آموزش ژورنال‌نویسی ترید در ۵ قدم! + فایل نمونه ژورنال

آموزش ژورنال نویسی در ترید

ژورنال‌نویسی در ترید بعد از استراتژی معاملاتی، مهم‌ترین اقدامی است که یک تریدر حرفه‌ای باید انجام دهد. مقصود از ژورنال معاملاتی یادداشت کردن تمام جزئیات معاملات یک شخص در طول روز است. شما باید اطلاعاتی را در ژورنال خود بیاورید تا بعدها بتوانید خیلی آسان ژورنال معاملاتی و در نتیجه وضعیت معاملات خود را تحلیل کنید. در مقاله «ژورنال‌نویسی چیست؟» به صورت مفصل درباره مفهوم و اهمیت ژورنال‌نویسی توضیح داده‌ایم و حالا می‌خواهیم با آموزش ژورنال نویسی ترید، این مبحث را تکمیل‌تر کنیم.  

در ادامه این مطلب، در ۵ قدم می‌آموزید که چگونه یک ژورنال معاملاتی کامل بنویسید.

۵ قدم برای ژورنال‌نویسی ترید

قصد داریم آموزش ژورنال‌نویسی را در ۵ قدم اساسی توضیح دهیم. ژورنال‌نویسی در ارز دیجیتال، فارکس و دیگر بازارهای مالی شرایط مشابهی دارد و با یاد گرفتن یک‌باره این فرایند، می‌توانید آن را بارها و بارها اجرایی کنید. بگذارید با یک قدم خیلی ساده کار را شروع کنیم.

 

قدم اول: تعیین هدف از ژورنال نویسی ترید

هدف از ژورنال معاملاتی چیست

در قدم اول بهتر است کمی به عقب بروید و از یک نمای جامع‌تر به ترید نگاه کنید. برای خودتان مشخص کنید که چرا می‌خواهید ژورنال معاملاتی بنویسید؟ این ژورنال‌نویسی ترید در کجا قرار است به کارتان بیاید؟ می‌خواهید با تحلیل ژورنال به چه اطلاعاتی درباره شرایط ترید خود برسید؟ وقتی جواب این سوال‌ها را داشته باشید، قدم اول ژورنال‌نویسی را برداشته‌اید. 

قدم دوم: ژورنال معاملاتی چه اطلاعاتی باید داشته باشد؟

اطلاعات لازم برای ژورنال نویسی ترید

قبل از آن که بخواهید ژورنال معاملاتی خودتان را مرتب کنید، ابتدا یک قلم و کاغذ بیاورید و با خودتان فکر کنید که قرار است در ژورنال چه مواردی را بنویسید؟

یک نکته را در نظر داشته باشید. قرار نیست از همین اول یک ژورنال کامل بنویسید. شما می‌توانید با اطلاعات ضروری شروع کنید و در ادامه درصورتی‌که احساس نیاز کردید، ستون‌های ژورنال خود را به صورت تدریجی تکمیل نمایید. برای شروع ما یادداشت کردن اطلاعات زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

  •       تاریخ معامله
  •       نوع معامله (خرید یا فروش)
  •       نماد مورد معامله
  •       حد ضرر و حد سود یا نسبت R/R
  •       نتیجه معامله
  •       توضیحات

هر یک از این ستون‌ها کاربرد به‌خصوص خودشان را دارند. بیایید قدم به قدم پیش برویم. شما می‌توانید به راحتی با مراجعه به صفحه شیت گوگل، یک صفحه سفید و جدید بسازید و با ما در آماده کردن ژورنال همراه شوید. البته در مطلب «نرم‌افزارهای ژورنال‌نویسی» مجموعه کاملی از ابزارها برای ایجاد ژورنال معاملاتی را به شما معرفی کرده‌ایم. 

قدم سوم: صفحه‌بندی ژورنال معاملاتی

قدم سوم از آموزش ژورنال نویسی ترید

حالا که می‌دانید در ژورنال باید چه مواردی را بنویسید، وقت آن رسیده که ژورنال خودتان را مرتب کنید. پیشنهاد می‌کنیم در ابتدا تمام شیت را انتخاب (Select) کرده و فونت و ابعاد سلول‌ها را مرتب کنید. سپس هر ستون را به اطلاعات مورد نظر خود اختصاص دهید: از تاریخ معامله شروع کنید تا در آخر به ستون توضیحات برسید.

قدم چهارم: استفاده از فرمول و وارد کردن اطلاعات

آموزش ژورنال نویسی ترید

برای اینکه کارتان ساده‌تر شود، می‌توانید پر شدن بعضی از ستون‌ها را به دست فرمول بسپارید تا خیلی راحت‌تر بتوانید اطلاعات موردنظرتان را به دست بیاورید.

برای مثال، در ستون R/R کافی است میزان حد سود را تقسیم بر حد ضرر کنید و همین فرمول را در تمام ستون اجرا کنید. همچنین محاسبه میزان وین ریت (Win Rate) با استفاده از فرمول بسیار ساده‌تر است و دیگر نیاز نیست تا تمام معاملات را به صورت دستی شمارش کنید.

حالا شروع کنید به وارد کردن اطلاعات. چند ردیف را که پر کنید، دستتان می‌آید که ژورنال معاملاتی شما دارد به‌درستی کار می‌کند یا نه. اگر هم اصلاحی نیاز داشته باشد، در همین پر کردن ردیف‌های اول خودش را نشان می‌دهد. بنابراین مهم‌ترین نکته در ژورنال‌نویسی ترید، شروع کردن است. وقتی که تریدهای خودتان را یادداشت کنید، بهتر درک می‌کنید که برای تحلیل آن‌ها به چه اطلاعاتی نیاز دارید و کم‌کم می‌توانید ستون‌های ژورنال خودتان را تکمیل کنید.

قدم پنجم: تحلیل دوره‌ای ژورنال معاملاتی

تحلیل دوره‌ای ژورنال معاملاتی

قدم آخر آموزش ژورنال‌نویسی ترید، تأکید بر این نکته است که شما باید به صورت دوره‌ای، داده‌های ژورنال خودتان را مرور کنید. این داده‌ها در واقع خلاصه‌ای از معاملات شما هستند. در نتیجه شما برای تحلیل وضعیت معاملات خود می‌توانید از ژورنال استفاده کنید. اصولاً هم هدف از ژورنال‌نویسی در ارز دیجیتال یا بازارهای دیگر همین است که در آخر بتوانید عملکرد خودتان را مورد بررسی قرار دهید.

تحلیل دوره‌ای ژورنال باید بر اساس برنامه مشخصی باشد. برای مثال در پایان هر روز، باید معاملات خود را بررسی کنید. در پایان هفته، معاملات هفتگی را چک کنید. در پایان هر ماه یا فصل معاملاتی نیز مجدداً تمامی معاملات خود را مرور کنید. مرور یک‌باره معاملات کافی نیست و گاهی لازم است که معاملات خود را به صورت یک کل و در کنار همدیگر ببینید. 

نکات مهم ژورنال‌نویسی در ترید

نوشتن ژورنال قدم مهمی در پیشرفت کردن یک تریدر است. ژورنال به یک تریدر نشان می‌دهد که کجا اشتباه کرده است و کجا مسیر درستی را رفته است. در نتیجه تریدر می‌داند که کجای رفتارش یا استراتژی‌اش نیاز به اصلاح دارد و به چه مواردی نباید دست بزند. بااین‌حال نوشتن ژورنال معاملاتی به صورت اصولی دارای نکاتی است. در ادامه آموزش ژورنال نویسی ترید، این نکته‌ها را با هم بررسی می‌کنیم. سعی کنید که آن‌ها در طول نوشتن ژورنال رعایت کنید.

  • محاسبه نسبت‌ها: داده‌های خام درباره میزان سود و ضرر یا نقطه ورود و خروج یک معامله به کار شما نمی‌آید. شما باید بتوانید نسبت‌های مهم مثل R/R یا Win Rate را از این داده‌ها استخراج کنید. یکی از مزایای استفاده از اکسل یا گوگل شیت، ساده شدن محاسبه این نسبت‌هاست.
  • تحلیل دوره‌ای ژورنال: به صورت ماهانه یا فصلی به ژورنال خود برگردید و داده‌های آن را تحلیل کنید. ژورنال‌نویسی به شرطی یک روتین مفید است که در نهایت مورد تحلیل و بررسی واقع شود.
  • شروع کنید: برای ژورنال‌نویسی وقت را هدر ندهید. از همین امروز مستند کردن معاملات خودتان را شروع کنید. نیازی نیست حتماً کامل‌ترین ژورنال را داشته باشید تا بخواهید این مسیر را آغاز نمایید. در ادامه یک فایل ژورنال معاملاتی نمونه با تمام فرمول‌ها برایتان قرار می‌دهیم تا بتوانید با دغدغه کمتری ژورنا‌ل نویسی ترید را آغاز کنید.

فایل نمونه و رایگان ژورنال معاملاتی

برای اینکه کار شما ساده شود یک فایل نمونه ژورنال نویسی ترید برایتان قرار می‌دهیم. شما می‌توانید از همین فایل به عنوان نمونه ژورنال معاملاتی ارز دیجیتال استفاده کنید یا اینکه با الهام گرفتن از آن یا کمک گرفتن از فرمول‌هایش، یک فایل اکسل ژورنال معاملاتی کریپتو بسازید. برای دسترسی به ژورنال نمونه، کافی است روی این لینـــــــــک کلیک کنید. این فایل در گوگل شیت ایجاد شده است و شما می‌توانید آن را مشاهده و دانلود کنید.

برای دانلود فایل اکسل ژورنال معاملاتی می‌توانید از زبانه File>Download اقدام کنید.

نگذار دارایی هات از دست بره

جمع‌بندی

استفاده از ژورنال معاملاتی برای تریدرها ضروری است. در این مطلب صفر تا صد آموزش ژورنال نویسی ترید بررسی شد و گام‌های اساسی را به شما آموختیم. همچنین یک فایل ژورنال معاملاتی به عنوان نمونه برایتان قرار دادیم تا برای شروع ژورنال‌نویسی دیگر بهانه‌ای نداشته باشید.  

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *