استیبل کوین‌ های بلاکچین کاردانو، ۳ استیبل کوین اصلی کاردانو

انواع استیبل کوین‌های بلاکچین کاردانو |همتاپی

چه استیبل کوین‌هایی بر روی بلاکچین کاردانو وجود دارند؟

روزی نیست که به عنوان فعال بازار ارزهای دیجیتال، خبری از کاردانو نشنویم. ممکن است تحلیل قیمت کارادانو بر روی خبر خوان شما ظاهر شود یا اخبار مربوط به خود این شبکه؛ در هر صورت برای بسیاری یک سوال مهم این است که «شبکه‌ای با این همه حسن و جمال  توانسته چند استیبل کوین را به خود جذب کند؟!»

در این مقاله به بررسی پروژه‌های استیبل کوینی پرداخته‌ایم که در حال حاضر بر روی بلاکچین کاردانو فعال شده‌اند و یا اینکه به زودی بر روی این شبکه فعال می‌شوند.

فهرست مقاله


تاریخچه استیبل کوین‌ های بلاکچین کاردانو


تاریخچه استیبل کوین‌های کاردانو | همتاپی

استیبل کوین‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند که قیمت آن‌ها به یک ارز فیات مثل دلار بستگی دارد. این توکن‌ها بخش جدایی‌ناپذیر تمام بلاک چین‌ها محسوب می‌شوند.

مطالب مرتبط: استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها یکی از پایه‌های بازار هستند به کاربران قدیمی و جدید اجازه می‌دهند تا از امکاناتی مثل حواله‌های برون‌مرزی، پرداخت‌های دیجیتال، معاملات ارزهای دیجیتال و تراکنش‌های توکن‌های غیرمثلی (NFT) استفاده کنند.

در حال حاضر به غیر از استیبل کوین جد (Djed) هیچ استیبل کوین فعالی در شبکه کاردانو وجود ندارد، اما توسعه‌دهندگان مختلفی قصد راه اندازی استیبل کوین خود را بر روی این شبکه دارند. (توصیه می‌کنیم مقاله دی جد (Djed) چیست را در سایت ما مطالعه کنید.)

با این حال، کاردانو سابقه زیادی در زمینه مطالعه استیبل کوین‌ها دارد. همین سابقه است که باعث شده بتواند طراحی‌های نوآورانه‌ای برای راه‌اندازی نسل بعدی استیبل کوین‌ها ایجاد کند. وجود قراردادهای هوشمند و عملکرد دارایی‌های بومی کاردانو که از قبل در بلاک چین آن ادغام شده‌اند، به این مسئله کمک شایانی کرده است. 

کاردانو بیش از ۳.۹ میلیون کیف پول فعال در سراسر جهان دارد و یکی از بزرگ‌ترین بلاک چین‌های بازار ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازاری محسوب می‌شود. با وجود این امکانات، کاردانو قصد دارد برای استیبل کوین بومی خود آماده شود تا قدم بعدی برای جذب کاربران جدید و ارائه خدمات مالی را بردارد.

در این مقاله قصد داریم تاریخچه کوتاه و چگونگی توسعه استیبل کوین‌ها در شرایط فعلی شبکه کاردانو صحبت کنیم.


استیبل کوین الگوریتمی توسط کوتی (Djed)


استیبل کوین الگوریتمی توسط کوتی (Djed) | همتاپی

هدف یک استیبل کوین الگوریتمی ثبات قیمت و متعادل کردن عرضه در گردش آن با استفاده از ذخایر یا پشتوانه‌های غیرمملوس در دنیای واقعی است.

وقتی به‌ازای هر توکن بیشتر از ۱ دلار آمریکا در ذخایر استیبل کوین‌ها وجود داشته باشد الگوریتم‌ها مسئولیت انتشار توکن‌های جدید را برعهده می‌گیرند. علاوه بر این، وقتی قیمت استیبل کوین‌ها به زیر ۱ دلار می‌رسد، الگوریتم‌ها آن‌ها را از کاربران خریداری و از گردش خارج می‌کنند. عملکرد این اکوسیستم نیز در یک قراردادهوشمند کدگذاری می‌شود. 

درمورد دی جد یا (به صورت صحیح‌تر) جد نیز، کاربران با ارسال توکن کاردانو به قرارداد هوشمند حاکم بر آن جد را ضرب می‌کنند. قرارداد هوشمند مذکور در ادامه به‌اندازه سرمایه کاربران به آن‌ها توکن جد می‌دهد. وقتی قیمت جد در اطراف محدوده ۱ دلار شناور می‌شود، قرارداد هوشمند حاکم مسئولیت متعادل کردن عرضه در گردش این استیبل کوین را برعهده می‌گیرد تا ثبات قیمت آن در اطراف ۱ دلار حفظ شود.

با این حال، استیبل کوین‌های الگوریتمی که تنها توسط یک ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شدند، در گذشته با مشکلاتی مواجه شده‌‌اند.

جد برای اینکه با چنین مشکلاتی مواجه نشود، از دارایی دیگری به نام شن (Shen) در ذخایر خود استفاده می‌کند.

نقش توکن شن این است که به ثبات قیمت جد کمک کند و مطمئن شود که نرخ وثیقه‌گذاری و وابستگی این استیبل کوین با دلار حفظ می‌شود. 

جد چند ماهی است که در شبکه کاردانو فعال شده است.

پروژه کوتی (COTI) سرمایه مورد نیاز خود برای توسعه جد را از سی‌فاند (cFund) به دست آورده است. سی‌فاند نیز صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکت این‌پوت اوت‌پوت گلوبال (IOG) محسوب می‌شود.


دلار آردانا


دلار آردانا | همتاپی

آردانا (Ardana) پروژه دیگری است که قصد دارد استیبل کوین جدیدی در کاردانو راه‌اندازی کند.

تیم آردانا نیز سرمایه خود را سی‌فاند (cFund) دریافت کرده‌اند. این شرکت قصد دارد استیبل کوینی به نام دلار آردانا با نماد اختصاری «dUSD» راه‌اندازی کند که پشتوانه آن توکن‌های دیجیتالی قفل‌شده در این پروتکل خواهد بود. توکن‌های قفل‌شده مذکور نقش ذخایر دلار آردانا را ایفا خواهند کرد.

این استیبل کوین با واریز و سپرده‌گذاری دارایی‌های ذخیره‌ای در صندوق‌های پروتکل آردانا ضرب می‌شود. فرایند مذکور از طریق قراردادهای هوشمندی انجام می‌گردد که «Collateralized Debt Positions» یا «CDP» نام دارند.

بعد از واریز ذخایر، به همان اندازه دلار آردانا ایجاد می‌شود و سپس وارد بازار می‌گردد.

علاوه بر این، کاربران می‌توانند دلار آردانا را در صرافی‌ها مختلف یا به‌عنوان ابزاری برای پرداخت دریافت کنند.

حجم در گردش دلار آردانا با وثیقه‌های قفل‌شده در صندوق‌ها، ثبات قیمت این استیبل کوین را تضمین می‌کند.

اگر صندوقی مقدار وثیقه مورد نیاز را نداشته باشد، در یک مزایده لیکویید می‌شود.

لیکوییدرها برای بازپرداخت بدهی صندوق مذکور پیشنهادهایی ارائه می‌کنند و در ازای آن وثیقه‌های صندوق را با تخفیف می‌خرند.

صندوق‌های لیکویید شده هم مجبورند جریمه خاصی بپردازند. این جریمه‌ها از وثیقه‌های زیربنایی دریافت می‌شود.


دلار اِیج و دلار سیگما


دلار ایج و دلار سیگما | همتاپی

دلار ایج یک استیبل کوین الگوریتمی با پشتوانه ارزهای دیجیتال بود که توسط ارگو فاوندیشن (Ergo Foundation)، ای‌ام‌یو‌آرگو (EMURGO) و شرکت این‌پوت اوت‌پوت گلوبال راه‌اندازی شد.

دلار ایج طوری طراحی شده است که از CDPها استفاده نکند. مدل دلار ایج توسط توسعه‌دهندگان پروژه دلار سیگما روی بلاک چین ارگو اعمال شده است.

ارائه‌دهندگان ذخایر (Reserve Providers) ارز دیجیتال ارگو را به ذخایر این پروتکل ارسال می‌کنند. در نتیجه کوین‌های مخصوص ذخایر که سیگما رزرو (SigmaRSV) نام دارند، ضرب می‌شوند. هر توکن سیگما رزرو نشان‌دهنده بخشی از ذخایر ارگو هستند که در خزانه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز قرار دارند.

معامله‌گران دلار سیگما هم می‌توانند توکن‌های ارگو را به‌عنوان ذخیره ارسال کنند، اما در ازای آن فقط دلار سیگما می‌گیرند. پروتکل مذکور تنها در صورتی به معامله‌گران اجازه می‌دهد چنین کاری کنند که ذخایر خزانه کافی باشد. به‌عبارت دیگر، به ازاری هر دلار سیگمای در گردش باید وثیقه بیشتری وجود داشته باشد تا ثبات قیمتی این ارز دیجیتال حفظ گردد.

سرمایه‌گذاران هر زمان که بخواهند می‌توانند یک توکن دلار سیگما را با ارگو بازخرید کنند. بازخرید مذکور از ذخایری انجام می‌شود که نرخ ارز معاملات آن‌ها توسط اوراکلِ استخرِ «ERG-USD» تعیین می‌گردد.

ترجمه و تولید: تیم تولید محتوای صرافی همتاپی

منبع: emurgo
اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *