضر یکی از پر سر و صداترین ارزهای دیجیتال دنیاست.

  1. چه چیزی باعث محبوبیت و منحصر به فرد بودن ارز باب (BOB) شده است؟

از نظر فناوری، باب فصل مشترک فناوری‌های بلاکچین (یا کریپتو) و هوش مصنوعی است و در عین حال روی یک پلتفرم رسانه اجتماعی محبوب همچون ایکس (X) هم ارائه شده است که آن را از دیگر میم کوین‌ها متمایز می‌کند. به علاوه، ارز باب ویژگی‌های جالبی دارد که در متن مقاله عنوان شده‌اند.

  1. سرمایه‌گذاری در ارز باب چه پتانسیل‌ها و ریسک‌هایی دارد؟

ویژگی‌های منحصر به فرد و ماهیت مبتنی بر هوش مصنوعی ارز باب، آن را از دیگر میم کوین‌های حاضر در بازار کریپتو متمایز می‌کند و از آن‌جا که قیمت فعلی این ارز در بازار نسبت به ارزش ذاتی آن بسیار پایین است، می‌توان انتظار داشت که پتانسیل رشد خوبی در آینده‌ نزدیک داشته باشد. با این حال میم کوین‌ها اساساً فرار هستند، غیر قابل پیش‌بینی هستند و ریسک کلاهبرداری را همواره با خود دارند.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *