سود مرکب در ارز دیجیتال، از استراتژی تا آموزش نحوه محاسبه

چکیده مطلب:

سود مرکب در ارز دیجیتال می‌تواند یک سرمایه‌گذاری موفق را تبدیل به یک فرصت طلایی کند. سود مرکب در ارز دیجیتال به معنای اضافه کردن سود معاملات به سرمایه اولیه به صورت مستمر است. به صورت کلی سود مرکب در ارز دیجیتال با مبحث سود مرکب در دیگر بازارها  (مثل سود مرکب در بورس) تفاوتی ندارد. اگر شما هم به امید سود مرکب می‌خواهید سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را شروع کنید، در این مطلب ضمن بررسی مثال‌هایی واقعی از کسب سود مرکب در بیت‌کوین، تلاش کرده‌ایم تا نکته‌هایی برای جلوگیری از زیان مرکب را هم آموزش دهیم.

سود مرکب در ارز دیجیتال

کسب سود مرکب برای هر سرمایه‌گذار در بازارهای مالی،خوشایند است. دریافت سود مرکب از سرمایه‌گذاری یعنی به سود شما نیز سود تعلق بگیرد. سود مرکب خاصیت بازارهای مالی است و بازار ارز دیجیتال نیز از آن مستثنی نیست. بااین‌حال برای اینکه سود مرکب در کیف پول ارز دیجیتال شما دیده شود، نیازمند زمان، نقطه خرید مناسب و صد البته شرایط مناسب بازار هستید. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر، مطلب «سود مرکب چیست؟» را هم مطالعه کنید. در ادامه ضمن بررسی بیشتر مفهوم سود مرکب، به چگونگی ایجاد سود مرکب در ارز دیجیتال نیز می‌پردازیم.

محاسبه سود مرکب در ارز دیجیتال

روش محاسبه سود مرکب در ارز دیجیتال هم مانند دیگر بازارهاست. در واقع در ارز دیجیتال شما سود مرکب دلاری دریافت می‌کنید. نکته متفاوت ماجرا، درباره قیمت دلار است. تغییرات قیمت دلار یا همان تتر می‌تواند سود شما از سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را بزرگ‌تر کند. به غیر از این مورد، سود مرکب در ارز دیجیتال همانند دیگر بازارها محاسبه می‌شود.

محاسبه سود مرکب در ارز دیجیتال

فرمول محاسبه سود مرکب در ارز دیجیتال

فرمول محاسبه سود مرکب آسان است. نکته مهم در محاسبه سود مرکب در ارز دیجیتال، در نظر گرفتن دلاری بودن آن است. چرا که شما ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین را به تتر می‌خرید که هر تتر برابر با یک دلار است. به فرمول زیر توجه کنید:

فرمول سود مرکب

در این فرمول:

 • A برابر با سرمایه نهایی شما
 • P برابر با سرمایه اولیه
 • r نرخ سود سالانه
 • n تعداد دوره‌های تقسیم سود
 • t تعداد سال‌های سرمایه‌گذاری شما

کافی است سرمایه اولیه‌ای که به خرید ارز دیجیتال اختصاص می‌دهید را به دلار در فرمول بگذارید و باقی موارد را نیز پر کنید تا ببینید محاسبه سود مرکب به دلار چگونه می‌شود.

فرمول ساده‌ای برای محاسبه سود مرکب روزانه نداریم. بیشتر فعالان بازار ارز دیجیتال، به سود مرکب روزانه علاقه‌مند هستند. توصیه ما استفاده از ابزارهای آنلاین از جمله ابزار سایت TheCalculatorSite است. بیایید با یک سناریو ساده استفاده از این ابزار را توضیح بدهیم.

فرض کنید که:

 • مدت سرمایه‌گذاری ۱۴ روز
 • نرخ سود روزانه ۲ درصد
 • سرمایه اولیه ۱۰۰۰ دلار 

در تصویر زیر می‌توانید ببینید که هر مورد باید در کدام قسمت از سایت وارد شود:

محاسبه‌گر آنلاین سود مرکب روزانه

در این شرایط شما با زدن روی دکمه Calculate می‌توانید نتیجه را مشاهده کنید. نتیجه مشابه تصویر زیر می‌شود. در این قسمت علاوه بر خلاصه‌ای از سرمایه‌گذاری به شما می‌دهد، یک جدول کامل از تغییرات سرمایه‌تان در هر روز هم می‌توانید مشاهده کنید. 

محاسبه آنلاین سود مرکب

سود مرکب حاصل از این سرمایه‌گذاری ۱۴ روزه برابر با ۳۱.۹ درصد شده است درحالیکه سود ساده آن برابر با ۲۸ درصد بود. کار با این ابزار خیلی ساده است و پیشنهاد می‌کنیم که حتماً یک یا دو سناریوی دیگر را هم با همین ابزار محاسبه کنید تا نحوه کار با آن را یاد بگیرید. 

مثال‌هایی برای درک بهتر سود مرکب در ارز دیجیتال

مثال‌هایی از سود مرکب در ارز دیجیتال

بیایید برای درک بهتر فرمول محاسبه سود مرکب در ارز دیجیتال، با مثال جلو برویم. در ادامه دو مثال می‌آوریم که در هر کدام ارز پایه متفاوت است. اول، سود مرکب حاصل از سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را به دلار به شما نشان می‌دهیم و سپس در مثال بعدی، ریال را وارد می‌کنیم تا ببینید که چه تفاوتی ایجاد می‌شود.

محاسبه سود مرکب به دلار

بیایید یک سناریو در نظر بگیریم. در این مرحله کاری با تغییرات قیمت دلار نداریم و تنها به سود مرکب دلاری توجه می‌کنیم. فرض کنید زمانی که دلار ۵۰ هزار تومان بود، شما ۲۰۰ دلار (یا تتر) خریداری می‌کردید که برابر با ۱۰ میلیون تومان می‌شد. سپس این مبلغ را در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کردید. زمان نهایی این سرمایه‌گذاری را یک سال در نظر می‌گیریم اما به صورت ماهانه آن را بررسی می‌کنیم. برای محاسبه سود مرکب هر ماه، از محاسبه‌گر آنلاین The Calculator Site استفاده می‌کنیم. خلاصه این سرمایه‌گذاری را در ۱۲ ماه در جدول زیر بررسی می‌کنیم. 

شمارش ماه مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری در هر ماه (دلار) درصد سود ساده ماهانه درصد سود مرکب ماهانه سرمایه در انتهای ماه (دلار)
ماه اول ۲۰۰ ۲۷.۳۱ ۳۰.۸ ۲۶۱.۶۸
ماه دوم ۲۶۱.۶۸ ۵.۸۲ ۶ ۲۷۷.۳۵
ماه سوم ۲۷۷.۳۵ -۱۲ -۱۱.۳ ۲۴۵.۹۳
ماه چهارم ۲۴۵.۹۳ ۲۲.۴۳ ۲۴.۸ ۳۰۶.۸۱
ماه پنجم ۳۰۶.۸۱ -۲.۳۴ -۲.۳ ۲۹۹.۷۱
ماه ششم ۲۹۹.۷۱ -۱۱.۵۵ -۱۰.۸ ۲۶۷.۳۶
ماه هفتم ۲۶۷.۳۶ ۹.۱۸ ۹.۶ ۲۹۳.۰۲
ماه هشتم ۲۹۳.۰۲ ۲۶.۷ ۳۰.۴ ۳۸۲.۲۴
ماه نهم ۳۸۲.۲۴ ۲۷.۵۶ ۳۱.۵ ۵۰۲.۸۰
ماه دهم  ۵۰۲.۸ ۳.۲۵ ۳.۴ ۵۱۹.۶۶
ماه یازدهم ۵۱۹.۶۶ -۰.۴ -۰.۴ ۵۱۷.۶۴
ماه دوازدهم ۵۱۷.۶۴ ۵۶.۹۴ ۷۵.۸ ۹۰۹.۹۱
مجموع ۹۰۹.۹۱ ۲۰۳.۹ ۳۵۵

همانطور که در جدول مشاهده می‌کنید، در طول این ۱۲ ماه که فراز و نشیب‌های مختلفی هم داشته است، شما می‌توانستید به جای ۲۰۳ درصد سود ساده، ۳۵۵ درصد سود مرکب کسب کنید. داده‌های این جدول واقعی هستند و از نمودار بیت‌کوین، از ۶ مارس ۲۰۲۳ تا ۶ مارس ۲۰۲۴ استخراج شده‌اند. 

قیمت بیت‌کوین در این مدت از ۲۲۲۵۸ دلار به ۶۷۶۴۱ دلار رسیده است. همانطور که می‌بینید شرایط بازار در میزان بازدهی شما اثر قابل‌توجهی دارد. 

محاسبه سود مرکب به ریال

بیایید برای همان مثال دلاری، قیمت دلار را هم در نظر بگیریم. در سال گذشته یعنی اسفندماه ۱۴۰۱ دلار حوالی ۵۰ هزار تومان بود. بنابراین شما با ۱۰ میلیون تومان می‌توانستید ۲۰۰ دلار خریداری کنید. در حال حاضر یعنی اسفندماه ۱۴۰۲ قیمت دلار به ۶۰ هزار تومان رسیده است. اگر سرمایه نهایی شما طبق جدولی که مشاهده کردید از ۲۰۰ دلار به ۹۰۹.۹۱ دلار رسیده باشد، هم‌اکنون با دلار ۶۰ هزار تومانی شما صاحب ۵۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هستید! یعنی رشد سرمایه شما برابر با ۵.۴ برابر یا به عبارت بهتر، رشد ۴۴۵ درصدی را شاهد بوده است. 

در واقع یک بار بدون در نظر گرفتن قیمت دلار، سرمایه شما ۳۵۵ درصد سود مرکب دلاری کسب کرده و بعد از لحاظ کردن دلار، رشد کل سرمایه شما به ۴۴۵ درصد رسیده است! 

ابزارهای محاسبه آنلاین سود مرکب در ارز دیجیتال

ابزارهای مختلفی برای محاسبه سود مرکب ارز دیجیتال وجود دارد. اگر می‌خواهید برای سود مرکب، محاسبه آنلاین داشته باشید، ما سه سایت را به شما معرفی می‌کنیم. عملکرد هر سه سایت مشابه یکدیگر است و نتایج آن، به واسطه یکسان بودن فرمول محاسبه سود مرکب ارز دیجیتال، یکسان خواهد بود.

 •       سایت EarnPark: شما با مراجعه به صفحه محاسبه سود مرکب سایت EarnPark می‌توانید به راحتی سود مرکب خود را به‌دست بیاورید. این سایت با رسم نمودار میله‌ای به شما نشان می‌دهد که سود مرکب چگونه در رشد سرمایه شما موثر بوده است.
 •       سایت Investor: برای محاسبه آنلاین سود مرکب می‌توانید از سایت Investor هم استفاده کنید. ظاهر ساده‌تری دارد و کار با آن هم ساده است.
 •       سایت BTC Bank: استفاده از محاسبه‌گر آنلاین سود مرکب سایت BTC Bank یک محدودیت دارد: نرخ بهره سالانه را نمی‌توانید بیشتر از ۲۰ درصد تعریف کنید.

انواع استراتژی کسب سود مرکب در ارز دیجیتال

کسب سود مرکب از ارز دیجیتال راه‌های متنوعی دارد. جالب اینکه حتماً نباید تریدر باشید تا بتوانید به سود مرکب برسید. حتی اگر به دید سرمایه‌گذاری هم اقدام به خرید ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین می‌کنید، می‌توانید سود مرکب را تجربه کنید. در ادامه ۲ روش محبوب برای کسب سود مرکب از ارز دیجیتال را با هم بررسی می‌کنیم.

هولد و استیکینگ ارز دیجیتال

هولد و استیک کردن ارز دیجیتال دو روش مشابه یکدیگر هستند که می‌توانند برای شما سود مرکب ایجاد کنند.

در هولد کردن شما یک ارز دیجیتال که فکر می‌کنید در میان‌ مدت یا بلند مدت افزایش قیمت خواهد داشت را می‌خرید و نگهداری می‌کنید. در این روش شما از افزایش قیمت ارز دیجیتال سود می‌کنید و از آن‌جایی‌که بازار کریپتوکارنسی همواره فعالیت دارد، شما به ازای رشد قیمت در هر روز می‌توانید سود مرکب بسازید. مزیت این روش این است که شما تعهدی به نفروختن ندارید و هر لحظه که فکر کنید زمان فروش ارزهای دیجیتال فرا رسیده می‌توانید دارایی خود را نقد کنید.

استیک کردن (Staking) به قفل کردن ارز دیجیتال خود در یک صرافی یا استخر استکینگ گفته می‌شود که شما در ازای به فروش نرساندن دارایی خود در بازه مشخص، سود دریافت می‌کنید. این فرایند برای کمک به امنیت شبکه بلاک‌چین آن ارز دیجیتال ایجاد شده است. مزیت این روش ایجاد سود مداومی است که مستقل از رشد یا افت قیمت ارز موردنظر است. از معایب آن هم این است که شما نمی‌توانید هر لحظه که اراده کردید، اقدام به فروش دارایی خود کنید. در نتیجه ممکن است با افزایش قیمت ارز دیجیتال نتوانید حداکثر سود را برداشت کنید یا اینکه با افت قیمت، حد ضرر خود را رعایت نمایید.  

وام‌دهی در پلتفرم‌های دیفای

روش وام‌دهی از دیگر روش‌های محبوب برای ایجاد سود در ارز دیجیتال است. شما در این روش می‌توانید ارز دیجیتال خود را همانند پول واقعی به متقاضی‌های وام، قرض دهید و در ازای آن سود دریافت کنید. ریسک این روش متوسط رو به بالاست و استفاده از پلتفرم‌های دیفای برای افراد مبتدی دشوار است. بنابراین قبل از آن‌که بخواهید از این روش استفاده کنید، تحقیقات کافی درباره اعتبار پلتفرم، مشخصات وام‌گیرنده و سابقه او داشته باشید.

نگذار دارایی هات از دست بره

ریسک اصلی این روش، بازپرداخت نکردن وام توسط وام‌گیرنده است. بنابراین در قدم اول باید سابقه فعالیت درخواست‌کننده وام را بررسی نمایید. همچنین تنها از پلتفرم‌های ثابت‌شده دیفای استفاده کنید و به سراغ پلتفرم‌های تازه‌تأسیس و نوپا نروید. مزیت اصلی این روش هم این است که شما به طیف وسیعی از متقاضیان از سراسر دنیا دسترسی دارید و همچنین نرخ سود و شرایط وام‌دهی را می‌توانید خودتان تعیین نمایید.

نکته‌های کلیدی برای جلوگیری از زیان مرکب

جلوگیری از ایجاد زیان مرکب

در سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال باید حواس‌تان به نکاتی باشد تا به جای سود مرکب، درگیر ایجاد زیان مرکب نشوید. توجه کنید که کسب سود مرکب در ارز دیجیتال بسیار جذاب است اما در بازارهای مالی شما باید اصول مدیریت سرمایه را در اولویت قرار دهید و بر اساس هیجان یا ترس تصمیمی نگیرید. بیایید در ادامه چند اصل ضروری را با همدیگر مرور کنیم.

مدیریت ریسک

مدیریت میزان ریسک در معاملات ارز دیجیتال حرف اول را می‌زند. اگر برای معامله خود حد ضرر تعریف کرده‌اید، در هر شرایطی به آن پایبند باشید. حتی اگر از رشد بازار جا بمانید، اشکالی ندارد. رعایت حد ضرر به شما این امکان را می‌دهد تا ضررها را کوچک نگه دارید و سودهایتان را بزرگ کنید. همیشه یادتان باشد که جبران یک ضرر بزرگ کار سختی است.

سرمایه‌گذاری با سرمایه مازاد

تنها با آن قسمتی از سرمایه‌تان که در میان‌مدت و حتی بلندمدت موردنیازتان نیست وارد بازار کریپتو شوید. ریسک و نوسان این بازار به شدت بالاست و استفاده از روش‌هایی مثل هولد کردن و استک کردن هم باعث می‌شود تا نتوانید سریعاً دارایی خودتان را نقد کنید. پس اگر سرمایه‌ای دارید که نقشی اساسی در زندگی شما دارد، از آن برای کسب سود مرکب در ارز دیجیتال استفاده نکنید.

بررسی بنیادی پروژه‌های ارز دیجیتال

بازار ارز دیجیتال بسیار گسترده شده است. سعی کنید تا جای ممکن در زمینه بلاک‌چین و پروژه‌های ارز دیجیتال تحقیق کنید. می‌توانید از مشاورهای اقتصادی که در این زمینه فعالیت دارند نیز کمک بگیرید. بررسی بنیادی پروژه‌های ارز دیجیتال پیش از آن که بخواهید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید، ضروری است.

کنترل هیجان قبل از سرمایه‌گذاری

برای کسب سود مرکب یا یک سود بزرگ هیجان‌زده نباشید. قبل از آن که فرایند خرید خود را تکمیل کنید، فضای احساسی را ترک کرده و سعی کنید خیلی منطقی به کل ماجرا نگاه کنید. در نهایت اگر مجاب شدید که این یک تصمیم درست است، آن را انجام دهید.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک و بازده مخصوص خودش را دارد. اگر نمی‌توانید از این بازدهی چشم‌پوشی کنید یا اینکه به دنبال کسب سود مرکب از ارز دیجیتال هستید، باید اصولی که بررسی کردیم را رعایت کنید. این بازار هم همانند تمام بازارهای مالی با ریسک همراه است. اما اگر بتوانید تحلیل درستی داشته باشید و به موقع هم اقدام به خرید کنید، بازدهی این بازار شگفت‌انگیز خواهد بود.

 

سوالات متداول

۱- بهترین استراتژی برای استفاده از سود مرکب در ارز دیجیتال چیست؟

بهترین راه برای استفاده از سود مرکب در ارز دیجیتال، خرید و نگهداری آن است. روش استیکینگ با توجه به ارائه سود سالانه و کمک به حفظ امنیت بلاکچین روش محبوبی برای کسب سود در ارز دیجیتال است و ما هم این روش را توصیه می‌کنیم. 

۲- چگونه می‌توان ریسک کسب سود مرکب در ارز دیجیتال را کاهش داد؟

با استفاده از سرمایه مازاد، مدیریت ریسک، تعیین حد ضرر و پایبندی به تحلیل، می‌توانید تا حدی از ریسک معاملات ارزهای دیجیتال در امان بمانید.

۳- آیا استفاده از اهرم بالاتر به کسب سود مرکب کمک می‌کند؟

استفاده از اهرم بالاتر خطر صفر شدن یا لیکویید شدن حساب را دارد و توصیه نمی‌شود برای کسب سود بیشتر به سراغش بروید. 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *