پالیگان چرا و چگونه توکن‌های متیک را می‌سوزاند؟

توکن سوزی متیک | همتاپی

آیا متیک توکن سوزی دارد؟ توکن سوزی ماتیک چگونه انجام می‌شود؟ توکن سوزی ارز دیجیتال شبکه پالیگان برای این شبکه چه فایده‌ای دارد؟ آیا توکن سوزی متیک باعث افزایش قیمت متیک خواهد شد؟ و آیا افزایش خرید و فروش متیک به توکن سوزی آن کمک می‌کند؟

این‌ها سوالاتی است که در این مقاله سعی کرده‌ایم پاسخی مناسب برایشان ارائه دهیم، ما در این مقاله ابتدا به سراغ این سوال خواهیم رفت که اساسا توکن سوزی به چه معناست و سپس در بخش بعدی به تشریح توکن سوزی متیک خواهیم پرداخت؛ در بخش سوم به شما خواهیم گفت که با نرخ توکن سوزی فعلی ماتیک، این ارز دیجیتال در 10 سال آینده چه مقدار از عرضه خود را محدود می‌کند و سپس در بخش آخر روش کار با قرارداد Burn Matic را به شما آموخته‌ایم.

بخش اول: توکن سوزی به چه معناست؟

توکن سوزی متیک به چه معناست؟ |همتاپی

توکن سوزی یک فرایند کنترلی برای اقتصاد توکنی (tokenomics) است.

یک سوال: اگر قرار بود یک دارایی با تعدادی بی‌نهایت وجود داشته باشد، آیا شما برای آن ارزشی قائل بودید؟

در بازار ارزهای دیجیتال، اکثر توکن‌ها از دو روش کلی برای عرضه استفاده می‌کنند:

 1. توزیع نامحدود (مثل اتریوم)
 2. توزیع محدود (مثل بیت کوین)

در روش دوم تکلیف معلوم است، مثلا بیت کوین به این دلیل که تنها 21 میلیون از آن قابل استخراج است یک توزیع محدود دارد؛ این بدان معناست که اگر تقاضا برای خرید بیت کوین در دنیا بالا برود با توجه به توزیع محدود آن بیت کوین روز به روز گران‌تر خواهد شد.

مطالب مرتبط: به مقاله تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین مراجعه کنید.

اما در مورد توزیع نامحدود، ارزهایی مثل اتر که توزیع نامحدود یا بسیار زیاد دارند باید به گونه‌ای عرضه (یا توزیع) را کنترل کنند تا بتوانند در بلند مدت ارزش خود را حفظ کنند.

یکی از این روش‌ها از بین بردن تدریجی درصدی از توکن‌های عرضه شده است، که به آن توکن سوزی می‌گویند.

توکن سوزی معمولا به وسیله ارسال توکن‌ها به یک آدرس کیف پول بن بست انجام می‌شود.

همانطور که گفتیم اتریوم برای کنترل قیمت اتر نیز دست به توکن سوزی زده است؛ در شبکه اتریوم توکن سوزی به وسیله سوزاندن بخشی از هزینه انتقال داخل شبکه انجام می‌شود، یعنی بخشی از هزینه‌ای که از افراد برای انجام تراکنش گرفته می‌شود را به یک کیف پول بن بست ارسال می‌کنند.

مطالب مرتبط: بهترین کیف پول پالیگان

اما آیا متیک نیز توکن سوزی دارد؟


بخش دو: آیا متیک توکن سوزی دارد؟


آیا متیک توکن سوزی دارد؟ | همتاپی

جواب سوال ساده است: بله

بعد از تصویب ارتقای EIP-1559 که به موجب آن فرمول گس فی اتریوم تغییر کرد و اتریوم اقدام به سوزاندن Base Fee در شبکه‌اش کرد؛  پالیگان هم از آن تبعیت کرد  و در تاریخ 18 ژانویه 2022 از فرآیند توکن سوزی خود رونمایی کرد.

هر بار که کاربری در شبکه پالیگان یک تراکنش انجام می‌دهد، هزینه‌ای پایه (که به عنوان هزینه اولیه اعتبارسنجی در شبکه پالیگان پرداخت می‌شود) به قرارداد هوشمند Burn MATIC خواهد رفت.

نکته مهم این است که توکن‌های موجود در این قرارداد در پیمانه‌های 25 هزارتایی سوزانده خواهند شد و همیشه این قرارداد مبلغی کمتر از 25 هزار متیک را به شما نمایش می‌دهد.

اما پالیگان به چه نرخی متیک می‌سوزاند و آیا این نرخ کافی است؟


بخش سوم: چه تعداد توکن متیک در ده سال آینده سوزانده خواهد شد؟


چه تعداد متیک در ده سال آینده خواهد سوخت؟ | همتاپی

همانطور که در بخش اول خواندید، توکن سوزی باعث تنظیم عرضه و توکن‌های در گردش یک اکوسیستم بلاکچینی می‌شود و همین نکته در نهایت می‌تواند به کنترل تورم و حفظ ارزش توکن آن شبکه کمک کند.

غالباً افرادی که بر روی یک ارز دیجیتال سرمایه گذاری می‌کنند، دوست دارند بدانند محدودیت‌های خاصی در میزان آن دارایی وجود دارد؛ ویژگی توکن سوزی غالبا به آن‌ها احساس آرامش و امنیت در مقابل ریسک کاهش ارزش می‌دهد.

به زبان ساده وجود داشتن توکن سوزی خود به تنهایی اطمینان آفرین است و نرخ توکن سوزی برای بسیاری از افراد مهم نیست، که البته این کاملاً اشتباه است و نرخ توکن سوزی نکته بسیار مهمی است!

سرعت بالای شبکه پالیگان و هزینه پایین گس آن موجب شد که این شبکه به سرعت تبدیل به یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های اتریومی شود، این محبوبیت در سال 2021 با اوج گرفتن NFTها چند برابر شد. اما حجم 10 میلیاردی توکن‌های متیک چیزی بود که باعث نگرانی بسیاری می‌شد و رغبت آنان را برای سرمایه‌گذاری بر روی این ارز کم می‌کرد، اما توکن سوزی متیک که نرخ 0.27% درصد سالانه را وعده می‌داد توانست تا حدودی رضایت عده زیادی را فراهم کند. (البته فعلا شبکه به این نرخ توکن سوزی وعده داده شده نرسیده است و عدد 0.27 درصد صرفا براساس وعده اولیه در این مقاله ارائه شده است.)

نرخ 0.27درصد بدان معناست که در سال اول حدود 27 میلیون MATIC سوزانده خواهد شد. پس از پنج سال، حدود 134.2 میلیون توکن برای همیشه ناپدید خواهد شد. در نهایت، پس از ده سال، کل عرضه متیک به حدود 9.73 میلیارد کاهش خواهد یافت. در حالی که نرخ  2.3٪ در طول 10 سال زیاد به نظر نمی‌رسد، اما همین نرخ که معقولانه نیز تنظیم شده است باعث پایداری ارزش در شبکه پالیگان خواهد شد.

اما آیا بعد از گذشت 9 ماه نرخ توکن سوزی 0.27درصد تحقق یافته است؟

چه تعداد متیک تاکنون از بین رفته است؟

مقدار متیکی که در طول روز در شبکه پالیگان سوزانده می‌شود کاملاً به تعداد تراکنش‌های شبکه بستگی دارد، با توجه به رشدی که شبکه Polygon تجربه کرده است؛ به طور میانگین بیش از سه میلیون تراکنش روزانه در اوایل سال 2023  ثبت شده است که نرخ متیک سوزی را قابل قبول خواهد کرد.

اگر روند فعلی شبکه پالیگان ادامه یابد، به نظر می رسد آینده روشنی در انتظار متیک باشد به هر حال هرگونه حرکتی که منجر به کاهش عرضه توکن‌های در گردش این شبکه شود می‌تواند تاثیر مثبتی بر قیمت متیک داشته باشد. 

در زمان نگارش این مقاله که 9 ماه از اجرای این به روزرسانی پالیگان گذشته است، این شبکه تاکنون نزدیک به 7,558,841.62 توکن متیک را سوزانده است.

با ذکر این نکته که 9 ماهی که در حال استناد به آن هستیم یکی از سخت‌ترین دوران بازار ارزهای دیجیتال و بازار NFTها بوده است، نرخ توکن سوزی متیک در حال حاضر 0.095 درصد است و نه 0.27 و این بدان معناست که اگر میانگین تراکنش‌های پالیگان در سطحی که در 9 ماهه قبلی بود باقی بماند، این شبکه بعد از ده سال تنها 95,000,000 توکن خواهد سوزاند نه 2.23 میلیارد!

حالا بیایید تا به سراغ این سوال برویم که چگونه متیک می‌سوزد؟


بخش چهارم: چگونه توکن متیک را می‌سوزانند؟


چگونه توکن متیک را می‌سوزانند؟ | همتاپی

شما از دو طریق می‌توانید متیک‌ بسوزانید:

 1. داشتن تراکنش در شبکه پالیگان
 2. اتصال مستقیم کیف پول خود به قرارداد Burn MATIC و دستی سوزاندن متیک‌هایتان

در روش اول شما لازم نیست کار خاصی بکنید، تنها کافی است از شبکه پالیگان استفاده کنید تا به ازای هر تراکنش‌تان در این شبکه، توکن پالیگان سوزانده شود. اما روش دوم…

احتمالا اگر شما جزو فاندرها یا نهنگ‌های متیک نباشید، دلیلی ندارید که به صورت مستقیم و دستی متیک بسوزانید. به هر حال برای انجام اینکار کافی است که به آدرس burn.polygon.technology بروید و مراحل زیر را انجام دهید:

توکن سوزی در این روش یک فرآیند سه مرحله‌ای است که ابتدا در Polygon آغاز شده و سپس در اتریوم تکمیل می‌شود. این کار شبیه تراکنش برداشت در Polygon است، اما به جای اینکه توکن‌ها توسط کاربر دریافت شوند، سوزانده شده و از کل عرضه حذف می‌شوند.

 1. کیف پول MetaMask خود را با استفاده از دکمه “ورود” در بالا سمت راست به برنامه متصل کنید.
 2. دکمه “Initiate burn” زمانی فعال می‌شود که مقدار MATIC انباشته شده در قرارداد متیک سوزی بیش از  25000 توکن باشد.
 3. روی “Initiate Burn” کلیک کنید. وضعیت به حالت معلق تغییر می‌کند. پس از آن، کیف پول یک پیغام تایید ظاهر می‌کند تا بتوانید تراکنش را تایید کنید.
 4. سپس، توکن‌ها را در اتریوم بسوزانید. (این تراکنش بر روی شبکه اصلی اتریوم انجام خواهد شد.) به محض اینکه چک پوینت این تراکنش کامل شد، دکمه Confirm Burn فعال خواهد شد.
 5. برای شروع توکن سوزی متیک در اتریوم، روی “Confirm Burn” کلیک کنید.
 6. پس از انجام عمل “تأیید رایت”، رایت به مرحله 3 می رود، جایی که روی دکمه “کامل رایت” کلیک می‌کنید و برای تکمیل رایت در اتریوم ادامه می دهید.
 7. توکن های MATIC اکنون سوزانده شده و در بخش “سوختگی کامل” ایندکس می‌شوند که هش تراکنش نهایی را نیز نشان می‌دهد.

به همین راحتی شما نزدیک به 25 هزار دلار را از بین خواهید برد. (با در نظر گرفتن متیک یک دلاری)

البته که اگر شما جزء نهنگ‌های متیک باشید و این توکن را در هر قیمتی خرید کرده باشید این کار به نفع شما (در بلند مدت) خواهدبود.


کلام آخر


شاید بشود گفت که اگرچه نرخ توکن سوزی متیک (MATIC) از آن چه که توسط پلتفرم پالیگان وعده داده شده است پایین‌تر است، اما به قطع شبکه پالیگان یکی از ارزشمندترین پروژه‌های لایه دو شبکه اتریوم است و آینده روشن آن بر هیچ کسی پوشیده نیست.

نظر شما چیست؟ آیا متیک می‌تواند نرخ توکن سوزی را که وعده داده است محقق کند؟

ترجمه و جمع‌آوری: تیم خرید و فروش متیک صرافی ارز دیجیتال همتا پی

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *