سرمایه‌گذاری با پول کم در ارزهای دیجیتال

چکیده مطلب:

ارزهای دیجیتال یکی از گزینه‌هایی است که حتی با سرمایه اندک هم می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد. تنوع روش‌های سرمایه‌گذاری، تنوع گزینه‌ها و امکان سرمایه‌گذاری با هر مقدار سرمایه، از جمله مزایای ارز دیجیتال است. برداشتن محدودیت حداقل سرمایه‌گذاری باعث شده است تا افراد زیادی علاقه‌مند باشند تا بخشی از سرمایه خود را به صورت ارزهای دیجیتال نگهداری کنند.

سرمایه‌گذاری با پول کم در ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاری با پول کم در ارزهای دیجیتال، راهی مناسب برای ورود به دنیای رمزارزها است. در گذشته، سرمایه‌گذاری تنها در اختیار افراد ثروتمند بود و عموم مردم امکان ورود به این حوزه را نداشتند. اما امروزه، همه به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن و پربازده حتی با پول اندک هستند. در میان گزینه‌های متنوع سرمایه‌گذاری، ارزهای دیجیتال به یکی از جذاب‌ترین بازارهای مالی طی سال‌های اخیر تبدیل شده‌اند. در ادامه، به بررسی روش‌ها، مزایا و معایب سرمایه‌گذاری با پول کم در ارزهای دیجیتال می‌پردازیم تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید.

آیا سرمایه‌گذاری با پول کم در کریپتو امکان‌پذیر است؟

بله! جواب کوتاه این است که شما می‌توانید با پول کم هم در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید. نکته جالب در رابطه با بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی مثل طلا، سهام و ارزهای دیجیتال این است که میزان سرمایه شما در درصد بازدهی شما مؤثر نیست. اگر یک دارایی ۱۰۰درصد رشد را تجربه کند، شما می‌توانید با یک میلیون تومان هم در این سود شریک باشید. (در مقاله “سرمایه گذاری با پول کم در ایران” به صورت کامل به احتمال سود آوری دارایی‌های  مثل سهام و طلا در مقابل ارز دیجیتال پرداختیم.)

تنها مسئله مهم در سرمایه‌گذاری با پول کم در ارز دیجیتال، در نظر گرفتن صرفه اقتصادی این کار است. به‌هرحال سرمایه‌گذاری از شما وقت و هزینه می‌برد و اگر بازدهی ریالی آن مطلوب نباشد، شاید برایتان صرفه نداشته باشد. در واقع تنها بدی سرمایه‌گذاری با پول کم همین است که میزان بازدهی شما از نظر ریالی قابل توجه نمی‌شود. 

مزایای سرمایه گذاری با پول کم در ارز دیجیتال

خرید ارز دیجیتال حتی با سرمایه اندک مزایایی دارد. مزایایی که تنها به سود بالای این بازار محدود نمی‌شود. در نتیجه شما می‌توانید مسائل دیگری را هم ببینید! شاید سود ریالی این سرمایه‌گذاری آن‌قدری نباشد که شما را وسوسه کند، اما این مسیر می‌تواند در نهایت به نفع شما تمام شود. 

نقدشوندگی بالا

ارزهای دیجیتال، به‌خصوص ارزهای مشهور و با ارزش معاملات بالا، بسیار نقدشونده هستند. نقدشوندگی یکی از ویژگی‌های مهم در هنگام انتخاب دارایی برای سرمایه‌گذاری است. نقدشوندگی بالای ارزهای دیجیتال تحت هر شرایطی، باعث شده تا به عنوان یک گزینه بالقوه همواره مورد توجه علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری قرار بگیرد. 

پتانسیل کسب سود بالا در بلندمدت

تاکنون روند قیمت ارزهای دیجیتال معتبر صعودی بوده است و همواره پس از یک اصلاح یا حتی ریزش قیمت، توانسته سقف‌های قبلی خود را پس بگیرد و حتی بالاتر از سقف‌های قبلی برود. در چنین حالتی، پتانسیل کسب بازدهی بالا در بلندمدت زیاد است، فقط به صبر و حوصله نیاز دارد. 

پشت دست بیت کوین بازی کردن

تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری

 متنوع کردن سبد سرمایه‌گذاری یکی از راه‌های کاهش ریسک است. یکی از گزینه‌هایی که برای سرمایه‌گذاری و تنوع‌بخشی به سبد خود دارید، ارزهای دیجیتال است. این گزینه می‌تواند در بلندمدت به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری شما منجر شود. البته که باید همچنان پایبند به اصول مدیریت سرمایه باشید و با توجه به میزان ریسک‌پذیری خود، میزان سرمایه اختصاص‌یافته به ارزهای دیجیتال را تعیین کنید. 

معایب سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

با وجود تمام ویژگی‌های مثبت مانند نقدشوندگی و پتانسیل ایجاد سود بالا در بلندمدت، خرید ارزهای دیجیتال می‌تواند ریسک‌هایی هم داشته باشد. برخی از این ریسک‌ها به این بازار پرتلاطم برمی‌گردد و برخی دیگر بستگی به شرایط روحی و ریسک‌پذیری هر فرد دارد. 

پیچیدگی فعالیت در بازار ارز دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال بازاری پیچیده است. این بازار با وجود فعالیت طولانی خود، همچنان در مقایسه با بازارهای مالی موازی، بازاری نوپا محسوب می‌شود که تازه در حال آزمون و خطاست. این پیچیدگی یکی از دلایلی است که باعث می‌شود فعالیت در این بازار سخت شود و تنها برای کسانی که دانش تخصصی آن را دارند، توصیه شود. 

نوسانات بالای ارزهای دیجیتال

احتمال ضرر کردن در تمام بازارها وجود دارد. فرقی ندارد که شما سهام بخرید یا ارز دیجیتال؛ درهرصورت باید ریسک کاهش ارزش دارایی را بپذیرید. در بازار ارزهای دیجیتال، نوسانات بالا باعث شده تا یک ریسک مضاعف به سرمایه‌گذاری شما اضافه شود: هر آن امکان کاهش سرمایه شدید وجود دارد. برای همین بسیاری از فعالان بازارهای مالی توصیه نمی‌کنند درصد زیادی از سرمایه خود را به این بازار اختصاص دهید. 

نیازمند صبر، دانش و کنترل هیجان

 فعالیت در بازار ارز دیجیتال، بیشتر از دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری نیازمند دانش تخصصی و آشنایی با اصطلاحات فنی است. همچنین در این بازار اگر نتوانید هیجان‌های کاذب را کنترل کنید، نمی‌توانید از آسیب‌ها دور بمانید. برای مثال، اگر صبر کافی نداشته باشید و همچنین هیجانی عمل کنید، آن‌جایی که حتی شاخص ترس و طمع هم نشان می‌دهد همه دچار طمع شده‌اند هم دست به خرید می‌زنید. این اقدام‌ها در نهایت می‌تواند آسیب جدی به سرمایه شما وارد کند. 

روش‌های سرمایه گذاری با پول کم در ارز دیجیتال

سرمایه گذاری به پول کم در ارز دیجیتال به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. در این روش‌ها گاهی شما باید سرمایه خودتان را در یک حساب مشخص بلوکه کنید، گاهی می‌توانید آن را در یک کیف پول سخت‌افزاری به مدت طولانی نگهداری کنید. روش‌های نوین بیشتری هم برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال وجود دارد که در ادامه بررسی می‌کنیم. 

خرید و نگهداری 

یکی از روش‌های سرمایه گذاری با پول کم در ارز دیجیتال، خرید و هولد کردن آن برای مدت طولانی است. برای مثال فرض کنید می‌خواهید یک ارز دیجیتال را برای ۱۰ سال نگهداری یا هولد کنید. در این حالت می‌توانید پس از خرید ارز دیجیتال خود، آن را به یک کیف پول سخت‌افزاری انتقال دهید. فقط حواس‌تان باشد که در این روش نباید رمز کیف پول را فراموش کنید! چه بسیار بیت‌کوین‌هایی که با همین فراموشی رمز کیف پول، از دست صاحبان‌شان رفتند!

 استراتژی میانگین هزینه دلاری

در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری همواره خرید پله‌ای به خرید یک‌مرتبه ترجیح داده می‌شود. دلیل آن هم کاهش ریسک افت ارزش دارایی است. در خرید پله‌ای ارزهای دیجیتال  با استراتژی «میانگین هزینه دلاری» یا DCA شما کل مبلغی که می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید را به قسمت‌های برابر تقسیم کرده و در فاصله‌های زمانی مشخص اقدام به خرید دارایی مورد نظر می‌کنید. 

علاوه بر روش این روش شما می‌توانید برای خودتان پله‌های قیمت هم تعریف کنید و با رسیدن ارز دیجیتال موردنظرتان به آن قیمت‌ها اقدام به خرید نمایید. در این روش باید از تحلیل تکنیکال کمک بگیرید و ناحیه‌های قیمت که ارزنده هستند را شناسایی کنید. 

سهام‌گذاری ارز دیجیتال

روش دیگر سرمایه گذاری با پول کم در ارز دیجیتال، استیکینگ ارز دیجیتال است. مزیت استیک کردن نسبت به دیگر روش‌ها این است که می‌تواند به نوعی برای شما سود مرکب در ارز دیجیتال ایجاد کند!

در این روش با هدف پایداری شبکه بلاک‌چین ارز دیجیتال اقدام به بلوکه کردن دارایی ارز دیجیتال خود در یک حساب مشخص می‌کنید. به این فرایند استیکینگ گفته می‌شود. در مدت زمان مشخص، برای مثال یکسال، شما درصد مشخصی سود دریافت می‌کنید. دارایی شما علاوه بر دریافت سود، از رشد یا افت ارز دیجیتال موردنظر هم متأثر می‌شود.

نکته مهم این روش این است که تنها بر روی ارزهایی قابل انجام است که مکانیزم اجماعشان، اثبات سهام باشد.

وام‌دهی ارزهای دیجیتال

 وام‌دهی ارز دیجیتال یکی از روش‌های نوین سرمایه‌گذاری در این بازار است. در این روش شما بدون آنکه نیاز به اعتماد کردن داشته باشید، به یک فرد ناشناس مقدار مشخصی ارز دیجیتال را وام می‌دهید و سپس یک برنامه بازپرداخت برای او مشخص می‌کنید. در این حالت هم شما علاوه بر کارمزد دریافتی از بابت دادن وام، از بابت کاهش یا افزایش قیمت ارز دیجیتال در دوره زمانی بازپرداخت وام هم می‌توانید سود یا ضرر کنید.

جمع‌بندی

با توجه به شرایط اقتصادی، حتی سرمایه گذاری با پول کم در ارز دیجیتال هم جزو گزینه‌هاست! هرچیزی که بتواند ارزش زمانی پول ما را حفظ کند، گزینه منطقی و خوبی است. در رابطه با ارزهای دیجیتال، همانطور که در این مطلب مزایا و معایب آن ذکر شد، بهتر است با احتیاط رفتار کنید و درصد مشخصی از سرمایه را به این بازار اختصاص دهید. البته نقدشوندگی مطلوب در کنار جهش‌های قیمتی و پربازده بودن این بازار باعث شده تا بسیاری از افراد نتوانند از بازدهی نهفته در ارزهای دیجیتال چشم‌پوشی کنند. 

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *