سرمایه گذاری با پول کم؛بهترین روش‌ها در ایران

چکیده مطلب:

بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم در ایران چیست؟ بهترین روش این است که دارایی‌هایی با ارزش بالا را در مقادیر کم و در فواصل متمادی خریداری کنید. مثلا هر دو ماه یک گرم طلا بخرید و یا هر ما مقداری بیت کوین بخرید. نکته مهم انتخاب دارایی‌هایی با ارزش ذاتی بالاست، به زبان ساده اگر به جای بیت کوین، ماهانه شیبا اینو بخرید، احتمالا در بلند مدت سرمایه گذاری بسیار بدی را انجام داده‌اید!

سرمایه گذاری با پول کم در ایران

اگر شما هم به فکر سرمایه‌گذاری هستید ولی پول زیادی ندارید، باید بدانید که روش‌های زیادی برای سرمایه گذاری با پول کم به وجود آمده است. اگر هم فکر می‌کنید سرمایه‌گذاری با پول کم هیچ فایده‌ای ندارد، در ادامه برایتان از مزایا و بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم می‌گوییم.

سرمایه گذاری با پول کم و سود بالا امکان دارد؟

ابتدا بیایید بررسی کنیم که اساساً امکان سرمایه‌گذاری با پول کم و دریافت سود بالا وجود دارد یا نه؟

سود سرمایه‌گذاری در واقع درصدی از سرمایه شماست. یک سرمایه‌گذاری با سود ۱۰۰درصدی موفقیت‌آمیز است اما میزان سود ریالی آن وابسته به میزان سرمایه اولیه شماست. اگر سرمایه شما کم باشد، درست است که شما توانسته‌اید ۱۰۰درصد سود بسازید و سرمایه خود را دوبرابر کنید، اما نهایتاً عدد ریالی سود شاید خیلی به چشم شما نیاید.

پشت دست بیت کوین بازی کردن

بنابراین سرمایه گذاری با پول کم و سود بالا هم امکان‌پذیر است و هم امکان‌پذیر نیست. بستگی دارد که برداشت شما از سود بالا چه باشد: دنبال بازدهی درصدی بالا باشید یا بخواهید یک بازدهی ریالی بالا بسازید. در نهایت این مورد را هم در نظر بگیرید که بازدهی و ریسک دو روی یک سکه هستند و هرچقدر بازدهی انتظاری شما از یک دارایی بیشتر باشد، ریسک سرمایه‌گذاری شما در آن دارایی هم افزایش می‌یابد.

بهترین روش‌های سرمایه گذاری با پول کم

بهترین روش سرمایه گذاری با پول کم

روش‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری با پول کم وجود دارد. امروزه با شکل‌گیری ابزارهای متنوع در حوزه سرمایه‌گذاری، شما حتی این امکان را دارید که با سرمایه کم در املاک و مستغلات هم سرمایه‌گذاری کنید! پس نگران مقدار سرمایه خود نباشید. همینکه روش‌های سرمایه گذاری را بیاموزید، می‌توانید بهترین روش برای سرمایه خود را پیدا کنید. در ادامه ۵ ایده سرمایه گذاری با پول کم را به شما می‌آموزیم.

طلا و سکه

شما می‌توانید به صورت مستقیم اقدام به خرید طلا و سکه کنید. اگر قصدتان سرمایه گذاری با پول کم است و نمی‌توانید به سراغ سکه‌های تمام بهار آزادی بروید، پیشنهاد ما خرید طلای آب‌شده است که اجرت ساخت ندارد. البته در خرید طلای آب‌شده باید اصالت طلا را استعلام بگیرید و مراقب کلاهبرداری‌ها در این زمینه باشید. همچنین بهتر است از خرید سکه‌هایی مثل سکه پارسیان که حباب قیمتی بسیار بالایی دارند، خودداری کنید.

دلار و تتر

اگر می‌خواهید از رشد قیمت دلار بهره‌مند شوید، می‌توانید اقدام به خرید دلار نمایید. تتر نیز برابر با یک دلار است و برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت مناسب است. رشد قیمت دلار در بازار آزاد به صورت مستقیم بر روی قیمت تتر اثرگذار است و در نتیجه اگر نمی‌خواهید درگیر دردسرهای خرید دلار و نکات ایمنی دلار اصلی و تقلبی شوید، می‌توانید اقدام به خرید تتر نمایید. 

بازار سهام

شما می‌توانید به صورت مستقیم اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری در سهام کنید. در این روش باید کمی دانش تحلیلی داشته باشید تا هر سهمی را در هر قیمتی خریداری نکنید. ریسک این روش به نسبت زیاد است، مگر اینکه یک سهم بنیادی را به نیت بیش از ۵ سال خریداری کنید و به مرور به سهام خود بیفزایید. حداقل مقداری که می‌توانید از یک سهام خریداری کنید، ۵۰۰ هزار تومان است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

اولین روش سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. تنوع بالای صندوق‌های سرمایه‌گذاری باعث شده تا این روش، یک روش فراگیر باشد. شما با استفاده از صندوق‌ها می‌توانید در سهام، طلا، زعفران، املاک و اوراق درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنید. در این میان صندوق‌های سهامی بیشترین ریسک و صندوق‌های درآمد ثابت کمترین ریسک را دارند.

حداقل خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی ۵۰۰ هزارتومان است و این یعنی امکان سرمایه گذاری با پول خیلی کم هم وجود دارد.

ارزهای دیجیتال

در خرید ارزهای دیجیتال محدودیتی از نظر مقدار سرمایه ندارید و به هر میزانی می‌توان از ارزهای دیجیتال خریداری کرد. این روش ریسک مخصوص به خودش را دارد اما اگر بتوانید ارزهای دیجیتال ارزنده را شناسایی کنید، می‌توانید آن‌ها را در زمان افت بازار خریداری کنید و برای بلندمدت نگهداری نمایید. دقت کنید که با در نظر گرفتن ریسک ارزهای دیجیتال، نباید تمام سرمایه خودتان را که در زندگی روزمره به آن نیاز دارید، در این بازار سرمایه‌گذاری کنید.

عوامل مهم در سرمایه‌گذاری 

در خرید دارایی‌های مختلف، عواملی دخالت دارند که بر ریسک و بازدهی شما اثر مستقیم می‌گذارند. با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید یک سبد سرمایه‌گذاری عالی تشکیل دهید. 

  • نقدشوندگی: اولین عاملی که باید در نظر بگیرید، نقدشوندگی دارایی است. هرچه یک دارایی نقدشوندگی بیشتری داشته باشد، شما راحت‌تر می‌توانید آن را معامله کنید و دوره‌های رکود آن برای شما دردسرساز نخواهد شد. 
  • ریسک: احتمال افت قیمت دارایی پس از خرید و عدم قطعیت در بازدهی به عنوان ریسک شناخته می‌شود. سعی کنید در سبد دارایی خود میان دارایی‌های پرریسک و کم‌ریسک تعادل ایجاد کنید. 
  • افق زمانی: مهم است که برای چه مدتی می‌خواهید اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. هرچقدر زمان سرمایه‌گذاری شما طولانی‌تر باشد، گزینه‌های بیشتری برای سرمایه‌گذاری خواهید داشت. 

مقایسه بازارهای مختلف در سال ۱۴۰۲

مقایسه بازدهی بازارها در سال 1402

در سالی که گذشت، بازارها در یک رقابت بازدهی‌های متفاوتی را ثبت کرده‌اند. مقایسه بازدهی بازارها می‌تواند به شما در انتخاب بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری کمک کند. توجه داشته باشید که هر بازار یک دوره رونق و رکود دارد و لزوماً بازاری که در یک سال مشخص بازدهی مطلوبی داشته است، در سال بعد هم آن بازدهی را تکرار نمی‌کند. بااین‌حال مقایسه بازدهی بازارها در سال ۱۴۰۲ از قرار جدول زیر است:

طلا ۲۵٪
دلار ۱۶.۹٪
شاخص کل بورس ۱۱.۹٪
خودرو (کوییک) ۱۹.۴٪
بیت‌کوین ۲۴۰٪
مسکن ۱۶.۸٪

 

همانطور که مشاهده می‌کنید، سال گذشته سال رونق بسیاری از بازارها نبوده است. بااین‌حال حرکت ارزهای دیجیتال بسیار مثبت بوده و بیت‌کوین، به عنوان نماینده ارزهای دیجیتال توانسته بازدهی ۲۴۰ درصدی بسازد: به عبارت بهتری قیمت بیت‌کوین در سال ۱۴۰۲ با رشد از ۲۷ هزار دلار به ۶۸ هزار دلار، ۳.۴ برابر شده است. 

نکاتی برای شروع سرمایه گذاری با پول کم در ایران

نکاتی برای سرمایه گذاری با پول کم

درست است که قرار نیست سرمایه بالایی را وارد بازارها کنید اما همین میزان از سرمایه، هرچقدر هم که کم باشد، برای شما ارزشمند است. پس باید با در نظر گرفتن یک سری نکات، جلوی از دست رفتن آن را بگیرید. در ادامه نکته‌هایی را به شما یادآور می‌شویم که مانع از کلاهبرداری دیگران و از بین رفتن سرمایه شما می‌شود. با رعایت این نکته‌ها، شما می‌توانید یک سرمایه‌گذاری موفق داشته باشید.

گزینه سرمایه‌گذاری خود را با دقت انتخاب کنید

از شرکت در طرح‌های سرمایه‌گذاری مشکوک، هرمی و پانزی خودداری کنید. با افزایش آگاهی خود مراقب باشید که چنین افرادی نتوانند سرمایه شما را از بین ببرند. همچنین اگر قصد سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سهام را دارید، وضعیت بنیادی شرکت را بررسی کنید و از سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که زیان‌ده هستند، در بازار پایه فعالیت دارند یا وضعیت مطلوبی از نظر رشد سودآوری ندارند، خودداری نمایید.

در خرید طلا نیز دقت کنید که حتماً نکات ایمنی مثل انگ داشتن طلای آب‌شده را رعایت کنید تا طلای تقلبی، دزدی یا بدون اعتبار خریداری نکنید. پیشنهاد ما برای سرمایه‌گذاری در طلا، خرید صندوق‌های طلا است تا با این ریسک‌ها مواجه نشوید. برای خرید ارزهای دیجیتال هم فقط به سراغ صرافی‌های معتبر بروید و در این زمینه به حرف افراد ناشناس اعتنا نکنید.

به سبد سرمایه‌گذاری خود تنوع بخشید

گزینه‌های سرمایه‌گذاری را به صورت متنوع و با دقت انتخاب کنید. تمام سرمایه خودتان را در یک بازار قرار ندهید. حتی اگر می‌خواهید با سرمایه کم اقدام به سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید همان سرمایه را به قسمت‌هایی تقسیم کرده و هر بخش را در یک بازار قرار دهید. با تنوع بخشیدن به سبد، می‌توانید ریسک سرمایه‌گذاری خودتان را کاهش دهید.

از نوسان‌های منفی در کوتاه‌مدت نترسید

اگر برای بار اولتان باشد که اقدام به سرمایه گذاری می‌کنید، احتمالاً از نوسان‌های منفی در چند روز اول می‌ترسید. اگر گزینه سرمایه‌گذاری را با دقت انتخاب کرده‌اید و از اعتبار دارایی خریداری‌شده مطمئن هستید، جای نگرانی از بابت نوسان‌های منفی در کوتاه‌مدت نیست.

در قیمت‌های بالا طمع نکنید

در سرمایه‌گذاری نباید طمع و ترس داشته باشید. به همان میزان که نباید از یک مدت کوتاه منفی شدن و زیان کردن دارایی‌تان بترسید، به همان میزان هم نباید در خرید دارایی عجله کنید یا دچار طمع شوید. اگر می‌خواهید ارز دیجیتال بخرید و قیمت ارز دیجیتال موردنظرتان یک رشد بسیار بالایی کرده است، دست نگه دارید. در این قیمت‌ها اگر طمع کنید و بدون آگاهی اقدام به خرید کنید، پشیمانی حتمی است.

شاید با خودتان بگویید اگر قیمت بالاتر رفت و من از بازار جا ماندم چه؟ این همان طمع است که در لفافه چند کلمه خودش را مخفی کرده است! بازار تمام نمی‌شود و فرصت‌های سرمایه‌گذاری به انتها نمی‌رسند. هیچوقت برای ترس از دست دادن فرصت‌های سرمایه‌گذاری اقدام به خرید دارایی نکنید.

مزایای سرمایه‌گذاری با پول کم 

معمولاً سود سرمایه‌گذاری را به صورت درصد بیان می‌کنند. در نتیجه هرچقدر سرمایه اولیه شما بیشتر باشد، سود ریالی سرمایه‌گذاری نیز بزرگ‌تر خواهد بود. برای همین بسیاری از افراد تصور می‌کنند سرمایه گذاری با پول کم فایده‌ای ندارد. اما واقعیت این است که این کار بدون فایده هم نیست.

یادگیری سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف

اولین مزیت سرمایه‌گذاری با پول کم، یادگیری چم‌وخم سرمایه‌گذاری است. شما با سرمایه کم، در صورت اشتباه، زیان کمتری هم می‌کنید. در نتیجه امکان تجربه بیشتری هم دارید. شما می‌توانید با پول کم روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف را تجربه کنید. یادگیری روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری از این جهت اهمیت دارد که در شرایطی که یک سرمایه‌ای به دست‌تان برسد، دیگر می‌دانید باید با آن چه کنید و نیازی ندارید که یادگیری را با آزمون و خطا شروع کنید.

حفظ ارزش پول و قدرت خرید

حتی اگر ده میلیون تومان هم دارید، مهم است که به حفظ ارزش پول خود فکر کنید. کاهش قدرت خرید بر اثر تورم یکی از دغدغه‌های همیشگی در سال‌های اخیر است. اگر می‌خواهید قدرت خریدتان حفظ شود، باید بتوانید حداقل به اندازه تورم، در طول یکسال بازدهی بسازید. سرمایه‌گذاری با پول کم این امکان را به شما می‌دهد تا در طول زمان ارزش سرمایه‌تان کم نشود. در این مورد فرقی هم ندارد که سرمایه زیادی داشته باشید یا نه. با هر میزان سرمایه، حفظ ارزش آن اولویت دارد.

جمع‌بندی

در این مطلب راه‌های سرمایه گذاری با پول کم را بررسی کردیم و انتخاب بهترین راه سرمایه گذاری با پول کم را برعهده خودتان گذاشتیم! فراموش نکنید که هدف اول‌تان باید کسب بازدهی به میزان تورم باشد تا حداقل ارزش سرمایه و قدرت خریدتان حفظ شود و در گام بعد به فکر کسب بازدهی بیشتر از تورم باشید. در تمام مراحل سرمایه‌گذاری هم ریسک را جدی بگیرید و هرگز با سرمایه‌ای که در کوتاه‌مدت به آن نیازمند هستید، به بازارهای پرریسک وارد نشوید.  

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *