جد (Djed) چیست و چه کاربردی برای شبکه کاردانو دارد؟

استیبل کوین جد چیست؟|همتاپی

جد چیست و چگونه کار می‌کند؟ آیا جد نیز به سرنوشت استیبل کوین لونا دچار خواهد شد؟ ممکن است رونمایی از استیبل کوین جد باعث شود که کارادانو به یک دلار برسد؟ آیا استیبل کوین جد می‌تواند با تتر رقابت کند؟

سال 2022 مثل تمام ارزهای دیجیتال دیگر برای کاردانو هم سال خیلی بدی بود. توکن کاردانو نیز به‌خاطر زمستان تلخ ارزهای دیجیتال، سقوط صرافی «FTX» و فروپاشی شبکه ترا، ۸۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است. خوشبختانه، نقشه راه کاردانو برای سال ۲۰۲۳ پر از به‌روزرسانی‌ها و پیشرفت‌های هیجان‌انگیز است که می‌تواند سرنوشت این بلاک چین اثبات سهام را تغییر دهد.

یکی از این برنامه‌ها راه‌اندازی اولین استیبل کوین الگوریتمی بلاک چین کاردانو، یعنی جد است که به تازگی راه اندازی شده است. با این حال، سؤال اصلی این است که Djed چطور کار می‌کند؟ در این مقاله به سراغ بررسی جد رفته‌ایم قبل از آن و پیش از هر چیز توصیه می‌کنیم ویدئو بالا را که از یوتیوب شرکت کوتی (Coti) برای شما ترجمه کردیم ببینید، سپس با ما همراه باشید.

فهرست مقاله

جد چیست؟

جد چیست |همتاپی

جد یک استیبل کوین الگوریتمی است که قیمت آن به دلار آمریکا بستگی دارد (قیمت هر توکن جد برابر با ۱ دلار آمریکا است). نام این پروژه از نماد جد در مصر باستان به معنای ثبات، ستون فقرات نمادین خدای اوزیریس گرفته شده است.

از این پروژه در اجلاس کاردانو در سال ۲۰۲۱ رونمایی شد و شرکت این‌پوت اوت‌پوت هنک کنگ (Input Output Honk Kong)، توسعه‌دهنده اصلی کاردانو، همراه با شرکت کوتی (COTI) مسئولیت توسعه آن را برعهده دارند. کوتی اولین پلتفرم در کل جهان است که تخصص آن راه‌اندازی استیبل کوین‌ها است. این شرکت تمام برنامه‌نویسی‌های فرانت‌اد مربوط به جد را انجام می‌دهد و در ازاء انجام این کار، کارمزدهای حاصل از ضرب و توکن‌سوزی کوین‌های ذخیره آن را دریافت می‌کند (در این مورد بیشتر توضیح می‌دهیم).

مطالب مرتبط: استیبل کوین چیست؟ – کاردانو چیست؟

هدف جد این است که ابزاری برای پرداخت کارمزد تمام تراکنش‌های شبکه کاردانو باشد. در نتیجه، کارمزدهای ناپایدار این شبکه را از بین می‌برد و هزینه تمام تراکنش‌ها را یکسان و قابل‌پیش‌بینی می‌کند. به این ترتیب، جد می‌تواند با تمام ۴۰ اپلیکیشن غیرمتمرکز موجود در شبکه کاردانو ادغام شود.

از این استیبل کوین می‌توان در امور مختلفی مثل شرکت‌های مالی، پرداخت‌های معمولی، وام‌دهی و حواله‌ها استفاده کرد. علاوه بر این، استیبل کوین جد به‌عنوان یک بانک غیرمتمرکز هم فعالیت می‌کند. این ارز دیجیتال بیش از حد وثیقه‌گذاری شده است و علاوه بر کاردانو، توکن شن (SHEN) نیز از آن پشتیبانی می‌کند. هر دوی این توکن‌ها مسئولیت تأمین ذخایر استیبل کوین جد را بر عهده دارند و از ثبات و پیوند قیمت آن با دلار آمریکا مطمئن می‌شوند.


عملکرد استیبل کوین جد چگونه است؟


عملکرد جد چگونه است؟ | همتاپی

همان‌طور که گفتیم، جد یک استیبل کوین الگوریتمی است. در نتیجه، برای حفظ پیوند خود با دلار آمریکا از یک قرارداد هوشمند استفاده می‌کند. ارز دیجیتال بومی بلاک چین کاردانو یعنی آدا، از این استیبل کوین پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند آدا را به قرارداد هوشمند حاکم ارسال کنند و به همان اندازه توکن جد (Djed) بگیرند. این فرایند باعث ایجاد استخری از آدا می‌شود که از تمام جدهای در گردش پشتیبانی می‌کند.

فرایند مذکور می‌تواند برعکس هم باشد. کاربران می‌تواند ۱ توکن جد را به قرارداد هوشمند حاکم بفرستند و در ازای آن ۱ دلار آدا دریافت کنند. قرارداد هوشمند مذکور توکن جد دریافت‌شده را می‌سوزاند تا بقیه توکن‌های جد در گردش وابستگی خود با دلار آمریکا را از دست ندهند.

البته همیشه این احتمال وجود دارد که قیمت کاردانو (آدا) شدیداً کاهش یابد. در این صورت، آداهای موجود در قرارداد هوشمند حاکم ممکن است برای بازپرداخت به هولدرهای جد کافی نباشند.  این دقیقاً همان چیزی است در مه ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) برای دلار ترا کلاسیک رخ داد و قیمت آن را به ۰ دلار رساند.

وظیفه شن (Shen) در ثابت نگهداشتن قیمت جد چیست؟

برای جلوگیری از چنین اتفاقی، در بین ذخایر جد مقداری توکن شن هم نگهداری می‌شود. قرارداد هوشمند حاکم تضمین می‌کند که جد همیشه ۴۰۰ تا ۸۰۰ درصد ذخیره شن داشته باشد. این امر به حفظ ثبات قیمت جد کمک می‌کند و مطمئن می‌شود که اگر قیمت کاردانو کاهش یابد، تقاضای هولدرهای جد با ارز دیجیتال شن رفع می‌گردد.

برخلاف جد که قیمت آن به دلار آمریکا وابسته است، توکن شن قیمت ثابتی ندارد و با توجه به شرایط بازار کاهش یا افزایش می‌یابد. با این حال، هولدرهای شن هر بار که کاردانو را با جد یا شن مبادله می‌کنند (و بالعکس)، بخش کوچکی از کارمزدها را دریافت خواهند کرد. این باعث می‌شود که سرمایه‌گذارها انگیزه لازم برای هولد کردن شن را داشته باشند و ثبات قیمت آن حفظ شود.

علاوه بر این، اگر نسبت ذخیره کم‌تر از ۴۰۰ درصد شود، کاربران نمی‌توانند توکن شن را برای آدا بسوزانند؛ زیرا اولویت با افرادی است که می‌خواهند توکن جد را برای آدا بسوزانند. از طرف دیگر، اگر نسبت ذخیره بیشتر از ۸۰۰ درصد باشد، کاربران نمی‌توانند توکن شن را ضرب کنند تا از تعدیل پاداش‌های هولدرهای فعلی شن جلوگیری شود. در نتیجه، ذخایر شن برای اکوسیستم جد اهمیت زیادی دارد.

جد از سازوکار اثبات ذخایر هم استفاده می‌کند تا کاربرانش بتوانند دارایی‌های پشتوانه این استیبل کوین را تایید کنند. وجود چنین شفافیتی با توجه به نوسانات، ترس، عدم اطمینان و شک موجود در بازار ضروری است. 

شهاف بارگفن (Shahaf Bar-Geffen)، مدیرعامل شرکت کوتی در این باره گفته است:

اتفاقات اخیر بازار دوباره ثابت کرده‌اند که معامله‌گران به پناهگاه امنی در برابر نوسانات موجود نیاز دارند و جد به‌عنوان این پناهگاه امن در شبکه کاردانو عمل خواهد کرد. ما به یک استیبل کوین ساده نیاز نداریم. ما به استیبل کوینی نیاز داریم که غیرمتمرکز باشد و از سازوکار اثبات ذخایر درون‌‌زنجیره‌ای استفاده کند.

در بالاتر گفتیم که کاردانو برای ثبات قیمت در پرداخت هزینه‌های خود نیاز به استیبل کوین دلاری داشت اما این تنها دلیل به وجود آمدن جد نیست، در بخش بعد به سراغ این سوال رفتیم که چرا کاردانو به استیبل کوین دلاری نیاز دارد؟


چرا کاردانو به استیبل کوین دلاری نیاز دارد؟


چرا کاردانو به استیبل کوین های دلاری نیاز دارد؟ | همتاپی

1) استیبل کوین‌های دلاری اعتماد سرمایه‌گذاران را افزایش می‌دهند.

طراحی تمام استیبل کوین‌ها به یک شکل نیست. استیبل کوین‌هایی که پشتوانه آن‌ها ارزهای فیات است و پیوند قیمتی خود را از دست می‌دهند، به احتمال زیاد می‌توانند دوباره به نسبت ۱:۱ با دارایی جفت‌شده خود برگردند. 

در شبکه کاردانو، استیبل کوینی که پشتوانه آن دلار است، احتمالاً بهتر از استیبل کوین‌های الگوریتمی عمل می‌کند؛ چراکه استیبل کوین‌های الگوریتمی توسط دارایی‌های واقعی پشتیبانی نمی‌شوند.

یکپارچگی استیبل کوین‌های دلاری می‌تواند ثبات قیمتی خوبی برای سرمایه‌گذاران کاردانو ایجاد کند و اعتماد آن‌ها را افزایش دهد. این مسئله، علی‌الخصوص برای دوره‌هایی اهمیت دارد که نوسانات ناگهانی معامله‌گران را به چالش می‌کشد. در این صورت، تغییر موقت قیمت‌ها در زمان رکود بازار، سرمایه‌گذاران کاردانو را کم‌تر می‌ترساند؛ زیرا استیبل کوین‌های دلاری در تئوری پس از تثبیت بازار دوباره به حالت ثابت خود بر می‌گردند.

۲) استیبل کوین‌ها خدمات مالی پایداری برای هولدرهای کاردانو ارائه می‌کنند.

یکی از اهداف مهم استیبل کوین‌ها در بلاک چین کاردانو تسهیل معاملات است. یک استیبل کوین دلاری که بتواند پیوند خود با دلار را حافظ کند، رویکرد بلندمدت بهتری برای حفظ ثبات و ذخیره ارزش در اکوسیستم کاردانو دارد. علاوه بر این، خدمات مالی قابل‌اعتمادتری برای اکوسیستم کاردانو به ارمغان می‌آورد. وام‌دهی و مبادله پایدارتر از جمله خدمات مالی هستند که در این زمینه می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

۳) پشتوانه دلاری در خزانه آمریکا برای همه مناسب نیست 

احتمالا شما هم بارها شنیدید که اگر دولت آمریکا از تتر بخواهد که دارایی‌های یک کیف پول را بلوکه کند او باید این کار را بکند! (برای مطالعه بیشتر در این باره به مقاله پشتوانه تتر مراجعه کنید.)

آیا به دنبال یک راه امن برای حفظ ارزش دارایی‌های خود در دنیای ارز دیجیتال هستید؟ خرید تتر می‌تواند جواب شما باشد.

این ریسک همیشه برای استیبل کوین‌هایی که با ذخایر نقدی در بانک‌ها پشتیبانی می‌شود وجود دارد (به خصوص برای ما ایرانی‌ها) نکته مهم اینجاست که استیبل کوین الگوریتمی کاردانو باعث  می‌شود که این استیبل کوین و در نتیجه این شبکه به استقلال خود ادامه دهند و برای کشورهای تحت تحریم گزینه مناسب‌تری باشند.


کلام آخر


ذخایر اکثر استیبل کوین‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات تامین می‌شود. با این حال، این سیستم به حسابرسی‌های منظمی نیاز دارد تا کاربران مطمئن شوند که تمام توکن‌های در گردش استیبل کوین‌ها توسط ارزهای فیات پشتیبانی می‌شود.

از طرف دیگر، استیبل کوین جد از دو ارز دیجیتال برای تامین ذخایر خود استفاده می‌کند تا مطمئن شود که می‌تواند پیوند خود با دلار آمریکا را حفظ کند. این دارایی‌ها بیش از حد وثیقه‌گذاری شده‌اند، علم ریاضی سازوکار آن‌ها را تأیید می‌کند و شفافیت و ثبات لازم را دارند.

در وب‌سایت این پروژه نوشته شده است:

جد اولین استیبل کوینی است که ثبات آن را می‌توان به‌طور دقیق و با علم ریاضی بیان و اثبات کرد.

به همین دلیل است که طرفداران کاردانو مشتاقانه منتظر راه‌اندازی استیبل کوین جد هستند. با این حال، باید دید این پروژه چقدر موفق خواهد بود و آیا راه‌اندازی آن تأثیر مثبتی بر قیمت کاردانو می‌گذارد یا نه.

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *