سندباکس یا دیسنترالند؟ یکی برای گیمرها و دیگری برای هنرمندان!

سندباکس یا دیسنترالند؟ معمولا چنین پرسش‌هایی این حس را در قلب ما ایجاد می‌کند که یکی از این دو بهتر از دیگری است و باید مورد بهتر را انتخاب کرد. اگر شما هم چنین فکر می‌کنید باید به عرض‌تان برسانیم در مورد این دو متاورس چنین چیزی لزوما درست نیست.

در واقع انتخاب دیسنترالند یا سندباکس بر سر بهتر بودن یکی و ناکارآمدی دیگری نیست، بلکه بحث بر سر این است که شما به چه چیزی نیاز دارید.

به همین دلیل در این مقاله از همتاپی ابتدا به توضیح کلی از سندباکس و دیسنترالند و شباهت‌های آن‌ها می‌پردازیم. در ادامه تفاوت‌های این دو را توضیح می‌دهیم تا متوجه شوید بنا‌بر نیاز شما کدام یک مناسب‌تان است. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

سندباکس چیست؟

سندباکس چیست؟ | همتاپی

سندباکس (sandbox) یک متاورس غیرمتمرکز است که یک اکوسیستم بازی را ارائه می‌کند. شما می‌توانید در سندباکس دارایی‌های مجازی مثل لند (land) و دارایی (assets) ایجاد کرده و از طریق آن‌ها کسب درآمد کنید.

همچنین می‌توانید به خرید sand بپردازید و با استفاده از آن در حاکمیت متاورس شرکت کنید.

سندباکس در سال 2012 به عنوان یک بازی موبایلی آغاز به کار کرد. این بازی با مشارکت سباستین بورگه و آرتور مادرید از بنیانگذاران شرکت pixowl ساخته شد.

نقشه راه بازی پس از خرید آن توسط شرکت animoca در سال 2018 تغییر کرد. animoca یک نسخه متاورس سه بعدی از سندباکس را بر اساس فناوری بلاکچین ایجاد کرد. اولین قطعه زمین مجازی سندباکس تا دسامبر سال 2019 برای پیش فروش آماده شد.

توجه: با وجود حضور سندباکس در طی بیش از یک دهه، این بازی تا سال 2018 به متاورس تبدیل نشد.

چه کارهایی می‌توان در سندباکس انجام داد؟

همانطور که گفتیم سندباکسیک اکوسیستم بازی ارائه می‌دهد که کاربران خود تولیدکنندگان محتوای اکوسیستم هستند. شما می‌توانید نرم افزارهایی مثل voxedit را به کار بگیرید تا به ساخت انسان و اشیای 3 بعدی که دوست دارید اقدام کنید.

همچنین game maker شما را مجاز می‌کند تا بدون داشتن دانش فنی و برنامه‌نویسی پیچیده بتوانید بازی‌های سه بعدی مجانی بسازید.

نهایتا شما می‌توانید آثاری که ساخته‌اید را در بازار سندباکس به اشتراک بگذارید و بفروشید. همچنین امکان درآمدزایی از بازی کردن هم وجود دارد.

دیسنترالند چیست؟

دیسنترالند چیست؟ | همتاپی

مقاله پیشنهادی: decentraland چیست

دیسنترالند (decentraland) یک دنیای مجازی غیرمتمرکز است که در آن می‌توانید املاک مجازی بخرید و تجربیات، محصولات و بازی‌ها را خلق کنید.

استبان اوردانو و آریل ملیچ توسعه دیسنترالند را در سال 2015 آغاز کردند. متاورس دیسنترالند در سال 2017 و همزمان با راه‌اندازی توکن بومی آن با نماد mana راه‌اندازی شد.

دیسنترالند ادعا می‌کند که اولین دنیای واقعیت مجازی (متاورس) است که کاربران در آن حضور پیدا کرده‌اند.

تیم موسس دیسنترالند برای اینکه کاربران را در اداره این جهان مشارکت دهد، یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (dao) ایجاد کرد.

چه کارهایی می‌توان در دیسنترالند انجام داد؟

وقتی به متاورس دیسنترالند بپیوندید، می‌توانید زمین‌های متعلق به سایر کاربران را کاوش (explore) کنید. همچنین می‌توانید به تجربیات و رویدادهای مجازی دسترسی داشته باشید. هفته مد در مارس سال 2022 یک نمونه‌ از چنین رویدادهایی است.

نگذار دارایی هات از دست بره

این هفته مد شامل رویدادهای سکوی مد توسط فروشگاه لباس forever21، طراح مد philip plein و شرکت لوازم آرایشی estee lauder بود. همچنین هنرمندان مختلفی مثل bob sinclar (دی جی فرانسوی)، nicki nicole (رپر آرژانتینی) و blond:ish (یک گروه موسیقایی) مهمان این رویداد بودند.

البته باید بدانید اگرچه کاوش دیسنترالند به صورت رایگان امکان‌پذیر است، اما شرکت در اقتصاد این متاورس مستلزم داشتن و استفاده از رمزارز بومی آن یعنی مانا (mana) است.

شما علاوه بر خرید مانا می‌توانید برای به دست آوردن آن، در شرکتی کار کنید یا کار آزاد خود را داشته باشید. همچنین می‌توانید بازی‌هایی را انجام دهید که اقلامی قابل فروش را به شما پاداش می‌دهند.

تا اینجای کار به طور کلی با دیسنترالند و سندباکس آشنا شدید. در ادامه برای اینکه متوجه شوید کدام یک برای شما بهتر است به تفاوت‌های بین این دو متاورس می‌پردازیم، اما پیش از آن لازم است تا درباره شباهت‌های این دو جهان هم چیزهایی بدانید.

شباهت‌های سندباکس و دیسنترالند

شباهت‌های سندباکس و دیسنترالند | همتاپی

مواردی که در ادامه می‌آیند از جمله مواردی هستند که در هر دو متاورس سندباکس و دیسنترالند مشترک هستند.

تکنولوژی بلاکچین

سندباکس و دیسنترالند هر دو بر بستر بلاکچین اتریوم ساخته شده‌اند. هر دو متاورس از اتریوم برای ثبت مالکیت دارایی‌های دیجیتال و قراردادهای هوشمند خود استفاده می‌کنند. در نتیجه سندباکس و دیسنترالند با اکثر کیف پول‌های ارز دیجیتال مانند متامسک سازگاری دارند.

همچنین ارزهای دیجیتال این پلتفرم‌ها را می‌توانید در صرافی‌های ارز دیجیتال متعددی تهیه کنید.

آزادی متاورس

هر دو متاورس سندباکس و دیسنترالند شما را قادر به خرید، فروش و ترید دارایی‌های دیجیتال و زمین مجازی می‌کنند. هر دو متاورس تعداد محدودی قطعه زمین در دسترس کاربران خود قرار می‌دهند که می‌توانند از آن‌ها برای اهداف مختلف استفاده کنند.

کمبود این زمین‌ها می‌تواند سبب افزایش قیمت آن‌ها در بازار املاک مجازی شود. شما همچنین می‌توانید آن‌ها را برای ارائه تجربیات، ایجاد بازی‌ها و برنامه‌ها و نمایش آثار هنری نگه دارید و توسعه دهید.

نهادهای حاکمیتی

از دیگر شباهت‌های مهم سند باکس و متاورس می‌توان به استفاده از ساختار سازمان مستقل غیرمتمرکز (decentralized autonomous organization) اشاره کرد.

dao یک نهاد خودگردان است که به شرکت‌کنندگان در یک سازمان امکان می‌دهد تا در مورد تغییرات درون سازمان خود رای دهند.

تفاوت‌های سند باکس و دیسنترالند

تفاوت‌های سند باکس و دیسنترالند | همتاپی

در ادامه تفاوت‌های سندباکس و دیسنترالند را بیان می‌کنیم تا بهتر بتوانید بین آن دو دست به انتخاب بزنید. اما اگر در حال حاضر فرصت مطالعه تفاوت‌ها را ندارید می‌توانید برخی از اطلاعات مربوط به این دو متاورس را از جدول زیر مشاهده کنید.

موارد مقایسه سندباکس دیسنترالند
ماموریت ساخت، مالکیت و کسب درآمد ازتجارب بازی در دنیایی مجازی ساخت، تجربه و کسب درآمد از محتوا و برنامه‌های مختلف در دنیای مجازی
تعداد زمین‌ها 166.464 90.601
فرم املاک و مستغلات · لند (land)· استیت (estate)· ناحیه (district) · لند (land)· استیت (estate)
بازار زمین‌ها · بازار فروش سندباکس· اپن سی· rarible · بازار دیسنترالند· اپن سی
توکن بومی سند (sand) مانا (mana)
دسترسی · macos· steam· ویندوز· اندروید· ios · مرورگر وب (کروم، فایرفاکس)· ویندوز

ماموریت

سندباکس بیان می‌کند که ماموریت آن ایجاد یک سیستم بازی است که سازندگان در آن می‌توانند بدون کنترل مرکزی چیزهای مختلفی بسازند، بازی کنند، داشته‌های خود را به اشتراک بگذارند و ترید کنند. همه‌ی اینها در حالی است که از مالکیت حق نشر ایمن برخوردار هستند.

از طرفی دیسنترالند ماموریت دارد تا شبکه‌ای ایجاد کند که به سازندگان محتوای آن اجازه می‌دهد تا از ارزش کامل مشارکت‌های خود برخوردار شوند.

نتیجه: دو متاورس و سندباکس ماموریت‌های مختلفی دارند. سندباکس بیشتر بر انجام بازی‌های تولید شده توسط کاربران متمرکز است، در حالی که دیسنترالند به محتوا و برنامه‌هایی که کاربران می‌سازند متکی است.

تجربه بازی

سندباکس فرصت‌های بازی قوی‌تری را ارائه می‌دهد. سندباکس در ابتدا برای بازی طراحی شده بود و سپس سازندگان آن را به یک پلتفرم متاورس بازی برای کسب درآمد بهتر تبدیل کردند. به همین دلیل سندباکس بیشتر هدف گیمرها قرار می‌گیرد.

بهترین قیمت تومانی

این در حالی است که می‌توانید در دیسنترالند هم بازی‌هایی را توسعه دهید، اما تمرکز اصلی این متاورس بر خلق هنر و ابزارهای پوشیدنی به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از اقتصاد آن است.

نتیجه: سندباکس از اساس با در نظر گرفتن گیمرها ساخته شده است. به همین دلیل است که می‌تواند تجربه بازی بهتری را ارائه دهد.

رویدادها

سندباکس در برنامه خود رویدادهایی را گنجانده است. از آن جمله می‌توان به رویدادهای alpha اشاره کرد. اما رویدادهای سندباکس علاوه بر اینکه چندان زیاد نیستند، بیشتر به بازی‌ها مربوط هستند.

در طرف مقابل دیسنترالند رویدادها و تجربیات متعددی را به خصوص از سپتامبر سال 2022 ارائه می‌دهد. برخی از جدیدترین رویدادهای دیسنترالند را در ادامه نام می‌بریم:

  • the botv holders’ rodeo – wearable and music nft giveaways (یک پارتی- مسابقه موسیقایی)
  • blockchain futurist event in decentraland (یک رویداد آموزشی درباره متاورس، وب 3 و ارزهای دیجیتال)
  • swednesdays with mr.swe! (یک رویداد موسیقی توسط یک هنرمند ایتالیایی که تلفیقی از هنر کلاسیک و هیپ هاپ است!)

نتیجه: دیسنترالند بیشتر میزبان رویدادها، کنسرت‌ها و نمایش‌های هنری است. این مسئله دیسنترالند را به گزینه‌ای بهتر برای علاقه‌مندان به رویداد می‌کند.

کارمزدها

سندباکس کارمزدی برابر با 5% سند (sand) را دریافت می‌کند. این هزینه به بنیادی تعلق می‌گیرد که توسط سندباکس برای کمک به تامین مالی هنرمندان، سازندگان و پروژه‌هایی با هدف توسعه دنیای مجازی آن تاسیس شده است.

از طرف دیگر زمانی که از بازار دیسنترالند استفاده می‌کنید، هزینه‌ای معادل 2.5 مانا می‌پردازید. این هزینه به سازمان مستقل غیرمتمرکز (dao) می‌رسد که دنیای مجازی دیسنترالند را مدیریت می‌کند.

نتیجه: اگر می‌خواهید هزینه‌های کمتری بپردازید دیسنترالند انتخاب بهتری برای شما است. با این حال بسته به فعالیت‌هایی که می‌خواهید در آن‌ها شرکت کنید، پرداخت هزینه بالاتر سندباکس ممکن است ارزشش را داشته باشد!

سند باکس یا دیسنترالند؛ من کدام متاورس را انتخاب کنم؟

سند باکس یا دیسنترالند | همتاپی

انتخاب بین سندباکس و دیسنترالند به ماهیت علاقه شما به متاورس‌ها بستگی دارد. در ادامه در قالب چند مورد درباره این مسئله صحبت می‌کنیم.

کاری که می‌خواهید انجام دهید

سندباکس برای بازی و دیسنترالند برای خلق و فروش آثار هنری جایگاه مناسبی هستند. بنابراین اگر گیمر هستید به سند باکس بروید و اگر روحیه هنری دارید به دیسنترالند کوچ کنید.

کسب درآمد

هر دو متاورس سندباکس و دیسنترالند به شما امکان می‌دهند تا کسب درآمد کنید، اما این کار در سندباکس راحت‌تر صورت می‌گیرد. شما می‌توانید با انجام بازی‌های play 2 earn توکن‌های سند پاداش بگیرید.

اما در دیسنترالند پاداش‌های بازی به صورت دارایی‌های دیجیتالی به شما داده می‌شود. اگر بخواهید مانا به دست آورید، باید ابتدا آن‌ها را بفروشید.

هزینه خرید زمین

هزینه خرید زمین هم در سندباکس و هم در دیسنترالند می‌تواند زیاد باشد. اما با توجه به اینکه تعداد زمین‌ها در سندباکس بیش از 1.5  برابر تعداد زمین‌های دیسنترالند است، می‌توان آن‌ها را با قیمت مقرون به صرفه‌تری خریداری کرد.

البته کمتر بودن زمین‌ها در دیسنترالند می‌توانند در آینده منجر به افزایش قیمت قابل توجه آن‌ها نسبت به زمین‌های سندباکس شود.

با توجه به مواردی که گفته شد، می‌توانید انتخاب کنید که کدام یک از متاورس‌ها برای فعالیت شما انتخاب بهتری است.

سخن پایانی

سندباکس و دیسنترالند هر دو متاورس‌هایی هستند که مخاطبان خاص خود را دارند.

دیسنترالند که عنوان اولین متاورس را در قفسه‌ی افتخارات خود دارد، در سال 2017 ایجاد شده است. این متاورس بیشتر مناسب کسانی است که خواهان خلق آثار هنری و شرکت در رویدادهای این‌چنینی هستند.

از طرفی سندباکس که عمر بازی پرطرفدار آن به بیش از یک دهه می‌رسد در سال 2018 متاورس خود را ایجاد کرد. سندباکس پلتفرمی است که به افراد امکان می‌دهد بازی‌های خود را ایجاد کنند و به فروش برسانند یا با بازی کردن در گیم‌های دیگران، بتوانند کسب درآمد کنند.

حالا شما می‌توانید با توجه به نیاز خود یکی از این دو متاورس یا حتی دو متاورس را انتخاب کنید. شما کدام را انتخاب می‌کنید؟ دیسنترالند یا سندباکس را؟ آیا می‌دانستید بازگو کردن تجربیات عملی مفیدتان در زمینه حضور در این متاورس‌ها در قسمت کامنت‌ها می‌تواند تا حد زیادی به علاقه‌مندان این حوزه کمک کند تا راه خود را بهتر انتخاب کنند؟

اشتراک گذاری

پیام شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *